FormulaShape - en to et translation catalogue (56 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text to formula
et: Lisa valemile tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rows
et: Muuda ridu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text
et: Lisa tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert row
et: Lisa rida

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove row
et: Eemalda rida

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert column
et: Lisa veerg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove column
et: Eemalda veerg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert formula elements.
et: Lisa valemi elemente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove formula elements
et: Eemalda valemi elemendid

en: Arrows
et: Nooled

en: Greek
et: Kreeka

en: Relations
et: Seosed

en: Operators
et: Operaatorid

en: Miscellaneous
et: Muu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Insert
et: Lisamine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupElements)
en: Elements
et: Elemendid

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSymbols)
en: Symbols
et: Sümbolid

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupActions)
en: Actions
et: Toimingud

[ctx: This button opens a file dialog to load a MathML file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: Load...
et: Laadi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: Save...
et: Salvesta...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Edit
et: Muutmine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupGeneralOptions)
en: General options
et: Üldised valikud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColors)
en: Colors:
et: Värvid:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSpecificOptions)
en: Specific options
et: Spetsiifilised valikud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rows:
et: Read:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Columns:
et: Veerud:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: View MathML
et: Vaata MathML-i

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
et: See dokument sisaldab välist linki mujal asuvale dokumendile
    %1

en: Confirmation Required
et: Kinnituse nõudmine

en: Download
et: Laadi alla

en: Skip
et: Jäta vahele

en: Formula
et: Valem

en: A formula
et: Valem

en: Insert fenced element
et: Lisa sulgudes element

en: Insert enclosed element
et: Lisa eristatud element

en: Insert root
et: Lisa juur

en: Insert square root
et: Lisa ruutjuur

en: Insert fraction
et: Lisa murd

en: Insert bevelled fraction
et: Lisa kaldkriipsuga murd

en: Insert 3x3 table
et: Lisa 3x3 tabel

en: Insert 2 dimensional vector
et: Lisa 2-mõõtmeline vektor

en: Insert subscript
et: Lisa alapaigutus

en: Insert superscript
et: Lisa ülapaigutus

en: Insert sub- and superscript
et: Lisa ala- ja ülapaigutus

en: Insert overscript
et: Lisa ülapaigutus

en: Insert underscript
et: Lisa alapaigutus

en: Insert under- and overscript
et: Lisa ala- ja ülapaigutus

en: Insert row
et: Lisa rida

en: Insert column
et: Lisa veerg

en: Remove row
et: Eemalda rida

en: Remove column
et: Eemalda veerg

en: Formula editing
et: Valem muutmine

en: Mode:
et: Viis:

en: Parse error.
et: Parsimisviga.

en: Edit formula with LaTeX/Matlab syntax
et: Valemi muutmine LaTeXi/Matlabi süntaksiga

en: Edit formula with LaTeX syntax
et: Valemi muutmine LaTeXi süntaksiga
