karbon - en to fr translation catalogue (100 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
fr: Opération booléenne

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
fr: Or&dre

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
fr: &Aligner

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Éditer

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
fr: &Objet

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
fr: &Distribuer

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
fr: Em&placement

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
fr: E&ffets

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Paramètres

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
fr: Éditer

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
fr: Objet

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
fr: Aligner

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
fr: Effets

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
fr: Affichage

en: &Flatten Path...
fr: A&planir le tracé...

en: Flatten Path
fr: Aplanir le tracé

en: Properties
fr: Propriétés

en: Flatness:
fr: Planéité :

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
fr: Aplanir le tracé

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
fr: Affiner le tracé

en: &Refine Path...
fr: Affine&r le tracé...

en: Refine Path
fr: Affiner le tracé

en: Subdivisions:
fr: Subdivisions :

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
fr: Coins arrondis

en: &Round Corners...
fr: &Coins arrondis...

en: Round Corners
fr: Coins arrondis

en: Radius:
fr: Rayon :

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
fr: Tournoyer et resserrer

en: &Whirl/Pinch...
fr: &Tournoyer / resserrer...

en: Whirl Pinch
fr: Tournoyer et resserrer

en: Info
fr: Information

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
fr: Le résultat de l'effet tournoyer et resserrer peut être amélioré en affinant la forme du tracé à la main.

en: Angle:
fr: Angle :

en: Pinch:
fr: Resserrer :

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
fr: Élever le calque

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
fr: Abaisser le calque

en: Configure
fr: Configurer

en: Misc
fr: Divers

en: Grid
fr: Grille

en: Document Settings
fr: Paramétrages du document

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
fr: Auteur

en: Author
fr: Auteur

en: A Vector Graphics Drawing Application.
fr: Une application de dessin de graphiques vectoriels.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
fr: © 2001-%1, Les développeurs de Karbon

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Bug fixes and improvements
fr: Correction de bogues et améliorations

en: Bug fixes
fr: Correction de bogues

en: Helpful patches and advice
fr: Patches et conseils utiles

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
fr: Insérer des graphiques

en: Choose Graphic to Add
fr: Choisissez le graphique à ajouter

en: Could not load image.
fr: Impossible de charger l'image.

en: Import graphic
fr: &Importer un graphique

en: Could not create image shape.
fr: Impossible de créer la forme de l'image.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
fr: Miroir horizontal

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
fr: Miroir vertical

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
fr: Miroir horizontal et vertical

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
fr: Séparer les tracés

en: Outline &Mode
fr: &Mode fil de fer

en: &Import Graphic...
fr: &Importer une image...

en: D&elete
fr: &Supprimer

en: Edit Guides
fr: Éditer les guides

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
fr: &Dupliquer

en: Distribute Center (Horizontal)
fr: Distribuer le centrage (horizontalement)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
fr: Distribuer les espaces (horizontalement)

en: Distribute Left Borders
fr: Distribuer les bordures de gauche

en: Distribute Right Borders
fr: Distribuer les bordures de droite

en: Distribute Center (Vertical)
fr: Distribuer le centrage (verticalement)

en: Distribute Gaps (Vertical)
fr: Distribuer les espaces (verticalement)

en: Distribute Bottom Borders
fr: Distribuer les bordures inférieures

en: Distribute Top Borders
fr: Distribuer les bordures supérieures

en: Show Color Palette
fr: Afficher la palette de couleur

en: Show or hide color palette
fr: Affiche ou cache la palette de couleur

en: &Clip Object
fr: Atta&cher l'objet

en: &Unclip Objects
fr: &Détacher les objets

en: Mirror Vertically
fr: Miroir vertical

en: Mirror Horizontally
fr: Miroir horizontal

en: &Close Path
fr: &Fermer le tracé

en: Com&bine Path
fr: Combiner le tracé

en: Se&parate Path
fr: Séparer le tracé

en: Re&verse Path
fr: In&verser le tracé

en: Intersect Paths
fr: Entrecouper les tracés

en: Subtract Paths
fr: Soustraire les tracés

en: Unite Paths
fr: Unifier les tracés

en: Exclude Paths
fr: Exclure les tracés

en: Snap Path to Grid
fr: Aligner le tracé sur la grille

en: Zoom to Selection
fr: Zoomer sur la sélection

en: Zoom to Drawing
fr: Zoomer sur le dessin

en: Show status bar:
fr: Afficher la barre d'état :

en: Number of recent files:
fr: Nombre de fichiers récents :

en: Palette font size:
fr: Taille de la police de la palette :

en: Select palette
fr: Sélectionner une palette

en: Press to apply fill to selection
fr: Cliquez pour appliquer le remplissage à la sélection

[ctx: The style has no fill]
en: None
fr: Aucun

en: Press to apply stroke to selection
fr: Cliquez pour appliquer le barrage à la sélection

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: The style has no stroking]
en: None
fr: Aucun

en: Stroke:
fr: Barrer :

en: Fill:
fr: Remplir :
