thesaurus_tool - en to fy translation catalogue (30 entries)

en: (No match)
fy: (Gjin oerienkomst)

en: &Search for:
fy: &Sykje nei

en: S&earch
fy: &Sykje

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
fy: Tebek

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
fy: Foarút

en: Change Language...
fy: Taal wizigje...

en: Synonyms
fy: Synonimen

en: More General Words
fy: Algemienere wurden

en: More Specific Words
fy: Spesifikere wurden

en: &Wordnet
fy: &WordNet

en: &Replace with:
fy: Fe&rfange troch:

en: &Replace
fy: Fe&rfange

en: Replace Word
fy: Ferfang wurd

en: Related Words - %1
fy: Ferlykbere wurden - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
fy: De thesaurustriem '%1' is net fûn. Brûk a.j.w. de opsje 'Taal wizigje' om in thesaurustriem te selektearjen.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
fy: <b>Flater:</b> grep koe net útfierd wurde.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
fy: Synonimen/hyperonimen - oardere op frekwinsje

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
fy: Synonimen - oardere op betsjuttingsoerienkomst (allinnich tiidwurden)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
fy: Antonimen - wurden mei tsjinoerstelde betsjuttings

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
fy: Hyponimen -... is in (soarte fan) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
fy: Meronimen - %1 hat in...

en: Holonyms - ... has a %1
fy: Holonimen - ... befettet %1 as diel

en: Attributes
fy: Attributen

en: Cause To (for some verbs only)
fy: Oarsaak foar (allinnich foar iental)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
fy: Tiidwurdferbiningen (allinnich foar iental)

en: Familiarity & Polysemy Count
fy: Besibbens en meardere betsjuttings

en: Verb Frames (examples of use)
fy: Tiidwurdomfieming (brûkfoarbylden)

en: List of Compound Words
fy: List mei gearstalde wurden

en: Overview of Senses
fy: Betsjuttingsoersjoch

en: No match for '%1'.
fy: is net fûn foar '%1'.
