koffice-defaulttools - en to fi translation catalogue (88 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toggleEditMode)
en: Edit Mode
fi: Muokkaustila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEscape)
en: Escape Direction
fi: Lähtösuunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAlign)
en: Alignment
fi: Tasaus

en: Edit connection points
fi: Muokkaa kytköspisteitä

en: Align to left edge
fi: Tasaa vasempaan reunaan

en: Align to horizontal center
fi: Tasaa vaakasuorassa keskelle

en: Align to right edge
fi: Tasaa oikeaan reunaan

en: Align to top edge
fi: Tasaa yläreunaan

en: Align to vertical center
fi: Tasaa pystysuorassa keskelle

en: Align to bottom edge
fi: Tasaa alareunaan

en: Escape in all directions
fi: Lähde kaikkiin suuntiin

en: Escape in horizontal directions
fi: Lähde vaakasuuntiin

en: Escape in vertical directions
fi: Lähde pystysuuntiin

en: Escape in left direction
fi: Lähde vasemmalle

en: Escape in right direction
fi: Lähde oikealle

en: Escape in up direction
fi: Lähde ylös

en: Escape in down direction
fi: Lähde alas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Connection
fi: Luo kytkös

en: Drag to edit connection.
fi: Muokkaa kytköstä vetämällä.

en: Double click connection or press delete to remove it.
fi: Poista kytkös kaksoisnapsauttamalla tai painamalla Delete.

en: Click to edit connection points.
fi: Muokkaa kytköspisteitä napsauttamalla.

en: Drag to move connection point. Double click connection or press delete to remove it.
fi: Siirrä kytköspistettä vetämällä. Poista se kaksoisnapsauttamalla tai painamalla Delete.

en: Double click connection point or press delete to remove it.
fi: Poista kytköspiste kaksoisnapsauttamalla tai painamalla Delete.

en: Double click to add connection point.
fi: Lisää kytköspiste kaksoisnapsauttamalla

en: Drag to create new connection.
fi: Luo uusi kytkös vetämällä

en: Connection
fi: Kytkös

en: Line
fi: Viiva

en: Connection Point
fi: Kytköspiste

en: Connect shapes
fi: Muotojen kytkentä

en: Bring to &Front
fi: Tuo &eteen

en: &Raise
fi: &Nosta ylemmäs

en: &Lower
fi: &Laske alemmas

en: Send to &Back
fi: Lähetä &taakse

en: Align Left
fi: Tasaa vasemmalle

en: Horizontally Center
fi: Vaakakeskitys

en: Align Right
fi: Tasaa oikealle

en: Align Top
fi: Tasaa ylös

en: Vertically Center
fi: Pystykeskitys

en: Align Bottom
fi: Tasaa alas

en: Group
fi: Ryhmä

en: Ungroup
fi: Pura ryhmä

en: Click and drag to move guide line.
fi: Siirrä apuviivaa napsauttamalla ja vetämällä.

en: Left click rotates around center, right click around highlighted position.
fi: Hiiren vasemman painikkeen napsautus pyörittää keskipisteen ympäri, hiiren oikean painikkeen painallus pyörittää korostetun sijainnin ympäri.

en: Click and drag to shear selection.
fi: Napsauta ja vedä leikkausvalintaan.

en: Click and drag to resize selection.
fi: Napsauta ja vedä koon muuttamis -valintaan.

en: Click and drag to move selection.
fi: Siirrä valintaa napsauttamalla ja vetämällä.

en: Click and drag to resize selection. Middle click to set highlighted position.
fi: Napsauta ja vedä koon muuttamis -valinta. Hiiren keskimmäisen painikkeen napsautus asettaa korostetun sijainnin.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
fi: Ryhmitä muodot
    muotojen ryhmittäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
fi: Pura muotojen ryhmitys
    muotojen ryhmityksen purku

en: Arrange
fi: Järjestys

en: Geometry
fi: Geometria

en: Fill
fi: Täyttö

en: Shadow
fi: Varjo

en: Shape handling
fi: Muotojen käsittely

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate
fi: Pyöritä
    pyöritys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear X
fi: X-katkaisu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear Y
fi: Y-katkaisu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scale
fi: Skaalaa
    skaalaus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Transformations
fi: Nollaa muodonmuutokset
    muodonmuutosten nollaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rotateButton)
en: Rotate
fi: Pyöritä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shearXButton)
en: Shear X
fi: X-katkaisu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shearYButton)
en: Shear Y
fi: Y-katkaisu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scaleXButton)
en: Scale X
fi: X-mittakaava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scaleYButton)
en: Scale Y
fi: Y-mittakaava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetButton)
en: Reset Transformations
fi: Nollaa muodonmuutos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
fi: Muuta kokoa
    koon muutos

en: Press ALT to hold x- or y-position.
fi: Säilytä x- tai y-sijainti painamalla Alt.

en: Press CTRL to resize from center.
fi: Muuta kokoa keskeltä painamalla Ctrl.

en: Press ALT to rotate in 45 degree steps.
fi: Pyöritä 45 asteen askelin painamalla Alt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear
fi: Katkaise
    katkaisu

en: Double click to add guide line.
fi: Lisää apuviiva kaksoisnapsauttamalla.

en: Click and drag to move guide line. Double click to remove guide line.
fi: Siirrä apuviivaa napsauttamalla ja vetämällä. Poista apuviiva kaksoisnapsauttamalla.

en: Guides Editor
fi: Apuviivamuokkain

en: Guides Insertor
fi: Apuviivojen lisäys

en: Edit guidelines
fi: Muokkaa apuviivoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Horizontal
fi: Vaakasuora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vertical
fi: Pystysuora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Orientation:
fi: Suunta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position:
fi: Sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_horizontalSpinBox)
en: Insert this number of horizontal equally spaced guides.
fi: Lisää tämä määärä vaakasuoria tasavälisiä apuviivoja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_horizontalEdgesCheckBox)
en: Insert guides at the horizontal edges.
fi: Lisää apuviivat vaakasuorille reunoille.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_verticalSpinBox)
en: Insert this number of vertical equally spaced guides.
fi: Lisää tämä määrä pystysuuntaisia tasavälisiä apuviivoja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_verticalEdgesCheckBox)
en: Insert guides at the vertical edges.
fi: Lisää apuviivat pystysuorille reunoille.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_erasePreviousCheckBox)
en: Erase previous guides
fi: Poista edelliset apuviivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createButton)
en: Create
fi: Luo
