thesaurus_tool - en to fi translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
fi: (Ei osumaa)

en: &Search for:
fi: &Etsi:

en: S&earch
fi: &Etsi

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
fi: Edellinen

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
fi: Seuraava

en: Change Language...
fi: Valitse kieli…

en: &Thesaurus
fi: &Synonyymisanakirja

en: Synonyms
fi: Synonyymit

en: More General Words
fi: Lisää yleisiä sanoja

en: More Specific Words
fi: Lisää erityisiä sanoja

en: &Replace with:
fi: &Korvaa:

en: &Replace
fi: &Korvaa

en: Replace Word
fi: &Korvaa sana

en: Related Words - %1
fi: Toisiinsa liittyvät sanat - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
fi: Synonyymitiedostoa '%1' ei löytynyt. Avaa kohta 'Valitse kieli…' valitaksesi synonyymisanakirjan.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
fi: <b>Virhe:</b> grepin suorittaminen epäonnistui.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
fi: Synonyymit/hypernyymit esiintymistiheyden mukaan järjestettynä.

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
fi: Synonyymit samankaltaisuuden mukaan järjestettynä (vain verbit)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
fi: Vastakohdat eli sanat jotka tarkoittavat päinvastaista

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
fi: Hyponyymit - … on (yhdenlainen) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
fi: Meronyymit - %1:llä on …

en: Holonyms - ... has a %1
fi: Holonyymit - … :llä on %1

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Cause To (for some verbs only)
fi: Syy johonkin (vain jotkut verbit)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
fi: Verbien tekijät (vain jotkin verbit)

en: Familiarity & Polysemy Count
fi: Merkitysten lukumäärä

en: Verb Frames (examples of use)
fi: Verbin käyttöympäristöt (käyttöesimerkit)

en: List of Compound Words
fi: Yhdyssanaluettelo

en: Overview of Senses
fi: Yleiskatsaus merkityksiin

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
fi: <b>Virhe:</b> WordNet-ohjelman 'wn' suoritus epäonnistui. WordNet-ohjelman tulee olla asennettuna tietokoneellesi, jos haluat käyttää sitä, ja 'wn' tulee olla polun PATH varrella. Voit hakea WordNet-ohjelman osoitteesta <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Huomaa, että WordNet osaa vain englannin kielen.

en: No match for '%1'.
fi: Ei osumaa merkkijonolle "%1"
