kspread - en to fa translation catalogue (1235 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fa: &پرونده‌

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fa: &ویرایش‌

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
fa: &پرکردن‌

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
fa: پاک کردن

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
fa: حذف

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fa: &نما‌

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
fa: &درج‌

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
fa: داده‌های &خارجی‌

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
fa: &قالب‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
fa: ادغام سلولها

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
fa: &سطر‌

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
fa: &ستون‌

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
fa: &برگه‌

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
fa: &چاپ گستره‌

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
fa: &داده‌

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
fa: پالایه

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fa: &ابزارها‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
fa: ویرایش

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
fa: ناوش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
fa: قالب

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
fa: رنگ/لبه

en: Database
fa: دادگان

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: مه

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Jan
fa: ژانویه

en: Feb
fa: فوریه

en: Mar
fa: مارس

en: Apr
fa: آوریل

[ctx: May short]
en: May
fa: مه

en: Jun
fa: ژوئن

en: Jul
fa: ژوئیه

en: Aug
fa: اوت

en: Sep
fa: سپتامبر

en: Oct
fa: اکتبر

en: Nov
fa: نوامبر

en: Dec
fa: دسامبر

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنجشنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Sunday
fa: یکشنبه

en: Mon
fa: دوشنبه

en: Tue
fa: سه‌شنبه

en: Wed
fa: چهار‌شنبه

en: Thu
fa: پنج‌شنبه

en: Fri
fa: جمعه

en: Sat
fa: شنبه

en: Sun
fa: یکشنبه

en: Merging of columns or rows is not supported.
fa: ادغام ستونها یا سطرها پشتیبانی نمی‌شود.

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
fa: می‌خواهید هجی را در برگه جدید بررسی کنید؟

en: Australia
fa: استرالیا

en: Dollar
fa: دلار

en: Canada
fa: کانادا

en: New Zealand
fa: زلاندنو

en: United States
fa: ایالات متحده

en: Austria
fa: اتریش

en: Euro
fa: یورو

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Cyprus
fa: قبرس

en: Finland
fa: فنلاند

en: France
fa: فرانسه

en: Germany
fa: آلمان

en: Greece
fa: یونان

en: Ireland
fa: ایرلند

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Latvia
fa: لاتویا

en: Lithuania
fa: لیت‌وانی

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Malta
fa: مالتا

en: Monaco
fa: موناکو

en: Netherlands
fa: هلند

en: Portugal
fa: پرتغال

en: San Marino
fa: سن مارینو

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Slovenia
fa: اسلوونی

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Pound
fa: پوند

en: United Kingdom
fa: بریتانیا

en: Japan
fa: ژاپن

en: Yen
fa: ین

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Afghani
fa: افغانی

en: Albania
fa: آلبانی

en: Algeria
fa: الجزایر

en: Algerian Dinar
fa: دینار الجزایری

en: American Samoa
fa: ساموای آمریکا

en: US Dollar
fa: دلار آمریکا

en: Andorra
fa: آندورا

en: Andorran Peseta
fa: پزتای آندورا

en: Angola
fa: آنگولا

en: Kwanza
fa: کوانزا

en: Anguilla
fa: آنگیلا

en: East Caribbean Dollar
fa: دلار کارایب شرقی

en: Antigua And Barbuda
fa: انتیگوا و باربودا

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Argentine Peso
fa: پزوی آرژانتین

en: Armenia
fa: ارمنستان

en: Armenian Dram
fa: درام ارمنستان

en: Aruba
fa: آروبا

en: Australian Dollar
fa: دلار استرالیا

en: Schilling
fa: شیلینگ

en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

en: Azerbaijanian Manat
fa: منات آذربایجان

en: Bahamas
fa: باهاما

en: Bahamian Dollar
fa: دلار باهاما

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Bahraini Dinar
fa: دینار بحرین

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Taka
fa: تاکا

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Barbados Dollar
fa: دلار باربادوس

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Belarusian Ruble
fa: روبل بلاروسی

en: Franc
fa: فرانک

en: Belize
fa: بلیز

en: Belize Dollar
fa: دلار بلیز

en: Benin
fa: بنین

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Bermudian Dollar
fa: دلار برمودا

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Indian Rupee
fa: روپیه هند

en: Ngultrum
fa: انگولتروم

en: Bolivia
fa: بولیوی

en: Boliviano
fa: بولیویانو

en: Mvdol
fa: ام‌ودول

en: Bosnia And Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوین

en: Convertible Marks
fa: مارک قابل تبدیل

en: Botswana
fa: بوتسوانا

en: Pula
fa: پولا

en: Bouvet Island
fa: جزیره بووت

en: Norwegian Krone
fa: کرون نروژ

en: Brazil
fa: برزیل

en: Brazilian Real
fa: رآل برزیل

en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو اقیانوس هند بریتانیایی

en: Brunei Darussalam
fa: دارالسلام برونئی

en: Brunei Dollar
fa: دلار برونئی

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Lev
fa: لو

en: Bulgarian Lev
fa: لو بلغارستان

en: Burkina Faso
fa: بورکینا فاسو

en: Burundi
fa: بوروندی

en: Burundi Franc
fa: فرانک بوروندی

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Riel
fa: ریل

en: Cameroon
fa: کامرون

en: Canadian Dollar
fa: دلار کانادا

en: Cape Verde
fa: کیپ ورده

en: Cape Verde Escudo
fa: اسکودوی کیپ ورده

en: Cayman Islands
fa: جزایر کایمن

en: Cayman Islands Dollar
fa: دلار جزایر کایمن

en: Central African Republic
fa: جمهوری مرکزی آفریقا

en: Chad
fa: چاد

en: Chile
fa: شیلی

en: Chilean Peso
fa: پزوی شیلی

en: Unidades de fomento
fa: یونیداد د فومنتو

en: China
fa: چین

en: Yuan Renminbi
fa: یوان رن‌مین‌بی

en: Christmas Island
fa: جزایر کریسمس

en: Cocos (Keeling) Islands
fa: جزایر کوکوس )کیلینگ(

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Colombian Peso
fa: پزوی کلمبیا

en: Comoro Franc
fa: فرانک کوموروس

en: Comoros
fa: کوموروس

en: Congo
fa: کونگو

en: Congo, The Democratic Republic Of
fa: کونگو، جمهوری دمکراتیک

en: Franc Congolais
fa: فرانک کونگولایس

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: New Zealand Dollar
fa: دلار زلاندنو

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Costa Rican Colon
fa: کولون کاستاریکا

en: Cote D'Ivoire
fa: ساحل عاج

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Croatian kuna
fa: کونای کرواسی

en: Cuba
fa: کوبا

en: Cuban Peso
fa: پزوی کوبا

en: Cyprus Pound
fa: پوند قبرس

en: Czech Koruna
fa: کرونای چک

en: Danish Krone
fa: کرون دانمارک

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Djibouti Franc
fa: فرانک جیبوتی

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Dominican Peso
fa: پزوی دومینیک

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیک

en: East Timor
fa: تیمور شرقی

en: Timor Escudo
fa: اسکودوی تیمور

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: Egypt
fa: مصر

en: Egyptian Pound
fa: پوند مصر

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: El Salvador Colon
fa: کولون السالوادور

en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

en: Eritrea
fa: اریتره

en: Nakfa
fa: ناکفا

en: Estonia
fa: استونی

en: Kroon
fa: کرون

en: Ethiopia
fa: اتیوپی

en: Ethiopian Birr
fa: بیر اتیوپی

en: Falkland Island (Malvinas)
fa: جزایر فالک‌لند )مالویناس(

en: Falkland Islands Pound
fa: پوند جزایر فالک‌لند

en: Faeroe Islands
fa: جزایر فارو

en: Fiji
fa: فیجی

en: Fiji Dollar
fa: دلار فیجی

en: Markka
fa: مارکا

en: French Guiana
fa: گینه فرانسوی

en: French Polynesia
fa: پلی‌نزی فرانسوی

en: Franc Southern Territories
fa: مناطق جنوبی فرانک

en: Gabon
fa: گابن

en: Dalasi
fa: دالاسی

en: Gambia
fa: گامبیا

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Lari
fa: لاری

en: German Mark
fa: مارک آلمان

en: Cedi
fa: سه‌دی

en: Ghana
fa: غنا

en: Gibraltar
fa: جیبرالتا

en: Gibraltar Pound
fa: پوند جیبرالتا

en: Drachma
fa: درخما

en: Greenland
fa: گرین‌لند

en: Grenada
fa: گرانادا

en: Guadeloupe
fa: گوادلوپ

en: Guam
fa: گوام

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Quetzal
fa: کوتزال

en: Guinea
fa: گینه

en: Guinea Franc
fa: فرانک گینه

en: Guinea-Bissau
fa: گینه-بیساو

en: Guinea-Bissau Peso
fa: پزوی گینه-بیساو

en: Guyana
fa: گویانا

en: Guyana Dollar
fa: دلار گویانا

en: Gourde
fa: گورده

en: Haiti
fa: هایی‌تی

en: Heard Island And McDonald Islands
fa: جزیره هرد و جزایر مک‌دانالد

en: Holy See (Vatican City State)
fa: هولی سی (ایالت شهر واتیکان)

en: Honduras
fa: هوندوراس

en: Lempira
fa: لم‌پیرا

en: Hong Kong
fa: هنگ‌ کنگ

en: Hong Kong Dollar
fa: دلار هنگ کنگ

en: Forint
fa: فورینت

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Iceland
fa: آیس‌لند

en: Iceland Krona
fa: کرون آیس‌لند

en: India
fa: هند

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: Rupiah
fa: روپیه

en: Iran, Islamic Republic Of
fa: ایران، جمهوری اسلامی

en: Iranian Rial
fa: ریال ایرانی

en: Iraq
fa: عراق

en: Iraqi Dinar
fa: دینار عراقی

en: Punt
fa: پونت

en: Pence
fa: پنس

en: Israel
fa: اسرائیل

en: New Israeli Sheqel
fa: شه‌کل نوی اسرائیلی

en: Lira
fa: لیره

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Jamaican Dollar
fa: دلار جامائیکائی

en: Jordan
fa: اردن

en: Jordanian Dinar
fa: دینار اردنی

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Tenge
fa: تنگه

en: Kenya
fa: کنیا

en: Kenyan Shilling
fa: شیلینگ کنیائی

en: Kiribati
fa: کیریباتی

en: Korea, Democratic People's Republic Of
fa: کره، جمهوری دمکراتیک خلق

en: North Korean Won
fa: کره شمالی ون

en: Korea, Republic Of
fa: کره، جمهوری

en: Won
fa: ون

en: Kuwait
fa: کویت

en: Kuwaiti Dinar
fa: دینار کویتی

en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

en: Som
fa: سم

en: Kip
fa: کیپ

en: Lao People's Democratic Republic
fa: لائو، جمهوری دمکراتیک خلق

en: Latvian Lats
fa: لاتس لاتویانی

en: Lebanese Pound
fa: پوند لبنانی

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Lesotho
fa: لوسوتو

en: Rand
fa: رند

en: Loti
fa: لوتی

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Liberian Dollar
fa: دلار لیبریایی

en: Libyan Arab Jamahiriya
fa: لیبی، جماهیر عربی

en: Liechtenstein
fa: لیختن‌اشتاین

en: Swiss Franc
fa: فرانک سوئیس

en: Lithuanian Litus
fa: لیتوس لیتو‌انی

en: Macao
fa: ماکائو

en: Pataca
fa: پاتاکا

en: Denar
fa: دنار

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
fa: مقدونیه، جمهوری یوگوسلاوی سابق

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Malagasy Franc
fa: فرانک مالاگاسی

en: Kwacha
fa: ک‌وانچا

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Malaysian Ringgit
fa: رینگ‌گیت مالزی

en: Maldives
fa: مالدیوز

en: Rufiyaa
fa: روفی‌یآ

en: Mali
fa: مالی

en: Maltese Lira
fa: لیره مالتزی

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Mauritania
fa: موریتانیا

en: Ouguiya
fa: اوگوی‌یا

en: Mauritius
fa: ماریسی

en: Mauritius Rupee
fa: روپی ماریسی

en: Mayotte
fa: مایوت‌ته

en: Mexican Peso
fa: پزو مکزیکی

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
fa: یونیداد د اینورشن مکزیک

en: Micronesia, Federated States Of
fa: میکرونسیا، ایلات متحد

en: Moldova, Republic Of
fa: جمهوری مولداوی

en: Moldovan Leu
fa: لئو مولداوی

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Tugrik
fa: توگریک

en: Montserrat
fa: مونت‌سرات

en: Moroccan Dirham
fa: درهم مراکش

en: Morocco
fa: مراکش

en: Metical
fa: متیکال

en: Mozambique
fa: موزامبیک

en: Kyat
fa: کیات

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Namibia
fa: نامیبیا

en: Namibia Dollar
fa: دلار نامیبیا

en: Nauru
fa: ناورو

en: Nepal
fa: نپال

en: Nepalese Rupee
fa: روپی نپالی

en: Guilder
fa: گیلدر

en: Netherlands Antilles
fa: آنتیلز هلند

en: New Caledonia
fa: کالدونی جدید

en: Cordoba Oro
fa: کوردوبا اورو

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: Niger
fa: نیجر

en: Naira
fa: نایرا

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Niue
fa: نیوئه

en: Norfolk Islands
fa: جزایر نورفولک

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریان شمالی

en: Norway
fa: نروژ

en: Oman
fa: عمان

en: Rial Omani
fa: ریال عمانی

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Pakistan Rupee
fa: روپیه پاکستان

en: Palau
fa: پالائو

en: Balboa
fa: بالبائو

en: Panama
fa: پاناما

en: Kina
fa: کینا

en: Papua New Guinea
fa: گینه نو پاپوا

en: Guarani
fa: گوارانی

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Nuevo Sol
fa: نئوو سول

en: Peru
fa: پرو

en: Philippine Peso
fa: پزوی فیلیپین

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Pitcairn
fa: پیت‌کایرن

en: Poland
fa: لهستان

en: Zloty
fa: سلاتی

en: Escudo
fa: اسکودو

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Qatar
fa: قطر

en: Qatari Rial
fa: ریال قطری

en: Leu
fa: لئو

en: Romania
fa: رومانی

en: Russian Federation
fa: فدراسیون روسیه

en: Russian Ruble
fa: روبل روسیه

en: Rwanda
fa: روآندا

en: Rwanda Franc
fa: فرانک روآندا

en: Saint Helena
fa: سنت هلنا

en: Saint Helena Pound
fa: پوند سنت هلنا

en: Saint Kitts And Nevis
fa: سنت کیتز و نویز

en: Saint Lucia
fa: سنت لوسیا

en: Saint Pierre And Miquelon
fa: سنت پی‌یر و میکوئلون

en: Saint Vincent And The Grenadines
fa: سنت وینسنت و گرنادینز

en: Samoa
fa: ساموآ

en: Tala
fa: تالا

en: Dobra
fa: دوبرا

en: Sao Tome And Principe
fa: سائو توم و پرینسیپ

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Saudi Riyal
fa: ریال سعودی

en: Senegal
fa: سنگال

en: Seychelles
fa: سیشلز

en: Seychelles Rupee
fa: روپیه سیشلز

en: Leone
fa: لئون

en: Sierra Leone
fa: سیرا لئون

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Singapore Dollar
fa: دلار سنگاپور

en: Slovak Koruna
fa: کرونای اسلواکی

en: Solomon Islands
fa: جزایر سولومون

en: Solomon Islands Dollar
fa: دلار جزایر سولومون

en: Somali Shilling
fa: شیلینگ سومالی

en: Somalia
fa: سومالی

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: Peseta
fa: پزه‌تا

en: Sri Lanka
fa: سریلانکا

en: Sri Lanka Rupee
fa: روپیه سریلانکا

en: Sudan
fa: سودان

en: Sudanese Dinar
fa: دینار سودان

en: Suriname
fa: سورینام

en: Suriname Guilder
fa: گیلدر سورینام

en: Svalbard And Jan Mayen
fa: اسوالبارد و جان ماین

en: Lilangeni
fa: لیلانگنی

en: Swaziland
fa: سوآزیلند

en: Sweden
fa: سوئد

en: Swedish Krona
fa: کورون سوئد

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Syrian Arab Republic
fa: جمهوری عربی سوریه

en: Syrian Pound
fa: پوند سوریه

en: New Taiwan Dollar
fa: دلار تایوان جدید

en: Taiwan, Province Of China
fa: تایوان، متعلق به چین

en: Somoni
fa: سومونی

en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

en: Tanzania, United Republic Of
fa: جمهوری متحد تانزانیا

en: Tanzanian Shilling
fa: شیلینگ تانزانیا

en: Baht
fa: بات

en: Thailand
fa: تایلند

en: Togo
fa: توگو

en: Tokelau
fa: توکلائو

en: Pa'anga
fa: پاآنگا

en: Tonga
fa: تونگا

en: Trinidad And Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

en: Trinidad and Tobago Dollar
fa: دلار ترینیداد و توباگو

en: Tunisia
fa: تونس

en: Tunisian Dinar
fa: دینار تونس

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Turkish Lira
fa: لیره ترکیه

en: Manat
fa: منات

en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

en: Turks And Caicos Islands
fa: جزایر ترکها و کایکوها

en: Tuvalu
fa: تووالو

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Uganda Shilling
fa: شیلینگ اوگاندا

en: Hryvnia
fa: هریونیا

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: UAE Dirham
fa: درهم امارات متحده عربی

en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

en: Pound Sterling
fa: پوند استرلینگ

en: US Dollar (Next day)
fa: دلار آمریکا )روز بعد(

en: US Dollar (Same day)
fa: دلار آمریکا )امروز(

en: Peso Uruguayo
fa: پزوی اروگوئه

en: Uruguay
fa: اروگوئه

en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

en: Uzbekistan Sum
fa: سوم ازبکستان

en: Vanuatu
fa: وانوآتو

en: Vatu
fa: واتو

en: Bolivar
fa: بولیوار

en: Venezuela
fa: ونزوئلا

en: Dong
fa: دونگ

en: Viet Nam
fa: ویتنام

en: Virgin Islands
fa: جزایر ویرجین

en: Wallis And Futuna
fa: والیس و فوتونا

en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

en: Yemen
fa: یمن

en: Yemeni Rial
fa: ریال یمنی

en: Yugoslavia
fa: یوگوسلاوی

en: Yugoslavian Dinar
fa: دینار یوگوسلاوی

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

en: Zimbabwe Dollar
fa: دلار زیمبابوه

en: All
fa: همه

en: Empty
fa: خالی

en: Non-empty
fa: خالی نیست

en: Add Named Area
fa: افزودن ناحیه نام‌دار

en: Enter the area name:
fa: نام ناحیه را وارد کنید:

en: Replace Named Area
fa: جایگزینی ناحیه نام‌دار

en: Change Angle
fa: تغيير زاویه

en: Angle:
fa: زاویه:

en: Sheet Style
fa: سبک برگه

en: Select the sheet style to apply:
fa: برگزیدن سبک برگه برای اعمال:

en: Could not find image %1.
fa: نتوانست تصویر %1 را بیابد.

en: Could not load image %1.
fa: نتوانست تصویر %1 را بار کند.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
fa: نتوانست سبک-برگه XML پرونده »%1« را بیابد.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
fa: خطای تجزیه در سبک-برگه XML پرونده %1.

en: Cell Comment
fa: توضیح سلول

note: i18ncheckarg
en: equal to
fa: برابر با

en: greater than
fa: بیشتر از

en: less than
fa: کمتر از

en: equal to or greater than
fa: برابر یا بیشتر از

en: equal to or less than
fa: برابر یا کمتر از

en: between
fa: میان

en: outside range
fa: گستره بیرون

en: different to
fa: متفاوت با

en: First Condition
fa: اولین شرط

en: Second Condition
fa: دومین شرط

en: Third Condition
fa: سومین شرط

en: Cell is
fa: سلول هست

en: Cell style
fa: سبک سلول

en: different from
fa: متفاوت از

en: Conditional Styles
fa: سبکهای شرطی

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
fa: اگر اولین مقدار یک عدد باشد، دومین مقدار هم باید یک عدد باشد.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
fa: اگر اولین مقدار یک رشته باشد، دومین مقدار هم باید یک رشته باشد.

en: Consolidate
fa: تثبیت کردن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
fa: جمع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
fa: ميانگین

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
fa: شمارش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
fa: بیشینه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
fa: کمینه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
fa: محصول

en: Standard Deviation
fa: انحراف معیار

en: Variance
fa: واریانس

en: The range
    %1
    is too small
fa: گستره
    %1
    بسیار کوچک است

en: The range
    %1
    is too large
fa: گستره
    %1
    بسیار بزرگ است

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
fa: گستره‌های
    %1
    و
    %2
    اندازه متفاوتی دارند

en: The range
    %1
     is malformed
fa: گستره
    %1
     بدشکل است

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
fa: افزودن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
fa: حذف

en: Inserting From Clipboard
fa: درج از تخته یادداشت

en: There is no data in the clipboard.
fa: داده‌ای در تخته یادداشت وجود ندارد.

en: There is no usable data in the clipboard.
fa:  داده قابل استفاده‌ای در تخته یادداشت وجود ندارد.

en: Text to Columns
fa: متن به ستونها

en: Cannot open input file.
fa: پرونده ورودی را نمی‌توان باز کرد.

en: Insert Data From Database
fa: درج داده از دادگان

en: Type:
fa: نوع:

en: User name:
    (if necessary)
fa: نام کاربر:
    )در صورت لزوم(

en: Host:
fa: میزبان:

en: Port:
    (if necessary)
fa: درگاه:
    )در صورت لزوم(

en: Database name:
fa: نام دادگان:

en: Password:
    (if necessary)
fa: اسم رمز:
    )در صورت لزوم(

en: Select tables:
fa: برگزیدن جدولها:

en: Tables
fa: جداول

en: Select columns:
fa: برگزیدن ستونها:

en: Column
fa: ستون

en: Table
fa: جدول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
fa: ستونها

en: Match all of the following (AND)
fa: تطبیق همه موارد زیر )و(

en: Match any of the following (OR)
fa: تطبیق هر کدام از موارد زیر )یا(

en: equals
fa: برابر

en: not equal
fa: نابرابر

en: in
fa: در

en: not in
fa: نه در

en: like
fa: مانند

en: greater
fa: بیشتر

en: lesser
fa: کمتر

en: greater or equal
fa: بیشتر یا برابر

en: less or equal
fa: کمتر یا برابر

en: Sorted by
fa: مرتب‌شده بر اساس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
fa: صعودی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
fa: نزولی

en: Distinct
fa: مجزا

en: Query Options
fa: گزینه‌های پرس‌وجو

en: SQL query:
fa: پرس‌وجوی SQL:

en: Insert in region
fa: درج در منطقه

en: Starting in cell
fa: آغاز در سلول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
fa: نتیجه

en: You cannot specify a table here.
fa: نمی‌توانید جدولی را در اینجا مشخص کنید.

en: You have to specify a valid region.
fa: باید منطقه معتبری را مشخص کنید.

en: You have to specify a valid cell.
fa: باید سلول معتبری را مشخص کنید.

en: You are not allowed to change data in the database.
fa: اجازه ندارید که داده را در دادگان تغییر دهید.

en: Executing query failed.
fa: خرابی در اجرای پرس‌و‌جو.

en: You did not get any results with this query.
fa: با این پرس‌وجو به نتیجه نمی‌رسید.

en: The port must be a number
fa: درگاه باید یک عدد باشد

en: Connecting to database...
fa: در حال اتصال به دادگان...

en: Connected. Retrieving table information...
fa: متصل شد. در حال بازیابی اطلاعات جدول...

en: This database contains no tables
fa: این دادگان حاوی جدولی نیست

en: Driver could not be loaded
fa: گرداننده نتوانست بار شود

en: Retrieving meta data of tables...
fa: در حال بازیابی فراداده جدولها...

en: You have to select at least one table.
fa: باید حداقل یک جدول برگزینید.

en: You have to select at least one column.
fa: باید حداقل یا ستون برگزینید.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
fa: هيچ‌کدام

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
fa: »*« یا »؟« در SQL نویسه‌های عام معتبری نیستند. جایگزینیهای مناسب »٪« یا »ـ« هستند. می‌خواهید آنها را جایگزین کنید؟

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
fa: پیش‌نمایش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
fa: متن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
fa: زمان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
fa: تاریخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
fa: کسر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
fa: واحد پول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
fa: پول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
fa: درصد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
fa: عمومی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
fa: عدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
fa: واحد پول:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
fa: قالب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
fa: پسوند:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
fa: دقت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
fa: پیشوند:

en: Language: %1
fa: زبان: %1

en: Default number format: %1
fa: قالب عدد پیش‌فرض: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
fa: قالب تاریخ بلند: %1

en: Short date format: %1
fa: قالب تاریخ کوتاه: %1

en: Time format: %1
fa: قالب زمان: %1

en: Currency format: %1
fa: قالب واحد پول: %1

en: More Options
fa: گزینه‌های بیشتر

en: Search entire sheet
fa: جستجوی برگه کامل

en: Search in:
fa: جستجو در:

en: Cell Values
fa: مقادیر سلول

en: Comments
fa: توضیحات

en: Search direction:
fa: جهت جستجو:

en: Across then Down
fa: از عرض سپس پایین

en: Down then Across
fa: پایین سپس از عرض

en: Fewer Options
fa: گزینه‌های کمتر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
fa: انتخاب سبک برای قلمتان برای سلولهای برگزیده جاری. هنگامی که چندین سلول با سبکهای متفاوت انتخاب می‌کنید، سبک نمایش داده‌شده برای تغییر )بدون تغییر( تنظیم می‌شود و آن را به روشی رها می‌کند که همه تنظیمات سبک جاریتان را برای هر سلول حفظ می‌کند. مثلاً، تغییر به رومی، همه متن سبک سلولهای برگزیده را به رومی تغییر می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
fa: تغییر )بدون تغییر(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Roman
fa: رومانی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
fa: کج

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
fa: انتخاب وزن برای قلمتان برای سلولهای برگزیده جاری. هنگامی که چندین سلول با وزن قلم متفاوت انتخاب می‌کنید، وزن نمایش داده‌شده برای تغییر )بدون تغییر( تنظیم می‌شود و آن را به روشی رها می‌کند که همه تنظیمات وزن جاریتان را برای هر سلول حفظ می‌کند. مثلاً، تغییر به توپر همه وزن قلم سلولهای برگزیده را به توپر تغییر می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
fa: عادی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
fa: توپر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
fa: رنگ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
fa: زیرخط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
fa: اندازه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
fa: وزن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
fa: سبک:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
fa: انتخاب رنگ برای متن سلول جاری. فشار بر میله رنگ، شما را به محاوره برگزیدن رنگ استاندارد KDE می‌آورد که در آنجا قادر به انتخاب رنگ جدید می‌باشید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
fa: اگر این علامت زده شود، متن سلول جاری را حذف می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
fa: حذف کردن

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
fa: این جعبه، همه خانواده‌های قلم موجودتان را فهرست می‌کند. برای تنظیم آن در سلول جاری، روی یک خانواده فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
fa: می‌توانید پیش‌نمایشی از قلمی که برای سلول جاری انتخاب می‌کنید را ببینید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
fa: تابع

en: Insert function
fa: درج تابع

en: Help
fa: کمک

en: Parameters
fa: پارامترها

en: This function has no parameters.
fa: اين تابع پارامتری ندارد.

en: Description is not available.
fa: توصیف موجود نیست.

en: Goal Seek
fa: پیگردی هدف

en: Cell reference is invalid.
fa: مرجع سلول نامعتبر است.

en: Target value is invalid.
fa: مقدار هدف نامعتبر است.

en: Source cell must contain a numeric value.
fa: سلول متن باید حاوی يک مقدار عددی باشد.

en: Target cell must contain a formula.
fa: سلول هدف باید حاوی يک فرمول باشد.

en: Starting...
fa: در حال آغاز...

en: Iteration:
fa: تکرار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
fa: مقدار جدید:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
fa: پیگردی هدف با سلول %1 یک راه‌حل یافت:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
fa: پیگردی هدف با سلول %1 راه‌حلی نیافته است.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
fa: تنظیم سلول:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
fa: به مقدار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
fa: با تغییر سلول:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
fa: مقدار جاری:

en: Goto Cell
fa: برو به سلول

en: Enter cell:
fa: وارد کردن سلول:

en: Insert
fa: درج

en: Move towards right
fa: حرکت به راست

en: Move towards bottom
fa: حرکت به پایین

en: Insert rows
fa: درج سطرها

en: Insert columns
fa: درج ستونها

en: Insert Cells
fa: درج سلولها

en: Move towards left
fa: حرکت به چپ

en: Move towards top
fa: حرکت به بالا

en: Remove rows
fa: حذف سطرها

en: Remove columns
fa: حذف ستونها

en: Remove Cells
fa: حذف سلولها

en: Style
fa: سبک

en: Inherit style:
fa: سبک وراثت:

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: A style with this name already exists.
fa: يک سبک با اين نام از قبل موجود است.

en: The style name can not be empty.
fa: نام سبک نمی‌تواند خالی باشد.

en: A style cannot inherit from itself.
fa: سبک نمی‌تواند از خودش ارث ببرد.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
fa: سبک به علت مراجع بازگشتی نمی‌تواند از »%1« ارث ببرد.

en: Cell Format
fa: قالب سلول

en: &General
fa: &عمومی‌

en: &Data Format
fa: قالب &داده‌

en: &Font
fa: &قلم‌

en: &Position
fa: &موقعیت‌

en: &Border
fa: &لبه‌

en: Back&ground
fa: &زمینه‌

en: &Cell Protection
fa: حفاظت &سلول‌

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
fa: هنگامی که در سلول جاری عددی دارید و از قالب dcell از عمومی به درصد سودهی می‌کنید، عدد سلول جاری به صورت ۱۰۰٪ ضرب می‌شود.
    مثلاً، اگر ۱۲ را وارد کنید و قالب سلول را به درصدتنظیم کنید، عدد ۱،۲۰۰ ٪ می‌شود. با سودهی به قالب سلول عمومی، به ۱۲ برمی‌گردد.
    همچنین، می‌توانید از شمایل درصد میله ابزار قالب استفاده کنید.

en: Scientific
fa: علمی

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
fa: قالب علمی، با استفاده از نشان‌گذاری علمی شماره شما را تغییر می‌دهد. مثلاً، 0.0012 به 1.2E-03 تغییر می‌یابد. با برگشت با استفاده از قالب سلول عمومی، 0.0012 دوباره نمایش داده می‌شود.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
fa: قالب کسر، شماره شما در کسر را تغییر می‌دهد. مثلاً، ۱/۰ می‌تواند به ۸/۱، ۱۶/۲، ۱۰/۱، و غیره تغییر کند. با انتخاب آن در حوزه سمت راست، نوع کسر را مشخص کنید. اگر کسر دقیق در حالت کسری که انتخاب می‌کنید ممکن نیست، نزدیک‌ترین تطابق انتخاب می‌شود.
     مثلاً: وقتی ۵/۱ را به عنوان عدد داریم، کسر را انتخاب می‌کنیم و یک‌شانزدهم ۱۶/۱ متن نمایش داده‌شده در سلول »۱۶/۸ ۱« است که یک کسر دقیق است. اگر ۴/۱ را به عنوان عدد سلول خود دارید و کسر و ۱۶/۱ را انتخاب کنید، سپس سلول »۱۶/۶ ۱« را نمایش می‌دهد که نزدیک‌ترین کسر یک‌شانزدهم است.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
fa: محتوای سلول شما را به عنوان متن قالب‌بندی می‌کند. در صورتی مفید است که شماره‌ای را بخواهید که به جای شماره ، مثلاً برای یک کد منطقه پستی، به عنوان متن رفتار کند. تنظیم یک شماره به عنوان قالب متن، آن را هم‌تراز می‌کند. هنگامی که شماره‌ها به عنوان متن قالب‌بندی می‌شوند، قابل استفاده در محاسبات یا فرمولها نیستند. همچنین، راهی که سلول هم‌تراز می‌شود را هم تعیین می‌کند.

en: Custom
fa: سفارشی

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
fa: قالب سفارشی هنوز کار نمی‌کند. باید در نشر بعدی فعال شود.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
fa: پیش‌نمایشی از انتخاب شما نمایش می‌دهد، به نحوی که می‌توانید متوجه شوید که پیش از فشار دکمه تأیید جهت اعتبارسنجی آن، چه می‌کند.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
fa: انتخابهای قالب برای قالبهای کسر، تاریخ یا زمان را نمایش می‌دهد.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
fa: در اینجا می‌توانید پسوندی مانند نماد $HK در پایان هر محتوای سلول در قالب علامت زده شده اضافه کنید.

en: variable
fa: متغیر

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
fa: می‌توانید کنترل کنید که پس از نقطه ده‌دهی برای مقادیر عددی چند رقم نمایش داده می‌شود. با استفاده از شمایل افزایش یا کاهش دقت در میله ابزار قالب، هم می‌توان این را تغییر داد.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
fa: در اینجا می‌توانید پیشوندی مانند نماد $ در آغاز هر محتوای سلول به قالب علامت زده شده، اضافه کنید.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
fa: می‌توانید انتخاب کنید که آیا مقادیر مثبت با یک راهنمایی + علامت نشان داده می‌شوند و آیا مقادیر منفی با قرمز نشان داده می‌شوند.

en: Automatic
fa: خودکار

en: Halves 1/2
fa: یک‌دوم ۲/۱

en: Quarters 1/4
fa: یک‌چهارم ۴/۱

en: Eighths 1/8
fa: یک‌هشتم ۸/۱

en: Sixteenths 1/16
fa: یک‌شانزدهم ۱۶/۱

en: Tenths 1/10
fa: یک‌دهم ۱۰/۱

en: Hundredths 1/100
fa: یک‌صدم ۱۰۰/۱

en: One digit 5/9
fa: تک‌رقمی ۵/۹

en: Two digits 15/22
fa: دورقمی ۱۵/۲۲

en: Three digits 153/652
fa: سه‌رقمی ۱۵۳/۶۵۲

en: System:
fa: سیستم:

en: Default width (%1 %2)
fa: عرض پیش‌فرض )%1 %2(

en: Default height (%1 %2)
fa: ارتفاع پیش‌فرض )%1 %2(

en: Border
fa: لبه

en: Preselect
fa: پیش‌گزینش

en: Pattern
fa: الگو

en: Customize
fa: سفارشی کردن

en: Background color:
fa: رنگ زمینه:

en: No Color
fa: بدون رنگ

en: Insert Link
fa: درج پیوند

en: Internet
fa: اینترنت

en: Text to display:
fa: متن برای نمایش:

en: Internet address:
fa: نشانی اینترنتی:

en: File
fa: پرونده

en: File location:
fa: محل پرونده:

en: Recent file:
fa: پرونده اخیر:

en: No Entries
fa: بدون مدخل

en: Cell
fa: سلول

en: Internet address is empty
fa: نشانی اینترنتی خالی است

en: Mail address is empty
fa: نشانی نامه خالی است

en: File name is empty
fa: نام پرونده خالی است

en: Destination cell is empty
fa: سلول مقصد خالی است

en: Custom Lists
fa: فهرستهای سفارشی

en: List:
fa: فهرست:

en: Entry:
fa: مدخل:

en: Cancel
fa: لغو

en: New
fa: جدید

en: Modify
fa: تغییر

en: Copy
fa: رونوشت

en: Do you really want to remove this list?
fa: واقعاً می‌خواهید این فهرست را حذف کنید؟

en: Remove List
fa: حذف فهرست

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
fa: ناحیه مدخل خالی نیست.
    می‌خواهید ادامه دهید؟

en: &Select
fa: &برگزیدن‌

en: Named Areas
fa: ناحیه نام‌دار

en: Area: %1
fa: ناحیه: %1

en: &New...
fa: &جدید...

en: &Edit...
fa: &ویرایش...

en: &Remove
fa: &حذف‌

en: New Named Area
fa: ناحیه نام‌دار جدید

en: Edit Named Area
fa: ویرایش ناحیه نام‌دار

en: Do you really want to remove this named area?
fa: واقعاً می‌خواهید این نام ناحیه نام‌دار را حذف کنید؟

en: Remove Named Area
fa: حذف ناحیه نام‌دار

en: Cells:
fa: سلول:

en: Sheet:
fa: برگه:

en: Area name:
fa: نام ناحیه:

en: Paste Inserting Cells
fa: چسباندن سلولهای در حال درج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
fa: سطر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
fa: مرتب‌سازی بر اساس

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
fa: <qt>تنظیم افقی موقعیت محتوا در سلول.
    <b>استاندارد</b> پیش‌فرض است و از قالبی که انتخاب می‌کنید، تنظیم می‌شود.
    <b>چپ</b> یعنی محتوا در سمت چپ سلول نمایش داده می‌شود.
    <b>مرکز</b> یعنی محتوا به طور افقی در مرکز سلول می‌باشد.
    <b>راست</b> یعنی محتوای سلول در سمت راست سلول نمایش داده می‌شود.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
fa: افقی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
fa: استاندارد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
fa: چپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
fa: مرکز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
fa: راست

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
fa: <qt>تنظیم عمودی موقعیت محتوا در سلول.
    <b>بالا</b> یعنی محتوا در بالای سلول نمایش داده می‌شود.
    <b>وسط</b> یعنی محتوا به طور عمودی در وسط سلول نمایش داده می‌شود.
    <b>پایین</b> یعنی محتوای سلول در پایین سلول نمایش داده می‌شود.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
fa: عمودی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
fa: بالا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
fa: وسط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
fa: پایین

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
fa: متنتان بر حسب زاویه‌ای که در اینجا تنظیم می‌کنید، به طور جهت‌دار ظاهر می‌شود. مقادیر مثبت آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌دهد و مقادیر منفی آن را در جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
fa: چرخش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
fa: تورفتگی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
fa: ادغام سلولها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
fa: واحدی که در اینجا استفاده می‌شود، یک تنظیم در محاوره قالب -> طرح‌بندی صفحه.. است.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
fa: اندازه سلول

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
fa: اگر علامت زده شود، ارتفاع پیش‌فرض به جای مقدار بالا برای سلول استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
fa: ارتفاع پیش‌فرض )%1(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
fa: ارتفاع:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
fa: تنظیم ارتفاع سلول

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
fa: اگر علامت زده شود، عرض پیش‌فرض به جای مقدار بالا برای سلول استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
fa: عرض پیش‌فرض )%1(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
fa: عرض:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
fa: این فقط هنگامی موجود است که چرخش ۰ درجه است.
    سطربندی متن، متن را طوری سطربندی می‌کند که با اندازه سلول قبلی متناسب باشد. اگر این علامت زده نشود، متن روی یک خط می‌ماند و اندازه سلول برای دربر داشتن متن میزان می‌شود.
    متن عمودی، متنتان را به طور عمودی قرار می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
fa: گزينه متن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
fa: سطربندی متن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
fa: متن عمودی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
fa: چاپ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
fa: اگر علامت زده شود، محتوای سلول چاپ نمی‌شود. اگر این علامت زده نشود )پیش‌فرض(، محتوای سلول چاپ می‌شود.
    توجه داشته باشید که حتی اگر سلول محافظت شود، می‌توانید آن را چاپ کنید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
fa: متن چاپ &نشود‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
fa: حفاظت

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
fa: این، محتوای سلول را مخفی می‌کند و فقط هنگامی که برگه محافظت می‌شود، کار می‌کند. اینکه آیا سلول خودش محافظت می‌شود یا خیر، مهم نیست.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
fa: مخفی کردن &همه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
fa: &حفاظت‌شده‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
fa: هنگامی که این علامت زده شود، سلول هنوز مرئی است. با این وجود، محتویاتش در میله فرمول ظاهر نمی‌شود. مخفی کردن فرمول فقط برای سلولهایی کار می‌کند که حاوی فرمولهایی هستند، بنابراین، کاربر نمی‌تواند فرمول را مشاهده کند. و برای اینکه کارکند برگه باید محافظت شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
fa: &مخفی کردن فرمول‌

en: Resize Row
fa: تغییر اندازه سطر

en: Resize Column
fa: تغییر اندازه ستون

en: Series
fa: مجموعه‌ها

en: Insert Values
fa: درج مقادیر

en: Insert the series vertically, one below the other
fa: درج عمودی مجموعه‌ها، از بالا به پایین

en: Insert the series horizontally, from left to right
fa: درج افقی مجموعه‌ها، از چپ به راست

en: Type
fa: نوع

en: Linear (2,4,6,...)
fa: خطی )۲،۴،۶،...(

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
fa: ایجاد مجموعه‌ای از »آغاز« به »پایان« و افزودن مقدار فراهم‌شده در گام برای هر گام. مجموعه‌ای را فراهم می‌کند که هر مقدار آن، »گام« بزرگتر از مقدار قبل از آن است.

en: Geometric (2,4,8,...)
fa: هندسی )۲،۴،۸،...(

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
fa: ایجاد مجموعه‌ای از »آغاز« به »پایان« برای هر گام که مقدار را با مقدار فراهم‌شده در گام ضرب می‌کند. با استفاده از گامی از ۵، فهرستی اینچنین ایجاد می‌کند: ۵، ۲۵، ۱۲۵، ۶۲۵ چرا که ۵ ضرب در ۵ )گام( مساوی ۲۵، و ۲۵ ضرب در ۵ مساوی ۱۲۵، که ضرب در همان مقدار گام ۵ مساوی است با ۶۲۵.

en: Start value:
fa: مقدار آغاز:

en: Stop value:
fa: مقدار ایست:

en: Step value:
fa: مقدار گام:

en: End and start value must be positive.
fa: مقدار پایان و آغاز باید مثبت باشد.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
fa: مقدار پایان باید از مقدار آغاز بزرگتر باشد يا مقدار گام باید کمتر از »۱« باشد.

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
fa: امکان این که هیچ‌کدام از مقادیر آغاز، ایست یا گام مساوی صفر باشند نیست.

en: Step value must be different from 1
fa: مقدار گام باید متفاوت از ۱ باشد

en: Step is negative.
fa: گام منفی است.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
fa: مقدار گام باید بیشتر از صفر باشد؛ در غیر این صورت، توالیهای خطی نامحدود است.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
fa: اگر مقدار آغاز بیشتر از مقدار پایان باشد، گام باید کمتر از صفر باشد.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
fa: اگر گام منفی است، مقدار آغاز باید بیش از مقدار پایان باشد.

en: Show Columns
fa: نمايش ستونها

en: Select hidden columns to show:
fa: گزینش ستونهای مخفی جهت نمایش:

en: Show Rows
fa: نمايش سطرها

en: Select hidden rows to show:
fa: گزینش سطرهای مخفی جهت نمایش:

en: Column: %1
fa: ستون: %1

en: Row: %1
fa: سطر: %1

en: Show Sheet
fa: نمایش برگه

en: Select hidden sheets to show:
fa: گزینش برگه‌های مخفی جهت نمایش:

en: Column %1
fa: ستون %1

en: Row %1
fa: سطر %1

en: Sort
fa: مرتب کردن

en: Special Paste
fa: چسباندن ویژه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
fa: محتوا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
fa: هر‌ چیز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
fa: توضیح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
fa: هر چیز بدون لبه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
fa: عمل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
fa: جای‌نوشت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
fa: جمع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
fa: ضرب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
fa: تقسیم

en: Style Manager
fa: مدیر سبک

en: All Styles
fa: همه سبکها

en: Custom Styles
fa: سبکهای سفارشی

en: Hierarchical
fa: سلسله مراتبی

en: &Modify...
fa: &تغییر...

en: &Delete...
fa: &حذف‌

en: style%1
fa: سبک %1

en: Subtotals
fa: زيرمجموعها

en: Remove All
fa: حذف همه

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
fa: لازم است که برای افزودن زیرمجموعها، حداقل یک ستون برگزینید.

en: Grand Total
fa: مجموع کل

en: Column '%1'
fa: ستون »%1«

en: CountA
fa: شمارشA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
fa: &جايگزينی جمعهای جزئی جاری‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
fa: شکست &صفحه بین گروهها‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
fa: &خلاصه در زير داده‌ها‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
fa: &فقط خلاصه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
fa: &چشم‌پوشی از سلولهای خالی هنگام جستجوی تغییرات‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
fa: بر حسب هر تغییر در:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
fa: استفاده از تابع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
fa: افزودن جمع جزئی به:

en: Validity
fa: اعتبار

en: Clear &All
fa: پاک کردن &همه‌

en: &Criteria
fa: &معیار‌

en: Allow:
fa: اجازه:

en: Integer
fa: عدد صحیح

en: Text Length
fa: طول متن

en: List
fa: فهرست

en: Allow blanks
fa: فاصله‌های مجاز

en: Data:
fa: داده:

en: Minimum:
fa: کمینه:

en: Maximum:
fa: بیشینه:

en: Date:
fa: تاریخ:

en: Date minimum:
fa: تاریخ کمینه:

en: Date maximum:
fa: تاریخ بیشینه:

en: Time:
fa: زمان:

en: Time minimum:
fa: زمان کمینه:

en: Time maximum:
fa: زمان بیشینه:

en: Number:
fa: شماره:

en: Entries:
fa: مدخل:

en: &Error Alert
fa: اعلام &خطا‌

en: Show error message when invalid values are entered
fa: نمایش پیام خطا هنگامی که مقادیر نامعتبر وارد می‌شوند

en: Action:
fa: کنش:

en: Stop
fa: ایست

en: Warning
fa: اخطار

en: Information
fa: اطلاعات

en: Message:
fa: پیام:

en: Input Help
fa: کمک ورودی

en: Show input help when cell is selected
fa: نمایش کمک ورودی هنگامی که سلول برگزیده می‌شود

en: Error
fa: خطا

en: This is not a valid value.
fa: مقدار معتبری نیست.

en: This is not a valid time.
fa: زمان معتبری نیست.

en: This is not a valid date.
fa: تاریخ معتبری نیست.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
fa: کل عدد )مانند ۱، ۱۳۲، ۲۳۴۴(

en: A truth value (TRUE or FALSE)
fa: یک مقدار حقیقی )درست یا نادرست(

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
fa: یک مقدار کسری )مانند ۱٬۳، ۰٬۳۴۳، ۲۵۳(

en: Any kind of value
fa: هر نوع مقدار

en: A range of strings
fa: یک گستره از رشته‌ها

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
fa: یک گستره از کل اعداد )مانند ۱، ۱۳۲، ۲۳۴۴(

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
fa: یک گستره از مقادیر حقیقی )درست یا نادرست(

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
fa: یک گستره‌ از مقادیر کسری )مانند ۱.۳، ۰.۳۴۳، ۲۵۳ (

en: A range of any kind of values
fa: یک گستره از هر نوع مقداری

en: Related Functions
fa: توابع مربوطه

en: Manual
fa: راهنما

en: Position
fa: موقعیت

en: You cannot change a protected sheet
fa: نمی‌توانید یک صفحه محافظت‌شده را تغییر دهید

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
fa: صفحه

en: pages
fa: صفحات

en: file
fa: پرونده

en: name
fa: نام

en: time
fa: زمان

en: date
fa: تاریخ

en: author
fa: نویسنده

en: email
fa: رایانامه

en: org
fa: سازمان

en: sheet
fa: برگه

en: Sheet%1
fa: برگه %1

en: This document has no sheets (tables).
fa: این سند، برگه‌ای ندارد )جدولها(.

en: Maintainer
fa: نگه‌دارنده

en: Developer (functions)
fa: توسعه‌دهنده )توابع(

en: Comment:
fa: توضیح:

en: Define Print Range
fa: تعریف گستره چاپ

en: Define the print range in the current sheet
fa: تعریف گستره چاپ در برگه جاری

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
fa: تعداد بیشینه نام پرونده‌هایی که هنگام برگزیدن پرونده-> باز کردن اخیر نمایش داده می‌شوند را کنترل می‌کند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
fa: اگر می‌خواهید برخی پرونده‌های پشتیبان ایجاد شوند، این جعبه را علامت بزنید. به صورت پیش‌فرض علامت زده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
fa: هنگامی که سلولی را انتخاب کرده‌اید، با فشار کلید ورود، همان گونه که توسط این تنظیم تعیین شده، مکان‌نمای سلول را یک سلول به چپ، راست، بالا یا پایین حرکت می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
fa: از این جعبه گزینش پایین افت می‌توان برای انتخاب محاسبه انجام‌شده توسط تابع خلاصه میله وضعیت استفاده کرد.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
fa: برای تغییر رنگ توری یعنی رنگ لبه‌های هر سلول، اینجا را فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
fa: هنگامی که فقره گزینگان لبه‌های صفحه نما ->نمایش علامت زده شود، لبه‌های صفحه نمایش داده می‌شوند. برای انتخاب رنگ دیگر لبه‌هایی که به صورت پیش‌فرض قرمز هستند، اینجا را فشار دهید.

en: %1%
fa: %1٪

en: No Limit
fa: بدون حد

en: Sheet
fa: برگه

en: Interface
fa: واسط

en: Down
fa: پایین

en: Up
fa: بالا

en: Down, First Column
fa: پایین، اولین ستون

en: Spelling
fa: هجی

en: Spell Checker Behavior
fa: رفتار غلط‌گیر

en: &Completion mode:
fa: حالت &تکمیل:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
fa: به شما اجازه می‌دهد که از گستره‌ای از گزینگان جعبه گزینش پایین افت، حالت تکمیل متن )خودکار( را انتخاب کنید.

en: Popup
fa: بالاپر

en: Semi-Automatic
fa: نیمه‌خودکار

en: Sheet Properties
fa: ویژگیهای برگه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
fa: چپ به راست

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
fa: راست به چپ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SheetPropertiesWidget)
en: SheetPropertiesBase
fa: پایه ویژگیهای برگه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
fa: جهت طرح‌بندی:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
fa: اگر این جعبه علامت زده شود، سلولهای حاوی توضیحات با یک مثلث قرمز کوچک در بالای گوشه راست نشان‌دار می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
fa: نمایش شاخص &توضیح‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
fa: اگر این جعبه علامت زده شود، مرجع سلول نمایش داده‌شده در انتهای چپ میله فرمول بیشتر به حالت عادی B3 خود نمایش داده می‌شود تا به حالت LC )یعنی L2C3(. به نظر نمی‌رسد هر لحظه از آن استفاده زیادی شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
fa: استفاده از حالت &LC‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
fa: اگر این گزینه را علامت بزنید، لبه‌های صفحه بر روی برگه جاریتان ترسیم می‌شود. لبه‌های صفحه برای هر پیش‌فرض نمایش داده نمی‌شوند. اگر می‌خواهید برگه‌تان را چاپ کنید، دیدن لبه‌های صفحه مفید است.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
fa: این جعبه را علامت بزنید و اولین حرف هر متنی که تحریر می‌کنید به طور خودکار به حرف بزرگ تبدیل می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
fa: &تبدیل اولین حرف به حرف بزرگ‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
fa: اگر این جعبه علامت زده شود، هر سلول حاوی مقدار صفر به صورت خالی ظاهر می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
fa: &مخفی کردن صفر‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
fa: نمایش &فرمول‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
fa: اگر این جعبه علامت زده شود، عناوین ستون بیشتر به صورت شماره نمایش داده می‌شوند تا حرف. حروف، پیش‌فرض می‌باشند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
fa: نمایش ستون به صورت &شماره‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
fa: نمایش &شاخص فرمول‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
fa: نمايش &توری‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
fa: این تنظیم کنترل می‌کند که آیا فرمولها هنگامی که مقدار هر سلولی که آنها برای تغییرات به آن رجوع می‌کنند، به طور خودکار محاسبه می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
fa: محاسبه مجدد &خودکار‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
fa: برگه‌های موجود

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
fa: <b>فهرست همه برگه‌های موجود.</b><br>
    برای چاپ یک برگه باید یک یا چند برگه را در این فهرست برگزینید و از دکمه‌هایی برای درج برگه )های( برگزیده در فهرست سمت راست، که همه برگه‌های که چاپ می‌شوند را فهرست می‌کند، استفاده کنید. <br>
    می‌توانید یک برگه را هر چند دفعه که می‌خواهید درج کنید، با این روش آن دفعات متعدد چاپ می‌شود. مثلاً، این برای تقسیم‌کننده‌ها یا صفحه عنوانها مفید است.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
fa: برگه‌های موجود

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
fa: فهرست برگه‌ها برای چاپ به ترتیب داده‌شده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
fa: <b>فهرست برگه‌ها برای چاپ.</b><br>
    فقط برگه‌هایی که در اینجا فهرست شدند به ترتیب فهرست‌نویسی چاپ می‌شوند.می‌توانید ترتیب چاپ را با دکمه‌های بالا و پایین تغییر دهید.<br>
    حتی امکان چاپ یک برگه بیش از یک بار هست. فقط برگه موردنظر را دوباره درج کنید و فهرست را طبق نیازتان مرتب کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
fa: برگه‌های برگزیده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
fa: برگزیدن همه برگه‌ها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
fa: برگه برگزیده را به بالا حرکت دهید

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
fa: برگزیدن برگه‌ها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
fa: برگه برگزیده را به بالا حرکت دهید

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
fa: حذف برگه‌ها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
fa: برگه برگزیده را به پایین حرکت دهید

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
fa: پاک کردن گزینش

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
fa: برگه برگزیده را به پایین حرکت دهید

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
fa: سند نامعتبر. نوع مایم منتظره application/x-kspread یا application/vnd.kde.kspread، %1 را به دست آورد

en: File Format Mismatch
fa: عدم تطبیق قالب پرونده

en: Styles cannot be loaded.
fa: سبکها را نمی‌توان بار کرد.

en: Invalid document. No map tag.
fa: سند نامعتبر. بدون برچسب نگاشت.

en: Height: %1 %2
fa: ارتفاع: %1 %2

en: Hide Row
fa: مخفی کردن سطر

en: Width: %1 %2
fa: عرض: %1 %2

en: Hide Column
fa: مخفی کردن ستون

en: Area is too large.
fa: ناحیه، بسیار بزرگ است.

en: Sheet %1 could not be found for printing
fa: برگه %1 را نتوانست برای چاپ پیدا کند

en: Modify current sheet's properties
fa: تغییر ویژگیهای برگه جاری

en: Insert Sheet
fa: درج برگه

en: Insert a new sheet
fa: درج یک برگه جدید

en: Duplicate Sheet
fa: برگه مضاعف

en: Duplicate the selected sheet
fa: تکرار برگه برگزیده

en: Remove Sheet
fa: حذف برگه

en: Remove the active sheet
fa: حذف برگه فعال

en: Rename Sheet...
fa: تغییر نام برگه...

en: Rename the active sheet
fa: تغییر نام برگه فعال

en: Show Sheet...
fa: نمایش برگه...

en: Show a hidden sheet
fa: نمایش یک برگه مخفی

en: Hide Sheet
fa: مخفی کردن برگه

en: Hide the active sheet
fa: مخفی کردن برگه فعال

en: Page Layout...
fa: طرح‌بندی صفحه...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
fa: مشخص کردن طرح‌بندی صفحه گسترده برای یک نتیجه چاپی

en: Reset Print Range
fa: بازنشانی گستره چاپ

en: Recalculate Sheet
fa: محاسبه مجدد برگه

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
fa: محاسبه مجدد مقدار هر سلول در کاربرگ جاری

en: Recalculate Document
fa: محاسبه مجدد سند

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
fa: محاسبه مجدد مقدار هر سلول در همه کاربرگها

en: Protect &Sheet...
fa: محافظت از &برگه...‌

en: Protect the sheet from being modified
fa: محافظت برگه از اینکه تغییر داده شود

en: Protect &Document...
fa: محافظت &سند...‌

en: Protect the document from being modified
fa: محافظت سند از اینکه تغییر داده شود

en: &Create Template From Document...
fa: &ايجاد قالب از سند...‌

en: Next Sheet
fa: برگه بعدی

en: Move to the next sheet
fa: حرکت به برگه بعدی

en: Previous Sheet
fa: برگه قبلی

en: Move to the previous sheet
fa: حرکت به برگه قبلی

en: First Sheet
fa: اولین برگه

en: Move to the first sheet
fa: حرکت به اولین برگه

en: Last Sheet
fa: آخرین برگه

en: Move to the last sheet
fa: حرکت به آخرین برگه

en: Status Bar
fa: میله وضعیت

en: Show the status bar
fa: نمایش میله وضعیت

en: Tab Bar
fa: میله تب

en: Show the tab bar
fa: نمایش میله تب

en: No calculation
fa: بدون محاسبه

en: Calculate using sum
fa: محاسبه با استفاده از جمع

en: Calculate using minimum
fa: محاسبه با استفاده از کمینه

en: Calculate using maximum
fa: محاسبه با استفاده از بیشینه

en: Calculate using average
fa: محاسبه با استفاده از میانگین

en: Calculate using the count
fa: محاسبه با استفاده از شمارش

en: Calculate using the countA
fa: محاسبه با استفاده از شمارشA

en: You cannot change a protected sheet.
fa: نمی‌توانید یک برگه محافظت‌شده را تغییر دهید.

en: You cannot hide the last visible sheet.
fa: نمی‌توانید آخرین برگه مرئی را مخفی کنید.

en: Protect Document
fa: حفاظت سند

en: Unprotect Document
fa: عدم حفاظت سند

en: Protect Sheet
fa: حفاظت از برگه

en: Unprotect Sheet
fa: عدم حفاظت برگه

en: You cannot delete the only sheet.
fa: نمی‌توانید تنها برگه را حذف کنید.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
fa: در شرف حذف برگه فعال هستید.
    می‌خواهید ادامه دهید؟

en: Enter name:
fa: وارد کردن نام:

en: Rename Sheet
fa: تغییر نام برگه

en: Change Sheet Name
fa: تغییر نام برگه

en: Sheet name cannot be empty.
fa: نام برگه نمی‌تواند خالی باشد.

en: This name is already used.
fa: اين نام از قبل استفاده می‌شود.

en: Sum:
fa: جمع:

en: Average:
fa: ميانگین:

en: Min:
fa: کمینه:

en: Max:
fa: بیشینه:

en: Count:
fa: شمارش:

en: CountA:
fa: شمارشA:

en: Enter a password.
fa: اسم رمز را وارد کنید.

en: Enter the password.
fa: اسم رمز را وارد کنید.

en: Password is incorrect.
fa: اسم رمز نادرست است.

en: Dependency
fa: وابستگی

en: Invalid document. Sheet name is empty.
fa: سند نامعتبر. نام برگه، خالی است.

en: Header
fa: سرآیند

en: Header1
fa: سرآیند۱

en: Cell Format...
fa: قالب سلول...

en: Set the cell formatting
fa: تنظیم قالب‌بندی سلول

en: Resets to the default format
fa: به قالب پیش‌فرض بازنشانی می‌کند

en: Edit and organize cell styles
fa: ویرایش و سازماندهی سبکهای سلول

en: Apply a predefined style to the selected cells
fa: اعمال یک سبک از پیش تعریف‌شده سلولهای برگزیده

en: Create Style From Cell...
fa: ایجاد سبک از سلول...

en: Create a new style based on the currently selected cell
fa: ایجاد یک سبک جدید بر اساس سلولی که اخیراً برگزیده‌شده

en: Strike Out
fa: حذف کردن

en: Select Font...
fa: برگزیدن قلم...

en: Select Font Size
fa: برگزیدن اندازه قلم

en: Increase Font Size
fa: افزایش اندازه قلم

en: Decrease Font Size
fa: کاهش اندازه قلم

en: Text Color
fa: رنگ متن

en: Align Left
fa: تراز چپ

en: Left justify the cell contents
fa: هم‌ترازی چپ محتویات سلول

en: Align Center
fa: تراز مرکز

en: Center the cell contents
fa: مرکزی کردن محتویات سلول

en: Align Right
fa: تراز راست

en: Right justify the cell contents
fa: هم‌ترازی راست محتویات سلول

en: Align Top
fa: تراز بالا

en: Align cell contents along the top of the cell
fa: تراز محتویات سلول در امتداد بالای سلول

en: Align Middle
fa: تراز وسط

en: Align cell contents centered in the cell
fa: تراز مرکزی محتویات سلول در سلول

en: Align Bottom
fa: تراز پایین

en: Align cell contents along the bottom of the cell
fa: تراز محتویات سلول در امتداد پایین سلول

en: Border Left
fa: لبه چپ

en: Set a left border to the selected area
fa: تنظیم لبه چپ نسبت به ناحیه برگزیده

en: Border Right
fa: لبه راست

en: Set a right border to the selected area
fa: تنظیم لبه راست نسبت به ناحیه برگزیده

en: Border Top
fa: لبه بالا

en: Set a top border to the selected area
fa: تنظیم لبه بالا نسبت به ناحیه برگزیده

en: Border Bottom
fa: لبه پایین

en: Set a bottom border to the selected area
fa: تنظیم لبه پایین نسبت به ناحیه برگزیده

en: All Borders
fa: همه لبه‌ها

en: Set a border around all cells in the selected area
fa: تنظیم لبه دور همه سلولها در ناحیه برگزیده

en: Remove all borders in the selected area
fa: حذف همه لبه‌ها در ناحیه برگزیده

en: Border Outline
fa: طرح کلی لبه

en: Set a border to the outline of the selected area
fa: تنظیم یک لبه برای طرح کلی ناحیه برگزیده

en: Select a new border color
fa: برگزیدن یک رنگ جدید لبه

en: Border Color
fa: رنگ لبه

en: Wrap Text
fa: سطربندی متن

en: Make the cell text wrap onto multiple lines
fa: سطربندی کردن متن سلول در خطوط متعدد

en: Vertical Text
fa: متن عمودی

en: Print cell contents vertically
fa: چاپ عمودی محتویات سلول

en: Increase Indent
fa: افزايش تورفتگی

en: Increase the indentation
fa: افزایش تورفتگی

en: Decrease Indent
fa: کاهش تورفتگی

en: Decrease the indentation
fa: کاهش تورفتگی

en: Change Angle...
fa: تغيير زاويه...

en: Change the angle that cell contents are printed
fa: تغییر زاویه‌ای که محتویات سلول چاپ می‌شوند

en: Percent Format
fa: قالب درصد

en: Set the cell formatting to look like a percentage
fa: تنظیم قالب‌بندی سلول برای مشابه بودن به درصد

en: Money Format
fa: قالب پول

en: Set the cell formatting to look like your local currency
fa: تنظیم قالب‌بندی سلول برای مشابه بودن با پول رایج محلیتان

en: Increase Precision
fa: افزایش دقت

en: Increase the decimal precision shown onscreen
fa: افزایش دقت ده‌دهی نمایش داده‌شده روی پرده

en: Decrease Precision
fa: کاهش دقت

en: Decrease the decimal precision shown onscreen
fa: کاهش دقت ده‌دهی نمایش داده‌شده روی پرده

en: Upper Case
fa: حروف بزرگ

en: Convert all letters to upper case
fa: تبديل همه حروف به حروف‌ بزرگ

en: Lower Case
fa: حروف کوچک

en: Convert all letters to lower case
fa: تبديل همه حروف به حروف‌ کوچک

en: Convert First Letter to Upper Case
fa: تبديل اولين حرف به حرف بزرگ

en: Capitalize the first letter
fa: بزرگ‌نویسی اولین حرف

en: Set the background color
fa: تنظیم رنگ زمینه

en: Background Color
fa: رنگ زمینه

en: Merge the selected region
fa: ادغام منطقه برگزیده

en: Merge Cells Horizontally
fa: ادغام سلولها به طور افقی

en: Merge Cells Vertically
fa: ادغام سلولها به طور عمودی

en: Merge the selected region vertically
fa: ادغام منطقه برگزیده به طور عمودی

en: Dissociate Cells
fa: جدا کردن سلولها

en: Unmerge the selected region
fa: عدم ادغام منطقه برگزیده

en: Resize Column...
fa: تغییر اندازه ستون...

en: Change the width of a column
fa: تغییر عرض یک ستون

en: Insert Columns
fa: درج ستونها

en: Inserts a new column into the spreadsheet
fa: یک ستون جدید در صفحه گسترده درج می‌کند

en: Remove Columns
fa: حذف ستونها

en: Hide Columns
fa: مخفی کردن ستونها

en: Show Columns...
fa: نمايش ستونها...

en: Show hidden columns
fa: نمایش ستونهای مخفی

en: Equalize Column
fa: برابر کردن ستون

en: Resizes selected columns to be the same size
fa: ستونهای برگزیده‌ای که باید به همین اندازه باشد را تغییر اندازه می‌دهد

en: Show hidden columns in the selection
fa: نمایش ستونهای مخفی در گزینش

en: Resize Row...
fa: تغيير اندازه سطر...

en: Change the height of a row
fa: تغییر ارتفاع یک سطر

en: Insert Rows
fa: درج سطرها

en: Inserts a new row into the spreadsheet
fa: یک سطر جدید در صفحه گسترده درج می‌کند

en: Remove Rows
fa: حذف سطرها

en: Removes a row from the spreadsheet
fa: یک سطر از صفحه گسترده حذف می‌کند

en: Hide Rows
fa: مخفی کردن سطرها

en: Show Rows...
fa: نمايش سطرها...

en: Show hidden rows
fa: نمایش سطرهای مخفی

en: Equalize Row
fa: برابر کردن سطر

en: Resizes selected rows to be the same size
fa: سطرهای برگزیده‌ای که باید به همین اندازه باشد را تغییر اندازه می‌دهد

en: Show hidden rows in the selection
fa: نمایش سطرهای مخفی در گزینش

en: Adjust Row && Column
fa: میزان کردن سطر و ستون

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
fa: اندازه سطر/ستون را طوری میزان می‌کند که محتویات متناسب باشد

en: Cells...
fa: سلولها...

en: Insert Cells...
fa: درج سلولها...

en: Insert a blank cell into the spreadsheet
fa: درج یک سلول خالی در صفحه گسترده

en: Remove Cells...
fa: حذف سلولها...

en: Removes the cells from the spreadsheet
fa: سلولها را از صفحه گسترده حذف می‌کند

en: Clear All
fa: پاک کردن همه

en: Clear all contents and formatting of the current cell
fa: حذف همه محتویات و قالب‌بندی سلول جاری

en: Contents
fa: محتویات

en: Clear Contents
fa: پاک کردن محتویات

en: Remove the contents of the current cell
fa: حذف محتویات سلول جاری

en: Comment...
fa: توضیح...

en: Edit a comment for this cell
fa: ویرایش یک توضیح برای این سلول

en: Remove Comment
fa: حذف توضیح

en: Remove this cell's comment
fa: حذف این توضیح سلول

en: Conditional Styles...
fa: سبکهای شرطی...

en: Set cell style based on certain conditions
fa: تنظیم سبک سلول بر اساس شرایط معین

en: Remove Conditional Styles
fa: حذف سبکهای شرطی

en: Remove the conditional cell styles
fa: حذف سبکهای شرطی سلول

en: &Link...
fa: &پیوند...‌

en: Insert an Internet hyperlink
fa: درج یک فوق‌پیوند اینترنتی

en: Link
fa: پیوند

en: Remove Link
fa: حذف پیوند

en: Remove a link
fa: حذف یک پیوند

en: Validity...
fa: اعتبارسنجی...

en: Set tests to confirm cell data is valid
fa: تنظیم آزمونها برای تأیید داده سلول، معتبر است

en: Remove Validity
fa: حذف اعتبار

en: Remove the validity tests on this cell
fa: حذف آزمونهای اعتبار در این سلول

en: &Sort...
fa: &مرتب کردن...‌

en: Sort a group of cells
fa: مرتب کردن گروهی از سلولها

en: Sort &Decreasing
fa: مرتب کردن &کاهشی‌

en: Sort &Increasing
fa: مرتب کردن &افزایشی‌

en: &Auto-Filter
fa: پالایه &خودکار‌

en: Add an automatic filter to a cell range
fa: افزودن پالایه خودکار به گستره سلول

en: &Left
fa: &چپ‌

en: &Right
fa: &راست‌

en: &Up
fa: &بالا‌

en: &Down
fa: &پایین‌

en: Autosum
fa: جمع خودکار

en: Insert the 'sum' function
fa: درج تابع »جمع«

en: &Series...
fa: &سری‌...‌

en: Insert a series
fa: درج یک سری

en: &Function...
fa: &تابع...‌

en: Insert math expression
fa: درج عبارت ریاضی

en: S&pecial Character...
fa: نویسه &ویژه...‌

en: Insert one or more symbols or letters not found on the keyboard
fa: درج یک یا چند نماد یا حرف که در صفحه کلید یافت نمی‌شود

en: From &Database...
fa: از &دادگان...‌

en: Insert data from a SQL database
fa: درج داده از دادگان SQL

en: From &Text File...
fa: از پرونده &متن...‌

en: Insert data from a text file to the current cursor position/selection
fa: درج داده از یک پرونده متن به موقعیت/گزینش مکان‌نمای جاری

en: From &Clipboard...
fa: از &تخته یادداشت...‌

en: Insert CSV data from the clipboard to the current cursor position/selection
fa: درج داده CSV از تخته یادداشت به موقعیت/گزینش مکان‌نمای جاری

en: &Text to Columns...
fa: &متن ستونها...‌

en: Expand the content of cells to multiple columns
fa: بسط محتوای سلولها برای ستونهای متعدد

en: Custom Lists...
fa: فهرستهای سفارشی...

en: Create custom lists for sorting or autofill
fa: ایجاد فهرستهای سفارشی برای مرتب‌سازی یا پر کردن خودکار

en: &Consolidate...
fa: &تثبیت...‌

en: Create a region of summary data from a group of similar regions
fa: ایجاد منطقه‌ای از داده‌های خلاصه از گروهی از مناطق مشابه

en: &Goal Seek...
fa: پیگردی &هدف...‌

en: Repeating calculation to find a specific value
fa: تکرار محاسبه برای یافتن مقدار مشخص

en: &Subtotals...
fa: &جمعهای جزئی...‌

en: Create different kind of subtotals to a list or database
fa: ایجاد نوع متفاوتی از جمعهای جزئی برای یک فهرست یا دادگان

en: Area Name...
fa: نام ناحیه...

en: Set a name for a region of the spreadsheet
fa: تنظیم یک نام برای منطقه‌ای از صفحه گسترده

en: Named Areas...
fa: نواحی نام‌دار...

en: Edit or select named areas
fa: ویرایش یا گزینش نواحی نام‌دار

en: Formula Selection
fa: گزینش فرمول

en: Insert a function
fa: درج یک تابع

en: Others...
fa: غیره...

en: Modify Cell
fa: تغییر سلول

en: Edit the highlighted cell
fa: ویرایش سلول مشخص‌شده

en: Move the cell object to the clipboard
fa: حرکت شیء سلول به تخته یادداشت

en: Copy the cell object to the clipboard
fa: رونوشت شیء سلول به تخته یادداشت

en: Paste the contents of the clipboard at the cursor
fa: چسباندن محتویات تخته یادداشت در مکان‌نما

en: Special Paste...
fa: چسباندن ویژه...

en: Paste the contents of the clipboard with special options
fa: چسباندن محتویات تخته یادداشت با گزینه‌های ویژه

en: Paste with Insertion
fa: چسباندن با درج

en: Inserts a cell from the clipboard into the spreadsheet
fa: سلولی را از تخته یادداشت در صفحه گسترده درج می‌کند

en: Selects all cells in the current sheet
fa: همه سلولها را در کاربرگ جاری برمی‌گزیند

en: Goto Cell...
fa: برو به سلول...

en: Move to a particular cell
fa: حرکت به یک سلول ویژه

en: Check the spelling
fa: بررسی هجی

en: Run Inspector...
fa: اجرای بازرس...

en: Auto-Format...
fa: قالب‌بندی خودکار...

en: Set the worksheet formatting
fa: تنظیم قالب‌بندی کاربرگ

en: Create Style From Cell
fa: ایجاد سبک از سلول

en: The style name cannot be empty.
fa: نام سبک نمی‌تواند خالی باشد.

en: Edit Link
fa: ویرایش پیوند

en: You must select multiple cells.
fa: باید سلولهای متعددی برگزینید.

en: Adjust Column
fa: میزان کردن ستون

en: Adjust Row
fa: میزان کردن سطر

en: Selection List...
fa: فهرست گزینش...

en: Apply
fa: اعمال

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
fa: این پیوند به برنامه یا دست‌نوشته »%1« اشاره دارد.
    برنامه‌های مخرب می‌توانند به رایانه‌تان آسیب بزنند. مطمئن هستید که می‌خواهید این برنامه را اجرا کنید؟

en: Open Link?
fa: پیوند باز شود؟

en: Select Single Cell
fa: برگزیدن سلول تک

en: Select Multiple Cells
fa: برگزیدن سلولهای چندگانه

en: True
fa: درست

en: False
fa: نادرست

en: AM
fa: ق.‌ظ.

en: PM
fa: ب‌.ظ.

en: min
fa: دقيقه

en: true
fa: درست

en: false
fa: نادرست
