VariablesPlugin - en to fr translation catalogue (63 entries)

en: Format:
fr: Format :

en: Number
fr: Nombre

en: Name
fr: Nom

en: Number and name
fr: Nombre et nom

en: Number without separator
fr: Nombre sans séparateur

en: Number and name without separator
fr: Nombre et nom sans séparateur

en: Level:
fr: Niveau :

en: Chapter
fr: Chapitre

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
fr: Date (Fixée)

en: Locale date format
fr: Format de date locale

en: Short locale date format
fr: Format de date locale en format court

en: Locale date & time format
fr: Date locale et format de l'heure

en: Short locale date & time format
fr: Date locale en format court et format de l'heure

en: Day
fr: Jour

en: Month
fr: Mois

en: Year
fr: Année

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Flexible Digits (1-31)
fr: Chiffres flexibles (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
fr: 2 chiffres (01-31)

en: Abbreviated Name
fr: Nom abrégé

en: Long Name
fr: Nom long

en: Flexible Digits (1-12)
fr: Chiffres flexibles (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
fr: 2 chiffres (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
fr: Nom abrégé possessif

en: Possessive Long Name
fr: Nom long possessif

en: 2 Digits (01-99)
fr: 2 chiffres (01-99)

en: 4 Digits
fr: 4 chiffres

en: Flexible Digits (1-23)
fr: Chiffres flexibles (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
fr: 2 chiffres (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
fr: Chiffres flexibles (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
fr: 2 chiffres (01-59)

en: am/pm
fr: am / pm

en: AM/PM
fr: AM / PM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
fr: Correction de date :

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
fr:  jours

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
fr: Sélectionner la forme dans laquelle la date devrait être affichée :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
fr: Format personnalisé

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Title
fr: Titre

en: Subject
fr: Objet

en: File Name
fr: Nom de fichier

en: Keywords
fr: Mots clés

en: Comments
fr: Commentaires

en: Page Count
fr: Compteur de pages

en: Page Number
fr: Numéro de pages

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Name:
fr: Nom :

en: New
fr: Nouveau

en: Delete
fr: Supprimer

en: String
fr: Chaîne

en: Boolean
fr: Booléen

en: Float
fr: Flottant

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Currency
fr: Monnaie

en: Time
fr: Heure

en: Formula
fr: Formule

en: Void
fr: Vide

en: Value:
fr: Valeur :

en: New Variable
fr: Nouvelle variable

en: Name for new variable:
fr: Nom pour la nouvelle variable :

en: Delete variable <b>%1</b>?
fr: Supprimer la variable <b>%1</b> ?

en: Delete Variable
fr: Supprimer une variable
