TextShape - en to fr translation catalogue (465 entries)

en: Annotation shape to show annotation content
fr: Forme d'annotation pour afficher le contenu de l'annotation

en: Annotation Shape
fr: Forme d'annotation

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
fr: Accepter mes modifications

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
fr: Activer

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
fr: %1 Ajuster à la largeur

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
fr: %1 Ajuster à la hauteur

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
fr: %1 Ajuster à la taille

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
fr: Modifier le niveau de la liste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
fr: Rejeter la modification

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
fr: Afficher les modifications

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
fr: Cacher les modifications

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AcceptRejectChangeDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsConfigure) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsStyleConfigure)
en: Dialog
fr: Dialogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
fr: Accepter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
fr: Rejeter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
fr: Annuler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
fr: Journal des modifications

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
fr: Auteur

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog)
en: Configure bibliography
fr: Configurer la bibliographie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting of bibliography entries
fr: Format des entrées bibliographiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel)
en: Prefix:
fr: Préfixe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel)
en: Suffix:
fr: Suffixe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
fr: Entrées numériques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
fr: Trier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
fr: Trier par position

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortKeyGroupBox)
en: Sort keys
fr: Trier les clés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addSortKeyButton)
en: Add sort key
fr: Ajouter une clé de tri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
fr: Algorithme de tri :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
fr: Alphanumérique

en: Bibliography
fr: Bibliographie

en: References
fr: Références

en: This is a line of inserted text.
fr: Ceci est une ligne de texte inséré.

en: This is a line of deleted text.
fr: Ceci est une ligne de texte supprimé.

en: This is a line of text whose format has been changed.
fr: Ceci est une ligne de texte dont le format a été modifié.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
fr: Configurer le suivi des modifications

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
fr: Paramètres généraux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
fr: Format de sauvegarde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, deltaXmlRadioButton)
en: DeltaXML (Experimental)
fr: Delta-XML (Expérimental)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
fr: Nom d'auteur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
fr: Modifier les paramètres d'affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
fr: Couleur d'arrière plan

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Aperçu</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:9pt; font-weight:600;">Texte inséré</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;"> Ceci est une ligne de texte située avant le texte inséré. Ceci est une ligne de texte inséré. Ceci est une ligne de texte située après le texte inséré. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:9pt; font-weight:600;">Texte supprimé</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;"> Ceci est une ligne de texte située avant le texte supprimé. Ceci est une ligne de texte supprimé. Ceci est une ligne de texte située après le texte supprimé. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:9pt; font-weight:600;"> Texte au format modifié</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;"> Ceci est une ligne de texte située avant le texte dont le format a été modifié. Ceci est une ligne de texte dont le format a été modifié. Ceci est une ligne de texte située après le texte dont le format a été modifié. </span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
fr: Suppressions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
fr: Modifications du format

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
fr: Change les options du suivi de modifications

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
fr: Configurer les paramètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
fr: Suivre les modifications

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
fr: Afficher les modifications

en: Font
fr: Police

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
fr: Général

[ctx: Name of the style]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
fr: Style suivant :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Parent style:
fr: Style parent :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
fr: Inclure dans la table des matières

en: Small Caps
fr: Petites capitales

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Lowercase
fr: Minuscule

en: Capitalize
fr: Mettre une capitale

en: Superscript
fr: Super-script

en: Subscript
fr: Sous-script

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
fr: Couleur du texte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
fr: Couleur d'arrière plan :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
fr: Soulignage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
fr: Barré :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Capitalization:
fr: Mise en capitales :

[ctx: Character position]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Position:
fr: Position :

en: Select
fr: Sélectionner

en: The document already contains the bibliography entry with different data.
    Do you want to adjust existing entries?
fr: Le document contient déjà l'entrée bibliographique avec des données différentes.
    Voulez-vous ajuster les entrées existantes ?

en: Warning
fr: Attention

en: Short name%1
fr: Nom court %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
fr: Insérer une entrée bibliographique

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Insert Bibliography Entry Details
fr: Insérer des détails de l'entrée bibliographique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
fr: Nom court :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
fr: Source :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
fr: Livre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
fr: Brochure

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
fr: Conférence

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Email
fr: Courriel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Manual
fr: Manuel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
fr: Thèse de maîtrise

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
fr: Divers

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
fr: Thèse de doctorat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Proceedings
fr: Compte rendu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Tech Report
fr: Rapport technique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
fr: Non publié

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
fr: spécifique 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
fr: spécifique 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
fr: spécifique 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
fr: spécifique 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
fr: spécifique 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
fr: Auteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
fr: Titre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
fr: Année :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
fr: Éditeur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
fr: Adresse :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, isbnLabel)
en: ISBN:
fr: ISBN :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
fr: Chapitre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issnLabel)
en: ISSN:
fr: ISSN :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editorLabel)
en: Editor:
fr: Éditeur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
fr: Page(s) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
fr: Titre du livre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
fr: Édition :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
fr: Publication :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, volumeLabel)
en: Volume:
fr: Volume :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, institutionLabel)
en: Institution:
fr: Institution :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organisationLabel)
en: Organisation:
fr: Organisation :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reporttypeLabel)
en: Type of Report:
fr: Type de rapport :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
fr: Université :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, journalLabel)
en: Journal:
fr: Journal :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
fr: Mois :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
fr: Recueil :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
fr: Numéro :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
fr: Remarque :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, annotationLabel)
en: Annotation:
fr: Annotation :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: URL:
fr: URL :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud1Label)
en: User-defined 1:
fr: Défini par l'utilisateur (1) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud3Label)
en: User-defined 3:
fr: Défini par l'utilisateur (2) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud2Label)
en: User-defined 2:
fr: Défini par l'utilisateur (3) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud4Label)
en: User-defined 4:
fr: Défini par l'utilisateur (4) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud5Label)
en: User-defined 5:
fr: Défini par l'utilisateur (5) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: OR
fr: OU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From the document:
fr: Depuis le document :

en: Used Styles
fr: Styles utilisés

en: Unused Styles
fr: Styles inutilisés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
fr: Couleurs

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
fr: Texte fantôme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
fr: Couleur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
fr: Distance :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
fr: Césure automatique

en: Select Font
fr: Sélectionner une police

[ctx: (qtundo-format)]
en: Font
fr: Police

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
fr: Insérer une bibliographie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titlegroupBox)
en: Bibliography title
fr: Titre de la bibliographie :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bibliography entries
fr: Entrées bibliographiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bibTypesLabel)
en: Bibliography type:
fr: Type de la bibliographie :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
fr: Dans le livre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
fr: Dans la collection

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In proceedings
fr: Dans la procédure

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Tech report
fr: Rapport techniques

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
fr: spécifique 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
fr: spécifique 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
fr: spécifique 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
fr: spécifique 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
fr: spécifique 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
fr: Champs disponibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
fr: Ajouter >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, span)
en: Span
fr: Durée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
fr: << Enlever

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
fr: Champs ajoutés

en: Special Characters
fr: Caractères spéciaux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
fr: Insérer

[ctx: Close dialog]
en: Close
fr: Fermer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
fr: Recherche rapide :

en: The URL is invalid
fr: L'adresse n'est pas valable

en: Bookmark does not exist
fr: Le marque-page n'existe pas

en: Fetching the title: 0% complete
fr: Obtention du titre : 0 % complété

en: Fetch timed out
fr: L'obtention a expiré

en: Fetching the title: %1% complete
fr: Obtention du titre : %1% complété

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkInsertionDialog)
en: Link
fr: Lien

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Web Link
fr: Lien web

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Insert links to web documents. You can provide both URL and a label for the link,
     or just enter the URL and hit "Fetch the title from URL"
fr: Insérer des liens dans des documents web. Vous pouvez fournir à la fois l'adresse et une étiquette pour le lien,
     ou simplement saisir l'adresse et cliquer sur « Obtenir le titre à partir de l'adresse »

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: The address of your document (Uniform Resource Locator)
fr: L'adresse de votre document (Uniform Resource Locator)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en:  URL:
fr: Adresse :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Hit this button to get the title from the URL. Redirections are also handled.
fr: Cliquez sur ce bouton pour obtenir le titre depuis l'adresse. Les redirections sont également gérées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Fetch Title From URL
fr: Obtenir le titre à partir de l'adresse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: The text that will be displayed for your link
fr: Le texte qui sera affiché pour votre lien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en:  Text:
fr: Texte :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Link To Bookmark
fr: Lien à ajouter dans les marques-pages

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Insert links to Bookmarks. To create bookmarks,
    click "Bookmarks" in the Links and Bookmarks section
fr: Insérer des liens vers des marques-pages. Pour créer des marques-pages,
    cliquez sur « Marques-pages » dans la section Liens et Marques-pages.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: The name of the bookmark to where the link has to point to
fr: Le nom du marque page vers où le lien doit pointer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en:  Name:
fr:  Nom :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
fr: <p><ul><li><b>Simple</b> : inter-lignage normale</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTabStop)
en: Add tab stop
fr: Ajouter une tabulation

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Tab character
fr: Caractère de tabulation

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Space character
fr: Caractère d'espace

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Nothing
fr: Rien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabStopLabel)
en: First line separated from label by:
fr: La première ligne est séparée du label par :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
fr: Gauche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
fr: Centré

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
fr: Droite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, increaseLabel)
en: Per level increase:
fr: Augmentation par niveau :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, numberTab)
en: Number
fr: Numéro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Format:
fr:  Format :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display levels above:
fr: Niveaux d'affichage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, synchro)
en: Letter synchronization
fr: Synchronisation de la lettre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bulletTab)
en: Bullet
fr: Puce

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, imageTab)
en: Picture
fr: Image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Load Image...
fr: Charger une image…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
fr: &Renommer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
fr: Supprimer

en: Rename Bookmark
fr: Renommer le marque-page

en: Please provide a new name for the bookmark
fr: Veuillez donner un nouveau nom pour le marque-page

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
fr: Un marque-page avec le nom « %1 » existe déjà.

en: Insert Bookmark
fr: Insérer un marque-page

en: Please provide a name for the bookmark
fr: Veuillez donner un nom pour le marque-page

en: Manage Bookmarks
fr: Gérer les marques-pages

en: Footnote Settings
fr: Paramètres de la note de pied de page

en: Endnote Settings
fr: Paramètres de la note de fin de page

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Automatic Numbering:
fr: Numérotation automatique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefix)
en:  Prefix:
fr:  Préfixe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startAt)
en:  Start at:
fr:  Commencer à :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStyle)
en:  Format:
fr:  Format :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffix)
en:  Suffix:
fr:  Suffixe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, beginAt)
en: Starts over at:
fr: Redémarrer la numérotation à :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
fr: Chapitre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: A, B, C, ..., AA, BB, ..., AAA, BBB, ...
fr: A, B, C,..., AA, BB,..., AAA, BBB,...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: I,II,III, ...
fr: I, II, III, ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, continuationBox)
en: Continuation Notice:
fr: Note de suite :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont2)
en: Text saying it is a continuation:
fr: Texte indiquant que c'est une suite :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont1)
en:  Text saying it will continue:
fr: Texte indiquant que ça continuera :

[ctx: Text alignment]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: Text alignment]
en: Right
fr: Droite

[ctx: Text alignment]
en: Centered
fr: Centré

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
fr: Tabulation

[ctx: Space]
en: Space
fr: Espace

[ctx: None]
en: Nothing
fr: Rien

en: Select a list image
fr: Sélectionner une image de liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
fr: Départ à :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
fr: Alignement :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
fr: Profondeur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
fr: Niveaux d'affichage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
fr: Puces/numérotations suivies par

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
fr: à

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
fr: Alignement à

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
fr: Indenter à

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
fr: Caractère personnalisé :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
fr: Redémarrer la numérotation à ce paragraphe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
fr: Synchronisation de la lettre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width
fr: Largeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertImageLabel)
en: Insert Image
fr: Insérer une image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height
fr: Hauteur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
fr: Parcourir...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Background
fr: Arrière plan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color
fr: Couleur d'arrière plan

en: Whole Word
fr: Mot entier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Drop caps:
fr: Enlever les majuscules :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Distance to paragraph:
fr: Distance au paragraphe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of characters:
fr: Nombre de caractères :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of lines it covers:
fr: Nombre ligne qu'il couvre :

en: Indent/Spacing
fr: Indentation/espacement

en: General Layout
fr: Mise en page générale

en: Bullets/Numbers
fr: Puces/numérotations

en: Decorations
fr: Décorations

en: Drop Caps
fr: Enlever les majuscules

[ctx: Line spacing value]
en: Single
fr: Simple

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
fr: 1,5 lignes

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
fr: Proportionnel

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
fr: Additionnel

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
fr: Fixé

[ctx: Line spacing type]
en: At least
fr: Au moins

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
fr: Indenter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
fr: Gauche :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
fr: Droite :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line:
fr: Première ligne :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
fr: Auto-déduire la taille du texte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
fr: Inter-lignage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Use Font Metrics:
fr: Utiliser les polices métriques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Paragraph Space
fr: Espace du paragraphe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Before:
fr: Avant :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
fr: Après :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
fr: Alignement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
fr: Justifié

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior at End of Frame/Page
fr: Comportement à la fin du cadre/page

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
fr: Conserver les lignes ensemble

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
fr: Insérer un saut avant le paragraphe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
fr: Insérer un saut après le paragraphe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Leave at least this many lines (orphans):
fr: Laisser au moins tant de lignes (orphelines) :

en: Paragraph Format
fr: Format de paragraphe

en: Insert a table
fr: Insérer un tableau

en: Section name
fr: Nom de la section

en: Configure sections
fr: Configurer les sections

en: Invalid characters or section with such name exists.
fr: Ce nom comprend des caractères invalides ou est déjà utilisé par une autre section.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Section name:
fr: Nom de la section :

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SectionsSplitDialog)
en: Split sections
fr: Séparer les sections

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Insert paragraph...
fr: Insérer un paragraphe…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: before start of section:
fr: Avant le début de la section :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: after end of section:
fr: après la fin de section :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertAnnotation)
en: Insert Note
fr: Insérer une note

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeAnnotation)
en: Remove Note
fr: Supprimer la note

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
fr: Ajouter une légende

en: Change font format
fr: Changer le format de la fonte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert citation at current position
fr: Insérer une citation à la position actuelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
fr: Insérer une citation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
fr: Configurer la bibliographie

en: Inserts a footnote at the current cursor position
fr: Insère une note de pied de page où est le curseur.

en: Inserts an endnote at the current cursor position
fr: Insère une note de fin de page où est le curseur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
fr: Note de fin de page

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
fr: Note de pied de page

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SimpleInsertWidget)
en: Other insertions from "References"  below and in "Add Shape" docker
fr: Autres insertions depuis « Références » ci-dessous et dans le dock « Ajouter une figure »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertLink)
en: Hyperlinks
fr: Hyperliens

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, invokeBookmarkHandler)
en: Bookmarks
fr: Marques-pages

en: Change paragraph format
fr: Changer le format de paragraphe

en: Recently Used Level Formats
fr: Niveaux de format récemment utilisés

en: Library of Level Formats
fr: Bibliothèque de niveaux de formats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
fr: Supprimer

en: Edit...
fr: Éditer…

en: Define New Level Format...
fr: Définir un nouveau format de niveau…

en: Define new bullet or numbering format
fr: Définir un nouveau format de puce ou de numérotation

en: Define New List Level Format
fr: Définir un nouveau format de niveau de liste

en: Edit List Level Format
fr: Éditer le format de niveau de liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
fr: Contenu

en: Set Border Color...
fr: Définir la couleur de bordure...

[ctx: No border - has to fit in 48pixels]
en: None
fr: Aucun

en: No Border
fr: Aucune bordure

en: Create a new style inheriting the current style
fr: Créer un nouveau style héritant du style actuel

en: New Style
fr: Nouveau style

en: Another style named '%1' already exist. Please choose another name.
fr: Un autre style nommé « %1 » existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
fr: Paragraphe

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
fr: caractère

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
fr: &Nouveau

en: Style Manager
fr: Gestionnaire de style

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: You have changes that are not applied. What do you want to do with those changes?
fr: Vos avez des modifications non appliquées. Que voulez-vous faire avec ces modifications ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Il est possible d'associer un style nommé au texte. Modifier ce style et changer ses propriétés impactera alors tout le texte possédant ce style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La modification d'un style aura pour effet de remettre en forme tout les textes auxquels ce style est associé. Utilisez le panneau Styles pour associer des styles au texte.</p></body></html>

en: Create a new style with the current properties
fr: Créer un nouveau style avec les propriétés actuelles

en: New style
fr: Nouveau style

en: None
fr: Aucun

en: Insert Table
fr: Insérer un tableau

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
fr: Colonnes et lignes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
fr: Nombre de colonnes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
fr: Nombre de lignes :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
fr: Stratégie de largeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
fr: Largeur de colonne fixe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
fr: Ajuster au contenu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
fr: Ajuster aux contours

en: Table of Contents - Configure
fr: Table des Matières - Configurer

en: Table Title
fr: Titre du tableau

en: Use outline
fr: Utiliser un contour

en: Use styles
fr: Utiliser les styles

en: Configure
fr: Configurer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
fr: Onglet 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
fr: Titre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
fr: Case à cocher

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
fr: Bouton

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
fr: Onglet 2

en: Level %1
fr: Niveau %1

en: Level
fr: Niveau

en: Table of Contents - Configure Styles
fr: Table des matières - Configurer les styles

en: Styles available
fr: Styles disponibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
fr: Étiquette de texte

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Table Of Contents
fr: Table des Matières

en: Insert a Table of Contents into the document.
fr: Insérer une Table des Matières dans le document.

en: Insert Custom...
fr: Insertion personnalisée

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
fr: Insérer une Table des Matières personnalisée dans le document.

en: Configure...
fr: Configurer...

en: Configure the Table of Contents
fr: Configurer la Table des Matières

en: Insert footnote with auto number
fr: Insère une note de bas de page avec des numéros automatiques

en: Insert Labeled Footnote
fr: Insérer une note de pied de page étiquetée

en: Insert with label:
fr: Insérer avec l'étiquette :

en: Insert endnote with auto number
fr: Insère une note de fin de page avec des numéros automatiques

en: Insert Labeled Endnote
fr: Insérer une note de fin de page étiquetée

en: Settings...
fr: Paramètres...

en: Insert a citation into the document.
fr: Insérer une citation dans le document.

en: Insert a bibliography into the document.
fr: Insérer une bibliographie dans le document.

en: Insert Custom Bibliography
fr: Insérer une bibliographie personnalisée

en: Insert a custom Bibliography into the document.
fr: Insérer une bibliographie personnalisée dans le document.

en: Configure the bibliography
fr: Configurer la bibliographie

en: Insert Link
fr: Insérer un lien

en: Insert a weblink or link to a bookmark.
fr: Insérer un lien web ou un lien dans un marque page.

en: Add Bookmark
fr: Ajouter un marque-page

en: Add Bookmark :
fr: Ajouter un marque-page :

en: Insert a Bookmark. This is useful to create links that point to areas within the document
fr: Insérer un marque-page. Ceci est utile pour créer des liens qui pointent vers des endroits du document

en: Display a pop up that hosts the options to add new Bookmark or handle existing Bookmarks
fr: Afficher une fenêtre qui propose les options d'ajouter un nouveau marque-page ou de gérer les marques-pages existant

en: Manage your Bookmarks. Check where are they pointing to, Delete or Rename.
fr: Gérer vos marques-pages. Vérifier vers où ils pointent, supprimer ou renommer.

[ctx: as in table of contents, list of pictures, index]
en: Tables, Lists & Indexes
fr: Tableaux, Listes et Index

en: Footnotes and Endnotes
fr: Notes de pied et de fin de page

en: Citations and Bibliography
fr: Citations et Bibliographie

en: Links and Bookmarks
fr: Liens et Marques-pages

en: Bookmark cannot be empty
fr: Impossible d'ajouter un marque-page vide

en: Duplicate Name. Click "Manage Bookmarks"
fr: Nom en double. Cliquez sur « Gérer les marques-pages »

en: to Rename or Delete Bookmarks
fr: pour renommer ou supprimer des marques-pages

en: Remove Comment
fr: Supprimer le commentaire

en: Spell check
fr: Vérification de l'orthographe

en: Comments
fr: Commentaires

en: Review
fr: Vérifier

en: Text
fr: Texte

en: A shape that shows text
fr: Une forme qui affiche un texte

en: Text Shape
fr: Forme texte

en: Configure current section
fr: Configurer la section courante

en: Insert new section
fr: Insérer une section

en: Insert paragraph between sections
fr: Insérer un paragraphe entre les sections

en: Paste As Text
fr: Coller en tant que texte

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

[ctx: Text formatting]
en: Underline
fr: Souligné

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Align Left
fr: Aligner à gauche

en: Align Right
fr: Aligner à droite

en: Align Center
fr: Aligner au centre

en: Align Block
fr: Aligner le bloc

en: Change text direction
fr: Changer la direction du texte

en: Change writing direction
fr: Changer le sens d'écriture

en: Increase Indent
fr: Augmenter l'indentation

en: Decrease Indent
fr: Diminuer l'indentation

en: Toggle List or List Level Formatting
fr: Basculer le formatage de liste ou de niveau

en: Toggle list on/off, or change format of current level
fr: Basculer le format de liste, ou changer le format du niveau actuel

en: Increase Font Size
fr: Augmenter la taille de la police

en: Decrease Font Size
fr: Diminuer la taille de la police

en: Font Family
fr: Famille de la fonte

en: Insert Non-Breaking Space
fr: Insérer un espace insécable

en: Insert Non-Breaking Hyphen
fr: Insérer un tiret insécable

en: Insert Index
fr: Insérer un index

en: Insert Soft Hyphen
fr: Insérer un tiret doux

en: Line Break
fr: Mot clé de la ligne

en: Page Break
fr: Saut de page

en: Insert a page break
fr: Insérer un saut de page

en: All text after this point will be moved into the next page.
fr: Tout texte après ce point placé sur la page suivante.

en: Font...
fr: Police...

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
fr: Modifie la taille des caractères, police, gras, italique etc.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
fr: Modifie les attributs des caractères actuellement sélectionnés

en: Font Size
fr: Taille de la police

en: Text Color...
fr: Couleur du texte...

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Background Color...
fr: Couleur d'arrière plan

en: Auto Resize To Content
fr: Redimensionner au contenu

en: Grow To Fit Width
fr: Adapter à la largeur

en: Grow To Fit Height
fr: Adapter à la hauteur

en: Shrink To Fit
fr: Adapter la taille

en: Insert a table into the document.
fr: Insère un tableau dans le document.

en: Row Above
fr: Ligne au dessus

en: Insert Row Above
fr: Insérer une ligne en dessous

en: Row Below
fr: ligne en dessous

en: Insert Row Below
fr: Insérer une ligner en dessous

en: Column Left
fr: Colonne à gauche

en: Insert Column Left
fr: Insérer une colonne à gauche

en: Column Right
fr: Colonne à droite

en: Insert Column Right
fr: Insérer une colonne à droite

en: Column
fr: Colonne

en: Delete Column
fr: Supprimer la colonne

en: Row
fr: Ligne

en: Delete Row
fr: Supprimer la ligne

en: Merge Cells
fr: Fusionner les cellules

en: Split Cells
fr: Séparer les cellules

en: Select a border style and paint that style onto a table
fr: Sélectionnez un style de bordure et appliquez ce style sur un tableau

en: Paragraph...
fr: Paragraphe...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
fr: Modifie les marges de paragraphe, flux de texte, bordures, puces, numérotation etc.

en: <p>Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.</p><p>Select text in multiple paragraphs to change the formatting of all selected paragraphs.</p><p>If no text is selected, the paragraph where the cursor is located will be changed.</p>
fr: <p>Modifie les marges de paragraphe, flux du texte, bordures, puces, numérotations, etc.</p><p>Sélectionner le texte dans plusieurs paragraphes pour modifier le formatage de tous les paragraphes sélectionnés.</p><p>Si aucun texte n'est sélectionné, le paragraphe où se situe le curseur sera modifié.</p>

en: Style Manager...
fr: Gestionnaire de Style...

en: Change attributes of styles
fr: Modifier les attributs des styles

en: <p>Change font and paragraph attributes of styles.</p><p>Multiple styles can be changed using the dialog box.</p>
fr: <p>Modifie les attributs du paragraphe et de la police des styles.</p><p>La boîte de dialogue permet de modifier plusieurs modèles en une fois.</p>

en: Special Character...
fr: Caractère spécial...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
fr: Insérer un ou plusieurs symboles ou caractères non disponibles sur le clavier

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
fr: Insérer un ou plusieurs symboles ou caractères non-trouvés sur le clavier.

en: Repaint
fr: Re-dessiner

en: Insert Comment
fr: Insérer un commentaire

en: Deletion
fr: Suppression

en: Formatting
fr: Mise en forme

en: Ctrl+click to go to link
fr: Ctrl+Clique pour suivre le lien

en: Ctrl+click to go to the note
fr: Ctrl+Clique pour aller à la note

en: Ctrl+click to go to the note reference
fr: Ctrl+Clic pour aller à la référence de la note

en: follows along
fr: suit le

en: Press shift to not resize this
fr: Appuyez sur Maj pour ne pas redimensionner ceci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
fr: Changer le format de bordure

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
fr: Couper

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
fr: Ajuster la largeur de colonne :

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
fr: Ajuster la largeur de la ligne

en: Table
fr: Tableau

en: Autocorrection
fr: Auto-correction

en: Key Press
fr: Appui d'une touche

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
fr: Ce lien pointe vers un programme ou un script « %1 ».
    Des programmes malicieux peuvent endommager votre ordinateur. Souhaitez vous vraiment démarrer ce programme ?

en: Open Link?
fr: Ouvrir un lien ?

en: Text editing
fr: Édition de texte
