MusicShape - en to fi translation catalogue (98 entries)

en: Double flat
fi: Kaksoisalennus

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
fi: Alennus

en: Natural
fi: Palautus

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
fi: Ylennys

en: Double sharp
fi: Kaksoisylennys

en: %1 flats
fi: %1 alennusta

en: %1 sharps
fi: %1 ylennystä

en: Dots
fi: Pisteet

en: Eraser
fi: Pyyhin

en: Ab Major
fi: Ab-duuri

en: Eb Major
fi: Eb-duuri

en: Bb Major
fi: Bb-duuri

en: F Major
fi: F-duuri

en: C Major
fi: C-duuri

en: G Major
fi: G-duuri

en: D Major
fi: D-duuri

en: A Major
fi: A-duuri

en: E Major
fi: E-duuri

[ctx: Other key signature]
en: Other
fi: Muu

en: note
fi: nuotti

en: rest
fi: tauko

en: Double whole
fi: Kaksinkertainen koko

en: Whole
fi: Koko

en: Half
fi: Puoli

en: Quarter
fi: Neljännes

en: Eighth
fi: Kahdeksasosa

en: 16th
fi: 1/16-

en: 32nd
fi: 1/32-

en: 64th
fi: 1/64-

en: 128th
fi: 1/128-

en: Unknown note
fi: Tuntematon nuotti

en: Unknown rest
fi: Tuntematon tauko

en: Remove bar
fi: Poista tahti

en: Select
fi: Valitse

[ctx: Treble clef]
en: Treble
fi: Diskanttiavain

[ctx: Bass clef]
en: Bass
fi: Bassoavain

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
fi: Sopraanoavain

[ctx: Alto clef]
en: Alto
fi: Alttoavain

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
fi: Tenoriavain

en: C clef on line %1
fi: C-avain rivillä %1

en: Unknown clef
fi: Tuntematon avain

en: Tied notes
fi: Sidekaarelliset nuotit

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
fi: Lisää tahteja
    tahtien lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
fi: Lisää piste
    pisteen lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
fi: Aseta soinnun kesto
    soinnun keston asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
fi: Lisää nuotti
    nuotin lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
fi: Lisää osa
    osan lisäys

en: Part %1
fi: Osa %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
fi: Muuta osan yksityiskohtia
    osan yksityiskohtien muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
fi: Lisää sointu
    soinnun lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
fi: Lisää tauko
    tauon lisäys

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
fi: Muunna sointu tauoksi
    tauon muuntaminen soinnuksi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
fi: Poista tahti
    tahdin poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
fi: Poista tauko
    tauon poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
fi: Poista sointu
    soinnun poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
fi: Poista nuotti
    nuotin poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
fi: Poista osa
    osan poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
fi: Poista nuottiavain
    nuottiavaimen poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
fi: Poista nuottiviivasto
    nuottiviivaston poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
fi: Aseta tilapäiset etumerkit
    tilapäisten etumerkkien asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
fi: Vaihda nuottiavain
    nuottiavaimen vaihto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
fi: Muuta etumerkintää
    etumerkinnän muuttaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
fi: Vaihda tahtilajimerkintä
    tahtilajimerkinnnän vaihto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
fi: Vaihda nuotin sidekaarta
    nuotin sidekaaren vaihto

en: Set key signature
fi: Aseta etumerkintä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
fi: Alue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
fi: Tahdista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
fi: tahtiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
fi: loppuun saakka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
fi: seuraavaan avaimen muutokseen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
fi: Nuottiviivastot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
fi: Päivitä kaikki nuottiviivastot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
fi: Päivitä vain valittu nuottiviivasto

en: Part details
fi: Osan tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
fi: Lyhyt nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
fi: Nuottiviivastoja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, editPart) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPart) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removePart)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
fi: Ääni 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
fi: Ääni 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
fi: Ääni 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
fi: Ääni 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
fi: Lisää tahteja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
fi: Tuo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
fi: Vie

en: Part 1
fi: Osa 1

en: Music Shape
fi: Musiikkimuoto

en: A shape which provides a music editor
fi: Muoto, joka tarjoaa musiikkieditorin

en: Parts
fi: Osat

en: Music editing, parts
fi: Musiikin muokkaus: osat

en: Clef
fi: Avain

en: Time signature
fi: Tahtilajimerkintä

en: Key signature
fi: Etumerkintä

en: Add how many measures?
fi: Montako tahtia lisätään?

[ctx: @title:window]
en: Import
fi: Tuo

en: MusicXML files (*.xml)
fi: MusicXML-tiedostot (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
fi: Vie

en: Music editing
fi: Musiikin muokkaus
