PictureShape - en to fr translation catalogue (19 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change image
fr: Modifier l'image

[ctx: (qtundo-format)]
en: Crop image
fr: Rogner l'image

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change image color mode
fr: Modifier le mode de couleurs de l'image

[ctx: (qtundo-format)]
en: Contour image (by image analysis)
fr: Tracer le contour de l'image (par analyse de l'image)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove image contour
fr: Supprimer le contour de l'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnImageFile)
en: Replace image...
fr: Remplacer l'image...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAspect)
en: Keep proportions
fr: Conserver les proportions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left:
fr: Gauche :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right:
fr: Droite :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bottomLabel)
en: Bottom:
fr: Bas :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topLabel)
en: Top:
fr: Haut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, bnFill)
en: Reset
fr: Réinitialiser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbContour)
en: Contour (by image analysis)
fr: Tracer le contour (par analyse de l'image)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color mode:
fr: Mode de couleur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Crop
fr: Rogner

en: Image shape that can display jpg, png etc.
fr: La forme d'image pouvant afficher des fichiers de format « JPG », « PNG », etc.

en: Greyscale
fr: Niveaux de gris

en: Watermark
fr: Filigrane

en: Picture editing
fr: Édition d'images
