koffice - en to fi translation catalogue (863 entries)

en: Draw path
fi: Polun piirto

en: Freehand path
fi: Vapaan käden polun piirto

en: Angle snapping delta:
fi: Kulmakiinnityksen delta:

en: Activate angle snap:
fi: Aktivoi kulmakiinnitys:

en: Angle Constraints
fi: Kulmarajoitukset

en: Line
fi: Viiva

en: Precision:
fi: Tarkkuus:

[ctx: The raw line data]
en: Raw
fi: Raaka

en: Curve
fi: Kaari

en: Straight
fi: Suora

en: Optimize
fi: Optimoi

en: Exactness:
fi: Tarkkuus:

en: Pencil
fi: Lyijykynä

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Connection
fi: Muuta kytköstä
    kytköksen muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change parameter
fi: Muuta parametria
    parametrin muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
fi: Muunna poluksi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Break subpath at points
fi: Katkaise alipolku pisteiden kohdalta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Combine paths
fi: Yhdistä polut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move control point
fi: Siirrä hallintapistettä

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set fill rule
fi: Aseta täyttösääntö

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert points
fi: Lisää pisteitä

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge points
fi: Yhdistä pisteitä toisiinsa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move points
fi: Siirrä pisteitä

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove points
fi: Poista pisteitä
    pisteiden poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set point type
fi: Aseta pisteen tyyppi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reverse paths
fi: Käännä polut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Break subpath
fi: Katkaise alipolku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change segments to curves
fi: Muuta lohkot kaariksi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change segments to lines
fi: Muuta lohkot viivoiksi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set marker
fi: Aseta merkki
    merkin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align shapes
fi: Tasaa muodot
    muotojen tasaus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set background
fi: Aseta tausta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clip Shape
fi: Rajaa muoto
    muodon rajaus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
fi: Luo muoto
    muodon luonti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete shape | Delete shapes
fi[0]: Poista muoto
    muodon poisto
fi[1]: Poista muotoja
    muotojen poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Distribute shapes
fi: Jaa muotoja

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
fi: Ryhmitä muotoja
    muotojen ryhmitys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add shapes to group
fi: Lisää muotoja ryhmään

[ctx: (qtundo-format)]
en: Keep Aspect Ratio
fi: Säilytä mittasuhteet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lock shapes
fi: Lukitse muodot

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move shapes
fi: Siirrä muotoja
    muotojen siirto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Shape
fi: Muuta muodon nimeä
    muodon nimen muutos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reorder shapes
fi: Järjestä muodot uudestaan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape RunAround
fi: Muuta muodon ympärijuoksutusta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Shadow
fi: Aseta varjo
    varjon asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear shapes
fi: Katkaise muotoja

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize shapes
fi: Muuta muotojen kokoa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set stroke
fi: Aseta viiva
    viivan asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set opacity
fi: Aseta peittävyys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shape
fi: Poista muodon rajaus
    muodon rajauksen poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shapes
fi: Poista muotojen rajaus
    muotojen rajauksen poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
fi: Poista muotojen ryhmitys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Close subpath
fi: Sulje alipolku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Join subpaths
fi: Yhdistä alipolut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove subpath
fi: Poista alipolku

en: Standard
fi: Vakio

en: Lines
fi: Viivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Tie
fi: Kytkös

en: A connection between two other shapes
fi: Kahden muun muodon välinen kytkös

en: Show Grid
fi: Näytä ruudukko

en: Shows or hides grid
fi: Näytä tai piilota ruudukko

en: Simple path shape
fi: Yksinkertainen polkumuoto

en: A simple path shape
fi: Yksinkertainen polkumuoto

en: %1 Options
fi: Asetukset: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Shapes
fi: Liitä muotoja
    muotojen liittäminen

en: Active tool: %1
fi: Aktiivinen työkalu: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Image
fi: Liitä kuva
    kuvan liittäminen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nodeSnapGuide)
en: Nodes
fi: Solmut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, extensionSnapGuide)
en: Extension of lines
fi: Viivojen jatkeet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, boundingBoxSnapGuide)
en: Bounding box of shape
fi: Muodon rajauslaatikko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, snapDistance)
en: Proximity distance where snapping happens
fi: Kiinnittymisen lähietäisyys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, orthogonalSnapGuide)
en: Orthogonal
fi: Kohtisuora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, intersectionSnapGuide)
en: Intersection of lines
fi: Viivojen leikkauskohta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, lineGuideSnapGuide)
en: Guide lines
fi: Apuviivat

en: Embedded svg shape
fi: Upotettu SVG-muoto

en: Create object
fi: Luo objekti

en: Pan
fi: Panorointi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Segment
fi: Muuta lohkoa

en: Corner point
fi: Kulmapiste

en: Smooth point
fi: Pehmeä piste

en: Symmetric Point
fi: Symmetrinen piste

en: Make curve point
fi: Tee kaaripiste

en: Make line point
fi: Tee viivapiste

en: Segment to Line
fi: Lohko viivaksi

en: Segment to Curve
fi: Lohko kaareksi

en: Insert point
fi: Lisää piste

en: Remove point
fi: Poista piste

en: Break at point
fi: Katkaise pisteestä

en: Break at segment
fi: Katkaise lohkon kohdalla

en: Join with segment
fi: Yhdistä lohkoon

en: Merge points
fi: Yhdistä pisteitä toisiinsa

en: To Path
fi: Polkuun

en: Line/Curve
fi: Viiva/kaari

en: Drag to move handle.
fi: Siirrä kahvaa vetämällä.

en: Drag to move point. Shift click to change point type.
fi: Siirrä pistettä vetämällä. Muuta pisteen tyyppiä napsauttamalla.

en: Drag to move control point.
fi: Siirrä hallintapistettä vetämällä.

en: Drag to change curve directly. Double click to insert new path point.
fi: Muuta kaarta suoraan vetämällä. Lisää uusi piste kaksoisnapsauttamalla.

en: Press B to break path at selected point.
fi: Katkaise polku valitusta pisteestä painamalla B.

en: Press B to break path at selected segments.
fi: Katkaise polku valittujen lohkojen kohdalta painamalla B.

en: Path editing
fi: Polun muokkaus

en: Zoom
fi: Zoomaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomInButton)
en: Zoom In
fi: Lähennä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomOutButton)
en: Zoom Out
fi: Loitonna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, corner) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, smooth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, symmetric) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, lineSegment) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, curveSegme
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, convertToPath)
en: Convert To Path
fi: Muunna poluksi

en: Scripts
fi: Komentosarjat

en: Script Manager
fi: Komentosarjojen hallinta

en: Execute Script File...
fi: Suorita komentosarjatiedosto…

en: Script Manager...
fi: Komentosarjojen hallinta…

en: Execute Script File
fi: Suorita komentosarjatiedosto

en: Install Script Package
fi: Asenna komentosarjapaketti

en: Could not read the package "%1".
fi: Komentosarjapaketin ”%1” lukeminen epäonnistui.

en: The package "%1" does not contain a valid install.rc file.
fi: Paketti ”%1” ei sisällä kelvollista install.rc-tiedostoa.

en: Failed to parse the install.rc file at package "%1".
fi: Paketin  ”%1” tiedoston install.rc tulkitseminen epäonnistui.

en: Failed to determinate location where the package "%1" should be installed to.
fi: Ei voitu päätellä, minne paketti ”%1” tulisi asentaa.

en: A script package with the name "%1" already exists. Replace this package?
fi: Komentosarjapaketti ”%1” on jo olemassa. Korvataanko se?

en: Replace
fi: Korvaa

en: Could not uninstall this script package. You may not have sufficient permissions to delete the folder "%1".
fi: Komentosarjapaketin poistaminen epäonnistui. Tarkista, että sinulla on tarvittavat oikeudet kansioon ”%1”.

en: Could not uninstall the script package "%1" since the script is not installed.
fi: Komentosarjapaketin %1 poistaminen epäonnistui.

en: Could not uninstall the script package "%1". You may not have sufficient permissions to delete the folder "%1".
fi: Komentosarjapaketin %1 poistaminen epäonnistui. Tarkista, että sinulla on tarvittavat oikeudet kansioon ”%1”.

en: Save
fi: Tallenna

en: <qt>This wizard will guide you through the process of adding a new resource to your scripts.</qt>
fi: <qt>Tämä opastettu toiminto auttaa sinua lisäämään uuden lähteen komentojonoillesi.</qt>

en: Add script file
fi: Lisää komentosarjatiedosto

en: Add collection folder
fi: Lisää kokoelmakansio

en: Install script package file
fi: Asenna komentosarjapaketti tiedostosta

en: Install online script package
fi: Asenna komentosarjapaketti verkosta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
fi: Lisää

en: Script File
fi: Komentosarjatiedosto

en: Script
fi: Komentosarja

en: Collection
fi: Kokoelma

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo %1
fi: Kumoa %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo %1
fi: Tee %1 uudelleen

en: <empty>
fi: <tyhjä>

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Undo
fi: Kumoa

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
fi: Tiedosto

en: Document Settings
fi: Tiedostoasetukset

en: No autosave
fi: Ei automaattitallennusta

en: Autosave interval:
fi: Automaattitallennusväli:

en: Create backup file:
fi: Luo varmuuskopiotiedosto:

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Show grid:
fi: Näytä ruudukko:

en: Snap to grid:
fi: Kiinnitä ruudukkoon:

en: Grid color:
fi: Ruudukon väri:

en: Spacing
fi: Välistys

[ctx: Horizontal grid spacing]
en: &Horizontal:
fi: &Vaakasuuntaan:

[ctx: Vertical grid spacing]
en: &Vertical:
fi: &Pystysuuntaan:

en: Misc
fi: Sekalainen

en: Units:
fi: Yksikkö:

en: Handle radius:
fi: Kahvan säde:

en: Grab sensitivity:
fi: Tarttumaherkkyys:

en: Paste offset:
fi: Liittämisen siirtymä:

en: Paste at Cursor:
fi: Liitä kohdistimen kohdalle:

en: Only print and exit
fi: Tulosta ja lopeta heti

en: Open a new document based on the given template (desktopfile name)
fi: Avaa uusi tiedosto käyttäen mallipohjaa (työpöytätiedostonimi)

en: Open a new document based on the given template file
fi: Avaa uusi tiedosto käyttäen mallipohjaa

en: Override display DPI
fi: Ohita näytön DPI

en: Only export to PDF and exit
fi: Vie PDF:ksi ja lopeta heti

en: Filename for export-pdf
fi: Viedyn PDF:n tiedostonimi

en: just load the file and then exit
fi: avaa tiedosto ja lopeta heti

en: load the file, show the window and progressbar and then exit
fi: avaa tiedosto, näytä ikkuna ja edistymispalkki ja lopeta heti

en: Filename to write profiling information into.
fi: Tiedostonimi, johon profilointitieto kirjoitetaan.

en: Load a file and save it as an ODF file. Meant for debugging.
fi: Avaa tiedosto ja tallenna se ODF-tiedostoksi. Tarkoitettu virheenpaikannukseen.

en: File(s) or URL(s) to open
fi: Avattavat tiedostot tai verkko-osoitteet

en: You are running a 32 bits build on a 64 bits Windows.
    This is not recommended.
    Please download and install the x64 build instead.
fi: Ajat 32-bittistä ohjelmaa 64-bittisessä Windowsissa.
    Tätä ei suositella.
    Lataa ja asenna mieluummin x64-ohjelma.

en: %1: Critical Error
fi: %1: Vakava virhe

en: Essential application components could not be found.
    This might be an installation issue.
    Try restarting or reinstalling.
fi: Sovelluksen olennaisia osia ei löytynyt.
    Tämä voi merkitä asennusvirhettä.
    Yritä käynnistää tai asentaa uudelleen.

en: No template found for: %1
fi: Mallipohjaa ei löytynyt kohteelle: %1

en: Too many templates found for: %1
fi: Löytyi liian monta mallipohjaa kohteelle: %1

en: Template %1 failed to load.
fi: Mallipohjaa %1 ei voitu ladata.

en: No template found at: %1
fi: Mallipohjaa ei löytynyt: %1

[ctx: @title:window]
en: Recover Files
fi: Tiedostojen palautus

en: The following autosave file can be recovered:
fi: Seuraava automaattisesti tallennettu tiedosto voidaan palauttaa:

en: The following autosave files can be recovered:
fi: Seuraavat automaattisesti tallennetut tiedostot voidaan palauttaa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template at application start up
fi: Käytä aina tätä pohjaa sovelluksen käynnistyessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template
fi: Käytä aina tätä pohjaa

en: Making backup...
fi: Luodaan varmuuskopiota…

en: Saving...
fi: Tallennetaan…

en: Could not save
    %1
fi: Ei voitu tallentaa
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
fi: Ei voitu tallentaa tiedostoa %1
    Virhe: %2

en: Document <i>%1</i> saved
fi: Tiedosto <i>%1</i> tallennettu

en: The password of this encrypted document is not known. Autosave aborted! Please save your work manually.
fi: Tämän salatun tiedoston salasanaa ei tiedetä. Automaattinen tallennus keskeytyi! Tallenna tiedosto käsin.

en: Autosaving...
fi: Tallennetaan automaattisesti…

en: Error during autosave! Partition full?
fi: Automaattinen tallentaminen epäonnistui! Onko kiintolevytila täynnä?

en: Could not create the file for saving
fi: Ei voitu luoda tiedostoa tallennusta varten

en: Not able to write '%1'. Partition full?
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoa ”%1”. Levyosio täynnä?

en: Not able to write RDF metadata. Partition full?
fi: Ei voitu kirjoittaa RDF-metatietoa. Levyosio täynnä?

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoa ”%1”. Levyosio täynnä?

en: Malformed URL
    %1
fi: Virheellinen verkko-osoite
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
fi: Tästä tiedostosta on automaattisesti tallennettu versio.
    Haluatko avata sen?

en: The file %1 does not exist.
fi: Tiedostoa %1 ei ole olemassa.

en: Opening Document
fi: Avataan tiedostoa

en: Could not create the filter plugin
fi: Ei voitu luoda suodatinliitännäistä

en: Could not create the output document
fi: Ei voitu luoda tulostiedostoa

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Cannot create storage
fi: Tallennustilaa ei voi luoda

en: Bad MIME type
fi: Virheellinen MIME-tyyppi

en: Error in embedded document
fi: Virhe upotetussa tiedostossa

en: Format not recognized
fi: Muotoa ei tunnistettu

en: Not implemented
fi: Ei toteutettu

en: Parsing error
fi: Jäsennysvirhe

en: Document is password protected
fi: Tiedosto on suojattu salasanalla

en: Invalid file format
fi: Virheellinen tiedostomuoto

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Out of memory
fi: Muisti loppui

en: Empty Filter Plugin
fi: Tyhjä suodatinliitännäinen

en: Trying to load into the wrong kind of document
fi: Yritettiin ladata vääräntyyppiseen tiedostoon

en: Failed to download remote file
fi: Etätiedoston lataaminen epäonnistui

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Could not open %2.
    Reason: %1.
    %3
fi: Ei voitu avata tiedostoa
    %2.
    Syy: %1.
    %3

en: Document <i>%1</i> loaded
fi: Tiedosto <i>%1</i> ladattu

en: Could not find %1
fi: %1 ei löytynyt

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
fi: Jäsennysvirhe tiedostossa %1 rivillä %2, sarakkeessa %3.
    Virheilmoitus: %4

en: %1 is not a file.
fi: %1 ei ole tiedosto.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
fi: Tiedostoa ei voitu avata luettavaksi (tarkista tiedoston oikeudet).

en: Could not read the beginning of the file.
fi: Ei voitu lukea tiedoston alkua.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
fi: Jäsennysvirhe päätiedostossa rivillä %1, sarakkeessa %2.
    Virheilmoitus: %3

en: Not a valid Calligra file: %1
fi: Ei kelvollinen Calligra-tiedosto: %1

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
fi: Virheellinen tiedosto: ei sisällä tiedostoa ”maindoc.xml”.

en: Document <i>%1</i> contains several versions. Go to File->Versions to open an old version.
fi: Tiedosto <i>%1</i> sisältää useita versioita. Voit avata vanhemman version valitsemalla Tiedosto->Versiot.

en: Untitled
fi: Nimetön

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
fi: <p>Tiedostoa <b>”%1”</b> on muutettu.</p><p>Haluatko tallentaa muutokset?</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
fi: Sisäinen virhe: saveXML:ää ei toteutettu

en: Could not open
    %1
fi: Kohteen avaus epäonnistui
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
fi: Ei voitu avata tiedostoa %1
    %2

en: a word processing
fi: tekstinkäsittely

en: a spreadsheet
fi: taulukko

en: a presentation
fi: esitys

en: a chart
fi: kaavio

en: a drawing
fi: piirros

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
fi: Tiedostoa ”%1” on muutettu.
    Haluatko tallentaa muutokset vai hylätä ne?

en: Close Document
fi: Sulje tiedosto

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Could not export file.
fi: Tiedostoa ei voitu viedä.

en: Missing Export Filter
fi: Puuttuva vientisuodatin

en: Could not import file of type
    %1
fi: Ei voitu tuoda tiedostoa, jonka tyyppi on
    %1

en: Missing Import Filter
fi: Puuttuva tuontisuodatin

en: Choose Filter
fi: Valitse suodatin

en: Case Sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Match cases when searching
fi: Erota pien- ja suuraakkoset etsittäessä

en: Match only whole words
fi: Etsi vain kokonaisia sanoja

en: Whole Words Only
fi: Vain kokonaiset sanat

en: Find from Cursor
fi: Etsi kohdistimesta alkaen

en: Start searching from the current cursor
fi: Aloita haku kohdistimen kohdalta

en: %1 unsaved document (%2)
fi: %1 tallentamaton tiedosto (%2)

en: Export as PDF...
fi: Vie PDF:ksi…

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Versions...
fi: Versiot…

en: Open ex&isting Document as Untitled Document...
fi: Avaa muu asiakirja nimettömänä asiakirjana…

en: E&xport...
fi: &Vie…

en: En&crypt Document
fi: Salaa &tiedosto

en: &Uncompress to Directory
fi: P&ura kansioon

en: &New View
fi: &Uusi näkymä

en: Document Information
fi: Tiedoston tiedot

en: Full Screen Mode
fi: Koko näytön tila

en: Show Dockers
fi: Näytä telakat

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Docker Titlebars
fi: Näytä telakoiden otsikkopalkit

en: Dockers
fi: Telakat

en: (write protected)
fi: (kirjoitussuojattu)

en: Save as %1
fi: Tallenna nimellä %1

en: %1 (unknown file type)
fi: %1 (tuntematon tiedostotyyppi)

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
fi: <qt>Tiedoston muotoilu saattaa muuttua %1-muotoon tallennettaessa. <p>Haluatko varmasti muuntaa tähän muotoon?</qt>

en: Confirm Save
fi: Vahvista tallennus

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
fi: <qt>Tiedoston muotoilu saattaa muuttua %1-muotoon tallennettaessa.<p>Haluatko varmasti muuntaa tähän muotoon?</qt>

en: Confirm Export
fi: Vahvista muuntaminen

en: Export
fi: Vie

en: untitled
fi: nimetön

en: Open Document
fi: Avaa tiedosto

en: Import Document
fi: Tuo tiedosto

en: Export as PDF
fi: Vie PDF:ksi

en: Cannot export to the specified file
fi: Annettuun tiedostoon ei voi viedä

en: Document
fi: Tiedosto

en: Document - %1
fi: Tiedosto – %1

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
fi: Kaikki tallennuksen jälkeiset muutokset menetetään.
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Warning
fi: Varoitus

en: Show %1 Toolbar
fi: Näytä työkalurivi %1

en: Hide %1 Toolbar
fi: Piilota työkalurivi %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_openExistingButton)
en: Open Existing Document
fi: Avaa muu tiedosto

en: Recent Documents
fi: Avaa viimeaikainen

en: Custom Document
fi: Oma tiedosto

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Printing
fi: Tulostetaan

en: Printing done
fi: Tulostus valmis

en: Close
fi: Sulje

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Open This Document
fi: Avaa tämä tiedosto

[ctx: File modification date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Modified:</b></td><td>%1</td></tr>
fi: <tr><td><b>Muutettu:</b></td><td>%1</td></tr>

[ctx: File access date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Accessed:</b></td><td>%1</td></tr>
fi: <tr><td><b>Avattu:</b></td><td>%1</td></tr>

en: Show Guides
fi: Näytä apuviivat

en: Shows or hides guides
fi: Näytä tai piilota apuviivat

en: Create Template
fi: Luo pohja

[ctx: Template name]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: &Add Group...
fi: &Lisää ryhmä…

en: &Remove
fi: &Poista

en: Picture
fi: Kuva

en: &Preview
fi: &Esikatselu

en: Custom:
fi: Oma:

en: &Select...
fi: &Valitse…

en: Use the new template as default
fi: Käytä pohjaa oletuspohjana

en: Do you really want to overwrite the existing '%1' template?
fi: Haluatko varmasti korvata pohjan "%1"?

en: Add Group
fi: Lisää ryhmä

en: Enter group name:
fi: Anna ryhmän nimi:

en: This name is already used.
fi: Nimi on jo käytössä.

en: Do you really want to remove that group?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän ryhmän?

en: Remove Group
fi: Poista ryhmä

en: Do you really want to remove that template?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän pohjan?

en: Remove Template
fi: Poista pohja

en: Could not load picture.
fi: Ei voitu avata kuvaa.

en: No picture available.
fi: Ei kuvaa.

en: Use This Template
fi: Käytä tätä pohjaa

en: Version
fi: Versio

en: Date & Time
fi: Päivä ja aika

en: Saved By
fi: Tallentanut

en: Comment
fi: Kommentti

en: &Add
fi: &Lisää

en: &Modify
fi: &Muuta

en: &Open
fi: &Avaa

en: A new version could not be added
fi: Uutta versiota ei voitu lisätä

en: Date: %1
fi: Päivämäärä: %1

en: Active Author Profile
fi: Aktiivinen tekijäprofiili

[ctx: choice for author profile]
en: Anonymous
fi: Nimetön

en: Default Author Profile
fi: Oletustekijäprofiili

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: No store backend
fi: Ei varastotaustaosaa

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
fi: Jäsennysvirhe päätiedostossa rivillä %1, sarakkeessa %2.
    Virheilmoitus: %3

[ctx: Page size]
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Millimeters (mm)
fi: Millimetriä (mm)

en: Centimeters (cm)
fi: Senttimetriä (cm)

en: Decimeters (dm)
fi: Desimetriä (dm)

en: Inches (in)
fi: Tuumaa (in)

en: Pica (pi)
fi: Picaa (pi)

en: Cicero (cc)
fi: Ciceroa (cc)

en: Points (pt)
fi: Pistettä (pt)

en: Pixels (px)
fi: Pikseliä (px)

en: Unsupported unit
fi: Tukematon yksikkö

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master slide
fi: Muuta diapohjaa
    diapohjan muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master page
fi: Muuta sivupohjaa
    sivupohjan muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
fi: Aseta sivun asettelu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display master background
fi: Näytä pohjan tausta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display slide background
fi: Näytä dian tausta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display page background
fi: Näytä sivun tausta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show master shapes
fi: Näytä pohjamuodot

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide master shapes
fi: Piilota pohjamuodot

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
fi[0]: Poista dia
    dian poisto
fi[1]: Poista diat
    diojen poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete page | Delete pages
fi[0]: Poista sivu
    sivun poisto
fi[1]: Poista sivut
    sivujen poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert slide
fi: Lisää dia
    dian lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert page
fi: Lisää sivu
    sivun lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move slide | Move slides
fi[0]: Siirrä dia
    dian siirto
fi[1]: Siirrä diat
    diojen siirto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move page | Move pages
fi[0]: Siirrä sivu
    sivun siirto
fi[1]: Siirrä sivut
    sivujen siirto

en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
fi: Tiedosto

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
fi: Tekijä

en: Author
fi: Tekijä

en: Select a master slide design:
fi: Valitse diapohjamalli:

en: Master Slide
fi: Diapohja

en: Select a master page design:
fi: Valitse sivupohjamalli:

en: Master Page
fi: Sivupohja

en: Slide %1
fi: Dia %1

en: Page  %1
fi: Sivu %1

en: Layer
fi: Taso

en: Group
fi: Ryhmä

en: Shape
fi: Muoto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Slide
fi: Muuta dian nimeä
    dian nimen muutos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Page
fi: Muuta sivun nimeä
    sivun nimen muutos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Layer
fi: Muuta tason nimeä
    tason nimen muutos

en: Slide
fi: Dia

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Locked
fi: Lukittu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reparent shapes
fi: Muuta muotojen isäntiä

en: &Move Here
fi: &Siirrä tähän

en: &Copy Here
fi: &Kopioi tähän

en: C&ancel
fi: &Peru

en: Add a new slide or layer
fi: Lisää uusi dia tai taso

en: Add a new page or layer
fi: Lisää uusi sivu tai taso

en: Page
fi: Sivu

en: Delete selected objects
fi: Poista valitut objektit

en: Raise selected objects
fi: Nosta valitut objektit

en: Lower selected objects
fi: Laske valitut objektit

en: Minimal View
fi: Vähimmäisnäkymä

en: Detailed View
fi: Yksityiskohtainen näkymä

en: Thumbnail View
fi: Pienoiskuvanäkymä

en: View mode
fi: Näkymä

en: Enter the name of the new layer:
fi: Anna uuden tason nimi:

en: New Layer
fi: Uusi taso

en: New layer
fi: Uusi taso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Layer
fi: Luo taso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Layer
fi: Poista taso

en: Could not delete all layers. At least one layer is required.
fi: Kaikkia tasoja ei voitu poistaa. Tarvitaan ainakin yksi taso.

en: Error deleting layers
fi: Virhe tasoja poistettaessa

en: Add a new slide
fi: Lisää uusi dia

en: Add a new page
fi: Lisää uusi sivu

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Page %1
fi: Sivu %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Slide | Paste Slides
fi[0]: Liitä dia
    dian liittäminen
fi[1]: Liitä diat
    diojen liittäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Page | Paste Pages
fi[0]: Liitä sivu
    sivun liittäminen
fi[1]: Liitä sivut
    sivujen liittäminen

en: Tools
fi: Työkalut

en: D&elete
fi: P&oista

en: Snap to Grid
fi: Kiinnitä ruudukkoon

en: Show Master Pages
fi: Näytä pohjasivut

en: Show Rulers
fi: Näytä viivaimet

en: Show/hide the view's rulers
fi: Näytä tai piilota viivaimet

en: Insert Page
fi: Lisää sivu

en: Insert a new page after the current one
fi: Lisää sivu nykyisen sivun jälkeen

en: Copy Page
fi: Kopioi sivu

en: Copy the current page
fi: Kopioi nykyinen sivu

en: Delete Page
fi: Poista sivu

en: Delete the current page
fi: Poista nykyinen sivu

en: Master Page...
fi: Pohjasivu…

en: Page Layout...
fi: Sivun asettelu…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Variable
fi: Muuttuja

en: Import Document...
fi: Tuo tiedosto…

en: Configure...
fi: Asetukset…

en: Import Slideshow
fi: Tuo diaesitys

en: Could not import
    %1
fi: Ei voitu tuoda
    %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change page layout
fi: Muuta sivun asettelua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundImage)
en: Set image ...
fi: Aseta kuva…

en: Background
fi: Tausta

en: Page Background
fi: Sivun tausta

en: Page Design
fi: Sivupohjamalli

en: Slide Design
fi: Diapohjamalli

en: Use background of master page
fi: Käytä sivupohjan taustaa

en: Use background of master slide
fi: Käytä diapohjan taustaa

en: Display shapes of master page
fi: Näytä sivupohjan muodot

en: Display shapes of master slide
fi: Näytä diapohjan muodot

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change slide background image
fi: Vaihda dian taustakuva
    dian taustakuvan vaihtaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change page background image
fi: Vaihda sivun taustakuva
    sivun taustakuvan vaihtaminen

en: Master Slide %1/%2
fi: Diapohja %1/%2

en: Slide %1/%2
fi: Dia %1/%2

en: Master Page %1/%2
fi: Sivupohja %1/%2

en: Page %1/%2
fi: Sivu %1/%2

en: Clear
fi: Poista

en: Subtract
fi: Vähennä

en: Multiply
fi: Kerro

en: Alpha mask
fi: Alfapeite

en: Alpha
fi: Alfa

en: Undefined operation in the alpha color space
fi: Tuntematon toimenpide alfaväriavaruudessa

en: L*a*b* (16-bit integer/channel, unmanaged)
fi: L*a*b* (16-bittinen kokonaisluku/kanava, ei hallittu)

en: Lightness
fi: Valoisuus

en: RGB (16-bit integer/channel, unmanaged)
fi: RGB (16-bittinen kokonaisluku/kanava, ei hallittu)

en: RGB (8-bit integer/channel, unmanaged)
fi: RGB (8-bittinen kokonaisluku/kanava, ei hallittu)

en: Blue
fi: Sininen

en: Green
fi: Vihreä

en: Red
fi: Punainen

en: Undefined operation in the %1 space
fi: Tuntematon toimenpide %1-avaruudessa

en: Undefined operation in the %1 color space
fi: Tuntematon toimenpide %1-väriavaruudessa

en: Simple Color Conversion Engine
fi: Yksinkertainen värinmuunnosmoottori

en: Alpha darken
fi: Alfatummennus

en: Behind
fi: Takana

en: Dissolve
fi: Häivytä

en: Erase
fi: Pyyhi

en: Normal
fi: Normaali

en: Overlay
fi: Kerrostus

en: Hard Mix
fi: Kova sekoitus

en: Geometric Mean
fi: Geometrinen keskiarvo

en: Parallel
fi: Rinnakkainen

en: Screen
fi: Näyttö

en: Color Dodge
fi: Värin väistö

en: Linear Dodge
fi: Lineaarinen väistö

en: Lighten
fi: Vaalenna

en: Hard Light
fi: Kova valo

en: Soft Light (SVG)
fi: Pehmeä valo (SVG)

en: Soft Light (Photoshop)
fi: Pehmeä valo (Photoshop)

en: Gamma Light
fi: Gammavaalea

en: Vivid Light
fi: Eloisa valo

en: Linear Light
fi: Lineaarinen valo

en: Color Burn
fi: Väripoltto

en: Linear Burn
fi: Lineaarinen poltto

en: Darken
fi: Tummenna

en: Gamma Dark
fi: Gammatumma

en: Addition
fi: Lisää

en: Divide
fi: Jaa

en: Arcus Tangent
fi: Arkustangentti

en: Difference
fi: Ero

en: Equivalence
fi: Ekvivalenssi

en: Additive-Subtractive
fi: Additiivis-subtraktiivinen

en: Copy Red
fi: Kopioi punainen

en: Copy Green
fi: Kopioi vihreä

en: Copy Blue
fi: Kopioi sininen

en: Color
fi: Väri

en: Hue
fi: Sävy

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Increase Saturation
fi: Lisää kylläisyyttä

en: Decrease Saturation
fi: Vähennä kylläisyyttä

en: Luminosity
fi: Kirkkaus

en: Increase Luminosity
fi: Lisää kirkkautta

en: Decrease Luminosity
fi: Vähennä kirkkautta

en: Darker Color
fi: Tummempi väri

en: Lighter Color
fi: Vaaleampi väri

en: Color HSI
fi: Väri (HSI)

en: Hue HSI
fi: Sävy (HSI)

en: Saturation HSI
fi: Kylläisyys (HSI)

en: Increase Saturation HSI
fi: Lisää kylläisyyttä (HSI)

en: Decrease Saturation HSI
fi: Vähennä kylläisyyttä (HSI)

en: Intensity
fi: Intensiteetti

en: Increase Intensity
fi: Lisää intensiteettiä

en: Decrease Intensity
fi: Vähennä intensiteettiä

en: Color HSL
fi: Väri (HSL)

en: Hue HSL
fi: Sävy (HSL)

en: Saturation HSL
fi: Kylläisyys (HSL)

en: Increase Saturation HSL
fi: Lisää kylläisyyttä (HSL)

en: Decrease Saturation HSL
fi: Vähennä kylläisyyttä (HSL)

en: Increase Lightness
fi: Lisää valoisuutta

en: Decrease Lightness
fi: Vähennä valoisuutta

en: Color HSV
fi: Väri (HSV)

en: Hue HSV
fi: Sävy (HSV)

en: Saturation HSV
fi: Kylläisyys (HSV)

en: Increase Saturation HSV
fi: Lisää kylläisyyttä (HSV)

en: Decrease Saturation HSV
fi: Vähennä kylläisyyttä (HSV)

en: Value
fi: Arvo

en: Increase Value
fi: Kasvata arvoa

en: Decrease Value
fi: Pienennä arvoa

en: Generic RGB Histogram
fi: geneerinen RGB-histogrammi

en: L*a*b* Histogram
fi: L*a*b -histogrammi

en: Generic L*a*b* Histogram
fi: Geneerinen L*a*b*-histogrammi

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: Grayscale (without transparency)
fi: Harmaasävy (ilman läpinäkyvyyttä)

en: 8 Bits
fi: 8-bittinen

en: 16 Bits
fi: 16-bittinen

en: 16 Bits Float
fi: 16-bittinen liukuluku

en: 32 Bits Float
fi: 32-bittinen liukuluku

en: 64 Bits Float
fi: 64-bittinen liukuluku

en: Arithmetic
fi: Aritmeettinen

en: Negative
fi: Negatiivinen

en: Mix
fi: Sekoitus

en: Burn
fi: Poltto

en: Additive Subtractive
fi: Additiivis-subtraktiivinen

en: Alpha Darken
fi: Alfatummennus

en: Bumpmap
fi: Kuhmutus

en: SVG Gradient
fi: SVG-väriliuku

en: Select the object you want to reference
fi: Valitse objekti, johon haluat viitata

en: Reference
fi: Viittaus

en: Set For All Existing
fi: Aseta kaikille olemassa oleville

en: Rdf
fi: RDF

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Triples
fi: Kolmikot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newNamespaceButton)
en: new
fi: uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyTripleButton)
en: copy
fi: kopioi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteNamespaceButton)
en: delete
fi: poista

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Namespaces
fi: Nimiavaruudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_namespaceView)
en: Prefix
fi: Etuliite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_namespaceView)
en: Namespace
fi: Nimiavaruus

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Semantic
fi: Semanttinen

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, m_sparqlQuery)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"># Insert your SPARQL query here<br /># Results are shown below.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix rdf:  &lt;http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix foaf: &lt;http://xmlns.com/foaf/0.1/&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix pkg:  &lt;http://docs.oasis-open.org/ns/office/1.2/meta/pkg#&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix geo84: &lt;http://www.w3.org/2003/01/geo/wgs84_pos#&gt;</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">select ?s ?p ?o </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">where { </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"> ?s ?p ?o </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">}</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"># Syötä SPARQL-kyselysi tähän<br /># Tulokset näytetään alla.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">etuliite rdf:  &lt;http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">etuliite foaf: &lt;http://xmlns.com/foaf/0.1/&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">etuliite pkg:  &lt;http://docs.oasis-open.org/ns/office/1.2/meta/pkg#&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">etuliite geo84: &lt;http://www.w3.org/2003/01/geo/wgs84_pos#&gt;</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">select ?s ?p ?o </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">where { </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"> ?s ?p ?o </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">}</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sparqlExecute)
en: Execute
fi: Toteuta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Stylesheets
fi: Tyylisivut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Set the default stylesheet for Semantic objects in this document. New RDF objects will use this stylesheet automatically. The buttons allow you to set the stylesheet for all existing semantic objects to the new default stylesheet as well.
fi: Aseta semanttisten olioiden oletustyylipohja tässä tiedostossa. Uudet RDF-oliot käyttävät automaattisesti tätä tyylipohjaa. Painikkein voit asettaa myös jo olemassa olevat semanttiset oliot käyttämään uutta oletustyylipohjaa.

en: Apply Stylesheet
fi: Käytä tyylipohjaa

en: System
fi: Järjestelmä

en: User
fi: Käyttäjä

en: Reapply Current
fi: Käytä nykyistä uudestaan

en: Disassociate
fi: Erota

en: Edit %1
fi: Muokkaa: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Stylesheet Definition
fi: Tyylisivun määritelmä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Variables Available
fi: Käytettävissä olevat muuttujat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Description
fi: Kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, stylesheets)
en: Stylesheet Name
fi: Tyylisivun nimi

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Literal
fi: Vakio

en: Blank
fi: Tyhjä

en: Valid
fi: Kelvollinen

en: Subject
fi: Subjekti

en: Predicate
fi: Predikaatti

en: Object
fi: Olio

en: Obj Type
fi: Olion tyyppi

en: DataType
fi: Tietotyyppi

en: Stored In
fi: Varastossa

en: This document contains an unknown checksum. When you give a password it might not be verified.
fi: Tiedoston tarkistussumma on tuntematon. Kun annat salasanan, sitä ei kenties vahvisteta.

en: This document contains an unknown encryption method. Some parts may be unreadable.
fi: Tiedoston salausmenetelmä on tuntematon. Tiedosto voi olla osin lukukelvoton.

en: This document contains incomplete encryption data. Some parts may be unreadable.
fi: Tiedoston salausmenetelmän tiedot ovat epätäydellisiä. Tiedosto voi olla osin lukukelvoton.

en: QCA has currently no support for SHA1 or PBKDF2 using SHA1. The document can not be opened.
fi: QCA ei toistaiseksi tue SHA1 tai PBKDF2 käyttäen SHA1. Tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: The manifest file seems to be corrupted. It cannot be modified and the document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
fi: Tiedosto vaikuttaa vialliselta. Sitä ei voitu muuttaa ja tiedosto pysyy lukukelvottomana. Yritä tallentaa tiedosto uudestaan jotta et menettäisi työtäsi.

en: The manifest file cannot be written. The document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
fi: Tiedostoa ei voitu kirjoittaa ja tiedosto pysyy lukukelvottomana. Yritä tallentaa tiedosto uudestaan jotta et menettäisi työtäsi.

en: Please enter the password to open this file.
fi: Anna salasana tiedoston avaamiseksi.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
fi: Anna salasana tiedoston salaamiseksi.

en: Do you want to save the password?
fi: Haluatko tallentaa salasanan?

en: File '%1' is not readable
fi: Tiedosto ”%1” ei ole luettavissa

en: The directory mode is not supported for remote locations.
fi: Hakemistotilaa ei voi käyttää etäyhteyksissä.

en: Calligra Storage
fi: Calligran tallennustila

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List
fi: Muuta luetteloa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Styles
fi: Muuta tyylejä

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
fi: Poista
    poisto

en: Key Press
fi: Näppäinpainallus

en: Delete
fi: Poista

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Column
fi: Poista sarake
    sarakkeen poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Row
fi: Poista rivi
    rivin poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Footnote
fi: Lisää alaviite
    alaviitteen lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Endnote
fi: Lisää loppuviite
    loppuviitteen lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Right
fi: Lisää sarake oikealle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Left
fi: Lisää sarake vasemmalle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Below
fi: Lisää rivi alle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Above
fi: Lisää rivi ylle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Numbering
fi: Muuta luettelon numerointia

[ctx: (qtundo-format)]
en: New Section
fi: Uusi osa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Direct Paragraph Formatting
fi: Suora kappaleen muotoilu
    suora kappaleen muotoilu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Section
fi: Muuta osan nimeä
    osan nimen muutos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
fi: Muuta sarakkeen leveyttä
    sarakkeen leveyden muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
fi: Muuta rivin korkeutta
    rivin korkeuden muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste As Text
fi: Liitä tekstinä

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
fi: Liitä

en: Index Reference
fi: Hakemistoviite

en: Text Reference
fi: Tekstiviite

en: Please create an index to reference first.
fi: Luo ensin viitteiden hakemisto.

en: Select the index you want to reference
fi: Valitse hakemisto, johon haluat viitata

en: Found 1 match | Found %1 matches
fi[0]: Löytyi 1 osuma
fi[1]: Löytyi %1 osumaa

en: Found no match
fi: Osumia ei löytynyt

en: Found no match
    
    No text was replaced
fi: Osumia ei löytynyt
    
    Tekstiä ei korvattu

en: 1 replacement made | %1 replacements made
fi[0]: Tehtiin 1 korvaus
fi[1]: Tehtiin %1 korvausta

en: Replace %1 with %2?
fi: Korvataanko %1 kohteella %2?

[ctx: new numbered section name]
en: New section %1
fi: Uusi osa %1

[ctx: Underline Style]
en: None
fi: Ei alleviivausta

[ctx: Underline Style]
en: Single
fi: Yksinkertainen

[ctx: Underline Style]
en: Double
fi: Kaksinkertainen

[ctx: (qtundo-format)]
en: New Paragraph
fi: Uusi kappale
    uuden kappaleen aloitus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki
    kirjanmerkin lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Annotation
fi: Lisää merkintä
    merkinnän lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Index
fi: Lisää hakemisto
    hakemiston lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Variable
fi: Lisää muuttuja
    muuttujan lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Break
fi: Lisää vaihto
    vaihdon lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Table
fi: Lisää taulukko
    taulukon lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
fi: Yhdistä solut
    solujen yhdistäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Split Cells
fi: Jaa solut
    solujen jakaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Table Width
fi: Muuta taulukon leveyttä
    taulukon leveyden muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
fi: Muuta reunan muotoilua
    reunan muotoilun muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Table Of Contents
fi: Lisää sisällysluettelo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Table Of Contents
fi: Muuta sisällysluetteloa
    sisällysluettelon muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Bibliography
fi: Lisää lähdeluettelo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Citation
fi: Lisää lähdeviite

[ctx: (qtundo-format)]
en: Typing
fi: Kirjoitus
    kirjoitus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Bold
fi: Lihavointi
    lihavointi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Italic
fi: Kursiivi
    kursivointi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Underline
fi: Alleviivaus
    alleviivaus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Strike Out
fi: Yliviivaus
    yliviivaus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Alignment
fi: Muuta tasausta
    tasauksen muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Vertical Alignment
fi: Aseta pystytasaus
    pystytasauksen asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indent
fi: Vähennä sisennystä
    sisennyksen vähentäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indent
fi: Kasvata sisennystä
    sisennyksen kasvattaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease font size
fi: Pienennä fonttikokoa
    fonttikoon pienentäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase font size
fi: Kasvata fonttikokoa
    fonttikoon kasvattaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font
fi: Aseta fontti
    fontin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font Size
fi: Aseta fonttikoko
    fonttikoon asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Background Color
fi: Aseta taustaväri
    taustavärin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Text Color
fi: Aseta tekstiväri
    tekstivärin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Character Style
fi: Aseta merkkityyli
    merkkityylin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Paragraph Style
fi: Aseta kappaletyyli
    kappaletyylin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Formatting
fi: Muotoilu
    muotoilu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format
fi: Muotoilu
    muotoilu

en: Default
fi: Oletus

en: Opacity
fi: Peittävyys

en: Recent:
fi: Viimeaikaiset:

en: Add / Remove Colors...
fi: Lisää/poista värejä…

en: Add new author profile (starts out as a copy of current)
fi: Lisää uusi tekijäprofiili (joka on aluksi nykyisen kopio)

en: Delete the author profile
fi: Poista tekijäprofiili

en: Name (not duplicate or blank name):
fi: Nimi (ei saa olla kaksoiskappale tai tyhjä):

en: Name of Profile
fi: Profiilin nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc)
en: Initials:
fi: Nimikirjaimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
fi: Asema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
fi: Yritys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
fi: Sähköposti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
fi: Puhelin (koti):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
fi: Puhelin (työ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFaxDesc)
en: Fax:
fi: Faksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
fi: Katuosoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
fi: Postinumero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
fi: Kaupunki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
fi: Maa:

en: Import Data
fi: Tuo tietoja

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
fi: Suositellaan (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
fi: Alueasetus ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
fi: Muu ( %1 )

en: Generic
fi: Yleiset

en: Text
fi: Teksti

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Currency
fi: Valuutta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: None
fi: Ei mitään

en: Please check the ranges you specified. The start value must be lower than the end value.
fi: Tarkista antamasi arvot. Alkuarvon on oltava loppuarvoa pienempi.

en: Cannot find encoding: %1
fi: Koodausta %1 ei löydy.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: Data
fi: Tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: E&ncoding:
fi: &Merkkikoodaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowHeader)
en: First row contains headers
fi: Ensimmäisellä rivillä ylätunnisteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColHeader)
en: First column contains headers
fi: Enimmäisellä palstalla ylätunnisteet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_formatTab)
en: Format
fi: Muotoilu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterBox)
en: Delimiter
fi: Erotin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
fi: Pilkku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
fi: Puolipiste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
fi: Muu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
fi: Sarkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
fi: Välilyönti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Text&quote:
fi: Tekstisitaatti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Decimal symbol:
fi: Desimaalierotin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Thousands separator:
fi: Tuhaterotin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreDuplicates)
en: Ignore duplicate delimiters
fi: Jätä kaksinkertaiset erottimet huomiotta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Format:
fi: Muotoile

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_rangesTab)
en: Ranges
fi: Alue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
fi: Päivitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Import columns:
fi: Tuo sarakkeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Import lines:
fi: Tuo rivit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: to
fi: –

en: &Try
fi: &Yritä

en: modified
fi: muutettu

en: &Details
fi: &Yksityiskohdat

en: Get help...
fi: Etsi ohjeita…

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Docker
fi: Sulje telakka

[ctx: @info:tooltip]
en: Collapse Docker
fi: Pienennä telakka

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock Docker
fi: Lukitse telakka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
fi: &Salaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
fi: Hakusanat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
fi: Aihe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
fi: Tulostettu viimeksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
fi: Muokkausaika yhteensä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
fi: Salaus:

[ctx: Document title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
fi: Version numero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
fi: Muutettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
fi: Kommentit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
fi: Luotu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
fi: Polku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
fi: &Aiemmat asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbLanguageDesc)
en: Language:
fi: Kieli:

en: General
fi: Yleiset

en: Last saved by
fi: Viimeisin tallentaja

en: Use ';' (Example: Office;KDE;Calligra)
fi: Käytä ”;” (esim. Office;KDE;Calligra)

en: This document will be decrypted
fi: Tämän tiedoston salaus puretaan

en: Do not decrypt
fi: Älä pura salausta

en: This document is encrypted
fi: Tiedosto on salattu

en: D&ecrypt
fi: P&ura salaus

en: This document will be encrypted.
fi: Tiedosto salataan

en: Do not encrypt
fi: Älä salaa

en: This document is not encrypted
fi: Tiedosto ei ole salattu

en: This document does not support encryption
fi: Tämä tiedosto ei tue salausta

en: <qt>Decrypting the document will remove the password protection from it.<p>Do you still want to decrypt the file?</qt>
fi: Tiedoston salauksen poisto poistaa salasanasuojauksen. <p>Haluatko edelleen poistaa salauksen?</p>

en: Confirm Decrypt
fi: Vahvista salauksen poisto

en: Decrypt
fi: Poista salaus

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the decryption, please save the document.</qt>
fi: <qt>Tiedoston automaattinen tallennus epäonnistui.<p>Saata salauksen poisto loppuun tallentamalla tiedosto.</qt>

en: Save Document
fi: Tallenna tiedosto

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the decryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
fi: <qt>Tiedostoa on muutettu avaamisen jälkeen. Se on tallennettava, jotta salauksen poisto olisi saatettu loppuun.<p>Haluatko tallentaa tiedoston nyt?</qt>

en: <qt>The document is currently saved as %1. The document needs to be changed to <b>OASIS OpenDocument</b> to be encrypted.<p>Do you want to change the file to OASIS OpenDocument?</qt>
fi: <qt>Tällä hetkellä tiedosto on tallennettu muodossa %1. Tiedosto on muutettava <b>OASIS OpenDocument</b> -muotoon salausta varten.<p>Haluatko muuttaa tiedoston OASIS OpenDocument -muotoon?</qt>

en: Change Filetype
fi: Muuta tiedostotyyppiä

en: Change
fi: Muuta

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the encryption, please save the document.</qt>
fi: <qt>Tiedoston automaattinen tallennus epäonnistui.<p>Saata salaus loppuun tallentamalla tiedosto.</qt>

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the encryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
fi: <qt>Tiedostoa on muutettu avaamisen jälkeen. Se on tallennettava, jotta salaus olisi saatettu loppuun.<p>Haluatko tallentaa tiedoston nyt?</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, open)
en: Open palette
fi: Avaa paletti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, save)
en: Save palette
fi: Tallenna paletti

en: Add Color To Palette
fi: Lisää väri palettiin

en: Color name:
fi: Värin nimi:

en: Gimp Color Palette (*.gpl)
fi: Gimp-väripaletti (*.gpl)

en: Cannot write to palette file %1. Maybe it is read-only.
fi: Palettiin %1 ei voitu kirjoittaa. Se voi olla kirjoitussuojattu.

en: Palette
fi: Paletti

en: Add/Remove Colors
fi: Lisää/poista värejä

[ctx: No stroke or fill]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Solid color stroke or fill]
en: Solid
fi: Tasainen

en: Gradient
fi: Liukuväri

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Change the filling color
fi: Muuta täyttöväriä

en: Change the filling gradient
fi: Muuta täyttöväriliukua

en: Change the filling pattern
fi: Muuta täyttökuviota

en: Target:
fi: Kohde

en: Fill
fi: Täyttö

[ctx: Linear gradient type]
en: Linear
fi: Lineaarinen

[ctx: Radial gradient type]
en: Radial
fi: Säteittäinen

en: Repeat:
fi: Toista:

[ctx: No gradient spread]
en: None
fi: Ei mitään

en: Reflect
fi: Heijasta

en: Repeat
fi: Toista

en: Overall opacity:
fi: Kokonaispeittävyys:

en: Color stop:
fi: Loppuväri:

en: Stop color.
fi: Loppuväri.

en: &Add to Predefined Gradients
fi: &Lisää esiasetetuksi liukuväriksi

en: Icon and Text
fi: Kuvake ja teksti

en: Icon only
fi: Vain kuvake

en: Tabs side
fi: Välilehtien sijainti

en: Top side
fi: Ylälaita

en: Bottom side
fi: Alalaita

en: Left side
fi: Vasen laita

en: Right side
fi: Oikea laita

en: Page Layout
fi: Sivun asettelu

en: Apply to document
fi: Käytä tiedostoon

en: Left Edge:
fi: Vasen reuna:

en: Right Edge:
fi: Oikea reuna:

en: Binding Edge:
fi: Sidontareunus:

en: Page Edge:
fi: Sivun reuna:

en: Facing Pages:
fi: Vastakkaiset sivut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
fi: Vastakkaiset sivut

en: Page Layout:
fi: Sivun asettelu:

en: Page spread
fi: Aukeama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
fi: Yksikkö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesLabel)
en: Follow style:
fi: Seuraa tyyliä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
fi: Koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
fi: Leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
fi: Korkeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
fi: Suunta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
fi: Pysty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
fi: Vaaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
fi: Vastakkaiset sivut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
fi: Yksipuolinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
fi: Tekstin suunta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
fi: Reunukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
fi: Ylhäällä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Binding edge:
fi: Sidontareunus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Page edge:
fi: Sivun reuna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
fi: Alhaalla:

[ctx: @info:tooltip]
en: Import resource
fi: Tuo resurssi

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete resource
fi: Poista resurssi

[ctx: @info:tooltip]
en: Download resource
fi: Lataa resursseja

[ctx: @info:tooltip]
en: Share Resource
fi: Jaa resurssi

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Add
fi: Valitse lisättävä tiedosto

en: New tag
fi: Uusi tunniste

en: Assign to tag
fi: Liitä tunnisteeseen

en: Remove from this tag
fi: Poista tästä tunnisteesta

en: Remove from other tag
fi: Poista muusta tunnisteesta

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Unable to undelete tag
fi: Tunnisteen palauttaminen epäonnistui

en: Tag was not undeleted.
fi: Tunnistetta ei palautettu.

en: First line indent
fi: Ensimmäisen rivin sisennys

en: Left indent
fi: Vasen sisennys

en: Right indent
fi: Oikea sisennys

en: Change the color of the shadow
fi: Muuta varjon väriä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blur:
fi: Sumennus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Distance:
fi: Etäisyys:

en: Butt cap
fi: Paksu pääty

en: Round cap
fi: Pyöreä pääty

en: Square cap
fi: Nelikulmainen pääty

en: Round join
fi: Pyöreä liitos

en: Bevel join
fi: Viisteliitos

en: Thickness:
fi: Paksuus:

en: Set line width of actual selection
fi: Aseta todellisen valinnan viivan paksuus

en: Change the color of the line/border
fi: Muuta viivan väriä

en: Enter resource filters here
fi: Kirjoita resurssisuodattimet tähän

en: Rename tag
fi: Muuta tunnisteen nimeä

en: Delete this tag
fi: Poista tämä tunniste

en: Clear undelete list
fi: Tyhjennä palauttamisluettelo

en: Undelete
fi: Palauta

en: Icon Size
fi: Kuvakekoko

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
fi: Oletus

en: %1x%2
fi: %1 × %2

en: Toolbox
fi: Työkalurivi

en: Tool Options
fi: Työkaluasetukset

en: Toggles organizing the options in tabs or not
fi: Vaihtaa asetusten asettelua (välilehtiin tai ei)

en: deselect item
fi: poista kohteen valinta

en: select item
fi: valitse kohde

en: %1%
fi: %1 %

en: Fit Page Width
fi: Sovita sivun leveyteen

en: Fit Page
fi: Sovita sivu

en: Actual Pixels
fi: Todellisia pikseleitä

en: Fit Text Width
fi: Sovita tekstin leveyteen

en: Use same aspect as pixels
fi: Käytä samaa suhdetta pikseleinä

en: Zoom to Selection
fi: Lähennä valintaan

en: Zoom to All
fi: Sovita kaikki näkymään

en: All supported formats
fi: Kaikki tuetut tiedostomuodot
