PathShapes - en to fi translation catalogue (53 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
fi: Muuta ellipsiä
    ellipsin muuttaminen

en: Arc
fi: Kaari

en: Pie
fi: Piirakka

en: Chord
fi: Jänne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
fi: Ellipsimuoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
fi: Tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
fi: Aloituskulma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
fi: Lopetuskulma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
fi: Sulje ellipsi

en: Ellipse
fi: Ellipsi

en: An ellipse
fi: Ellipsi

en: An enhanced path shape
fi: Paranneltu polkumuoto

en: An enhanced path
fi: Paranneltu polku

en: Cross
fi: Risti

en: A cross
fi: Risti

en: Arrow
fi: Nuoli

en: An arrow
fi: Nuoli

en: Smiley
fi: Hymiö

en: Circular Arrow
fi: Kaareva nuoli

en: A circular-arrow
fi: Kaareva nuoli

en: Gearhead
fi: Ratas

en: A gearhead
fi: Ratas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
fi: Muuta suorakulmiota
    suorakulmion muuttaminen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
fi: Suorakulmiomuoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
fi: Kulman x-säde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
fi: Kulman y-säde:

en: Rectangle
fi: Suorakulmio

en: A rectangle
fi: Suorakulmio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
fi: Muuta spiraalia
    spiraalin muuttaminen

en: Curve
fi: Kaari

en: Line
fi: Viiva

en: Clockwise
fi: Myötäpäivään

en: Anticlockwise
fi: Vastapäivään

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
fi: Spiraalimuoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
fi: Häivytys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
fi: Suunta:

en: Spiral
fi: Spiraali

en: A spiral shape
fi: Spiraalimuoto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
fi: Muuta tähteä
    tähden muuttaminen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
fi: Tähtimuoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
fi: Monikulmio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
fi: Kulmat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
fi: Sisäsäde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
fi: Ulkosäde:

en: A star shape
fi: Tähtimuoto

en: A star
fi: Tähti

en: Star
fi: Tähti

en: Flower
fi: Kukka

en: A flower
fi: Kukka

en: Pentagon
fi: Viisikulmio

en: A pentagon
fi: Viisikulmio

en: Hexagon
fi: Kuusikulmio

en: A hexagon
fi: Kuusikulmio
