ChartShape - en to fi translation catalogue (136 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, barPropertiesLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Bar Properties</span></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Pylväskaavion ominaisuudet</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenSetsLabel)
en: Gap Between Sets
fi: Joukkojen väli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenBarsLabel)
en: Gap Between Bars
fi: Pylväiden väli

en: The plugin needed for displaying text labels in a chart is not available.
fi: Tekstinimiöiden kaavioissa näyttämiseen tarvittava liitännäinen ei ole käytettävissä.

en: Plugin Missing
fi: Liitännäinen puuttuu

en: The plugin needed for displaying text labels is not compatible with the current version of the chart Flake shape.
fi: Tekstinimiöiden näyttämiseen tarvittu liitännäinen ei ole yhteensopiva kaavio-Flake-muodon nykyisen version kanssa.

en: Plugin Incompatible
fi: Liitännäinen on yhteensopimaton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTitle)
en: Title
fi: Otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubTitle)
en: Subtitle
fi: Alaotsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFooter)
en: Footer
fi: Alatunniste

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
fi: Tämä tiedosto sisältää ulkoisen linkin etätiedostoon
    %1

en: Confirmation Required
fi: Vahvistus tarvitaan

en: Download
fi: Lataa

en: Skip
fi: Ohita

en: Chart
fi: Kaavio

en: Business charts
fi: Liiketoimintakaaviot

en: Bar Chart
fi: Pylväskaavio

en: Line Chart
fi: Viivakaavio

en: Area Chart
fi: Aluekaavio

en: Pie Chart
fi: Ympyräkaavio

en: Ring Chart
fi: Rengaskaavio

en: Bubble Chart
fi: Kuplakaavio

en: Scatter Chart
fi: Pistekaavio

en: January
fi: Tammikuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: December
fi: Joulukuu

en: Column %1
fi: Sarake %1

en: Month
fi: Kuukausi

en: Growth in %
fi: Kasvu prosentteina

en: Do something
fi: Tee jotain

en: Do something else
fi: Tee jotain muuta

en: Legend
fi: Selite

en: Plot Area
fi: Kaavion alue

en: Chart editing
fi: Kaavion muokkaus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Title
fi: Näytä akselin otsikko
    akselin otsikon näyttäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Title
fi: Piilota akselin otsikko
    akselin otsikon piilottaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Logarithmic Scaling
fi: Logaritminen asteikko

[ctx: (qtundo-format)]
en: Linear Scaling
fi: Lineaarinen asteikko

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Step Width
fi: Aseta akselin askeleen leveys
    akselin askeleen leveyden asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Substep Width
fi: Aseta akselin aliaskeleen leveys
    akselin aliaskeleen leveyden asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Automatic Step Width
fi: Aseta automaattinen askeleen leveys
    automaattisen askeleen leveyden asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Manual Step Width
fi: Aseta manuaalinen askeleen leveys
    manuaalisen askeleen leveyden asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Automatic Substep Width
fi: Aseta automaattisen aliaskeleen leveys
    automaattisen aliaskeleen leveyden asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Manual Substep Width
fi: Aseta manuaalisen aliaskeleen leveys
    manuaalisen aliaskeleen leveyden asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Label Font
fi: Aseta akselin nimiön fontti
    akselin nimiön fontin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Text Shape
fi: Näytä tekstimuoto
    tekstimuodon näyttäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Text Shape
fi: Piilota tekstimuoto
    tekstimuodon piilottaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Bar Chart
fi: Tavallinen pylväskaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Bar Chart
fi: Pinottu pylväskaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Bar Chart
fi: Prosentuaalinen pylväskaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Line Chart
fi: Tavallinen viivakaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Line Chart
fi: Pinottu viivakaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Line Chart
fi: Prosentuaalinen viivakaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Area Chart
fi: Tavallinen aluekaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Area Chart
fi: Pinottu aluekaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Area Chart
fi: Prosentuaalinen aluekaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Circle Chart
fi: Ympyräkaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ring Chart
fi: Rengaskaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scatter Chart
fi: Pistekaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Radar Chart
fi: Säteittäinen kaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Filled Radar Chart
fi: Täytetty säteittäinen kaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stock Chart
fi: Pörssikaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Bubble Chart
fi: Kuplakaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Surface Chart
fi: Pintakaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Gantt Chart
fi: Gantt-kaavio

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Chart Type
fi: Aseta tietojoukon kaavion tyyppi
    tietojoukon kaavion tyypin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Category
fi: Näytä tietojoukon luokka
    tietojoukon luokan näyttäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Category
fi: Piilota tietojoukon luokka
    tietojoukon luokan piilottaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Number
fi: Näytä tietojoukon numero
    tietojoukon numeron näyttäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Number
fi: Piilota tietojoukon numero
    tietojoukon numeron piilottaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Percent
fi: Näytä tietojoukon prosenttimäärä
    tietojoukon prosenttimäärän näyttäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Percent
fi: Piilota tietojoukon prosenttimäärä
    tietojoukon prosenttimäärän piilottaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Symbol
fi: Näytä tietojoukon symboli
    tietojoukon symbolin näyttäminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Symbol
fi: Piilota tietojoukon symboli
    tietojoukon symbolin piilottaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Brush Color
fi: Aseta tietojoukon siveltimen väri
    tietojoukon siveltimen värin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Pen Color
fi: Aseta tietojoukon kynän väri
    tietojoukon kynän värin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Axis
fi: Aseta tietojoukon akseli
    tietojoukon akselin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Title
fi: Aseta selitteen otsikko
    selitteen otsikon asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Font
fi: Aseta selitteen fontti
    selitteen fontin asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Font size
fi: Aseta selitteen fonttikoko
    selitteen fonttikoon asettaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Orientation
fi: Aseta selitteen suunta
    selitteen suunnan asettaminen

en: Series %1
fi: Sarja %1

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Stacked
fi: Pinottu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowPercent)
en: Percent
fi: Prosenttimäärät

en: Polar Chart
fi: Säteittäinen kaavio

en: Filled
fi: Täytetty

en: Stock Chart
fi: Pörssikaavio

en: Candlestick
fi: Kynttilänjalka

en: OpenHighLowClose
fi: Avaus, ylin, alin ja viime

en: HighLowClose
fi: Ylin, alin ja viime

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticStepWidth) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticSubStepWidth)
en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Select
fi: Valitse

en: Data Set %1
fi: Tietojoukko %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dataSets)
en: Select a data set
fi: Valitse tietojoukko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetPenLabel)
en: Stroke
fi: Ääriviiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetColorLabel)
en: Fill
fi: Täyttö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetMarkerLabel)
en: Marker
fi: Merkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowCategory)
en: Category
fi: Luokka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowNumber) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowNumber)
en: Number
fi: Luku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowErrorBar)
en: Error Bars
fi: Virhepalkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertRow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, formatErrorBar)
en: Insert
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AxisScalingDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CellRegionDialog)
en: Dialog
fi: Ikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, logarithmicScaling)
en: Logarithmic Scaling
fi: Logaritminen asteikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Step Width:
fi: Askeleen leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Substep Width:
fi: Aliaskeleen leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y Values:
fi: Y-arvot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Values:
fi: X-arvot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <b>Choose a Data Set</b>
fi: <b>Valitse tietojoukko</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Categories:
fi: Luokat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Name:</span></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Nimi:</span></p></body></html>

en: Select Font
fi: Valitse fontti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FormatErrorBarDialog)
en: Format Error Bars
fi: Virhepalkkien muotoilu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Error Category</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Virheluokka</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Constant
fi: Vakio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Percentage
fi: Prosenttimäärä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Error Margin
fi: Virhemarginaali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Standard Deviation
fi: Keskihajonta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Variance
fi: Varianssi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: From Data table
fi: Datataulukosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Positive
fi: Positiivinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, negIndicator)
en: Negative
fi: Negatiivinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameValueForBoth)
en: Same for both
fi: Sama molemmissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Value
fi: Arvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Error Indicator</span></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Virheen ilmaisin</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, posIndicator)
en: Positive
fi: Positiivinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, posAndNegIndicator)
en: Both
fi: Molemmat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewAxisDialog)
en: New Axis
fi: Uusi akseli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showLegend)
en: Show Legend
fi: Näytä selite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Orientation
fi: Suunta

en: Surface Chart
fi: Pintakaavio

en: Gantt Chart
fi: Gantt-kaavio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editData)
en: Edit Data...
fi: Muokkaa tietoja…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data Sets
fi: Tietojoukot
