PathShapes - en to fr translation catalogue (56 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
fr: Modifier une ellipse

en: Pie
fr: Camembert

en: Chord
fr: Corde

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
fr: Forme elliptique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
fr: Type :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
fr: Angle de début :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
fr: Angle de fin :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
fr: Fermer une ellipse

en: An ellipse
fr: Une ellipse

en: A callout shape
fr: Un format d'annotation

en: Rectangular Callout
fr: Annotation rectangulaire

en: A rectangular callout
fr: Une annotation rectangulaire

en: Rounded Callout
fr: Annotation arrondie

en: A rounded rectangular callout
fr: Une annotation arrondie

en: Callout editing
fr: Édition d'annotation

en: An enhanced path shape
fr: Une forme améliorée d'emplacement

en: An enhanced path
fr: Un emplacement amélioré

en: Cross
fr: Croix

en: A cross
fr: Une croix

en: Arrow
fr: Flèche

en: An arrow
fr: Une flèche

en: Smiley
fr: Émoticône

en: Circular Arrow
fr: Flèche circulaire

en: A circular-arrow
fr: Une flèche circulaire

en: Gearhead
fr: Rouage

en: A gearhead
fr: Un rouage

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
fr: Modifier un rectangle

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
fr: Forme rectangulaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
fr: Rayon du coin en X :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
fr: Rayon du coin en Y :

en: A rectangle
fr: Un rectangle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
fr: Modifier une spirale

en: Curve
fr: Courbe

en: Line
fr: Ligne

en: Clockwise
fr: Horaire

en: Anticlockwise
fr: Antihoraire

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
fr: Forme en spirale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
fr: Fondu :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
fr: Direction :

en: Spiral
fr: Spirale

en: A spiral shape
fr: Une forme spirale

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
fr: Modifier une étoile

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
fr: Forme en étoile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
fr: Polygone :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
fr: Coins :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
fr: Rayon intérieur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
fr: Rayon extérieur :

en: A star shape
fr: Forme en étoile

en: A star
fr: Une étoile

en: Star
fr: Étoile

en: Flower
fr: Fleur

en: A flower
fr: Une fleur

en: Pentagon
fr: Pentagone

en: A pentagon
fr: Un pentagone

en: Hexagon
fr: Hexagone

en: A hexagon
fr: Un hexagone
