PathShapes - en to es translation catalogue (59 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
es: Cambiar la elipse

en: Arc
es: Arco

en: Pie
es: Tarta

en: Chord
es: Cuerda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
es: Forma elíptica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
es: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
es: Ángulo inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
es: Ángulo final:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
es: Cerrar la elipse

en: Ellipse
es: Elipse

en: An ellipse
es: Una elipse

en: A callout shape
es: Una forma de bocadillo

en: Rectangular Callout
es: Bocadillo rectangular

en: A rectangular callout
es: Un bocadillo rectangular

en: Rounded Callout
es: Bocadillo redondo

en: A rounded rectangular callout
es: Un bocadillo rectangular redondeado

en: Callout editing
es: Edición del bocadillo

en: An enhanced path shape
es: Una forma de trayectoria mejorada

en: An enhanced path
es: Una trayectoria mejorada

en: Cross
es: Cruz

en: A cross
es: Una cruz

en: Arrow
es: Flecha

en: An arrow
es: Una flecha

en: Smiley
es: Cara sonriente

en: Circular Arrow
es: Flecha circular

en: A circular-arrow
es: Una flecha circular

en: Gearhead
es: Rueda dentada

en: A gearhead
es: Una rueda dentada

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
es: Cambiar el rectángulo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
es: Forma rectangular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
es: X del radio de la esquina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
es: Y del radio de la esquina:

en: Rectangle
es: Rectángulo

en: A rectangle
es: Un rectángulo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
es: Cambiar la espiral

en: Curve
es: Curva

en: Line
es: Línea

en: Clockwise
es: Sentido horario

en: Anticlockwise
es: Sentido antihorario

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
es: Forma de espiral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
es: Desvanecimiento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
es: Dirección:

en: Spiral
es: Espiral

en: A spiral shape
es: Una forma de espiral

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
es: Cambiar la estrella

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
es: Forma de estrella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
es: Polígono:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
es: Esquinas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
es: Radio interior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
es: Radio exterior:

en: A star shape
es: Una forma de estrella

en: A star
es: Una estrella

en: Star
es: Estrella

en: Flower
es: Flor

en: A flower
es: Una flor

en: Pentagon
es: Pentágono

en: A pentagon
es: Un pentágono

en: Hexagon
es: Hexágono

en: A hexagon
es: Un hexágono
