thesaurus_tool - en to fa translation catalogue (28 entries)

en: (No match)
fa: )بدون تطبیق(

en: &Search for:
fa: &جستجو برای:‌

en: S&earch
fa: &جستجو‌

en: Change Language...
fa: تغییر زبان...

en: &Thesaurus
fa: &فرهنگ جامع‌

en: Synonyms
fa: مترادفها

en: More General Words
fa: واژه‌های عمومی‌تر

en: More Specific Words
fa: واژه‌های مشخص‌تر

en: &Replace with:
fa: &جایگزینی با:‌

en: &Replace
fa: &جایگزینی‌

en: Replace Word
fa: واژه جایگزینی

en: Related Words - %1
fa: واژه‌های مربوط - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
fa: پرونده فرهنگ جامع »%1« يافت نشد. لطفاً، از »تغيير زبان...« برای برگزیدن یک پرونده فرهنگ جامع استفاده کنید.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
fa: <b>خطا:</b> خرابی در اجرای grep.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
fa: مترادفها/Hypernyms - بر اساس بسامد مرتب شد

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
fa: مترادفها - بر اساس شباهت معنی مرتب شد )فقط افعال(

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
fa: متضادها - واژه‌های دارای معنای متضاد

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
fa: واژه‌های محرکه - ... یک )نوعی از( %1 است

en: Meronyms - %1 has a ...
fa: Meronyms - %1 یک ... دارد

en: Holonyms - ... has a %1
fa: Holonyms - ... یک %1 دارد

en: Attributes
fa: خصیصه‌ها

en: Cause To (for some verbs only)
fa: علت برای )فقط برای بعضی افعال(

en: Verb Entailment (for some verbs only)
fa: فعل لازم )فقط برای بعضی افعال(

en: Familiarity & Polysemy Count
fa: شمارش آشنایی و چند معنایی

en: Verb Frames (examples of use)
fa: قابکهای فعل )نمونه‌های استفاده(

en: List of Compound Words
fa: فهرست واژه‌های ترکیبی

en: Overview of Senses
fa: شرح مختصر معانی

en: No match for '%1'.
fa: تطبیقی برای »%1« نیست.
