kspread - en to fy translation catalogue (2684 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fy: &Triem

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fy: Be&wurkje

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
fy: Fo&lje

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
fy: Opskjinje

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
fy: Wiskje

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fy: Byl&d

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
fy: &Ynfoegje

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
fy: &Eksterne gegevens

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
fy: &Opmaak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
fy: Sellen gearfoegje

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
fy: &Rige

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
fy: &Kolom

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
fy: &Wurkblêd

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
fy: P&rintberik

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
fy: &Gegevens

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fy: &Ark

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fy: &Ynstellings

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
fy: Bewurkje

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
fy: Navigaasje

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
fy: Lettertype

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
fy: Opmaak

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
fy: Kleur/Râne

en: Database
fy: Databank

en: January
fy: jannewaris

en: February
fy: febrewaris

en: March
fy: maart

en: April
fy: april

en: May
fy: maaie

en: June
fy: juny

en: July
fy: july

en: August
fy: augustus

en: September
fy: septimber

en: October
fy: oktober

en: November
fy: novimber

en: December
fy: desimber

en: Jan
fy: jan

en: Feb
fy: feb

en: Mar
fy: mar

en: Apr
fy: apr

[ctx: May short]
en: May
fy: maaie

en: Jun
fy: jun

en: Jul
fy: jul

en: Aug
fy: aug

en: Sep
fy: sep

en: Oct
fy: okt

en: Nov
fy: nov

en: Dec
fy: des

en: Monday
fy: Moandei

en: Tuesday
fy: Tiisdei

en: Wednesday
fy: Woansdei

en: Thursday
fy: Tongersdei

en: Friday
fy: Freed

en: Saturday
fy: Sneon

en: Sunday
fy: Snein

en: Mon
fy: mo

en: Tue
fy: ti

en: Wed
fy: wo

en: Thu
fy: to

en: Fri
fy: fr

en: Sat
fy: sneo

en: Sun
fy: snei

en: Merging of columns or rows is not supported.
fy: Kolommen en rigen kinne net gearfoege wurde.

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
fy: Wolle jo de stavering yn it kommende wurkblêd hifkje?

en: Australia
fy: Austraalje

en: Canada
fy: Kanada

en: New Zealand
fy: Nij-Seelân

en: United States
fy: Feriene Steaten

en: Austria
fy: Eastenryk

en: Belgium
fy: Belgje

en: Cyprus
fy: Syprus

en: Finland
fy: Finlân

en: France
fy: Frankryk

en: Germany
fy: Dútslân

en: Greece
fy: Grikelân

en: Ireland
fy: Ierlân

en: Italy
fy: Itaalje

en: Latvia
fy: Letlân

en: Lithuania
fy: Litouwen

en: Luxembourg
fy: Lúksemboarch

en: Monaco
fy: Monako

en: Netherlands
fy: Nederlân

en: Slovakia
fy: Slowakije

en: Slovenia
fy: Sloveenje

en: Spain
fy: Spanje

en: Pound
fy: Pûn

en: United Kingdom
fy: Feriene Keninkryk

en: Yen
fy: Jen

en: Afghanistan
fy: Afganistan

en: Afghani
fy: Afgany

en: Albania
fy: Albaanje

en: Algeria
fy: Algerije

en: Algerian Dinar
fy: Algerynske Dinar

en: American Samoa
fy: Amerikaansk Samoa

en: Andorran Peseta
fy: Andorraanske Peseta

en: East Caribbean Dollar
fy: East-Karibyske Dollar

en: Antigua And Barbuda
fy: Antigua en Barbuda

en: Argentina
fy: Argentynje

en: Argentine Peso
fy: Argentynske Peso

en: Armenia
fy: Armeenje

en: Armenian Dram
fy: Armeenske Dram

en: Australian Dollar
fy: Australyske Dollar

en: Azerbaijan
fy: Azerbeidzjan

en: Azerbaijanian Manat
fy: Azerbeidzjaanske Manat

en: Bahamas
fy: Bahama's

en: Bahamian Dollar
fy: Bahama Dollar

en: Bahrain
fy: Barein

en: Bahraini Dinar
fy: Bareinske Dinar

en: Bangladesh
fy: Bangladesj

en: Belarus
fy: Wyt-Ruslân

en: Belarusian Ruble
fy: Wyt-Russyske Roebel

en: Franc
fy: Frank

en: Benin
fy: Benyn

en: CFA Franc BCEAO
fy: CFA Frank BCEAO

en: Bermudian Dollar
fy: Bermuda Dollar

en: Bhutan
fy: Bûtaan

en: Indian Rupee
fy: Yndiaaske Rupee

en: Bosnia And Herzegovina
fy: Bosnje-Herzegovina

en: Convertible Marks
fy: Konvertearbere Marken

en: Bouvet Island
fy: Bouvet Eilân

en: Norwegian Krone
fy: Noarske Kroon

en: Brazil
fy: Brazylje

en: Brazilian Real
fy: Brazyljaanske Real

en: British Indian Ocean Territory
fy: Britsk Yndyske Oseaan territoarium

en: Bulgaria
fy: Bulgarije

en: Bulgarian Lev
fy: Bulgaarske Lev

en: Burkina Faso
fy: Boerkina Faso

en: Burundi
fy: Boerûndy

en: Burundi Franc
fy: Boerûndyske Frank

en: Cambodia
fy: Kambodja

en: CFA Franc BEAC
fy: CFA Frank BEAC

en: Cameroon
fy: Kameroen

en: Canadian Dollar
fy: Kanadeeske Dollar

en: Cape Verde
fy: Kaapverdyske eilannen

en: Cape Verde Escudo
fy: Kaapverdyske Eskudo

en: Cayman Islands
fy: Kaaiman Eilannen

en: Cayman Islands Dollar
fy: Kaaiman Eilannen Dollar

en: Central African Republic
fy: Sintraal-Afrikaanske Republyk

en: Chad
fy: Tsjaad

en: Chile
fy: Sily

en: Chilean Peso
fy: Sileenske Peso

en: Unidades de fomento
fy: Unidades de Fomento

en: China
fy: Sina

en: Christmas Island
fy: Krysteilân

en: Cocos (Keeling) Islands
fy: Kokos- (Keeling) Eilannen

en: Colombia
fy: Kolombia

en: Colombian Peso
fy: Kolombiaanske Peso

en: Comoro Franc
fy: Komoreeske Frank

en: Comoros
fy: Komoros

en: Congo
fy: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of
fy: Kongo, De Demokratyske Republyk Fan

en: Franc Congolais
fy: Kongoleeske Frank

en: Cook Islands
fy: Cookeilannen

en: New Zealand Dollar
fy: Nij-Seelânske Dollar

en: Costa Rica
fy: Kosta Rika

en: Costa Rican Colon
fy: Kosta Rikaanske Colon

en: Cote D'Ivoire
fy: Ivoarkust

en: Croatia
fy: Kroaasje

en: Croatian kuna
fy: Kroatyske Kuna

en: Cuba
fy: Kuba

en: Cuban Peso
fy: Kubaanske Peso

en: Cyprus Pound
fy: Syprioatyske Pûn

en: Czech Koruna
fy: Tsjechyske Kroan

en: Danish Krone
fy: Deenske Kroan

en: Denmark
fy: Denemarken

en: Djibouti
fy: Dzjibûty

en: Djibouti Franc
fy: Dzjibûty Frank

en: Dominica
fy: Dominika

en: Dominican Peso
fy: Dominikaanske Peso

en: Dominican Republic
fy: Dominikaanske Republyk

en: Timor Escudo
fy: Timoreeske Eskudo

en: Ecuador
fy: Ekwador

en: Egypt
fy: Egypte

en: Egyptian Pound
fy: Egyptyske pûn

en: Equatorial Guinea
fy: Ekwatoriaal Guinee

en: Estonia
fy: Estlân

en: Kroon
fy: Kroan

en: Ethiopia
fy: Etioopje

en: Ethiopian Birr
fy: Etiopyske Birr

en: Falkland Island (Malvinas)
fy: Falklandeilannen (Malvinas)

en: Falkland Islands Pound
fy: Falklandske Pûn

en: Faeroe Islands
fy: Faeröer

en: Fiji
fy: Fydzjy

en: Fiji Dollar
fy: Fydzjy Dollar

en: French Guiana
fy: Frânsk-Guyana

en: CFP Franc
fy: CFP-Frank

en: French Polynesia
fy: Frânsk Polyneezje

en: Franc Southern Territories
fy: Frânske eilannen yn suden fan Yndyske Oseaan

en: Dalasi
fy: Dalasy

en: Georgia
fy: Geörgje

en: Lari
fy: Lary

en: German Mark
fy: Dútske Mark

en: Ghana
fy: Gana

en: Gibraltar Pound
fy: Gibraltar Pûn

en: Drachma
fy: Drachme

en: Greenland
fy: Grienlân

en: Guadeloupe
fy: Gwadelûp

en: Guatemala
fy: Gwatemala

en: Quetzal
fy: Kwetzal

en: Guinea
fy: Guinee

en: Guinea Franc
fy: Guineeske Frank

en: Guinea-Bissau
fy: Guinee-Bissau

en: Guinea-Bissau Peso
fy: Guinea-Bissauske Peso

en: Haiti
fy: Haïty

en: Heard Island And McDonald Islands
fy: Heard- en McDonaldeilannen

en: Holy See (Vatican City State)
fy: Fatikaanstêd

en: Honduras
fy: Hondoeras

en: Hungary
fy: Hongarije

en: Iceland
fy: Iislân

en: Iceland Krona
fy: Iislânske Kroan

en: India
fy: Yndia

en: Indonesia
fy: Yndoneezje

en: Rupiah
fy: Roepia

en: Iran, Islamic Republic Of
fy: Iran, Islamityske republyk fan

en: Iranian Rial
fy: Iraanske Rial

en: Iraq
fy: Irak

en: Iraqi Dinar
fy: Iraakske Dinar

en: New Israeli Sheqel
fy: Nije Israëlyske Shekel

en: Jamaica
fy: Jamaika

en: Jamaican Dollar
fy: Jamaika Dollar

en: Jordan
fy: Jordaanje

en: Jordanian Dinar
fy: Jordaanske Dinar

en: Kazakhstan
fy: Kazachstan

en: Kenyan Shilling
fy: Keniaanske Shilling

en: Kiribati
fy: Kiribaty

en: Korea, Democratic People's Republic Of
fy: Korea, Demokratyske folksrepublyk fan

en: North Korean Won
fy: Noard-Koreaanske Won

en: Korea, Republic Of
fy: Korea, Republyk fan

en: Kuwait
fy: Koeweit

en: Kuwaiti Dinar
fy: Koeweitske Dinar

en: Kyrgyzstan
fy: Kyrgyzje

en: Lao People's Democratic Republic
fy: Lao, Demokratyske Folksrepublyk

en: Latvian Lats
fy: Letske Lats

en: Lebanese Pound
fy: Libaneeske Pûn

en: Lebanon
fy: Libanon

en: Lesotho
fy: Lesoto

en: Liberian Dollar
fy: Liberiaanske Dollar

en: Libyan Arab Jamahiriya
fy: Lybje

en: Liechtenstein
fy: Lychtenstein

en: Swiss Franc
fy: Switserske Frank

en: Lithuanian Litus
fy: Litouwenske Litus

en: Macao
fy: Makao

en: Pataca
fy: Pataka

en: Denar
fy: Dinar

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
fy: Masedoanje, Eardere Joegoslavyske Republyk Fan

en: Madagascar
fy: Madagaskar

en: Malagasy Franc
fy: Madagaskarske Frank

en: Malawi
fy: Malawy

en: Malaysia
fy: Maleizje

en: Malaysian Ringgit
fy: Maleizyske Ringgit

en: Maldives
fy: de Maldiven

en: Mali
fy: Maly

en: Maltese Lira
fy: Malteeske Lira

en: Marshall Islands
fy: de Marshalleilannen

en: Martinique
fy: Martinyk

en: Mauritania
fy: Mauritaanje

en: Mauritius
fy: Maurytsius

en: Mauritius Rupee
fy: Maurytsyske Rupee

en: Mexican Peso
fy: Meksikaanske Peso

en: Mexico
fy: Meksiko

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
fy: Meksikaanske Unidad de Inversion (UDI)

en: Micronesia, Federated States Of
fy: Mikroneezje

en: Moldova, Republic Of
fy: Moldaavje, Republyk fan

en: Moldovan Leu
fy: Moldavyske Leu

en: Mongolia
fy: Mongoalje

en: Moroccan Dirham
fy: Marokkaanske Dirham

en: Morocco
fy: Marokko

en: Mozambique
fy: Mozambyk

en: Namibia
fy: Namybje

en: Namibia Dollar
fy: Namibyske Dollar

en: Nauru
fy: Naurû

en: Nepalese Rupee
fy: Nepaleeske Rupee

en: Guilder
fy: Gûne

en: Netherlands Antilles
fy: Nederlânske Antillen

en: New Caledonia
fy: Nij Kaledoanje

en: Nicaragua
fy: Nikaragua

en: Norfolk Islands
fy: Norfolk Eilannen

en: Northern Mariana Islands
fy: Noardlike Marianen

en: Norway
fy: Noarwegen

en: Rial Omani
fy: Rial Omany

en: Pakistan Rupee
fy: Pakistaanske Rupee

en: Papua New Guinea
fy: Papoea Nij Guinea

en: Guarani
fy: Guarany

en: Philippine Peso
fy: Filippynske Peso

en: Philippines
fy: de Filippinen

en: Poland
fy: Poalen

en: Puerto Rico
fy: Puerto Riko

en: Qatar
fy: Katar

en: Qatari Rial
fy: Qatary Rial

en: Romania
fy: Roemeenje

en: Russian Federation
fy: Russiske Federaasje

en: Russian Ruble
fy: Russyske Roebel

en: Rwanda Franc
fy: Rwandeeske Frank

en: Saint Helena
fy: Sint Helena

en: Saint Helena Pound
fy: Sint Helena Pûn

en: Saint Kitts And Nevis
fy: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Pierre And Miquelon
fy: Saint Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent And The Grenadines
fy: Saint Finsent en de Grenadinen

en: Sao Tome And Principe
fy: Sao Tome en Principe

en: Saudi Arabia
fy: Saûdy Araabje

en: Saudi Riyal
fy: Saûdische Riyal

en: Seychelles
fy: de Seysjellen

en: Seychelles Rupee
fy: Seysjellenske Rupee

en: Sierra Leone
fy: Sierra Leöane

en: Singapore Dollar
fy: Singapoarke Dollar

en: Slovak Koruna
fy: Slowaakske Kroan

en: Solomon Islands
fy: Salomoneilannen

en: Solomon Islands Dollar
fy: Solomon Eilannen Dollar

en: Somali Shilling
fy: Somalyske Shilling

en: Somalia
fy: Somaalje

en: South Africa
fy: Súd-Afrika

en: Sri Lanka
fy: Sry Lanka

en: Sri Lanka Rupee
fy: Sri Lankaanske Rupee

en: Sudan
fy: Soedan

en: Sudanese Dinar
fy: Soedaneeske Dinar

en: Suriname Guilder
fy: Surinaamske Gûne

en: Svalbard And Jan Mayen
fy: Spitsbergen en Jan Mayen

en: Lilangeni
fy: Lilangeny

en: Swaziland
fy: Swazilân

en: Swedish Krona
fy: Sweedske Kroan

en: Switzerland
fy: Switserlân

en: Syrian Arab Republic
fy: Syrje, Arabyske Republyk

en: Syrian Pound
fy: Syryske Pûn

en: New Taiwan Dollar
fy: Nij Taiwaneeske Dollar

en: Taiwan, Province Of China
fy: Taiwan, Republyk Sina

en: Somoni
fy: Somony

en: Tajikistan
fy: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
fy: Tanzania, Feriene Republyk

en: Tanzanian Shilling
fy: Tanzaniaanske Shilling

en: Thailand
fy: Tailân

en: Trinidad And Tobago
fy: Trinidad en Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
fy: Trinidad en Tobago Dollar

en: Tunisia
fy: Tuneezje

en: Tunisian Dinar
fy: Tunezyske Dinar

en: Turkey
fy: Turkije

en: Turkish Lira
fy: Turkske Lira

en: Turks And Caicos Islands
fy: Turksk- en Caicos-eilannen

en: Uganda
fy: Oeganda

en: Uganda Shilling
fy: Oeganda Shilling

en: Ukraine
fy: de Oekraïne

en: United Arab Emirates
fy: Feriene Arabyske Emiraten

en: US Dollar (Next day)
fy: US Dollar (kommende dei)

en: US Dollar (Same day)
fy: US Dollar (selde dei)

en: Peso Uruguayo
fy: Urûguayaanske Peso

en: Uruguay
fy: Urûguay

en: Uzbekistan
fy: Oezbekistan

en: Uzbekistan Sum
fy: Oezbekistan Sum

en: VUV
fy: FUV

en: Vanuatu
fy: Fanuatû

en: Vatu
fy: Fatû

en: Venezuela
fy: Fenezuela

en: Viet Nam
fy: Fietnam

en: Virgin Islands
fy: Fammeneilannen

en: Wallis And Futuna
fy: Wallis en Futuna

en: Western Sahara
fy: West-Sahara

en: Yemen
fy: Jemen

en: Yemeni Rial
fy: Jemenske Rial

en: YUM
fy: JUM

en: Yugoslavia
fy: Joegoslaavje

en: Yugoslavian Dinar
fy: Joegoslavyske Dinar

en: ZMK
fy: SMK

en: Zambia
fy: Sambia

en: ZWD
fy: SWD

en: Zimbabwe
fy: Simbabwe

en: Zimbabwe Dollar
fy: Simbabwaanske Dollar

en: All
fy: Alles

en: Empty
fy: Leech

en: Non-empty
fy: Net leech

en: Add Named Area
fy: In berik mei namme taheakje

en: Enter the area name:
fy: Fier de namme yn fan it berik:

en: The named area '%1' already exists.
    Do you want to replace it?
fy: It berik mei de namme '%1'bestiet al.
    Wolle jo it ferfange?

en: Replace Named Area
fy: In berik mei namme ferfange

en: Change Angle
fy: Hoeke wizigje

en: Angle:
fy: Hoeke:

en: Sheet Style
fy: Wurkblêdstyl

en: Select the sheet style to apply:
fy: Selektearje de wurkblêdstyl dy't jo tapasse wolle:

en: Could not find image %1.
fy: Ofbylding %1 net fûn.

en: Could not load image %1.
fy: Ofbylding %1 koe net ynlêzen wurde.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
fy: XML-triem mei wurkblêdstyl '%1' net fûn.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
fy: Ynlêsfout yn de XML-triem mei wurkblêdstyl %1.

en: Cell Comment
fy: Selkommentaar

en: <none>
fy: <gjint>

note: i18ncheckarg
en: equal to
fy: gelyk oan

en: greater than
fy: grutter as

en: less than
fy: lytser as

en: equal to or greater than
fy: gelyk oan of grutter as

en: equal to or less than
fy: gelyk oan of lytser as

en: between
fy: tusken

en: outside range
fy: bûtenste berik

en: different to
fy: is ûngelyk oan

en: First Condition
fy: Earste betingst

en: Second Condition
fy: Twadde betingst

en: Third Condition
fy: Tredde betingst

en: Cell is
fy: Sel is

en: Cell style
fy: Selstyl

en: different from
fy: is oars as

en: Conditional Styles
fy: Stylen mei betingsten

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
fy: As de earste wearde in getal is moat de twadde wearde ek in getal wêze.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
fy: As de earste wearde in tekenrige is moat de twadde wearde ek in tekenrige wêze.

en: Consolidate
fy: Konsolidearje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
fy: Tiid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
fy: Gemiddelde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
fy: Telling

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
fy: Maks

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
fy: Produkt

en: Standard Deviation
fy: Standertdeviaasje

en: Variance
fy: Fariaasje

en: The range
    %1
    is too small
fy: It berik
    %1
    is te lyts

en: The range
    %1
    is too large
fy: It berik
    %1
    is te grut

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
fy: De berikken
    %1
    en
    %2
    binne net like grut

en: The range
    %1
     is malformed
fy: It berik
    %1
     is misfoarme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
fy: Fuortsmite

en: Inserting From Clipboard
fy: Klamboerdynhâld ynfoegje

en: There is no data in the clipboard.
fy: Der stean gjin gegevens op it klamboerd.

en: There is no usable data in the clipboard.
fy: Der stean gjin brûkbere gegevens op it klamboerd.

en: Text to Columns
fy: Tekst nei kolommen

en: Cannot open input file.
fy: De ynfier-triem kin net iepene wurde.

en: Insert Data From Database
fy: Gegevens fanút databank ynfoegje

en: User name:
    (if necessary)
fy: Brûkersnamme:
    (as nedich)

en: Port:
    (if necessary)
fy: Poarte:
    (as nedich)

en: Database name:
fy: Namme fan databank:

en: Password:
    (if necessary)
fy: Wachtwurd:
    (as nedich)

en: Select tables:
fy: Tabellen selektearje:

en: Tables
fy: Tabellen

en: Select columns:
fy: Kolommen selektearje:

en: Column
fy: Kolom

en: Table
fy: Tabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
fy: Kolommen

en: Match all of the following (AND)
fy: Komt mei al it folgjende oerien (AND)

en: Match any of the following (OR)
fy: Komt mei ien fan de folgjende oerien (OR)

en: equals
fy: is lyk oan

en: not equal
fy: is ûngelyk oan

en: in
fy: yn

en: not in
fy: net yn

en: like
fy: lykas

en: greater
fy: grutter as

en: lesser
fy: lytser as

en: greater or equal
fy: grutter as of gelyk oan

en: less or equal
fy: lytser as of gelyk oan

en: Sorted by
fy: Sortearre op

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
fy: Oprinnend

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
fy: Ofrinnend

en: Distinct
fy: Ofsûnderlik

en: Query Options
fy: Opsjes foar de sykopdracht

en: SQL query:
fy: SQL-sykopdracht:

en: Insert in region
fy: Ynfoegje yn berik

en: Starting in cell
fy: Fanôf sel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
fy: Risseltaat

en: You cannot specify a table here.
fy: Jo kinne hjir gjin tabel opjaan

en: You have to specify a valid region.
fy: Jo moatte in jildich berik opjaan.

en: You have to specify a valid cell.
fy: Jo moatte in jildige sel opjaan.

en: You are not allowed to change data in the database.
fy: Jo meie de gegevens yn de databank net wizigje.

en: Executing query failed.
fy: It útfieren fan de sykopdracht is mislearre.

en: You did not get any results with this query.
fy: Dizze sykopdracht hat neat opsmiten.

en: The port must be a number
fy: De poarte moat in getal wêze

en: Connecting to database...
fy: Dwaande te ferbinen mei databank...

en: Connected. Retrieving table information...
fy: Ferbûn. Dwaande mei ynladen fan ynformaasje tabel...

en: This database contains no tables
fy: Dizze databank befet gjin tabellen

en: Driver could not be loaded
fy: It stjoerprogramma koe net laden wurde

en: Retrieving meta data of tables...
fy: Dwaande meta-gegevens fan tabellen op te heljen...

en: You have to select at least one table.
fy: Jo moatte teminsten ien tabel selektearje.

en: You have to select at least one column.
fy: Jo moatte minstens ien kolom selektearje.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
fy: Gjin

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
fy: '*' en '?' binne gjin jildige jokertekens yn SQL. De goede ferfangingen binne '%' en '_'. Wolle jo se ferfange?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
fy: Foarbyld

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
fy: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
fy: Tiid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
fy: Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
fy: Fraksje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
fy: Faluta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
fy: Jild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
fy: Persint

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
fy: Algemien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
fy: &Nûmer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
fy: Faluta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
fy: Opmaak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
fy: Efterheaksel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
fy: Sekuerens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
fy: Foarheaksel:

en: Language: %1
fy: Taal: %1

en: Default number format: %1
fy: Standert getalopmaak: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
fy: Lange datumopmaak: %1

en: Short date format: %1
fy: Koarte datumopmaak: %1

en: Time format: %1
fy: Tiidopmaak: %1

en: Currency format: %1
fy: Opmaak faluta: %1

en: More Options
fy: Mear opsjes

en: Search entire sheet
fy: Trochsykje it hiel wurkblêd

en: Search in:
fy: Sykje yn:

en: Cell Values
fy: Selwearden

en: Comments
fy: Kommentaar

en: Search direction:
fy: Sykrjochting:

en: Across then Down
fy: Nei rjochts, dêrnei nei ûnderen

en: Down then Across
fy: Nei ûnderen, dêrnei nei rjochts

en: Fewer Options
fy: Minder opsjes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
fy: Kies it lettertype foar de selektearre sellen. At meardere sellen selektearre binne mei ferskillende lettertypen wurdt dit type ynsteld op Fariearjend (Gjin wiziging). Troch dit sa te litten wurde alle besteande ynstellings foar elke sel gewurde litten. As jo dit bygelyks wizigje yn "Arial" wurdt it lettertype fan de tekst yn alle selektearre sellen feroare yn "Arial".

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
fy: Feroaring (gjin wiziging)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Roman
fy: Romeinsk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
fy: Skeanprinte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
fy: Kies it gewicht fan it lettertype yn de selektearre sellen. As jo meardere sellen selektearje mei ferskillend gewicht foar it lettertype, wurdt dit gewicht ynsteld op Fariëarjend (Gjin wiziging). Troch dit sa te litten wurde de gewichtsynstellingen foar elke sel gewurde litten. Troch dit bygelyks te feroarjen yn Fet wurdt it gewicht fan it lettertype yn alle selektearre sellen op Fet ynsteld.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
fy: Gewoan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
fy: Fet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
fy: Kleur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
fy: &Understreke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
fy: Grutte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
fy: Gewicht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
fy: Styl:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
fy: Kies de tekstkleur yn de aktuele sel. Troch op de kleurebalke te klikken komme jo yn it standert dialoochfinster fan KDE foar de kleurseleksje. Hjiryn kinne jo de nije tekstkleur kieze.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
fy: As jo dizze opsje ynskeakelje, wurdt de tekst yn de aktuele sel trochstreke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
fy: Trochstreekje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
fy: Yn dit fak sjogge jo in list fan alle beskikbere lettertypen. Klik op in lettertype om dit foar de aktuele sel yn te stellen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
fy: Jo sjogge in foarbyld fan it lettertype dat jo foar de aktuele sel kieze.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
fy: Funksje

en: Insert function
fy: Funksje ynfoegje

en: This function has no parameters.
fy: Dizze funksje hat gjin parameters.

en: Description is not available.
fy: Beskriuwing net oanwêzich.

en: Goal Seek
fy: Doel sykje

en: Cell reference is invalid.
fy: Selreferinsje is fout.

en: Target value is invalid.
fy: Doelwearde is ûnjildich.

en: Source cell must contain a numeric value.
fy: De boarnesel moat in nûmerike wearde befetsje.

en: Target cell must contain a formula.
fy: De doelsel moat in formule befetsje.

en: Starting...
fy: Dwaande mei starten...

en: Iteration:
fy: Werhelling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
fy: Nije wearde:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
fy: In risseltaat fan doelsykjen mei sel %1 is:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
fy: GJIN resultaat fûn by doelsykjen mei sel %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
fy: Sel ynstelle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
fy: Nei wearde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
fy: Troch it feroarjen fan sel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
fy: Aktuele wearde:

en: Goto Cell
fy: Gean nei sel

en: Enter cell:
fy: Sel ynfiere:

en: Move towards right
fy: Nei rjochts fersette

en: Move towards bottom
fy: Nei ûnderen fersette

en: Insert rows
fy: Rigen ynfoegje

en: Insert columns
fy: Kolommen ynfoegje

en: Insert Cells
fy: Sellen ynfoegje

en: Move towards left
fy: Nei lofts fersette

en: Move towards top
fy: Nei boppen ferpleatse

en: Remove rows
fy: Rigen wiskje

en: Remove columns
fy: Kolommen wiskje

en: Remove Cells
fy: Sellen wiskje

en: Style
fy: Styl

en: Inherit style:
fy: Styl oernimme:

en: Default
fy: Standert

en: A style with this name already exists.
fy: Der bestiet al in styl mei dizze namme.

en: The style name can not be empty.
fy: De styl moat in namme hawwe.

en: A style cannot inherit from itself.
fy: In styl kin net fan himsels ôflaat wurde.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
fy: De styl kin net ôflaat wurde fan '%1' fanwege rekursive referinsjes.

en: Cell Format
fy: Selopmaak

en: &General
fy: &Algemien

en: &Data Format
fy: &Gegevensopmaak

en: &Font
fy: &Lettertype

en: &Position
fy: &Posysje

en: &Border
fy: &Râne

en: Back&ground
fy: Efter&grûn

en: &Cell Protection
fy: &Selbeskerming

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
fy: As jo, mei in getal yn de aktuele sel, de selopmaak feroarje fan Allgemien nei Persintaazje, wurdt it getal yn de sel fermannichfâldige mei 100 en wurdt der it '%'-teken oan taheakke.
    Bygelyks: as jo 12 ynfiere en de selopmaak nei Persintaazje feroarje, wurdt 12 feroare yn 1.1200 %. Door de selopmaak wer werom te feroarjen wurdt it getal wer 12.
    Jo kinne ek de Persintaazjeopmaakknop yn de Opmaakwurkbalke hjirfoar brûke.

en: Scientific
fy: Wittenskiplik

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
fy: Troch de wittenskiplike opmaak wurdt jo getal werjûn yn de wittenskiplike notaasje. Bygelyks: 0,0012 wurdt dan notearre as 1,2E-03. Troch de Algemiene selopmaak te kiezen wurdt it getal wer as 0,0012 werjûn.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
fy: Troch de selopmaak as breuk wurdt in getal yn de sel as in breuk werjûn. Bygelyks: 0,1 wurdt notearre as 1/8, 2/16, 1/10 ensafuorthinne, ôfhinklik fan it type breuk dat jo yn it fak rjochts yn it ljepblêd kieze, foar de gegevensopmaak yn it dialoochfinster foar Selopmaak. As de krekte werjefte fan de breuk net mooglik is yn it keazen type breuk, wurdt de bêst passende wearde keazen.
    Bygelyks: as it getal 1,5 is, en wy kieze Breuken en Sechtjinden 1/16, dan wurdt yn de sel 1 8/16 toand wat in krekte werjefte is foar 1,5. Mar 1,4 wurdt werjûn as 1 6/16, wat fansels net presys is, mar de bêst passende wearde, yn sechtjinden útdrukt.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
fy: Hjirtroch wurdt de ynhâld fan de sel opmakke as tekst. Dit kin nuttich wêze as jo wolle dat in getal as tekst beskôge wurdt en net as in getal, bygelyks yn in postkoade. In getal dat as tekst opmakke is wurdt lofts yn de sel setten. As tekst opmakke getallen kinne net brûkt wurde yn berekkeningen. It plak yn de sel wurdt ek feroare.

en: Custom
fy: Oanpast

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
fy: De oanpaste opmaak wurket no noch net en wurdt pas yn de kommende ferzje mooglik.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
fy: Hjirmei krije jo in foarbyld te sjen fan jo kar sadat jo sjen kinne hoe't dy útpakt eardat jo op de OK-knop klikke om dy kar troch te fieren.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
fy: Toant de karren foar de opmaak fan breuken, datum en tiid.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
fy: Jo kinne hjir in efterheaksel taheakje lykas in $HK-symboal oan'e ein fan elke selynhâld yn de keazen opmaak.

en: variable
fy: fariabel

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
fy: Jo kinne bepale mei hoefolle sifers efter de komma getallen werjûn wurde. Dit kinne jo dwaan mei de knoppen foar it fergrutsjen of ferlytsjen fan de sekuerens yn de Opmaakwurkbalke.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
fy: Jo kinne hjir in foarheaksel tafoegje lykas in $-teken oan it begjin fan elke selynhâld yn de keazen opmaak.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
fy: Jo kinne kieze oft positive getallen toand wurde sille mei in foarôfgeand + teken en of negative wearden yn read werjûn wurde.

en: Automatic
fy: Automatysk

en: Halves 1/2
fy: Helten 1/2

en: Quarters 1/4
fy: Kwarten 1/4

en: Eighths 1/8
fy: Achtsten 1/8

en: Sixteenths 1/16
fy: Sechtjinden 1/16

en: Tenths 1/10
fy: Tsienden 1/10

en: Hundredths 1/100
fy: Hûnderdsten 1/100

en: One digit 5/9
fy: Ien sifer 5/9

en: Two digits 15/22
fy: Twa sifers 15/22

en: Three digits 153/652
fy: Trije sifers 153/652

en: System:
fy: Systeem:

en: Default width (%1 %2)
fy: Standertbreedte (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
fy: Standerthichte (%1 %2)

en: Border
fy: Râne

en: Preselect
fy: Foarselektearje

en: Pattern
fy: Patroan

en: Customize
fy: Oanpasse

en: Background color:
fy: Kleur eftergrûn:

en: No Color
fy: Gjin kleur

en: Insert Link
fy: Keppeling ynfoegje

en: Internet
fy: Ynternet

en: Link to Internet Address
fy: Keppelje nei webadres

en: Text to display:
fy: Te toanen tekst:

en: Internet address:
fy: Ynternetadres:

en: Subject:
fy: Underwerp:

en: Link to File
fy: Keppelje nei triem

en: File location:
fy: Triemlokaasje:

en: Recent file:
fy: Resinte triem:

en: No Entries
fy: Gjin yngongen

en: Cell
fy: Sel

en: Link to Cell
fy: Keppelje nei sel

en: Cell or Named Area:
fy: Sell of berik mei namme:

en: Internet address is empty
fy: Blanko Webadres

en: Mail address is empty
fy: Blanko E-mailadres

en: File name is empty
fy: Blanko Triemnamme

en: Destination cell is empty
fy: Blanko Bestimmingssel

en: Custom Lists
fy: Oanpaste listen

en: Entry:
fy: Yngong:

en: Modify
fy: Oanpasse

en: Copy
fy: Kopiearje

en: Do you really want to remove this list?
fy: Wolle jo werklik dizze list wiskje?

en: Remove List
fy: List wiskje

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
fy: Ynfierberik is net leech.
    Wolle jo werklik trochgean?

en: &Select
fy: &Selektearje

en: Named Areas
fy: Berik mei namme

en: Area: %1
fy: Berik: %1

en: &New...
fy: &Nij...

en: &Edit...
fy: Be&wurkje...

en: &Remove
fy: &Fuortsmite

en: New Named Area
fy: Nij berik mei namme

en: Edit Named Area
fy: In berik mei namme bewurkje

en: Do you really want to remove this named area?
fy: Wolle jo werklik dizze beriknamme fuortsmite?

en: Remove Named Area
fy: In berik mei namme fuortsmite

en: Cells:
fy: Sellen:

en: Sheet:
fy: Wurkblêd:

en: Area name:
fy: Beriknamme:

en: Paste Inserting Cells
fy: Plakke troch sellen yn te foegjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
fy: Betingst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
fy: Wearde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
fy: Rigen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
fy: Wearden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
fy: Sortearje op

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
fy: <qt>Horizontale posysje ynstelle binnen de sel. 
    <b>Standert</b> hinget ôf fan de opmaak dy't jo kieze. 
    <b>Lofts</b> betsjut dat de ynhâld lofts yn de sel setten wurdt.
    <b>Midden</b> betsjut dat de ynhâld horizontaal yn it midden fan de sel setten wurdt.
    <b>Rjochts</b> betsjut dat de ynhâld rjochts yn de sel setten wurdt.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
fy: Horizontaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
fy: Standert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
fy: Lofts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
fy: Sintraal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
fy: Rjochts

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
fy: <qt>Fertikale posysje ynstelle fan de selynhâld.
    <b>Boppe</b> betsjut dat de ynhâld boppe-yn de sel  setten wurdt.
    <b>Midden</b> betsjut dat de ynhâld fertikaal yn it midden fan de sel setten wurdt.
    <b>Under</b> betsjut dat de ynhâld fan de sel ûnder yn de sel setten wurdt.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
fy: Fertikaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
fy: Boppe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
fy: Middelste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
fy: Under

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
fy: Jo tekst wurdt setten yn de rjochting dy't jo hjir ynstelle. Positive wearden rotearje jo tekst loftsom en negative wearden rjochtsom.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
fy: Rotaasje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
fy: Ynspringe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
fy: Sellen gearfoegje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
fy: De hjir brûkte ienheid wurdt ynsteld yn it dialoochfinster Opmaak -> Side-opmaak.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
fy: Selgrutte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
fy: As dize opsje selektearre is, wurdt foar de sel de standerthichte brûkt ynstee fan de boppesteande wearde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
fy: Standerthichte (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
fy: Hichte:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
fy: Ynstellen fan de selhichte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
fy: As dizze opsje selektearre is, wurdt foar de sel de standertbreedte brûkt ynstee fan de boppesteande wearde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
fy: Standertbreedte (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
fy: Breedte:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
fy: Dit is allinnich beskikber as de rotaasjehoeke 0° is. 
    Tekst ôfbrekke brekt de tekst sa ôf dat dy yn de foarrige selgrutte past. As dizze opsje net selektearre wurdt, bliuwt de tekst op in rigel stean en wurdt de grutte fan de sel hjirby oanpast.
    Fertikale tekst set jo tekst fertikaal.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
fy: Tekstopsje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
fy: Tekst ôfbrekke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
fy: Fertikale tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
fy: Utprintsje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
fy: As dizze opsje selektearre is, wurdt de selynhâld net útprinte. By selektearjen (standert) wurdt de selynhâld útprinte.
    Merkbyt dat jo de selynhâld ek útprintsje kinne as de sel beskerme is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
fy: Gjin tekst út&printsje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
fy: Beskerming

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
fy: Dit ferberget de selynhâld en wurket allinnich as it wurkblêd beskerme is. Oft de sel sels beskerme is of net makket neat út.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
fy: &Alles ferbergje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
fy: &Beskerme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
fy: As dit keazen wurdt is de sel noch wol sichtber. Mar de ynhâld dêrfan is net te sjen yn de Formulebalke. It ferbergjen fan in formule wurket allinnich foor sellen dy't formules befetsje, sadat de brûker de formule net sjen kin. En it wurkblêd moat beskerme wêze, oars wurket dit net.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
fy: &Formule ferbergje

en: Resize Row
fy: Rigelgrutte wizigje

en: Resize Column
fy: Kolombreedte wizigje

en: Series
fy: Searje

en: Insert Values
fy: Wearden ynfoegje

en: Insert the series vertically, one below the other
fy: Fier de searje fertikaal yn, de iene sel ûnder de oare

en: Insert the series horizontally, from left to right
fy: Fier de searje horizontaal yn, fan lofts nei rjochts

en: Linear (2,4,6,...)
fy: Rekkenkundich (2,4,6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
fy: Meitsje in searje fan 'start' oant 'ein' en tel by elke stap de wearde by fan de opjûne stapwearde. Hjirtroch ûntstiet in (rekkenkundige) searje wêryn't elke wearde 'stapwearde' grutter is as de foarôfgeande wearde (ik neam dit hjir mar in searje omdat it wurd rige yn in rekkenblêd al in oare betsjutting hat). Bygelyks: mei in startwearde 3 3n 33n stapwearde 5 krije jo de searje 3; 8; 13; 18; ensafuorthinne, elk getal is 5 grutter as syn foargonger.

en: Geometric (2,4,8,...)
fy: Mjitkundich (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
fy: Meitsje in searje fan 'start' oant 'ein' en fermannichfâldigje by elke stap de wearde mei de faktor fan de opjûne stapwearde. Hjirtroch ûntstiet in (mjitkundige) searje wêryn't elke wearde 'stapwearde' kear grutter is as de foarôfgeande wearde (ik neam dit mar in searje omdat it wurd rige yn in rekkenblêd al in oare betsjutting hat). Bygelyks: Mei in startwearde 3 en in stapwearde 5 krije jo de searje 3; 15; 75; 375, ensafuorthinne, elk getal is 5 kear sa grut as syn foargonger.

en: Start value:
fy: Startwearde:

en: Stop value:
fy: Einwearde:

en: Step value:
fy: Stapwaarde:

en: End and start value must be positive.
fy: Ein- en startwearde moatte posityf wêze.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
fy: De einwearde moat grutter wêze as de startwearde, of de stapwearde moat lytser wêze as 1.

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
fy: Start-, stop- en stapwearden meie net gelyk wêze oan nul.

en: Step value must be different from 1
fy: De stapwearde mei net 1 wêze

en: Step is negative.
fy: Stapwearde is negatyf.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
fy: De stapwearde moat grutter wêze as nul, oars wurdt de einwearde fan rekenkundige searje nea berikt.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
fy: As de startwearde grutter is as de einwearde, dan moat de stapwearde lytser wêze as nul.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
fy: As de stapwearde negatyf is, dan moat de startwearde grutter wêze as de einwearde.

en: Show Columns
fy: Kolommen toane

en: Select hidden columns to show:
fy: Te toanen ferburgen kolommen selektearje:

en: Show Rows
fy: Rigen toane

en: Select hidden rows to show:
fy: Te toanen ferburgen rigen selektearje:

en: Column: %1
fy: Kolom: %1

en: Row: %1
fy: Rige: %1

en: Show Sheet
fy: Wurkblêd toane

en: Select hidden sheets to show:
fy: Te toanen ferburgen wurkblêden selektearje:

en: Column %1
fy: Kolom %1

en: Row %1
fy: Rige %1

en: Sort
fy: Sortearje

en: Special Paste
fy: Spesjaal plakke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
fy: Ynhâld

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
fy: Alles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
fy: Taljochting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
fy: Alles sûnder râne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
fy: Hanneling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
fy: Oerskriuwe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
fy: Optelling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
fy: Fermannichfâldiging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
fy: Dieling

en: Style Manager
fy: Stylbehear

en: All Styles
fy: Alle stilen

en: Custom Styles
fy: Oanpaste stilen

en: Hierarchical
fy: Hiërargysk

en: &Modify...
fy: &Wizigje...

en: &Delete...
fy: &Wiskje...

en: style%1
fy: styl%1

en: Subtotals
fy: Subtotalen

en: Remove All
fy: Alles wiskje

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
fy: Jo moatte teminsten ien kolom selektearje foar de subtotalen fan de optelling.

en: Grand Total
fy: Eintotaal

en: Column '%1'
fy: Kolom '%1'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
fy: Aktuele subtotalen fe&rfange

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
fy: &Side-ein tusken groepen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
fy: &Gearfetting ûnder gegevens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
fy: &Allinnich gearfetting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
fy: Lege sellen negeare by it sykjen nei wiz&igingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
fy: By elke wiziging yn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
fy: Brûk funksje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
fy: Subtotaal optelle by:

en: Validity
fy: Jildichheid

en: Clear &All
fy: &Alles wiskje

en: &Criteria
fy: &Kritearia

en: Allow:
fy: Tastean:

en: Integer
fy: Ynteger

en: Text Length
fy: Tekstlingte

en: Allow blanks
fy: Wytromtes tastean

en: Data:
fy: Gegevens:

en: Maximum:
fy: Maksimum:

en: Date:
fy: Datum:

en: Date minimum:
fy: Minimale datum:

en: Date maximum:
fy: Maksimale datum:

en: Time:
fy: Tiid:

en: Time minimum:
fy: Minimale tijd:

en: Time maximum:
fy: Maksimale tiid:

en: Number:
fy: Oantal:

en: Entries:
fy: Yngongen:

en: &Error Alert
fy: Foutm&elding

en: Show error message when invalid values are entered
fy: Foutmelding toane as der in ûnjildige wearde ynfierd wurdt

en: Action:
fy: Aksje:

en: Stop
fy: Stopje

en: Warning
fy: Warskôging

en: Information
fy: Ynformaasje

en: Message:
fy: Melding:

en: Input Help
fy: Ynfierhelp

en: Show input help when cell is selected
fy: Ynfierhelp toane as der in sel selektearre wurdt

en: Error
fy: Flater

en: This is not a valid value.
fy: Dit is gjin jildige wearde.

en: This is not a valid time.
fy: Dit is gjin jildige tiid.

en: This is not a valid date.
fy: Dit is gjin jildige datum.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
fy: Hiel getal (lykas 1; 132; 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
fy: In Booleaanske wearde (Wier of net-Wier)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
fy: In desimale wearde (floating point) (lykas 1,3; 0,343; 253)

en: Any kind of value
fy: Elk type wearde

en: A range of strings
fy: In oantal tekenrigen

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
fy: In oantal hiele getallen (lykas 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
fy: In oantal Booleaanse wearden (Wier of net-Wier)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
fy: In oantal driuwende-komma-wearden (lykas 1,3 , 0,343 , 253)

en: A range of any kind of values
fy: In berik fan elk type wearde

en: Syntax
fy: Syntaksis

en: Examples
fy: Foarbylden

en: Related Functions
fy: Ferlykbere funksjes

en: Bit Operations
fy: Bitbewurkings

en: First number
fy: Earste getal

en: Second number
fy: Twadde getal

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
fy: De funksje BITAND() docht in AND-bewurking op de bitjes fan de twa gehiele parameters.

en: BITAND(value; value)
fy: BITAND(wearde; wearde)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
fy: BITAND(12;10) jout  8 (omdat desimaal 12 binary 1100, en desimaal 10  binary 1010 is; en 1100 "anded" mei 1010 is 1000, hokker integer 8 is).

en: Amount to left shift by
fy: Hoefolle nei lofts te skowen

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
fy: De funksje BITLSHIFT() skood de bitjes fan de earste parameter in tal bits nei lofts. it tal bits nei lofts wurdt mei de twadde parameter oanjûn. Tink derom dat in negatyf nûmer in ferskowing nei rjochts bewurkmastert.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
fy: BITLSHIFT(wearde; skowôfstân)

en: Amount to right shift by
fy: Hoefolle nei rjochts te skowen

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
fy:   De funksje BITRSHIFT() skood te bitjes fan de earste parameter in tal bits nei rjochts. Hoefolle bits nei rjochts wurdt meid e twadde parameter oantsjutte. Tink derom dat as dit oantal negatyf is dit yn  werklikheid in ferskowing nei lofts oanjout.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
fy: BITRSHIFT(wearde; skowôfstân)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
fy: De funksje BITOR() docht in OR-bewurking op de bitjes fan de twa parameters.

en: BITOR(value; value)
fy: BITOR(wearde; wearde)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
fy: BITOR(12;10) jout 14 (omdat desimaal 12 binary 1100 is, en desimaal 10 binary 1010; en 1100 "ored" mei 1010 is 1110, hokker integer 14 is).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
fy: De funksje BITXOR() docht in ekslusive OR bewurking op de bitjes fan de twa hiele parameters.

en: BITXOR(value; value)
fy: BITXOR(wearde; wearde)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
fy: BITXOR(12;10) jout 6 (omdat desimaal 12 binary 1100 is, en desimaal 10 binary 1010; en 1100 "xored" mei 1010 is 0110, hokker integer 6 is).

en: Conversion
fy: Konverzje

en: Bool value to convert
fy: Te konvertearjen Booleaanske wearde

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
fy: De funksj BOOL2STRING () jout in tekenrigewearde foar in opjûne Booleaanske wearde. Dizze metoade is bedoeld foar it brûken fan in Booleaanske wearde yn metoades dy't in tekenrige nedich hawwe

en: BOOL2STRING(value)
fy: BOOL2STRING(wearde)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
fy: BOOL2STRING(Wier) jout "Wier"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
fy: BOOL2STRING(net-wier) jout "Net-wier"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
fy: upper(BOOL2STRING(find("ana";"banaan"))) jout WIER

en: Integer value to convert
fy: Te konvertearjen hiel getal

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
fy: De funksje INT2BOOL() jout in Booleaanske wearde foar in opjûn hiel getal. Dizze metoade is bedoeld foar it brûken fan in hiel getal yn metoaden dy't in Booleaanske wearde freegje. De funksje akseptearret alinnich 0 of 1. As der in oare wearde jûn wurdt, dan wurdt 'net-wier' weromjûn.

en: INT2BOOL(value)
fy: INT2BOOL(wearde)

en: INT2BOOL(1) returns true
fy: INT2BOOL(1) jout Wier

en: INT2BOOL(0) returns false
fy: INT2BOOL(0) jout Net-wier

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
fy: OR(INT2BOOL(1); Net-wier) jout Wier

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
fy: De funksje BOOL2INT() jout in hiele wearde werom foar in opjûne Booleaanske wearde. Dizze metoade is bedoeld foar it brûken fan in Booleaanske wearde yn metoaden dy't in hiel getal nedich hawwe.

en: BOOL2INT(value)
fy: BOOL2INT(wearde)

en: BOOL2INT(True) returns 1
fy: BOOL2INT(Wier) jout 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
fy: BOOL2INT(Net-wier) jout 0

en: Number to convert into string
fy: Yn tekenrige om te setten getal

en: NUM2STRING(value)
fy: NUM2STRING(wearde)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
fy: NUM2STRING(10) jout "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
fy: NUM2STRING(2,05) jout "2,05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
fy: =fyn("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2,010102) jout Wier

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
fy: De funksje STRING() jout in tekenrigewearde werom foar in opjûn getal. It is deselde funksje as NUM2STRING().

en: A one character string to convert
fy: In te konvertearjen tekenrige fan in karakter

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
fy: De funksje CHARTOASCII() jout de ASCII-koade (as desimaal hiel getal) werom foar in opjûn karakter.

en: CHARTOASCII(value)
fy: CHARTOASCII(wearde)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
fy: CHARTOASCII("v") jout 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
fy: CHARTOASCII(r) is fout. In karakter stiet tusken oanhellingstekens ("r").

en: The ASCII values to convert
fy: De te konvertearjen ASCII-wearden

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
fy: De funksje ASCIITOCHAR() jout it karakter werom foar elke opjûne ASCII-koade

en: ASCIITOCHAR(value)
fy: ASCIITOCHAR(wearde)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
fy: ASCIITOCHAR(118) jout "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
fy: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) jout "KDE" werom

en: Value in X
fy: Wearde yn X

en: Value in Y
fy: Wearde yn Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
fy: De funksje POLR() set de kartesyske koördinaten (x,y) fan in punt yn it platte flak om nei de poalkoördinaat striel r. Dizze funksje kin ek brûkt wurde foar de berekkening fan r (=|(x+yi)|) fan it komplekse getal (x+yi).

en: POLR(12;12) returns 16.9705
fy: POLR(12;12) jout 16.9706

en: POLR(12;0) returns 12
fy: POLR(12;0) jout 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
fy: De funksje POLA() set de kartesyske koördinaten (x,y) fan in punt yn it platte flak om nei de poalkoördinaat hoeke A (yn radialen). Dizze funksje kin ek brûkt wurde foar de berekkening fan it argumint fan it komplekse getal (x+yi). -Pi &lt;=A&lt;=Pi. (opmerking: de funksje berekkent negative hoeken as posityf. Oersetter).

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
fy: POLA(12;12) jout 0.78539816

en: POLA(12;0) returns 0
fy: POLA(12;0) jout 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
fy: POLA(0;12) jout 1.5707

en: Angle (radians)
fy: Hoeke (radialen)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
fy: De funksje CARX() jout de x-koördinaat werom fan in punt yn it platte flak opjûn yn poalkoördinaten.

en: CARX(Radius;Angle)
fy: CARX(striel;hoeke)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
fy: CARX(12;1.5707) jout 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
fy: CARX(12;0) jout 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
fy: De funksje DECSEX() konvertearret in getal mei it type "double" (desimale breuk mei dûbele presyzje) nei in tiidwearde.

en: DECSEX(double)
fy: DECSEX(dûbeld)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
fy: DECSEX(1,6667) jout 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
fy: DECSEX(7,8) jout 7:48

en: Hours
fy: oeren

en: Minutes
fy: Minuten

en: Seconds
fy: Sekonden

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
fy: De funksje SEXDEC() jout in desimale wearde werom. Jo kinne ek in tiidwearde opjaan. Sjoch it foarbyld.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
fy: SEXDEC(tiidwearde) of SEXDEC(oeren;minuten;sekonden)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
fy: SEXDEC(1;5;7) jout 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
fy: DECSEX("8:05") jout 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
fy: De funksje CARY() jout de y-koördinaat werom fan in punt yn it platte flak opjûn yn poalkoördinaten.

en: CARY(Radius;Angle)
fy: CARY(striel;hoeke)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
fy: CARY(12;1.5707) jout 12

en: CARY(12;0) returns 0
fy: CARY(12;0) jout 0

en: ROMAN(Number)
fy: ROMAN(getal)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
fy: ROMAN(99) jout "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
fy: ROMAN(-55) jout "Err"

en: Numeral
fy: Romeinsk getal

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
fy: De funksje ARABIC() set in Romeins getal om yn in normaal (Arabysk) getal.

en: ARABIC(Numeral)
fy: ARABIC(Romeinsk getal)

en: ARABIC("IV") returns 4
fy: ARABIC("IV") jout 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
fy: ARABIC("XCIX") jout 99

en: Range marking the database
fy: Selberik foar de databank

en: String marking the column in the database
fy: Tekenrige dy't de kolom yn de databank oanjout

en: Range marking the conditions
fy: Berik wêryn de betingsten

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Telt alle getallen op yn in kolom fan in databank, dy't foldogge oan in tal betingsten.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
fy: DSUM(databankl; "kop"; betingsten)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DSUM(A1:C5; "Salaris"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
fy: Berekkent it gemiddelde yn in kolom fan in databank, dy't foldogge oan in tal betingsten foar de getalwearden

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
fy: DAVERAGE(databank; "kop"; betingsten)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DAVERAGE(A1:C5; "Salaris"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Telt it oantal sellen dy't nûmerike wearden befetsje yn in kolom fan in databank, dy't foldogge oan in tal betingsten.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
fy: DCOUNT(databank; "kop"; betingsten)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DCOUNT(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Telt it oantal sellen dy't nûmerike of alfanûmerike wearden befetsje yn in kolom fan in databank, dy't foldogge oan in tal betingsten.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
fy: DCOUNTA(databank; "kop"; betingsten)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DCOUNTA(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
fy: Jout in inkele wearde werom út in kolom fan in databank, dy't foldocht oan in tal betingsten. Dizze funksje jout in foutmelding as der gjin wearde, of mear as ien wearde oanwêzich is.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
fy: DGET(databank; "kop"; betingsten)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DGET(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Jout it grutste getal yn in kolom fan in databank, dy't foldocht oan in tal betingsten.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
fy: DMAX(databank; "kop"; betingsten)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DMAX(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Jout it lytste getal werom yn in kolom fan in databank, dy't foldocht oan in tal betingsten.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
fy: DMIN(databank; "kop"; betingsten)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DMIN(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Jout it produkt werom fan alle nûmerike wearden yn in kolom fan in databank, dy't foldogge oan in tal betingsten.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
fy: DPRODUCT(databank; "kop"; betingsten)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DPRODUCT(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Jout de skatte standertdeviaasje werom fan in populaasje, basearre op in stekproef, gebrûk meitsjend fan alle nûmerike wearden yn in kolom fan in databank, dy't foldogge oan in tal betingsten.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
fy: DSTDEV(databank; "kop"; betingsten)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DSTDEV(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Jout de standertdeviaasje werom fan in populaasje, basearre op de hiele populaasje, gebrûk meitsjend fan alle nûmerike wearden yn in kolom fan in databank, dy't foldogge oan in tal betingsten.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
fy: DSTDEVP(databank; "kop"; betingsten)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DSTDEVP(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Jout de skatte fariaasje werom fan in populaasje, basearre op in stekproef, gebrûk meitsjend fan alle nûmerike wearden yn in kolom fan in databank, dy't foldogge oan in tal betingsten.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
fy: DVAR(databank; "kop"; betingsten)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DVAR(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
fy: Jout de fariaasje werom fan in populaasje, basearre op de hiele populaasje, gebrûk meitsjend fan alle nûmerike wearden yn in kolom fan in databank, dy't foldogge oan alle betingsten.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
fy: DVARP(databank; "kop"; betingsten)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
fy: DVARP(A1:C5; "salaris"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
fy: Berik wêryn de krústabel

en: Name of the field of which you want the summary data
fy: Namme fan it fjild wêrfan't jo de gearfetting hawwe wolle

en: Fetches summary data from a pivot table.
fy: Hellet gearfetting op út in krústabel.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
fy: GETPIVOTDATA(databank; "ferkeapen")

en: Date & Time
fy: Datum & tiid

en: Method (optional)
fy: Metoade (opsjoneel)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
fy: De funksje WIKEKDEI() jout de wikedei werom fan in opjûne datum. As de metoade 1 is (standert), dan jout WIKEDEI() 1 foar snein, 2 foar moandei,... As de metoade 2 is, dan is moandei 1, tiisdei 2,... En is de metoade 3, dan jout WIKEDEI() 0 foar moandei, 1 foar tiisdei, ...

en: WEEKDAY(date; method)
fy: WIKEDEI(datum; metoade)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
fy: WIKEDEI("2002-02-22"; 2) jout 5

en: Date1
fy: Datum1

en: Date2
fy: Datum2

en: Method
fy: Metoade

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
fy: De funksje DAGEN360() jout it oantal dagen werom fan datum1 oant datum2. Hjirby wurdt in  360-dagen-kalinder brûkt, wêrby't der fan útgien wurdt dat elke moanne 30 dagen hat. As de metoade Net-wier is (de standert), dan wurdt de Amerikaanske berekkeningsmetoade brûkt, is de metoade Wier, dan wurdt de Jeropeeske berekkeningsmetoade brûkt.

en: DAYS360(date1; date2; method)
fy: DAGEN360(datum1; datum2; metoade)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
fy: DAGEN360("2/22/2002", "4/21/2002", Net-wier) jout 59

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
fy: De funksje TIIDWEARDE() jout in getal (tusken 0 en 1) werom foar it momint fan de dei, dat oanjout hokker gedielte fan de dei (fan 24 oere) ferrûn is sûnt tolve oere nachts.

en: TIMEVALUE(time)
fy: TIIDWEARDE(tiid)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
fy: TIIDWEARDE("10:05:02") joutt 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
fy: De funksje DATUMWEARDE() jout it oantal dagen werom dat foarby gien is sûnt 31 desimber 1899.

en: DATEVALUE(date)
fy: DATUMWEARDE(datum)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
fy: DATUMWEARDE("22-2-2002") jout 37309

en: Months
fy: Moannen

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
fy: De funksje EDATUM() jout de datum werom, in oantal moannen foar of nei in opjûne datum.

en: EDATE(date; months)
fy: EDATUM(datum; moannen)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
fy: EDATUM("22-2-2002"; 3) jout "22-5-2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
fy: EDATUM("31-3-2007"; -1) jout "28-2-2007"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
fy: De funksje EOMOANNE() jout de lêste dei fan in moanne lyn, bepaald troch in datum en it oantal moannen dernei of derfoar.

en: EOMONTH(date; months)
fy: EOMOANNE(datum; moannen)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
fy: EOMOANNE("22-2-2006"; 3) jout "31-5-2006"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
fy: EOMOANNE("12-3-2008"; -1) jout "28-2-2008"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
fy: EOMOANNE("12-3-2006"; 0) jout "31-3-2006"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
fy: De funksje JIER() jout it jier fan in datum werom. As der gjin parameter opjûn wurdt is dat it aktuele jier.

en: YEAR(date)
fy: JIER(datum)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
fy: JIER("22-2-2008") jout 2008

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
fy: JIER(2323,1285) jout 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
fy: De funksje MOANNE() jout de moanne yn in datum werom. As der gjin parameter opjûn wurdt is dat de aktuele moanne.

en: MONTH(date)
fy: MOANNE(datum)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
fy: MOANNE("22-2-2008") jout 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
fy: MOANNE(2323,1285) jout 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
fy: De funksje DEI() jout de dei yn in datum werom. As der gjin parameter opjûn is, is dat de aktuele dei.

en: DAY(date)
fy: DEI(datum)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
fy: DEI("22-2-2002") jout 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
fy: DEI(2323,1285) jout 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
fy: De funksje OERE() jout it oere yn in tiid lyn. As der gjin parameter opjûn is, is dat it aktuele oere.

en: HOUR(time)
fy: OERE(tiid)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
fy: OERE("22:10:12") jout 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
fy: OERE(0,1285) jout 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
fy: De funksje MINÚT() jout de minuten yn in tiid werom. As der gjin parameter opjûn wurdt is dat it aktuele oantal minuten.

en: MINUTE(time)
fy: MINÚT(tiid)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
fy: MINÚT("22:10:12") jout 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
fy: MINÚT(0,1234) jout 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
fy: De funksje SEKONDEN() jout de sekonden yn in tiid werom. As der gjin parameter opjûn wurdt is dat it aktuele oantal sekonden.

en: SECOND(time)
fy: SEKONDEN(tiid)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
fy: SEKONDEN("22:10:12") jout 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
fy: SEKONDEN(0,1234) jout 42

en: First (earlier) date value
fy: Earste (eardere) datum

en: Second date value
fy: Twadde datum

en: Calculation mode
fy: Berekkeningsmetoade

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
fy: De funksje WIKEN() berekkent it ferskil tusken de twa data yn wiken. De tredde parameter bepaalt de berekkeningsmetoade. As de metoade 0 is, dan jout WIKEN() it grutst mooglike oantal wiken werom tusken dizze dagen. As de metoade 1 is, dan jout it allinnich it oantal hiele wiken werom tusken dizze dagen.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
fy: WIKEN(datum2, datum1, metoade)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
fy: WIKEN("2007-02-18"; "2007-02-26"; 0) jout 1, omdat der 1 wike en 1 dei tusken dizze twa data sitte

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
fy: WIKEN("2007-19-02"; "2007-19-02"; 1) jout 0, omdat der gjin hiele wike tusken dizze data sit, besjoen sûnt de earste dei fan de wike(ôfhinklik fan jo lokale ynstellingen is dat snein of moandei)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
fy: De funksje MOANNEN() berekkent it ferskil tusken twa data yn moannen. De tredde parameter jout de berekkeningsmetoade oan: as de metoade 0 is, dan jout MOANNEN() it grutst mooglike oantal moannen werom tusken dizze dagen. As de metoade 1 is, dan jout de funksje allinnich it oantal hiele moannen tusken dizze dagen.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
fy: MOANNEN(datum2, datum1, metoade)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
fy: MONTHS("2006-01-18"; "2006-02-26"; 0) geeft 1, omdat der 1 moanne en 8 dagen tusken dizze datums sitte

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
fy: MONTHS("2006-01-19"; "2006-02-26"; 1) geeft 0, omdat der gjin hiele moanne tusken dizze datums sit, rekkene fan de earste dei fan de moanne ôf.

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
fy: De funksje JIERREN() berekkent it ferskil tusken twa data yn jierrren. De tredde parameter bepaalt de berekkeningsmetoade: as de metoade 0 is, dan jout JIERREN() it grutst mooglike oantal jierren werom tusken dizze dagen. As de metoade 1 is, dan jout de funksje allinnich it oantal hiele jierren fan 1 jannewaris oant 31 desimber.

en: YEARS(date2; date1; mode)
fy: JIERREN(datum2; datum1; methode)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
fy: JIERREN("2005-02-19"; "2006-02-26"; 0) jout 1, omdat der 1 jier en 7 dagen tusken sitte

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
fy: JIERREN("2007-02-19"; "2007-02-26"; 1) jout 0, omdat der net in hiel jier tusken sit, rekkene fan de earste dei fan it jier ôf

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
fy: De funksje DAGEN() berekkent it ferskil tusken twa data yn dagen.

en: DAYS(date2; date1)
fy: Dagen(datum2, datum1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
fy: DAGEN("2006-02-22"; "2006-02-26") jout 4

en: Year
fy: Jier

en: Month
fy: Moanne

en: Day
fy: Dei

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
fy: De funksje DWIFANITJIER) jout it nûmer fan de dei yn it jier werom (1.. 365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
fy: DEIFANITJIER(jier;moanne;dei)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
fy: DEIFANITJIER(2008;12;1) jout 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
fy: DEIFANITJIER(2000;2;29) jout 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
fy: De funksje DATUM() jout de datum werom, de opmaak is neffens de lokale ynstellingen.

en: DATE(year;month;date)
fy: DATUM(jier;moanne;dei)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
fy: DATE(2008;5;5) jout freed 05 maaie 2008

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
fy: De funksje TIID() jout de tiid werom, de opmaak is neffens de lokale ynstellingen.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
fy: TIID(oeren;minuten;sekonden)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
fy: TIID(10;2;2) jout10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
fy: TIID(10;70;0) jout 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
fy: TIID(10;-40;0) jou 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
fy: De funksje OEREN() jout de wearde fan de oeren werom yn in tiidsútdrukking.

en: HOURS(time)
fy: OEREN(tiid)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
fy: HOURS("10:5:2") jout 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
fy: De funksje ISLEAPYEAR() jout 'Wier' werom as it opjûne jier in skrikkeljier is.

en: ISLEAPYEAR(year)
fy: ISLEAPYEAR(jier)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
fy: ISLEAPYEAR(2000) jout Wier

en: DAYSINMONTH(year;month)
fy: DAGENYNMOANNE(jier;moanne)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
fy: DAGENYNMOANNE(2008;2) jout 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
fy: De funksje DAGENYNJIER() jout it oantal dagen werom yn it opjûne jier.

en: DAYSINYEAR(year)
fy: DAGENYNJIER(jier)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
fy: DAGENYNJIER(2008) jout 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
fy: De funksje WIKENYNJIER() jout it oantal wiken werom yn it opjûne jier.

en: WEEKSINYEAR(year)
fy: WIKENYNJIER(jier)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
fy: WIKENYNJIER(2008) jout 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
fy: De funksje MINUTEN() jout de wearde fan de minuten werom yn in tiidsútdrukking.

en: MINUTES(time)
fy: MINUTEN(tiid)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
fy: MINUTEN("10:5:2") jout 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
fy: De funksje SEKONDEN() jout de wearde fan de sekonden werom yn in tiidsútdrukking.

en: SECONDS(time)
fy: SEKONDEN(tiid)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
fy: SEKONDEN("10:5:2") jout 2

en: Number of day in week (1..7)
fy: Nûmer fan de dei yn de wike (1...7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
fy: De funksje DEINAMME() jout de namme werom fan de wykdei (1..7) Yn guon lannen is moandei de earste dei fan de wike, wylst yn oare lannen snein de earste dei fan de wike is.

en: DAYNAME(weekday)
fy: DEINAMME(wykdei)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
fy: DEINAMME(1) jout moandei (as de wike begjint op moandei)

en: Number of month (1..12)
fy: Nûmer fan de moanne (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
fy: De funksje MOANNENAMME() jout de namme werom fan de moanne (1..12).

en: MONTHNAME(number)
fy: MOANNENAMME(getal)

en: MONTHNAME(5) returns May
fy: MOANNENAMME(5) jout maaie

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
fy: De funksje AKTUELEDATUM() jout de aktuele datum werom, dizze funksje is itselde as de funksje HJOED().

en: CURRENTDATE()
fy: AKTUELEDATUM()

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
fy: AKTUELEDATUM() jout de dei fan hjoed werom. opmakke neffens jo lokale ynstellingen.

en: The TODAY() function returns the current date.
fy: De funksje HJOED() jout de datum fan no werom.

en: TODAY()
fy: HJOED()

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
fy: HJOED() jout de datum fan no werom, opmakke neffens jo lokale ynstellingen.

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
fy: De funksje NO() jout de datum en tiid fan hjoed werom. Dizze funksje is itselde as AKTUELEDATUM() en is taheakke foar de komptabiliteit mei oare tapassingen.

en: NOW()
fy: NO()

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
fy: NO() jout datum en tijd fan dit stuit werom, opmakke neffens jo lokale ynstellingen.

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
fy: De funksje AKTUELEDATUMTIID() jout de datum en tiid fan no werom.

en: CURRENTDATETIME()
fy:  AKTUELEDATUMTIID()

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
fy:  AKTUELEDATUMTIID() jout de aktuele datum en tiid werom, opmakke neffens jo lokale ynstellingen.

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
fy: De funksje AKTUELETIID() jout de tiid fan no werom, opmakke neffens jo ynstellingen.

en: CURRENTTIME()
fy:  AKTUELETIID()

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
fy: AKTUELETIID() jout bygelyks "19:12:01"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
fy: De funksje PEASKESNEIN() jout de datum werom wêrop yn it opjûne jier Peaskesnein falt.

en: EASTERSUNDAY(year)
fy: PEASKESNEIN(jier)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
fy: PEASKESNEIN(2007) jout "20 april 2007"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
fy: De funksje ISOWIKENÛM() jout it wikenûmer werom wêryn't de opjûne datum falt. Opmerking: dizze funksje folget de ISO8601-standert: in wike begjint altyd op in moandei, en einiget op in snein. De earste wike fan in jier is de wike wêryn't de earste tongersdei fan dat jier falt.

en: ISOWEEKNUM(date)
fy: ISOWIKENÛM(datum)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
fy: ISOWIKENÛM(A1) jout 51 as A1 "21 desimber" befet.

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
fy: De funksje WEEKNUM() jout in wikenûmer werom wêryn de datum falt, mar net neffens de ISO-standert.

en: WEEKNUM(date; method)
fy: WEEKNUM(datum; metoade)

en: First date
fy: Earste datum

en: Second date
fy: Twadde datum

en: interval
fy: Tuskenskoft:

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
fy: De funksje DATEDIF() jout it ferskil oan tusken twa datums.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
fy: De tuskenskoft moat ien fan de folgjende wêzen: "m": moannen; "d": dagen; "y": folsleine jieren; "ym": moannen sûnder jieren; "yd": dagen sûnder jieren; "md": dagen sûnder moannen en jieren

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
fy: DATEDIF(earste datum; twadde datum; tuskenskoft)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
fy: DATEDIF(A1;A2;"d"), me yn A1 "01.01.1995" en yn A2 "15.06.1999", jout it tal dagen 1626

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
fy: De funksje YEARFRAC() jout it tal folle dagen tusken de startdatum en de eindatum neffens de basis.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
fy: Basis moat ien fan de folgjende wêze: 0 = 30/360 US, 1 = Werklike/werklike, 2 = Werklike/360, 3 = Werklike/365, 4 = European 30/360

en: Start date
fy: Start datum

en: Working days
fy: Wurkdagen

en: Holidays
fy: Frije dagen

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
fy: De funksje WORKDAY() jout de earste wurkdei nei de startdatum.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
fy: Frije dagen moat ien fan de folgjende wêze: nûmer = dagen om ta te heakjen, in inkele datum of searjes fan datums.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
fy: WORKDAY(startdatum; dagen; frije dagen)

en: End date
fy: Ein datum

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
fy: De funksje NETWORKDAY() jout it oantal fan de wurkdagen tusken de start en eindatum.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
fy: NETWORKDAY(startdatum; eindatum; Frije dagen)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
fy: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") jout 5 wurkdagen

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
fy: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) jout  3 wurkdagen

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
fy: De funksje DATE2UNIX() set in datum en tiidswearde om nei unixtiid.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
fy: Unix tiid is it oantal sekonden nei midsnacht 1 jannewaris 1970

en: DATE2UNIX(date)
fy: DATE2UNIX(datum)

en: Unixtime
fy: Unixtiid

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
fy: De funksje UNIX2DATE() set unixtiid om nei in datum en tiidswearde.

en: UNIX2DATE(unixtime)
fy: UNIX2DATE(unixtiid)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
fy: UNIX2DATE(0) jout 1970-01-01

en: Engineering
fy: Technyk

en: Base
fy: Basis

en: MinLength
fy: MinLingte

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
fy: De funksje BASE() set in getal mei grûntal 10 om yn in tekenrige fan in getal mei grûntal 2 oant 36.

en: BASE(number;base;prec)
fy: BASE(getal;grûntal;sekuerens)

en: BASE(128;8) returns "200"
fy: BASE(128;8) jout "200"

en: Where the function is evaluated
fy: Wêr't de funksje berekkene wurdt

en: Order of the function
fy: Oarder fan de funksje

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
fy: De funksje BESSELI(x;n) jout de modifisearre Besselfunksje In(x) (dus I fan de oarder n) werom.

en: BESSELI(X;N)
fy: BESSELI(x;n)

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
fy: BESSELI(0,7;3) jout 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
fy: De funksje BESSELJ(x;n) jout de Besselfunksje Jn(x) (Dus J fan de oarder n) werom.

en: BESSELJ(X;N)
fy: BESSELJ(x;n)

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
fy: BESSELJ(0,89;3) jout 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
fy: De funksje BESSELK(x;n) jout de modifisearre Besselfunksje Kn(x) (K fan de oarder n) werom.

en: BESSELK(X;N)
fy: BESSELK(x;n)

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
fy: BESSELK(3;9) jout 397,95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
fy: De funksje BESSELY(x;n) jout de Besselfunksje Yn(x) (Y fan de oarder n) werom.

en: BESSELY(X;N)
fy: BESSELY(x;n)

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
fy: BESSELY(4;2) is lyk oan 0,215903595

en: From unit
fy: Fan ienheid

en: To unit
fy: Nei ienheid

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
fy: De funksje KONVERT() jout de omrekkening fan it iene mjitsysteem nei it oare werom.

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
fy: Stipe ienheden foar lingte binne: m (meter). in (inch,duim), ft (feet,foet), mi (myl), Nmi (seemyl), ang (Angstrom), parsec, ljochtjier.

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
fy: Stipe ienheden foar druk binne: Pa (Pascal), atm (atmosfear), mmhg (mm kwikdruk), psi (pounds per square inch), Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
fy: Stipe ienheden foar krêft binne N (Newton), dyne, pound.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
fy: Stipe ienheden foar enerzjy binne: J (joule), c (termodynamyske kalory), cal (IT-kalory), eV (elektronvolt), HPh (hynstekrêft oere), Wh (watt oere), flb (foot-pound), BTU (British Thermal Unit).

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
fy: Stipe ienheden foar fermogen: W (Watt), HP (hynstekrêft), PS (metryske hynstekrêft).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
fy: Stipe ienheden foar magnetisme: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
fy: Stipe ienheden foar temperatuer: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
fy: Stipe ienheden foar oerflakte: m2 (fjouwerkante meter), mi2 (fjouwerkante myl), Nmi2 (fjouwerkante seemyl), in2 (fjouwerkante inch), ft2 (fjouwerkante foet), yd2 (fjouwerkante yard), acre, ha (hektare).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
fy: Stipe ienheden foar snelheid: m/s (meters per sekonde), m/h (meters per oere), mph (milen per oere), kn (knopen).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
fy: Foar metryske ienheden kin ien fan dizze foarheaksels brûkt wurde: E (eksa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hekto, 1E+02), e (deka, 1E+01), d (desi, 1E-01), c (sinty, 1E-02), m (mily, 1E-03), u (mikro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (piko, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
fy: KONVERT(getal; fan_ienheid; nei_ienheid)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
fy: KONVERT(32;"C";"F") is lyk oan 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
fy: CONVERT(3;"lbm";"kg") is lyk oan 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
fy: KONVERT(7,9;"cal";"J") is lyk oan 33,0757

en: Lower limit
fy: Underste limyt

en: Upper limit
fy: Boppeste limyt

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
fy: De funksje ERF() is de flaterfunskje (ek bekend as error function). Mei in inkel argumint jout ERF() de flaterfunksjewearde tusken 0 en dat argumint.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
fy: ERF(ûnderste limyt; boppeste limyt)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
fy: ERF(0,4) is lyk oan 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
fy: De funksje ERFC() jout de komplemintêre errorfunksje (komplemintêre foutenfunksje) werom.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
fy: ERFC(ûnderste limyt; boppeste limyt)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
fy: ERFC(0,4) is lyk oan 0,57160764

en: The value to convert
fy: Te konvertearjen wearde

en: The minimum length of the output
fy: De minimum lingte fan de útfier

en: DEC2BIN(value)
fy: DES2BIN(wearde)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
fy: DES2BIN(12) jout "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
fy: DES2BIN(55) jout "110111"

en: DEC2HEX(value)
fy: DEC2HEX(wearde)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
fy: DES2HEKS(12) jout "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
fy: DES2HEKS(55) jout "37"

en: DEC2OCT(value)
fy: DES2OKT(wearde)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
fy: DES2OKT(12) jout "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
fy: DES2OKT(55) jout "67"

en: OCT2BIN(value)
fy: OKT2BIN(wearde)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
fy: OKT2BIN("12") jout "1010" (beide binne gelyk oan desimaal 10)

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
fy: OKT2BIN(55) jout "101101" (beide binne gelyk oan desimaal 45)

en: OCT2DEC(value)
fy: OKT2DES(wearde)

en: OCT2DEC("12") returns 10
fy: OKT2DES("12") jout 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
fy: OKT2DES("55") jout 45

en: OCT2HEX(value)
fy: OKT2HEKS(wearde)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
fy: OCT2HEX("12") jout "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
fy: OCT2HEX("55") jout "2D"

en: BIN2DEC(value)
fy: BIN2DES(wearde)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
fy: BIN2DES("1010") jout 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
fy: BIN2DES("11111") jout 31

en: BIN2OCT(value)
fy: BIN2OKT(wearde)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
fy: BIN2OKT("1010") jout "12" (beide binne gelyk oan desimaal 10)

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
fy: BIN2OKT("11111") jout "37" (beide binne gelyk oan desimaal 31)

en: BIN2HEX(value)
fy: BIN2HEKS(wearde)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
fy: BIN2HEKS("1010") jout "a" (beide binne gelyk oan desimaal 10)

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
fy: BIN2HEKS("11111") jout "1f" (beide binne gelyk oan desimaal 31)

en: HEX2DEC(value)
fy: HEKS2DES(wearde)

en: HEX2DEC("a") returns 10
fy: HEKS2DES("a") jout 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
fy: HEKS2DES("37") jout 55

en: HEX2OCT(value)
fy: HEKS2OKT(wearde)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
fy: HEKS2OKT("a") jout "12" (beide binne gelyk oan desimaal 10)

en: HEX2OCT("37") returns "67"
fy: HEKS2OKT("37") jout "67" (beide binne gelyk oan desimaal 55)

en: HEX2BIN(value)
fy: HEKS2BIN(wearde)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
fy: HEKS2BIN("a") jout "1010" (beide binne gelyk oan desimaal 10)

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
fy: HEKS2BIN("37") jout "110111" (beide binne gelyk oan desimaal 55)

en: Real coefficient
fy: Reële diel

en: Imaginary coefficient
fy: Imaginêre diel

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
fy: De funksje KOMPLEKS(reëel,imaginêr) jout in kompleks getal werom as de tekenrige "x+yi".

en: COMPLEX(real;imag)
fy: KOMPLEKS(reëel,imaginêr)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
fy: KOMPLEKS(1,2;3,4) jout "1,2+3,4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
fy: KOMPLEKS(0;-1) jout "-i" (0+-1i wurdt dus -i)

en: Complex number
fy: Kompleks getal

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
fy: De funksje IMAGINERY(tekenrige) jout it imaginêre diel fan in kompleks getal werom (sûnder de tafoeging i, dus as in reëel getal).

en: IMAGINARY(string)
fy: IMAGINERY(tekenrige)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
fy: IMAGINERY("1,2+3,4i") jout 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
fy: IMAGINERY("1,2") jout 0 (it imaginêre diel is 0 want 1,2 = 1,2+0i)

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
fy: De funksje IMREAL(tekenrige) jout it reële diel werom fan in kompleks getal, as reëel getal.

en: IMREAL(string)
fy: IMREAL(tekenrige)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
fy: IMREAL("1,2+3,4i") jout 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
fy: IMREAL("1,2i") jout 0 (it reële diel is 0, want 1,2i = 0+1,2i))

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
fy: De funksje IMKOS(tekenrige) jout de kosinus werom fan in kompleks getal as in tekenrige of as reëel getal.

en: IMCOS(string)
fy: IMKOS(tekenrige)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
fy: IMKOS("1+i") jout "0,83373-0,988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
fy: IMKOS("12i") jout 8.1377,4 (dus as reëel getal)

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
fy: De funksje IMCOSH(string) jout de hyperbolyske kosinus fan in kompleks getal.

en: IMCOSH(string)
fy: IMCOSH(tekenrige)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
fy: IMCOSH("1+i") jout "0.83373+0.988898i"

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
fy: IMCOSH("12i") jout 0.84358

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
fy: De funksje IMSIN(tekenrige) jout de sinus werom fan in kompleks getal as in tekenrige of as reëel getal.

en: IMSIN(string)
fy: IMSIN(tekenrige)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
fy: IMSIN("1+i") jout "1,29846+0,634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
fy: IMSIN("12") jout -0,536573 (dus as reëel getal)

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
fy: De funksje IMSINH(string) jout de hyperbolyske sinus fan in kompleks getal.

en: IMSINH(string)
fy: IMSINH(tekenrige)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
fy: IMSINH("1+i") jout "0.63496+1.29846i"

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
fy: IMSINH("1.2") jout 1.50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
fy: De funksje IMTAN(tekenrige) jout de tangens fan in kompleks getal.

en: IMTAN(string)
fy: IMTAN(tekenrige)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
fy: IMTAN("1+i") jout "0.27175+1.08392i"

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
fy: IMTAN("1.2") jout 2.57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
fy: De funksje IMTANH(tekerige) jout de hyperbolyske tangens fan in kompleks getal.

en: IMTANH(string)
fy: IMTANH(tekenrige)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
fy: IMTANH("1+i") jout "1.08392+0.27175i"

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
fy: IMTANH("1.2") jout 0.83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
fy: De funksje IMEKSP(tekenrige) jout de eksponint werom fan in kompleks getal as in tekenrige of as reëel getal.

en: IMEXP(string)
fy: IMEXP(tekenrige)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
fy: IMEXP("2-i") jout "3,99232-6,21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
fy: IMEXP("12i") jout "0,843854-0,536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
fy: De funksje IMLN(tekenriges) jout de natuerlike logaritme werom fan in kompleks getal as in tekenrige of as reëel getal.

en: IMLN(string)
fy: IMLN(tekenrige)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
fy: IMLN("3-i") jout "1,15129-0,321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
fy: IMLN("12") jout 2,48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
fy: De funksje IMLOG2(tekenrige) jout de logaritme mei grûntal 2 fan in kompleks getal.

en: IMLOG2(string)
fy: IMLOG2(tekenrige)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
fy: IMLOG2("3+4i") jout "2.321928+1.337804i"

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
fy: De funksje IMLOG10(tekenrige) jout de logaritme mei grûntal 10 fan in kompleks getal.

en: IMLOG10(string)
fy: IMLOG10(tekenrige)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
fy: IMLOG10("3+4i") jout "0.69897+0.402719i"

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
fy: De funksje IMSQRT(tekenrige) jout de fjouwerkantswoartel werom fan in kompleks getal as in tekenrige of as reëel getal.

en: IMSQRT(string)
fy: IMSQRT(tekenrige)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
fy: IMSQRT("1+i") jout "1,09868+0,45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
fy: IMSQRT("1,2i") jout "0,774597+0,774597i"

en: Power
fy: Krêft

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
fy: De funksje IMPOWER(tekenrige) jout in kompleks getal werom, ferheven ta in macht, as in tekenrige of as reëel getal.

en: IMPOWER(string)
fy: IMPOWER(tekenrige)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
fy: IMPOWER("4-i";2) jout "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
fy: IMPOWER("1,2";2) jout 1,44 (dus as in reëel getal

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
fy: De funksje IMSOM() jout de som fan in oantal komplekse getallen as in tekenrige  "x+yi" werom.

en: IMSUM(value;value;...)
fy: IMSOM(tekenrige;tekenrige;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
fy: IMSOM(1,2;"3,4+5i") jout "4,6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
fy: IMSOM(1,2;"1i") jout "1,2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
fy: De funksje IMDIV() jout de dieling fan in oantal komplekse getallen werom yn de tekenrige  "x+yi".

en: IMDIV(value;value;...)
fy: IMDIV(tekenrige;tekenrige;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
fy: IMDIV(1,2;"3,4+5i") jout "0,111597-0,164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
fy: IMDIV("12+i";"12-i") jout "0,986207+0,16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
fy: De funksje IMSUB() jout it ferskil werom tusken in oantal komplekse getallen yn de tekenrige  "x+yi".

en: IMSUB(value;value;...)
fy: IMSUB(tekenrige;tekenrige;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
fy: IMSUB(1,2;"3,4+5i") jout "-2,2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
fy: IMSUB(1,2;"1i") jout "1,2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
fy: De functie IMPRODUKT() jout it produkt werom fan in oantal komplekse getallen yn de tekenrige "x+yi".

en: IMPRODUCT(value;value;...)
fy: IMPRODUKT(tekenrige;tekenrige;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
fy: IMPRODUKT(1,2;"3,4+5i") jout "4,08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
fy: IMPRODUKT(1,2;"1i") jout "+1,2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
fy: De funksje IMCONJUGATE(kompleks getal) jout de kompleks taheakke (kompleks konjugearre) fan in kompleks getal yn de tekenrige "x+yi". (imaginêre diel oar teken).

en: IMCONJUGATE(complex number)
fy: IMCONJUGATE(kompleks getal)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
fy: IMCONJUGATE("1,2+5i") jout "1,2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
fy: IMCONJUGATE("-i") jout "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
fy: IMCONJUGATE("12") jout 12 (getal)

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
fy: De funksje IMARGUMENT(kompleks getal) jout it haadargumint werom fan in kompleks getal x+yi (dat is de hoeke A yn poalkoördinaten, yn radialen. It komplekse getal x+yi wurdt hjirby yn it platte flak werjûn troch it punt (x,y)). -Pi&lt;A&lt;Pi en A ûngelyk 0 (dus reële diel komplekse getal mei net 0 wêze).

en: IMARGUMENT(complex number)
fy: IMARGUMINT(kompleks getal)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
fy: IMARGUMINT("1,2+5i") jout 1,33525

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
fy: IMARGUMINT("-i") jout -1.57079633 (= -Pi/2)

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
fy: IMARGUMINT("12") jout "#Div/0" (soe 0 wêze moatte, nim foar imaginêre diel in lytse wearde lykas 0,0001 of sa)

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
fy: De funksje IMABS(kompleks getal) jout de noarm of absolute wearde werom fan in kompleks getal x+yi (dat is de poalkoördinaat r (de striel), wêrby't it komplekse getal (x+yi) yn it platte flak werjûn wurdt troch it punt (x,y)).

en: IMABS(complex number)
fy: IMABS(kompleks getal)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
fy: IMABS("1,2+5i") jout 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
fy: IMABS("-i") jout 1

en: IMABS("12") returns 12
fy: IMABS("12") jout 12

en: Floating point value
fy: Desimale wearde (mei driuwende komma)

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
fy: De funksje DELTA(x;y) jout 1 as x = y, en oars 0. Standertwearde fan y is 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
fy: DELTA(1,2; 3,4) jout 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
fy: DELTA(3; 3) jout 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
fy: DELTA(1; Wier) jout 1 (Wier wurdt oanjûn mei 1)

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
fy: De funksje GESTEP(x;y) jout 1 as x >= y en oars 0. Standertwearde fan y is 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
fy: GESTEP(1,2; 3,4) jout 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
fy: GESTEP(3; 3) jout 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
fy: GESTEP(0,4; Wier) jout 0 (Wier stiet lyk mei 1; 0,4 >= 1 is net-Wier)

en: GESTEP(4; 3) returns 1
fy: GESTEP(4; 3) jout 1

en: Financial
fy: Finansjeel

en: Issue date
fy: Utjeftedatum

en: First interest
fy: Startrinte

en: Settlement
fy: Skikking

en: Annual rate of security
fy: Jierrinte fan in weardepapier

en: Par value
fy: Nominale wearde

en: Number of payments per year
fy: Oantal betellingen per jier

en: Day counting basis
fy: Basis fan deibetelling

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
fy: ACCRINT(útjeftedei; startrinte; ferfaldatum; jierrinte; nominale wearde; betellingsfrekwinsje; basis)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
fy: ACCRINT("2008-2-28"; "2008-8-31"; "2008-5-1"; 0,1;1000; 2; 0) jout 16,944 (opm.: de twadde parameter kloppet net)

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
fy: ACCRINTM(útjeftedei; ferfaldatum; rinte; nominale wearde; basis)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
fy: ACCRINTM("2008-2-28"; "2008-8-31"; 0,1; 100) jout 5,0278

en: Cost
fy: Kosten

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
fy: AMORDEGRC( Kosten; keap datum; earste periode ein datum; restwearde; perioade; rinte; basis)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
fy: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) jout 228

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
fy: De AMORLINC berrekent de skulddielingswearde foar it Frânske boekhâldsysteem mei help fan it liniêre weardefermindering.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
fy: AMORLINC( Kosten; keap datum; earste perioade ein datum; restwearde; perioade; rinte; basis)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
fy: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) jout 91.256831

en: Principal
fy: Startkaptaal

en: Interest rate
fy: Rinte

en: Periods per year
fy: Perioaden yn't jier

en: Years
fy: Jierren

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
fy: De funksje COMPOUND() jout de wearde werom fan in ynvestearring, neffens it startkaptaal, de nominale rinte, de stoartingsfrekwinsje en tiid. Foarbyld: €5.000 tsjin 12% rinte, oer 5 jier opsparre mei in stoartingsfrekwinsje fan elk fearnsjier levert in einbedrach op fan COMPOUND(5000;0,12;4;5) oftewol €9.030,56.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
fy: COMPOUND(begjinkaptaal;rinte;perioaden;perioaden_per_jier)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
fy: COMPOUND(5000;0,12;4;5) is lyk oan 9030.56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
fy: De funksje CONTINUOUS() berekkent de útkomst fan in kontinu gearstalde rinte, sjoen it startkapitaal, de nominale rinte en de tiidsdoer yn jierren. Foarbyld: €1.000 tsjin 10% rinte yn 1 jier levert CONTINUOUS(1000;1;1) ofwol €1.105,17 op.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
fy: CONTINUOUS(startkaptaal;rinte;jierren)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
fy: CONTINUOUS(1000;0,1;1) is lyk oan 1.105,17

en: Frequency
fy: Frekwinsje

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
fy: COUPNUM(beteldatum; ferfaldatum; frekwinsje; basis)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
fy: COUPNUM("2008-2-28"; "2008-8-31"; 2; 0) jout 1

en: rate
fy: rinte

en: periods
fy: Perioaden

en: value
fy: Wearde

en: end
fy: ein

en: Calculates the cumulative interest payment.
fy: Berekkent de kumulative renteútkearing

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
fy: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) is lyk oan -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
fy: Berekkent de kumulatyf wichtichste betelling.

en: Salvage
fy: Restwearde

en: Life
fy: Libbensdoer

en: Period
fy: Perioade

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
fy: De functie DB() berekkent de ôfskriuwing fan in kredytpost oer in opjûne perioade mei help fan de degressive ôfskriuwingsmetoade. Moanne is opsjoneel, by weilitten wurdt 12 as wearde oannommen.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
fy: DB(kosten; restwearde; libbensdoer; perioade [;moanne])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
fy: DB(8000;400;6;3) is lyk oan 1.158,40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
fy: DB(8000;400;6;3;2) is lyk oan 1.783,41

en: Factor
fy: Faktor

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
fy: De funksje DDB() berekkent de ôfskriuwing fan in kredytpost oer in opjûne perioade middels de "arithmetic declining"-ôfskriuwingsmetoade. De faktor is opsjoneel, by weilitten wurdt 2 as wearde oannommen. Alle parameters moatte grutter as nul wêze.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
fy: DDB(kosten; restwearde; libbensdoer; perioade [;faktor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
fy: DDB(75000;1;60;12;2) jout 1721,81

en: Price per $100 face value
fy: Priis per € 100 nominale wearde

en: Redemption
fy: Oflossing

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
fy: DISC("2008-2-28"; "2008-831"; 12; 14) jout 0,2841

en: Fractional Dollar
fy: Fraksjonele Dollar

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
fy: De funksje DOLLARDE() jout in Dollarpriis werom útdrukt yn in desimaal getal. De fraksjonele dollar is it getal dat konvertearre wurdt en de fraksje is de neamer fan de breuk

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
fy: DOLLARDE(fraksjonele dollar; neamer)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
fy: DOLLARDE(1,02; 16) - betsjut 1 en 2/16 - jout 1,125

en: Decimal Dollar
fy: Desimale dollar

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
fy: De funksje DOLLARFR() jout de Dollarpriis as in breuk werom. De desimale dollar is it getal dat konvertearre wurdt, en de fraksje is de neamer fan de breuk

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
fy: DOLLARFR(fraksjonele dollar; fraksje)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
fy: DOLLARFR(1.125; 16) jout 1.02. (1 + 2/16)

en: Rate
fy: Taryf

en: Present value (PV)
fy: Aktuele wearde (AW)

en: Future value (FV)
fy: Takomstige wearde (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
fy: Jout it oantal perioaden werom dy't nedich binne om in ynvestearring de winske wearde berikke te litten.

en: DURATION(rate; pv; fv)
fy: DURATION(rinte; pv; fv)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
fy: DURATION(0,1; 1000; 2000) jout 7,27

en: Coupon
fy: Kûponrinte

en: Yield
fy: Rindemint

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
fy: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) jout 5.9937749555

en: Nominal interest rate
fy: Nominale rinte

en: Periods
fy: Perioaden

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
fy: De funksje EFFEKT() berekkent de effektive rinte by in nominaal rintepersintaazje (jierlikse rinte of APR). Foarbyld: 8% yn'e moanne gearstalde rinte jout in effektive rinte fan EFFEKTYF(,08 ;12) ofwol 8,3%.

en: EFFECT(nominal;periods)
fy: EFFEKT(nominaal;perioaden)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
fy: EFFEKT(0,08;12) is lyk oan 0,083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
fy: De funksje EFFECTIVE() berekkent de effektive rinte by in nominaal rintepersintaazje.(jierlikse rinte of APR), en is itselde as de funksje EFFEKT().

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
fy: EFFEKTYF(nominaal;perioaden)

en: EURO(currency)
fy: EURO(faluta)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
fy: EURO("NLG") is lyk oan 2,20371

en: Source currency
fy: Boarne faluta

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
fy: De funksje EUROCONVERT() konvertearret in nûmer fan ien natsonale faluta nei in oare faluta yn de Europeeske Monetêre Uny. De faluta kin ien fan de folgjende wêze:ATS (Eastenryk), BEF (Belgje), DEM (Dútslân), ESP (Spanje), FIM (Finlân), FRF (Frankryk), GRD (Grikelân), IEP (Ierlân), ITL (Itaalje), LUF (Lúksemboarch), NLG (Nederlân), of PTE (Portugal).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
fy: EUROCONVERT(nûmer; boarne faluta; doel faluta)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
fy: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") is lyk oan 1.95583

en: Present value
fy: Wearde fan hjoed

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
fy: De funksje FV() jout de takomstige wearde fan in investearring werom, neffens de effektive rinte en de ferstrutsen tiid. Mei bgl. €1000 op in sparrekken tsjin 8% rinte, krije jo oer 2 jier FV(1000;0,08;2) ofwol €1166,40.

en: FV(present value;yield;periods)
fy: FV(aktuele_wearde;rinte;perioades)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
fy: FV(1000;0,08;2) is lyk oan 1166,40

en: Payment per period
fy: Betelling per perioade

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
fy: De funksje FV_ANNUITY() jout de takomstige wearde werom fan in rige útkearingen, mei it each op de hichte fan de útkearing, it rintepersintaazje, en it oantal perioaden. Foarbyld: jo ûntfange €500 yn't jier oer in perioade fan 20 jier. Dit ynvestearje jo tsjin 8% rinte. Nei 20 jier sil it totaal FV_ANNUITY(500;0,08;20) ofwol €22.880,98 bedrage. Der wurdt fan útgien dat de útkearing oan'e ein fan elke moanne bart.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
fy: FV_ANNUITY(bedrach;rinte;perioaden)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
fy: FV_ANNUITY(1000;0,05;5) is lyk oan 5525,63

en: Investment
fy: Ynvestearring

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
fy: INTRATE(beteldatum; ferfaldatum; investearring; útbetelling; basis)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
fy: INTRATE("2005-2-28"; "2005-8-31"; 1000000; 2000000;1)jout 1,98

en: Number of periods
fy: Oantal perioaden

en: Present values
fy: Aktuele wearden

en: Future value (optional)
fy: Takomstige wearde (opsjoneel)

en: Type (optional)
fy: Type (opsjoneel)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
fy: IPMT() berekkent it rintebedrach fan de annuïteit.

en: Rate is the periodic interest rate.
fy: Rinte is it periodike rintepersintaazje.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
fy: Perioade is de ôfnameperioade. 1 Foar de earste en NPER foar de lêste perioade.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
fy: NPER is it totaal oantal perioaden wêryn't in annuïteit ôfbetelle wurdt.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
fy: PV is de aktuele wearde yn de rige fan ôfbetellingen.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
fy: FV (opsjoneel) is de winske (takomstige) wearde. Standert: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
fy: Type (opsjoneel) definiearret de eindatum. 1 Foar betelling oan it begjin fan in perioade en 0 (standert) foar betelling oan'e ein fan in perioade.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
fy: It foarbyld toant it te beteljen rintebedrach yn it lêste jier fan in 3-jierrige liening. It rintepersintaazje is 10 persint.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
fy: IPMT(rinte; perioade; NPer; PV; FV; type)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
fy: IPMT(0,1;3;3;8000) is lyk oan -292,45

en: Guess
fy: Skatting

en: Present values (PV)
fy: Aktuele wearden (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
fy: Berekkent de betelle rinte oer de opjûne perioade fan in ynvestearring.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
fy: Perioade is de perioade fan ôfname. 1 stiet foar earste en NPer foar de lêste perioade.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
fy: NPer is it totaal oantal perioaden wêryn't in annuïteit ôfbetelle wurdt.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
fy: ISPMT(rinte; perioade; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
fy: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) is lyk oan -533333

en: Face value
fy: Oanjûne wearde

en: Coupon rate
fy: Kûponrinte

en: Coupons per year
fy: kûpons per jier

en: Market interest rate
fy: Merkrintefoet

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
fy: De funksje LEVEL_COUPON() berekkent de wearde fan in level-kûpon-obligaasje. Foarbyld: Stel, de rente is 10%. In obligaasje fan €1000 mei healjierlikse kûpons mei in rinte fan 13% dy't ta waaksdom komme yn 4 jier hat as wearde: LEVEL_COUPON(1000;,13;2;4;.1) ofwol €1.096,95.

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
fy: LEVEL_COUPON(1000;,13;2;4;.1) is lyk oan 1.096,95

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
fy: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) jout 0.316321106

en: Reinvestment
fy: Herynvestearring

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
fy: MIRR(wearden; ynferstearring; herynfestearring)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
fy: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) is lyk oan 34.2823387842%

en: Effective interest rate
fy: Effektive rinte

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
fy: De funksje NOMINAL() berekkent it nominale rintepersintaazje by in effektyf rintepersintaazje (op jierbasis) gearstald nei opjûne tiidsynterfallen. Foarbyld: om 8% te fertsjinjen by in oalle moannen gearstalde rinte is in rinte nedich fan NOMINAL(,08;12) ofwol 7,72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
fy: NOMINAAL(effektyf;perioaden)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
fy: NOMINAAL(0,08;12) is lyk oan 0,0772

en: Payment
fy: Betelling

en: Future value (FV - optional)
fy: Takomstige wearde (FV - opsjoneel)

en: Returns the number of periods of an investment.
fy: Jout it oantal perioaden werom fan in ynvestearring.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
fy: NPER(rinte;betelling;pv;fv;type)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
fy: NPER(0,1; -100; 1000) is lyk oan 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
fy: NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) jout 11,906

en: Values (array)
fy: Wearden (rige)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
fy: De netto hjoeddeiske wearde (NPV) foar searjes fan periodike jildberin.

en: Last
fy: Lêste

en: AnnualYield
fy: Jierliks rindemint

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
fy: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) jout  90.991042345

en: Price
fy: Priisopjefte

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
fy: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) jout 4.997775351

en: Number of periods (NPer)
fy: Oantal perioaden (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
fy: PMT() jout it bedrach twerom foar in liening, basearre op in konstante rinte en in konstante ôfbetelling (alle kearen itselde bedrach ôfbetelje).

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
fy: PMT(rinte; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
fy: PMT(0,1; 4; 10000) is lyk oan -3154,71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
fy: PPMT() berekkent it bedrach dat per perioade betelle wurde moat oan in annuïteit fan in kaptaal.

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
fy: PPMT(taryf; perioade; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
fy: PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) is lyk oan -18,48

en: Issue
fy: Utjeftedatum

en: Discount rate
fy: Koartingstaryf

en: Basis     Calculation method
fy: Basis     Berekkenmetoade

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
fy:   0       US metoade, 12 moannen, eltse moanne mei 30 dagrn

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
fy:   1       Werklike oantal fan dagen yn it jier, werklike oantal dagen yn de moanne

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
fy:   2       360 dagen yn it jier, werklike oantal dagen yn de moanne

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
fy:   4       365 dagen yn it jier, werklike oantal fan dagen yn de moanne

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
fy:   5       Europeeske metoade, 12 moannen, eltse moanne hat 30 dagen

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
fy: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) jout  103.819218241

en: Future value
fy: Takomstige wearde

en: PV(future value;rate;periods)
fy: PV(takomstige wearde;rinte;perioaden)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
fy: PV(1166,4;0,08;2) is lyk oan 1000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
fy: De funksje PV_ANNUITY() jout de aktuele wearde werom fan in annuïteit of in fêste jildútkearing yn in bepaalde tiid. Foarbyld: in lotterij keart €50.000,00 yn't jier út oer in perioade fan 20 jier, wylst de rinte 5% bedraacht. De úteinlike wearde fan dizze priis is dan PV_ANNUITY(500000;0,05;20) ofwol €623.111,00. Der wurdt fan útgien dat de útkearing oan'e ein fan elke moanne bart.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
fy: PV_ANNUITY(jildbedrach;rinte;perioaden)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
fy: PV_ANNUITY(1000;0,05;5) is lyk oan 4329,48

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
fy: RECEIVED(beteldatum; ferfaldatum; ynvestearring; koarting; basis)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
fy: RECEIVED("2008-2-28"; "2008-8-31"; 1000; 0,05; 0) jout 1.025,787

en: RRI(1;100;200) returns 1
fy: RRI(1;100;200) jout 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
fy: De funksje SLN berekkent de lineêre ôfskriuwing fan in kredytpost foar in bepaalde ôfskriuwingsperioade. "Kosten" is it bedrach dat foar de kredytpost betelle waard. "Restwearde" is it restearjende bedrach oan de ein fan de ôfskriuwingsperioade. "Libbensdoer" is it oantal perioaden wêryn't de kredytpost ôfskreaun wurdt. SLN ferdielt de kosten evenredich oer de libbensdoer fan in kredytpost.

en: SLN(cost; salvage value; life)
fy: SLN(kosten;restwearde;libbensdoer)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
fy: SLN(10000;700;10) is lyk oan 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
fy: De funksje SYD() berekkent de "sum-of-years digits"-ôfskriuwing foar in kredytpost basearre op oanskafkosten, restwearde, ferwachte libbensdoer en ôfskriuwperioade. Dizze metoade fersnelt de ôfskriuwing, sadat der mear ôfskriuwkosten binne yn de begjinperioade as yn de lettere perioaden. De ôfskriuwingskosten binne de oanskafkosten minus de restwearde. De brûksdoer is it oantal perioaden (meastal jierren) wêryn't de kredytpost ôfskreaun wurdt.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
fy: SYD(oanskafkosten;restwearde;brûksdoer;perioaden)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
fy: SYD(5000; 200; 5; 2) is lyk oan 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
fy: De funksje TBILLEQ() jout de passende obligaasje foar in "fakturearring". De ferfaldatum moat nei de beteldatum lizze, mar net mear as 365 dagen.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
fy: TBILLEQ(beteldatum; ferfaldatum; koarting)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
fy: TBILLEQ("2008-2-28"; "2008-8-31"; 0,1) jout 0,1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
fy: De funksje TBILLPRICE() jout de priis per E100-wearde foar in fakturearring. De ferfaldatum moat nei de beteldatum lizze, mar net mear as 365 dagen. De koarting moat posityf wêze.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
fy: TBILLPRICE(beteldatum; ferfaldatum; koarting)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
fy: TBILLPRICE("2008-2-28"; "2008-8-31"; 0,05) jout 97,4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
fy: De funksje TBILLYFIELD() jout opbringst foar in fakturearring. De ferfaldatum moat nei de beteldatum, mar binnen de 365 dagen lizze. De priis moat posityf wêze.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
fy: TBILLYFIELD(beteldatum; ferfaldatum; priis)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
fy: TBILLYIELD("2008-2-28"; "2008-8-31"; 600) jout -1,63

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
fy: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) jout 1312.5

en: Dates
fy: Datums

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
fy: XIRR( Wearden; Datums[; Skatting = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
fy: XIRR(B1:B4;C1:C4) bygelyks B1:B4 befettet -20000, 4000, 12000, 8000 wylst C1:C4 betettet "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" jout 0.2115964

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
fy: XNPV( taryf; Wearden; Datums )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
fy: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) bygelyks B1:B4 befettet -20000, 4000, 12000, 8000 wylst C1:C4 befettet "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" jout 2907.83187

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
fy: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) jout 0.106194684

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
fy: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) jout 0.050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
fy: De funksje ZERO_COUPON() berekkent de wearde fan in zero-kûpon (purekoarting) obligaasje. Bygelyks: as it rintetaryf 10% is, dan sil in obligaasje fan €1000 nei in rintiid fan 20 jier in wearde krigen hawwe fan ZERO_COUPON(1000;,1;20) ofwol €148,64.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
fy: ZERO_COUPON(oanjûne wearde;rinte;jierren)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
fy: ZERO_COUPON(1000;,1;20) is lyk oan 148,64

en: Manual
fy: Mei de hân

en: ERRORTYPE(value)
fy: ERRORTYPE(wearde)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
fy: ERRORTYPE(NA()) jout 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
fy: ERRORTYPE(0) jout in flater

en: Reference
fy: Referinsje

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
fy: De funksje N() konvertearret in wearde mei in getal. As de wearde in getal is, of nei in getal ferwiist, dan jout dizze funksje it getal werom. As de wearde Wier is, jout de funksje 1 werom. As de wearde in datum is, dan jout de funksje it deinûmer fan de datum werom. By alle oare jout de funksje in 0 werom.

en: N(value)
fy: N(wearde)

en: N(3.14) returns 3.14
fy: N(3,14) jout 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
fy: N("7") jout 0 (omdat "7" tekst is)

en: Type of information
fy: Soart ynformaasje

en: INFO(type)
fy: YNFO(type)

en: Any value
fy: Elke wearde

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
fy: De funksje ISLOGICAL() jout Wier werom as de parameter in Booleaanske wearde is, oars jout dizze Net-wier.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
fy: ISLOGICAL(A1>A2) jout Wier

en: ISLOGICAL(12) returns False
fy: ISLOGICAL(12) jout Net-wier

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
fy: De funksje ISBLANK() jout Wier as de parameter leech is. Oars jout de funksje Net-wier.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
fy: ISBLANK(A1) jout Wier as A1 leech is

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
fy: ISBLANK(A1) jout Net-wier as A1 in wearde befet

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
fy: De funksje ISNUMBER() jout Wier werom as de parameter in nûmerike wearde is, oars jout se Net-wier. Is itselde as ISNUM().

en: ISNUMBER(12) returns True
fy: ISNUMBER(12) jout Wier

en: ISNUMBER(hello) returns False
fy: ISNUMBER(hallo) jout Net-wier

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
fy: De funksjee ISNUM() jout Wier as de parameter in nûmerike wearde is, oars jout se Net-wier. Is itselde as ISNUMBER().

en: ISNUM(12) returns True
fy: ISNUM(12) jout Wier

en: ISNUM(hello) returns False
fy: ISNUM(hallo) jout Net-wier

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
fy: De funksje ISTIME() jout Wier as de parameter in tiidwearde is, oars jout dizze Net-wier.

en: ISTIME("12:05") returns True
fy: ISTIME("12:05") jout Wier

en: ISTIME("hello") returns False
fy: ISTIME("hallo") jout Net-wier

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
fy: De funksje ISDATE() jouft Wier as de parameter in datumwearde is, oars jout dizze Net-wier

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
fy: ISDATE("2008-2-2") jout Wier

en: ISDATE("hello") returns False
fy: ISDATE("hallo") jout Net-wier

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
fy: De funksje ISREF() jout Wier as de parameter ferwiist nei in referinsje (ferwizing). oars jout dizze Net-wier

en: ISREF(A12) returns true
fy: ISREF(A12) jout Wier

en: ISREF("hello") returns false
fy: ISREF("hallo") jout Net-wier

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
fy: De funksje ISTEXT() jout Wier as de parameter in tekenrige is, oars jout dizze Net-wier.

en: ISTEXT(12) returns False
fy: ISTEXT(12) jout Net-wier

en: ISTEXT("hello") returns True
fy: ISTEXT("hallo") jout Wier

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
fy: De funksje ISNONTEXT() jout Wier als de parameter gjin tekenrige is, oars jout dizze Net-wier. Is gelyk oan ISNOTTEXT().

en: ISNONTEXT(12) returns True
fy: ISNONTEXT(12) jout Wier

en: ISNONTEXT("hello") returns False
fy: ISNONTEXT("hallo") jout Net-wier

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
fy: De functie ISNOTTEXT() jout Wier as de parameter gjin tekenrige is, oars jout dizze Net-wier. Is itselde as ISNONTEXT().

en: ISNOTTEXT(12) returns True
fy: ISNOTTEXT(12) jout Wier

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
fy: ISNOTTEXT("hallo") jout Net-wier

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
fy: De funksje ISODD() jout Wier as it getal ûneven is, oars jout dizze Net-wier.

en: ISODD(12) returns False
fy: ISODD(12) jout Net-wier

en: ISODD(-7) returns True
fy: ISODD(-7) jout Wier

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
fy: De funksje ISEVEN() jout Wier as it getal even is, oars jout dizze Net-wier.

en: ISEVEN(12) returns True
fy: ISEVEN(12) jout Wier

en: ISEVEN(-7) returns False
fy: ISEVEN(-7) jout Net-wier

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
fy: De funksje ISERR() jout Wier werom as de parameter in fout is oars as N/A, en oars Net-wier. Brûk ISERROR() as jo ek de fout N/A ynslute wolle.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
fy: De funksje ISERROR() jout Wier werom as de parameter in fout is (elk type fout), oars jout dizze Net-wier.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
fy: De funksje ISNA() jout Wier as de parameter in fout is fan it type N/A, oars jout dizze Net-wier.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
fy: De funksje NA() jout de konstante flaterwearde, N/A.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
fy: De funksje TYPE() jout 1 werom, as de wearde in getal is, 2 as de wearde tekst is, 4 as de wearde in logyske wearde is, 16 as der in flater- (error) wearde stiet of 64 as de wearde in rige is. As de sel dy't de wearde representearret in formule befet, dan wurdt dêrfan it weromjeftetype weromjûn.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
fy: TYPE(A1) jout 2, as A1 "tekst" befet

en: TYPE(-7) returns 1
fy: TYPE(-7) jout 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
fy: TYPE(A2) jout 1, as A2 "=CURRENTDATE()" befet (in formule dy't in getal werom jout)

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
fy: Jout de aktuele triemnamme. As it aktuele dokumint net opslein is, wurdt der in lege tekenrige weromjûn.

en: Logical
fy: Booleaansk

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
fy: De funksje FALSE() jout de Booleaanske wearde Net-wier werom..

en: FALSE() returns FALSE
fy: FALSE() jout Net-wier

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
fy: De funksje TRUE() jout de Booleaanske wearde Wier werom.

en: TRUE() returns TRUE
fy: TRUE() jout Wier

en: Boolean values
fy: Booleaanske wearden

en: AND(value;value;...)
fy: AND(wearde;wearde;...)

en: AND(true;true;true) returns True
fy: AND(Wier;Wier;Wier) jout Wier

en: AND(true;false) returns False
fy: AND(Wier;Net-wier) jout Net-wier

en: OR(value;value;...)
fy: OR(Wearde;Wearde;...)

en: OR(false;false;false) returns False
fy: OR(Net-wier;Net-wier;Net-wier) jout Net-wier

en: OR(true;false) returns True
fy: OR(Wier;Net-wier) jout Wier

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
fy: De funksje NAND() jout Net-wier as alle wearden Wier binne en oars Net-wier. (NAND() is itselde as NOT (AND()) ).

en: NAND(value;value;...)
fy: NAND(Wearde;Wearde;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
fy: NAND(Wier;Net-wier;Net-wier) jout Wier

en: NAND(true;true) returns False
fy: NAND(Wier;Wier) jout Net-wier

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
fy: De funksje NOR() jout Net-wier as op teminsten ien wearde Wier is en oars Wier. (NOR = NOT(OR()) ).

en: NOR(value;value;...)
fy: NOR(Wearde;Wearde;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
fy: NOR(Wier;Net-wier;Net-wier) jout Net-wier

en: NOR(false;false) returns True
fy: NOR(Net-wier;Net-wier) jout Wier

en: XOR(value;value;...)
fy: XOR(Wearde;Wearde;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
fy: XOR(Net-wier;Net-wier;Net-wier) jout Net-wier (= XOR(Net-wier;Net-wier) = Net-wier)

en: Boolean value
fy: Booleaanske wearde

en: NOT(false) returns True
fy: NOT(Net-wier) jout Wier

en: NOT(true) returns False
fy: NOT(Wier) jout Net-wier

en: If true
fy: wannear't wier

en: If false
fy: wannear't net wier

en: IF(condition;if_true;if_false)
fy: IF(foarwearde;as_Wier;as_Net-wier)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
fy: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) jout 3

en: Math
fy: Wiskunde

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
fy: De funksje SUBTOTAL() jout in subtotaal fan in oanbeane list mei arguminten. Dêrby wurde oare subtotalen yn de list negeard. De funksje kin ien fan de neikommende getallen wêze: 1 - Gemiddelde, 2 - Oantal, 3 - OantalA, 4 - Maks, 5 - Min, 6 - Produkt, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 -Som, 10 - Far, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
fy: SUBTOTAL(funksje; wearde)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
fy: As yn A1:A5 de getallen 7, 24, 23, 56 en 9 opslein binne:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
fy: SUBTOTAL(1; A1:A5) jout 23,8 (gemiddelde wearde)

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
fy: SUBTOTAL(4; A1:A5) jout 56 (de maksimale wearde)

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
fy: SUBTOTAL(9; A1:A5) jout 119 (de som)

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
fy: SUBTOTAL(11; A1:A5) jout 307,76  (De fariaasje fan de hiele populaasje)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
fy: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) jout 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
fy: De funksje LMM() (Least Common Multiple; is LMM: Lytste Mienskiplike Mearfâld) jout it lytste mienskiplike mearfâld fan twa of mear driuwende-komma-wearden

en: LCM(value; value)
fy: LCM(wearde;wearde)

en: LCM(6;4) returns 12
fy: LCM(6;4) jout 12 (12 = 2*6 en 3*4)

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
fy: LCM(1,5;2,25) jout 4,5 (4,5 = 3*1,5 en 2*2,25)

en: LCM(2;3;4) returns 12
fy: LCM(2;3;4) jout 12 (12 = 6*2 en 4*3 en 3*4)

en: Third number
fy: Tredde getal

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
fy: De funksje GCD() (Greatest Common Divider; is GMD: Grutste Mienskiplike Dieler) jout it grutste dieltal (dieler) fan twa of mear hiele wearden.

en: GCD(value; value)
fy: GCD(wearde; wearde)

en: GCD(6;4) returns 2
fy: GCD(6;4) jout 2 (6 dielber troch 2, 4 dielber troch 2, gruttere mienskiplike dieler is der net

en: GCD(10;20) returns 10
fy: GCD(10;20) jout 10 (10 dielber troch 10, 20 dielber 10, grutere mienskiplike dieler is der net)

en: GCD(20;15;10) returns 5
fy: GCD(20;15;10) jout 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
fy: De funksje EPS() jout de "masine-epsilon". Dit is it ferskil tusken 1 en it earstfolgjende driuwende-komma-getal grutter as 1 dat opslein wurde kin yn it ûnthâld. Omdat kompjûters mar in beheinde samling getallen bewarje kinne yn in einich oantal (8, 16, 32, ensfh. ) bitsjes, sille der altyd ôfrûningsflaters optrede kinne yn alle berekkeningen mei driuwvende-komma-getallen. Dizze binne oer it generaal ûnbetsjuttend lyts (mar kinne lykwols liede ta tige grutte fouten, lykas by in dieling troch it ferskil fan twa hast identike getallen, wêrfan't ien fan beiden ôfrûne is. Tink bygelyks oan differinsjearjen dat krekt om dizze reden sa slim is om sekuer te dwaan. In fierder minstens sa grut probleem is as twa driuwende-komma-getallen mei inoar fergelike wurde dy't hast identyk binne en ôfrûningsfouten hawwe kinne: hoewol't se mooglik lyk binne, lykje se ferskillend te wêzen, wêrtroch't bygelyks in IF()-funksje ferkeard útfierd wurdt. Konklúzje: nea twa mooglik hast deselde driuwende-komma-getallen mei inoar fergelykje).

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
fy: Op de measte systemen jout dizze funksje 2^-52=2,2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
fy: 0,5*EPS() jout de "ôfrûningsienheid", dizze wearde is nijsgjirrich, want it is de grutste wearde x wêrfoar (1+x)-1=0 is (fanwege ôfrûningsfouten).

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
fy: Kies in getal x tusken 0 en EPS(). Merkbyt dat (1+x) - 1 of nei 0 of nei EPS() ôfrûne wurdt

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
fy: De funksje POWER(x,y) jout de wearde fan x ta de macht y.

en: POWER(value;value)
fy: POWER(wearde;wearde)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
fy: POWER(1,2;3,4) is lyk oan 1,85873

en: POWER(2;3) equals 8
fy: POWER(2;3) is lyk oan 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
fy: De funksje POW(x,y) jout de wearde fan x ta de macht y en is lyk oan POWER().

en: POW(value;value)
fy: POW(wearde;wearde)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
fy: POW(1,2;3,4) is lyk oan 1,85873

en: POW(2;3) equals 8
fy: POW(2;3) is lyk oan 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
fy: De funksje EVEN() jout it earste even getal werom dat grutter of gelyk is oan de parameter.

en: EVEN(value)
fy: EVEN(wearde)

en: EVEN(1.2) returns 2
fy: EVEN(1,2) jout 2

en: EVEN(2) returns 2
fy: EVEN(2) jout 2

en: Precision
fy: Sekuerens

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
fy: De funksje TRUNC() kapt de wearde ôf nei in opjûn oantal sifers efter de komma (desimalen). As dit oantal net opjûn wurdt wurdt 0 brûkt.

en: TRUNC(value; precision)
fy: TRUNC(wearde; oantal_desimalen)

en: TRUNC(1.2) returns 1
fy: TRUNC(1,2) jout 1 (nei 0 sifers efter de komma ôfkapt)

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
fy: TRUNC(213,232; 2) jout 213,23

en: ODD(value)
fy: ODD(wearde)

en: ODD(1.2) returns 3
fy: ODD(1,2) jout 3

en: ODD(2) returns 3
fy: ODD(2) jout 3

en: ODD(-2) returns -3
fy: ODD(-2) jout -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
fy: De funksje GAMMA() jout de gamma funksjewearde.

en: GAMMA(value)
fy: GAMMA(wearde)

en: GAMMA(1) returns 1
fy: GAMMA(1) jout 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
fy: De funksje MOD() jout de rest werom nei in dieling. As de twadde parameter nul is, dan jout de funksje #DIV/0, omdat der troch 0 dield wurdt wat net mooglik is. Sjoch ek QUOTIENT().

en: MOD(value;value)
fy: MOD(wearde;wearde)

en: MOD(12;5) returns 2
fy: MOD(17;5) jout 2 (17/5 = 3 rest 2)

en: MOD(5;5) returns 0
fy: MOD(5;5) jout 0 (rest dieling is 0)

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
fy: It teken fan de wearde. Dizze funksje jout: -1 werom as it getal negatyf is, 0 as it getal nul is en 1 as it getal posityf is.

en: SIGN(value)
fy: SIGN(wearde)

en: SIGN(5) equals 1
fy: SIGN(5) is lyk oan 1

en: SIGN(0) equals 0
fy: SIGN(0) is lyk oan 0

en: SIGN(-5) equals -1
fy: SIGN(-5) is lyk oan -1

en: This function multiplies each value by -1.
fy: Dizze funksje fermannichfâldiget elke wearde mei -1 (feroaret dus it teken).

en: INV(value)
fy: INV(wearde)

en: INV(-5) equals 5
fy: INV(-5) is lyk oan 5

en: INV(5) equals -5
fy: INV(5) is lyk oan -5

en: INV(0) equals 0
fy: INV(0) is lyk oan 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
fy: Dizze funksje telt it oantal hiele wearden en driuwende-komma-wearden yn de opjûne arguminten. Jo kinne telle yn in berik: COUNT(A1:B5) of yn in list mei wearden, lykas COUNT(12;5;12,5).

en: COUNT(value;value;value...)
fy: COUNT(wearde;wearde;...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
fy: COUNT(-5;"KSpread";2) jout 2 (der binne 2 getallen)

en: COUNT(5) returns 1
fy: COUNT(5) jout 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
fy: De funksje COUNTA() telt it oantal net-lege arguminten. Jo kinne telle yn in berik: COUNTA(A1:B5) of yn in list mei wearden, lykas COUNTA(12;5;12,5).

en: COUNTA(value;value;value...)
fy: COUNTA(wearde;wearde;wearde...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
fy: COUNTA(-5;"KSpread";2) jout 3 (der binne 3 net-lege wearden)

en: COUNTA(5) returns 1
fy: COUNTA(5) jout 1

en: Cell range
fy: Sellenberik

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
fy: Dizze funksje jout it oantal lege sellen yn it berik.

en: COUNTBLANK(range)
fy: COUNTBLANK(berik)

en: Range
fy: Berik

en: Criteria
fy: Kritearia

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
fy: De funksje COUNTIF() jout it oantal sellen binnen in opjûn berik, dy't oan de opjûne kritearia(betingsten) foldogge.

en: COUNTIF(range;criteria)
fy: COUNTIF(berik;kritearia)

en: A floating point value
fy: In driuwende-komma-wearde (desimale breuk, ornaris reëel getal neamd)

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
fy: De funksje FACT() berekkent de fakulteit fan (it hiele diel) fan de parameter.De wiskundige útdrukking is (wearde)! (n! = 1*2*3* ... *n; bygl. 3! is 3 fakulteit = 1*2*3 = 6). Fact is de ôfkoarting fan it Ingelske factorial.

en: FACT(number)
fy: FACT(getal)

en: FACT(10) returns 3628800
fy: FACT(10) jout 3628800

en: FACT(0) returns 1
fy: FACT(0) jout 1(per definysje)

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
fy: De funksje FACTDOUBLE() berekkent de dûbele fakulteit fan in parameter. De wiskundige útdrukking hjirfoar is x!!. Sjoch fierders de foarbylden.

en: FACTDOUBLE(number)
fy: FACTDOUBLE(getal)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
fy: FACTDOUBLE(6) jout 48 (=2*4*6)

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
fy: FACTDOUBLE(7) jout 105 (=1*3*5*7)

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
fy: De funksje SUM() berekkent de som fan alle wearden dy't as parameter opjûn binne. Jo kinne de som fan in bepaald berik, SUM(A1:B5) berekkenje of fan in list fan wearden, lykas SUM(12;5,12,5).

en: SUM(value;value;...)
fy: SUM(wearde;wearde;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
fy: SUM(12;5;7) is lyk oan 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
fy: SUM(12,5;2) is lyk oan 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
fy: De funksje SUMA() berekkent de som fan alle wearden dy't as parameter opjûn binne Jo kinne de som fan in bepaald berik, SUMA(A1:B5), berekkenje of fan in list mei wearden, lykas SUMA(12;5,12,5). As in parameter tekst of de Booleaanske warde NETWIER befet, dan wurdt dizze as 0 teld, as de parameter de wearde WIER blykt te hawwen wurdt dizze as 1 teld.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
fy: SUMA(12;5;7) is lyk oan 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
fy: SUMA(12,5; 2; Wier) is lyk oan 15.5

en: Check range
fy: Kontroleberik

en: Sum range
fy: Somberik

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
fy: De funksje SUMIF() berekkent de som fan alle wearden dy't as parameters opjûn binne dy't oan de betingsten foldogge. It somberik is opsjoneel. As dy net opjûn wurde wurde de wearden yn it kontroleberik opteld. De lingte fan it kontroleberik mei net grutter wêze as de lingte fan it somberik.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
fy: SUMIF(kontroleberik,betingsten,somberik)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
fy: SUMIF(A1:A4;">1") telt alle wearden op yn A1:A4 dy't grutter binne as 1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
fy: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) telt alle wearden yn B1:B4 by inoar op as de byhearrende wearde yn A1:A4 gelyk is oan 0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
fy: De funksje PRODUKT() berekkent it produkt fan alle wearden dy't as parameter opjûne binne. Jo kinne it produkt yn in bepaald berik, PRODUKT(A1:B5), berekkenje of fan in list fan wearden, lykas PRODUKT(12;5,12,5). As der gjin nûmerike wearden fûn wurde wurdt 0 weromjûn.

en: PRODUCT(value;value;...)
fy: PRODUKT(wearde;wearde;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
fy: PRODUKT(3;5;7) is lyk oan 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
fy: PRODUKT(12,5;2) is lyk oan 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
fy: De funksje KPRODUKT() berekkent it produkt fan alle wearden dy't as parameter opjûn binne. Jo kinne it produkt yn in bepaald berik, KPRODUCT(A1:B5), berekkenje of fan in list fan wearden, lykas KPRODUCT(12;5,12,5). As der gjin nûmerike wearden fûn wurde wurdt 1 weromjûn.

en: KPRODUCT(value;value;...)
fy: KPRODUCT(wearde;wearde;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
fy: KPRODUCT(3;5;7) is lyk oan 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
fy: KPRODUKT(12,5;2) is lyk oan 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
fy: De funksje G_PRODUKT() is itselde as KPRODUKT(), en is oanwêzich fanwege de kompatibiliteit mei Gnumeric.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
fy: G_PRODUKT(wearde;wearde;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
fy: De funksje DIV() dielt de eerste wearde stik foar stik troch de oare wearden.

en: DIV(value;value;...)
fy: DIV(wearde;wearde...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
fy: DIV(20;2;2) jout 5 (20 dield troch 2, dield troch 2)

en: DIV(25;2.5) returns 10
fy: DIV(25;2,5) jout 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
fy: De funksje SUMSQ() berekkent de som fan alle kwadraten (twadde machten) fan de wearden dy't as parameter opjûn binne. Jo kinne dizze som yn in bepaald berik, bygl. SUMSQ(A1:B5), berekkenje of fan in list fan wearden, lykas SUMSQ(12;5;12,5).

en: SUMSQ(value;value;...)
fy: SUMSQ(wearde;wearde;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
fy: SUMSQ(12;5;7) is lyk oan 218 (12*12 + 5*5 + 7*7)

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
fy: SUMSQ(12,5;2) is lyk oan 160,25 (12,5*12,5 + 2*2)

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
fy: De funksje MAX() jou de grutste wearde werom fan de opjûne parameters, tekenrigen en Booleaanske wearden net meirekkene.

en: MAX(value;value;...)
fy: MAX(wearde;wearde;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
fy: MAX(12;5;7) jout 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
fy: MAX(12,5;2) jout 12,5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
fy: MAX(0,5; 0,4; Wier; 0,2) jout 0,5 (Booleaanske wearden wurde net meinommen)

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
fy: De funksje MAXA() jout de grutste wearde werom fan de jûne parameters, Booleaanse wearden ynbegrepen, wylst Wier = 1 jout en Net-wier = 0.

en: MAXA(value;value;...)
fy: MAXA(wearde;wearde;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
fy: MAXA(12;5;7) jout 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
fy: MAXA(12,5;2) jout 12,5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
fy: MAXA(0,5; 0,4; Wier; 0,2) jout 1 (Wier = 1, is hjir de grutste wearde)

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
fy: De funksje MIN()jout de lytste wearde werom fan de opjûne parameters, tekenrigen en Booleaanske wearden net meirekkene.

en: MIN(value;value;...)
fy: MIN(wearde;wearde;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
fy: MIN(12;5;7) jout 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
fy: MIN(12,5; 2) jout 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
fy: MIN(0,4; 2; Net-wier; 0,7) jout 0,4 (Booleaanske wearden wurde net meirekkene)

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
fy: De funksje MINA() jout de lytste wearde werom fan de opjûne parameters, Booleaanse wearden ynbegrepen, wêrby't Wier = 1 jout en Net-wier = 0.

en: MINA(value;value;...)
fy: MINA(wearde;wearde;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
fy: MINA(12;5;7) jout 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
fy: MINA(12,5; 2) jout 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
fy: MINA(0,4; 2; Net-wier; 0,7) jout 0 (Net-wier = 0, is hjir de lytste wearde).

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
fy: De funksje MULTIPLY() fermannichfâldicht alle wearden fan de opjûne parameters mei inoar. Jo kinne de wearden fermannichfâldigje yn in opjûn berik, lykas MULTIPLY(A1:B5); of yn in list fan wearden, lykas MULTIPLY(12;5;12,5).

en: MULTIPLY(value;value;...)
fy: MULTIPLY(wearde;wearde;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
fy: MULTIPLY(12;5;7) is lyk oan 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
fy: MULTIPLY(12,5;2) is lyk oan 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
fy: De funksje MULTINOMINAL() berekkent de multinomiaalkoëffisjint by de getallen yn de parameters. De folgjende formule wurdt brûkt foar MULTINOMINAL(a,b,c):

en: (a+b+c)! / a!b!c!
fy: (a+b+c)! / (a!b!c!)

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
fy: MULTINOMIAL(wearde;wearde;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
fy: MULTINOMIAL(3;4;5) is lyk oan 27720 (= 12!/(3!4!5!) = 479001600/(6*24*120); mei bg. 3! = 1*2*3 = 6)

en: SQRT(9) equals 3
fy: SQRT(9) is lyk oan 3

en: SQRT(-9) is an error
fy: SQRT(-9) is in flater

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
fy: SQRTPI(2) is lyk oan 2,506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
fy: De funksje LN(x) jout it natuerlijke logaritme fan x werom; x>0 (grûntal is e = 2,71828..... ).

en: LN(0.8) equals -0.22314355
fy: LN(0,8) is lyk oan -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
fy: LN(0) is lyk oan -ûneinich (Eins: LN(x) -> -ûneinich as x>0 -> 0)

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
fy: De funksje LOGn(x;n) jout it logaritme, mei grûntal n, fan x werom.

en: LOGn(value;base)
fy: LOGn(wearde;grûntal)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
fy: LOGn(12;10) is lyk oan 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
fy: LOGn(12;2) is lyk oan 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
fy: De funksje ROOTN(x;n) jout de net negative n-de-machtswoartel werom fan x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
fy: ROOTN(9;2) is lyk oan 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
fy: De funksje CUR(x) jout de net-negative treddemachtswoartel werom fan x.

en: CUR(27) equals 3
fy: CUR(27) is lyk oan 3

en: A floating point value, greater than zero
fy: In driuwende-komma-wearde (grutter as 0)

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
fy: De funksje LOG(x) jout it logaritme, mei grûntal10, fan x werom; x>0.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
fy: LOG(0,8) is lyk oan -0,09691001

en: LOG(0) is an error.
fy: LOG(0) is in flater.

en: A positive floating point value
fy: In positive driuwende-komma-wearde

en: LOG10(10) equals 1.
fy: LOG10(10) is lyk oan 1.

en: LOG10(0) is an error.
fy: LOG10(0) is in flater.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
fy: De funksje LOG2(x) jout de logaritme, mei grûntal 2, fan x werom; x>0.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
fy: LOG2(0,8) is lyk oan -0,32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
fy: LOG2(0) is lyk oan -ûneinich. (Eigentlik: LOG2(x) -> -ûneinich as x>0 -> 0).

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
fy: De funksje EXP(x) jout de wearde fan e oant de macht x werom (e = 2,71828....).

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
fy: EXP(9) is lyk oan 8.103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
fy: EXP(-9) is lyk oan 0,00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
fy: CEIL(12,5) is lyk oan 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
fy: CEIL(-12,5) is lyk oan -12

en: Significance (optional)
fy: Signifikânsje (opsjoneel)

en: Mode (optional)
fy: Modus (opsjoneel)

en: CEILING(12.5) equals 13
fy: CEILING(12,5) is lyk oan 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
fy: CEILING(6,43; 4) is lyk oan 8 (8 is it earste produkt fan 4 grutter as 6,43)

en: FLOOR(12.5) equals 12
fy: FLOOR(12,5) is lyk oan 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
fy: FLOOR(-12.5) is lyk oan -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
fy: FLOOR(5; 2) is lyk oan 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
fy: FLOOR(5; 2.2) is lyk oan 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
fy: De funksje ABS(x) jout de absolute wearde werom fan de driuwende-komma-wearde x, dus net negatyf.

en: ABS(12.5) equals 12.5
fy: ABS(12,5) is lyk oan 12,5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
fy: ABS(-12,5) is lyk oan 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
fy: De funksje INT() jout it hiele gedielte fan de wearde.

en: INT(12.55) equals 12
fy: INT(12,55) is lyk oan 12

en: INT(15) equals 15
fy: INT(15) is lyk oan 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
fy: De funksje RAND() jout in pseudo-willekeurich getal tusken de 0 en 1 werom.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
fy: RAND() is bygelyks lyk oan  0,78309922... (mar kin ek in oar willekeurich oar getal wêze tusken 0 en 1. Pseudo omdat de weromjûne wearde net echt willekeurich is, mar berekkene. Foar ús minsken liket it dat dy willekeurich is, en in programma dat skynber willekeurige getallen genereart moat oan bepaalde easken foldwaan, sadat elke útkomst like wierskynlik is)

en: A floating point value (greater 0)
fy: In driuwende-komma-wearde (grutter as 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
fy: De funksje RANDEXP() jout in eksponintsjeel ferdield pseudowillekeurich getal werom.

en: RANDEXP(0.88)
fy: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
fy: De funksje RANDPOISSON() jout in Poisson-ferdield pseudowillekeurich getal werom.

en: A floating point value (between 0 and 1)
fy: In driuwende-komma-wearde (tusken 0 en 1)

en: Trials (greater 0)
fy: Oantal kearen besykjen (grutter as 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
fy: De funksje RANDBINOM() jout in binomiaal-ferdield pseudowillekeurich getal werom.

en: Failures (greater 0)
fy: Oantal mislearringen (grutter as 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
fy: De funksje RANDNEGBINOM() jout in negatyf-binomiaal-ferdield pseudowillekeurich getal werom.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
fy: De funksje RANDBEROUILLI() jout in Bernoulli-ferdield pseudowillekeurich getal werom.

en: RANDBERNOULLI(0.45)
fy: RANDBERNOULLI(0,45)

en: Mean value of the normal distribution
fy: Gemiddelde wearde fan de normale ferdieling

en: Dispersion of the normal distribution
fy: Sprieding fan de normale ferdieling

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
fy: De funksje RANDNORM() jout in normaal- (Gaussysk-) ferdield pseudowillekeurich getal werom.

en: RANDNORM(mu; sigma)
fy: RANDNORM(mu; sigma) (mu is it gemiddelde, sigma is de sprieding of standertdeviaasje fan de normale ferdieling)

en: Bottom value
fy: Boaiemwearde

en: Top value
fy: Topwearde

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
fy: De funksje RANDBETWEEN() jout in pseudo-willekeurich getal werom tusken de boaiem- en topwearde. As boaiem > top, dan jout de funksje "Err." werom.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
fy: RANDBETWEEN(boaiem;top)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
fy: RANDBETWEEN(12;78) hat bygelyks 61,0811 as resultaat (of in oare wearde tusken 12 en 78)

en: Multiple
fy: Mearfâld

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
fy: De funksje MROUND() jout de wearde ôfrûne op it oanjûne mearfâld werom. De wearde en it mearfâld moatte itselde teken hawwe

en: MROUND(value; multiple)
fy: MROUND(wearde; mearfâld)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
fy: MROUND(1,252; 0,5) is lyk oan 1.5 (1,5 = 3*0,5, is fan alle mearfâlden fan 0,5 it tichtst by 1,252)

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
fy: MROUND(-1,252; -0,5) is lyk oan -1,5

en: Digits
fy: Sifers

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
fy: De funksje ROUND(wearde;[sifers]) rûnet in getal ôf. "Sifers" is it oantal sifers efter de komma wêrop jo it getal ôfrûnje wolle. As "sifers" nul is of weilitten wurdt, dan wurdt de wearde ôfrûne nei it tichtstby lizzende hiele getal. As "sifers" lytser is as nul, dan wurdt it hjirmei oerienkommende hiele diel fan it getal ôfrûne.

en: ROUND(value;[digits])
fy: ROUND(wearde;[sifers])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
fy: ROUND(1,252;2) is lyk oan 1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
fy: ROUND(-1,252;2) is lyk oan -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
fy: ROUND(1,258;2) is lyk oan 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
fy: ROUND(-12,25;-1) is lyk oan -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
fy: ROUND(-1,252;0) is lyk oan -1

en: ROUNDUP(value;[digits])
fy: ROUNDUP(wearde;[sifers])

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
fy: ROUNDUP(1,252;2) is lyk oan 1,26

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
fy: ROUNDDOWN(wearde;[sifers])

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
fy: ROUNDDOWN(1,252;2) is lyk oan 1,25

en: Nth term
fy: n-de term

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
fy: De funksje FIB() berekkent de n-de term fan in Fibonacci-rige (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 ...). Hjiryn is nei de earste twa termen elke term de som fan beide termen dy't der oan foarôf geane. FIB(0) is per definysje 0.

en: FIB(9) returns 34
fy: FIB(9) jout 34

en: FIB(26) returns 121393
fy: FIB(26) jout 121393

en: Numerator
fy: Teller

en: Denumerator
fy: Neamer

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
fy: De funksje QUOTIENT() jout it hiele diel fan de breuk (teller/neamer).

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
fy: QUOTIENT(teller;neamer)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
fy: QUOTIENT(21;4) jout 5 (dus allinnich it hiele diel)

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
fy: De funksje MDETERM() berekkent de determinant fan in opjûne matriks. De matriks moat fjouwerkant wêze (nxn).

en: MDETERM(matrix)
fy: MDETERM(matriks)

en: First matrix
fy: Earste matriks

en: Second matrix
fy: Twadde matriks

en: MMULT(matrix1;matrix2)
fy: MMULT(matriks1;matriks2)

en: MMULT(A1:C3)
fy: MMULT(A1:C2; D1:E3)

en: Matrix
fy: Matriks

en: MINVERSE(matrix)
fy: MINVERSE(matriks)

en: MUNIT(dimension)
fy: MUNIT(diminsje)

en: TRANSPOSE(matrix)
fy: TRANSPOSE(matriks)

en: Lookup & Reference
fy: Neislach en referinsje

en: Row number
fy: Rigenûmer

en: Column number
fy: Kolomnûmer

en: Absolute number (optional)
fy: Absolút getal (opsjoneel)

en: A1 style (optional)
fy: A1-styl (opsjoneel)

en: Sheet name
fy: Wurkblêdnamme

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
fy: It ADDRESS makket in seladres oan. Parameter rige is it rigenûmer en kol is it kolomnûmer.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
fy: Absolút getal spesifisearret it type referinsje: 1 of weilitten = Absolút, 2 = Absolute rige, relative kolom, 3 = Relative rige, absolute kolom en 4 = Relatyf.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
fy: A1-styl spesifisearret de manier wêrop it adres werom jûn wurdt. As A1ynsteld is op Wier (standert), dan wurdt it adres jûn yn de A1-styl. As it ynsteld is op Net-wier, dan wurdt it adres jûn yn de R1C1-styl.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
fy: Wurkblêdnamme is de namme (tekenrige) fan it wurkblêd.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
fy: ADDRESS(rige; kol; absolút; styl; wurkblêdnamme)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
fy: ADDRESS(6; 4) jout $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
fy: ADDRESS(6; 4; 2) jout D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
fy: ADDRESS(6; 4; 2; Net-wier; "Wurkblêd1") jout Wurkblêd1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
fy: ADDRESS(6; 4; 1; Net-wier; "Wurkblêd1") jout Wurkblêd!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
fy: ADDRESS(6; 4; 4; Wier; "Wurkblêd1") jout Wurkblêd1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
fy: Jout it oantal berikken yn de referinsjetekst. In berik kin in losse sel wêze of in samling sellen.

en: AREAS(reference)
fy: AREAS(referinsje)

en: AREAS(A1) returns 1
fy: AREAS(A1) jout 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
fy: AREAS((A1; A2:A4)) jout 2 (der binne 2 (sel)berikken, nammentlik A1 en A2:A4)

en: Index
fy: Yndeks

en: Arguments
fy: Arguminten

en: Returns the parameter specified by the index.
fy: Jout de parameter dy't troch de yndeks oanwiisd wurdt.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
fy: CHOOSE(yndeks; parameter1; parameter2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
fy: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") jout "1st"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
fy: CHOOSE(2; 3; 2; 4) jout 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
fy: De funksje COLUMN() jout de kolom werom fan in opjûne selreferinsje. As der gjin paramater opjûn wurdt dan wurdt de kolom fan de aktuele sel weromjûn.

en: COLUMN(reference)
fy: COLUMN(referinsje)

en: COLUMN(A1) returns 1
fy: COLUMN(A1) jout 1

en: COLUMN(D2) returns 4
fy: COLUMN(D2) jout 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
fy: De funksje COLUMNS() jout it oantal kolommen yn in referinsje.

en: COLUMNS(reference)
fy: COLUMNS(referinsje)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
fy: COLUMNS(A1:C3) jout 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
fy: COLUMNS(D2) jout 1

en: Row
fy: Rige

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
fy: As in berik jûn wurdt, wurdt de wearde weromjûn dy't opslein is yn in opjûne rige/kolom. As in sel jûn wurdt dy't in rige wearden befet wurdt in elemint út de rige weromjûn.

en: INDEX(cell, row, column)
fy: INDEX(sel, rige, kolom)

en: INDEX(range, row, column)
fy: INDEX(berik, rige, kolom)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
fy: INDEX(A1:C3;2;2), jout ynhâld werom fan B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
fy: INDEX(A1;2;2), as A1 it risseltaat is fan in rige-berekkening, wurdt it elemint (2,2) derfan weromjûn.

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
fy: Jout de ynhâld fan in sel, dy't oanwiisd wurdt troch de referinsjetekst. De twadde parameter is opsjoneel.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
fy: INDIRECT(referinsjetekst, a1-styl)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
fy: INDIRECT(A1), Stel dat A1 befet "B1", en B1 befet 1 => jout 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
fy: INDIRECT("A1"), jout ynhâld werom fan A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
fy: De funksje ROW() jout de rige fan in opjûne selreferinsje. As der gjin parameter opjûn wurdt, wurdt de rige fan de aktuele sel weromjûn.

en: ROW(reference)
fy: ROW(referinsje)

en: ROW(A1) returns 1
fy: ROW(A1) jout 1

en: ROW(D2) returns 2
fy: ROW(D2) jout 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
fy: De funksjie ROWS() jout it oantal rigen yn in referinsje werom.

en: ROWS(reference)
fy: ROWS(referinsje)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
fy: ROWS(A1:C3) jout 3

en: ROWS(D2) returns 1
fy: ROWS(D2) jout 1

en: Lookup value
fy: Opsykwearde

en: Lookup vector
fy: Opsykfektor

en: Result vector
fy: Risseltaatfektor

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
fy: De functie LOOKUP() siket de earste parameter op yn de opsykfektor, en jout in wearde werom yn de resultaatfektor mei deselde yndeks as fan de oerienkommende wearde yn de opsykfektor. As de wearde fan de parameter net foarkomt yn de opsykfektor wurdt de kommende parameter opsocht. As foar gjin inkele parameter in oerienkommende wearde fûn wurdt ynde opsykfektor wurdt in fout werom jûn. De opsykfektor moat yn oprinnende folchoarder sortearre wêze en de opsyk- en risseltaatfektoren moatte deselde grutte hawwe. Nûmerike wearden, tekenrigen en Booleaanske wearden wurde werkend. By fergelikingen tusken tekenrigen wurdt ferskil makke tusken haad- en lytse letters.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
fy: LOOKUP(wearde, opsykfektor, risseltaatfektor)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
fy: LOOKUP(1,232; A1:A6; B1:B6) mei A1 = 1, A2 = 2 jout de wearde werom fan B1.

en: Data source
fy: Gegevensboarne

en: Sorted (optional)
fy: Sortearre (opsjoneel)

en: Statistical
fy: Statistysk

en: Floating point values
fy: Driuwende kommawearden (desimale breuken)

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
fy: De funksje AVEDEV() berekkent it (rekkenkundige) gemiddelde fan de absolute ferskillen fan in samling gegevens mei harren gemiddelde wearde.

en: AVEDEV(value;value;...)
fy: AVEDEV(wearde;wearde;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
fy: AVEDEV(11,4;17,3;21,3;25,9;40,1) jout 7,84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
fy: De funksje AVERAGE() berekkent it (rekkenkundige) gemiddelde fan alle wearden dy't as parameters opjûn binne. Jo kinne it gemiddelde fan in opjûn berik AVERAGE(A1:B5) berekkenje of fan in list fan wearden lykas AVERAGE(12;5;12,5).

en: AVERAGE(value;value;...)
fy: AVERAGE(wearde;wearde;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
fy: AVERAGE(12;5;7) is lyk oan 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
fy: AVERAGE(12,5;2) is lyk oan 7,25

en: String values
fy: Tekenrigewearden

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
fy: De funksje AVERAGEA() berekkent it (rekkenkundige) gemiddelde fan de opjûne parameters. Getallen, tekst en Booleaanske wearden wurde allegear yn de berekkening meinommen. As in sel tekst befet, of in argumint dat Net-wier blykt te wêzen wurdt dizze as nul (0) rekkene. As it argumint Wier blykt, dan wurdt it rekkene as in ien (1). Opmerking: lege sellen wurde net meitelt.

en: AVERAGEA(value;value;...)
fy: AVERAGEA(wearde;wearde;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
fy: AVERAGEA(11,4;17,3;"wattekst";25,9;40,1) is lyk oan 18,94 (gemiddelde fan 5 wearden)

en: Alpha parameter
fy: Alfa

en: Beta parameter
fy: Bêta

en: Start
fy: Uteinsette

en: End
fy: Ein

en: Cumulative
fy: Kumulatyf

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
fy: De funksje BETADIST() berekkent de kumulative beta-kânstichtheidsfunksje.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
fy: De tredde en fjirde parameters binne opsjoneel. Dizze bepale de boppe - en ûndergrins, de standertwearden binne respektivelik 0,0 en 1,0.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
fy: BETADIST(getal;alfa;beta;begjin;ein);[cumulative=TRUE])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
fy: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) is lyk oan 0,6754444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
fy: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) is lyk oan 0,537856

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
fy: De start en ein parameters binne opsjoneel. Dizze bepale de boppe - en ûndergrins, de standertwearden binne respektivelik 0,0 en 1,0.

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
fy: BETADIST(getal;alfa;beta [; start=0 [; end=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
fy: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) is lyk oan 0.1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
fy: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) is lyk oan 0.3

en: Degrees of freedom
fy: Frijheidsgraden

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
fy: De funksje CHIDIST() berekkent de kans dat in hypoteze befêstige wurdt, middels de Chi-kwadraat-toets.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
fy: CHIDIST fergeliket de Chi-kwadraat-wearde foar in willekeurige stekproef dy't berekkene wurdt út de som fan (waarnommen wearde -ferwachte wearde)^2/ferwachte wearde, foar alle wearden, mei de teoretyske Chi-kwadraat-ferdieling en berekkent hjirmei de kâns dat de teste hypoteze fout is.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
fy: CHIDIST(getal;frijheidsgraden)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
fy: CHIDIST(13,27;5) jout 0,021

en: Total number of elements
fy: Totaal oantal eleminten

en: Number of elements to choose
fy: Oantal te kiezen eleminten

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
fy: De funksje COMBIN(N;k) (of: binomiaalkoëffisjint) berekkent û.o. it oantal mooglike kombinaasjes fan k eleminten út K. De earste parameter N is it totaal oantal eleminten. De twaddde parameter is it oantal te kiezen eleminten k. Beide parameters moatte posityf wêze. De earste parameter moat grutter wêze as de twadde. As soks net sa is jout de funksje in foutmelding werom. Fergelykje dit mei de multynomiaalkoëffisjint MULTINOMIAL(N-k;k) = N!(k!*(N-k)!).

en: COMBIN(total;chosen)
fy: COMBIN(totaal;keazen)

en: COMBIN(12;5) returns 792
fy: COMBIN(12;5) jout 792  (dit betsjut dat der 792 manieren binne om 5 eleminten te kiezen út 12)

en: COMBIN(5;5) returns 1
fy: COMBIN(5;5) jout 1

en: Level of the confidence interval
fy: Nivo fan it betrouberheidsynterfal

en: Standard deviation for the total population
fy: Standertdeviaasje fan de totale populaasje

en: Size of the total population
fy: Grutte fan de totale populaasje

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
fy: De funksje CONFIDENCE() jout it betrouberheidsynterfal foar in populaasjegemiddelde.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
fy: De alfa-parameter moat tusken 0 en 1 (iepen ynterfal) lizze, stddev moat posityf wêze en de grutte moat grutter as of gelyk oan 1 wêze.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
fy: CONFIDENCE(alfa;stddev;grutte)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
fy: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) is lyk oan 0,294059

en: Cell range of values
fy: Selberik fan wearden

en: Second cell range of values
fy: Twadde selberik fan wearden

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
fy: De funksje CORREL() berekkent de korrelaasje-koëffisjint fan twa selberikken.

en: CORREL(range1; range2)
fy: CORREL(berik1; berik2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
fy: De funksje COVAR() berekkent de kofariaasje fan twa selberikken.

en: COVAR(range1; range2)
fy: COVAR(berik1; berik2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
fy: De funksje DEVSQ() berekkent de som fan de kwadraten fan deviaasjes (ôfwikingen).

en: DEVSQ(value; value;...)
fy: DEVSQ(wearde; wearde...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
fy: DEVSQ(21; 33; 54; 23) jout 684,75

en: Lambda parameter
fy: Lambda-parameter

en: 0 = density, 1 = distribution
fy: 0 = kânstichtheid (funksjewearde), 1 = kânsferdieling (kânsgrutte)

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
fy: De funksje EXPONDIST() jout de eksponintsjele ferdieling

en: The lambda parameter must be positive.
fy: De lambda-parameter moat posityf wêze.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
fy: Kumulatyf = 0 berekkent de kânstichtheidsfunksje, kumulatyf = 1 berekkent de kânsferdieling.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
fy: EXPONDIST(getal;lambda;kumulatyf)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
fy: EXPONDIST(3;0,5;0) is lyk oan 0,111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
fy: EXPONDIST(3;0,5;1) is lyk oan 0,776870

en: Degrees of freedom 1
fy: Frijheidsgraden 1

en: Degrees of freedom 2
fy: Frijheidsgraden 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
fy: De funksje FDIST() jout de f-ferdieling werom.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
fy: FDIST(getal;frijheidsgraden_1;frijheidsgraden_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
fy: FDIST(0,8;8;12) levert 0,61 op

en: Number r1
fy: Nûmer r1

en: Number r2
fy: Nûmer r2

en: FINV(number; r1; r2)
fy: FINV(nûmer; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
fy: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) is lyk oan 0.1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
fy: De funksje FISHER() berekkent de Fisher-transformaasje foar x en makket in funksje dy't in normale ferdieling benadert.

en: FISHER(number)
fy: FISHER(getal)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
fy: FISHER(0,2859) is lyk oan 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
fy: FISHER(0,8105) is lyk oan 1,128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
fy: De funksje FISHERINV() berekkent de ynverze fan de Fisher-transformaasje foar x en makket in funksje dy't in normale ferdieling benadert.

en: FISHERINV(number)
fy: FISHERINV(getal)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
fy: FISHERINV(0,2859) is lyk oan 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
fy: FISHERINV(0,8105) is lyk oan 0,669866

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
fy: FREQUENCY(Berik gegevens; Berik klassen)

en: Cumulated flag
fy: Kumulatyf

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
fy: De funksje GAMMADIST() jout de gamma-kânsferdieling.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
fy: As de lêste parameter (kumulearre) 0 is, dan wurdt de kânstichtheidsfunksjewearde berekkene, as dy 1 is, dan wurdt de kânsferdieling weromjûn.

en: The first three parameters must be positive.
fy: De earste trije parameters moatte posityf wêze.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
fy: GAMMADIST(getal;alfa;beta;kumulatyf)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
fy: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) is lyk oan 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
fy: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) is lyk oan 0,017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
fy: De funksje GAMMAINV() jout in unyk nûmerr x >= 0 sadat GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
fy: GAMMAINV(nûmer;alpha;beta)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
fy: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) is lyk oan 0.1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
fy: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) is lyk oan 0.3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
fy: It getal werfoar't de yntegraal, fan 0 oant it getal, fan de standertnormale kânstichtheidsfunksje berekkene wurde moat

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
fy: De funksje GAUSS(x) jout de yntegraal werom fan 0 oant x fan de standertnormale kânstichtheidsfunksje. Sjoch ek PHI(), NORMDIST(x;MV;STD;K), en NORMSDIST(x).

en: GAUSS(value)
fy: GAUSS(wearde)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
fy: GAUSS(0,25) is lyk oan 0,098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
fy: De funksje GEOMEAN() jout it mjitkundich (geometrysk) gemiddelde werom fan de opjûne arguminten. Dit is itselde as de N-demachtswoartel fan it produkt fan de N arguminten.

en: GEOMEAN(value; value;...)
fy: GEOMEAN(wearde; wearde;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
fy: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) jout 30,45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
fy: De funksje HARMEAN() jout it harmoanysk gemiddelde werom fan de N opjûne wearden (N dield troch de som fan de omkearde wearden).

en: HARMEAN(value; value;...)
fy: HARMEAN(wearde; wearde;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
fy: HARMEAN(21; 33; 54; 23) jout 28,588

en: Number of success in the sample
fy: Oantal súksessen yn de stekproef

en: Number of trials
fy: Oantal pogingen

en: Number of success overall
fy: Totaal oantal súksesfolle kearen besykjen

en: Population size
fy: Populaasjegrutte

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
fy: De funksje HYPGEOMDIST() jout de hypergeometryske ferdieling werom.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
fy: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) jout 0,3522

en: y values (array)
fy: y-wearden (rige)

en: x values (array)
fy: x-wearden (rige)

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
fy: De funksje KURT() berekkent in skatting sûnder foarkar fan de kurtosis fan in samling gegevens. Jo moatte minstens 4 wearden opjaan, oars komt der in foutmelding.

en: KURT(value; value;...)
fy: KURT(wearde; wearde;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
fy: KURT(21; 33; 54; 23) jout 1,344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
fy: De funksje KURTP() berekkent in populaasje-kurtosis fan in samling gegevens. Jo moatte teminsten 4 wearden opjaan, oars komt der in foutmelding.

en: KURTP(value; value;...)
fy: KURTP(wearde; wearde;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
fy: KURTP(21; 33; 54; 23) jout -1,021

en: Position (from the largest)
fy: Posysje (fan de grutste ôf)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
fy: De funksje LARGE(..;k) jout de k-de grutste wearde werom fan de samling gegevens.

en: LARGE(range; k)
fy: LARGE(berik; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
fy: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) jout 3

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
fy: LEGACYFDIST(getal;frijheidsgraden_1;frijheidsgraden_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
fy: LEGACYFDIST(0.8;8;12) levert 0,61 op

en: Probability
fy: Wierskynlikheid

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
fy: Gemiddelde wearde fan de standert logaritmyske ferdieling

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
fy: Standertdeviaasje fan de standert logaritmyske ferdieling

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
fy: De funksje LOGINV() jout de ynverze werom fan de lognormale kumulative ferdieling.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
fy: LOGINV(p; gemiddelde; stdev)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
fy: LOGINV(0,1;0;1) is lyk oan 0,2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
fy: Wearde wêrfoar mei de standertlogaritmyske ferdieling de kânsgrutte berekkene wurde moat

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
fy: De funksje LOGNORMDIST() berekkent de kumulative lognormale kânsferdieling.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
fy: LOGNORMDIST(Getal;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
fy: LOGNORMDIST(0,1;0;1) is lyk oan 0,01

en: Floating point value or range of values
fy: Driuwende-komma-wearde of oantal wearden

en: Floating point values or range of values
fy: Driuwende-komma-wearden of oantal wearden

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
fy: De funksje MEDIAN() berekkent de mediaan fan alle wearden dy't as parameters opjûn binne. Jo kinne de mediaan fan in berik berekkenje as MEDIAN(A1:B5) of fan in list mei wearden, lykas MEDIAN(12; 5; 12.5). Lege sellen beskôge wurde as 0, en sellen mei tekst sille negeard wurde. (It oantal wearden dat grutter is as de mediaan is gelyk oan it oantel wearden lytser as de mediaan).

en: MEDIAN(value;value;...)
fy: MEDIAN(wearde;wearde;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
fy: MEDIAN(12; 5; 5,5) is lyk oan 5,5 (ûneven oantal wearden: middelste fan de sortearre wearden)

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
fy: MEDIAN(12; 7; 8;2) is lyk oan 7,5  (even oantal wearden: de mediaan leit tusken de beide middelste sortearre wearden)

en: Float
fy: Driuwend

en: MODE(number; number2; ...)
fy: MODE(getal1; getal2; ...)

en: MODE(range)
fy: MODE(berik)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
fy: MODE(12; 14; 12; 15) jout 12

en: Number of failures
fy: Oantal kearen gjin súkses

en: Number of successful trials
fy: Oantal slagge kearen besykjen

en: Probability of success
fy: Kâns op súkses

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
fy: De funksje NEGBINOMDIST() jout de negative binomiale ferdieling werom.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
fy: NEGBINOMDIST(missers; súksessen; súkseskâns)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
fy: NEGBINOMDIST(2;5;0,55) jout 0,152872629

en: Linear middle of the distribution
fy: Rekenkundich gemiddelde fan de ferdieling

en: Standard deviation of the distribution
fy: Standertdeviaasje fan de ferdieling

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
fy: De funksje NORMDIST(x;MV;STD;K) jout mei K=1 de normale kumulative ferdieling foar x, dat is de yntegraal fan min-ûneinich oant x fan de kânstichtheidsfunksje fan N(MV,STD), dus P(stochast X&lt;x); en as K=0 de funksjewearde yn x foar dizze funksje. NORMDIST(x;0;1;0) = PHI(x) en NORMDIST(x;0;1;1) = GAUSS(x)+0,5. Zie ook NORMSDIST(x).

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
fy: Getal is de wearde wêrfoar't de berekkening útfierd wurdt.

en: MV is the linear middle of the distribution.
fy: MV is it rekkenkundich gemiddelde fan de ferdieling.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
fy: STD is de standertdeviaasje fan de ferdieling.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
fy: Mei K = 0 wurdt de kânstichtheidsfunksjewearde berekkene; mei K = 1 de kânsferdieling (de kânsgrutte P(X&lt;x)).

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
fy: NORMDIST(Getal;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
fy: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) is lyk oan 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
fy: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) is lyk oan 0,842281

en: Middle value in the normal distribution
fy: Gemiddelde fan de wenstige ferdieling

en: Standard deviation of the normal distribution
fy: Standaarddeviaasje fan de wenstige ferdieling

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
fy: De funksje NORMINV(x;..;STD) berekkent de ynverze fan in normale kumulative ferdieling. It getal x (in kânsgetal) moat tusken de 0 en 1 lizze (iepen ynterfal) en STD moat postyf wêze.

en: NORMINV(number;MV;STD)
fy: NORMINV(getal;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
fy: NORMINV(0,9;63;5) is lyk oan 69,41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
fy: Wearde wêrfoar't de standertnormale kânsferdieling berekkene wurdt

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
fy: De funksje NORMSDIST(x) jout de standertnormale kânsferdieling (P(X&lt;x); foar N(0;1).

en: NORMSDIST(Number)
fy: NORMSDIST(getal)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
fy: NORMSDIST(1) is lyk oan 0,84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
fy: De funksje NORMINV(x) berekkent de ynverze fan de standertnormale kumulative ferdieling. It getal x (in kânsgetal) moat tusken 0 en 1 lizze (iepen ynterfal).

en: NORMSINV(Number)
fy: NORMSINV(getal)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
fy: NORMSINV(0,908789) jout 1,3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
fy: De funksje PEARSON() berekkent de korrelaasje-koëffisjint fan twa selberikken. Is itselde as  de funksje CORREL().

en: PEARSON(range1; range2)
fy: PEARSON(berik1; berik2)

en: Number of elements to permutate
fy: Oantal te permutearjen eleminten

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
fy: De funksje PERMUT() jout it oantal permutaasjes werom. De earste parameter is it oantal eleminten en de twadde parameter is it oantal eleminten dat brûkt wurdt yn de permutaasje (Tink derom: dizze foarm fan permutaasjies wurdt ek wol fariaasjes neamd, wylst mei permutaasjes dan bedoeld wurdt it oantal mooglike folchoarders fan in oantal, N, (ferskillende) eleminten. Men kin dit berekkenje mei PERMUT(N,N)). Formule: PERMUT(N;k) = N!/(N-k)!).

en: PERMUT(total;permutated)
fy: PERMUT(totaal;permutearre)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
fy: PERMUT(8;5) is lyk oan 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
fy: PERMUT(5;5) is lyk oan 120 (120 ferskillende manieren om 5 ferskillende eleminten te oarderjen)

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
fy: It getal wêrfoar't de funksje wearde fan de kânstichtheidsfunksje foar de standertnormale ferdieling berekkene wurdt

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
fy: De funksje PHI(x) berekkent de funksjewearde foar x fan de kânstichtheidsfunksje foar de standertnormale ferdieling N(0,1), (exp(-x*x/2)/sqrt(2*pi)). De grafyk hjirfan is de bekende klokkromme, foar in gemiddelde 0 en in standertdeviaasje 1.

en: PHI(value)
fy: PHI(wearde)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
fy: PHI(0,25) is lyk oan 0,386668

en: Lambda parameter (the middle value)
fy: Lamda-parameter (de middenwearde)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
fy: De funksje POISSON() jout de Poisson-ferdieling werom.

en: The lambda and number parameters must be positive.
fy: De lambda- en getal-parameters moatte posityf wêze.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
fy: POISSON(getal;lambda;kumulatyf)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
fy: POISSON(60;50;0) is lyk oan 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
fy: POISSON(60;50;1) is lyk oan 0,927840

en: Data (array)
fy: Gegevens (rige)

en: Order
fy: Folchoarde

en: Order specifies how to rank the numbers:
fy: De rang fan de nûmers wurd oantsjutte troch de oarder:

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
fy: RANK (2;{1;2;3}) is lyk oan 2

en: known Y (array)
fy: bekend Y (rige)

en: known X (array)
fy: bekend X (rige)

en: RSQ(known Y; known X)
fy: RSQ(bekend Y; bekend X)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
fy: De funksje SKEW() jout in skatting foar de skeanens fan de ferdieling

en: SKEW(number; number2; ...)
fy: SKEW(getal1; getal2; ...)

en: SKEW(range)
fy: SKEW(berik)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
fy: SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) jout 0,9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
fy: De funksje SKEWP() jout de populaasje-skeanens fan in ferdieling

en: SKEWP(number; number2; ...)
fy: SKEWP(getal1; getal2; ...)

en: SKEWP(range)
fy: SKEWP(berik)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
fy: SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) jout 0,6552

en: Position (from the smallest)
fy: Posysje (fan de lytste ôf)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
fy: De funksje SMALL(..;k) jout de k-de lytste wearde werom fan de samling gegevens.

en: SMALL(range; k)
fy: SMALL(berik; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
fy: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) jout 1

en: Number to be normalized
fy: Te normalisearjen getal

en: Mean of the distribution
fy: Gemiddelde fan de ferdieling

en: Standard deviation
fy: Standertdeviaasje

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
fy: De funksje STANDARDIZE() berekkent in normalisearre wearde.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
fy: STANDARDIZE(x; gemiddelde, stdev)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
fy: STANDARDIZE(4; 3; 7) jout 0,1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
fy: De funksje STDEV() jout de skatte standertdeviaasje, basearre op in stekproef. De standertdeviaasje is in maat foar de sprieding fan de wearden om harren gemiddelde  (woartel (som kwadraten ôfwikingen dield troch (oantal-1)).

en: STDEV(value;value;...)
fy: STDEV(wearde;wearde;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
fy: STDEV(6;7;8) is lyk oan 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
fy: De funksje STDEVA() jout de skatte standertdeviaasje, basearre op in stekproef. De standertdeviaasje is in maat foar de sprieding fan de wearden om harren gemiddelde. As in sel tekst befet of de Booleaanske wearde Net-wier, dan wurdt dizze meiteld as 0. Is de Booleaanske wearde Wier, dan wurdt dizze as 1 teld.

en: STDEVA(value;value;...)
fy: STDEVA(wearde;wearde;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
fy: STDEVA(6; 7; A1; 8) is lyk oan 1, as A1 leech is

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
fy: STDEVA(6; 7; A1; 8) is lyk oan 3,109, as A1 de wearde Wier befet

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
fy: De funksje STDEVP() jout de standertdeviaasje, basearre op in komplete populaasje  (woartel (som kwadraten ôfwikingen dield troch oantal))

en: STDEVP(value;value;...)
fy: STDEVP(wearde;wearde;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
fy: STDEVP(6;7;8) is lyk oan 0,816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
fy: De funksje STDEVPA() jout de standertdeviaasje, basearre op in komplete populaasje. As in sel tekst befet, of de Booleaanske wearde Net-wier, dan wurdt dizze as 0 meiteld. As de Booleaanske wearde Wier is, dan wurdt dizze teld als 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
fy: STDEVPA(wearde;wearde;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
fy: STDEVPA(6; 7; A1; 8) is lyk oan 0,816497..., as A1 leech is

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
fy: STDEVPA(6; 7; A1; 8) is lyk oan 2,69..., as A1 de wearde Wier befet

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
fy: STDEVPA(6; 7; A1; 8) is lyk oan 3,11..., as A1 de wearde Net-wier befet

en: Value (array)
fy: Wearde (rige)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
fy: De funksje SUMPRODUCT() (SUM(X*Y)) jout de som fan de produkten fan de oerienkommende wearden yn de twa rigen. It oantal wearden yn beide rigen moat gelyk wêze. Oars jout dizze funksje "Err."

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
fy: SUMPRODUCT(rige1;rige2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
fy: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) mei A1=2 A2=5 B1=3 en B2=5 jout 31  (2*3 + 5*5)

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
fy: De funksje SUMX2PY2() (SUM(X^2+Y^2)) jout de som fan de kwadraten fan de oerienkommende wearden yn de beide rigen. It oantal wearden yn beide rigen moat gelyk wêze. Oars jout dizze funksje "Err."

en: SUMX2PY2(array1;array2)
fy: SUMX2PY2(rige1;rige2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
fy: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) mei A1=2 A2=5 B1=3 en B2=5 jout 63   (2*2 + 3*3 + 5*5 + 5*5)

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
fy: De funksje SUMX2MY2() (SUM(X^2-Y^2)) jout it ferskil tusken de kwadraten fan de oerienkommende wearden yn de beide rigen. It oantal wearden yn beide rigen moat gelyk wêze. Oars jout dizze funksje "Err."

en: SUMX2MY2(array1;array2)
fy: SUMX2MY2(rige1;rige2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
fy: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) mei A1=2 A2=5 B1=3 en B2=5 jout -5   (2*2 - 3*3 + 5*5 - 5*5)

en: Degrees of freedom for the t-distribution
fy: Frijheidsgraden foar de t-ferdieling

en: Mode (1 or 2)
fy: Modus (1 of 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
fy: De funksje TDIST() jout de t-ferdieling werom.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
fy: Modus = 1 jout de test foar in sturt (fan de ferdielingsfunksje), Modus = 2 jout de test foar beide sturten.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
fy: TDIST(getal;frijheidsgraden;modus)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
fy: TDIST(12;5;1) jout 0,000035

en: dataSet
fy: Gegevensset

en: VAR(value;value;...)
fy: VAR(wearde; wearde;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
fy: VAR(12;5;7) is lyk oan 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
fy: VAR(15;80;3) is lyk oan 1716,333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
fy: VAR(6;7;8) is lyk oan 1

en: VARA(value;value;...)
fy: VARA(wearde;wearde;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
fy: VARA(12;5;7) is lyk oan 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
fy: VARA(15;80;3) is lyk oan 1716,333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
fy: VARA(6;7;8) is lyk oan 1

en: VARIANCE(value;value;...)
fy: VARIANCE(wearde;wearde;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
fy: VARIANCE(12;5;7) is lyk oan 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
fy: VARIANCE(15;80;3) is lyk oan 1716,333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
fy: VARIANCE(6;7;8) is lyk oan 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
fy: De funksje VARP() berekkent de fariânsje basearre op in komplete populaasje (som kwadraten deviaasjes dield troch oantal)

en: VARP(value;value;...)
fy: VARP(wearde;wearde;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
fy: VARP(12;5;7) is lyk oan 8,666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
fy: VARP(15;80;3) is lyk oan 1144,22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
fy: VARP(6;7;8) is lyk oan 0,6666667...

en: VARPA(value;value;...)
fy: VARPA(wearde;wearde;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
fy: VARPA(12;5;7) is lyk oan 8,666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
fy: VARPA(15;80;3) is lyk oan 1144,22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
fy: VARPA(6;7;8) is lyk oan 0,6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
fy: De funksje WEIBULL() jout de Weibull-ferdieling.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
fy: De alfa- en bêta-parameters moatte posityf wêze. It getal (earste parameter) moat net-negatyf wêze.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
fy: WEIBULL(getal;alfa;bêta;kumulatyf)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
fy: WEIBULL(2;1;1;0) is lyk oan 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
fy: WEIBULL(2;1;1;1) is lyk oan 0,864665

en: x (array)
fy: x (rige)

en: mean
fy: gemiddelde

en: standardDeviation
fy: Standertdeviaasje

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
fy: De funksje ZTEST() berekkent de kâns fan in z-test mei normale kânsferdieling oer de beide sturten.

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
fy: ZTEST(x; gemiddelde, standertôfwiking)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
fy: De funksje BINO() jout de binomiale ferdieling werom.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
fy: De earste parameter is it aantal kearen besykjen, de twadde is it oantal slagge kearen en de tredde is de kâns op súkses. It oantal kearen besykjen moat grutter wêze as it oantal kearen mei súkses en de súkseskâns (lykas elke kâns) moat grutter wêze as of gelyk oan 0 en lytser wêze as of gelyk oan 1 (moat dus yn it sletten ynterfal [0,1] sitte).

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
fy: BINO(kearen besykje;súksessen;súkseskâns)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
fy: BINO(12;9;0,8) jout 0,236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
fy:  De funksje SUM2XMY() (SUM((X-Y)^2)) jout de som fan de kwadraten fan de ferskillen fan de oerienkommende wearden yn de beide rigen. It oantal wearden yn beide rigen moat gelyk wêze. Oars jout dizze funksje "Err."

en: SUMXMY2(array1;array2)
fy: SUMXMY2(rige1;rige2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
fy: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) mei A1=2 A2=5 B1=3 en B2=5, jout 1

en: Probability of failure
fy: Kâns op gjin súkses

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
fy: De funksje INVBINO() jout de negative binomiale ferdieling werom. De earste parameter jout it oantal kearen besykjen oan, de twadde it oantal mislearre kearen besykjen en de tredde de kâns op súkses. It oantal kearen besykje moat grutter wêze as it oantal mislearre kearen en de kâns (lykas elke kâns) moat grutter wêze as of gelyk oan 0 en lytser wêze as of gelyk oan 1 (dus yn it sletten ynterfal [0,1] lizze). Feitlik is dit deselde funksje as BINO().

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
fy: INVBINO(kearen besykje;mislearrings;kâns_op_gjin_súkses)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
fy: INVBINO(12;3;0,2) jout 0,236223201   (Sjoch ek foarbyld: BINO(12;9;0.8) hjir boppe)

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
fy: De funksje GAMMALN(x) berekkent de natuerlike logaritme fan de gammafunksje: G(x). De parameter moat in posityf getal wêze.

en: GAMMALN(Number)
fy: GAMMALN(getal)

en: GAMMALN(2) returns 0
fy: GAMMALN(2) jout 0

en: Decimals
fy: Desimalen

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
fy: De funksje DOLLAR() konvertearret in getal nei tekst middels de faluta-opmaak. De twadde parameter jout oan op hoefolle sifers efter de komma ôfrûne wurdt. Hoewol't de namme fan de funksje DOLLAR is, sil de konverzje dien wurde middels de op jo systeem ynstelde faluta, bygelyks Euro's.

en: DOLLAR(number;decimals)
fy: DOLLAR(getal;desimalen)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
fy: DOLLAR(1403,77) jout "€ 1.403,77"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
fy: DOLLAR(-0,123;4) jout "€ -0,1230"

en: No_commas
fy: Gjin_punten

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
fy: De funksje FIXED() rûnet in getal ôf neffens it opjûne oantal sifers efter de komma. Dêrnei wurdt it getal opmakke en werjûn as tekst. As "desimalen" negatyf is, dan wurdt der lofts fan de komma ôfrûne. As jo "desimalen" weilitte, dan wurdt 2 sifers efter de komma  oannommen. As de opsjonele parameter "gjin_punten" Wier is, dan wurdt it skiedingsteken tusken elke trije sifers net brûkt.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
fy: FIXED(getal;desimalen;gjin_punten)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
fy: FIXED(1234,567;1) jout "1.234,6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
fy: FIXED(1234,567;1;Net-wier) jout "1234,6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
fy: FIXED(44,332) jout "44,33"

en: Text for which you want to substitute
fy: Ferfangende tekst

en: Part of text you want to replace
fy: Diel fan de tekst dy't jo ferfange wolle

en: New text which will be replacement
fy: Nije tekst dy't as ferfanging brûkt wurde sil

en: Which occurrence to replace
fy: Plak wêr tekst ferfongen moat wurde

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
fy: De funksje SUBSTITUTE() ferfangt yn in tekenrige âlde_tekst troch nije_tekst. As it foarkom_num opjûn is, dan wurdt allinnich dat foarkom_num fan âlde_tekst ferfongen troch nije_tekst. Oars wurdt elk foarkommen fan âlde_tekst ferfongen troch nije_tekst. Brûk SUBSTITUTE() as jo in bepaalde tekst ferfange wolle, en brûk REPLACE() as jo elke tekst dy't op in bepaalde lokaasje foarkomt ferfange wolle.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
fy: SUBSTITUTE(tekst; âlde_tekst; nije_tekst; foarkom_num)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
fy: SUBSTITUTE("kostengegevens";"kosten";"ferkeap") jout "ferkeapgegevens"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
fy: SUBSTITUTE("kwartaal 1, 2001";"1";"3";1) jout "kwartaal 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
fy: SUBSTITUTE("kwartaal 1, 2001";"1";"3";4) jout "kwartaal 3, 2003"

en: The text you want to find
fy: De tekst dy't jo sykje wolle

en: The text which may contain find_text
fy: De tekst dy't mooglike syk_tekst befetsje

en: Specified index to start the search
fy: Opjûn begjinpunt foar it begjinnen fan de sykaksje

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
fy: De funksje SYKJE() siket in tekenrige sykje_tekst yn in oare tekenrige (yn_dizze_tekst) en jout de posysje fan it earste teken fan sykje_tekst hjiryn werom, rekkene fanôf it begjin fan de tekenrige yn_dizze_tekst.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
fy: Jo kinne jokertekens, fraachtekens (?) en stjerkes (*) brûke. In fraachteken stiet foar elk apart karakter, in stjerke komt oerien mei elke rige fan karakters (lykas wenst).

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
fy: De parameter begjinpunt jout it nûmer fan it karakter oan wêr't mei sykjen begûn wurdt. It earste karakter hat it nûmer 1. As begjinpunt weilitten wurdt, wurdt karakternûmer 1 oannommen. De funksje SYKJE() makkert gjin ûnderskied tusken haad- en lytse letters.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
fy: SYKJE(sykje_tekst;yn_dizze_tekst;begjinpunt)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
fy: SYKJE("e";"Evenbyld";5) jout 6

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
fy: SYKJE("begjin";"Profytbegjinsel") jout 8

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
fy: De funksje T(wearde) jout de tekst werom wêr't nei ferwiisd wurdt troch wearde. As wearde in tekst is of nei in tekst ferwiist, dan wurdt wearde weromjûn. As wearde net nei in tekst ferwiisd, wurdt in lege tekenrige weromjûn.

en: T(value)
fy: T(wearde)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
fy: T(1,2) jout "" (lege tekenrige)

en: The TEXT() function converts a value to text.
fy: De funksje TEKST() set in wearde om yn tekst.

en: TEXT(value)
fy: TEKST(wearde)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
fy: TEKST(1234,56) jout "1234,56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
fy: TEKST("KSpread") jout "KSpread"

en: String
fy: Term

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
fy: De funksje PROPER() set de earste letter fan elk wurd om yn in haadletter, en de rest fan de letters yn lytse letters.

en: PROPER(string)
fy: PROPER(tekenrige)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
fy: PROPER("dit is in titel") jout "Dit Is In Titel"

en: First string
fy: Earste tekenrige

en: String to compare with
fy: Tekenrige wêr't mei fergelike wurdt

en: Compare case-sensitive (true/false)
fy: Haadlettergefoelich fergelykje (Wier/Net-wier)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
fy: De funksje COMPARE() jout 0 werom as de twa tekenrigen lyk binne, -1 as de earste in legere wearde hat as de twadde en oars wurdt 1 weromjûn.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
fy: COMPARE(tekenrige1; tekenrige2; Wier|Net-wier)

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
fy: De funksje EXACT() jout Wier werom as beide tekenrigen deselde binne, en oars Net-wier.

en: EXACT(string1;string2)
fy: EXACT(tekenrige1;tekenrige2)

en: Text which you want to replace some characters
fy: Tekst wêrmei't jo in stik of wat tekens ferfange wolle

en: Position of the characters to replace
fy: Posysje fan de te ferfangen tekens

en: Number of characters to replace
fy: Oantal te ferfangen tekens

en: The text that will replace characters in old text
fy: De tekst dy't de tekens yn de âlde tekst ferfange moat

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
fy: De funksje REPLACE() ferfangt in diel fan in tekenrige troch in oare tekenrige.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
fy: REPLACE(tekst;posysje;lingte;nije_tekst)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
fy: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") jout "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
fy: REPLACE("2002";3;2;"03") jout "2003"

en: Specifies index to start the search
fy: Jout de yndex wêr't de sykaksje begjinne moat

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
fy: De funksje FINE() siket in tekenrige (sykje_tekst) yn in oare tekenrige (yn_dizze_tekst) en jout de posysje werom fan it earste teken fan "sykje_tekst" yn "yn_dizze_tekst".

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
fy: De parameter "start_yndeks" jout de yndeks fan it teken oan wêr't de sykaksje begjinne moat. It earste teken hat yndeks 1. As "start_yndeks" net opjûn wurdt, dan wurdt de wearde 1 hjirfoar brûkt.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
fy: Jo kinne ek de funksje SYKJE() brûke, mar oars as SYKJE() makket FINE() ûnderskied tusken haad- en lytse letters en kinne der gjin jokertekens brûkt wurde.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
fy: FIND(sykj_tekst;binnen_dizze_tekst;start_yndeks)

en: Source string
fy: Boarnetekenrige

en: Position
fy: Posysje

en: Length
fy: Lingte

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
fy: De funksje MID(tekst;posysje;lingte) jout in gedielte werom fan de tekenrige tekst mei in oantal karakters lyk oan lingte, begjinnend by de yndeks dy't bepaald wurdt troch de posysje.

en: MID(text;position;length)
fy: MID(tekst;posysje;lingte)

en: MID(text;position)
fy: MID(tekst;posysje)

en: The LEN() function returns the length of the string.
fy: De funksje LEN() jout de lingte (oantal tekens) werom fan de opjûne tekenrige.

en: LEN(text)
fy: LEN(tekst)

en: LEN("hello") returns 5
fy: LEN("hallo") jout 5

en: LEN("KSpread") returns 7
fy: LEN("KSpread") jout 7

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
fy: De funksje TRIM() jout tekst werom sûnder oerstallige spaasjes.

en: TRIM(text)
fy: TRIM(tekst)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
fy: TRIM(" Goeie    KSpread   ") jout "Goeie KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
fy: De funksje CONCATENATE() jout in tekenrige werom dy't foarme wurdt troch alle as parameter opjûne tekenrigen yn de opjûne folchoarder oan inoar te plakken.

en: CONCATENATE(value;value;...)
fy: CONCATENATE(wearde;wearde;...)

en: Number of characters
fy: Oantal fan lettertekens

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
fy: De funksje RIGHT(tekst;lingte) jout it troch lingte bepaalde oantal meast rjochtse karakters fan tekst werom. As lingte grutter is as de lingte fan tekst wurdt de hiele tekenrige tekst werom jûn.

en: RIGHT(text;length)
fy: RIGHT(tekst;lingte)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
fy: RIGHT("hallo";2) jout "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
fy: RIGHT("KSpread";10) jout "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
fy: RIGHT("KSpread") jout "d" (standertwearde fan lingte is dus 1)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
fy: De funksje LEFT() jout it troch lingte bepaalde oantal meast loftse karakters fan tekst werom. As lingte grutter is as de lingte fan tekst wurdt de hiele tekenrige tekst weromjûn. It is in flater foar de tal lettertekens om minder dan 0 te wêzen.

en: LEFT(text;length)
fy: LEFT(tekst;lingte)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
fy: LEFT("hallo";2) jout "ha"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
fy: LEFT("KSpread";10) jout "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
fy: LEFT("KSpread") jout "K" (standertwearde fan lingte is dus 1)

en: Count of repetitions
fy: Oantal werhellingen

en: REPT(text;count)
fy: REPT(tekst;oantal)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
fy: REPT("kspread";3) jout "kspreadkspreadkspread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
fy: REPT("KSpread";0) jout ""

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
fy: Troch dizze kodearringsfunksje nochris op de resultearjende tekst ta te passen kinne jo de tekst ûntsiferje. (13 + 13 = 26, is it oantal karakters yn it alfabet).

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
fy: De funksje TOGGLE() ferfangt lytse letters troch haadletters en oarsom.

en: TOGGLE(text)
fy: TOGGLE(tekst)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
fy: TOGGLE("hallo") jout "HALLO"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
fy: TOGGLE("HALLO") jout "hallo"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
fy: TOGGLE("HaLlO") jout "hAlLo"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
fy: De funksje CLEAN() wisket alle net printbere tekens út in tekenrige

en: CLEAN(text)
fy: CLEAN(tekst)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
fy: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HALLO") jout "HALLO"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
fy: De funksje SLEEK() wisket alle spaasjes út in tekenrige.

en: SLEEK(text)
fy: SLEEK(tekst)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
fy: SLEEK("dit    is wat   tekst  ") jout "ditiswattekst"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
fy: De funksje UPPER() set alle letters yn in tekenrige om yn haadletters.

en: UPPER(text)
fy: UPPER(tekst)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
fy: UPPER("hallo") jout "HALLO"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
fy: UPPER("HALLO") jout "HALLO"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
fy: De funksje LOWER() set alle letters yn in tekenrige om  yn lytse letters.

en: LOWER(text)
fy: LOWER(tekst)

en: LOWER("hello") returns "hello"
fy: LOWER("hallo") jout "hallo"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
fy: LOWER("HALLO") jout "hallo"

en: Character code
fy: Karakterkoades

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
fy: De funksje CHAR() jout it karakter werom, dat neffens de ASCII-koadetabel heart by in opjûn desimaal getal.

en: CHAR(code)
fy: CHAR(koade)

en: CHAR(65) returns "A"
fy: CHAR(65) jout "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
fy: De funksje CODE() jout de nûmerike desimale ASCII-koade werom fan it earste karakter út in tekenrige.

en: CODE(text)
fy: CODE(tekst)

en: CODE("KDE") returns 75
fy: CODE("KDE") jout 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
fy: Omsetten fan in getal jûn as tekenrige nei in nûmeryk getal.

en: VALUE(text)
fy: VALUE(tekst)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
fy: VALUE("14,03") jout 14,03

en: Searched text
fy: Sochte tekst

en: Regular expression
fy: Algemiene útdrukking

en: Default value (optional)
fy: Standertwearde (opsjoneel)

en: Back-reference (optional)
fy: Tebekferwizing (opsjoneel)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
fy: Jout in diel fan in tekenrige werom dy't oerienkomt mei in reguliere ekspresje. As yn de tekenrige gjin oerienkomten binne mei de opjûne reguliere ekspresje wurdt de wearde weromjûn dy't as standertwearde definiearre is.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
fy: As in tebekferwizing jûn wurdt sil de wearde dêrfan weromjûn wurde.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
fy: As gjin standertwearde opjûn wurdt, wurdt dêrfoar in lege tekenrige oannommen. As gjin tebekferwizing opjûn wurdt, wurdt 0 oannommen (sadat it hiele oerienkommende gedielte weromjûn wurdt).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
fy: REGEXP(tekst, regexp, standert, terugverw)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
fy: REGEXP("It getal is   15,";"[0-9]+") = "15"

en: Replacement
fy: Ferfanging

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
fy: Ferfangt alle oerienkomsten mei in reguliere ekspresje troch de ferfangende tekst

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
fy: REGEXPRE(tekst, regexp, ferfanging)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
fy: REGEXPRE("14 en 15 en 16";"[0-9]+";"num") jout "num en num en num"

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
fy: De funksje UNICODE() jout de unykoade (in útwreide ASCII-koade) werom foar it earste teken yn  de tekenrige.

en: UNICODE(text)
fy: UNICODE(tekst)

en: UNICODE("KDE") returns 75
fy: UNICODE("KDE") jout 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
fy: De funksje UNICHAR() jout it letterteken werom, dat by de oantsjutte unykoade derfan (in útwreiding fan de ASCII-koade) heart

en: UNICHAR(code)
fy: UNICHAR(koade)

en: UNICHAR(65) returns "A"
fy: UNICHAR(65) jout "A"

en: Full width characters
fy: Folsleine brede lettertekens

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
fy: De funksje ASC() jout heal-brede lettertekens oerienkommende mei de folslein-brede argumint.

en: ASC(text)
fy: ASC(tekst)

en: Half-width characters
fy: Heal-brede lettertekens

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
fy: De funksje JIS() jout de folsleinelingte karakters dy't oerienkomme mei healelingte argumint.

en: JIS(text)
fy: JIS(tekst)

en: Trigonometric
fy: Goniometrysk

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
fy: De funksje COS(x) jout de kosinus y werom fan x, wêrby t x oanjûn is yn radialen. (x út R, y út [-1, 1]).

en: COS(0) equals 1.0
fy: COS(0) is lyk oan 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
fy: COS(PI()/2) is lyk oan 0,0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
fy: De funksje ACOT(x) jout de ynverze (of bôge)kotangens y fan in getal werom. (x út R, y út (0, Pi) ).

en: ACOT(0) equals 1.57079633
fy: ACOT(0) is lyk oan 1,57079633  (=Pi/2)

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
fy: De funksje SIN(x) jout de sinus y werom fan x, wêrby't x werjûn is yn radialen. (x út R, y út [-1, 1] ).

en: SIN(0) equals 0
fy: SIN(0) is lyk oan 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
fy: SIN(PI()/2) is lyk oan 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
fy: De funksje TAN(x) jout de tangens y werom fan x, wêrby't x oanjûn is in radialen. (x út R útsein +/- Pi/2 +/- 3Pi/2, ensfh., y út R).

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
fy: TAN(0,7) is lyk oan 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
fy: TAN(0) is lyk oan 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
fy: De funksje ACOS(x) jout de bôgekosinus y werom yn radialen, fan x. (x út [-1, +1], y út [0, Pi] (per definysje)). De oare wearden fan y dy't foldogge oan KOS(y) =x binne y = +/-y + k*2*Pi, mei k in hiel getal.

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
fy: ACOS(0,8) is lyk oan 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
fy: ACOS(0) is lyk oan 1,57079633 (= Pi/2)

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
fy: De funksje ASIN(x) jout de bôgesinus y werom yn radialen, fan x. (x út [-1, 1], y út [-Pi/2, Pi/2] (per definysje)). De oare wearden fan y dy't foldogge oan SIN(y) = x binne y = y+ k*2*Pi; y = Pi-y + k*2*Pi mei k in hiel getal.

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
fy: ASIN(0,8) is lyk oan 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
fy: ASIN(0) is lyk oan 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
fy: De funksje ATAN(x) jout de bôgetangens y werom yn radialen, fan x. (x út R, y út (-PI/2, PI/2) (per definysje)). De oare wearden fan y dy't foldogge oan TAN(y) = x binne  y + k*Pi,mei k in hiel getal.

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
fy: ATAN(0,8) is lyk oan 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
fy: ATAN(0) is lyk oan 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
fy: De funksje KOSH(x) jout de hyperbolyske kosinus y werom fan x, dizze is wiskundich definearre as (exp(x) + exp(-x)) / 2.  (x út R, y >= 1).

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
fy: COSH(0,8) is lyk oan 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
fy: COSH(0) is lyk oan 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
fy: De funksje SINH(x) jout de hyperbolyske sinus y werom fan x, dizze is wiskundich definiearre as (exp(x) - exp(-x)) / 2. (x út R, y út R).

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
fy: SINH(0,8) is lyk oan 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
fy: SINH(0) is lyk oan 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
fy: De funksje TANH(x) jout de hyperbolyske tangens y werom fan x, dizze is wiskundich definiearre as sinh(x)/cosh(x). (x út R, y út (-1, 1) ).

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
fy: TANH(0,8) is lyk oan 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
fy: TANH(0) is lyk oan 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
fy: De funksje ACOSH(x) berekkent de ynverze hyperbolysk kosinus y fan x; dit is de wearde wêrfan de hyperbolyske kosinus x is. (x út [1, ->), y >=0 (per definysje)). As x lytser is as 1,0, dan jout ACOSH() "not-a-number" (nan) en is der in foutmelding. De oare wearde fan y dy't foldocht oan COSH(y)=x is -y.

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
fy: ACOSH(5) is lyk oan 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
fy: ACOSH(0) is lyk oan nan

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
fy: De funksje ASINH(x) berekkent de ynverze hyperboalyske sinus y fan x; dit is de wearde wêrfan de hyperboalyske sinus x is.  (x út R, y út R).

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
fy: ASINH(0,8) is lyk oan 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
fy: ASINH(0) is lyk oan 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
fy: De funksje ATANH(x) berekkent de ynverze hyperboalyske tangens y fan x; dit is de wearde wêrfan't de hyperboalyske tangens x is. (x út (-1, 1), y út R ). As de absolute wearde fan x grutter is as 1.0, dan jout ATANH() "not-a-number" (nan).

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
fy: ATANH(0,8) is lyk oan 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
fy: ATANH(0) is lyk oan 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
fy: De funksje ATAN2(x,y) berekkent de bôgetangens z yn radialen, fan de twa fariabelen x en y. Dit is gelyk oan de bôgetangens fan y/x, mei dit ferskil dat de tekens fan beide arguminten brûkt wurde om it kwadrant fan it resultaat te bepalen. (x út R, ûngelyk 0, y út R, z út (0, 2*Pi), útsein Pi).

en: ATAN2(value;value)
fy: ATAN2(wearde;wearde)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
fy: ATAN2(0,5;1,0) is lyk oan 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
fy: ATAN2(-0,5;2,0) is lyk oan 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
fy: Dizze funksje set in hoeke útdrukt yn radialen om nei in hoeke yn graden.

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
fy: DEGREES(0,78) is lyk oan 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
fy: DEGREES(1) is lyk oan 57,29

en: Angle (degrees)
fy: Hoeke (graden)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
fy: Dizze funksje set in hoeke útdrukt yn graden om nei in hoeke yn radialen.

en: RADIANS(75) equals 1.308
fy: RADIANS(75) is lyk oan 1,309

en: RADIANS(90) equals 1.5707
fy: RADIANS(90) is lyk oan 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
fy: De funksje PI() jout de benadere wearde fan Pi (= 3,14159265 ... ).

en: PI() equals 3.141592654...
fy: PI() is gelyk oan 3,141592654...

en: You cannot change a protected sheet
fy: Jo kinne in beskerme wurkblêd net feroarje.

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
fy: side

en: pages
fy: siden

en: file
fy: triem

en: name
fy: namme

en: time
fy: tiid

en: date
fy: datum

en: author
fy: auteur

en: email
fy: e-mail

en: sheet
fy: wurkblêd

en: Sheet%1
fy: Wurkblêd %1

en: This document has no sheets (tables).
fy: Dit dokumint hat gjin wurkblêden (tabellen).

en: Original Author
fy: Oarspronklike skriuwer

en: Maintainer
fy: Underhâlder

en: John Dailey
fy: John Firebaugh

en: Import/export filter developer
fy: Untwikkelder foar ymport-/eksportfilter

en: Percy Leonhart
fy: Persint

en: Tomas Mecir
fy: Tomas Krassnig

en: Developer (functions)
fy: Untwikkelder (funskjes)

en: Comment:
fy: Taljochting:

en: Define Print Range
fy: Printberik definiearje

en: Define the print range in the current sheet
fy: Definiearje it printberik yn it aktive wurkblêd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
fy: Bepaalt it maksimum oantal triemnammen dy't jo sjogge as jo Triem -> Resint iepene selektearje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
fy: Selektearje dizze opsje as jo wolle dat der reserve kopyen makke wurde. Standert is dizze opsje selektearre.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
fy: Nei it selektearjen fan in sel op de Entertoets drukken ferset de seloanwizer in sel nei lofts, rjochts, boppe of ûnder, ôfhinklik fan dizze ynstelling.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
fy: In dizze karlist kinne jo de berekkening kieze dy't útfierd wurdt troch de Gearfettingsfunksje yn de Statusbalke.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
fy: Troch hjirop te klikken kinne jo de roasterkleur feroarje, d.w.s. de kleur fan de rânen fan elke sel.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
fy: As it menu Byld -> Siderânen keazen wurdt wurde de siderânen sichtber. Klik hjir as jo in oare as de standertkleur kieze wolle.

en: No Limit
fy: Gjin limyt

en: Sheet
fy: Wurkblêd

en: Interface
fy: Ynterface

en: Down
fy: Del

en: Up
fy: Omheech

en: Down, First Column
fy: Del, Earste kolom

en: Spelling
fy: Staveringshifker

en: Spell Checker Behavior
fy: Gedrach fan staveringshifker

en: &Completion mode:
fy: &Oanfolmodus:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
fy: Lit jo út in tal opsjes yn de karlist de modus kieze foar it (automatysk) oanfoljen fan tekst.

en: Semi-Automatic
fy: Semy-automatysk

en: Sheet Properties
fy: Wurkblêdeigenskippen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
fy: Lofts nei rjochts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
fy: Rjochts nei lofts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
fy: Opmaakrjochting:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
fy: As dizze opsje selektearre is, wurde sellen mei kommentaar oanjûn mei in read trijehoekje yn de rjochter boppehoeke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
fy: Kommentaar&yndikator toane

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
fy: As dizze opsje selektearre is, wurdt de seloantsjutting oan de lofterkant fan de Formulebalke toand yn de LC-modus (bg. L2C3) ynstee  fan op de normale manier B3. Dit liket op dit moment net botte nuttich.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
fy: &LC-modus brûke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
fy: At jo dizze opsje kieze wurde de siderânen fan jo aktuele wurkblêd tekene. Standert is dit net sa. It is nuttich om de siderâne sjen te kinnen as jo it wurkblêd útprintsje wolle.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
fy: Selektearjen fan dizze opsje makket dat de earste letter fan elke tekst dy't jo yntype automatysk yn in haadletter omsetten wurdt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
fy: &Earste letter omsette yn haadletter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
fy: As dizze opsje selektearre is, wurdt de ynhâld fan in sel mei de wearde 0 net toand.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
fy: Nul &ferbergje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
fy: &Formule toane

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
fy: As dizze opsje selektearre is, wurde de kolomkoppen nûmere ynstee fan troch letters oantsjutten. Letters binne de standert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
fy: Kolommen mei &nûmers oanjaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
fy: Formule-&yndikator toane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
fy: Ruster &toane

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
fy: Dizze ynstelling bepaalt oft formules automatysk opnij berekkene wurde as de wearde fan in sel dêr't se hinne ferwize feroaret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
fy: &Automatyske werberekkening

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
fy: Beskikbare wurkblêden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
fy: <b>List fan alle beskikbere wurkblêden.</b><br>
    Om in wurkblêd út te printsjen moatte jo ien of mear wurkblêden út dizze list selektearje en de knoppen brûke om dy ta te heakjen oan de list rjochts, wêryn't alle út te printsjen wurkblêden stean.<br>
    Jo kinne in wurkblêd sa faak taheakje as jo wolle, sadat it mear as ien kear útprinte wurdt. Dit is bygelyks nuttich foar tuskenblêden of titelsiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
fy: Beskikbere blêden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
fy: List fan oantsjutte folchoarder te printsjen wurkblêden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
fy: <b>List fan út te printsjen wurkblêden.</b><br>
    Allinnich de wurkblêden yn dizze list wurde yn de opjûne folchoarder útprinte. Jo kinne dizze folchoarder wizigje mei de op- en delknoppen.<br>
    It is ek mooglik in wurkblêd mear as ien kear út te printsjen. Foegje it wurkblêd nochris ta en pas de folchoarder oan jo winsken oan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
fy: Selektearre wurkblêden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
fy: Alle wurkblêden selektearje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
fy: It selektearre wurkblêd nei boppe ferpleatse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
fy: Wurkblêden selektearje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
fy: It selektearre wurkblêd nei foaren helje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
fy: Wurkblêden fuortsmite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
fy: It selektearre wurkblêd nei efteren sette

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
fy: Seleksje wiskje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
fy: It selektearre wurkblêd nei ûnder ferpleatse

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
fy: Unjildich dokumint. It mimetype application/x-kspread of application/vnd.kde.kspread waard ferwachte, mar %1 waard ûntfongen

en: File Format Mismatch
fy: Net-passend triemformaat

en: Styles cannot be loaded.
fy: De stilen koenen net laden wurde.

en: Invalid document. No map tag.
fy: Unjildich dokumint. Gjin tag foar kaarten.

en: Height: %1 %2
fy: Hichte: %1 %2

en: Hide Row
fy: Rige ferbergje

en: Width: %1 %2
fy: Breedte: %1 %2

en: Hide Column
fy: Kolom ferstopje

en: Area is too large.
fy: Berik is te grut.

en: Sheet %1 could not be found for printing
fy: Koe út te printsjen wurkblêd %1 net fine

en: Modify current sheet's properties
fy: De eigenskippen fan it aktuele wurkblêd wizigje

en: Insert Sheet
fy: Wurkblêd ynfoegje

en: Insert a new sheet
fy: In nij wurkblêd ynfoegje

en: Duplicate Sheet
fy: Wurkblêd duplisearje

en: Duplicate the selected sheet
fy: It selektearre wurkblêd duplisearje

en: Remove Sheet
fy: Wurkblêd wiskje

en: Remove the active sheet
fy: It aktive wurkblêd fuortsmite

en: Rename Sheet...
fy: Wurkblêd werneame...

en: Rename the active sheet
fy: It aktive wurkblêd omneame

en: Show Sheet...
fy: Wurkblêd toane...

en: Show a hidden sheet
fy: Ferburgen wurkblêd sjen litte

en: Hide Sheet
fy: Wurkblêd ferbergje

en: Hide the active sheet
fy: Ferbergje it aktuele wurkblêd

en: Page Layout...
fy: Side-yndieling...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
fy: De opmaak fan it wurkblêd foar printsjen oantsjutte

en: Reset Print Range
fy: Printberik wiskje

en: Recalculate Sheet
fy: Wurkblêd opnij berekkenje

en: Recalculate
fy: Wurkblêd opnij berekkenje

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
fy: Berekkenje de wearde fan elke sel yn it aktive wurkblêd opnij

en: Recalculate Document
fy: Dokumint opnij berekkenje

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
fy: Berekkenje de wearde fan elke sel yn alle wurkblêden opnij

en: Protect &Sheet...
fy: Wurkblêd be&skermje...

en: Protect the sheet from being modified
fy: Beskermje it wurkblêd tsjin wizigings

en: Protect &Document...
fy: &Dokumint beskermje...

en: Protect the document from being modified
fy: Beskermje it dokumint tsjin wizigings

en: &Create Template From Document...
fy: Sjabloan fan do&kumint meitsje...

en: Next Sheet
fy: Folgjend wurkblêd

en: Next
fy: Folgjende

en: Move to the next sheet
fy: Gean nei it folgjende wurkblêd

en: Previous Sheet
fy: Foarrich wurkblêd

en: Previous
fy: Foarige

en: Move to the previous sheet
fy: Gean nei it foarige wurkblêd

en: First Sheet
fy: Earste wurkblêd

en: First
fy: Earste wurkblêd

en: Move to the first sheet
fy: Gean nei it earste wurkblêd

en: Last Sheet
fy: Lêste wurkblêd

en: Move to the last sheet
fy: Gean nei it lêste wurkblêd

en: Status Bar
fy: Tastânbalke

en: Show the status bar
fy: De tastânbalke sjen litte

en: Tab Bar
fy: Ljepbalke

en: Show the tab bar
fy: De ljepbalke sjen litte

en: No calculation
fy: Gjin berekkening

en: Calculate using sum
fy: Berekkenje middels som

en: Calculate using minimum
fy: Berekkenje middels minimum

en: Calculate using maximum
fy: Berekkenje middels maksimum

en: Calculate using average
fy: Berekkenje middels gemiddelde

en: Calculate using the count
fy: Berekkenje middels de telling

en: Calculate using the countA
fy: Berekkenje middels de countA

en: You cannot change a protected sheet.
fy: Jo kinne in beskerme wurkblêd net wizigje.

en: You cannot hide the last visible sheet.
fy: Jo kinne it lêste sichtbere wurkblêd net ferbergje.

en: Protect Document
fy: Dokumint beskermje

en: Unprotect Document
fy: Dokumintbeskerming opheffe

en: Protect Sheet
fy: Wurkblêd beskermje

en: Unprotect Sheet
fy: Wurkblêdbeskerming opheffe

en: You cannot delete the only sheet.
fy: Jo kinne it ienige wurkblêd net wiskje.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
fy: Jo steane op it punt it aktive wurkblêd te wiskjen.
    Wolle jo trochgean?

en: Enter name:
fy: Namme ynfiere:

en: Rename Sheet
fy: Wurkblêd werneame

en: Change Sheet Name
fy: Wurkblêdnamme wizigje

en: Sheet name cannot be empty.
fy: It wurkblêd moat in namme hawwe.

en: This name is already used.
fy: Dizze namme wurdt al brûkt.

en: Sum:
fy: Som:

en: Average:
fy: Gemiddelde:

en: Max:
fy: Maks:

en: Count:
fy: Telling:

en: CountA:
fy: TellingA:

en: Enter a password.
fy: Fier in wachtwurd yn.

en: Enter the password.
fy: Fier it wachtwurd yn.

en: Password is incorrect.
fy: Wachtwurd is ferkeard.

en: Dependency
fy: Ofhinklikheid

en: Invalid document. Sheet name is empty.
fy: Unjildich dokumint. Gjin wurkblêdnamme.

en: Header
fy: Kopskrift

en: Header1
fy: Kop1

en: Cell Format...
fy: Selopmaak...

en: Set the cell formatting
fy: Stel de selopmaak yn

en: Resets to the default format
fy: Tebek nei de standert opmaak.

en: Edit and organize cell styles
fy: Selstilen bewurkje en organisearje

en: Apply a predefined style to the selected cells
fy: Pas in foarôf ynstelde styl ta op de selektearre sellen.

en: Create Style From Cell...
fy: Styl oanmeitsje nei selfoarbyld...

en: Style From Cell
fy: Styl oanmeitsje nei selfoarbyld

en: Create a new style based on the currently selected cell
fy: Meitsje in nije styl oan, basearre op de no selektearre sel.

en: Strike Out
fy: &Trochstreekje

en: Select Font...
fy: Lettertype selektearje...

en: Select Font Size
fy: Tekengrutte selektearje

en: Font Size
fy: Lettertype grutte

en: Increase Font Size
fy: Lettertype fergrutsje

en: Decrease Font Size
fy: Lettertype ferlytsje

en: Text Color
fy: Tekstkleur

en: Align Left
fy: Lofts rjochtsje

en: Left justify the cell contents
fy: De selynhâld lofts rjochtsje

en: Align Center
fy: Sintrearje

en: Center the cell contents
fy: Sintrearje de selynhâld

en: Align Right
fy: Rjochts útlynje

en: Right justify the cell contents
fy: De selynhâld rjochts rjochtsje

en: Align Top
fy: Boppe útlynje

en: Align cell contents along the top of the cell
fy: De selynhâld nei boppe rjochjtsje

en: Align Middle
fy: Midden útlynje

en: Align cell contents centered in the cell
fy: Set de selynhâld yn it midden fan de sel

en: Align Bottom
fy: Under útlynje

en: Align cell contents along the bottom of the cell
fy: De selynhâld nei ûnderen rjochtsje

en: Border Left
fy: Lofterrâne

en: Set a left border to the selected area
fy: Stel lofter râne yn foar it selektearre berik

en: Border Right
fy: Rjochterrâne

en: Set a right border to the selected area
fy: Stel rjochter râne yn foar it selektearre berik

en: Border Top
fy: Bopperâne

en: Set a top border to the selected area
fy: Stel bopperâne yn foar it selektearre berik

en: Border Bottom
fy: Underrâne

en: Set a bottom border to the selected area
fy: Stel ûnderrâne yn foar it selektearre berik

en: All Borders
fy: Alle rânen

en: Set a border around all cells in the selected area
fy: Meitsje in râne om alle sellen yn it selektearre berik

en: No Borders
fy: Gjin rânen

en: Remove all borders in the selected area
fy: Alle rânen yn it selektearre berik fuortsmite

en: Border Outline
fy: Freemrânen

en: Outline
fy: Râne

en: Set a border to the outline of the selected area
fy: Meitsje in râne om it selektearre berik.

en: Select a new border color
fy: Selektearje in nije kleur foar de râne.

en: Border Color
fy: Rânekleur

en: Wrap Text
fy: Tekst ôfbrekke

en: Wrap
fy: Rigelôfbrekking

en: Make the cell text wrap onto multiple lines
fy: Lit de seltekst oer meardere regels rinne.

en: Vertical Text
fy: Fertikale tekst

en: Print cell contents vertically
fy: Printsje de selynhâld fertikaal

en: Increase Indent
fy: Ynsprong fergrutsje

en: Increase the indentation
fy: Mear ynspringe

en: Decrease Indent
fy: Ynsprong ferlytsje

en: Decrease the indentation
fy: Minder ynspringe

en: Change Angle...
fy: Hoeke wizigje...

en: Angle
fy: Hoeke

en: Change the angle that cell contents are printed
fy: Wizigje de hoeke wêryn't de selynhâld printe wurdt

en: Percent Format
fy: Persintaazje-opmaak

en: Set the cell formatting to look like a percentage
fy: Stel de selopmaak yn as in persintaazje

en: Money Format
fy: Faluta-opmaak

en: Set the cell formatting to look like your local currency
fy: Stel de selopmaak yn as in bedrach yn jo eigen faluta

en: Increase Precision
fy: Sekuerens fergrutsje

en: Increase the decimal precision shown onscreen
fy: Fergrutsje de desimale presyzje op it skerm.

en: Decrease Precision
fy: Sekuerens ferlytsje

en: Decrease the decimal precision shown onscreen
fy: Ferlytsje de desimale presyzje op it skerm.

en: Upper Case
fy: Haadletters

en: Upper
fy: Heger

en: Convert all letters to upper case
fy: Alle letters omsette nei haadletters

en: Lower Case
fy: Lytse letters

en: Lower
fy: Leger

en: Convert all letters to lower case
fy: Alle letters omsette yn lytse letters

en: Convert First Letter to Upper Case
fy: Earste letter omsette yn haadletter

en: First Letter Upper
fy: Set de earste letter om yn in haadletter

en: Capitalize the first letter
fy: Set de earste letter om yn in haadletter

en: Set the background color
fy: Stel de kleur yn foar de eftergrûn

en: Background Color
fy: Eftergrûnkleur

en: Merge the selected region
fy: Fan it selektearre berik in sel meitsje

en: Merge Cells Horizontally
fy: Sellen horizontaal gearfoegje

en: Merge Cells Vertically
fy: Sellen fertikaal gearfoegje

en: Merge the selected region vertically
fy: Sellen yn it selektearre berik fertikaal gearfoegje

en: Dissociate Cells
fy: Sellen splitse

en: Unmerge the selected region
fy: De sellen yn it selektearre berik spjalte

en: Resize Column...
fy: Kolombreedte wizigje...

en: Change the width of a column
fy: De breedte fan in kolom feroarje.

en: Insert Columns
fy: Kolommen ynfoegje

en: Inserts a new column into the spreadsheet
fy: Foeget in nije kolom yn it wurkblêd yn.

en: Remove Columns
fy: Kolommen wiskje

en: Hide Columns
fy: Kolommen ferbergje

en: Show Columns...
fy: Kolommen toane...

en: Show hidden columns
fy: Ferburgen kolommen sjen litte

en: Equalize Column
fy: Kolombreedtes gelyk meitsje

en: Resizes selected columns to be the same size
fy: Makket de selektearre kolommen like breed

en: Show hidden columns in the selection
fy: Ferburgen kolommen yn de seleksje sjen litte

en: Resize Row...
fy: Rigehichte wizigje...

en: Change the height of a row
fy: Wizigje hichte fan in rige.

en: Insert Rows
fy: Rigen ynfoegje

en: Inserts a new row into the spreadsheet
fy: Set in nije rige yn it wurkblêd

en: Remove Rows
fy: Rigen wiskje

en: Removes a row from the spreadsheet
fy: In rige út it wurkblêd fuortsmite

en: Hide Rows
fy: Rigen ferbergje

en: Show Rows...
fy: Rigen toane...

en: Show hidden rows
fy: Ferburgen rigen sjen litte.

en: Equalize Row
fy: Rige lykmeitsje oan

en: Resizes selected rows to be the same size
fy: Makket de selektearre rige like heech

en: Show hidden rows in the selection
fy: Ferburgen rigen yn de seleksje sjen litte

en: Adjust Row && Column
fy: Rige && kolom oanpasse

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
fy: Past de grutte fan in rige of kolom oan sadat de ynhâld der yn past

en: Cells...
fy: Sellen...

en: Insert Cells...
fy: Sellen ynfoegje...

en: Insert a blank cell into the spreadsheet
fy: Foegje in lege sel yn it wurkblêd yn

en: Remove Cells...
fy: Sellen wiskje...

en: Removes the cells from the spreadsheet
fy: Smyt de sel út it wurkblêd

en: Clear All
fy: Alles wiskje

en: Clear all contents and formatting of the current cell
fy: Alle ynhâld en opmaak fan de aktuele sel wiskje

en: Contents
fy: Ynhâld

en: Clear Contents
fy: Ynhâld wiskje

en: Remove the contents of the current cell
fy: De ynhâld fan de aktuele sel fuortsmite

en: Comment...
fy: Taljochting...

en: Edit a comment for this cell
fy: Bewurkje de taljochting foar dizze sel

en: Remove Comment
fy: Kommentaar wiskje

en: Remove this cell's comment
fy: De taljochting fan dizze sel fuortsmite

en: Conditional Styles...
fy: Stylen mei betingsten...

en: Set cell style based on certain conditions
fy: Stel de opmaak fan in sel yn, basearre op bepaalde betingsten.

en: Remove Conditional Styles
fy: De selopmaak mei betingsten fuortsmite

en: Remove the conditional cell styles
fy: De selopmaak mei betingsten fuortsmite

en: &Link...
fy: Keppe&ling...

en: Insert an Internet hyperlink
fy: Foegje in webkeppeling yn

en: Link
fy: Keppeling

en: Remove Link
fy: Keppeling wiskje

en: Remove a link
fy: In keppeling fuortsmite

en: Validity...
fy: Jildichheid...

en: Set tests to confirm cell data is valid
fy: Stel testen yn fan jildichheid selynhâld

en: Remove Validity
fy: Jildigens fuortsmite

en: Remove the validity tests on this cell
fy: De jildichheidtesten foar dizze sel fuortsmite

en: &Sort...
fy: &Sortearje...

en: Sort a group of cells
fy: Sortearje in groep sellen

en: Sort &Decreasing
fy: Ofrinnen&d sortearje

en: Sort &Increasing
fy: Op&rinnend sortearje

en: &Auto-Filter
fy: &Auto-filter

en: &Left
fy: &Lofts

en: &Right
fy: &Rjochts

en: &Up
fy: &Omheech

en: &Down
fy: De&l

en: Autosum
fy: Autosom

en: Insert the 'sum' function
fy: De funksje 'sum' (som) ynfoegje

en: &Series...
fy: Rig&e...

en: Insert a series
fy: In rige ynfoegje

en: &Function...
fy: &Funksje...

en: Insert math expression
fy: Wiskundige ekspresje ynfoegje

en: S&pecial Character...
fy: S&pesjaal teken...

en: Insert one or more symbols or letters not found on the keyboard
fy: Foegje ien of mear symboalen of letters yn dy't net op jo toetseboerd stean

en: From &Database...
fy: Fanút &databank...

en: Insert data from a SQL database
fy: Gegevens ynfoegje út in SQL-gegevensbank

en: From &Text File...
fy: Fanút in &teksttriem...

en: Text File
fy: Teksttriem

en: Insert data from a text file to the current cursor position/selection
fy: Foegje gegevens yn út in teksttriem op de aktive rinnerkeposysje/seleksje

en: From &Clipboard...
fy: Fanút it &klamboerd...

en: Clipboard
fy: Klamboerd

en: Insert CSV data from the clipboard to the current cursor position/selection
fy: CSV-gegevens fanút it klamboerd ynfoegje op de aktuele rinnerkeposysje/seleksje

en: &Text to Columns...
fy: &Tekst nei kolommen...

en: Expand the content of cells to multiple columns
fy: De ynhâld fan de sellen oer mear kolommen ferdiele

en: Custom Lists...
fy: Oanpaste listen...

en: Create custom lists for sorting or autofill
fy: Meitsje oanpaste listen oan foar sortearjen of automatysk foljen

en: &Consolidate...
fy: &Konsolidearje...

en: Create a region of summary data from a group of similar regions
fy: In berik mei in gearfetting fan meardere soartgelikense berikken meitsje

en: &Goal Seek...
fy: &Doel sykje...

en: Repeating calculation to find a specific value
fy: Werhelle berekkening om in bepaalde wearde te finen

en: &Subtotals...
fy: &Subtotalen...

en: Create different kind of subtotals to a list or database
fy: Ferskate soarten subtotalen yn in list of databank oanmeitsje

en: Area Name...
fy: Namme fan berik...

en: Set a name for a region of the spreadsheet
fy: Jou berik yn it rekkenblêd in namme

en: Named Areas...
fy: Beriken mei in namme

en: Formula Selection
fy: Formule-seleksje

en: Insert a function
fy: In funksje ynfoegje

en: Others...
fy: Oare...

en: Modify Cell
fy: Sel bewurkje

en: Edit the highlighted cell
fy: Bewurkje de selektearre sel

en: Move the cell object to the clipboard
fy: Ferpleats it selobjekt nei it klamboerd

en: Copy the cell object to the clipboard
fy: Kopiearje it selobjekt nei it klamboerd

en: Paste the contents of the clipboard at the cursor
fy: Plak de ynhâld fan it klamboerd by it rinnerke

en: Special Paste...
fy: Spesjaal plakke...

en: Paste the contents of the clipboard with special options
fy: Plak de ynhâld fan it klamboerd mei spesjale opsjes

en: Paste with Insertion
fy: Plakken mei ynfoegjen

en: Inserts a cell from the clipboard into the spreadsheet
fy: Foeget in sel fanút it klamboerd yn it wurkblêd yn

en: Selects all cells in the current sheet
fy: Selektearret alle sellen yn it aktive wurkblêd

en: Goto Cell...
fy: Gean nei sel...

en: Goto
fy: Gean nei

en: Move to a particular cell
fy: Gean nei in bepaalde sel ta

en: Check the spelling
fy: Stavering hifkje

en: Run Inspector...
fy: Ynspekteur starte...

en: Auto-Format...
fy: Auto-opmaak...

en: Set the worksheet formatting
fy: Stel de opmaak fan it wurkblêd yn

en: Create Style From Cell
fy: Styl oanmeitsje neffens foarbyld sel

en: The style name cannot be empty.
fy: De styl moat in namme hawwe.

en: Edit Link
fy: Keppeling bewurkje

en: You must select multiple cells.
fy: Jo moatte meardere sellen selektearje.

en: Adjust Column
fy: Kolom oanpasse

en: Adjust Row
fy: Rige oanpasse

en: Selection List...
fy: Seleksjelist...

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
fy: Dizze keppeling ferwiist nei programma of skript '%1'.
    Kwea-aardige programma's kinne skea oan jo kompjûter tabringe. Binne jo der wis fan dat jo dit programma starte wolle?

en: Open Link?
fy: Keppeling iepenje?

en: Select Single Cell
fy: Inkele sel selektearje

en: Select Multiple Cells
fy: Meardere sellen selektearje

en: True
fy: Wier

en: False
fy: Net wier

en: AM
fy: VM

en: h
fy: o

en: true
fy: wier

en: false
fy: net-wier
