VariablesPlugin - en to es translation catalogue (59 entries)

en: Format:
es: Formato:

en: Number
es: Número

en: Name
es: Nombre

en: Number and name
es: Número y nombre

en: Number without separator
es: Número sin separador

en: Number and name without separator
es: Número y nombre sin separador

en: Level:
es: Nivel:

en: Chapter
es: Capítulo

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
es: Fecha (fija)

en: Locale date format
es: Formato de fecha local

en: Short locale date format
es: Formato breve de fecha local

en: Locale date & time format
es: Formato de fecha y hora local

en: Short locale date & time format
es: Formato breve de fecha y hora local

en: Day
es: Día

en: Month
es: Mes

en: Year
es: Año

en: Hour
es: Hora

en: Minute
es: Minuto

en: Second
es: Segundo

en: Flexible Digits (1-31)
es: Dígitos flexibles (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
es: 2 dígitos (01-31)

en: Abbreviated Name
es: Nombre abreviado

en: Long Name
es: Nombre largo

en: Flexible Digits (1-12)
es: Dígitos flexibles (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
es: 2 dígitos (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
es: Nombre abreviado posesivo

en: Possessive Long Name
es: Nombre largo posesivo

en: 2 Digits (01-99)
es: 2 dígitos (01-99)

en: 4 Digits
es: 4 dígitos

en: Flexible Digits (1-23)
es: Dígitos flexibles (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
es: 2 dígitos (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
es: Dígitos flexibles (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
es: 2 dígitos (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
es: Corrección de fecha:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
es:  días

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
es: Seleccione la forma en que se debe mostrar la fecha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
es: Formato personalizado

en: Author Name
es: Nombre del autor

en: Title
es: Título

en: Subject
es: Asunto

en: File Name
es: Nombre del archivo

en: Keywords
es: Palabras clave

en: Comments
es: Comentarios

en: Page Count
es: Número de páginas

en: Page Number
es: Número de página

en: Custom
es: Personalizado

en: Name:
es: Nombre:

en: New
es: Nuevo

en: Delete
es: Borrar

en: Percentage
es: Porcentaje

en: Currency
es: Moneda

en: Date
es: Fecha

en: Time
es: Hora

en: Formula
es: Fórmula

en: Value:
es: Valor:

en: New Variable
es: Nueva variable

en: Name for new variable:
es: Nombre de la nueva variable:

en: Delete variable <b>%1</b>?
es: ¿Borrar la variable <b>%1</b>?

en: Delete Variable
es: Borrar variable
