krossmodulekspread - en to fr translation catalogue (258 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: &Outils

en: No such script.
fr: Pas de script de ce genre

en: No such script function.
fr: Pas de script de fonction de ce genre

en: No return value.
fr: Pas de valeur de renvoi.

en: Scriptfile "%1" does not exist.
fr: Le fichier script « %1 » n'existe pas.

en: Scriptfile "%1" is not executable. Please set the executable-attribute on that file.
fr: Le fichier script « %1 » n'est pas exécutable. Veuillez rendre chaque fichier exécutable.

en: Scriptfile "%1" is in a temporary directory. Execution denied.
fr: Le fichier script « %1 » est dans un dossier temporaire. Son exécution est refusée.

en: Failed to execute scriptfile "%1"
fr: Échec dans l'exécution du fichier script « %1 »

en: Errors on execution of scripts.
fr: Erreurs dans l'exécution des scripts

en: Sheet
fr: Feuille

en: Cell
fr: Cellule

en: Range
fr: Plage

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Values
fr: Configurer les valeurs

[ctx: Menu]
en: File
fr: Fichier

en: New
fr: Nouveau

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

[ctx: Menu]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: Menu]
en: Build
fr: Construire

en: Compile
fr: Compiler

en: Execute
fr: Exécuter

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: <qt>Failed to open file "%1"<br><br>%2</qt>
fr: <qt>Échec de l'ouverture du fichier « %1 »<br><br>%2</qt>

en: Error
fr: Erreur

en: <qt>Failed to save file "%1"<br><br>%2</qt>
fr: <qt>Échec de l'enregistrement du fichier « %1 »<br><br>%2</qt>

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: Compiled! %1
fr: %1 compilé !

en: Executed! %1
fr: %1 exécuté !

en: Name
fr: Nom

en: Editor
fr: Éditeur

en: Inspect
fr: Inspecter

en: CSV Export
fr: Exporter en CSV

en: Export to CSV File
fr: Exporter vers un fichier CSV

[ctx: Options page name]
en: Save
fr: Enregistrer

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Comma-Separated-Value Files
fr: Fichiers avec valeurs séparées par des virgules

[ctx: Options page name]
en: Export
fr: Exporter

en: Export Sheets and ranges
fr: Exporter des feuilles et des zones

en: Comma Separated Value Options
fr: Options avec valeurs séparées par des virgules

en: No CSV file chosen
fr: Aucun fichier CSV choisi

en: CSV Import
fr: Importer CSV

en: Import from CSV File
fr: Importer depuis un fichier CSV

en: Open
fr: Ouvrir

en: Import to sheet beginning at cell
fr: Importer dans la feuille en commençant à la cellule

en: No current sheet.
fr: Pas de feuille courante.

en: Invalid sheet "%1" defined.
fr: Feuille non valable « %1 » définie.

en: Invalid cell "%1" defined.
fr: Cellule non valable « %1 » définie.

en: File '%1' not found.
fr: Impossible de trouver le fichier « %1 ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delimiter:
fr: Délimiter :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line terminator
fr: Fin de ligne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Escape char:
fr: Caractère d'échappement :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DoubleQuoteCheckBox)
en: Double quote
fr: Guillemet double

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Quote char:
fr: Caractère de citation :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, QuotingCheckBox)
en: Quoting
fr: Citant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SkipInitialSpaceCheckBox)
en: Skip initial space
fr: Sauter espace initial

en: No such file "%1" to read from.
fr: Impossible de lire à partir du fichier « %1 ».

en: Failed to open the file "%1".
fr: Échec dans l'ouverture du fichier « %1 ».

en: No sheets which could be exported to HTML.
fr: Aucune feuille ne peut être exportée en HTML.

en: Failed to create HTML file "%1":
    %2
fr: Impossible de créer le fichier « %1 » au format HTML : 
    %2

en: HTML Export
fr: Exportation HTML

en: Read from OpenDocument Spreadsheet File
fr: Lire à partir du fichier de feuilles calcul OpenDocument

en: OpenDocument Spreadsheet Files
fr: Fichiers de feuilles calcul OpenDocument

en: Save to HTML File
fr: Enregistrer vers un fichier HTML

en: HTML Documents
fr: Documents HTML

en: HTML Document Information
fr: Informations du document HTML

en: Info
fr: Informations

en: Style of the HTML Document
fr: Style du document HTML

en: Overwrite file?
fr: Écraser le fichier ?

en: The file "%1" does already exist. Overwrite the file?
fr: Le fichier « %1 » existe déjà ? Écraser le fichier ?

en: Export aborted.
fr: Exportation annulée.

en: Exporting...
fr: Exportation...

en: Initialize...
fr: Initialiser...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Title:
fr: Titre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Subject:
fr: Sujet :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
fr: Auteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: E-Mail:
fr: Courriel : durand.d@9online.fr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Keywords:
fr: Mots-clé :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filename:
fr: Nom fichier :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Date:
fr: Date :

en: Save to Log File
fr: Enregistrer dans un fichier journal

en: Log File
fr: Fichier de rapport

en: Aborted.
fr: Annulé.

en: Failed to write Log File "%1":
    %2
fr: Impossible d'écrire le fichier de rapport « %1 » : 
    %2

en: Failed to create listener for sheetname '%1' and range '%2'
fr: Impossible de créer un auditeur pour la feuille nommée « %1 » et la plage « %2 »

en: Failed to create listener
fr: Impossible de créer un auditeur

en: Sheet name changed
fr: Nom de la feuille modifiée

en: Show sheet %1
fr: Afficher la feuille %1

en: Hide sheet %1
fr: Cacher la feuille %1

en: Cell Name
fr: Nom de cellule

en: Cell Value
fr: Valeur de cellule

en: Sheet Name
fr: Nom de feuille

en: Cell Name if selection changed
fr: Nom de la cellule si la sélection a changée

en: Cell Value if selection changed
fr: Valeur de la cellule si la sélection a changée

en: Sheet Name if sheet changed
fr: Nom de la feuille si la feuille a changée

en: Calligra Spreadsheet
fr: Feuille de calcul Calligra

en: Failed to connect with the Orca HTTP-Server.
fr: Impossible de se connecter avec un serveur HTTP Orca.

en: Url:
fr: URL :

en: <qt>Failed to import the ODFPY python module.<br><br>To use this odfpyexport.py python script to export to OpenDocument you need to install the <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a> python module.</qt>
fr: <qt>Impossible d'importer le module Python ODFPY.<br><br>Pour utiliser le script Python odfpyexport.py pour exporter vers un format OpenDocument, vous devez installer le module Python <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a>. </qt>

en: Invalid range for sheet "%1" cause left column value "%2" is bigger than right column value "%3".
fr: Une plage non valable pour la feuille « %1 » fait que la valeur de la colonne de gauche « %2 » est plus grande que la valeur de la colonne de droite « %3 ».

en: Invalid range for sheet "%1" cause top row value "%2" is bigger than bottom row value "%3".
fr: Une plage non valable pour la feuille « %1 » fait que la valeur de la ligne supérieure « %2 » est plus grande que la valeur de la ligne inférieure « %3 ».

en: OpenDocument Text
fr: Texte OpenDocument

en: OpenDocument Spreadsheet
fr: Feuille de calcul OpenDocument

en: No OpenDocument Spreadsheet file to read from defined.
fr: Aucun fichier de feuille de calcul OpenDocument défini à partir duquel lire.

en: OdfPy Export
fr: Exportation OdfPy

en: Save to OpenDocument File
fr: Enregistrer vers un fichier OpenDocument

en: All Supported Files
fr: Tous les fichiers pris en charge

en: Export Sheets
fr: Exporter les feuilles

en: Sheets
fr: Feuilles

en: No OpenDocument file to write defined.
fr: Aucun fichier OpenDocument défini pour y écrire.

en: The PYREGEXP() function replaces substring in the input string with a given string using regular expression.
fr: La fonction PYREGEXP() remplace une sous-chaîne dans la chaîne en entrée avec une chaîne donnée en utilisant une expression rationnelle.

en: PYREGEXP(string)
fr: PYREGEXP(chaîne)

en: The input string.
fr: La chaîne d'entrée.

en: The regular expression.
fr: L'expression rationnelle.

en: Replace with.
fr: Remplacer par.

en: PYREGEXP("Some String","(S|m)","A")
fr: PYREGEXP(« Une chaîne », « (U | n) », « A »)

en: Invalid regexp
fr: Expression rationnelle non valable

en: The PYTIME() function displays the current datetime.
fr: La fonction PYTIME() affiche l'heure et la date courantes.

en: PYTIME(string)
fr: PYTIME(chaîne)

en: The datetime format string.
fr: La chaîne de format d'heure et de date.

en: PYTIME("%H:%M.%S")
fr: PYTIME(« %H : %M. %S »)

en: PYTIME("%Y-%M-%d")
fr: PYTIME(« %Y-%M-%d »)

en: Invalid format
fr: Format non valable

en: This function returns the probability density function of the normal distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution normale.

en: If true, log of the result will be returned instead. This is useful if the result would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
fr: Si « vrai », le journal du résultat sera retourné à la place. Cela est utile si le résultat pourrait autrement être voisin de 0. La valeur par défaut est « faux ».

en: mean of the distribution
fr: moyenne de la distribution

en: standard deviation of the distribution
fr: écart-type standard de la distribution

en: This function returns the cumulative distribution function of the normal distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative d'une distribution normale.

en: If true (the default), the lower tail of the distribution is considered.
fr: Si « vrai » (valeur par défaut), la partie basse de la distribution est considérée.

en: If true, log of the probability is used. This is useful if the probability would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
fr: Si « vrai », le journal de la probabilité est utilisé. Ceci est utile si la probabilité pourrait autrement être voisine de 0. La valeur par défaut est « faux ».

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the normal distribution.
fr: La fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse de la fonction de distribution cumulative d'une distribution normale.

en: probability
fr: probabilité

en: This function returns the probability density function of the log-normal distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution log-normale.

en: mean of the underlying normal distribution
fr: moyenne d'une distribution normale sous-jacente

en: standard deviation of the underlying normal distribution
fr: écart-type standard d'une distribution normale sous-jacente

en: This function returns the cumulative distribution function of the log-normal distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative d'une distribution log-normale.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the log-normal distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire l'inverse d'une fonction de distribution cumulative d'une distribution log-normale.

en: This function returns the probability density function of the gamma distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution gamma.

en: the scale parameter of the distribution
fr: le paramètre d'échelle de la distribution

en: the shape parameter of the distribution
fr: le paramètre de forme de la distribution

en: This function returns the cumulative distribution function of the gamma distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative de la distribution gamma.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the gamma distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse de la fonction de distribution cumulative d'une distribution gamma.

en: This function returns the probability density function of the beta distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution beta.

en: the first shape parameter of the distribution
fr: le premier paramètre de forme de la distribution

en: the second scale parameter of the distribution
fr: le second paramètre de forme de la distribution

en: This function returns the cumulative distribution function of the beta distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative d'une distribution beta.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the beta distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse de la fonction de distribution cumulative d'une distribution beta.

en: This function returns the probability density function of the Student t distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution de Student.

en: the number of degrees of freedom of the distribution
fr: le nombre de degrés de liberté de la distribution

en: This function returns the cumulative distribution function of the Student t distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative d'une distribution de Student-T.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Student t distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse d'une fonction de distribution cumulative pour une distribution de Student-T.

en: This function returns the probability density function of the F distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution F.

en: the first number of degrees of freedom of the distribution
fr: le premier nombre de degrés de liberté de la distribution

en: the second number of degrees of freedom of the distribution
fr: le second nombre de degrés de liberté de la distribution

en: This function returns the cumulative distribution function of the F distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative d'une distribution F.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the F distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse de la fonction de distribution cumulative d'une distribution F.

en: This function returns the probability density function of the chi-square distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution de Khi-2.

en: This function returns the cumulative distribution function of the chi-square distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative d'une distribution en Khi-2.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the chi-square distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse d'une fonction de distribution cumulative d'une distribution en Khi-2.

en: This function returns the probability density function of the Weibull distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution de Weibull.

en: This function returns the cumulative distribution function of the Weibull distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative d'une distribution de Weibull.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Weibull distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse d'une fonction de distribution cumulative d'une distribution de Weibull.

en: This function returns the probability density function of the Poisson distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution de Poisson.

en: the mean of the distribution
fr: ma moyenne de la distribution

en: This function returns the cumulative distribution function of the Poisson distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative pour la distribution de Poisson.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Poisson distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse d'une fonction de distribution cumulative de la distribution de Poisson.

en: This function returns the probability density function of the exponential distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution exponentielle.

en: This function returns the cumulative distribution function of the exponential distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative d'une distribution exponentielle.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the exponential distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse d'une fonction de distribution cumulative de la distribution exponentielle.

en: This function returns the probability density function of the binomial distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité de la distribution binomiale.

en: the number of trials
fr: le nombre d'essais

en: the probability of success in each trial
fr: la probabilité de succès à chaque essai

en: This function returns the cumulative distribution function of the binomial distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative de la distribution binomiale.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the binomial distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse de la fonction de distribution cumulative de la distribution binomiale.

en: This function returns the probability density function of the negative binomial distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité de la distribution binomiale négative.

en: This function returns the cumulative distribution function of the negative binomial distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative de la distribution binomiale négative.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the negative binomial distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à dire, l'inverse de la fonction de distribution cumulative de la distribution binomiale négative.

en: This function returns the probability density function of the hypergeometric distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité d'une distribution hyper-géométrique.

en: the number of balls drawn
fr: le nombre de boules prises

en: the number of black balls
fr: le nombre de boules noires

en: the number of red balls
fr: le nombre de boules rouges

en: This function returns the cumulative distribution function of the hypergeometric distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative de la distribution hyper-géométrique.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the hypergeometric distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse de la fonction de distribution cumulative de la distribution hyper-géométrique.

en: This function returns the probability density function of the geometric distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité de la distribution géométrique.

en: This function returns the cumulative distribution function of the geometric distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative de la distribution géométrique.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the geometric distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse de la fonction de distribution cumulative de la distribution géométrique.

en: This function returns the probability density function of the Cauchy distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de densité de probabilité de la distribution de Cauchy.

en: the center of the distribution
fr: le milieu de la distribution

en: This function returns the cumulative distribution function of the Cauchy distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de distribution cumulative de la distribution de Cauchy.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Cauchy distribution.
fr: Cette fonction retourne la fonction de probabilité des quantiles, c'est-à-dire, l'inverse de la fonction de distribution cumulative d'une distribution de Cauchy.

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
fr: Importer

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
fr: Contenu importation

note: i18n: tag script attribute text
en: CSV File
fr: Fichier CSV

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a Comma-Separated-Value File
fr: Importer depuis un fichier CSV

note: i18n: tag script attribute text
en: vCard File
fr: Fichier vCard

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a vCard File
fr: Importer depuis un Fichier vCard

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
fr: Exporter

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
fr: Contenu exportation

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a Comma-Separated-Value File
fr: Exporter vers un fichier CSV

note: i18n: tag script attribute text
en: HTML File
fr: Fichier HTML

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a HTML File
fr: Exporter vers un fichier HTML

note: i18n: tag script attribute text
en: OdfPy File
fr: Fichier OdfPy

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to an OpenDocument File
fr: Exporter vers un fichier OpenDocument

note: i18n: tag collection attribute text
en: Functions
fr: Fonctions

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting formula functions
fr: Fonctions de formules de scripts

note: i18n: tag script attribute comment
en: Functions for the R programming environment for data analysis and graphics
fr: fonctions pour l'environnement de programmation R pour l'analyse des données et les graphiques

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Finance formula function
fr: Fonction de formule de Finance Yahoo!

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Weather formula function
fr: Fonction de formule Yahoo! Weather

note: i18n: tag script attribute comment
en: Time formula function
fr: Fonction de formule Temps

note: i18n: tag script attribute comment
en: Regular Expression formula function
fr: Fonction de formule d'expression rationnelle

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
fr: Outils

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
fr: Divers scripts

note: i18n: tag script attribute text
en: XML Viewer
fr: Afficheur XML

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to view the OpenDocument XML representation of the current document
fr: Script Python pour afficher la représentation OpenDocument XML du document actuel

note: i18n: tag script attribute comment
en: Orca Screen Reader
fr: Lecteur Orca Screen

note: i18n: tag script attribute text
en: Logger
fr: Enregistreur de journaux

note: i18n: tag script attribute comment
en: Log changes in cells to a file
fr: Modifications du log des cellules vers un fichier

note: i18n: tag collection attribute text
en: Docker
fr: Boîte d'outils

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting Docker Widgets
fr: Composant graphique pour écriture de scripts

note: i18n: tag script attribute text
en: Python Console
fr: Console Python

note: i18n: tag script attribute comment
en: Interactive Python Console Docker
fr: Console interactive Python

note: i18n: tag script attribute text i18n: tag script attribute comment
en: Ruby Snippets
fr: Briques Ruby

en: Import vCard
fr: Importation vCard

en: vCard Files
fr: Fichiers vCard

en: Open OpenDocument File
fr: Ouvrir un fichier OpenDocument

en: OpenDocument Files
fr: Fichiers OpenDocument

en: Failed to read the manifest
fr: Impossible de lire le manifeste

en: Failed to extract "%1" to "%2"
fr: Impossible d'extraire « %1 » vers « %2 »

en: <qt>Failed to execute program:<br><br>%1 "%2"</qt>
fr: <qt>Impossible de lancer le programme : <br><br>%1 « %2 »</qt>

en: Open with...
fr: Ouvrir avec...

en: Filter
fr: Filtrer

en: No program defined.
fr: Aucun programme spécifié.

en: Compare...
fr: Comparer...

en: Compare with OpenDocument file:
fr: Comparer avec le fichier OpenDocument :

en: No OpenDocument file to compare with selected.
fr: Aucun fichier OpenDocument à comparer avec celui sélectionné.

en: No command selected.
fr: Aucune commande sélectionnée.

en: The OpenDocument file does not contain any file named "%1"
fr: Le fichier OpenDocument ne contient aucun fichier nommé « %1 »

en: The YFINANCE() function uses the Yahoo! Finance Web Service to display stock values of a defined ticker symbol.
fr: La fonction YFINANCE() utilise le service « Yahoo ! Finance Web » pour afficher les cours des actions pour le symbole d'actions défini.

en: YFINANCE(string,string,string)
fr: YFINANCE(string, string, string)

en: The ticker symbol.
fr: Le symbole de coche.

en: The date.
fr: La date.

en: The type: Date, Open, High, Low, Close, Volume or AdjClose.
fr: Le type : date, ouvert, grand, bas, fermé, volume ou AdjClose.

en: YFINANCE("YHOO";"20060119";"Open")
fr: YFINANCE(« YHOO » ; « 20060119 » ; « Open »)

en: YFINANCE("=C14";"=C15";"=C16")
fr: YFINANCE(« =C14 » ; « =C15 » ; « =C16 »)

en: Invalid symbol
fr: Symbole non valable

en: Invalid date
fr: Date non valable

en: Invalid type
fr: Type non valable

en: Web services request failed
fr: Impossible d'accéder aux services Internet

en: No stock
fr: Pas de stock

en: Invalid stock
fr: Stock non valable

en: The YWEATHER() function uses the Yahoo! Weather Web Service to display the weather of a location.
fr: La fonction YWEATHER() utilise le service Internet Yahoo ! Weather pour afficher la météo à un emplacement.

en: YWEATHER(string;string)
fr: YWEATHER(string ; string)

en: The US zip code, Location ID or cell that contains them.
fr: Le code postal US, l'identifiant d'emplacement ou la cellule qui les contient.

en: Units for temperature. f=Fahrenheit and c=Celsius
fr: Unités pour la température : f = Fahrenheit et c = Celsius

en: YWEATHER("=A1")
fr: YWEATHER(« =A1 »)

en: YWEATHER("GMXX0151";"c")
fr: YWEATHER(« GMXX0151 » ; « c »)

en: Invalid location
fr: Emplacement non valable

en: Invalid condition
fr: Condition non valable
