kpresenter - en to eo translation catalogue (58 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eo: R&edakti

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
eo: &Rigardi

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
eo: Enmet&i

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
eo: &Formato

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
eo: Foli&prezento

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eo: &Agordo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape animation
eo: Krei form-animacion

en: Unknown
eo: Nekonata

en: Layout
eo: Aspekto

en: Black
eo: Negra

en: Green
eo: Verdo

en: Red
eo: Ruĝo

en: Blue
eo: Bluo

en: Yellow
eo: Flava

en: Shape
eo: Formo

en: Start Presentation
eo: Starti prezentaĵon

en: Show Status Bar
eo: Montri Statusan Breton

en: Notes
eo: Notoj

en: Rename
eo: Renomi

en: Cut
eo: Eltondi

en: Copy
eo: Kopii

en: Paste
eo: Alglui

en: Error
eo: Eraro

en: No Effect
eo: Sen efekto

en:  sec
eo:  s

en: Exit
eo: Finu

en: Emphasis
eo: Emfazo

en: Custom
eo: Propra

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WdgToolCrop)
en: Crop
eo: Stuci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
eo: &Larĝeco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
eo: &Alto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: R&atio:
eo: Pr&oporcio:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
eo: Tavolo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
eo: Bildo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_selectAll)
en: Select all
eo: Elekti ĉion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlable_top)
en: Title
eo: Titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushbuttonBrowseTemplate)
en: Browse
eo: Foliumi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: Author
eo: Aŭtoro

en: Export
eo: Eksporti

en: Import...
eo: Importi...

en: Bar
eo: Breto

en: Clock
eo: Horloĝo

en: Fan
eo: Ventumilo

en: To Top
eo: Al Supro

en: To Bottom
eo: Al Malsupro

en: Right
eo: Dekstra

en: Up
eo: Supren

en: Vertical
eo: Vertikala

en: Horizontal
eo: Horizontala

en: Box
eo: Skatolo

en: Fade
eo: Dissolvi

en: Down
eo: Malsupren

en: Left
eo: Maldekstre

en: Ellipse
eo: Elipso

en: Misc
eo: Diverso

en: Star
eo: Stelo

en: Triangle
eo: Triangulo

en: Header
eo: Kapo
