FormulaShape - en to fr translation catalogue (50 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text to formula
fr: Ajouter un texte à la formule

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rows
fr: Modifier des lignes

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text
fr: Ajouter un texte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert row
fr: Insérer une ligne

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove row
fr: Supprimer une ligne

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert column
fr: Insérer une colonne

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove column
fr: Supprimer une colonne

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert formula elements.
fr: Insérer des éléments de formule.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove formula elements
fr: Supprimer des éléments de formule

[ctx: @title:group]
en: Edit
fr: Modifier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font:
fr: Police :

[ctx: @title:group]
en: Insert
fr: Insérer

en: Arrows
fr: Flèches

en: Greek
fr: Grec

en: Operators
fr: Opérateurs

en: Miscellaneous
fr: Divers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Elements:
fr: Éléments :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Symbols:
fr: Symboles :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Actions:
fr: Actions :

[ctx: This button opens a file dialog to load a MathML file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: Load...
fr: Charger...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: Save...
fr: Enregistrer...

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
fr: Ce document contient un lien externe vers un document distant
    %1

en: Confirmation Required
fr: Confirmation requise

en: Download
fr: Télécharger

en: Skip
fr: Passer

en: Formula
fr: Formule

en: A formula
fr: Une formule

en: Insert fenced element
fr: Insérer un élément entre accolades

en: Insert enclosed element
fr: Insérer un élément entouré

en: Insert root
fr: Insérer une racine

en: Insert square root
fr: Insérer une racine carrée

en: Insert fraction
fr: Insérer une fraction

en: Insert bevelled fraction
fr: Insérer une fraction horizontale

en: Insert 3x3 table
fr: Insérer un tableau 3 x 3

en: Insert 2 dimensional vector
fr: Insérer un vecteur à deux dimensions

en: Insert subscript
fr: Insérer un indice

en: Insert superscript
fr: Insérer un exposant

en: Insert sub- and superscript
fr: Insérer un indice et un exposant

en: Insert overscript
fr: Insérer un exposant

en: Insert underscript
fr: Insérer un indice

en: Insert under- and overscript
fr: Insérer un indice et un exposant

en: Insert row
fr: Insérer une ligne

en: Insert column
fr: Insérer une colonne

en: Remove row
fr: Supprimer une ligne

en: Remove column
fr: Supprimer une colonne

en: Formula editing
fr: Édition de formules

en: Mode:
fr: Mode :

en: Parse error.
fr: Erreur d'analyse.

en: Edit formula with LaTeX/Matlab syntax
fr: Modifier une formule avec une syntaxe LaTeX / Matlab

en: Edit formula with LaTeX syntax
fr: Modifier une formule avec une syntaxe LaTeX
