kofficefilters - en to fi translation catalogue (147 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
fi: Sivu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Size in Pixels
fi: Koko pikseleinä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Image width:
fi: Kuvaleveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Image height:
fi: Kuvakorkeus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size in Units
fi: Koko yksikköinä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
fi: Tarkkuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Unit:
fi: Yksikkö:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Background Color
fi: Taustaväri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color
fi: Väriavaruus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelOpacity)
en: Opacity
fi: Peittävyys

en: Namespace "%1" not found
fi: Nimiavaruutta ”%1” ei löytynyt

en: Could not open the requested file %1
fi: Ei voitu avata pyydettyä tiedostoa %1

en: Could not read ZIP directory of the requested file %1
fi: Ei voitu lukea pyydetyn tiedoston %1 ZIP-hakemistoa

en: Enter password
fi: Anna salasana

en: This document is encrypted, please enter the password to decrypt it:
fi: Tämä tiedosto on salattu. Anna salasana salauksen purkamiseksi:

en: Incorrect password, please enter the password to decrypt this document:
fi: Väärä salasana. Anna salasana tämän tiedoston salauksen purkamiseksi:

en: Could not find path for type %1
fi: Ei voitu löytää polkua tyypille %1

en: %1 (line %2, column %3)
fi: %1 (rivi %2, sarake %3)

en: %1 (%2, line %3, column %4)
fi: %1 (%2, rivi %3, sarake %4)

en: Element "%1" not found
fi: Elementtiä ”%1” ei löytynyt

en: Attribute "%1" not found
fi: Attribuuttia ”%1” ei löytynyt

en: Unexpected value "%1" of attribute "%2"
fi: Odottamaton attribuutin ”%2” arvo ”%1”

en: Unexpected second occurrence of "%1" element
fi: Odottamaton ”%1”-elementin toinen esiintyminen

en: Expected closing of element "%1"
fi: Odotettu elementin ”%1” sulkeutuminen

en: None of expected elements found: %1
fi: Mikään odotetuista elementeistä ei löytynyt: %1

en: Could not find target for id "%1" in file "%2"
fi: Ei voitu löytää kohdetta tunnisteelle ”%1” tiedostossa ”%2”

en: Could not find relationships file "%1"
fi: Ei voitu löytää suhdetiedostoa ”%1”

en: Could not find target for relationship "%1" in file "%2"
fi: Ei voitu löytää kohdetta suhdetiedostolle ”%1” tiedostossa ”%2”

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2.
    Error message: %3
fi: Jäsennysvirhe päätiedoston rivillä %1 sarakkeessa %2.
    Virheilmoitus: %3

en: Entry '%1' not found.
fi: Tietuetta ”%1” ei löytynyt.

en: Entry '%1' is not a file.
fi: Tietue ”%1” ei ole tiedosto.

en: Could not open entry "%1" for writing.
fi: Ei voitu avata tietuetta ”%1” kirjoittamista varten.

en: Could not write block
fi: Ei voitu kirjoittaa lohkoa

en: <SHEETNAME>
fi: <Arkin nimi>

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
fi: Suositeltu ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
fi: Muu (%1)

en: Cannot find encoding: %1
fi: Ei löydä koodausta: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
fi: CSV-suodin ei saa avattua tiedostoa - ilmoita virheestä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
fi: Koodaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
fi: Koo&daus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
fi: Rivin loppu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
fi: &UNIX-tyyli (suositeltu; vain LF)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
fi: &Windows-tyyli (CR ja LF)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
fi: &MacOS-tyyli (vain CR)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
fi: Arkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
fi: Valitse vietävät sivut:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
fi: Erotinrivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_sheetDelimiter)
en: ********<SHEETNAME>********
fi: ********<Sivun nimi>********

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
fi: <Sivun nimi> korvataan seuraavan sivun nimellä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
fi: Tulosta erotinrivi jokaisen sivun ylälaitaan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
fi: Solut

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
fi: Erotin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
fi: Pilkku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
fi: Puolipiste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
fi: Sarkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
fi: Välilyönti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
fi: Muu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
fi: Lainausmerkit:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: "
fi: ”

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: '
fi: ’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
fi: Vie vain valinta

en: File format is not supported.
fi: Tiedostoformaatti ei ole tuettu.

en: Could not read from file.
fi: Tiedostosta ei voitu lukea.

en: Export Sheet to HTML
fi: Vie arkki HTML-muotoon

en: Recommended: UTF-8
fi: Suositeltu: UTF-8

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
fi: Koo&daus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mEncodingBox)
en: With this option you can define the encoding of the HTML file. The recommended encoding (UTF8) is selected as default.
fi: Tällä valinnalla voit määritellä HTML-tiedoston koodauksen. Suositeltu koodaus (UTF-8) on valittu oletuksena.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
fi: Sivujen valinta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
fi: Valitse luettelon kaikki sivut napsauttamalla tähän.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
fi: Valitse k&aikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
fi: &Poista kaikkien valinnat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: This option will make the HTML export filter generate a new page for each sheet. If you disable this option, all sheets are written on one page.
fi: Tällä valinnalla HTML-vientisuodin luo uuden verkkosivun jokaiselle sivulle. Jos otat valinnan pois, kaikki sivut kirjoitetaan yhdelle verkkosivulle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
fi: Käytä kullekin taulukolle erilli&stä tiedostoa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
fi: Tyyli

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
fi: Valitse tämä käyttääksesi HTML-sivulle oletusfontteja ja -värejä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
fi: Käytä &oletustyyliä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Select this option to specify a separate stylesheet for the HTML page. You can select or type on in the field below.
fi: Valitse tämä valinta määritelläksesi erillisen tyylisivun HTML-sivulle. Voit valita sivun tai kirjoittaa alla olevaan kenttään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
fi: Käytä &ulkoista tyylisivua:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mCustomURL)
en: In this field you can enter an URL for your stylesheet. It is possible to point to a stylesheet on disk, or to somewhere on the Internet.
fi: Tässä kentässä voit antaa tyylisivusi verkko-osoitteen. Voit viitata joko paikallisella levyllä tai internetissä olevaan tyylisivuun.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Layout
fi: Asettelu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
fi: Käytä tätä valintaa käyttääksesi tai ollaksesi käyttämättä reunoja solujen ympärillä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
fi: Käytä &kehyksiä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPixelsBetweenCells)
en: Use this option to define how many pixels there should be between the cells. This effect is better visible if you check <b>Use borders</b> too.
fi: Käytä tätä valintaa määritelläksesi montako pikseliä tulisi olla solujen välillä. Vaikutus näkyy paremmin jos valitset <b>Käytä kehyksiä</b> myös.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
fi: &Kuvapistettä solujen välillä:

en: Top
fi: Ylä

en: Latex Export Filter Configuration
fi: LaTeX-vientisuotimen asetukset

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
fi: Asiakirja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
fi: Asiakirjan tyyli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
fi: LaTeX-tyyli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordsStyleButton)
en: Words style
fi: Words-tyyli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
fi: Asiakirjan tyyppi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
fi: Asiakirja on mahdollistaa kääntää sellaisenaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
fi: Itsenäinen asiakirja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
fi: Älä luo LaTeX-otsaketietoja tai asiakirjaympäristöä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
fi: Tästä asiakirjasta luodaan runkoasiakirjaan sisällytettävä LaTeX-asiakirja.Näin kustakin asiakirjan luvusta voidaan tehdä erillinen pieni tiedosto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
fi: Sisällytettävä asiakirja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
fi: Asiakirjan luokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
fi: Laatu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Final
fi: Lopullinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
fi: Vedos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
fi: Fontin oletuskoko:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
fi: Kuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert the pictures:
fi: Muunna kuvat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
fi: Kuvakansio:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
fi: Kieli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
fi: Sisältö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Export information about author:
fi: Vie tekijän tiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Add a table of content:
fi: Lisää sisällysluettelo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
fi: Muistiinpanot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
fi: Älä vie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
fi: Vie muistiinpanot reunushuomautuksiksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
fi: Vie muistiinpanot kommenteiksi

en: Page
fi: Sivu

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
fi: Tiedosto näyttää olevan vioittunut. Ohitetaan taulukko

en: Skipping a table.
fi: Ohitetaan taulukko.

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
fi: Tämä tiedosto on tehty OpenOffice.org-ohjelman versiolla ”%1”. Tämä suodin kirjoitettiin versiolle 1.0. Tämän tiedoston lukeminen voi aiheuttaa outoa toimintaa, kaatumisia tai tietojen virheellisiä näyttämisiä. Haluatko jatkaa tiedoston muunnosta?

en: Unsupported document version
fi: Tiedoston versio, jota ei tueta

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
fi: QPRO-suodin ei saa avattua tiedostoa - tee vikaraportti.

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
fi: Salasanalla suojattuja tiedostoja ei valitettavasti voi avata.
    Salasana-algoritmia ei ole julkaistu avoimesti.

en: Unable to find part for type %1
fi: Ei kyetty löytämään osaa tyypille %1

en: Declared number of shared strings too small (%1)
fi: Esitelty jaettujen merkkijonojen lukumäärä on liian pieni (%1)

en: Declared number of font styles too small (%1)
fi: Esitelty fonttityylien lukumäärä on liian pieni (%1)

en: Declared number of cell formats too small (%1)
fi: Esitelty solumuotojen lukumäärä on liian pieni (%1)

en: Declared number of fill styles too small (%1)
fi: Esitelty täytetyylien lukumäärä on liian pieni (%1)

en: The data could not be loaded completely because the maximum size of sheet was exceeded.
fi: Tietoja ei voitu ladata kokonaan, koska sivun enimmäiskoko ylitettiin.

en: Expected integer or floating point number
fi: Odotettiin kokonaislukua tai liukulukunumeroa

en: Slide layout "%1" not found
fi: Dia-asettelua ”%1” ei löytynyt

en: Slide %1
fi: Dian %1

en: Words's Plain Text Import Filter
fi: Wordsin muotoilemattoman tekstin tuontisuodin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
fi: Muotoilemattoman tekstin tuonti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
fi: Kappaleen loppu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
fi: &Sellaisenaan: Rivin lopussa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
fi: &Virke: Jos rivin loppu on virkkeen loppu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphEmptyLine)
en: &Empty Line: If the line is empty
fi: T&yhjä rivi: Jos rivi on tyhjä

en: End notes
fi: Loppuviitteet

en: Even Pages Header
fi: Parillisten sivujen ylätunniste

en: Odd Pages Header
fi: Parittomien sivujen ylätunniste

en: Even Pages Footer
fi: Parillisten sivujen alatunniste

en: Odd Pages Footer
fi: Parittomien sivujen alatunniste

en: First Page Header
fi: Ensimmäisen sivun ylätunniste

en: First Page Footer
fi: Ensimmäisen sivun alatunniste

en: Table %1
fi: Taulukko %1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
fi: Tiedostoa ei voida ladata, sillä se ei ole RTF-tiedosto.

en: Words's RTF Import Filter
fi: Wordsin RTF-tuontisuodin

en: The file cannot be loaded.
fi: Tiedostoa ei voi ladata.
