AutocorrectPlugin - en to fi translation catalogue (50 entries)

en: Configure &Autocorrection...
fi: &Automaattikorjauksen asetukset…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
fi: Automaattikorjaus

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
fi: &Yksinkertainen automaattikorjaus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
fi: Havaitse uuden virkkeen alku ja tarkista, että virke alkaa isolla alkukirjaimella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
fi: Muuta virkkeen &ensimmäinen kirjain suuraakkoseksi
    (esim. ”asuntoni. tässä kaupungissa” → ”asuntoni. Tässä kaupungissa.”)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
fi: Kaikkien sanojen osalta tarkistetaan, ettei vaihtonäppäintä ole vahingossa painettu liian pitkään. Jos sana alkaa kahdella suuraakkosella, se on lisättävä Poikkeukset-välilehdelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
fi: Muuta kaksi suuraakkosta yhdeksi suur- ja yhdeksi pienaakkoseksi
     (esim. KOrjaus muotoon Korjaus)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
fi: Havaitse verkko-osoitteet (URL) ja muuta ne muotoon, jossa verkkoselainkin ne esittää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
fi: Muotoile verkko-&osoitteet automaattisesti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
fi: Tarkista, ettei välilyöntejä ole useampaa peräkkäin, koska tämä on yleinen virhe, jota muotoillusta tekstistä on vaikea havaita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
fi: &Estä peräkkäiset välilyönnit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
fi: Säilytä oikea muotoilu ja virkkeiden sisennys poistamalla automaattisesti kappaleiden alkuun ja loppuun lisätyt välilyönnit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
fi: Poista &välilyönnit kappaleiden alusta ja lopusta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
fi: Käyttäessäsi _alleviivausta_ tai *lihavointia*, merkkien välissä oleva teksti alleviivataan tai lihavoidaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
fi: &Lihavoi ja alleviivaa automaattisesti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
fi: Useimmat tavalliset murto-osamerkinnät muutetaan, kun mahdollista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
fi: &Muuta 1/2 muotoon ½…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
fi: Kun kappale alkaa esimerkiksi merkinnällä ”1)”, kappale vaihdetaan automaattisesti käyttämään numeroitua tyyliä. Näin myös seuraavat kappaleet numeroidaan ja välistys tehdään oikein.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
fi: Käytä numeroitujen kappaleiden automaattista numerointia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
fi: Yläindeksoi ”st” merkinnöissä kuten ”1st” …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
fi: Kirjoita &viikonpäivien nimet isolla alkukirjaimella

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
fi: Kun kappale alkaa esimerkiksi merkillä asteriskilla (*) tai yhdysmerkillä (-), kappale vaihdetaan automaattisesti käyttämään luettelotyyliä. Näin myös seuraavat kappaleet alkavat oikealla luettelomerkillä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
fi: Käytä luettelomuotoilua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
fi: Mukautetut &lainausmerkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
fi: Korvaa &lainausmerkit typografisilla (kaarevilla) lainausmerkeillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
fi: Korvaa &puolilainausmerkit typografisilla (kaarevilla) puolilainausmerkeillä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
fi: Automaattikorjauksen lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
fi: Korvaus- ja poikkeussäännöt kielelle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
fi: Kaikki kielet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
fi: Käytä &sanojen korvausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
fi: Korvaa teksti muotoilulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
fi: &Etsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, specialChar1) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, specialChar2)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
fi: &Korvaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
fi: &Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
fi: Muuta muotoilua…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
fi: Poista muotoilu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
fi: Etsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
fi: Korvaa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
fi: Poikkeukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
fi: Älä tulkitse virkkeen lopuksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
fi: Sisällytä automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
fi: Hyväksy kaksi isoa alkukirjainta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
fi: &Lisää

en: &Modify
fi: &Muuta

en: Select Character
fi: Valitse merkki

en: Autocorrect
fi: Automaattikorjaus
