TextShape - en to fi translation catalogue (485 entries)

en: Annotation
fi: Merkintä

en: Annotation shape to show annotation content
fi: Merkintämuoto merkintöjen näyttämiseen

en: Annotation Shape
fi: Merkintämuoto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
fi: Hyväksy muutos
    muutoksen hyväksyminen

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
fi: Poista käytöstä

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
fi: Ota käyttöön

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
fi: %1 leveyteen kasvatus

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
fi: %1 korkeuteen kasvatus

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
fi: %1 sopimaan pienennys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
fi: Muuta luettelotasoa
    luettelotason muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
fi: Hylkää muutos
    muutoksen hylkääminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
fi: Näytä muutokset
    muutosten näyttäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
fi: Piilota muutokset
    muutosten piilottaminen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsStyleConfigure) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AcceptRejectChangeDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsConfigure)
en: Dialog
fi: Kyselyikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
fi: Hyväksy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
fi: Hylkää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
fi: Peru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
fi: Muutosloki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
fi: Tekijä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Date
fi: Päiväys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type
fi: Tyyppi

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure bibliography
fi: Lähdeluettelon asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting of bibliography entries
fi: Lähdeluettelokohtien muotoilu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prefix:
fi: Etuliite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suffix:
fi: Jälkiliite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
fi: Numeroi kohdat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
fi: Lajittelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
fi: Lajittele sijainnin mukaan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortKeyGroupBox)
en: Sort keys
fi: Lajitteluavaimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addSortKeyButton)
en: Add sort key
fi: Lisää lajitteluavain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
fi: Lajittelualgoritmi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
fi: Aakkosnumeerinen

en: Bibliography
fi: Lähdeluettelo

en: References
fi: Viitteet

en: This is a line of inserted text.
fi: Tämä esittää lisättyä tekstiriviä.

en: This is a line of deleted text.
fi: Tämä esittää poistettua tekstiriviä.

en: This is a line of text whose format has been changed.
fi: Tämä esittää tekstiriviä, jonka muotoilua on muutettu.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
fi: Muutosten seurannan asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
fi: Yleisasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
fi: Tallennusmuoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, deltaXmlRadioButton)
en: DeltaXML (Experimental)
fi: DeltaXML (kokeellinen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
fi: Tekijän nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
fi: Muuta visualisointiasetuksia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, insertionGroupBox)
en: Insertions
fi: Lisäykset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
fi: Taustaväri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, moreOptions) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolAutoSpellCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureSection) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, splitSections) i18n: ectx: property (text), widge
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Tämä on lisättyä tekstiä edeltävä tekstirivi. Tämä on rivi lisättyä tekstiä. Tämä on lisätyn tekstin jälkeinen tekstirivi.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Poistettu teksti</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Tämä on poistettua tekstiä edeltävä tekstirivi. Tämä on poistettu tekstirivi. Tämä on poistetun tekstin jälkeinen tekstirivi.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Muotoiltu teksti</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Tämä on muotoiluaan muuttanutta tekstiä edeltävä tekstirivi. Tämä on tekstirivi, jonka muotoilu muuttui. Tämä on muotoiluaan muuttaneen tekstin jälkeinen tekstirivi.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
fi: Poistot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
fi: Muotoilun muutokset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
fi: Muutosten seurannan asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
fi: Muuta asetuksia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
fi: Tallenna muutokset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
fi: Näytä muutokset

en: Font
fi: Fontti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
fi: Yleistä

[ctx: Name of the style]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
fi: Seuraava tyyli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Parent style:
fi: Pohjatyyli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
fi: Ota sisällysluetteloon

en: Normal
fi: Normaali

en: Small Caps
fi: Kapiteelit

en: Uppercase
fi: Suuraakkoset

en: Lowercase
fi: Pienaakkoset

en: Capitalize
fi: Suuraakkosiksi

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Subscript
fi: Alaindeksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
fi: Tekstiväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
fi: Taustaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
fi: Alleviivaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
fi: Yliviivaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Capitalization:
fi: Kapiteelaus:

[ctx: Character position]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Position:
fi: Sijainti:

en: Select
fi: Valitse

en: Warning
fi: Varoitus

en: The document already contains the bibliography entry with different data.
    Do you want to adjust existing entries?
fi: Tiedosto sisältää jo lähdeluettelomerkinnän, jonka tiedot eroavat.
    Haluatko muuttaa olemassa olevia merkintöjä?

en: Short name%1
fi: Lyhyt nimi%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
fi: Lisää lähdeluettelomerkintä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Insert Bibliography Entry Details
fi: Lisää lähdeluettelomerkinnän tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
fi: Lyhyt nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
fi: Lähde:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Article
fi: Artikkeli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
fi: Teos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
fi: Moniste

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
fi: Konferenssi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Email
fi: Sähköposti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inbook
fi: Kirja-artikkeli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Incollection
fi: Kokoelma-artikkeli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inproceedings
fi: Konferenssiartikkeli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Journal
fi: Lehti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Manual
fi: Käsikirja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
fi: Pro gradu -tutkielma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
fi: Sekalainen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
fi: Väitöskirja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Proceedings
fi: Konferenssijulkaisu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Tech Report
fi: Tekninen raportti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
fi: Julkaisematon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: WWW
fi: Verkko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
fi: oma 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
fi: oma 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
fi: oma 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
fi: oma 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
fi: oma 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
fi: Tekijä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
fi: Vuosi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
fi: Kustantaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
fi: Osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
fi: Luku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editorLabel)
en: Editor:
fi: Toimittaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
fi: Sivu(t):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
fi: Kirjan otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
fi: Laitos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
fi: Julkaisu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, volumeLabel)
en: Volume:
fi: Volyymi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, institutionLabel)
en: Institution:
fi: Instituutio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organisationLabel)
en: Organisation:
fi: Organisaatio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reporttypeLabel)
en: Type of Report:
fi: Raportin tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
fi: Yliopisto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, journalLabel)
en: Journal:
fi: Lehti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
fi: Kuukausi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
fi: Sarja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
fi: Numero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
fi: Huomautukset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, annotationLabel)
en: Annotation:
fi: Merkintä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: URL:
fi: Verkko-osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud1Label)
en: User-defined 1:
fi: Käyttäjän määrittämä 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud3Label)
en: User-defined 3:
fi: Käyttäjän määrittämä 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud2Label)
en: User-defined 2:
fi: Käyttäjän määrittämä 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud4Label)
en: User-defined 4:
fi: Käyttäjän määrittämä 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud5Label)
en: User-defined 5:
fi: Käyttäjän määrittämä 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: OR
fi: TAI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From the document:
fi: Tiedostosta:

en: Used Styles
fi: Käytetyt tyylit

en: Unused Styles
fi: Käyttämättömät tyylit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
fi: Värit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
fi: Tekstin varjo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
fi: Väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
fi: Etäisyys:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
fi: Sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
fi: Automaattitavutus

en: Select Font
fi: Valitse fontti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Font
fi: Fontti
    fontti

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
fi: Lisää lähdeluettelo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titlegroupBox)
en: Bibliography title
fi: Lähdeluettelon otsikko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bibliography entries
fi: Lähdeluettelomerkinnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bibTypesLabel)
en: Bibliography type:
fi: Lähdeluettelon tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
fi: Teoksessa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
fi: Kokoelmassa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In proceedings
fi: Konferenssijulkaisussa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Tech report
fi: Tekninen raportti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
fi: oma1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
fi: oma2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
fi: oma3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
fi: oma4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
fi: oma5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
fi: Käytettävissä olevat kentät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
fi: Lisää >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, span)
en: Span
fi: Laajenna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
fi: <<Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
fi: Lisätyt kentät

en: Special Characters
fi: Erikoismerkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
fi: Lisää

[ctx: Close dialog]
en: Close
fi: Sulje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
fi: Pikahaku:

en: The URL is invalid
fi: Osoite on virheellinen

en: Bookmark does not exist
fi: Kirjanmerkkiä ei ole olemassa

en: Fetching the title: 0% complete
fi: Haetaan otsikkoa: 0 % valmis

en: Fetch timed out
fi: Hakeminen aikakatkaistiin

en: Fetching the title: %1% complete
fi: Haetaan otsikkoa: %1 % valmis

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkInsertionDialog)
en: Link
fi: Linkki

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Web Link
fi: Verkkolinkki

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Insert links to web documents. You can provide both URL and a label for the link,
     or just enter the URL and hit "Fetch the title from URL"
fi: Lisää linkkejä verkkotiedostoihin. Voit antaa linkille sekä verkko-osoitteen että nimen
    tai kirjoittaa pelkän osoitteen ja painaa ”Hae otsikko verkko-osoitteesta”

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: The address of your document (Uniform Resource Locator)
fi: Tiedostosi osoite (URL)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en:  URL:
fi:  Osoite:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Hit this button to get the title from the URL. Redirections are also handled.
fi: Hae otsikko verkko-osoitteesta (URL) painamalla tästä. Myös uudelleenohjaukset käsitellään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Fetch Title From URL
fi: Hae otsikko verkko-osoitteesta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: The text that will be displayed for your link
fi: Linkissä näkyvä teksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en:  Text:
fi:  Teksti:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Link To Bookmark
fi: Linkki kirjanmerkkiin

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Insert links to Bookmarks. To create bookmarks,
    click "Bookmarks" in the Links and Bookmarks section
fi: Lisää linkkejä kirjanmerkkeihin. Kirjanmerkkejä voi luoda
    painamalla ”Kirjanmerkit” Linkit ja kirjanmerkit -osasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: The name of the bookmark to where the link has to point to
fi: Sen kirjanmerkin nimi, johon linkki osoittaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en:  Name:
fi:  Nimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
fi: <p><ul><li><b>Yksinkertainen</b>: Normaali rivinväli</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTabStop)
en: Add tab stop
fi: Lisää sarkainkohta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Tab character
fi: Sarkainmerkki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Space character
fi: Välilyöntimerkki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Nothing
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: LABEL
fi: SELITE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabStopLabel)
en: First line separated from label by:
fi: Ensi rivin erottaa selitteestä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
fi: Vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
fi: Keskitetty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
fi: Oikealle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, increaseLabel)
en: Per level increase:
fi: Tasokohtainen lisäys:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, numberTab)
en: Number
fi: Luku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Format:
fi: Muoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display levels above:
fi: Näytä tätä ylemmät tasot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, synchro)
en: Letter synchronization
fi: Kirjeen synkronointi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bulletTab)
en: Bullet
fi: Panoksia

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, imageTab)
en: Picture
fi: Kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Load Image...
fi: Lataa kuva…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
fi: &Muuta nimeä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
fi: &Poista

en: Please provide a new name for the bookmark
fi: Anna kirjanmerkin uusi nimi

en: Rename Bookmark
fi: Muuta kirjanmerkin nimeä

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
fi: Kirjanmerkki nimeltä ”%1” on jo olemassa.

en: Insert Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Please provide a name for the bookmark
fi: Anna kirjanmerkin nimi

en: Manage Bookmarks
fi: Hallitse kirjanmerkkejä

en: Footnote Settings
fi: Alaviitteiden asetukset

en: Endnote Settings
fi: Loppuviitteiden asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Automatic Numbering:
fi: Automaattinen numerointi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefix)
en:  Prefix:
fi:  Etuliite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startAt)
en:  Start at:
fi:  Aloita numerosta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStyle)
en:  Format:
fi:  Muotoilu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffix)
en:  Suffix:
fi:  Jälkiliite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, beginAt)
en: Starts over at:
fi: Aloita alusta kohdasta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Page
fi: Sivu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
fi: Luku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Document
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: 1, 2, 3, ...
fi: 1, 2, 3, …

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: a, b, c, ..., aa, ab, ..., ba, bb, ...
fi: a, b, c, …, aa, ab, …, ba, bb, …

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: A, B, C, ..., AA, AB, ..., BA, BB, ...
fi: A, B, C, …, AA, AB, …, BA, BB, …

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: a, b, c, ..., aa, bb, ..., aaa, bbb, ...
fi: a, b, c, …, aa, bb, …, aaa, bbb, …

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: A, B, C, ..., AA, BB, ..., AAA, BBB, ...
fi: A, B, C, …, AA, BB, …, AAA, BBB, …

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: i, ii, iii, ...
fi: i, ii, iii, …

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: I,II,III, ...
fi: I,II,III, …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, continuationBox)
en: Continuation Notice:
fi: Jatkumisen merkintä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont2)
en: Text saying it is a continuation:
fi: Jatkeen teksti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont1)
en:  Text saying it will continue:
fi: Jatkumista ilmaiseva teksti:

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: Text alignment]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: Text alignment]
en: Right
fi: Oikea

[ctx: Text alignment]
en: Centered
fi: Keskitetty

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
fi: Sarkauskohta

[ctx: Space]
en: Space
fi: Väli

[ctx: None]
en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Select a list image
fi: Valitse luettelokuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
fi: Aloita numerosta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, distanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
fi: Tasaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
fi: Syvyys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
fi: Näytä tasot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
fi: Luetelmakohtaa seuraa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
fi: kohdassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
fi: Tasaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
fi: Sisennys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
fi: Oma merkki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
fi: Aloita numerointi uudestaan tästä kappaleesta alkaen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
fi: Kirjeen synkronointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width
fi: Leveys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertImageLabel)
en: Insert Image
fi: Lisää kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height
fi: Korkeus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
fi: Selaa…

[ctx: @action:button]
en: Reset background color
fi: Palauta taustaväri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, resetBackgroundColor)
en: Reset background color
fi: Palauta taustaväri

en: Whole Word
fi: Koko sana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capsState)
en: Enable drop caps
fi: Käytä anfangeja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, distanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, charactersLabel)
en: Distance to paragraph:
fi: Etäisyys kappaleeseen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linesLabel)
en: Number of lines it covers:
fi: Rivien määrä:

en: Indent/Spacing
fi: Sisennys/Välit

en: General Layout
fi: Yleinen asettelu

en: Bullets/Numbers
fi: Luettelo/Numerointi

en: Decorations
fi: Koristelu

en: Drop Caps
fi: Anfangit

[ctx: Line spacing value]
en: Single
fi: Yksi

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
fi: Puolitoista

[ctx: Line spacing value]
en: Double
fi: Kaksi

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
fi: Suhteellinen

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
fi: Ylimääräinen

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
fi: Kiinteä

[ctx: Line spacing type]
en: At least
fi: Vähintään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left Indent:
fi: Vasen sisennys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right Indent:
fi: Oikea sisennys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line Indent:
fi: Ensirivin sisennys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
fi: Päättele tekstikoosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Line Spacing:
fi: Riviväli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFont)
en: Use Font Metrics
fi: Käytä fontin metriikkaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Paragraph Space Before:
fi: Kappaletta edeltävä väli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Paragraph Space After:
fi: Kappaletta seuraava väli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
fi: Tasaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, distanceLabel)
en: Behavior at end of frame and page:
fi: Toiminta kehyksen tai sivun lopussa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
fi: Pidä rivit yhdessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
fi: Lisää vaihto ennen kappaletta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
fi: Lisää vaihto kappaleen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Leave at least this many lines (orphans):
fi: Jätä vähintään näin monta (orpo-) riviä:

en: Paragraph Format
fi: Kappaleen muotoilu

en: Insert a table
fi: Lisää taulukko

en: Section name
fi: Osan nimi

en: Configure sections
fi: Osien muokkaus

en: Invalid characters or section with such name exists.
fi: Virheellinen nimi tai samanniminen osa on jo olemassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Section name:
fi: Osan nimi:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SectionsSplitDialog)
en: Split sections
fi: Jaa osat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Insert paragraph...
fi: Lisää kappale…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: before start of section:
fi: ennen osan alkua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: after end of section:
fi: osan lopun jälkeen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertAnnotation)
en: Insert Note
fi: Lisää huomautus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeAnnotation)
en: Remove Note
fi: Poista huomautus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
fi: Lisää selite

en: Change font format
fi: Muuta merkkien muotoilua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert citation at current position
fi: Lisää lähdeviite nykyiseen kohtaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
fi: Lisää lähdeviite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
fi: Lähdeluettelon asetukset

en: Inserts a footnote at the current cursor position
fi: Lisää alaviite kohdistimen nykyiseen kohtaan

en: Inserts an endnote at the current cursor position
fi: Lisää loppuviite kohdistimen nykyiseen kohtaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
fi: Loppuviite

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
fi: Alaviite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SimpleInsertWidget)
en: Other insertions from "References"  below and in "Add Shape" docker
fi: Muut lisäykset ”Viittauksista” alta sekä ”Lisää muoto” -telakasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertLink)
en: Hyperlinks
fi: Hyperlinkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, invokeBookmarkHandler)
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Change paragraph format
fi: Muuta kappaleen muotoilua

en: Recently Used Level Formats
fi: Äskettäin käytetyt tasomuotoilut

en: Library of Level Formats
fi: Tasomuotoilukirjasto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
fi: Poista

en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: Define New Level Format...
fi: Määritä uusi tasomuotoilu…

en: Define new bullet or numbering format
fi: Määritä uusi luetelmamuotoilu

en: Define New List Level Format
fi: Määritä uusi luetelmatasomuotoilu

en: Edit List Level Format
fi: Muokkaa luetelmatasomuotoilua

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
fi: Sisällys

en: Set Border Color...
fi: Aseta reunaväri…

[ctx: No border - has to fit in 48pixels]
en: None
fi: Tyhjä

en: No Border
fi: Ei reunaa

en: Create a new style inheriting the current style
fi: Luo uusi tyyli, joka perii nykyisen tyylin

en: New Style
fi: Uusi tyyli

en: Another style named '%1' already exist. Please choose another name.
fi: Nimellä ”%1” on jo tyyli. Valitse toinen nimi.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
fi: Kappale

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
fi: Merkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
fi: &Uusi

en: Style Manager
fi: Tyylien hallinta

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: You have changes that are not applied. What do you want to do with those changes?
fi: Olet tehnyt muutoksia, joita ei ole otettu käyttöön. Mitä haluat tehdä niille?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tekstin voi kytkeä nimettyyn tyyliin ja muuttaa tyyliin ominaisuuksia niin, että teksti muuttuu tyylin mukaan.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tyylin muuttaminen muotoilee uudelleen kaiken tekstin, joka nimettyyn tyyliin on kytketty. Käytä tyylipaneelia käyttääksesi tyylejä tekstiin.</p></body></html>

en: Create a new style with the current properties
fi: Luo uusi tyyli nykyisillä ominaisuuksilla

en: New style
fi: Uusi tyyli

en: None
fi: Ei mitään

en: Insert Table
fi: Lisää taulukko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
fi: Sarakkeet ja rivit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
fi: Sarakkeiden määrä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
fi: Rivien määrä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
fi: Leveyden sovitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
fi: Kiinteä sarakeleveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
fi: Sovita sisältöön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
fi: Sovita ympäristöön

en: Table of Contents - Configure
fi: Sisällysluettelon asetukset

en: Table Title
fi: Taulukon otsikko

en: Use outline
fi: Käytä jäsennystä

en: Use styles
fi: Käytä tyylejä

en: Configure
fi: Asetukset

en: Index
fi: Hakemisto

en: Styles
fi: Tyylit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
fi: Sarkain 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
fi: Otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
fi: Valintaruutu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
fi: Painike

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
fi: Sarkain 2

en: Level %1
fi: Taso %1

en: Level
fi: Taso

en: Style
fi: Tyyli

en: Table of Contents - Configure Styles
fi: Sisällysluettelo – tyylien asetukset

en: Styles available
fi: Käytettävissä olevat tyylit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
fi: Tekstiselite

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Table Of Contents
fi: Sisällysluettelo

en: Insert a Table of Contents into the document.
fi: Lisää tiedostoon sisällysluettelo.

en: Insert Custom...
fi: Lisää mukautettu…

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
fi: Lisää tiedostoon mukautettu sisällysluettelo.

en: Configure...
fi: Asetukset…

en: Configure the Table of Contents
fi: Sisällysluettelon asetukset

en: Insert footnote with auto number
fi: Lisää alaviite automaattinumeroinnilla

en: Insert Labeled Footnote
fi: Lisää nimiöllinen alaviite

en: Insert with label:
fi: Lisää nimiöllä:

en: Insert endnote with auto number
fi: Lisää loppuviite automaattinumeroinnilla

en: Insert Labeled Endnote
fi: Lisää nimiöllinen loppuviite

en: Settings...
fi: Asetukset…

en: Insert a citation into the document.
fi: Lisää tiedostoon lähdeviite

en: Insert a bibliography into the document.
fi: Lisää tiedostoon lähdeluettelo

en: Insert Custom Bibliography
fi: Lisää mukautettu lähdeluettelo

en: Insert a custom Bibliography into the document.
fi: Lisää tiedostoon mukautettu lähdeluettelo.

en: Configure the bibliography
fi: Lähdeluettelon asetukset

en: Insert Link
fi: Lisää linkki

en: Insert a weblink or link to a bookmark.
fi: Lisää verkkolinkki tai linkki kirjanmerkkiin

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Add Bookmark :
fi: Lisää kirjanmerkki:

en: Insert a Bookmark. This is useful to create links that point to areas within the document
fi: Lisää kirjanmerkki. Hyödyllinen luomaan linkkejä, jotka osoittavat tiedoston eri osiin

en: Display a pop up that hosts the options to add new Bookmark or handle existing Bookmarks
fi: Näytä ikkuna, josta voi lisätä uuden kirjanmerkin tai muokata nykyisiä

en: Manage your Bookmarks. Check where are they pointing to, Delete or Rename.
fi: Hallitse kirjanmerkkejä. Tarkista, minne ne osoittavat. Poista niitä tai muuta niiden nimiä.

[ctx: as in table of contents, list of pictures, index]
en: Tables, Lists & Indexes
fi: Luettelot ja hakemistot

en: Footnotes and Endnotes
fi: Ala- ja loppuviitteet

en: Citations and Bibliography
fi: Lähdeviitteet ja lähdeluettelo

en: Links and Bookmarks
fi: Linkit ja kirjanmerkit

en: Bookmark cannot be empty
fi: Kirjanmerkki ei voi olla tyhjä

en: Duplicate Name. Click "Manage Bookmarks"
fi: Toistuva nimi. Napsauta ”Kirjanmerkkien hallinta”

en: to Rename or Delete Bookmarks
fi: tai poista niitä valitsemalla ”Hallitse kirjanmerkkejä”

en: Remove Comment
fi: Poista kommentti

en: Spell check
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

en: Comments
fi: Kommentit

en: Review
fi: Arviointi

en: Text
fi: Teksti

en: A shape that shows text
fi: Muoto, joka sisältää tekstiä

en: Text Shape
fi: Tekstimuoto

en: Configure current section
fi: Muokkaa nykyistä osaa

en: Insert new section
fi: Lisää uusi osa

en: Insert paragraph between sections
fi: Lisää kappale osien väliin

en: Paste As Text
fi: Liitä tekstinä

en: Bold
fi: Lihavointi

en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: Text formatting]
en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

en: Align Left
fi: Tasaa vasemmalle

en: Align Right
fi: Tasaa oikealle

en: Align Center
fi: Keskitä

en: Align Block
fi: Tasaa lohko

en: Change text direction
fi: Muuta tekstin suuntaa

en: Change writing direction
fi: Muuta kirjoitussuuntaa

en: Increase Indent
fi: Kasvata sisennystä

en: Decrease Indent
fi: Pienennä sisennystä

en: Toggle list on/off, or change format of current level
fi: Ota luetelma käyttöön tai poista se käytöstä tai muuta nykyisen tason muotoilua

en: Increase Font Size
fi: Kasvata fonttikokoa

en: Decrease Font Size
fi: Pienennä fonttikokoa

en: Font Family
fi: Fonttiperhe

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Insert Non-Breaking Space
fi: Lisää sitova välilyönti

en: Insert Non-Breaking Hyphen
fi: Lisää sitova yhdysmerkki

en: Insert Index
fi: Lisää viittaus

en: Insert Soft Hyphen
fi: Lisää tavutusvihje

en: Line Break
fi: Rivinvaihto

en: Page Break
fi: Sivunvaihto

en: Insert a page break
fi: Lisää sivunvaihto

en: All text after this point will be moved into the next page.
fi: Tätä kohtaa seuraava teksti siirretään seuraavalla sivulle.

en: Font...
fi: Fontti…

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
fi: Muuta fonttia, fonttikokoa, lihavointia, kursivointia jne.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
fi: Muuta valittujen merkkien muotoilua.

en: Font Size
fi: Fonttikoko

en: Text Color...
fi: Tekstiväri…

en: Text Color
fi: Tekstiväri

en: Background Color...
fi: Taustaväri…

en: Background
fi: Tausta

en: Auto Resize To Content
fi: Sovita koko sisältöön

en: Grow To Fit Width
fi: Kasvata leveyteen

en: Grow To Fit Height
fi: Kasvata korkeuteen

en: Shrink To Fit
fi: Pienennä sopimaan

en: Insert a table into the document.
fi: Lisää tiedostoon taulukko.

en: Row Above
fi: Rivi ylle

en: Insert Row Above
fi: Lisää rivi ylle

en: Row Below
fi: Rivi alle

en: Insert Row Below
fi: Lisää rivi alle

en: Column Left
fi: Sarake vasemmalle

en: Insert Column Left
fi: Lisää sarake vasemmalle

en: Column Right
fi: Sarake oikealle

en: Insert Column Right
fi: Lisää sarake oikealle

en: Column
fi: Sarake

en: Delete Column
fi: Poista sarake

en: Row
fi: Rivi

en: Delete Row
fi: Poista rivi

en: Merge Cells
fi: Yhdistä solut

en: Split Cells
fi: Jaa solut

en: Select a border style and paint that style onto a table
fi: Valitse reunatyyli ja maalaa se tyyli taulukkoon

en: Paragraph...
fi: Kappale…

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
fi: Muuta kappaleen reunuksia, tekstin kulkua, reunoja, luetelmia, numerointia jne.

en: <p>Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.</p><p>Select text in multiple paragraphs to change the formatting of all selected paragraphs.</p><p>If no text is selected, the paragraph where the cursor is located will be changed.</p>
fi: <p>Muuta kappaleen reunuksia, tekstin suuntaa, reunoja, luetelmia, numerointia jne.</p><p>Useamman kappaleen muotoilua voi muuttaa valitsemalla ne samanaikaisesti.</p><p>Ellei valintaa ole, muutetaan kappaletta, jossa kohdistin tällä hetkellä on.</p>

en: Style Manager...
fi: Tyylien hallinta…

en: Change attributes of styles
fi: Muuta tyylin ominaisuuksia

en: <p>Change font and paragraph attributes of styles.</p><p>Multiple styles can be changed using the dialog box.</p>
fi: <p>Muuta tyylien fontti- ja kappaleasetuksia.</p><p>Voit muuttaa useita eri tyylejä asetusikkunan kautta.</p>

en: Special Character...
fi: Erikoismerkki…

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
fi: Lisää yksi tai useampi kirjain tai merkki, jota ei löydy näppäimistöltä

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
fi: Lisää yksi tai useampi kirjain tai merkki, jota ei löydy näppäimistöltä

en: Repaint
fi: Piirrä uudelleen

en: Insert Comment
fi: Lisää kommentti

en: Insertion
fi: Lisäys

en: Deletion
fi: Poisto

en: Formatting
fi: Muotoilu

en: Ctrl+click to go to link
fi: Avaa linkki Ctrl+napsauttamalla

en: Ctrl+click to go to the note
fi: Siirry viitteeseen Ctrl+napsauttamalla

en: Ctrl+click to go to the note reference
fi: Siirry viitattuun kohtaan Ctr+napsauttamalla

en: follows along
fi: seuraa mukana

en: Press shift to not resize this
fi: Säilytä tämän koko painamalla Vaihtoa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
fi: Muuta reunan muotoilua
    reunan muotoilun muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
fi: Leikkaa
    leikkaaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
fi: Muuta sarakkeen leveyttä
    sarakkeen leveyden muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
fi: Muuta rivin korkeutta
    rivin korkeuden muuttaminen

en: Table
fi: Taulukko

en: Autocorrection
fi: Automaattikorjaus

en: Key Press
fi: Näppäinpainallus

en: Text editing
fi: Tekstin muokkaus
