karbon - en to eu translation catalogue (54 entries)

en: Blend
eu: Nahasi

en: Blend mode
eu: Nahaste modua

en: Normal
eu: Normala

en: Multiply
eu: Biderkatu

en: Screen
eu: Pantaila

en: Darken
eu: Ilundu

en: Lighten
eu: Argitu

en: Gaussian blur
eu: Gauss-en lausotzea

en: Radius
eu: Erradioa

en: Color Matrix
eu: Kolore-matrizea

en: Apply color matrix
eu: Aplikatu kolore-matrizea

en: Saturate colors
eu: Ase koloreak

en: Rotate hue
eu: Biratu ñabardura

en: Luminance to alpha
eu: Luminantzia alfara

en: Saturate value
eu: Ase balioa

en: Angle
eu: Angelua

en: Color matrix
eu: Kolore-matrizea

en: Component transfer
eu: Osagai-transferentzia

en: Function
eu: Funtzioa

en: Identity
eu: Identitatea

en: Table
eu: Taula

en: Discrete
eu: Diskretua

en: Linear
eu: Lineala

en: Values
eu: Balioak

en: Slope
eu: Malda

en: Intercept
eu: Ebakipuntua

en: Amplitude
eu: Anplitudea

en: Exponent
eu: Berretzailea

en: Offset
eu: Desplazamendua

en: Composite
eu: Konposatua

en: Operation
eu: Eragiketa

en: Convolve Matrix
eu: Konboluzio-matrizea

en: Duplicate
eu: Bikoiztu

en: Wrap
eu: Egokitu

en: None
eu: Bat ere ez

en: Edge mode:
eu: Ertz modua:

en: Kernel size:
eu: Nukleo-tamaina:

en: Target point:
eu: Helburu-puntua:

en: Divisor:
eu: Zatitzailea:

en: Bias:
eu: Alborapena:

en: Preserve alpha
eu: Mantendu alfa

en: Edit kernel
eu: Editatu nukleoa

en: Flood fill
eu: Betetzea

en: Flood color
eu: Betetze-kolorea

en: Image
eu: Irudia

en: Select image...
eu: Irudia hautatu...

en: Select image
eu: Hautatu irudia

en: Merge
eu: Batu

en: Morphology
eu: Morfologia

en: Erode
eu: Higatu

en: Dilate
eu: Zabaldu

en: Operator:
eu: Eragilea:

en: Radius x:
eu: X erradioa:

en: Radius y:
eu: Y erradioa:
