thesaurus_tool - en to et translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
et: (Ei ühtegi sobivust)

en: &Search for:
et: &Otsitakse:

en: S&earch
et: &Otsi

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
et: Tagasi

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
et: Edasi

en: Change Language...
et: Muuda keelt...

en: &Thesaurus
et: &Tesaurus

en: Synonyms
et: Sünonüümid

en: More General Words
et: Veel üldisi sõnu

en: More Specific Words
et: Veel eritähendusega sõnu

en: &Replace with:
et: &Asendus:

en: &Replace
et: &Asenda

en: Replace Word
et: Asenda sõna

en: Related Words - %1
et: Seostatud sõnad - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
et: Tesaurusefaili '%1' ei leitud. Tesauruse valimiseks kasuta käsku 'Muuda keelt...'.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
et: <b>Viga:</b> grep'i käivitamine nurjus.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
et: Sünonüümid/hüponüümid - korrastatud sageduse järgi

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
et: Sünonüümid - järjestatud tähenduse sarnasuse järgi (ainult verbid)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
et: Antonüümid - sõnad vastupidise tähendusega

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
et: Hüponüümid - ...on (teatud) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
et: Meronüümid - %1 omab ...

en: Holonyms - ... has a %1
et: Holonüümid - ... omab %1

en: Attributes
et: Atribuudid

en: Cause To (for some verbs only)
et: Põhjustama (ainult mõnede verbide puhul)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
et: Verbi nõudmine (ainult mõnede verbide puhul)

en: Familiarity & Polysemy Count
et: Familiaarsuse ja mitmetähenduslikkuse loendus

en: Verb Frames (examples of use)
et: Verbide raamid (kasutusnäited)

en: List of Compound Words
et: Liitsõnade nimekiri

en: Overview of Senses
et: Tähenduste ülevaade

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
et: <b>Viga:</b> WordNeti programmi 'wn' käivitamine nurjus. WordNet peab olema arvutisse paigaldatud, kui sa tahad seda kasutada ja 'wn' peab asuma otsinguteel. WordNeti saab hankida aadressilt <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. WordNet toetab ainult inglise keelt.

en: No match for '%1'.
et: Ei ühtegi sobivust '%1'jaoks.
