MusicShape - en to fy translation catalogue (65 entries)

en: Double flat
fy: Dûbele mol

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
fy: Mol

en: Natural
fy: Natuurtoon

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
fy: Krús

en: Double sharp
fy: dûbele krús

en: %1 flats
fy: %1 mollen

en: %1 sharps
fy: %1 krússen

en: Dots
fy: Punten

en: Eraser
fy: Wisker

en: Ab Major
fy: Ab Majeur

en: Eb Major
fy: Eb Majeur

en: Bb Major
fy: Bb Majeur

en: F Major
fy: F Majeur

en: C Major
fy: C Majeur

en: G Major
fy: G Majeur

en: D Major
fy: D Majeur

en: A Major
fy: A Majeur

en: E Major
fy: E Majeur

[ctx: Other key signature]
en: Other
fy: Oare

en: note
fy: noat

en: rest
fy: rust

en: Double whole
fy: Dûbele hiele noat

en: Whole
fy: Hiele

en: Half
fy: Heale

en: Quarter
fy: Kwart

en: Eighth
fy: Achste

en: 16th
fy: 16de

en: 32nd
fy: 32ste

en: 64th
fy: 64stn

en: 128th
fy: 128stn

en: Unknown note
fy: Unbekende noat

en: Unknown rest
fy: Unbekende rust

en: Remove bar
fy: Balke fuortsmite

en: Select
fy: Selektearje

[ctx: Bass clef]
en: Bass
fy: Bas

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
fy: Sopraan

[ctx: Alto clef]
en: Alto
fy: Alt

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
fy: Tenoar

en: C clef on line %1
fy: C-sleutel op line %1

en: Unknown clef
fy: Unbekende sleutel

en: Tied notes
fy: bûne noaten

en: Set key signature
fy: Foartekens ynstelle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
fy: Regio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
fy: Maat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
fy: Nei folgjende feroaring yn foartekens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
fy: Noatenbalke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
fy: Alle noatebalken fernije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
fy: Allinne de selekteare noatebalke fernije

en: Part details
fy: Partij details

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fy: Namme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
fy: Koarte namme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
fy: Noatebalke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
fy: Stim 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
fy: Stim 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
fy: Stim 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
fy: Stim 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
fy: Maten taheakje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
fy: Ymportearje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
fy: Eksportearje

en: Music Shape
fy: Musyk foarm

en: A shape which provides a music editor
fy: In figuer mei in musykbewurker

en: Parts
fy: Partijen

en: Clef
fy: Sleutel

en: Time signature
fy: Maat oantsjutting

en: Key signature
fy: Foartekens
