kspread - en to gl translation catalogue (2360 entries)

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
gl: páxina

en: pages
gl: páxinas

en: file
gl: ficheiro

en: name
gl: nome

en: time
gl: hora

en: date
gl: data

en: author
gl: autora

en: email
gl: correo electrónico

en: sheet
gl: folla

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
gl: Documento incorrecto. Esperábase o tipo MIME application/x-kspread ou application/vnd.kde.kspread pero obtívose %1

en: This document was created with a newer version of Calligra Sheets (syntax version: %1)
    When you open it with this version of Calligra Sheets, some information may be lost.
gl: Este documento creouse cunha versión máis recente de Calligra Sheets (versión da sintaxe: %1). Se o abre con esta versión de Calligra Sheets podería perder algunha información.

en: File Format Mismatch
gl: Conflito no formato de ficheiro

en: Styles cannot be loaded.
gl: Non é posíbel cargar os estilos.

en: Invalid document. No map tag.
gl: Documento incorrecto. Falta a etiqueta map.

en: This document has no sheets (tables).
gl: Este documento non ten follas (táboas).

en: Invalid document. Sheet name is empty.
gl: Documento incorrecto. O nome da folla está baleiro.

en: Sheet%1
gl: Folla%1

en: Validation for cell %1 failed
gl: Fallou a validación da cela %1

en: Header
gl: Cabeceira

en: Header1
gl: Cabeceira1

en: Default
gl: Predefinido

en: Text
gl: Texto

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
gl: Un valor enteiro (como 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
gl: Un valor lóxico (VERDADEIRO ou FALSO)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
gl: Un valor dun punto decimal (como 1,3; 0,343; 253)

en: Any kind of value
gl: Calquera tipo de valor

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
gl: Unha cadea representando unha data (como «22/2/2012»)

en: A range of strings
gl: Un intervalo de caracteres

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
gl: Un intervalo de números enteiros (como 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
gl: Un intervalo de valores lóxicos (VERDADEIRO ou FALSO)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
gl: Un intervalo de números decimais (como 1,3; 0,343; 253)

en: A range of any kind of values
gl: Un intervalo de calquera tipo de valores

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
gl: Unha cadea representando un intervalo de datas (como «22/2/2012» - «22/2/2012»)

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
gl: <p><b>Tipo de retorno:</b> %1</p>

en: Syntax
gl: Sintaxe

en: Parameters
gl: Parámetros

en: <br><b>Type:</b> %1
gl: <br><b>Tipo:</b> %1

en: <li><b>Comment:</b> %1
gl: <li><b>Comentario:</b> %1

en: Examples
gl: Exemplos

en: Related Functions
gl: Funcións relacionadas

en: true
gl: verdadeiro

en: false
gl: falso

en: Dependency
gl: Dependencia

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
gl: #CÍCLICO!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
gl: #DEPENDECIA!

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
gl: #N/D

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
gl: #NOME?

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
gl: #NULO!

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
gl: #ESTRUTURA!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
gl: #VALOR!

en: Bit Operations
gl: Operación con bits

en: First number
gl: Primeiro número

en: Second number
gl: Segundo número

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
gl: A función BITAND() realizan unha operación bit-wise para os dous parámetros enteiros.

en: BITAND(value; value)
gl: BITAND(valor; valor)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
gl: BITAND(12;10) devolve 8 xa que o decima 12 é o binario 1100, e o decimal 10 é o binario 1010; e 1100 «anded» a 1010 é 1000, que é o enteiro 8).

en: Amount to left shift by
gl: Cantidade coa que se a desprazar á esquerda

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
gl: A función BITRSHIFT() realiza unha operación bit-wise de desprazamento á esquerda para o primeiro parámetro. O número de bits polos que se despraza indícase no segundo parámetro. Nótese que un valor negativo de bits á esquerda supoñen un desprazamento á esquerda.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
gl: BITLSHIFT(valor; tamaño salto)

en: Amount to right shift by
gl: Cantidade pola que aumentar

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
gl: A función BITRSHIFT() realiza unha operación bit-wise de desprazamento á dereita para o primeiro parámetro. O número de bits polos que se despraza indícase no segundo parámetro. Nótese que un valor negativo de bits á dereita supoñen un desprazamento á esquerda.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
gl: BITSHIFT(valor ; tamaño aumento)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
gl: A función BITOR() realizan unha operación bit-wise OR para os dous parámetros enteiros.

en: BITOR(value; value)
gl: BITOR(valor; valor)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
gl: BITOR(12; 10) devolve 14 (xa que 12 decimais son 1100 binarios, e 10 decimais son 1010 binarios; e 1100 «orados» con 1010 son 1110, que é o enteiro 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
gl: A función BITXOR() realiza unha operación de bits exclusivamente OR para os dous parámetros enteiros.

en: BITXOR(value; value)
gl: BITXOR(valor; valor)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
gl: BITXOR(12;10) devolve un 6 ( xa que o 12 decimais son 1100 binarios, e 10 decimais son 10 binarios; e 1100 "orados" con 1010 son 0110, que é o enteiro 6).

en: Conversion
gl: Conversión

en: Bool value to convert
gl: Valor booleano a converter

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
gl: A función BOOL2STRING() devolve unha cadea de valores para un valor booleano dado. Este método está pensado para ser usando un booleano en métodos que requiren cadeas

en: BOOL2STRING(value)
gl: BOOL2STRING(valor)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
gl: BOOL2STRING(true) devolve "Verdadeiro"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
gl: BOOL2STRING(false) devolve "Falso"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
gl: upper(BOOL2STRING(atopar("nan";"banana"))) devolve VERDADEIRO

en: Integer value to convert
gl: Valor enteiro a converter

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
gl: A función INT2BOOL() devolve un valor booleano para un número enteiro dado. Este método está pensado para ser usado con enteiros en métodos que requiran de valores booleanos. Só acepta 0 ou 1. Con calquera outro valor devolve un falso.

en: INT2BOOL(value)
gl: INT2BOOL(valor)

en: INT2BOOL(1) returns true
gl: INT2BOOL(1) devolve verdadeiro

en: INT2BOOL(0) returns false
gl: INT2(0) devolve falso

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
gl: OR(INT2BOOL(1); false) devolve verdadeiro

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
gl: A función BOOL2INT() devolve un valor enteiro para un valor booleano dado. Este método está pensado para usar con valores booleanos en métodos que requiran enteiros.

en: BOOL2INT(value)
gl: BOOL2INT(valor)

en: BOOL2INT(True) returns 1
gl: BOOL2INT(Verdadeiro) devolve 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
gl: BOOL2INT(Falso) devolve 0

en: Number to convert into string
gl: Número a converter a cadea

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
gl: A función NUM2STRING() devolve un valor en cadea para un número dado. Nótese que Calligra Sheets pode converter automaticamente números a cadeas canso se precise, co cal esta función deberíase precisar só ao raro.

en: NUM2STRING(value)
gl: NUM2STRING(valor)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
gl: NUM2STRING(10) devolve «10»

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
gl: NUM2STRING(2.05) devolve «2.05»

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
gl: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) devolve Verdadeiro

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
gl: A función STRING() devolve un valor en cadea para un número dado. É a mesma función que a NUM2STRING.

en: A one character string to convert
gl: Unha cadea dun só carácter a converter

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
gl: A función CHARTOASCII() devolve o código ASCII para un carácter dado.

en: CHARTOASCII(value)
gl: CHARTOASCII(valor)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
gl: CHARTOASCII("v") devolve 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
gl: CHARTOASCII(r) é un erro. O carácter ten que estar entre comiñas.

en: The ASCII values to convert
gl: O valor ASCII a converter

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
gl: A función ASCIITOCHAR() devolve o carácter para cada código ASCII dado

en: ASCIITOCHAR(value)
gl: ASCIITOCHAR(valor)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
gl: ASCIITOCHAR(118) devolve «v»

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
gl: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) devolve «KDE»

en: Value in X
gl: Valor en X

en: Value in Y
gl: Valor en Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
gl: A función POLR() devolve o radio correspondente á posición dun punto nun plano cartesiano.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
gl: POLR(12;12) devolve 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
gl: POLR(12;0) devolve 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
gl: A función POLA() devolve o ángulo, en radiáns, correspondente á posición do punto nun plano cartesiano.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
gl: POLA(12;12) devolve 0.78539816

en: POLA(12;0) returns 0
gl: POLA(12;0) devolve 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
gl: POLA(0;12) devolve 1.5707

en: Radius
gl: Radio

en: Angle (radians)
gl: Ángulo (radians)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
gl: A función CARX() devolve a posición en X correspondente á posición do punto nun plano de coordenadas polares.

en: CARX(Radius;Angle)
gl: CARX(Radio;Ángulo)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
gl: CARX(12;1.5707) devolve 0.00115592

en: CARX(12;0) returns 12
gl: CARX(12;0) devolve 12

en: Value
gl: Valor

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
gl: A función DECSEX() converte un valor dobre a un valor de tempo.

en: DECSEX(double)
gl: DECSEX(dobre)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
gl: DECSEX(1.6668) devolve 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
gl: DECSEX(7.8) devolve 7:47

en: Hours
gl: Horas

en: Minutes
gl: Minutos

en: Seconds
gl: Segundos

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
gl: A función SEXDEC() devolve un valor decimal. Pódese fornecer tamén un valor de tempo.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
gl: SEXDEC(valor de tempo) ou SEXDEC(horas; minutos; segundos)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
gl: SEXDEC(1;5;7) devolve 1.0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
gl: DECSEX("8:05") devolve 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
gl: A función CARY() devolve a posición en Y correspondente á posición dun punto nun plano de coordenadas polares.

en: CARY(Radius;Angle)
gl: CARY(Radio; Ángulo)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
gl: CARY(12;1.5707) devolve 12

en: CARY(12;0) returns 0
gl: CARY(12;0) devolve 0

en: Number
gl: Número

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
gl: Formato

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
gl: A función ROMAN() devolve o número en formato romano. Só se poden converter números enteiros positivos. O argumento opcional de formato indica o nivel de concisión, e de maneira predeterminada é 0.

en: ROMAN(Number)
gl: ROMAN(Número)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
gl: ROMAN(99) devolve «XCIX»

en: ROMAN(-55) returns "Err"
gl: ROMAN(-55) devolve «Err»

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
gl: A función ARABIC() converte un numeral romano a un número.

en: ARABIC("IV") returns 4
gl: ARABIC("IV") devolve 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
gl: ARABIC("XCIX") devolve 99

en: Database
gl: Base de datos

en: Range marking the database
gl: Intervalo de marcado da base de datos

en: String marking the column in the database
gl: Cadea que marca a columna na base de datos

en: Range marking the conditions
gl: Intervalo que marca as condicións

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Suma os número dunha columna dunha base de datos indicada por unha serie de condicións.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
gl: DSUM(Base de Datos; "Cabeceiro"; Condicións)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DSUM(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
gl: Calcula a media dunha columna dunha base de datos indicada por unha serie de condicións para valores numéricos

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
gl: DAVERAGE(Base de Datos; "Cabeceiro"; Condicións)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DAVERAGE(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Conta as celas que conteñen valores numéricos nunha columna dunha base de datos indicada por unha serie de condicións.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
gl: DCOUNT(Base de Datos; "Cabeceiro"; Condicións)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DCOUNT(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Conta as celas quen conteñen valores numéricos ou alfanuméricos nunha columna dunha base de datos indicada por unha serie de condicións.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
gl: DCOUNTA(Base de Datos; "Cabeceiro"; Condicións)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DCOUNTA(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
gl: Devolve un valor único a partir dunha columna dunha base de datos indicada por unha serie de condicións. Esta función devolve un erro se non hai mai dun valor ou se non existe ningún.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
gl: DGET(Base de Datos; "Cabeceiro"; Condicións)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DGET(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Devolve o maior valor nunha columna dunha base de datos indicada por un grupo de condicións.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
gl: DMAX(Base de Datos; "Cabeceiro"; Condicións)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DMAX(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Devolve o menor valor dunha columna dunha base de datos indicada por un grupo de condicións.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
gl: DMIN(Base de Datos; "Cabeceiro"; Condicións)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DMIN(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Devolve o produto de todos os valores numéricos dunha columna dunha base de datos indicada por un grupo de condicións.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
gl: DPRODUCT(Base de Datos; "Cabeceiro"; Condicións)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DPRODUCT(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Devolve a estimación da desviación estándar para unha poboación baseada na mostra e usando todos os valores numéricos na columna da base de datos indicados polo grupo de condicións.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
gl: DSTDEV(Base de Datos; "Cabeceira"; Condicións)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DSTDEV(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Devolve a desviación estándar para unha poboación baseada en toda a poboación e usando todos os valores numéricos na columna da base de datos indicados polo grupo de condicións.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
gl: DSTDEVP(Base de Datos; "Cabeceira"; Condicións)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DSTDEVP(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Devolve a estimación da varianza dunha poboación baseada na mostra e usando todos os valores numéricos na columna da base de datos indicada por un grupo de condicións.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
gl: DVAR(base de datos; "Cabeceira"; condicións)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DVAR(A1:C5; "Salario"; A9:A11

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
gl: Devolve a varianza da poboación baseada na poboación total e usando todos os valores numéricos na columna da base de datos indicados polo grupo de condicións.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
gl: DVARP(base de datos; "Cabeceira"; condicións)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
gl: DVARP(A1:C5; "Salario"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
gl: Intervalo que contén a táboa pivote

en: Name of the field of which you want the summary data
gl: Nome do campo que contén o resumo dos datos

en: Fetches summary data from a pivot table.
gl: Recolle información do resumo da táboa pivote.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
gl: GETPIVOTDATA(Base de Datos; "Salario")

en: Date & Time
gl: Data e hora

en: Date
gl: Data

en: Method (optional)
gl: Método (opcional)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
gl: A función WEEKDAY() devolve o día da semana dunha data determinada. Se o método 1 (predeterminado) WEEKDAY() devolverá 1 para o Domingo, 2 para o Luns… Se o Método é 2, Luns é 1, Martes é o 2,… e se o método é 3 WEEKDAY() devolverá 0 para Luns, 1 para Martes…

en: WEEKDAY(date; method)
gl: WEEKDAY(data; método)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
gl: WEEKDAY("22-2-2002"; 2) devolve 5

en: Date1
gl: Data1

en: Date2
gl: Data2

en: Method
gl: Método

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
gl: A función DAYS360() devolve o número de días desde a data1 á data2 usando o calendario de 360 días no que se asume que todos os meses teñen 30 días. Se o método é falso (predefinido) o método usado é o dos EUA, doutra maneira o europeo.

en: DAYS360(date1; date2; method)
gl: DAYS360(data1; data2; método)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
gl: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSO) devolve 59

en: Time
gl: Hora

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
gl: A función TIMEVALUE() devolve un número (entre 0 e 1) que representa a hora do día.

en: TIMEVALUE(time)
gl: TIMEVALUE(hora)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
gl: TIMEVALUE("10:05:02") devolve 0.42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
gl: A función DATEVALUE devolve un número que representa o día, p.ex o número de días que van desde o 31 de Decembro do 1899.

en: DATEVALUE(date)
gl: DATEVALUE(data)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
gl: DATEVALUE("2/22/2002") devolve 37309

en: Months
gl: Meses

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
gl: A función EDATE devolve a data indicada por unha determinada data e un número de meses antes ou despois desa data.

en: EDATE(date; months)
gl: EDATE(data; meses)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
gl: EDATE("22/02/2002"; 3) devolve «22/05/2002»

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
gl: EDATE("31/03/2002"; -1) devolve «28/02/2002»

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
gl: A función EOMONTH devolve o último día dun mes indicado por unha data e o número de meses desde esa data.

en: EOMONTH(date; months)
gl: EOMONTH(data; meses)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
gl: EOMONTH("2/22/2002"; 3) devolve «31/5/2002»

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
gl: EOMONTH("12/03/2002"; -1) devolve «28/02/2002»

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
gl: EOMONTH("12/03/2002"; 0) devolve "31/03/2002"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
gl: A función YEAR devolve o ano dunha data. De non se estabelecer parámetro ningún devólvese o ano no que se estea.

en: YEAR(date)
gl: YEAR(data)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
gl: YEAR("22/02/2002") devolve 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
gl: YEAR(2323.1285) devolve 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
gl: A función MONTH devolve o mes dunha data. De non se estabelecer parámetro ningún dáse o mes no que se estea.

en: MONTH(date)
gl: MONTH(data)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
gl: MONTH("2/22/2002") devolve 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
gl: MONTH(2323.1285) devolve 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
gl: A función día devolve o día dunha data. De non se estabelecer parámetro ningún, devolvese o día no que se estea.

en: DAY(date)
gl: DAY(data)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
gl: DAY("22/02/2002") devolve 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
gl: DAY(2323.1285) devolve 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
gl: A función HOUR devolve a hora dun determinado momento. De non se estabelecer parámetro ningún dáse a hora na que se estea.

en: HOUR(time)
gl: HOUR(tempo)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
gl: HOUR("22:10:12") devolve 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
gl: HOUR(0.1285) devolve 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
gl: A función MINUTE devolve os minutos dunha determinada hora. Se non indica ningún parámetro devolveranse os minutos da hora na actual.

en: MINUTE(time)
gl: MINUTE(tempo)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
gl: MINUTE("22:10:12") devolve 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
gl: MINUTE(0.1234) devolve 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
gl: A función SECONDS devolve os segundos dunha determinada hora. Se non indica ningún parámetro devólvense os segundos da hora actual.

en: SECOND(time)
gl: SECOND(tempo)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
gl: SECOND("22:10:12") devolve 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
gl: SECOND(0.1234) devolve 42

en: First (earlier) date value
gl: Primeiro valor de hora

en: Second date value
gl: Segundo valor de data

en: Calculation mode
gl: Modo de cálculo

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
gl: A función WEEKS() devolve a diferenza entre dúas datas en semanas. O terceiro parámetro indica o modo en que se efectuou o cálculo: de ser o modo 0, WEEKS() devolve o máximo número posíbel de semanas entre eses días; de ser o modo 1 só devolve o número de semanas completas entre esas datas.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
gl: WEEKS(data2; data1; modo)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
gl: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) devolve 1 xa que só hai unha semana e 1 día entre as datas

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
gl: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) devolve 0 xa que non hai unha semana completa entre as dúas datas, comezando polo primeiro día da semana (Luns ou Domingo, dependendo da súa configuración local)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
gl: A función MONTHS() devolve a diferenza entre dúas datas en meses. O terceiro parámetro indica o modo do cálculo: de ser o modo 0, MONTH() devolve o máximo número posíbel de semanas entre eses días; de ser o modo 1 só devolve o número de semanas completas entre esas datas.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
gl: MONTHS(data2; data1; modo)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
gl: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) devolve 1 xa que hai 1 mes e 8 días entre as datas

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
gl: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) devolve 0 por que non hai un mes enteiro entre as datas, comezando polo primeiro día do mes

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
gl: A función YEARS() devolve a diferenza entre dúas datas dun ano. O terceiro parámetro indica o modo en que se realizou o cálculo: se o modo é 0, YEARS() devolve o máximo número posíbel de anos entre eses días. Se o modo é 1, só devolve anos enteiros, comezando polo primeiro de xaneiro e rematando no 31 de decembro.

en: YEARS(date2; date1; mode)
gl: YEARS(data2; data1; modo)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
gl: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) devolve 1 xa que hai un ano e 7 días entre as datas

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
gl: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) devolve 0 xa que non hai un ano enteiro entre as datas comezando polo primeiro día do ano

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
gl: A función DAYS() devolve a diferenza entre dúas datas en días.

en: DAYS(date2; date1)
gl: DAYS(data1; data2)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
gl: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") devolve 4

en: Year
gl: Ano

en: Month
gl: Mes

en: Day
gl: Día

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
gl: A función DAYOFTHEYEAR() devolve o número de días no ano (1… 365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
gl: DAYOFTHEYEAR(ano; mes; data)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
gl: DAYOFTHEYEAR(2000;12;1) devolve 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
gl: DAYOFYEAR(2000;2;29) devolve 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
gl: A función DATE() devolve a data formatada nos parámetros locais.

en: DATE(year;month;date)
gl: DATE(ano; mes; data)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
gl: DATE(2000;5;5) devolve Venres 5 de Maio do 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
gl: A función TIME() devolve a hora formatada na forma local habitual.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
gl: TIME(horas; minutos; segundos)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
gl: TIME(10;2;2) devolve 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
gl: TIME(10;70;0) devolve 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
gl: TIME(10;-40;0) devolve 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
gl: A función HOURS() devolve o valor das horas nunha expresión temporal.

en: HOURS("10:5:2") returns 10
gl: HOURS("10:5:2") devolve 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
gl: A función ISLEAPYEAR() devolve o valor VERDADEIRO se é bisesto.

en: ISLEAPYEAR(year)
gl: ISLEAPYEAR(ano)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
gl: ISLEAPYEAR(2000) devolve VERDADEIRO

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
gl: A función DAYSINMONTH() devolve o número de días dun ano dado.

en: DAYSINMONTH(year;month)
gl: DAYSINMONTH(ano;mes)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
gl: DAYSINMONTH(2000;2) devolve 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
gl: A función DAYSINYEAR() devolve o número de días dun ano dado.

en: DAYSINYEAR(year)
gl: DAYSINYEAR(ano)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
gl: DAYSINYEAR(2000) devolve 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
gl: A función WEEKSINYEAR() devolve o número de días dunha semana no ano indicado.

en: WEEKSINYEAR(year)
gl: WEEKSINYEAR(ano)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
gl: WEEKSINYEAR(2000) devolve 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
gl: A función MINUTES() devolve o valor dos minutos nunha expresión de tempo.

en: MINUTES(time)
gl: MINUTES(tempo)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
gl: MINUTES("10:5:2") devolve 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
gl: A función SECONDS() devolve o valor dos segundos nunha expresión de tempo.

en: SECONDS(time)
gl: SECONDS(tempo)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
gl: SECONDS("10:5:2") devolve 2

en: Number of day in week (1..7)
gl: Número do día na semana (1…7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
gl: A función DAYNAME() devolve o nome do día da semana (1…7). Nalgúns países o primeiro día da semana é o Luns mentres que noutros este é o Domingo.

en: DAYNAME(weekday)
gl: DAYNAME(semana)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
gl: DAYNAME(1) devolve Luns (se a semana comeza no Luns)

en: Number of month (1..12)
gl: Número do mes (1…12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
gl: A función MONTHNAME() devolve o nome do mes (1…12).

en: MONTHNAME(number)
gl: MONTHNAME(número)

en: MONTHNAME(5) returns May
gl: MONTHNAME(5) devolve Maio

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
gl: A función CURRENTDATE() devolve a data actual. É equivalente á función TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
gl: CURRENTDATE() devolve "Sábado 13 de Abril do 2002"

en: The TODAY() function returns the current date.
gl: A función TODAY() devolve a data actual.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
gl: TODAY() devolve "Sábado 13 de Abril do 2002"

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
gl: A función NOW() devolve o valor da data e hora actual. É idéntica a CURRENTDATETIME e fornécese por compatibilidade con outras aplicacións.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
gl: NOW() devolve "Sábado 13 de Abril de 2002 19:12:01"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
gl: A función CURRENTDATETIME() devolve a data e hora actual.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
gl: CURRENTDATETIME() devolve "Sábado 13 de Abril 2002 1 9:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
gl: A función CURRENTTIME() devolve a data actual formatada cos parámetros locais.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
gl: CURRENTTIME() devolve «19:12:01»

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
gl: A función EASTERSUNDAY() devolve a data na do Domingo de Pascua no ano que se estabeleza como parámetro.

en: EASTERSUNDAY(year)
gl: EASTERSUNDAY(ano)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
gl: EASTERSUNDAY(2003) devolve «20 de Abril do 2003»

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
gl: A función ISOWEEKNUM() devolve o número da semanas na que cae esa data. Nótese que esta función atense ao estándar ISO8601: unha semana que comeza en Luns e remata no Domingo. A primeira semana do ano é aquela que contén ao primeiro Martes do ano.

en: ISOWEEKNUM(date)
gl: ISOWEEKNUM(data)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
gl: ISOWEEKNUM(A1) devolve 51 cando A1 é «21 de Dec».

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
gl: A función WEEKNUM() devolve o número da semana no que cae a data sen contar co estabelecido pola ISO.

en: WEEKNUM(date; method)
gl: WEEKNUM(data; método)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
gl: WEEKNUM(A1; 1) devolve 11 cando A1 é «9 de marzo de 2008». Número da semana do ano, comezando a semana polo Domingo (1, isto é o predeterminado no caso de omitir o método).

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
gl: WEEKNUM(A1; 2) devolve 10 cando A1 é «9 de marzo do 2008». Número da semana no ano cando a semana comeza o Luns (2)

en: First date
gl: Primeira data

en: Second date
gl: Segunda data

en: interval
gl: intervalo

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
gl: A función DATEDIF() devolve a diferenza entre dúas datas.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
gl: O intervalo ten que se un dos seguintes: "m": mes; "d": días; "y": anos completos; "ym" meses excluíndo anos completos; "yd" días excluíndo anos completos; "md": días excluíndo anos e meses completos

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
gl: DATEIF(primeira data; segunda data; intervalo)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
gl: DATEDIF(A1;A2;"d"), sendo A1 o «Primeiro de Xaneiro do 1995» e A2 o «15 de Xuño de 1999», devolve 1626 días

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
gl: DATEDIF(A1;A2;"m"), sendo A1 o «1 de xaneiro de 1995» e A2 o »15 de xuño de 1999», devolve 53 meses

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
gl: A función YEARFRAC() devolve o número de días completos entre unha data de comezo e outra de remate segundo unha base determinada.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
gl: A base ten que ser unha das seguintes: 0 = 30/360 EEUU, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = Europea 30/360

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
gl: YEARFRAC(data de comezo; data de remate; base)

en: Start date
gl: Data de comezo

en: Working days
gl: Días laborais

en: Holidays
gl: Vacacións

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
gl: A función WORKDAY() devolve a data na que cadra o primeiro día laboral desde a data de comezo.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
gl: Os festivos teñen que ser un dos seguintes: número = días a engadir, unha data ou unha matriz de datas.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
gl: WORDAY(data comezo; días; festivos)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
gl: se B9 é «01/01/2001», D3 é «01/03/2001» e D4 é «01/04/2001» WORKDAY(B9;2;D3;D3) devolve o «Venres 5 de xaneiro do 2001»

en: End date
gl: Data de remate

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
gl: A función NETWORKDAY() devolve o número de días laborais entre a data de comezo e a data de remate.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
gl: NETOWRKDAY(data de comezo; data de remate; festivos)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
gl: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") dá 5 días festivos

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
gl: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) dá 3 días laborais

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
gl: A función DATE2UNIX() converte unha data e tempo a tempo unix.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
gl: O tempo unix é o número de segundos trala media noite do primeiro de xaneiro do 1970.

en: DATE2UNIX(date)
gl: DATE2UNIX(data)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
gl: DATE2UNIX("01/01/2000") dá 946,684,800

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
gl: A función UNIX2DATE() converte o tempo unix a unha data e valor temporal.

en: UNIX2DATE(unixtime)
gl: UNIX2DATE(tempo unix)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
gl: UNIX2DATE(0) dá 01/01/1970

en: Engineering
gl: Enxeñaría

en: MinLength
gl: DuraciónMin

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
gl: A función BASE() converte un número de base-10 nunha cadea de texto cunha base entre 2 e 36.

en: BASE(number;base;prec)
gl: BASE(numero;base;prec)

en: BASE(128;8) returns "200"
gl: BASE(128;8) devolve «200»

en: Where the function is evaluated
gl: Onde a función é avaliada

en: Order of the function
gl: Orde da función

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
gl: A función BESSELI() devolve a función de Bessel modificada In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
gl: BESSELI(0.7;3) devolve 0.007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
gl: A función BESSELJ() devolve a función de Bessel.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
gl: BESSELJ(0.89;3) devolve 0.013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
gl: A función BESSELK() devolve a función de Bessel modificada, que é equivalente á función de Bessel avaliada con argumentos puramente imaxinarios.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
gl: BESSELK(3;9) devolve 397.95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
gl: A función BESSELK() devolve a función de Bessel, que tamén é chamada función de Weber ou función de Neumann.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
gl: BESSELY(4;2) é igual a 0.215903595

en: From unit
gl: Da unidade

en: To unit
gl: Á unidade

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
gl: A función CONVERT() devolve a conversión dun sistema de medidas para outro.

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
gl: Unidades de masa admitidas: g (gramo), sg (partes), lbm (libra), u (masa atómica), ozm (onza), stone (pedra), ton (tonelada), grain (gran), pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
gl: Unidades de distancia admitidas: m (metro), in (polgada), ft (pé), mi (milla), Nmi (milla náutica), ang (Angstrom), parsec, lightyear (ano-luz).

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
gl: Unidades de presión admitidas: Pa (Pascal), atm (atmosfera), mmHg (mm de Mercurio), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
gl: Unidades de forza admitidas: N (Newton), dyn, pound.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
gl: Unidades de enerxía admitidas: J (Joule), e (erg), c (caloría termodinámica), cal (caloría IT), eV(electrón-watt), HPh (Cabalo-vapor/ hora), Wh (Watthora), flb ("foot-pound"), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
gl: Unidades de potencia admitidas: W (Watt), CV (cabalo-vapor), PS (Pferdestaerke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
gl: Unidades de magnetismo admitidas: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
gl: Unidades de temperatura admitidas: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
gl: Unidades de volume admitidas: l (litro), tsp (culler de té), tbs (culler de sopa), oz (onza líquida), copa, pt («pinta»), qt («cuartillo»), gal (galón), barril, m3 (metro cúbico), mi3 (milla cúbica), Nmi3 (milla náutica cúbica), in3 (polgada cúbica), ft3 (pé cúbico), yd3 (iarda cúbica), TRB ou regton (tonelada de rexistro bruto).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
gl: Unidades de área admitidas: m2 (metro cadrado, centiárea), mi2 (milla cadrada), Nmi2 (milla náutica cadrada), in2 (polgada cadrada), ft2 (pé cadrado), yd2 (xarda cadrada), acre, ha (hectárea).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
gl: Unidades de velocidade admitidas: m/s (metros por segundo), m/h (metros por hora), mph (millas por hora), kn (nó).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
gl: Nas unidades métricas poden ser usados os seguintes prefixos: E (exa, 1E +18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (xiga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (deca, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (mili, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (fento, 1E-15), a (acto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
gl: CONVERT(Número; Desde Unidade; Á Unidade)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
gl: CONVERT(32;"C";"F") é igual a 89.6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
gl: CONVERT(3;"lbm";"kg") é igual a 1.3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
gl: CONVERT(7.9;"cal";"J") é igual a 33.0757

en: Lower limit
gl: Límite inferior

en: Upper limit
gl: Limite superior

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
gl: A función ERF() devolve a función de erro. Cun argumento simple, ERF() devolve o erro da función entre 0 e ese argumento.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
gl: ERF(Limite inferior; Limite superior)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
gl: ERF(0.4) é igual a 0.42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
gl: A función ERFC() devolve a función complementaria de erro.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
gl: ERFC(Limite inferior; Limite superior)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
gl: ERFC(0.4) é igual a 0.57160764

en: The value to convert
gl: O valor a converter

en: The minimum length of the output
gl: A lonxitude mínima da saída

en: The DEC2BIN() function returns a decimal value formatted as a binary number.
gl: A función DEC2BIN() devolve un valor decimal formatado como un número binario.

en: DEC2BIN(value)
gl: DEC2BIN(valor)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
gl: DEC2BIN(12) devolve "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
gl: DEC2BIN(55) devolve "110111"

en: The DEC2HEX() function returns a decimal value formatted as a hexadecimal number.
gl: A función DEC2HEX() devolve un valor decimal formatado como un número hexadecimal.

en: DEC2HEX(value)
gl: DEC2HEX(valor)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
gl: DEC2HEX(12) devolve «c»

en: DEC2HEX(55) returns "37"
gl: DEC2HEX(55) devolve «37»

en: The DEC2OCT() function returns a decimal value formatted as an octal number.
gl: A función DEC2OCT() devolve un valor decimal formatado como un número en octal.

en: DEC2OCT(value)
gl: DEC2OCT(valor)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
gl: DEC2OCT(12) devolve «14»

en: DEC2OCT(55) returns "67"
gl: DEC2OCT(55) devolve «67»

en: The OCT2BIN() function returns an octal value formatted as a binary number.
gl: A función OCT2BIN() devolve un valor octal formatado como un número binario.

en: OCT2BIN(value)
gl: OCT2BIN(valor)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
gl: OCT2BIN("12") devolve «1010»

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
gl: OCT2BIN("55") devolve «101101»

en: The OCT2DEC() function returns an octal value formatted as a decimal number.
gl: A función OCT2DEC() devolve un valor octal formatado como un número decimal.

en: OCT2DEC(value)
gl: OCT2DEC(valor)

en: OCT2DEC("12") returns 10
gl: OCT2DEC("12") devolve 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
gl: OCT2DEV("55") devolve 45

en: The OCT2HEX() function returns an octal value formatted as a hexadecimal number.
gl: A función OCT2HEX() devolve un valor octal formatado como un número hexadecimal.

en: OCT2HEX(value)
gl: OCT2HEX(valor)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
gl: OCT2HEX("12") dá «A»

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
gl: OCT2HEX("55") dá «2D»

en: The BIN2DEC() function returns a binary value formatted as a decimal number.
gl: A función BIN2DEC() devolve un valor binario formatado como un número decimal.

en: BIN2DEC(value)
gl: BIN2DEC(valor)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
gl: BIN2DEC("1010") devolve 12

en: BIN2DEC("11111") returns 31
gl: BIN2DEC("11111") devolve 31

en: The BIN2OCT() function returns a binary value formatted as an octal number.
gl: A función BIN2OCT() devolve un valor binario formatado como un número octal.

en: BIN2OCT(value)
gl: BIN2OCT(valor)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
gl: BIN2OCT("1010") devolve «12»

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
gl: BIN2OCT("11111") devolve «37»

en: The BIN2HEX() function returns a binary value formatted as a hexadecimal number.
gl: A función BIN2HEX() devolve un valor binario formatado como un número hexadecimal.

en: BIN2HEX(value)
gl: BIN2HEX(valor)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
gl: BIN2HEX("1010") devolve «a»

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
gl: BIN2HEX("11111") devolve «1f»

en: The HEX2DEC() function returns a hexadecimal value formatted as a decimal number.
gl: A función HEX2DEC() devolve un valor hexadecimal formatado como un número decimal.

en: HEX2DEC(value)
gl: HEX2DEC(valor)

en: HEX2DEC("a") returns 10
gl: HEX2DEC("a") devolve 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
gl: HEXDEC("37") devolve 55

en: The HEX2OCT() function returns a hexadecimal value formatted as an octal number.
gl: A función HEX2OCT() devolve un valor hexadecimal formatado como un número en octal.

en: HEX2OCT(value)
gl: HEX2OCT(valor)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
gl: HEX2OCT("a") devolve «12»

en: HEX2OCT("37") returns "67"
gl: HEX2OCT("37") devolve «67»

en: The HEX2BIN() function returns a hexadecimal value formatted as a binary number.
gl: A función HEX2BIN() devolve un valor hexadecimal formatado como un número binario.

en: HEX2BIN(value)
gl: HEX2BIN(valor)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
gl: HEX2BIN("a") devolve «1010»

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
gl: HEX2BIN("37") devolve «110111»

en: Real coefficient
gl: Coeficiente real

en: Imaginary coefficient
gl: Coeficiente imaxinario

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
gl: COMPLEX(real;imag) devolve un número complexo na forma x+yi.

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
gl: COMPLEX(1,2;3,4) devolve «1,2+3,4i»

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
gl: COMPLEX(0;-1) devolve «-i»

en: Complex number
gl: Número complexo

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
gl: IMAGINARY(texto) devolve o coeficiente imaxinario dun número complexo.

en: IMAGINARY(string)
gl: IMAGINARY(texto)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
gl: IMAGINARY("1.2+3.4i") devolve 3.4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
gl: IMAGINARY("1,2") devolve 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
gl: IMREAL(texto) devolve o coeficiente real dun número complexo.

en: IMREAL(string)
gl: IMREAL(texto)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
gl: IMREAL("1,2+3,4i") devolve 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
gl: IMREAL("1,2i") devolve 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
gl: A función IMCOS(texto) devolve o coseno dun número complexo.

en: IMCOS(string)
gl: IMCOS(texto)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
gl: IMCOS("1+i") devolve «0,83373-0,988898i»

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
gl: IMCOS("12i") devolve 81 377,4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
gl: A función IMCOSH(cadea) devolve o coseno hiperbólico dun número complexo.

en: IMCOSH(string)
gl: IMCOSH(cadea)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
gl: IMCOSH("1+i") dá «0.83373+0.988898i»

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
gl: IMCOSH("12i") dá 0.84358

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
gl: A función IMCOT(cadea) devolve o coseno dun número complexo.

en: IMCOT(string)
gl: IMCOT(cadea)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
gl: IMCOT("1+i") dá «0.21762-0.86801i»

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
gl: A función IMCSC(cadea) devolve o coseno dun número complexo.

en: IMCSC(string)
gl: IMCSC(cadea)

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
gl: IMCSC("1+i") dá «0.62151-0.30393i»

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
gl: A función IMCOSH(cadea) devolve o coseno hiperbólico dun número complexo.

en: IMCSCH(string)
gl: IMCOSH(cadea)

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
gl: IMCSCH("1+i") devolve «0.30393-i0.62151»

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
gl: A función IMCOS(cadea) devolve a secante dun número complexo.

en: IMSEC(string)
gl: IMCOS(cadea)

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
gl: IMSEC("1+i") dá «0.49833+i0.59108»

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
gl: A función IMSECH(cadea) devolve o secante hiperbólica dun número complexo.

en: IMSECH(string)
gl: IMSECH(cadea)

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
gl: IMSECH("1+i") dá «0.49833-i0.59108»

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
gl: A función IMSIN(cadea) devolve o seno dun número complexo.

en: IMSIN(string)
gl: IMSIN(cadea)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
gl: IMSIN("1+i") devolve «1,29846+0,634964i»

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
gl: IMSIN("1,2") devolve -0,536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
gl: A función IMSINH(cadea) devolve o seno hiperbólico dun número complexo.

en: IMSINH(string)
gl: IMSINH(cadea)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
gl: IMSINH("1+i") dá «0.63496+1.29846i»

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
gl: IMSINH("1.2") dá 1.50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
gl: A función IMTAN(cadea) devolve a tanxente dun número complexo.

en: IMTAN(string)
gl: IMTAN(cadea)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
gl: IMTAN("1+i") dá «0.27175+1.08392i»

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
gl: IMTAN("1.2") dá 2.57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
gl: A función IMTANH(cadea) devolve a tanxente hiperbólica dun número complexo.

en: IMTANH(string)
gl: IMTANH(cadea)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
gl: IMTANH("1+i") dá «1.08392+0.27175i»

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
gl: IMTANH("1.2") dá 0.83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
gl: A función IMEXP(cadea) devolve a exponencial dun número complexo.

en: IMEXP(string)
gl: IMEXP(cadea)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
gl: IMEXP("2-i") devolve «3,99232-6,21768i»

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
gl: IMEXP("12i") devolve «0.843854-0.536573i»

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
gl: A función IMLN(cadea) devolve o logaritmo natural dun número complexo.

en: IMLN(string)
gl: IMLN(cadea)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
gl: IMLN("3-i") devolve «1,15129-0,321751i»

en: IMLN("12") returns 2.48491
gl: IMLN("12") devolve 2,48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
gl: A función IMLOG2(cadea) devolve o logaritmo en base 2 dun número complexo.

en: IMLOG2(string)
gl: IMLOG2(cadea)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
gl: IMLOG2("3+4i") dá «2.321928+1.337804i»

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
gl: A función IMLOG10(cadea) devolve o logaritmo en base 10 dun número complexo.

en: IMLOG10(string)
gl: IMLOG10(cadea)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
gl: IMLOG10("3+4i") dá «0.69897+0.402719i»

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
gl: A función IMSQRT(cadea) devolve a raíz cadrada dun número complexo.

en: IMSQRT(string)
gl: IMSQRT(cadea)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
gl: IMSQRT("1+i") devolve «1,09868+0,45509+i»

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
gl: IMSQRT("1.2i") devolve «0.774597+0.774597i»

en: Power
gl: Potencia

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
gl: IMPOWER(cadea) devolve un número complexo elevado a un expoñente.

en: IMPOWER(string)
gl: IMPOWER(cadea)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
gl: IMPOWER("4-i";2) devolve «15-8i»

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
gl: IMPOWER("1,2";2) devolve 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
gl: IMSUM() devolve a suma de varios números complexos na forma x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
gl: IMSUM(valor;valor;…)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
gl: IMSUM(1.2;"3.4+5i") devolve «4.6+5i»

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
gl: IMSUM(1,2;"1i") devolve «1,2+i»

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
gl: IMDIV() devolve a división de varios números complexos na forma x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
gl: IMDIV(valor;valor;…)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
gl: IMDIV(1,2;"3,4+5i") devolve «0,111597-0,164114i»

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
gl: IMDIV("12+i";"12-i") devolve «0,986207+0,16551i»

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
gl: IMSUB() devolve a diferenza de varios números complexos na forma x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
gl: IMSUB(valor;valor;…)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
gl: IMSUB(1,2;"3,4+5i") devolve «-2,2-5i»

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
gl: IMSUB(1,2;"1i") devolve «1,2-i»

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
gl: IMPRODUCT() devolve o produto de varios números complexos na forma x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
gl: IMPRODUCT(valor;valor;…)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
gl: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") devolve «4,08+6i»

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
gl: IMPRODUCT(1,2;"1i") devolve «+1,2i»

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
gl: IMCONJUGATE(número complexo) devolve o conxugado dun número complexo na forma x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
gl: IMCONJUGATE(número complexo)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
gl: IMCONJUGATE("1,2+5i") devolve «1,2-5i»

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
gl: IMCONJUGATE("-i") devolve «i»

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
gl: IMCONJUGATE("12") devolve «12»

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
gl: IMARGUMENT(número complexo) devolve o argumento dun número complexo na forma x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
gl: IMARGUMENT(número complexo)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
gl: IMARGUMENT("1,2+5i") devolve 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
gl: IMARGUMENT("-i") devolve -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
gl: IMARGUMENT("12") devolve «#DIV/0»

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
gl: IMABS(número complexo) devolve a norma (módulo) dun número complexo na forma x+yi.

en: IMABS(complex number)
gl: IMABS(número complexo)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
gl: IMABS("1,2+5i") devolve 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
gl: IMABS("-i") devolve 1

en: IMABS("12") returns 12
gl: IMABS("12") devolve 12

en: Floating point value
gl: Valor de número decimal

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
gl: A función DELTA() devolve 1 se X é igual a Y, en caso contrario devolve 0. O valor predeterminado de y é 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
gl: DELTA(1.2; 3.4) devolve 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
gl: DELTA(3; 3) devolve 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
gl: DELTA(1; TRUE) devolve 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
gl: A función GESTEP() devolve 1 se X é maior ou igual a Y, en caso contrario devolve 0. Y é, de maneira predeterminada, igual a 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
gl: GESTEP(1.2; 3.4) devolve 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
gl: GESTEP(3; 3) devolve 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
gl: GESTEP(0,4; TRUE) devolve 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
gl: GESTEP(4; 3) devolve 1

en: Financial
gl: Financeira

en: Issue date
gl: Data de publicación

en: First interest
gl: Primeiro interese

en: Settlement
gl: Asentamento

en: Annual rate of security
gl: Taxa anual do valor

en: Par value
gl: Valor par

en: Number of payments per year
gl: Número de pagamentos por ano

en: Day counting basis
gl: Base de conta dos días

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
gl: A función ACCRINT devolve o xuro acumulado para un valor que paga un xuro periódico. As frecuencias permitidas son 1 - anual, 2 - semi-anual ou 4 - trimestral. A base é o tipo de conta dos días que pretendes usar: 0: EUA 30/360 (de maneira predeterminada), 1: días reais, 2: días reais/360, 3: días reais/365 ou 4: Europa 30/365.

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
gl: ACCRINT(publicación; primeiro xuro; acordo; taxa; par; frecuencia; base)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
gl: ACCRINT("28/2/2001"; "31/8/2001"; "1/5/2001"; 0,1; 1000; 2; 0) devolve 16,944

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
gl: A función ACCRINTM devolve o xuro acumulado dun valor que paga os xuros ao vencemento. A base é o tipo de conta de días que queira usar: 0: 30/360 dos EUA (predeterminado), 1: días reais, 2: días reais/360, 3: días reais/365 ou 4: 30/360 europeo.

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
gl: ACCRINTM(publicación; acordo; taxa; par; base)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
gl: ACCRINTM("28/2/2001"; "31/8/2001"; 0,1; 100) devolve 5,0278

en: Cost
gl: Custo

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
gl: A función AMORDEGRC calcula o valor de amortización do sistema bancario Francés usando unha depreciación decrecente.

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
gl: AMORDEGRC(custo; data de compra; fin do primeiro período; residual; período; taxa; base)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
gl: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) dá 228

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
gl: A función AMORLINC calcula o valor de amortización polo sistema contábel francés usando unha depreciación linear.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
gl: AMORLINC(custo; data de compra; fin do primeiro período; residual; período; taxa; base)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
gl: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) dá 91.256831

en: Interest rate
gl: Taxa de interese

en: Periods per year
gl: Períodos por ano

en: Years
gl: Anos

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
gl: A función COMPOUND() devolve o valor dun investimento, dado o valor, a taxa de xuro nominal, a frecuencia de composición e o tempo. Por exemplo: 5000 € a unha taxa composta do 12% trimestral en 5 anos tornaranse en COMPOUND(5000;0,12;4;5) ou 9030.56 €.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
gl: COMPOUND(inicial;taxa;períodos;períodos_por_ano)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
gl: COMPOUND(5000;0,12;4;5) é igual a 9030,56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
gl: A función CONTINUOUS() calcula o retorno cun xuro composta continuo, dado o valor principal, a taxa nominal e o tempo en anos. Por exemplo: 1000 € a render 10% en 1 ano tornarase CONTINUOUS(1000;0,1;1) ou 1105.17 €.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
gl: CONTINUOUS(principal;taxa;anos)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
gl: CONTINUOUS(1000;0,1;1) é igual a 1105,17

en: Maturity
gl: Vencemento

en: Frequency
gl: Frecuencia

en: The COUPNUM function returns the number of coupons to be paid between the settlement and the maturity. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
gl: A función COUPNUM devolve o número de cupóns a pagar entre o depósito e o vencemento. A base é o tipo de conta de días que pretendes usar: 0: EUA 30/360 (predeterminado), 1: días reais, 2: días reais/360, 3: días reais/365 ou 4: Europa 30/365.

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
gl: COUPNUM(dataDepósito; dataVencemento; frecuencia; base)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
gl: COUPNUM"28/2/2001"; "31/8/2001"; 2; 0) devolve 1

en: rate
gl: taxa

en: periods
gl: períodos

en: value
gl: valor

en: start
gl: comezo

en: end
gl: remate

en: type
gl: tipo

en: Calculates the cumulative interest payment.
gl: Calcular o pagamento de intereses acumulativos.

en: CUMIPMT(rate; periods; value; start; end; type)
gl: CUMIPMT(taxa; períodos; valor; comezo; remate; tipo)

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
gl: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) é igual a -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
gl: Calcula o pagamento principal acumulativo.

en: CUMPRINC(rate; periods; value; start; end; type)
gl: CUMPRINC(taxa; períodos; valor; comezo; remate; tipo)

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
gl: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) é igual a -11904,054201

en: Salvage
gl: Valor residual

en: Life
gl: Vida

en: Period
gl: Período

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
gl: A función DB() irá calcular a desvalorización dun activo nun período dado usando o método de balance fixo descendente. O mes é opcional, e se for omitido asúmese como igual a 12.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
gl: DB(custo; valor residual; vida; período [;mes])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
gl: DB(8000;400;6;3) é igual a 1158,40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
gl: DB(8000;400;6;3;2) é igual a 1783,41

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
gl: A función DDB() irá calcular a desvalorización dun activo nun período dado usando o método do decaemento aritmético. O factor é opcional, e se fose omitido asúmese como igual a 2. Todos os parámetros deben ser maiores que cero.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
gl: DDB(custo; valor residual; vida; período [;factor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
gl: DDB(75000;1;60;12;2) devolve 1721.81

en: Price per $100 face value
gl: Prezo polo valor nominal de 100 €

en: Redemption
gl: Redención

en: The DISC function returns the discount rate for a security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
gl: A función DISC devolve a taxa de desconto. A base é o tipo de reconto de días que pretendes usar: 0: EUA 30/360 (predeterminado), 1: días reais, 2: días reais/360, 3: días reais/365 ou 4: Europa 30/365.

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
gl: DISC(asentamento; vencemento; par; redención [; base])

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
gl: DISC("28/2/2001"; "31/8/2001"; 12; 14) devolve 0,2841

en: Fractional Dollar
gl: Dólar fraccionario

en: Fraction
gl: Fracción

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
gl: A función DOLLARDE() devolve un prezo expresado como un número decimal. O prezo é o número a converter e a fracción é o denominador da fracción propiamente dita

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
gl: DOLLARDE(prezo; fracción)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
gl: DOLLARDE(1,02; 16) - igual a 1 e 2/16 - devolve 1,125

en: Decimal Dollar
gl: Dólar decimal

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
gl: A función DOLLARFR() devolve un prezo expresado como unha fracción. O prezo é o número a converter e a fracción é o denominador da fracción en si

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
gl: DOLLARFR(prezo fraccionario; fracción)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
gl: DOLLARFR(1.125; 16) devolve 1.02. (1 + 2/16)

en: Rate
gl: Taxa

en: Present value (PV)
gl: Valor actual (PV)

en: Future value (FV)
gl: Valor futuro (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
gl: Devolve o número de períodos necesarios por un investimento para conservar un valor pretendido.

en: DURATION(rate; pv; fv)
gl: DURATION(taxa; vp; vf)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
gl: DURATION(0,1; 1000; 2000) devolve 7,27

en: Coupon
gl: Cupón

en: Yield
gl: Campo

en: Basis
gl: Base

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
gl: Devolve a duración Macauley dos intereses fixos dun título de valor en anos.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
gl: DURATION_ADD(Asentamento; vencemento; Cupón; Campo, Frecuencia; Base)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
gl: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) dá 5.9937749555

en: Nominal interest rate
gl: Taxa de xuro nominal

en: Periods
gl: Períodos

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
gl: A función EFFECT() calcula o xuro efectivo para unha taxa de xuro dada (taxa anual ou APR). Por exemplo: 8% de xuros compostos mensualmente fornecen unha taxa efectiva de EFFECT(0,08;12) ou 8,3%.

en: EFFECT(nominal;periods)
gl: EFFECT(nominal;períodos)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
gl: EFFECT(0,08;12) é igual a 0,083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
gl: A función EFFECTIVE() calcula o xuro efectiva para unha taxa de xuro dada(taxa anual ou APR). É a mesma función que a EFFECT.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
gl: EFFECTIVE(nominal;períodos)

en: Currency
gl: Moeda

en: The EURO() function converts one Euro to a given national currency in the European monetary union. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), CYP (Cyprus), DEM (Germany), EEK (Estonia), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LTL (Lithuania), LUF (Luxembourg), LVL (Latvia), MTL (Malta), NLG (Netherlands), PTE (Portugal), SIT (Slovenia), or SKK (Slovakia).
gl: A función EURO() converte un euro a unha moeda nacional da Unión Monetaria Europea. A moeda pode ser calquera das seguintes: ATS(Austria), BEF (Bélxica), CYP (Chipre), DEM (Alemaña), EEK (Estonia), ESP (España), EUR (Euro), FIM (Finlandia), FRF (Francia), GRD (Grecia), IEP (Irlanda), ITL (Italia), LTL (Lituania), LUF (Luxemburgo), LVL (Letonia), MTL (Malta), NLG (Países Baixos), PTE (Portugal), SIT (Eslovenia), ou SKK (Eslovaquia).

en: EURO(currency)
gl: EURO(moeda)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
gl: EURO("ESP") é igual a 166,386

en: Source currency
gl: Moeda de orixe

en: Target currency
gl: Moeda de destino

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
gl: A función EUROCONVERT() devolve unha cantidade nunha moeda nacional a outra dentro da Unión Monetaria Europea usando o intermediario EURO. A moeda pode ser calquera das seguintes: ATS (Austria), BEF (Bélxica), DEM (Alemaña), ESP (España), EUR (Euro), FIM (Finlandia), FRF (Francia), GRD (Grecia), IEP (Irlanda), ITL (Italia), LUF (Luxemburgo), NLG (Países Baixos), ou PTE (Portugal).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
gl: EUROCONVERT(número; cantidade a converter; moeda á que se converte)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
gl: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") dá 1.95583

en: Present value
gl: Valor actual

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
gl: A función FV() devolve o valor futuro dun investimento, dada a taxa de xuro e o tempo transcorrido. Se ten 1000 € nunha conta a render un xuro do 8%, pasador dous anos terá FV(1000;0,08;2) ou 1166.40 €.

en: FV(present value;yield;periods)
gl: FV(valor actual;taxa;períodos)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
gl: FV(1000;0,08;2) é igual a 1166,40

en: Payment per period
gl: Pagamento por período

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
gl: A función FV_ANNUITY() devolve o valor futuro dunha secuencia de pagamentos dado o valor do pagamento, a taxa de xuro e o número de períodos. Por exemplo, de recibires 500 € por ano durante 20 anos e o investires ao 8%, o total ao fin de 20 anos será FV_ANNUITY (500;0,08;20) ou 22 880,98 €. Esta función asume que os pagamentos son feitos ao fin de cada período.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
gl: FV_ANNUITY(contía;taxa;períodos)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
gl: FV_ANNUITY(1000;0,05;5) é igual a 5525,63

en: Investment
gl: Investimento

en: The INTRATE function returns the interest rate for a fully invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
gl: A función INTRATE devolve a taxa de xuro dun valor que é investido completamente. A base é o tipo de conta de días que pretendes usar: 0: EUA 30/360 (predeterminado), 1: días reais, 2: días reais/360, 3: días reais/365 ou 4: Europa 30/365.

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
gl: INTRATE(acordo; vencemento; investimento; redención; base)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
gl: INTRATE("28/2/2001"; "31/8/2001"; 1000000; 2000000; 1) devolve 1,98

en: Number of periods
gl: Número de períodos

en: Present values
gl: Valor actual

en: Future value (optional)
gl: Valor futuro (opcional)

en: Type (optional)
gl: Tipo (opcional)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
gl: IPMT calcula o valor do pagamento dunha anualidade que vai ao xuros.

en: Rate is the periodic interest rate.
gl: A taxa corresponde á taxa de xuro periódica.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
gl: O período é o período de amortización. É igual a 1 para o primeiro e NPER para o último período.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
gl: NPER é o número total de períodos durante os cales a anualidade é paga.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
gl: VP é o valor actual na secuencia de pagamentos.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
gl: VF (opcional) é o valor desexado (futuro). De maneira predeterminada é 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
gl: O tipo (opcional) define a data de vencemento. É igual a 1 para o inicio do período e 0 (predeterminado) para o pagamento no fin dun período.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
gl: O exemplo demostra o xuro a pagar no último ano dun empréstamo de tres anos. A taxa de xuro é igual a 10 por cento.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
gl: IPMT(Taxa; Período; NPer; VP; VF; Tipo)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
gl: IPMT(0,1;3;3;8000) é igual a -292,45

en: Values
gl: Valores

en: Guess
gl: Estimado

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
gl: A función IRR calcula a taxa interna de devolución dunha serie non periódica de fluxos de caixa.

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
gl: IRR( Valores[; Estimación = 0.1 ] )

en: Present values (PV)
gl: Valor actual (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
gl: Calcula o xuro pago nun período dado dun investimento.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
gl: O período corresponde ao período de amortización. É igual a 1 para o primeiro e a NPer para o último período.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
gl: NPer é o número total de períodos durante os cales a anualidade é paga.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
gl: ISPMT(Taxa; Período; NPer; VP)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
gl: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) é igual a -533333

en: Face value
gl: Valor de face

en: Coupon rate
gl: Taxa do cupón

en: Coupons per year
gl: Cupóns por ano

en: Market interest rate
gl: Taxa de xuro do mercado

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
gl: A función LEVEL_COUPON() calcula o valor dun bono "level-coupon". Por exemplo: se a taxa de xuro é do 10%, un bono de 1000 € con cupóns semi-anuais a unha taxa do 13% que dure 4 anos vale LEVEL_COUPON (1000;0,13;2;4;0,1) ou 1096.95 €.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
gl: LEVEL_COUPON(valor acreditado; taxa do cupón; cupóns por ano; anos; taxa de mercado)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
gl: LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) é igual a 1096,95

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
gl: A función MDURATION() calcula a duración modificada de Macauley dun interese fixo sobre dun título de valor en anos.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
gl: MDURATION(Asento; vencemento; Cupón; Campo; Frecuencia; [ Base=0])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
gl: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) devolve 0.316321106

en: Reinvestment
gl: Reinvestimento

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
gl: A función MIRR() calcula a taxa interna modificada de retorno (IRR) dunha serie de investimentos periódicos.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
gl: MIRR(valores; investimentos; reinvestimentos)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
gl: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) é igual a 34.2823387842%

en: Effective interest rate
gl: Taxa de xuro efectiva

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
gl: A función NOMINAL() calcula a taxa de xuro nominal para unha taxa de xuro efectiva composta en certos intervalos. Por exemplo: para gañar 8% nunha conta composta mensualmente, precisas dun retorno de NOMINAL(0,08;12) ou 7,72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
gl: NOMINAL(efectivo;períodos)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
gl: NOMINAL(0,08;12) é igual a 0,0772

en: Payment
gl: Pagamento

en: Future value (FV - optional)
gl: Valor futuro (FV - opcional)

en: Returns the number of periods of an investment.
gl: Devolve o número de períodos nun investimento.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
gl: NPER(taxa;pagamento;vp;vf;tipo)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
gl: NPER(0,1; -100; 1000) é igual a 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
gl: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) devolve 11.906

en: Values (array)
gl: Valores (matriz)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
gl: O valor presente neto (NPV) dunha serie de fluxo de caixa.

en: Computes the net present value for a series of periodic cash flows with the
                   discount rate Rate. Values should be positive if they are received as income, and
                       negative if the amounts are expenditure.
gl: Calcula o valor presente neto dunha serie de fluxos de caixa periódicos coa
    taxa de desconto, Taxa. Os valores teñen que ser positivos se son unha entrada
    e negativos se a cantidade é a pagar, un gasto.

en: NPV(Rate; Values)
gl: NPV(Taxa; Valor)

en: Last
gl: Última

en: AnnualYield
gl: Rendibilidade anual

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
gl: A función ODDLPRICE calcula o valor dun título de valor por cada 100 unidades do valor de moeda. O título de valor ten unha última data de interese irregular.

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
gl: ODDLPRICE(Asento; vencemento; Último; Taxa; Rendibilidade Anual; Exención; Frecuencia [; Base = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
gl: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) devolve 90.991042345

en: Price
gl: Prezo

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
gl: A función ODDYIELD calcula o rendemento dun título de valor que ten unha taxa de intereses última irregular.

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
gl: ODDLYIELD( Asento; vencemento; Última; Taxa; Prezo; Exención; Frecuencia [; Base = 0 ] )

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
gl: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) dá 4.997775351

en: Number of periods (NPer)
gl: Número de períodos (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
gl: PMT devolve o valor do pagamento dun empréstamo baseado nunha taxa de xuro constante e pagamentos constantes (todos co mesmo valor).

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
gl: PMT(taxa; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
gl: PMT(0,1; 4; 10000) é igual a -3154.71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
gl: PPMT calcula o valor dun pagamento dunha anualidade para o principal.

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
gl: PPMT(Taxa; Período; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
gl: PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) é igual a -18,48

en: Issue
gl: Publicación

en: Discount rate
gl: Taxa de desconto

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
gl: PRICEMAT calcula o prezo por cada 100 unidades do valor da moeda dun título de valor que pague intereses na data de vencemento.

en: Basis     Calculation method
gl: Base      Método de cálculo

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
gl:  0        Método dos EEUU, 12 meses, cada mes con 30 días

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
gl:  1       Número real de días no ano e número de días do mes real

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
gl:  2        360 días nun ano, contando todos os días do mes

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
gl:  4       365 días nun ano, número real de días dos meses

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
gl:  5        Método europeo, 12 meses, cada un con 30 días

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
gl: PRECEMAT(asentamento; vencemento; publicación; taxa; rendemento [; base = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
gl: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) dá 103.819218241

en: Future value
gl: Valor futuro

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
gl: A función PV() devolve o valor actual ou presente dun investimento -- o valor actual dunha suma de diñeiro no futuro, dada a taxa de xuro ou inflación. Por exemplo se precisa de 1166.40 € para o seu novo computador e quere compralo en dous anos mentres gaña 8% de xuros, precisa de comezar con PV(1166,4;0,08;2) ou 1000 €.

en: PV(future value;rate;periods)
gl: PV(valor futuro;taxa;períodos)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
gl: PV(1166,4;0,08;2) é igual a 1000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
gl: A función PV_ANNUITY() devolve o valor actual dunha anualidade ou secuencia de pagamentos. Por exemplo, un billete de lotaría de "un millón de euros" que paga 50 000 € por 20 anos, cunha taxa de xuro do 5%, vale en realidade PV_ANNUITY(50000;0,05;20) ou 623 111 €. Esta función asume que os pagamentos son feitos no fin de cada período.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
gl: PV_ANNUITY(cantidade;taxa;períodos)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
gl: PV_ANNUITY(1000;0,05;5) é igual a 4329,48

en: Payment period
gl: Período de pagamento

en: Regular payments
gl: Pagos regulares

en: Type
gl: Tipo

en: The RATE() function computes the constant interest rate per period of an investment.
gl: A función RATE() calcula a taxa de interese constante por período dun investimento.

en: RATE(nper;pmt;pv;fv;type;guess)
gl: RATE(nper;pmt;pv;fv;tipo;adiviñar)

en: RATE(4*12;-200;8000) equals 0.007701472
gl: RATE(4*12;-200;8000) é igual a 0.007701472

en: The RECEIVED function returns the amount received at the maturity date for a invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360. The settlement date must be before maturity date.
gl: A función RECEIVED devolve a cantidade recibida dun valor investido ata a data de vencemento. A base é o xeito de contar os días que quere usar: 0: EUA 30/360 (predeterminado), 1: días reais, 2: días reais/360, 3: días reais/365 ou 4: Europa 30/365. A data de depósito debe ser anterior á data de vencemento.

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
gl: RECEIVED(dataDepósito; dataVencemento; investimento; desconto; base)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
gl: RECEIVED("28/2/2001"; "31/8/2001"; 1000; 0,05; 0) devolve 1,025.787

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
gl: A función RRI calcula a taxa de interese resultante do beneficio (devolución) dun investimento.

en: RRI(1;100;200) returns 1
gl: RRI(1;100;200) dá 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
gl: A función SLN() irá determinar a desvalorización linear dun activo ao longo dun único período. O custo é o valor que pagas por ese ben. O valor residual é o valor do ben ao fin do período. A vida é o número de períodos ao longo dos cales o ben se vai desvalorizando. O SLN divide o custo igualmente pola vida do ben.

en: SLN(cost; salvage value; life)
gl: SLN(custo; valor residual; vida)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
gl: SLN(10000;700;10) é igual a 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
gl: A función SYD() irá calcular a desvalorización suma-dos-anos para un activo baseándose no seu custo, valor residual, vida anticipada e un período en particular. Este método acelera a taxa da desvalorización, de modo que hai máis desvalorización nos primeiros períodos do que nos últimos. O custo da desvalorización é o custo actual menos o valor residual. A vida útil é o número de períodos (normalmente en anos) ao longo dos cales o ben se vai desvalorizando.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
gl: SYD(custo; valor residual; vida; período)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
gl: SYD(5000; 200; 5; 2) é igual a 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
gl: A función TBILLEQ devolve o bono equivalente a un título do tesouro. A data de vencemento debe ser posterior á data de depósito, pero dentro dun intervalo de 365 días.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
gl: TBILLEQ(dataDepósito; dataVencemento; desconto)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
gl: TBILLEQ("28/2/2001"; "31/8/2001"; 0,1) devolve 0,1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
gl: A función TBILLPRICE devolve o prezo por cada valor de 100 € para un título do tesouro. A data de vencemento debe ser posterior á data de depósito, dentro dun intervalo de 365 días. A taxa de desconto deberá ser positiva.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
gl: TBILLPRICE(dataDepósito; dataVencemento; desconto)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
gl: TBILLPRICE("28/2/2001"; "31/8/2001"; 0,05) devolve 97,4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
gl: A función TBILLYIELD devolve o cupón dun título do tesouro. A data de vencemento debe ser posterior á data do depósito, dentro dun intervalo de 365 días. O prezo deberá ser positivo.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
gl: TBILLYIELD(dataDepósito; dataVencemento; prezo)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
gl: TBILLYIELD("28/2/2001"; "31/8/2001"; 600) devolve -1.63

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
gl: VDB calcula a permisividade de depreciación dun activo cun valor inicial, cunha vida útil esperada e un valor final de amortización para o período indicado, usando o método do balance minguante de taxa variábel.

en: VDB(cost; salvage; life; start-period; end-period; [; depreciation-factor = 2 [; switch = false ]] )
gl: VDB(custo; amortización; vida; comezo; remate; [; factor-de-depreciación = 2 [; cambio = falso ]] )

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
gl: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) devolve 1312.5

en: Dates
gl: Datas

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
gl: A función XIRR calcula a taxa interna de devolución dunha serie non periódica de fluxos de caixa.

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
gl: XIRR( Valor; Datas [; Estimación = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
gl: XIRR(B1:B4;C1:C4) Supóñase que B1:B4 contén -20000, 4000, 12000, 8000 namentres que C1:C4 contén "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" pois isto devolve 0.2115964

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
gl: A función XNPV devolve o valor presente neto dunha serie de fluxos de caixa.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
gl: XNPV (Taxa; Valor; Datas )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
gl: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) supóñase que B1:B4 contén -20000, 4000, 12000, 8000 e que C1:C4 contén "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)", pois isto dá 2907.83187

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
gl: A función YIELDDISC calcula o rendemento dun título de valor descontado por cada 100 unidades do valor da moeda.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
gl: YIELDDISC( asentamento; vencemento; prezo, exención, base)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
gl: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) dá 0.106194684

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
gl: A función YIELDMAT calcula o rendemento dun título de valor que paga interese na data de vencemento.

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
gl: YIELDMAT( Asentamento; Vencemento; Publicación; Taxa; Prezo; Base )

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
gl: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) devolve 0.050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
gl: A función ZERO_COUPON() calcula o valor dun bono "cero- cupón" (desconto puro). Por exemplo: se a taxa de xuro é do 10%, un bono de 1000 € que dure 20 anos vale ZERO_COUPON(1000;0,1;20) ou 148.64 €.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
gl: ZERO_COUPON(valor de face;taxa;anos)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
gl: ZERO_COUPON(1000;0,1;20) é igual a 148,64

en: Automatic
gl: Automática

en: Information
gl: Información

en: Error
gl: Erro

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
gl: A función ERRORTYPE() converte un erro nun número. Se o valor non é un erro, devólvese un erro. En calquera outro caso, devólvese un código numérico. Os códigos de erro son modelados en Excel.

en: ERRORTYPE(value)
gl: ERRORTYPE(valor)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
gl: ERRORTYPE(NA()) dá 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
gl: ERRORTYPE(0) devolve un erro

en: Reference
gl: Referencia

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
gl: A función FORMULA() devolve a fórmula dunha cela como cadea.

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
gl: FORMULA(A1) devolve "=SUM(1+2)" se a cela A1 contén esa fórmula.

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
gl: A función N() converte un valor nun número. Se o valor é ou refírese a un número, esta función devolve o número. Se o valor fose verdadeiro, esta función devolve 1. Se o valor fose unha data, esta función devolve o número de serie desa data. Todo o resto fará que a función devolva 0.

en: N(value)
gl: N(valor)

en: N(3.14) returns 3.14
gl: N(3.14) devolve 3.14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
gl: N("7") devolve 0 (porque "7" é texto)

en: Type of information
gl: Tipo de información

en: The INFO() function returns information about the current operating environment. Parameter type specifies what type of information you want to return. It is one of the following: "directory" returns the path of the current directory, "numfile" returns the number of active documents, "release" returns the version of Calligra Sheets as text, "recalc" returns the current recalculation mode: "Automatic" or "Manual", "system" returns the name of the operating environment, "osversion" returns the current operating system.
gl: INFO() devolve informacións sobre o contorno operativo actual. O tipo de parámetro indica o tipo de información que quere devolver. Pode ser un dos seguintes: «directory» devolve a ruta do cartafol actual, «numfile» devolve o número de documentos activos e «release» devolve a versión de Calligra Sheets como texto, «recalc» devolve o modo de novo cálculo actual: «Automático» ou «Manual», «system» devolve o nome do ambiente de operación e «osversion» devolve o sistema operativo actual.

en: INFO(type)
gl: INFO(tipo)

en: Any value
gl: Calquera valor

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
gl: A función ISLOGICAL() devolve Verdadeiro se o parámetro é un valor booleano. En caso contrario, devolve Falso.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
gl: ISLOGICAL(A1>A2) devolve Verdadeiro

en: ISLOGICAL(12) returns False
gl: ISLOGICAL(12) devolve Falso

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
gl: A función ISBLANK() devolve Verdadeiro se o parámetro está baleiro. En caso contrario, devolve un valor falso.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
gl: ISBLANK(A1) devolve Verdadeiro se A1 estiver baleira

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
gl: ISBLANK(A1) devolve Verdadeiro se A1 ten un valor

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
gl: A función ISNUMBER() devolve Verdadeiro se o parámetro é un valor numérico; en caso contrario devolve Falso. É a mesma función que a ISNUM.

en: ISNUMBER(12) returns True
gl: ISNUMBER(12) devolve Verdadeiro

en: ISNUMBER(hello) returns False
gl: ISNUMBER(hello) devolve Falso

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
gl: A función ISNUM() devolve Verdadeiro se o parámetro é un valor numérico; en caso contrario devolve Falso. É a mesma que a ISNUMBER.

en: ISNUM(12) returns True
gl: ISNUM(12) devolve Verdadeiro

en: ISNUM(hello) returns False
gl: ISNUM(hello) devolve Falso

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
gl: A función ISTIME() devolve Verdadeiro se o parámetro é un valor dunha hora. En caso contrario devolve Falso.

en: ISTIME("12:05") returns True
gl: ISTIME("12:05") devolve Verdadeiro

en: ISTIME("hello") returns False
gl: ISTIME("ola") devolve Falso

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
gl: A función ISDATE() devolve Verdadeiro se o parámetro é unha data; en caso contrario devolve Falso

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
gl: ISDATE("2000-2-2") devolve Verdadeiro

en: ISDATE("hello") returns False
gl: ISDATE("hello") devolve Falso

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
gl: A función ISREF() devolve Verdadeiro se o parámetro é unha referencia; en caso contrario devolve Falso

en: ISREF(A12) returns true
gl: ISREF(A12) devolve Verdadeiro

en: ISREF("hello") returns false
gl: ISREF("ola") devolve Falso

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
gl: A función ISTEXT() devolve Verdadeiro se o parámetro é unha cadea de texto; en caso contrario devolve Falso

en: ISTEXT(12) returns False
gl: ISTEXT(12) devolve Falso

en: ISTEXT("hello") returns True
gl: ISTEXT("ola") devolve Verdadeiro

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
gl: A función ISNONTEXT() devolve Verdadeiro se o parámetro non é unha cadea de texto. En caso contrario, devolve Falso. É a mesma que ISNOTTEXT.

en: ISNONTEXT(12) returns True
gl: ISNONTEXT(12) devolve Verdadeiro

en: ISNONTEXT("hello") returns False
gl: ISNONTEXT("ola") devolve Falso

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
gl: A función ISNOTTEXT() devolve Verdadeiro se o parámetro non é unha cadea de texto. En caso contrario, devolve Falso. É a mesma función que a ISNONTEXT.

en: ISNOTTEXT(12) returns True
gl: ISNOTTEXT(12) devolve Verdadeiro

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
gl: ISNOTTEXT("ola") devolve Falso

en: The ISFORMULA() function returns True if the referenced cell contains a formula. Otherwise it returns False
gl: A función ISFORMULA() devolve Verdadeiro se a cela indicada contén unha fórmula. En caso contrario devolve un valor falso.

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
gl: A función ISODD() devolve Verdadeiro se o número é impar, en caso contrario devolve Falso.

en: ISODD(12) returns False
gl: ISODD(12) devolve Falso

en: ISODD(-7) returns True
gl: ISODD(-7) devolve Verdadeiro

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
gl: A función ISEVEN() devolve Verdadeiro se o número é par, en caso contrario devolve Falso.

en: ISEVEN(12) returns True
gl: ISEVEN(12) devolve Verdadeiro

en: ISEVEN(-7) returns False
gl: ISEVEN(-7) devolve Falso

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
gl: A función ISERR() devolve Verdadeiro se o parámetro é un erro distinto de N/D. En caso contrario devolve Falso. Use ISERROR() se quere incluír tamén o erro N/D.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
gl: A función ISERROR() devolve Verdadeiro se o parámetro é un erro de calquera tipo. En caso contrario devolve Falso.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
gl: A función ISNA() devolve Verdadeiro se o parámetro é un erro N/D. En caso contrario devolve Falso.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
gl: A función NA() devolve un valor de erro constante, N/A.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
gl: A función TYPE() devolve 1 se o valor é un número, 2 se é texto, 4 se o valor é lóxico, 16 se é un erro ou 64 se o valor é unha matriz. Se a cela que o valor representa contén unha fórmula irá obter o valor do seu resultado.

en: TYPE(x)
gl: TIPO(x)

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
gl: TYPE(A1) devolve 2 se A1 conten "Texto"

en: TYPE(-7) returns 1
gl: TYPE(-7) devolve 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
gl: TYPE (A2) devolve 1, se o A2 contén "=CURRENTDATE() "

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
gl: Devolve o nome do ficheiro actual. Se o documento actual non estivese gardado devólvese unha cadea de caracteres baleira.

en: Logical
gl: Lóxico

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
gl: A función FALSE() devolve o valor booleano FALSO.

en: FALSE() returns FALSE
gl: FALSE() devolve FALSO

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
gl: A función TRUE() devolve o valor booleano verdadeiro.

en: TRUE() returns TRUE
gl: TRUE() devolve VERDADEIRO

en: Boolean values
gl: Valor booleano

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
gl: A función AND() devolve Verdadeiro se todos os valores son verdadeiros, senón devolve Falso ( a menos que algún dos valores de erro apareza, caso no cal devolve un erro).

en: AND(value;value;...)
gl: AND(valor;valor;…)

en: AND(true;true;true) returns True
gl: AND(verdadeiro;verdadeiro;verdadeiro) devolve Verdadeiro

en: AND(true;false) returns False
gl: AND(verdadeiro;falso) devolve Falso

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
gl: A función OR() devolve Verdadeiro se polo menos un dos valores é verdadeiro, senón devolve Falso, non sendo que un dos valores sexa un valor pois neste caso daría tamén un erro.

en: OR(value;value;...)
gl: OR(valor;valor;…)

en: OR(false;false;false) returns False
gl: OR(falso;falso;falso) devolve Falso

en: OR(true;false) returns True
gl: OR(verdadeiro;falso) devolve Verdadeiro

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
gl: A función NAND() devolve Verdadeiro se polo menos un valor non é verdadeiro; en caso contrario devolve Falso.

en: NAND(value;value;...)
gl: NAND(valor;valor;…)

en: NAND(true;false;false) returns True
gl: NAND(verdadeiro;falso;falso) devolve Verdadeiro

en: NAND(true;true) returns False
gl: NAND(verdadeiro;verdadeiro) devolve Falso

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
gl: A función NOR() devolve Verdadeiro se todos os parámetros son lóxicos e falsos; en caso contrario devolve Falso.

en: NOR(value;value;...)
gl: NOR(valor;valor;…)

en: NOR(true;false;false) returns False
gl: NOR(verdadeiro;falso;falso) devolve falso

en: NOR(false;false) returns True
gl: NOR(falso;falso) devolve Verdadeiro

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
gl: A función XOR() devolve Falso se o número de valores verdadeiros é impar, noutro caso devolve Verdadeiro. Devolve un erro se algún dos argumentos é un erro.

en: XOR(value;value;...)
gl: XOR(valor;valor;…)

en: XOR(false;false;false) returns True
gl: XOR(falso;falso;falso) devolve Falso

en: XOR(true;false) returns True
gl: XOR(verdadeiro;falso) devolve Verdadeiro

en: Boolean value
gl: Valor booleano

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
gl: A función NOT() devolve Verdadeiro se o valor é Falso e devolve Falso se o valor é Verdadeiro. Devolve un erro se a entrada é un erro.

en: NOT(bool)
gl: NOT(booleano)

en: NOT(false) returns True
gl: NOT(falso) devolve Verdadeiro

en: NOT(true) returns False
gl: NOT(verdadeiro) devolve Falso

en: Condition
gl: Condición

en: If true
gl: Se é verdade

en: If false
gl: Se é falso

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
gl: A función IF() é unha función condicional. Esta función devolve o segundo parámetro se a condición é Verdadeiro. Senón devolve o terceiro parámetro, que é falso de maneira predeterminada.

en: IF(condition;if_true;if_false)
gl: IF(condición;se_verdadeiro;se_falso)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
gl: A1=4;A2=6; IF(A1>A2;5;3) devolve 3

en: Any X
gl: Calquera X

en: Any Alternative
gl: Calquera alternativa

en: Return X unless it is an Error, in which case return an alternative value.
gl: Devolve X non sendo que haxa un erro. Nese caso devolvese un valor alternativo.

en: IFERROR(AnyX;AnyAlternative)
gl: IFERROR(CalqueraX;CalqueraAlternativa)

en: IFERROR(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an error-value else the content of A2 is returned.
gl: IFERROR(A1;A2) devolve o contido de A1 sempre que o contido non sexa un valor de erro, caso no que o contido de A2 se devolve.

en: Return X unless it is an NA, in which case return an alternative value.
gl: Devolve X agás que sexa un NA, no que se dá un valor alternativo.

en: IFNA(AnyX;AnyAlternative)
gl: IFNA(CalqueraX;CalqueraAlternativa)

en: IFNA(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an #N/A error-value else the content of A2 is returned.
gl: IFNA(A1;A2) devolve o contido de A1 sempre que o contido non sexa un valor de erro #N/A, caso no que o contido de A2 se devolve.

en: Math
gl: Matemáticas

en: Function
gl: Función

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
gl: A función SUBTOTAL() devolve o sub-total dunha lista de argumentos, ignorando os outros resultados de sub-totais existentes. A función pode ser un dos seguintes números: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
gl: SUBTOTAL(función; valor)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
gl: Se A1:A5 contivese 7, 24, 23, 56 e 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
gl: SUBTOTAL(1; A1:A5) devolve 23,8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
gl: SUBTOTAL(4; A1:A5) devolve 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
gl: SUBTOTAL(9; A1:A5) devolve 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
gl: SUBTOTAL(11; A1:A5) devolve 307,76

en: X the independent variable of the power series
gl: X é a variábel independente dunha serie de potencias

en: N the initial power to which X is to be raised
gl: N é a potencia inicial a cal se eleva X

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
gl: M é o incremento que se aplica a N para cada valor da serie

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
gl: Os coeficientes son a serie de factores polos que cada potencia sucesiva da serie se multiplica a variábel X

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
gl: A función SERIESSUM() devolve a suma da potencias das series.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
gl: SERIESSUM( X; N; M; Coeficientes)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
gl: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) dá 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
gl: A función LCM() devolve o mínimo común múltiplo de dous ou máis valores decimais

en: LCM(value; value)
gl: LCM(valor; valor)

en: LCM(6;4) returns 12
gl: LCM(6;4) devolve 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
gl: LCM(1.5;2.25) devolve 4.5

en: LCM(2;3;4) returns 12
gl: LCM(2;3;4) devolve 12

en: Third number
gl: Terceiro número

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
gl: A función GCD() devolve o máximo común divisor de dous ou máis valores enteiros.

en: GCD(value; value)
gl: GCD(valor; valor)

en: GCD(6;4) returns 2
gl: GCD(6;4) devolve 2

en: GCD(10;20) returns 10
gl: GCD(10;20) devolve 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
gl: GCD(20;15;10) devolve 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
gl: EPS() devolve o epsilon da máquina; esta é a diferenza entre 1 e o seguinte número real maior. Como os computadores teñen un número finito de díxitos, os erros de aproximación son inherentes (pero normalmente insignificantes) en todos os cálculos.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
gl: Na maioría dos sistemas, isto devolve 2^-52=2.2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
gl: 0.5*EPS() devolve o «aproximación ás unidades»; este valor é interesante porque é o maior número x tal que (1+x) -1=0 (debido a erros de aproximación).

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
gl: EPS() é tan pequeno que Calligra Sheets amosa o 1+eps() como 1

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
gl: Escolla un número x entre 0 e EPS(). Decate-se de que 1+x arredonda o x para 0 ou para EPS() usando a ecuación (1+x) -1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
gl: A función POWER(x;y) devolve o valor de x elevado a y.

en: POWER(value;value)
gl: POWER(valor;valor)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
gl: POWER(1,2;3,4) é igual a 1,8572

en: POWER(2;3) equals 8
gl: POWER(2;3) é igual a 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
gl: A función POW(x;y) devolve o valor de x elevado a y. É a mesma función que POWER.

en: POW(value;value)
gl: POW(valor;valor)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
gl: POW(1,2;3,4) é igual a 1,8572

en: POW(2;3) equals 8
gl: POW(2;3) é igual a 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
gl: A función EVEN() devolve o número aproximado ao enteiro par máis próximo.

en: EVEN(value)
gl: EVEN(valor)

en: EVEN(1.2) returns 2
gl: EVEN(1,2) devolve 2

en: EVEN(2) returns 2
gl: EVEN(2) devolve 2

en: Precision
gl: Precisión

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
gl: A función TRUNC() redonda por defecto un valor numérico a unha precisión dada. Se a precisión fose omitida asúmese igual a 0.

en: TRUNC(value; precision)
gl: TRUNC(valor; precisión)

en: TRUNC(1.2) returns 1
gl: TRUNC(1,2) devolve 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
gl: TRUNC(213,232; 2) devolve 213,23

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
gl: A función ODD() devolve o número redondeado por exceso (ou por defecto para valores negativos) ao enteiro impar máis próximo. Por definición ODD(0) é 1.

en: ODD(value)
gl: ODD(valor)

en: ODD(1.2) returns 3
gl: ODD(1,2) devolve 3

en: ODD(2) returns 3
gl: ODD(2) devolve 3

en: ODD(-2) returns -3
gl: ODD(-2) dá -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
gl: A función GAMMA() devolve o valor da función gamma.

en: GAMMA(value)
gl: GAMMA(valor)

en: GAMMA(1) returns 1
gl: GAMMA(1) devolve 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
gl: A función MOD() devolve o resto da división; se o segundo parámetro é nulo, a función devolve #DIV/0.

en: MOD(value;value)
gl: MOD(valor;valor)

en: MOD(12;5) returns 2
gl: MOD(12;5) devolve 2

en: MOD(5;5) returns 0
gl: MOD(5;5) devolve 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
gl: Esta función devolve -1 se o número é negativo, 0 se o número é nulo e 1 se o número é positivo.

en: SIGN(value)
gl: SIGN(valor)

en: SIGN(5) equals 1
gl: SIGN(15) é igual a 1

en: SIGN(0) equals 0
gl: SIGN(0) é igual a 0

en: SIGN(-5) equals -1
gl: SIGN(5) é igual a -1

en: This function multiplies each value by -1.
gl: Esta función multiplica cada valor por -1.

en: INV(value)
gl: INV(valor)

en: INV(-5) equals 5
gl: INV(-5) é igual a 5

en: INV(5) equals -5
gl: INV(5) é igual a -5

en: INV(0) equals 0
gl: INV(0) é igual a 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
gl: Esta función devolve o número de valores enteiros ou decimais. Podes contar usando un intervalo: COUNT(A1:B5) ou unha lista de valores como: COUNT(12;5;12,5).

en: COUNT(value;value;value...)
gl: COUNT(valor;valor;…)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
gl: COUNT(-5;"kspread";2) devolve 2

en: COUNT(5) returns 1
gl: COUNT(5) devolve 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
gl: Esta función devolve o número de parámetros non baleiros pasados. Pode contar usando un intervalo: COUNTA(A1:B5) ou unha lista de valores como: COUNTA (12;5;12,5).

en: COUNTA(value;value;value...)
gl: COUNTA(valor;valor;valor…)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
gl: COUNTA(-5;"kspread";2) devolve 3

en: COUNTA(5) returns 1
gl: COUNTA(5) devolve 1

en: Cell range
gl: Intervalo de celas

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
gl: Esta función devolve o número de celas baleiras dentro do intervalo.

en: COUNTBLANK(range)
gl: COUNTBLANK(intervalo)

en: Range
gl: Intervalo

en: Criteria
gl: Criterio

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
gl: A función COUNTIF() devolve o número de celas no intervalo indicado que obedecen ao criterio indicado.

en: COUNTIF(range;criteria)
gl: COUNTIF(intervalo;criterio)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
gl: COUNTIF(A2:A3;"14") devolve 1 se o A2 é -4 e o A2 é 14

en: A floating point value
gl: Un valor decimal

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
gl: A función FACT() calcula o factorial do parámetro. A expresión matemática é(valor)!.

en: FACT(number)
gl: FACT(número)

en: FACT(10) returns 3628800
gl: FACT(10) devolve 3628800

en: FACT(0) returns 1
gl: FACT(0) devolve 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
gl: A función FACTDOUBLE() calcula o factorial duplo dun número, p.ex x!!.

en: FACTDOUBLE(number)
gl: FACTDOUBLE(número)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
gl: FACTDOUBLE(6) devolve 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
gl: FACTDOUBLE(7) devolve 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
gl: A función SUM() calcula a suma de todos os valores pasados como parámetros. Pode calcular a suma dun intervalo (SUM(A1:B5)) ou dunha lista de valores como SUM(12;5;12,5).

en: SUM(value;value;...)
gl: SUM(valor;valor;…)

en: SUM(12;5;7) equals 24
gl: SUM(12;5;7) é igual a 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
gl: SUM(12,5;2) é igual a 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
gl: A función SUMA() calcula a suma de todos os valores pasados como parámetros. Pode calcular a suma dun intervalo (SUMA(A1:B5)) ou dunha lista de valores como SUMA(12;5;12,5). Se un parámetro contivese texto ou o valor booleano falso contará como 0, se fose avaliado como verdadeiro contará como 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
gl: SUMA(12;5; 7) é igual a 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
gl: SUMA(12,5; 2; TRUE) é igual a 15.5

en: Check range
gl: Intervalo de comprobación

en: Sum range
gl: Intervalo de suma

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
gl: A función SUMIF() calcula a suma de todos os valores pasados como parámetro que obedecen ao criterio. O intervalo de suma é opcional. Se non fose indicado, asúmense os valores no intervalo de comprobación. O tamaño do intervalo de comprobación debe ser igual ou menor do que o tamaño do intervalo de suma.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
gl: SUMIF(intervalo de comprobación; criterio; intervalo de suma)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
gl: SUMIF(A1:A4;">1") suma todos os valores >1 no intervalo A1:A4

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
gl: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) suma todos os valores no intervalo B1:B4 para os cales o valor correspondente en A1:A4 obedeza a =0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
gl: A función PRODUCT() calcula o produto de todos os valores dados como parámetros. Pode calcular o produto dun intervalo (PRODUCT(A1:B5)) ou dunha lista de valores como PRODUCT(12;5;12,5). Se non se atopan valores numéricos a función devolve 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
gl: PRODUCT(valor;valor;…)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
gl: PRODUCT(3;5;7) é igual a 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
gl: PRODUCT(12.5;2) é igual a 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
gl: A función KPRODUCT() calcula o produto de todos os valores dados como parámetros. Pode calcular o produto dun intervalo: KPRODUCT(A1:B5) ou dunha lista de valores como KPRODUCT(12;5;12,5). Se non se atopan valores numéricos a función devolve 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
gl: KPRODUCT(valor;valor;…)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
gl: KPRODUCT(3;5;7) é igual a 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
gl: KPRODUCT(12,5;2) é igual a 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
gl: A función G_PRODUCT() é a mesma que KPRODUCT. Fornécese por compatibilidade con Gnumeric.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
gl: G_PRODUCT(valor;valor;…)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
gl: A función DIV() divide o primeiro valor polos outros valores sucesivamente.

en: DIV(value;value;...)
gl: DIV(valor;valor;…)

en: DIV(20;2;2) returns 5
gl: DIV(20;2;2) devolve 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
gl: DIV(5;5) devolve 1

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
gl: A función SUMSQ() calcula a suma de todos os cadrados dos valores dados como parámetros. Pode calcular a suma dun intervalo (SUMSQ(A1:B5)) ou dunha lista de valores como SUMSQ(12;5;12.5).

en: SUMSQ(value;value;...)
gl: SUMSQ(valor;valor;…)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
gl: SUMSQ(12;5;7) é igual a 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
gl: SUMSQ(12,5;2) é igual a 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
gl: A función MAX() devolve o maior número dado nos parámetros. As cadeas de texto e os valores lóxicos son ignorados.

en: MAX(value;value;...)
gl: MAX(valor;valor;…)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
gl: MAX(12;5;7) devolve 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
gl: MAX(12,5; 2) devolve 12,5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
gl: MAX(0,5; 0,4; TRUE; 0,2) devolve 0,5

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
gl: A función MAXA() devolve o maior número dado nos parámetros. TRUE é avaliado como 1, mentres que FALSE é-o como 0. Os valores textuais son ignorados.

en: MAXA(value;value;...)
gl: MAXA(valor;valor;…)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
gl: MAXA(12;5;7) devolve 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
gl: MAXA(12,5; 2) devolve 12,5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
gl: MAXA(0,5; 0,4; TRUE; 0,2) devolve 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
gl: A función MIN() devolve o menor valor dado nos parámetros. As cadeas de texto e os valores lóxicos son ignorados.

en: MIN(value;value;...)
gl: MIN(valor;valor;…)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
gl: MIN(12; 5; 7) devolve 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
gl: MIN(12,5; 2) devolve 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
gl: MIN(0,4; 2; FALSE; 0,7) devolve 0,4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
gl: A función MINA() devolve o menor valor dado nos parámetros. TRUE é avaliado como 1, mentres FALSE é-o como 0. Os valores textuais son ignorados.

en: MINA(value;value;...)
gl: MINA(valor;valor;…)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
gl: MINA(12; 5; 7) devolve 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
gl: MINA(12,5; 2) devolve 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
gl: MINA(0,4; 2; FALSE; 0,7) devolve 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
gl: A función MULTIPLY() multiplica todos os valores dados nos parámetros. Pode multiplicar os valores indicados por un intervalo (MULTIPLY(A1:B5)) ou por unha lista de valores MULTIPLY(12;5;12,5). É equivalente a PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
gl: MULTIPLY(valor;valor;…)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
gl: MULTIPLY(12;5;7) é igual a 24

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
gl: MULTIPLY(12.5;2) é igual a 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
gl: A función MULTINOMIAL() devolve o multinomial de cada número nos parámetros. Usa esta fórmula para MULTINOMIAL(a,b,c):

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
gl: MULTINOMIAL(valor;valor;…)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
gl: MULTINOMIAL(3;4;5) é igual a 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
gl: A función SQRT() devolve a raíz non negativa do argumento. Produce un erro se o argumento é negativo.

en: SQRT(9) equals 3
gl: SQRT(9) é igual a 3

en: SQRT(-9) is an error
gl: SQRT(-9) dá erro

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
gl: A función SQRTI() devolve a raíz non negativa da raíz cadrada de x * PI. Dá un erro se o argumento é un número negativo.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
gl: SQRTPI(2) é igual a 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
gl: A función LN() devolve o logaritmo neperiano de x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
gl: LN(0,8) é igual a -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
gl: LN(0) é igual a -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
gl: A función LOGn() devolve o logaritmo en base n de x.

en: LOGn(value;base)
gl: LOGn(valor;base)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
gl: LOGn(12;10) é igual a 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
gl: LOGn(12;2) é igual a 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
gl: A función ROOTN() devolve a enésima raíz non-negativa de x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
gl: ROOTN(9;2) é igual a 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
gl: A función CUR() devolve a raíz cúbica non-negativa de x.

en: CUR(27) equals 3
gl: CUR(27) é igual a 3

en: A floating point value, greater than zero
gl: Un valor decimal maior que cero

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
gl: A función LOG() devolve o logaritmo en base 10 de x.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
gl: LOG(0,8) é igual a -0,09691001

en: LOG(0) is an error.
gl: LOG(0) dá erro.

en: A positive floating point value
gl: Un valor decimal positivo

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
gl: A función LOG10() devolve o logaritmo en base decimal do argumento.

en: LOG10(10) equals 1.
gl: LOG10(10) dá 1.

en: LOG10(0) is an error.
gl: LOG10(0) dá erro.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
gl: A función LOG2() devolve o logaritmo en base 2 de x.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
gl: LOG2(0.8) é igual a -0.32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
gl: LOG2(0) é igual a -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
gl: A función EXP() devolve o valor de "e" (a base dos logaritmos neperianos) elevado á potencia x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
gl: EXP(9) é igual a 8103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
gl: EXP(-9) é igual a 0,00012341

en: The CEIL() function rounds x up to the nearest integer which is greater than the input, returning that value as a double.
gl: A función CEIL() arredonda o valor de x para riba ao número enteiro máis próximo que sexa maior que o de entrada, devolvendo ese valor con precisión dupla.

en: CEIL(12.5) equals 13
gl: CEIL(12,5) é igual a 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
gl: CEIL(-12,5) é igual a -12

en: Significance (optional)
gl: Cifra significativa (opcional)

en: Mode (optional)
gl: Modo (opcional)

en: The CEILING() function rounds x up (away from zero) to the nearest multiple of Significance which is greater than the input. The default value for Significance is 1 (or -1 if the value is negative), which means rounding up to the nearest integer. If the Mode parameter is non-zero, the function rounds away from zero, instead of up towards the positive infinity.
gl: A función CEILING() redondea x por exceso (aloxándose de 0) á cifra significativa máis próxima que sexa maior que a de entrada. O valor predefinido da cifra significativa é 1 (ou -1 se o valor é negativo) o cal significa redondear ao enteiro máis próximo. Se o modo de parámetros non é cero a función afástase de cero no canto de achegarse ao infinitivo positivo.

en: CEILING(12.5) equals 13
gl: CEILING(12,5) é igual a 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
gl: CEILING(6,44; 4) é igual a 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
gl: CEILING(-6.43; -4; 1) igual a -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
gl: CEILING(-6.43; -4; 0) igual a -4

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
gl: Redondea por baixo un número x ao múltiplo máis próximo do segundo parámetro, cifra significativa.

en: The FLOOR() function rounds x down (towards zero) to the nearest multiple of Significance which is smaller than the input.
                    The default value for Significance is 1, if x is positive. It is -1, if the value is negative,
                    which means rounding up to the nearest integer.
                    If mode is given and not equal to zero, the amount of x is rounded toward zero to a multiple
                    of significance and then the sign applied. Otherwise, it rounds toward negative infinity.
                        If any of the two parameters x or Significance is zero, the result is zero.
gl: A función FLOOR() redondea de maneira predeterminada (cara ao cero) ao múltiplo máis próximo á cifra significativa que sexa menor que a fornecida.
                    O valor por defecto da cifra significativa a é 1, se x é positivo. É -1 se o valor é negativo,
    o cal quere dicir que redondea ao enteiro máis próximo.
                    De se dar o modo e non equivaler a cero, a cantidade x redondease por defecto a un múltiplo
                    da cifra significativa e logo aplícaselle o signo. Noutro caso, redondease cara ao infinito negativo.
                    Se calquera dos dous parámetros, x ou a cifra significativa, son cero, o resultado é cero.

en: FLOOR(12.5) equals 12
gl: FLOOR(12,5) é igual a 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
gl: FLOOR(-12,5) é igual a -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
gl: FLOOR(5; 2) dá 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
gl: FLOOR(5; 2.2) dá 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
gl: A función ABS() devolve o valor absoluto do número real x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
gl: ABS(12.5) é igual a 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
gl: ABS(-12,5) é igual a 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
gl: A función INT() devolve a parte enteira do valor.

en: INT(12.55) equals 12
gl: INT(12,55) é igual a 12

en: INT(15) equals 15
gl: INT(15) é igual a 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
gl: A función RAND() devolve un número pseudo-aleatorio entre 0 e 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
gl: RAND() pode ser, por exemplo, igual a 0,78309922…

en: A floating point value (greater 0)
gl: Un valor decimal (maior que 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
gl: A función RANDEXP() devolve un número pseudo-aleatorio con distribución exponencial.

en: RANDEXP(0.88)
gl: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
gl: A función RANDPOISSON() devolve un número pseudo-aleatorio seguindo a distribución de Poisson.

en: A floating point value (between 0 and 1)
gl: Un valor decimal (entre 0 e 1)

en: Trials (greater 0)
gl: Intentos (maior que 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
gl: A función RANDBINOM() devolve un número pseudo-aleatorio con distribución binomial.

en: Failures (greater 0)
gl: Fallos (maior que 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
gl: A función RANDNEGBINOM() devolve un número pseudo-aleatorio cunha distribución binomial negativa.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
gl: A función RANDBERNOULLI() devolve un número pseudo-aleatorio con distribución de Bernoulli.

en: Mean value of the normal distribution
gl: Valor medio da distribución normal

en: Dispersion of the normal distribution
gl: Dispersión da distribución normal

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
gl: A función RANDNORM() devolve un número pseudo-aleatorio con distribución normal (de Gauss).

en: Bottom value
gl: Valor inferior

en: Top value
gl: Valor superior

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
gl: A función RANDBETWEEN() devolve un número pseudo-aleatorio entre o valor mínimo e o valor máximo. Se mínimo > máximo esta función devolve un erro.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
gl: RANDBETWEEN(mínimo;máximo)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
gl: RANDBETWEEN(12;78) pode ser, por exemplo, igual a 61,0811…

en: Multiple
gl: Múltiplo

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
gl: A función MROUND devolve o valor aproximado ao múltiplo indicado. O valor e o múltiplo deben ter o mesmo signo

en: MROUND(value; multiple)
gl: MROUND(valor; múltiplo)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
gl: MROUND(1,252; 0,5) é igual a 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
gl: MROUND(-1,252; -0.5) é igual a -1.5

en: Digits
gl: Díxitos

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
gl: A función ROUND(valor;[díxitos]) devolve o valor aproximado, redondeado. Díxitos é o número de cifras coas que quere aproximar ese número. Se díxitos é cero ou se omite, o valor é aproximado ao enteiro máis próximo. Se díxitos é máis pequeno que cero aproxímase á parte enteira do número que lle corresponde.

en: ROUND(value;[digits])
gl: ROUND(valor;[díxitos])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
gl: ROUND(1,252;2) é igual a -1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
gl: ROUND(-1,252;2) é igual a -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
gl: ROUND(1,258;2) é igual a 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
gl: ROUND(-12,25;-1) é igual a -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
gl: ROUND(-1,252;0) é igual a -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
gl: A función ROUNDUP(valor;[díxitos]) devolve o valor redondeado con seu valor absoluto sempre maior. Díxitos é o número de cifras ás que queres redondear ese número. Se díxitos se indica como cero ou non se dá, o valor é redondeado ao enteiro máis próximo.

en: ROUNDUP(value;[digits])
gl: ROUNDUP(valor;[díxitos])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
gl: ROUNDUP(1,252) é igual a 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
gl: ROUNDUP(1,252;2) é igual a 1,26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
gl: ROUNDUP(-1,252;2) é igual a -1,26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
gl: ROUNDUP(-1,252) é igual a -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
gl: A función ROUNDDOWN(valor;[díxitos]) devolve o redondeo do valor, sempre para menor. Díxitos é o número de cifras ás que quere redondear ese número. Se díxitos é cero ou non se dá o valor é redondeado ao enteiro máis próximo.

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
gl: ROUNDDOWN(valor;[díxitos])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
gl: ROUNDDOWN(1,252) é igual a 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
gl: ROUNDDOWN(1,252;2) é igual a 1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
gl: ROUNDDOWN(-1,252;2) é igual a -1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
gl: ROUNDDOWN(-1,252) é igual a -1

en: Nth term
gl: Enésimo termo

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
gl: A función FIB calcula o enésimo termo dunha secuencia de Fibonacci (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21…), na cal cada número, excepto os dous primeiros, é a suma dos dous números precedentes. FIB(0) está definido como 0.

en: FIB(9) returns 34
gl: FIB(9) devolve 34

en: FIB(26) returns 121393
gl: FIB(26) devolve 121393

en: Numerator
gl: Numerador

en: Denumerator
gl: Denominador

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
gl: A función QUOTIENT devolve a parte enteira do numerador/denominador.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
gl: QUOTIENT(numerador;denominador)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
gl: QUOTIENT(21;4) devolve 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
gl: A función MDETERM devolve o determinante dunha matriz. A matriz terá que ser do tipo n x n.

en: MDETERM(matrix)
gl: MDETERM(matriz)

en: First matrix
gl: Primeira matriz

en: Second matrix
gl: Segunda matriz

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
gl: A función MMULT multiplica dúas matrices. O número de columnas da primeira matriz deberá ser o mesmo que o número de filas da segunda. O resultado é unha matriz.

en: Since the result is an array, you need to use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
gl: Dado que o resultado é unha lista, ten que usar Ctrl+Alt+Intro (en vez de simplemente Intro) para amosar a lista de elementos en celas separadas.

en: MMULT(matrix1;matrix2)
gl: MMULT(matriz1;matriz2)

en: Matrix
gl: Matriz

en: Calculates the inverse of the matrix.
gl: Calcula a inversa da matriz.

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
gl: Unha matriz multiplicada pola súa inversa dá unha matriz da mesma dimensión.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
gl: As matrices invertíbeis teñen un determinante distinto de cero.

en: MINVERSE(matrix)
gl: MINVERSE(matriz)

en: Dimension
gl: Dimensión

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
gl: Crea unha matriz unidade da mesma dimensión.

en: MUNIT(dimension)
gl: MUNIT(dimensión)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
gl: MUINT(3) crea unha matriz unidade de 3x3

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
gl: Devolve a trasposta dunha matriz, é dicir, filas e columnas son intercambiadas.

en: TRANSPOSE(matrix)
gl: TRANSPOSE(matriz)

en: Lookup & Reference
gl: Busca e Referencia

en: Row number
gl: Número de columna

en: Column number
gl: Número de columnas

en: Absolute number (optional)
gl: Número absoluto (opcional)

en: A1 style (optional)
gl: Estilo do A1 (opcional)

en: Sheet name
gl: Nome da folla

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
gl: ADDRESS crea un enderezo dunha cela. O parámetro «Fila» é o número da fila e o parámetro «Columna» é o número da columna.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
gl: O número absoluto indica o tipo de referencia: 1 ou omitido = Absoluta, 2 = Fila absoluta, columna relativa, 3 = Fila relativa; columna absoluta e 4 = Relativa.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
gl: O Estilo A1 define o tipo de enderezo a devolver. Se A1 é igual a TRUE (predeterminado), o enderezo é devolvido no estilo A1, en caso contrario será devolvido no estilo R1C1.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
gl: O nome da folla é o texto que indica o nome da folla.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
gl: ADDRESS(fila; columna; absoluto; estilo; nome_Folla)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
gl: ADDRESS(6; 4) devolve $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
gl: ADDRESS(6; 4; 2) devolve D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
gl: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Folla1") devolve Folla1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
gl: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Folla1") devolve Folla1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
gl: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Folla1") devolve Folla1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
gl: Devolve o número de áreas na cadea de referencia. Unha área pode ser unha única cela ou un conxunto de celas.

en: AREAS(reference)
gl: AREAS(referencia)

en: AREAS(A1) returns 1
gl: AREAS(A1) devolve 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
gl: AREAS((A1; A2:A4)) devolve 2

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
gl: Devolve información sobre a posición, formato e contidos da referencia.

en: CELL(type; reference)
gl: CELL(tipo; referencia)

en: CELL("COL", C7) returns 3
gl: CELL("COL", C7) dá 3

en: CELL("ROW", C7) returns 7
gl: CELL("ROW", C7) dá 7

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
gl: CELL("ADDRESS", C7) dá $C$7

en: Index
gl: Índice

en: Arguments
gl: Argumentos

en: Returns the parameter specified by the index.
gl: Devolve o parámetro indicado polo índice.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
gl: CHOOSE(índice, parámetro1, parámetro2,…)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
gl: CHOOSE(1; "1º"; "2º") devolve o «1º»

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
gl: CHOOSE(2; 3; 2; 4) devolve 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
gl: A función COLUMN devolve a columna da cela indicada. Se non se indica ningún parámetro devólvese a columna da cela actual.

en: COLUMN(reference)
gl: COLUMN(referencia)

en: COLUMN(A1) returns 1
gl: COLUMN(A1) devolve 1

en: COLUMN(D2) returns 4
gl: COLUMN(D2) devolve 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
gl: A función COLUMNS devolve o número de columnas dunha referencia.

en: COLUMNS(reference)
gl: COLUMNS(referencia)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
gl: COLUMNS(A1:C3) devolve 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
gl: COLUMNS(D2) devolve 1

en: Row
gl: Fila

en: Column
gl: Columna

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
gl: Se lle indicas un intervalo devolve o valor gardado nunha fila/columna determinada. Se lle indicas unha cela, que contén unha matriz, entón devolve un elemento da cadea.

en: INDEX(cell, row, column)
gl: INDEX(cela, fila, columna)

en: INDEX(range, row, column)
gl: INDEX(intervalo, fila, columna)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
gl: INDEX(A1:C3;2;2) devolve o contido do B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
gl: INDEX(A1;2;2), se A1 é o resultado dun cálculo da matriz, devolve o seu elemento (2,2).

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
gl: Devolve o contido da cela indicada polo texto de referencia. O segundo parámetro é opcional.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
gl: INDIRECT(textoReferencia, estilo)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
gl: INDIRECT(A1), se A1 contén "B1", e B1 1 => devolve 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
gl: INDIRECT("A1") devolve o contido de A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
gl: A función ROW devolve a fila da cela indicada. Se non indica ningún parámetro, é devolvida a fila da cela actual.

en: ROW(reference)
gl: ROW(referencia)

en: ROW(A1) returns 1
gl: ROW(A1) devolve 1

en: ROW(D2) returns 2
gl: ROW(D2) devolve 4

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
gl: A función ROWS devolve o número de filas dunha referencia.

en: ROWS(reference)
gl: ROWS(referencia)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
gl: ROWS(A1:C3) devolve 3

en: ROWS(D2) returns 1
gl: ROWS(D2) devolve 1

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
gl: Devolve o número de follas da referencia ou da cadea representando o nome dunha folla de cálculo.

en: SHEET(reference)
gl: SHEET(referencia)

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
gl: SHEET(Sheet1!C7) dá 1

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
gl: SHEET(Sheet2!C7) dá 2

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
gl: Devolve o número de follas de cálculo na referencia ou no documento actual.

en: SHEETS(reference)
gl: SHEETS(referencia)

en: Lookup value
gl: Valor superior

en: Lookup vector
gl: Vector onde buscar

en: Result vector
gl: Vector resultante

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
gl: A función LOOKUP busca polo primeiro parámetro no vector de busca. Devolve un valor no vector de resultado co mesmo índice que o valor correspondente no vector de busca. Se o valor non estivese no vector de busca, obterá o inmediato menor. Se non corresponde ningún valor no vector de busca, é devolvido un erro. O vector de busca deberá estar por orde ascendente e os vectores de busca e de resultado deberán ter o mesmo tamaño. Recoñécense valores numéricos, de texto e booleanos. A comparación entre cadeas de caracteres non fai distinción entre maiúsculas e minúsculas.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
gl: LOOKUP(valor, buscar vector; vector resultante)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
gl: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) para A1 = 1, A2 = 2 devolve o valor de B1.

en: Data source
gl: Orixe dos datos

en: Sorted (optional)
gl: Barallados (opcional)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
gl: Buscar un valor coincidente na primeira fila da táboa dada e logo devolver o valor da fila indicada.

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
gl: Busca o «valor a buscar» na primeira fila dos «datos de orixe». Se un valor coincide co valor na fila e na columna o valor atoparase e hase dar. De se estabelecer «mesturar» como verdadeiro, o cal é o predefinido, a primeira columna asúmese como mesturada. A busca remata se o 'valor a buscar' é máis baixo que o valor co que se compara.

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
gl: HLOOKUP(Valor a buscar; datos de orixe; Fila; Mesturado)

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
gl: Busca un valor dado na primeira columna da táboa dada e devolve o valor da columna indicada.

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
gl: Busca o «valor buscado» na primeira columna dos «datos de orixe». Se coincide o valor, o valor na «columna» e na fila, o valor atopouse a dáse. Se «mesturado está como verdadeiro, o cal se estabelece de maneira predeterminada, asúmese que a primeira columna está ordenada. A busca remata cando o valor buscado é menos que o valor co que se compara.

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
gl: VLOOKUP(Valor buscado; datos de orixe; Columna; Mesturado)

en: Formula cell
gl: Cela de fórmula

en: Row cell
gl: Cela de fila

en: Row replacement
gl: Substitución de fila

en: Column cell (optional)
gl: Cela de columna (opcional)

en: Column replacement (optional)
gl: Substitución de columna (opcional)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
gl: MULTIPLE.OPERATIONS executa a expresión da fórmula que se dirixiu contra FormulaCell e todas as expresións de fórmulas das que dependa ao tempo que se substitúen a RowCell con referencias a RowReplacement respectivamente e todas as referencias a ColumnCell con referencias a ColumnReplacement. A función pódese usar para crear facilmente táboas de expresións que dependan en parámetros de dúas entradas.

en: MULTIPLE.OPERATIONS(Formula cell; Row cell; Row replacement; Column cell; Column replacement)
gl: OPERACIÓNS MÚLTIPLES(Cela de fórmula; Fila de cela; Fila pola que se substitúe; Columna de cela; Columna pola que se substitúe)

en: Search value
gl: Buscar valor

en: Search region
gl: Rexión de busca

en: Match type (optional)
gl: Tipo de coincidencia (opcional)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
gl: Atopa un valor de busca nunha rexión de busca e devolve a súa posición (comezando en 1). A coincidencia pode ser -1, 0 ou 1 de determina como se busca desde o valor. Se o tipo de busca é 0 devólvese o índice do primeiro valor que cadre co valor de busca. Se o tipo de busca é 1, ou se omite, devólvese o índice do primeiro valor que iguale ou sexa menor que o valor de busca e os valores na rexión de busca teñen que estar ordenados en valor ascendente. Se o tipo de coincidencia é -1 búscase o valor máis pequeno que sexa maior ou igual ao valor de busca e a rexión de busca ten que estar ordenada en orde descendente.

en: MATCH(Search value; Search region; Match type)
gl: MATCH(Valor da busca; Rexión da busca; Tipo de coincidencia)

en: Reference or range
gl: Referencia ou intervalo

en: Number of rows to offset
gl: Número de filas do intervalo de desprazamento

en: Number of columns to offset
gl: Número de columnas no intervalo de desprazamento

en: Height of the offset range (optional)
gl: Altura do intervalo de desprazamento (opcional)

en: Width of the offset range (optional)
gl: Anchura do intervalo de desprazamento (opcional)

en: Modifies a reference's position and dimension.
gl: Modifica a referencia de posición e dimensión.

en: OFFSET(Reference reference; Integer rowOffset; Integer columnOffset; Integer newHeight; Integer newWidth)
gl: OFFSET(Referencia referencia; Enteiro filaDesprazamento; Enteiro columnaDesprazamento; Enteiro novaAltura; Enteiro novoAncho)

en: Statistical
gl: Estatística

en: Floating point values
gl: Valores de números decimais

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
gl: A función AVEDEV() calcula a media das desviacións absolutas do conxunto de datos con respecto da súa media.

en: AVEDEV(value;value;...)
gl: AVEDEV(valor;valor;…)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
gl: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) devolve 7.84

en: AVEDEV(A1:A5) ...
gl: AVEDEV(A1:A5) …

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
gl: A función AVERAGE() calcula a media de todos os valores pasados como parámetros. Pode calcular a media dun intervalo AVERAGE(A1:B5) ou dunha lista de valores AVERAGE(12;5;12,5).

en: AVERAGE(value;value;...)
gl: AVERAGE(valor;valor;…)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
gl: AVERAGE(12;5;7) é igual a 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
gl: AVERAGE(12,5;2) é igual a 7,25

en: String values
gl: Valores das cadeas

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
gl: A función AVERAGEA() calcula a media dos argumentos dados. Os números, texto e valores lóxicos incluiranse no cálculo. Se a cela contivese texto ou se o argumento é avaliado como falso, é interpretado como un valor igual a cero (0). Se o argumento fose avaliado como verdadeiro, conta como un (1). As celas baleiras non son tidas en conta.

en: AVERAGEA(value;value;...)
gl: AVERAGEA(valor;valor;…)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
gl: AVERAGEA(11.4;17.3; "un texto"; 25.9; 40.1) devolve 18.94

en: Alpha parameter
gl: Parámetro alfa

en: Beta parameter
gl: Parámetro beta

en: Start
gl: Inicio

en: End
gl: Fin

en: Cumulative
gl: Acumulativo

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
gl: A función BETADIST() devolve a función de densidade de probabilidade acumulada beta.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
gl: O terceiro e cuarto parámetros son opcionais. Estabelecen os valores superiores e inferiores, senón úsanse de maneira predeterminada 0.0 e 1.0 respectivamente.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
gl: BETADIST(número;alfa;beta;comezo;remate;[acumulativo=TRUE])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
gl: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) é igual a 0.675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
gl: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) é igual a 0.537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
gl: A función BETAINV() devolve a inversa da BETADIST(x;alfa;beta;a;b;TRUE()).

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
gl: Os parámetros de comezo e remates son opcionais. Estabelecen os valores inferior e superior, senón úsanse de maneira predeterminada 0.0 e 1.0 respectivamente.

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
gl: BETAINV(number;alfa;beta [; start=0 [; end=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
gl: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) é igual a 0.1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
gl: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) é igual a 0.3

en: Degrees of freedom
gl: Graos de liberdade

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
gl: A función CHIDIST() devolve o valor da probabilidade do Chi cadrado indicado para o cal se confirma unha hipótese.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
gl: CHIDIST calcula o valor do Chi-cadrado a ser dado para unha mostra aleatoria, calculado a partir da suma do (valor observado-valor esperado) ^2/valor esperado para todos os valores coa distribución Chi cadrado teórica, e determina a partir desta a probabilidade de erro da hipótese a testar.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
gl: CHIDIST(número;graos_liberdade)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
gl: CHIDIST(13.27;5) devolve 0.021

en: Total number of elements
gl: Número total de elementos

en: Number of elements to choose
gl: Número de elementos a escoller

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
gl: A función COMBIN()() calcula o número de combinacións posíbeis. O primeiro parámetro é o número total de elementos. O segundo parámetro é o número de elementos a escoller. Estes dous parámetros deben ser positivos, en caso contrario a función devolve un erro. O primeiro parámetro debe ser maior do que o segundo, en caso contrario a función tamén devolve un erro.

en: COMBIN(total;chosen)
gl: COMBIN(total;escollidos)

en: COMBIN(12;5) returns 792
gl: COMBIN(12;5) devolve 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
gl: COMBIN(5;5) devolve 1

en: The COMBINA() function calculates the count of possible combinations allowing repetition. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose allowing repetition. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
gl: A función COMBINA() calcula a conta das posíbeis combinacións permitindo repeticións. O primeiro parámetro é o número total de elementos. O segundo parámetro é o número de elementos escollidos permitindo repeticións. Ámbolos dous parámetros deben ser positivos e o primeiro parámetro non pode ser menor co segundo, senón a función devolve erro.

en: COMBINA(total;chosen)
gl: COMBINA(total;escollidos)

en: COMBINA(12;5) returns 4368
gl: COMBINA(12;5) devolve 4368

en: COMBINA(5;5) returns 126
gl: COMBINA(5;5) devolve 126

en: Level of the confidence interval
gl: Intervalo do nivel de confianza

en: Standard deviation for the total population
gl: Desviación estándar para a poboación total

en: Size of the total population
gl: Tamaño da poboación total

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
gl: A función CONFIDENCE() devolve o intervalo de confianza para a media da poboación.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
gl: O parámetro alfa debe estar entre 0 e 1 (exclusive), a desviación estándar debe ser positiva e o tamaño debe ser maior ou igual a 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
gl: CONFIDENCE(alfa; desviación estándar; tamaño)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
gl: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) é igual a 0.294059

en: Cell range of values
gl: Intervalo de celas de valores

en: Second cell range of values
gl: Segundo intervalo de celas con valores

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
gl: A función CORREL() calcula o coeficiente de correlación de dous intervalos de celas.

en: CORREL(range1; range2)
gl: CORREL(rango1; rango2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
gl: A función COVAR() calcula a co-varianza de dous intervalos de celas.

en: COVAR(range1; range2)
gl: COVAR(rango1; rango2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
gl: A función DEVSQ() calcula a suma dos cadrados das desviacións.

en: DEVSQ(value; value;...)
gl: DEVSQ(valor; valor; …)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
gl: DEVSQ(21; 33; 54; 23) devolve 684,75

en: Lambda parameter
gl: Parámetro lambda

en: 0 = density, 1 = distribution
gl: 0 = densidade, 1 = distribución

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
gl: A función EXPONDIST() devolve a distribución exponencial.

en: The lambda parameter must be positive.
gl: Os valores lambda teñen que ser positivos.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
gl: Con acumulada = 0 calcula a función de densidade; con acumulada = 1 calcula a distribución.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
gl: EXPONDIST(número;lambda;acumulada)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
gl: EXPONDIST(3;0.5;0) é igual 0.111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
gl: EXPONDIST(3;0.5;1) é igual a 0.776870

en: Degrees of freedom 1
gl: Graos de liberdade 1

en: Degrees of freedom 2
gl: Graos de liberdade 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
gl: A función FDIST() devolve a distribución f.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
gl: FDIST(número;graos_liberdade_1;graos_liberdade_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
gl: FDIST(0.8;8;12) é igual a 0.61

en: Number r1
gl: Número r1

en: Number r2
gl: Número r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
gl: A función FINV() devolve o número x non negativo e único tal que cumpre que FDIST(x;r1;r2) = p.

en: FINV(number; r1; r2)
gl: FINV(numero; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
gl: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) é igual a 0.1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
gl: A función FISHER() devolve a transformada de Fisher para x e crea unha función próxima á distribución normal.

en: FISHER(number)
gl: FISHER(número)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
gl: FISHER(0.2859) é igual a 0.294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
gl: FISHER(0.8105) é igual a 1.128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
gl: A función FISHERINV() devolve a inversa da transformación de Fisher para x e crea unha función próxima á distribución normal.

en: FISHERINV(number)
gl: FISHERINV(número)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
gl: FISHERINV(0.2859) é igual a 0.278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
gl: FISHERINV(0.8105) é igual a 0.669866

en: Floating point values, that should be counted.
gl: Valores decimais que teñen que ser contados.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
gl: Valores decimais que representan os límites superior e inferior do intervalo.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
gl: Conta o número de valores para cada intervalo dado polos límites do segundo parámetro.

en: The values in the second parameter determine the upper boundaries of the intervals.
                   The intervals include the upper boundaries.
                   The returned array is a column vector and has one more element than the second parameter;
                   the last element represents the number of all elements greater than the last value in second parameter.
                       If the second parameter is empty, all values in the first parameter are counted.
gl: Os valores no segundo parámetro determinan os límites do intervalo.
                   Os intervalos inclúen os límites superiores.
                   A matriz devolta é un vector columna e ten un ou máis elementos que o segundo parámetro;
                   o último elemento representa o número de elementos maiores que o último valor no segundo parámetro.
                   Se o segundo parámetro está baleiro hanse contar todos os valores no primeiro parámetro.

en: Note that the data must be in columns and since the result is a column-array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
gl: Teña en conta que os datos deben estar en columnas e dado que o resultado é unha lista de columnas, use Ctrl+Alt+Intro (en vez de simplemente Intro) para amosar a lista de elementos en celas separadas.

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
gl: FREQUENCY(Intervalo de datos; Grupo de intervalos)

en: Cumulated flag
gl: Modo de acumulación

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
gl: A función GAMMADIST() devolve a distribución Gama.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
gl: Se o último parámetro (acumulado) fose 0, calcula a función de densidade; se fose 1, devólvese a distribución.

en: The first three parameters must be positive.
gl: Os tres primeiros valores teñen que ser positivos.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
gl: GAMMADIST(número;alfa;beta;acumulada)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
gl: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) é igual a 0.995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
gl: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) é igual a 0.017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
gl: A función GAMMAINV() devolve o valor único x>=0 tal que GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
gl: GAMMAINV(numero;alfa;beta)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
gl: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) é igual a 0.1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
gl: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) é igual a 0.3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
gl: O número para o cal se ha calcular a integral da distribución normal estándar

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
gl: A función GAUSS() devolve os valores da integral da distribución normal acumulada.

en: GAUSS(value)
gl: GAUSS(valor)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
gl: GAUSS(0.25) é igual a 0.098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
gl: A función GEOMEAN() devolve a media xeométrica dos argumentos. Este valor é igual á raíz enésima do produto dos termos.

en: GEOMEAN(value; value;...)
gl: GEOMEAN(valor; valor;…)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
gl: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) devolve 30,45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
gl: A función HARMEAN() devolve a media harmónica dos N datos (N dividido pola suma dos inversos dos datos).

en: HARMEAN(value; value;...)
gl: HARMEAN(valor; valor;…)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
gl: HARMEAN(21; 33; 54; 23) devolve 28,588

en: Number of success in the sample
gl: Número de intentos con éxito na mostra

en: Number of trials
gl: Número de intentos

en: Number of success overall
gl: Número de intentos con éxito

en: Population size
gl: Tamaño da poboación

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
gl: A función HYPGEOMDIST() devolve a distribución hiperxeométrica.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
gl: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) devolve 0,3522

en: y values (array)
gl: valores y (matriz)

en: x values (array)
gl: valores x (matriz)

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
gl: A función INTERCEPT() calcula a intersección da liña de regresión linear co eixe y.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
gl: A función KURT() calcula unha estimación imparcial da curtose dun conxunto de datos. Ten que fornecer polo menos 4 valores, en caso contrario devolverase un erro.

en: KURT(value; value;...)
gl: KURT(valor; valor;…)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
gl: KURT(21; 33; 54; 23) devolve 1,344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
gl: A función KURTP() calcula a curtose da poboación dun conxunto de datos. Ten que fornecer polo menos 4 valores, en caso contrario devolverase un erro.

en: KURTP(value; value;...)
gl: KURTP(valor; valor; …)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
gl: KURTP(21; 33; 54; 23) devolve -1,021

en: Position (from the largest)
gl: Posición (a partir do maior)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
gl: A función LARGE() devolve o k maior valor do conxunto de datos.

en: LARGE(range; k)
gl: LARGE(intervalo; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
gl: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => o LARGE(A1:A3; 2) devolve 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
gl: A función LEGACYFDIST() devolve a distribución f.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
gl: LEGACYFDIST(número;graos_de_liberdade_1; graos_de_liberdade_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
gl: LEGACYFDIST(0.8;8;12) dá 0.61

en: Probability
gl: Probabilidade

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
gl: Valor medio da distribución logarítmica estándar

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
gl: Desviación estándar da distribución logarítmica estándar

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
gl: A función LOGINV() calcula o inverso da distribución log-normal acumulada.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
gl: LOGINV(p; media; desviación estándar)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
gl: O LOGINV(0,1;0;1) é igual a 0,2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
gl: O valor de probabilidade para o cal é calculada a distribución logarítmica

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
gl: A función LOGNORMDIST() devolve a distribución log-normal acumulada.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
gl: LOGNORMDIST(número; valor medio; desviación estándar)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
gl: LOGNORMDIST(0.1;0;1) é igual a 0.01

en: Floating point value or range of values
gl: Número decimal ou intervalo de valores

en: Floating point values or range of values
gl: Número decimal ou intervalo de valores

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
gl: A función MEDIAN() calcula a mediana de todos os valores pasados como parámetros. Pode calcular a mediana dun intervalo, usando MEDIAN(A1:B5), ou dunha lista de valores, usando MEDIAN(12; 5; 12.5). As celas en branco han considerarse como cero, e as celas con texto hanse ignorar.

en: MEDIAN(value;value;...)
gl: MEDIAN(valor;valor;…)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
gl: MEDIAN(12; 5; 5,5) é igual a 5,5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
gl: MEDIAN(12; 7; 8;2) é igual a 7,5

en: Float
gl: Decimal

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
gl: A función MODE() devolve a moda dos datos, é dicir, o valor que aparece con máis frecuencia no conxunto de datos.

en: MODE(number; number2; ...)
gl: MODE(número; número2; …)

en: MODE(range)
gl: MODE(intervalo)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
gl: MODE(12; 14; 12; 15) devolve 12

en: Number of failures
gl: Número de fallos

en: Number of successful trials
gl: Número de intentos con éxito

en: Probability of success
gl: Probabilidade de éxito

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
gl: A función NEGBINOMDIST() devolve a distribución binomial negativa.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
gl: NEGBINOMDIST(fallos; acertos; probabilidade_de_acerto)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
gl: NEGBINOMDIST(2;5;0,55) devolve 0,152872629

en: Linear middle of the distribution
gl: Media linear da distribución

en: Standard deviation of the distribution
gl: Desviación estándar da distribución

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
gl: A función NORMDIST() devolve a distribución normal acumulada.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
gl: Número é o valor da distribución con base no que se calculará a distribución normal.

en: MV is the linear middle of the distribution.
gl: MV é a media linear da distribución.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
gl: STD é a desviación estándar da distribución.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
gl: K = 0 calcula a función de densidade; K = 1 calcula a distribución.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
gl: NORMDIST(número; valor medio; desviación estándar; K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
gl: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) é igual a 0.934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
gl: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) é igual a 0.842281

en: Middle value in the normal distribution
gl: Valor central da distribución normal

en: Standard deviation of the normal distribution
gl: Desviación estándar da distribución normal

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
gl: A función NORMINV() devolve a inversa da distribución normal acumulada. O número debe estar entre 0 e 1 (exclusive) e STD debe ser positivo.

en: NORMINV(number;MV;STD)
gl: NORMINV(número; valor central; desviación estándar)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
gl: NORMINV(0.9;63;5) é igual a 69.41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
gl: O valor para o cal é calculada a distribución normal estándar

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
gl: A función NORMSDIST() devolve a distribución normal estándar.

en: NORMSDIST(Number)
gl: NORMSDIST(número)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
gl: NORMSDIST(1) é igual a 0.84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
gl: A función NORMINV() devolve a inversa da distribución normal acumulada. O número debe estar entre 0 e 1 (exclusive).

en: NORMSINV(Number)
gl: NORMSINV(número)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
gl: NORMSINV(0.908789) é igual a 1.3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
gl: A función PEARSON() calcula o coeficiente de correlación de dous intervalos de celas. É a mesma función que a CORREL.

en: PEARSON(range1; range2)
gl: PEARSON(rango1; rango2)

en: Number of elements to permutate
gl: Número de elementos a permutar

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
gl: A función PERMUT() devolve o número de permutacións. O primeiro parámetro é o número de elementos e o segundo parámetro é o número de elementos usados en cada permutación.

en: PERMUT(total;permutated)
gl: PERMUT(total;permutados)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
gl: PERMUT(8;5) é igual a 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
gl: PERMUT(1;1) é igual a 1

en: The PERMUTATIONA() function returns the number of ordered permutations when allowing repetition. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements to choose. Both parameters must be positive.
gl: A función PERMUTATIONA() devolve o número de permutacións ordenadas cando se permite a repetición. O primeiro parámetro é o número de elementos e o segundo parámetro é o número de elementos a escoller. Ambos os parámetros teñen que ser positivos.

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
gl: PERMUTATIONA(total;escollidos)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
gl: PERMUTATIONA(2,3) dá 8

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
gl: PERMUTATIONA(0,0) dá 1

en: Range of values
gl: Intervalo de valores

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
gl: O valor percentil entre 0 e 1, inclusive.

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
gl: A función PERCENTILE() devolve o percentil x dos valores dos datos en Datos. Un percentil devolve o valor da escala para unha serie de datos que estea desde o máis pequeno (alfa=0) ao valor máis grande (alfa=1) dunha serie de datos. Cunha alfa=25% obtense a media do percentil para o percentil do primeiro cuartil, cunha alfa=50% obtense a MEDIA. As celas en branco consideraranse como cero e as celas con texto ignoráranse.

en: PERCENTILE(data;alpha)
gl: PERCENTILE(datos;alfa)

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
gl: O número para o cal a distribución normal estándar se ha calcular

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
gl: A función PHI() devolve o valor da función de distribución para a distribución estándar normal.

en: PHI(value)
gl: PHI(valor)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
gl: PHI(0.25) é igual a 0.386668

en: Lambda parameter (the middle value)
gl: Parámetro lambda (o valor medio)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
gl: A función POISSON() devolve a distribución de Poisson.

en: The lambda and number parameters must be positive.
gl: O valor lambda e os parámetros numéricos teñen que ser positivos.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
gl: POISSON(número;lambda;acumulativo)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
gl: POISSON(60;50;0) é igual a 0.020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
gl: POISSON(60;50;1) é igual a 0.927840

en: Data (array)
gl: Datos(matriz)

en: Order
gl: Orde

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
gl: A función RANK() devolve o intervalo dun número nunha lista de números.

en: Order specifies how to rank the numbers:
gl: A orde indica cal é o intervalo dos números:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
gl: Se o é omitido, dáselle un intervalo descendente aos datos.

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
gl: Se non é 0 dáselle intervalo aos datos en orde ascendente.

en: RANK(Value; Data; Order)
gl: RANK(Valor; Datos, Orde)

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
gl: RANK (2;{1;2;3}) igual a 2

en: known Y (array)
gl: Y coñecido (matriz)

en: known X (array)
gl: X coñecido (matriz)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
gl: A función RSQ() devolve o cadrado do produto do coeficiente do momento de correlación de Pearson a través dos seus puntos coñecidos en x e y.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
gl: Se a "matrizY" e a "matrizX" están baleiras ou teñen distinto número de puntos hase producir un erro #N/A.

en: RSQ(known Y; known X)
gl: RSQ(Y coñecidos; X coñecidos)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
gl: A función SKEW() devolve unha estimación da inclinación dunha distribución

en: SKEW(number; number2; ...)
gl: SKEW(número; número2; …)

en: SKEW(range)
gl: SKEW(intervalo)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
gl: SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) devolve 0,9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
gl: A función SKEWP() devolve a inclinación da poboación dunha distribución

en: SKEWP(number; number2; ...)
gl: SKEWP(número; número2; …)

en: SKEWP(range)
gl: SKEWP(intervalo)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
gl: SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) devolve 0,6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
gl: A función SLOPE() calcula a pendente da curva de regresión linear.

en: Position (from the smallest)
gl: Posición (a partir do menor)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
gl: A función SMALL() devolve o k menor valor do conxunto de datos.

en: SMALL(range; k)
gl: SMALL(intervalo; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
gl: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) devolve 1

en: Number to be normalized
gl: Número a normalizar

en: Mean of the distribution
gl: Media da distribución

en: Standard deviation
gl: Desviación estándar

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
gl: A función STANDARIZE() calcula un valor normalizado.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
gl: STANDARIZE(x; media, desviación estándar)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
gl: STANDARIZE(4; 3; 7) devolve 0,1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
gl: A función STDEV() estima a desviación estándar con base nunha mostra. A desviación estándar é unha medida de como os valores se encontran dispersos do valor medio.

en: STDEV(value;value;...)
gl: STDEV(valor;valor;…)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
gl: STDEV(6;7;8) é igual a 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
gl: A función STDEVA() estima a desviación estándar con base nunha mostra. A desviación estándar é unha medida de como os valores se encontran dispersos do valor medio. Se unha cela contivese texto ou o valor booleano Falso, conta como 0. Se contivese o valor booleano Verdadeiro conta como 1.

en: STDEVA(value;value;...)
gl: STDEVA(valor;valor;…)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
gl: STDEVA(6; 7; A1; 8) é igual a 1, se A1 fose baleiro

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
gl: STDEVA(6; 7; A1; 8) é igual a 3,109, se A1 fose TRUE

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
gl: A función STDEVP() calcula a desviación estándar con base nunha poboación enteira

en: STDEVP(value;value;...)
gl: STDEVP(valor;valor;…)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
gl: STDEVP(6;7;8) é igual a 0,816497…

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
gl: A función STDEVPA() calcula a desviación estándar con base nunha poboación enteira. Se unha cela referida contén texto ou o valor booleano Falso, conta como 0. Se fose o valor booleano Verdadeiro, conta como 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
gl: STDEVPA(valor;valor;…)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
gl: STDEVPA(6; 7; 8) é igual a 0,816497…, se A1 estivese baleiro

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
gl: STDEVPA(6; 7; A1; 8) é igual a 2,69…, se A1 fose TRUE

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
gl: STDEVPA(6; 7; A1; 8) é igual a 3,11…, se A1 fose FALSE

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
gl: A función STEYX() calcula o erro estándar do valor y precedido para cada x da regresión.

en: Value (array)
gl: Valor (matriz)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
gl: A función SUMPRODUCT() (SUM(X*Y)) devolve a suma dos produtos dos valores. O número de valores debe ser igual nas dúas matrices. En caso contrario esta función devolve Err.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
gl: SUMPRODUCT(matriz1;matriz2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
gl: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) con A1=2, A2=5, B1=3 e B2=5 devolve 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
gl: A función SUMX2PY2() (SUM(X^2+Y^2)) devolve a suma dos cadrados destes valores. O número de valores debe ser igual nas dúas matrices. En caso contrario esta función devolve Err.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
gl: SUMX2PY2(matriz1;matriz2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
gl: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) con A1=2, A2=5, B1=3 e B2=5 devolve 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
gl: A función SUMX2MY2() (SUM(X^2-Y^2)) devolve a diferenza dos cadrados destes valores. O número de valores debe ser igual nas dúas matrices. En caso contrario esta función devolve Err.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
gl: SUMX2MY2(matriz1;matriz2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
gl: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) con A1=2, A2=5, B1=3 e B2=5 devolve -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
gl: Graos de liberdade da distribución t

en: Mode (1 or 2)
gl: Modo (1 ou 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
gl: A función TDIST() devolve a distribución t.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
gl: O modo = 1 devolve o test dunha cola e o modo = 2 devolve o test con dúas colas.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
gl: TDIST(número;graos_liberdade;modo)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
gl: TDIST(12;5;1) é igual a 0.000035

en: KnownY
gl: CoñecidoY

en: KnownX
gl: CoñecidoX

en: NumberSequence newX
gl: NúmeroDeSecuencia novoX

en: allowOffset
gl: permitirDesprazamento

en: The TREND() function calculates a sequence of Y-values based on a linear regression of known X- and Y-value pairs. For the input parameters, the user must firstly select a cell-range containing the Y-values, followed by the cell-range of the corresponding X-values.
gl: A función TREND() calcula unha secuencia de valores de Y baseados nunha regresión de pares de valores de X e Y. Para os parámetros de entrada, o usuario primeiro debe seleccionar un intervalo de celas que conteña os valores de Y, e a continuación indicar o intervalo de celas dos valores de X correspondentes.

en: The line of best fit may be extrapolated to a different X-range, which is specified as the 3rd parameter. However, the input X-range should be given again if no extrapolation is required.
gl: A liña que mellor encaixa pode extrapolarse a un intervalo de X distinto, que se indica como terceiro parámetro. Porén, debería fornecerse de novo o intervalo de valores de X de entrada se non hai que facer ningunha extrapolación.

en: The regression line can be forced to intersect the origin (X=0, Y=0) by setting the 4th parameter, allowOffset, to FALSE or 0. Setting this parameter to TRUE or 1 (the default) allows the best-fit line to intersect the vertical axis at a non-zero value of Y.
gl: Para que a liña de regresión teña que pasar pola orixe (X=0, Y=0), pase 0 ou FALSE como valor para o cuarto parámetro. Se lle pasa TRUE ou 1 (o valor predeterminado) a liña pode pasar polo eixe vertical nun valor de Y distinto de 0.

en: Note that since the result of this function is a row of calculated Y-values, plotting the data will be facilitated if the X- and Y- values are also in rows, rather than columns.
gl: Teña en conta que dado que o resultado da función é unha fila de valores de Y calculados, será máis fácil amosar os datos nun gráfico se os valores de X e de Y tamén están en filas, en vez de en columnas.

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
gl: Constricións: COUNT(Y coñecidos) = COUNT(X coñecidos).

en: Since the result is an array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the values in separate cells.
gl: Dado que o resultado é unha lista, use Ctrl+Alt+Intro (en vez de simplemente Intro) para amosar os valores en celas separadas.

en: TREND(known Y-range; [known X-range; [new X-range; [allowOffset=TRUE/FALSE]]])
gl: TREND(intervalo de Y coñecido; [intervalo de X coñecido; [novo intervalo de X; [permitirDesprazamento = TRUE ou FALSE]]])

en: dataSet
gl: conxuntoDeDatos

en: cutOffFraction
gl: fracciónDeCorte

en: The TRIMMEAN() function calculates the mean of a data set with the smallest and largest values omitted to eliminate possible outliers. The total fraction of measurements which are to be excluded is set by the second parameter (cutOffFraction).
gl: A función TRIMMEAN() calcula a media dun conxunto de datos, omitindo os valores máis baixos e máis altos. A fracción que indica o número total de valores para excluír defínese mediante o segundo parámetro (fracciónDeCorte).

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
gl: TRIMMEAN(conxuntoDeDatos; fracciónDeCorte)

en: x (array) The set of observed data for the first condition.
gl: x (vector) O conxunto de datos observados para a primeira condición.

en: y (array) The set of observed data for the second condition.
gl: y (vector) O conxunto de datos observados para a segunda condición.

en: mode Whether to look up 1-tailed (mode = 1) or 2-tailed (mode = 2) probability for t.
gl: modo Indica se buscar a probabilidade de t a unha cola (modo = 1) ou a dúas colas (modo = 2).

en: type The type of t-test to perform. Set this to 1 for a paired t-test, 2 or 3 for an unpaired t-test.
gl: tipo O tipo de test t que se vai realizar. Póñao como 1 para un test t emparellado, 2 ou 3 para unha non emparellado.

en: The TTEST() function calculates the probability of a t-test given two ranges of data to compare.
gl: A función TTEST() calcula a probabilidade dun test t dados dous intervalos de datos para comparar.

en: A t-test compares two sets of data and establishes the likelihood that any difference between the two is caused by some variable having an effect. For example, given two sets of data, one containing the speed at which 30 tall people can run and the other containing the speed at which 30 short people can run, a t-test can tell you how likely it is that any speed difference between the two groups of people is due to their height.
gl: Un test t compara dous conxuntos de datos e define a probabilidade de que calquera diferenza entre eles se deba a que algunha variábel teña algún efecto. Por exemplo, dados dous conxuntos de datos, un coa velocidade á que poden correr 30 persoas altas e o outro coa velocidade á que poden correr 30 baixas, un test t pode dicirlle o probábel que é que as diferenzas de velocidade entre os dous grupos se deba á altura.

en: The mode parameter is used to indicate whether you require the difference between the two data sets to be in a specific direction or not. For example, if we are predicting that tall people will be able to run faster than short people, we would use a one-tailed test (mode = 1); however, if we are predicting that one group will be able to run faster than the other but not which one will actually be fastest, we would use a two-tailed test (mode = 2).
gl: O parámetro do modo úsase para indicar se se require que a diferenza entre os dous conxuntos de datos estea ou non nunha dirección específica. Por exemplo, se estamos a predicir que a xente alta pode correr máis rápido que a baixa, podemos usar un test dunha cola (modo = 1); porén se estamos a predicir que un grupo ha poder correr máis rápido que o outro para non cal será o máis rápido, haberiamos usar un test a dúas colas (modo = 2).

en: Paired tests (type = 1, see Syntax below) are only suitable when both sets of data values are drawn from the same source (i.e. each source of data has provided an item in the first data range and an item in the second data range). In the running speed example, this is impossible since one person cannot be both short and tall: each person can only provide data for one group or the other. In such cases, where the values in each data set are drawn from different sources, an unpaired t-test is appropriate (type = 2 or type = 3). For unpaired t-tests, the two data ranges need not be equally sized; for paired t-tests the two ranges are required to contain the same number of cells.
gl: Os test emparellados (tipo = 1, consulte en baixo a sintaxe) só son axeitados cando ambos os conxuntos de valores dos datos se debuxan da mesma orixe (isto é se cada fonte de datos forneceu un elemento no primeiro intervalo de datos e outro elemento no segundo). No exemplo da velocidade ao correr isto non é posíbel porque unha persoa non pode ser á vez alta e baixa, e só pode fornecer datos para un grupo ou para o outro. Nestes casos onde os valores de cada conxunto de datos se toman prestados de distintas fontes é axeitado un test t non emparellado (tipo = 2 ou tipo = 3). Para os test desapareados, os intervalos de datos non teñen que ter o mesmo tamaño, pero para os emparellados requírese que os dous intervalos teñan a mesma cantidade de celas.

en: When your sets of data values are not drawn from the same source, choosing the appropriate type of unpaired test depends upon the variance within each of your two samples. If the variances of the two samples are similar, you can use an unpaired t-test for samples with similar variances (type = 2); where the variances are not sufficiently similar you must use an unpaired t-test for samples with differing variances (type = 3).
gl: Cando os conxuntos de datos non proceden da mesma fonte a escolla do tipo axeitado de test non emparellado depende da varianza de cada unha das mostras. Se as varianzas das dúas son similares pode usar un test t non emparellado para as mostras con varianzas similares (tipo = 2); se as varianzas non son similares de abondo debe usar un test t non emparellado para mostras con varianzas distintas (tipo = 3).

en: TTEST(x; y; mode; type)
gl: TTEST(x; y; modo; tipo)

en: The VAR() function calculates the variance based on a sample.
gl: A función VARA() calcula a varianza baseada nunha mostra.

en: VAR(value;value;...)
gl: VAR(valor;valor;…)

en: VAR(12;5;7) equals 13
gl: VAR(12;5;7) é igual a 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
gl: VAR(15;80;3) é igual a 1716,333…

en: VAR(6;7;8) equals 1
gl: VAR(6;7;8) é igual a 1

en: The VARA() function calculates the variance based on a sample allowing numbers, text and logical values to be included in the calculation, too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
gl: A función VARA() calcula a varianza baseada nunha mostra que permite incluír no cálculo números, texto e valores lóxicos. Se a cela contivese texto ou se o argumento é avaliado como falso, é interpretado como un valor igual a cero (0). Se o argumento fose avaliado como verdadeiro, conta como un (1). As celas baleiras non son tidas en conta.

en: VARA(value;value;...)
gl: VARA(valor;valor;…)

en: VARA(12;5;7) equals 13
gl: VARA(12;5;7) é igual a 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
gl: VARA(15;80;3) é igual a 1716,333…

en: VARA(6;7;8) equals 1
gl: VARA(6;7;8) é igual a 1

en: The VARIANCE() function calculates the variance based on a sample. It is the same as the VAR function.
gl: A función VARIANCE() calcula a varianza con base nunha mostra. É a mesma función que VAR.

en: VARIANCE(value;value;...)
gl: VARIANCE(valor;valor;…)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
gl: VARIANCE(12;5;7) é igual a 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
gl: VARIANCE(15;80;3) é igual a 1716,333…

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
gl: VARIANCE(6;7;8) é igual a 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
gl: A función VARP() calcula a varianza con base nunha poboación enteira.

en: VARP(value;value;...)
gl: VARP(valor;valor;…)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
gl: VARP(12;5;7) é igual a 8,666…

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
gl: VARP(15;80;3) é igual a 1144,22…

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
gl: VARP(6;7;8) é igual a 0,6666667…

en: The VARPA() function calculates the variance based on an entire population. Text and boolean values that evaluate to FALSE are counted as 0, boolean value that evaluate to TRUE are counted as 1. Empty cells are not counted.
gl: A función VARPA() calcula a varianza con base nunha poboación enteira. Os valores de texto e os booleanos que se avalíen como falsos contan como 0, mentres que os avaliados como verdadeiros contan como 1. As celas baleiras non se teñen en conta.

en: VARPA(value;value;...)
gl: VARPA(valor;valor;…)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
gl: VARPA(12;5;7) é igual a 8,666…

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
gl: VARPA(15;80;3) é igual a 1144,22…

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
gl: VARPA(6;7;8) é igual a 0,6666667…

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
gl: A función WEIBULL() devolve a distribución Weibull.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
gl: Os parámetros alfa e beta deben ser positivos, e o número (primeiro parámetro) non poderá ser negativo.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
gl: WEIBULL(número;alfa;beta;acumulada)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
gl: WEIBULL(2;1;1;0) é igual a 0.135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
gl: WEIBULL(2;1;1;1) é igual a 0.864665

en: x (array)
gl: x (matriz)

en: mean
gl: media

en: standardDeviation
gl: desviaciónEstándar

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
gl: A función ZTEST() calcula a probabilidade de dúas colas dun test z cunha distribución normal.

en: Performs a test of the null hypothesis, that the sample is a true sample of a normally distributed random variable with mean, mean, and standard deviation, sigma (standardDeviation). A return value of 1 indicates, that the null hypothesis is rejected, i.e. the sample is not a random sample of the normal distribution. If sigma is omitted, it is estimated from sample, using STDEV.
gl: Realiza unha proba da hipótese nula, de que a mostra é unha mostra real dunha variábel aleatoria normalmente distribuída con media e desviación estándar. Un valor de devolución de 1 indica que se rexeita a hipótese nula, p.ex. a mostra non pertence a unha poboación distribuída baixo a función normal. Cando se omita sigma hanse estimar a partir da mostra usando STDEV.

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
gl: ZTEST(x; media; desviación estándar)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
gl: A función BINO() devolve a distribución binomial.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
gl: O primeiro parámetro é o número de intentos, o segundo parámetro é o número de éxitos, e o terceiro é a probabilidade de éxito. O número de intentos debe ser maior que o número de éxitos e a probabilidade debe ser menor ou igual a 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
gl: BINO(intentos;acertos;probabilidade_de_acerto)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
gl: BINO(12;9;0,8) devolve 0,236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
gl: A función SUMXMY2() devolve o cadrado da diferenza entre eses valores. O número de valores nas dúas matrices ten que ser igual. Senón a función lanza un erro.

en: SUMXMY2(array1;array2)
gl: SUMXMY2(matriz1;matriz2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
gl: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) con A1=2, A2=5, B1=3 e B2=5, devolve 1

en: Probability of failure
gl: Probabilidade de fallo

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
gl: A función INVBINO() devolve a distribución binomial negativa. O primeiro parámetro é o número de intentos, o segundo é o número de fallos e o terceiro é a probabilidade de fallar. O número de intentos debe ser maior que o número de fallos e a probabilidade debe ser menor ou igual a 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
gl: INVBINO(intentos;fallos;probabilidade_de_fallo)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
gl: INVBINO(12;3;0,2) devolve 0,236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
gl: A función GAMMALN() devolve o logaritmo natural da función Gamma: G(x). O parámetro "número" debe ser positivo.

en: GAMMALN(Number)
gl: GAMMALN(número)

en: GAMMALN(2) returns 0
gl: GAMMALN(2) é igual a 0

en: Decimals
gl: Decimais

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
gl: A función DOLLAR() converte un número en texto usando o formato monetario, coa parte fraccionaria arredondada á posición indicada. Aínda que o nome sexa DOLLAR, esta función fará a conversión de acordo co formato rexional.

en: DOLLAR(number;decimals)
gl: DOLLAR(número;cifras_decimais)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
gl: DOLLAR(1403.77) devolve "1403.77 EUR"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
gl: DOLLAR(-0.123;4) devolve "-0.1230 EUR"

en: No_commas
gl: Sen_comas

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
gl: A función FIXED() arredonda un número ao número de cifras decimais indicado, formata o número con formato decimal, e devolve o resultado como texto. Se o número de cifras fose negativo, o número é arredondado á esquerda da coma. Se omite o número de cifras decimais, asúmese como 2. Se o parámetro opcional sen_espazos fose verdadeiro, os separadores de millares non aparecerán.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
gl: FIXED(número;cifras_decimais;sen_espazos)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
gl: FIXED(1234,567;1) devolve "1 234,6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
gl: FIXED(1234,567;1;FALSE) devolve "1 234,6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
gl: FIXED(44,332) devolve "44,33"

en: Text for which you want to substitute
gl: O texto no que quere substituír

en: Part of text you want to replace
gl: A parte que quere substituír

en: New text which will be replacement
gl: Novo texto que será para substituír

en: Which occurrence to replace
gl: Cal aparición se substitúe

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
gl: SUBSTITUTE() substitúe novo_texto por texto_antigo nunha cadea de texto. Se indica num_instancia, só se substitúe esa instancia de texto_antigo. En caso contrario, todas as aparicións de texto_antigo cambiaranse por novo_texto. Use SUBSTITUTE cando queira substituír texto específico, e REPLACE cando queira substituír todo o texto que ocorra nunha localización dada.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
gl: SUBSTITUTE(texto; texto_antigo; novo_texto; num_instancia)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
gl: SUBSTITUTE("Datos de Custo";"Custo";"Vendas") devolve "Datos de Vendas"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
gl: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) devolve "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
gl: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) devolve "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
gl: O texto que quere atopar

en: The text which may contain find_text
gl: O texto que conten o texto_a_procurar

en: Specified index to start the search
gl: Índice específico onde iniciar a busca

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
gl: A función SEARCH() atopa unha cadea de texto (atopar_texto) dentro doutra cadea (en_texto) e devolve o número do punto de partida de atopar_texto, contando desde o carácter máis á esquerda de en_texto.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
gl: Pode usar os caracteres especiais signo de interrogación (?) e asterisco (*). Un signo de interrogación corresponde a un carácter único, mentres un asterisco corresponde a unha cadea arbitraria.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
gl: O parámetro num_inicío indica o carácter onde iniciar a busca. Ao primeiro carácter correspóndelle o número 1. Se num_inicío é omitido, asúmese como 1. SEARCH non distingue entre maiúsculas e minúsculas.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
gl: SEARCH(atopar_texto;en_texto;num_inicial)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
gl: SEARCH("e";"Sentencias";6) devolve 7

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
gl: SEARCH("beneficios";"Marxe de Beneficios") devolve 8

en: Specified byte position to start the search
gl: Byte indicado onde iniciar a busca

en: The SEARCHB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
gl: A función SEARCHB() atopa unha cadea de texto (atopar_texto) dentro doutra cadea (en_texto) e devolve o número do punto de partida de atopar_texto, contando desde o carácter máis á esquerda de en_texto usando as posicións byte.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If BytePosition is omitted, it is assumed to be 2. SEARCHB does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
gl: O parámetro posiciónByte indica o carácter onde se inicia a busca. Ao primeiro carácter correspóndelle o número 2. Se posiciónByte se omitide, asúmese como 2. SEARCHB non distingue entre maiúsculas e minúsculas.

en: SEARCHB(find_text;within_text;BytePosition Start)
gl: SEARCHB(texto_a_procurar;dentro_do_texto;posiciónByte Comezo)

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
gl: A función T() devolve o texto a que se refire o valor. Se o valor é texto ou fai referencia a texto, T devolve o valor. Se o valor non corresponde a texto, T devolve un texto baleiro.

en: T(value)
gl: T(valor)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
gl: T("Calligra") dá «Calligra»

en: T(1.2) returns "" (empty text)
gl: T(1.2) devolve «» (cadea baleira)

en: The TEXT() function converts a value to text.
gl: A función TEXT() converte un valor en texto.

en: TEXT(value)
gl: TEXTO(valor)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
gl: TEXT(1234.56) devolve «1234.56»

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
gl: TEXT("KSpread") devolve «KSpread»

en: String
gl: Cadea

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
gl: A función PROPER() converte a primeira letra de cada palabra en maiúsculas, e o resto para minúsculas.

en: PROPER(string)
gl: PROPER(cadea)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
gl: PROPER("isto é un título") devolve «Isto É Un Título»

en: First string
gl: Primeira cadea

en: String to compare with
gl: Texto co cal comparar

en: Compare case-sensitive (true/false)
gl: Comparar con distinción de maiúsculas (verdadeiro/falso)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
gl: A función COMPARE() devolve 0 se as dúas secuencias de texto son iguais; -1 se a primeira for menor en valor que a segunda; en caso contrario devolve 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
gl: COMPARE(cadea1; cadea2; booleano)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
gl: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) dá 0

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
gl: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) dá 1

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
gl: A función EXACT() devolve Verdadeiro se as dúas secuencias de texto son iguais; en caso contrario devolve Falso.

en: EXACT(string1;string2)
gl: EXACT(cadea1;cadea2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
gl: EXACT("Calligra";"Calligra") dá Verdadeiro

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
gl: EXACT("KSpread";"Calligra") devolve Falso

en: Text which you want to replace some characters
gl: Texto ao cal lle queres substituír algúns caracteres

en: Position of the characters to replace
gl: Posición dos caracteres a substituír

en: Number of characters to replace
gl: Número de caracteres a substituír

en: The text that will replace characters in old text
gl: O texto a usar para substituír os caracteres do texto anterior

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
gl: A función REPLACE() substitúe parte dunha cadea de caracteres por outra distinta.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
gl: REPLACE(texto;posición;lonxitude;novo_texto)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
gl: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") devolve «abcde-k»

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
gl: REPLACE("2002";3;2;"03") devolve «2003»

en: Text which you want to replace some characters using byte position
gl: Texto a substituírlle algúns caracteres usando a posición byte

en: Byte position of the characters to replace
gl: Posición byte dos caracteres a substituír

en: The byte length of characters to replace
gl: Lonxitude byte de caracteres a substituír

en: The REPLACEB() function replaces part of a text string with a different text string using byte positions.
gl: A función REPLACE() substitúe parte dunha cadea de caracteres por outra distinta usando posicións byte.

en: REPLACEB(text;BytePosition;ByteLength Len;new_text)
gl: REPLACEB(cadea;posiciónByte;tamañoByte;novo_texto)

en: Specifies index to start the search
gl: Indica o índice onde iniciar a busca

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
gl: A función FIND() atopa unha cadea de texto (atopar_texto) dentro doutra cadea de caracteres (en_texto) e devolve o número do punto de partida de atopar_texto, a partir do carácter máis á esquerda de en_texto.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
gl: O parámetro num_inicio indica o carácter onde comezar a busca. Se num_inicio é omitido, o primeiro carácter corresponde ao número 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
gl: Tamén pode usar a función SEARCH pero, ao contrario do que esta, FIND distingue maiúsculas de minúsculas e non permite caracteres especiais.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
gl: FIND(atopar_texto;en_texto;num_inicial)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
gl: FIND("Cal";"Calligra") dá 1

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
gl: FIND("i";"Calligra") dá 5

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
gl: FIND("a";"Follas en Calligra";4) dá 12

en: Specifies byte position to start the search
gl: Indica a posición byte onde comezar a busca

en: The FINDB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
gl: A función FINDB() atopa unha cadea de texto (atopar_texto) dentro doutra cadea (en_texto) e devolve o número do punto de partida de atopar_texto, contando desde o carácter máis á esquerda de en_texto usando as posicións byte.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If start_num is omitted, it is assumed to be 2.
gl: O parámetro posiciónByte indica o carácter onde comezar a busca. O primeiro carácter é o número 2. Se num_inicio se omite o primeiro carácter corresponde ao número 2.

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
gl: FINDB(texto_a_procurar;dentro_do_texto;PosiciónByte Comezo)

en: Source string
gl: Cadea de orixe

en: Position
gl: Posición

en: Length
gl: Lonxitude

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
gl: A función MID() devolve unha subcadea que contén «tamaño» caracteres desta cadea de texto, contando desde «posición».

en: MID(text;position;length)
gl: MID(texto;posición;tamaño)

en: MID(text;position)
gl: MID(texto;posición)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
gl: MID("Calligra";2;3) dá «all»

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
gl: MID("Calligra";2) dá «alligra»

en: Byte Position
gl: Posición do byte

en: Byte Length
gl: Tamaño en bytes

en: The MIDB() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index using byte positions.
gl: A función MIDB() devolve unha subcadea que contén «tamaño» caracteres desta cadea de texto a contar desde »posición» usando as posicións byte.

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
gl: MIDB(cadea;posiciónByte Comezo;tamañoByte)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
gl: MIDB(cadea;posiciónByte Comezo)

en: The LEN() function returns the length of the string.
gl: A función LEN() devolve a lonxitude ou tamaño da cadea de texto.

en: LEN(text)
gl: LEN(texto)

en: LEN("hello") returns 5
gl: LEN("ola") devolve 3

en: LEN("KSpread") returns 7
gl: LEN("KSpread") devolve 7

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
gl: A función LENB() devolve a lonxitude ou tamaño da cadea de texto usando as posicións de bytes.

en: LENB(text)
gl: LENB(cadea)

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
gl: A función TRIN() devolve o texto con espazos únicos entre palabras.

en: TRIM(text)
gl: TRIM(texto)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
gl: TRIM("ola    KSpread    ") devolve "ola KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
gl: A función CONCATENATE() devolve unha cadea que é a concatenación das cadeas de caracteres dadas como parámetros.

en: CONCATENATE(value;value;...)
gl: CONCATENATE(texto;texto;…)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
gl: CONCATENATE("Follas";"Calligra";"KDE") devolve «FollasCalligraKDE»

en: Number of characters
gl: Número de caracteres

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
gl: A función RIGHT() devolve unha sub-cadea de texto que contén os «lonxitude» caracteres máis á dereita do texto. A cadea completa é devolva se «lonxitude» excede o tamaño do texto.

en: RIGHT(text;length)
gl: RIGHT(cadea; longo)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
gl: RIGHT("hello";2) devolve "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
gl: RIGHT("KSpread";10) devolve "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
gl: RIGHT("KSpread") devolve "d"

en: The RIGHTB() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
gl: A función RIGHTB() devolve unha subcadea de texto que contén os «tamaño» caracteres máis á dereita do texto usando a posición en bytes. A cadea completa devólvese cando «tamaño» exceda o tamaño do texto.

en: RIGHTB(text;ByteLength)
gl: RIGHTB(cadea;tamañoByte)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
gl: A función LEFT() devolve unha subcadea que contén a lonxitude dos caracteres máis á esquerda da cadea. Dáse a cadea enteira se a «lonxitude» excede a lonxitude da cadea. Dáse un erro cando o número de caracteres é menor que 0.

en: LEFT(text;length)
gl: ESQUERDA(texto; longo)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
gl: LEFT("hello";2) devolve "he"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
gl: LEFT("KSpread";10) devolve "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
gl: LEFT("KSpread") devolve "K"

en: The LEFTB() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
gl: A función LEFTB() devolve unha subcadea que contén a lonxitude dos caracteres máis á esquerda da cadea usando as posicións byte. Dáse a cadea enteira se a «tamaño» excede a lonxitude da cadea. Dáse un erro cando o número de caracteres é menor que 0.

en: LEFTB(text;ByteLength)
gl: LEFTB(cadea;tamañoByte)

en: Count of repetitions
gl: Número de repeticións

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
gl: A función REPT() repite o primeiro parámetro tantas veces como o segundo parámetro. O segundo parámetro non pode ser negativo, e esta función devolverá unha cadea baleira se o segundo parámetro é cero (ou se pode redondear a cero).

en: REPT(text;count)
gl: REPT(texto;veces)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
gl: REPT("kspread";3) devolve «kspreadkspreadkspread»

en: REPT("KSpread";0) returns ""
gl: REPT("KSpread";0) devolve «»

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
gl: A función ROT13() cifra un texto substituíndo cada un dos seus caracteres polo que está 13 posicións máis adiante no alfabeto. Se o posto décimo terceiro está despois da letra Z o alfabeto comeza novamente no A (rotación).

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
gl: Ao aplicar novamente a función de cifrado ao texto resultante descífrao.

en: ROT13(Text)
gl: ROT13(Texto)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
gl: ROT13("KSpread") dá «XFcernq»

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
gl: ROT13("XFcernq") dá «KSpread»

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
gl: A función TOGGLE() cambia os caracteres minúsculos por maiúsculos e os maiúsculos por minúsculos.

en: TOGGLE(text)
gl: TOGGLE(cadea)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
gl: TOGGLE("ola") devolve «OLA»

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
gl: TOGGLE("OLA") devolve «ola»

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
gl: TOGGLE("oLa") devolve «OlA»

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
gl: A función CLEAN() retira todos os caracteres non imprimíbeis do texto

en: CLEAN(text)
gl: CLEAN(texto)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
gl: CLEAN(AsciiToChar(7) + "OLA") devolve «OLA»

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
gl: A función SLEEK() retira todos os espazos do texto.

en: SLEEK(text)
gl: SLEEK(texto)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
gl: SLEEK("Isto é un título") devolve «Istoéuntítulo»

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
gl: A función UPPER() devolve unha cadea de texto en maiúsculas.

en: UPPER(text)
gl: UPPER(texto)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
gl: UPPER("ola") devolve «OLA»

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
gl: UPPER("OLA") devolve «OLA»

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
gl: A función LOWER() converte unha cadea de texto en minúsculas.

en: LOWER(text)
gl: LOWER(texto)

en: LOWER("hello") returns "hello"
gl: LOWER("ola") devolve «ola»

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
gl: LOWER("OLA") devolve «ola»

en: Character code
gl: Código do carácter

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
gl: A función CHAR() devolve o carácter indicado por un número.

en: CHAR(code)
gl: CHAR(código)

en: CHAR(65) returns "A"
gl: CHAR(65) devolve «A»

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
gl: A función CODE() devolve o código numérico do primeiro carácter dunha cadea de caracteres.

en: CODE(text)
gl: CODE(texto)

en: CODE("KDE") returns 75
gl: CODE("KDE") devolve 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
gl: Converte a cadea de texto que representa un valor para o seu valor real.

en: VALUE(text)
gl: VALUE(texto)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
gl: VALUE("14,03") devolve 14,03

en: Searched text
gl: Texto buscado

en: Regular expression
gl: Expresión regular

en: Default value (optional)
gl: Valor predefinido (opcional)

en: Back-reference (optional)
gl: Referencia (opcional)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
gl: Devolve a parte dun texto que coincide cunha expresión regular. Se o texto non coincide coa expresión regular dada, o valor indicado como predeterminado é devolvido.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
gl: Se indica unha referencia entón o valor desta é devolvido.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
gl: Se non se indica un valor predeterminado asúmese un texto baleiro. Se non se dá unha referencia, asúmese o 0 (de forma que todo o texto coincidente é devolvido).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
gl: REGEXP(texto; expresion_regular; predeterminado; referencia)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
gl: REGEXP("O número é   15.";"[0-9]+") = "15"

en: REGEXP("15, 20, 26, 41";"([0-9]+), *[0-9]+$";"";1) = "26"
gl: REGEXP("15, 20, 26, 41";"([0-9]+), *[0-9]+$";"";1) = «26»

en: Replacement
gl: Substituto

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
gl: Substitúe todas as aparicións dunha expresión regular co texto de substitución

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
gl: REGEXPRE(texto; expresion_regular; substitución)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
gl: REGEXPRE("14 e 15 e 16";"[0-9]+";"num") devolve «num e num e num»

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
gl: A función UNICODE() devolve un punto do código Unicode para o primeiro carácter nunha cadea de texto.

en: UNICODE(text)
gl: UNICODE(texto)

en: UNICODE("KDE") returns 75
gl: UNICODE("KDE") devolve 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
gl: A función UNICHAR() devolve o carácter indicado para un punto do código Unicode.

en: UNICHAR(code)
gl: UNICHAR(código)

en: UNICHAR(65) returns "A"
gl: UNICHAR(65) devolve «a»

en: Full width characters
gl: Caracteres de anchura completa

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
gl: A función ASC() devolve os caracteres de media anchura correspondentes ao argumento de anchura completa.

en: ASC(text)
gl: ASC(texto)

en: Half-width characters
gl: Caracteres de media anchura

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
gl: A función JIS() devolve os caracteres de anchura completa correspondentes ao argumento de media anchura.

en: JIS(text)
gl: JIS(texto)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
gl: A función BAHTTEXT() converte o número nun texto en caracteres de Tailandés (baht).

en: BAHTTEXT(number)
gl: BAHTTEXT(número)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
gl: BAHTTEXT(23) devolve "ยี่สิบสามบาทถ้วน"

en: Trigonometric
gl: Trigonométrico

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
gl: A función COS() devolve o coseno de x, onde x é dado en radiáns.

en: COS(Float)
gl: COS(Decimal)

en: COS(0) equals 1.0
gl: O COS(0) é igual a 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
gl: O COS(PI() /2) é igual a 0,0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
gl: A función ACOT() devolve a co-tanxente inversa un número.

en: ACOT(Float)
gl: ACOT(Decimal)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
gl: O ACOT(0) é igual a 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
gl: A función SIN() devolve o seno de x, onde x é dado en radiáns.

en: SIN(Float)
gl: SIN(Decimal)

en: SIN(0) equals 0
gl: O SIN(0) é igual a 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
gl: O SIN(PI() /2) é igual a 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
gl: A función TAN() devolve a tanxente de x, onde x é dado en radiáns.

en: TAN(Float)
gl: TAN(Decimal)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
gl: A TAN(0,7) é igual a 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
gl: A TAN(0) é igual a 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
gl: A función ACOS() devolve o arco-coseno en radiáns e o valor está definido matematicamente entre 0 e PI (inclusive).

en: ACOS(Float)
gl: ACOS(Decimal)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
gl: O ACOS(0,8) é igual a 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
gl: O ACOS(0) é igual a 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
gl: A función ASIN() devolve o arco-seno en radiáns e o valor está definido matematicamente entre -PI/2 e PI/2 (inclusive).

en: ASIN(Float)
gl: ASIN(Decimal)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
gl: O ASIN(0,8) é igual a 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
gl: O ASIN(0) é igual a 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
gl: A función ATAN() devolve a arco-tanxente en radiáns e o valor está definido matematicamente entre -PI/2 e PI/2 (inclusive).

en: ATAN(Float)
gl: ATAN(Decimal)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
gl: A ATAN(0,8) é igual a 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
gl: A ATAN(0) é igual a 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
gl: A función COSH() devolve o coseno hiperbólico de x, que está definido matematicamente como (EXP(x) + EXP(-x)) / 2.

en: COSH(Float)
gl: COSH(Decimal)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
gl: O COSH(0,8) é igual a 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
gl: O COSH(0) é igual a 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
gl: A función SINH() devolve o seno hiperbólico de x, que está definido matematicamente como (EXP(x) - EXP(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
gl: SINH(Decimal)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
gl: O SINH(0,8) é igual a 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
gl: O SINH(0) é igual a 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
gl: A función TANH() devolve a tanxente hiperbólica de x, que está definida matematicamente como SINH(x) /COSH(x).

en: TANH(Float)
gl: TANH(Decimal)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
gl: A TANH(0,8) é igual a 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
gl: A TANH(0) é igual a 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
gl: A función ACOSH() calcula o coseno hiperbólico inverso de x, é dicir, o valor cuxo coseno hiperbólico é x. Se x fose menor que 1.0, acosh() devolve un erro Non-é-un-Número (NaN) e define errno.

en: ACOSH(Float)
gl: ACOSH(Decimal)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
gl: O ACOSH(5) é igual a 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
gl: O ACOSH(0) é igual a NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
gl: A función ASINH() calcula o seno hiperbólico inverso de x, que é o valor cuxo seno hiperbólico é x.

en: ASINH(Float)
gl: ASINH(Decimal)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
gl: O ASINH(0,8) é igual a 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
gl: O ASINH(0) é igual a 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
gl: A función ATANH() calcula a tanxente hiperbólica inversa de x, que é o valor cuxa tanxente hiperbólica é x. Se o valor absoluto de x é maior que 1,0, a ATANH() devolve non-é-un-número (NaN).

en: ATANH(Float)
gl: ATANH(Decimal)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
gl: A ATANH(0,8) é igual a 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
gl: A ATANH(0) é igual a 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
gl: Esta función calcula a arco-tanxente das dúas variábeis x e y. É similar a calcular a arco-tanxente de y/x, excepto que os signos de ambos os argumentos son usados para determinar o cuadrante do resultado.

en: ATAN2(value;value)
gl: ATAN2(valor;valor)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
gl: A ATAN2(0,5;1,0) é igual a 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
gl: A ATAN2(-0,5;2,0) é igual a 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
gl: Esta función transforma un ángulo en radiáns nun ángulo en graos.

en: DEGREES(Float)
gl: DEGREES(Decimal)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
gl: O DEGREES(0,78) é igual a 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
gl: O DEGREES(1) é igual a 57,29

en: Angle (degrees)
gl: Ángulo (graos)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
gl: Esta función transforma un ángulo en graos nun ángulo en radiáns.

en: RADIANS(Float)
gl: RADIANS(Decimal)

en: RADIANS(75) equals 1.308
gl: O RADIANS(75) é igual a 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
gl: O RADIANS(90) é igual a 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
gl: A función PI() devolve o valor de pi.

en: PI() equals 3.141592654...
gl: PI() é igual a 3,141592654…

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
gl: A función CSC() devolve a cosecante de x, onde x é dado en radiáns.

en: CSC(Float)
gl: CSC(Decimal)

en: CSC(PI()/2) equals 1
gl: CSC(PI()/2) é igual a 1

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
gl: A función CSCH() devolve a cosecante hiperbólica de x, onde x é dado en radiáns.

en: CSCH(Float)
gl: CSCH(Decimal)

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
gl: CSCH(PI()/2) é igual a 0.434537208…

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
gl: A función SEC() devolve a secante de x, onde x é dado en radiáns.

en: SEC(Float)
gl: SEC(Decimal)

en: SEC(0) equals 1
gl: SEC(0) é igual a 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
gl: A función SECH() devolve a secante hiperbólica de x, onde x é dado en radiáns.

en: SECH(Float)
gl: SECH(Decimais)

en: SECH(0) equals 1
gl: SECH(0) é igual a 1

en: Spreadsheet Application
gl: Aplicación de follas de cálculo

en: Copyright 1998-%1, The Calligra Sheets Team
gl: © 1998-%1 Equipo de Calligra Sheets

en: Maintainer/Port to Qt6
gl: Mantemento e adaptación a Qt 6.

en: Original Author
gl: Autor Orixinal

en: Former Maintainer
gl: Mantemento anterior.

en: ODS and Excel, functions, scripting
gl: ODS e EXCEL, funcións, guionización

en: Import/export filter developer
gl: Desenvolvedor do filtro de exportación/importación

en: Developer (functions)
gl: Desenvolvedor (atribucións)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
gl: Realizou, revisou e probou varias funcións

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
gl: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
gl: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
gl: En&cher

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
gl: Limpar

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
gl: Eliminar

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
gl: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
gl: &Ir

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
gl: &Inserir

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
gl: Datos &externos

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
gl: F&ormato

note: i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
gl: Xuntar celas

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
gl: &Fila

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
gl: &Columna

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
gl: &Folla

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
gl: Intervalo de im&presión

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
gl: Saltos de páxina manuais

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
gl: &Datos

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
gl: Filtro

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
gl: &Ferramentas

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
gl: &Configuración

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
gl: Editar

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
gl: Navegación

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
gl: Activar

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
gl: Fonte

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
gl: Cor/Bordo

en: Comment:
gl: Comentario:

en: Cell Editor
gl: Editor de celas

en: Formula
gl: Fórmula

en: Define Print Range
gl: Definir o intervalo de impresión

en: Define the print range in the current sheet
gl: Define o intervalo para imprimir da folla actual

en: Cell formatting
gl: Formato de celas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
gl: Selector de bases de datos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
gl: Área de datos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
gl: Área:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
gl: A primeira ringleira como cabeceira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
gl: A primeira columna contén as cabeceiras

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
gl: Formato dos datos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
gl: Conxunto de datos en filas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
gl: Conxunto de datos en columnas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
gl: Definir o intervalo de impresión

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
gl: Definir a disposición da páxina

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
gl: Opcións de ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
gl: Número de ficheiros a amosar na lista de ficheiros recentes:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
gl: Controla o número máximo de ficheiros que se amosan cando se escolle Ficheiro-> Abrir un recente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
gl: Intervalo de garda automática:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: Here you can select the time between autosaves, or disable this feature altogether by choosing "No autosave" (by selecting the minimum value).
gl: Aquí podes escoller o tempo de gardas automáticas ou mesmo desactivar esta funcionalidade escollendo «Non gardar automaticamente» (seleccionando o mínimo valor).

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
gl: Non gardar automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
gl: Crear ficheiro de seguridade:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
gl: Marca esta opción se queres crear ficheiros de salvagarda. Esta opción está marcada de maneira predeterminada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
gl: Movemento do cursor tras premer Intro:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
gl: Cando teñas escollida unha cela preme a tecla Intro e o cursor moverase da cela a unha posición cara á esquerda, dereita, arriba ou abaixo, dependendo do indicado nesta configuración.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Func&tion shown in status bar:
gl: Función amosada na barra de es&tado:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
gl: Esta caixa de selección despregábel serve para escoller o cálculo efectuado pola función resumo da barra de estado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Unit:
gl: &Unidade:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_unit)
en: Choose the default unit that will be used in your sheets.
gl: Escolle a unidade predeterminada para usar nas túas follas de cálculo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indentationLabel)
en: I&ndentation step:
gl: Paso de sa&ngría :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KoUnitDoubleSpinBox, m_indentationStep)
en: Lets you define the amount of indenting used by the Increase Indent and Decrease Indent actions.
gl: Permíteche definir a cantidade de sangría a usar cando se escollen as accións de aumentar o sangrado ou diminuír o sangrado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid Color:
gl: Cor da &grade:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
gl: Fai clic aquí para cambiar a cor da grade, é dicir, a cor dos bordos de cada cela.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Page Out&line Color:
gl: Cor do &contorno da páxina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
gl: Os bordos das páxinas amósanse cando se marca a entrada de menú «Ver → Amosar o bordo da páxina». Premer aquí para escoller outra cor para os bordos distinta da vermella que se usa de maneira predeterminada.

en: No Limit
gl: Sen limite

en: Sheet
gl: Folla de cálculo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
gl: Configuración da impresión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
gl: Grade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
gl: Indicador de comentarios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
gl: Gráficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
gl: Obxectos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
gl: Valores cero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
gl: Indicador de fórmula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
gl: Debuxos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
gl: Cabeceiras

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
gl: Orde de Páxina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
gl: Da esquerda á dereita, logo abaixo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
gl: De arriba a abaixo, logo ao través

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
gl: Aliñamento da táboa na páxina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
gl: Centrar horizontalmente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
gl: Centrar verticalmente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
gl: Repeticións en cada páxina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
gl: Columnas desde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
gl: Filas desde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
gl: ata

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
gl: Cambiando de escala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
gl: Ampliación fixa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
gl: Límites da páxina:

[ctx: @title:window]
en: Configure
gl: Configurar

en: Down
gl: Abaixo

en: Up
gl: Arriba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
gl: Dereita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
gl: Esquerda

en: Down, First Column
gl: Abaixo, primeira columna

en: None
gl: Ningunha

en: Sum
gl: Suma

en: Min
gl: Mín

en: Max
gl: Máx

en: Average
gl: Media

en: Count
gl: Contar

en: CountA
gl: ContarA

en: Open/Save
gl: Abrir/Gardar

en: Function Modules
gl: Módulos de funcións

en: Tools
gl: Ferramentas

en: Plugins
gl: Complementos

en: Spelling
gl: Ortografía

en: Spell Checker Behavior
gl: Comportamento da verificación ortográfica

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
gl: Autor

en: Author
gl: Autor

en: &Completion mode:
gl: Modo de &completado:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
gl: Permite escoller o modo de completado (automático) do texto de entre unha lista de opcións.

en: Popup
gl: Diálogo emerxente

en: Semi-Automatic
gl: Semiautomática

en: Sheet Properties
gl: Propiedades da folla de cálculo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
gl: De esquerda a dereita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
gl: De dereita a esquerda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SheetPropertiesWidget)
en: SheetPropertiesBase
gl: Base de propiedades da folla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
gl: Dirección da disposición:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
gl: De maneira predeterminada a primeira columna da folla estará á esquerda. Se escolles de dereita a esquerda a primeira columna ha quedar á dereita e as outras engadiranse de dereita a esquerda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
gl: Se se marca esta opción, as celas que conteñan comentarios son marcadas cun pequeno triángulo vermello no canto superior dereito.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
gl: Amosar o &indicador de comentarios

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
gl: Se marca esta opción, a referencia da cela amosada á esquerda da barra de fórmulas aparecerá no modo LC (i.e., L3C2), no canto do seu formato normal (i.e., B3). Isto non parece ser moi útil polo de agora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
gl: Usar o modo &LC

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
gl: Se marca esta opción, os bordos da páxina han amosarse na folla actual. De maneira predeterminada, os bordos da páxina non se amosar. É útil para ver os bordos da páxina, se quere imprimir a folla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
gl: Amosar o contorno da páxina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
gl: Marque esta opción para que a primeira letra de calquera texto que escriba se converta automaticamente para maiúsculas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
gl: &Converter a primeira letra para maiúsculas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
gl: Se marca esta opción, todas as celas que tiveran o valor cero aparecerán en branco.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
gl: Agochar o &cero

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display the actual formulae in cells rather than the results.
gl: Se marca esta opción Calligra Sheets amosarache as fórmulas das celas en vez dos resultados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
gl: Amosar a &fórmula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
gl: Se marcas esta opción, as cabeceiras das columnas aparecerán como números en vez de letras. De maneira predeterminada, aparece como letras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
gl: Amosar as columnas como &números

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display a small blue triangle at the bottom left corner of cells containing formulae. This is useful if you want to protect cells with formulae.
gl: Se marca esta opción Calligra Sheets amosarache un pequeno triángulo azul no canto inferior esquerdo das celas que conteñen fórmulas. Isto é hache ser útil cando queiras protexer as celas con fórmulas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
gl: Amosar o &indicador de fórmula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
gl: Se marca esta opción as reixas (os limites das celas) serán visíbeis. Esta é a opción predeterminada. Se a desmarcas a grade quedará agochada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
gl: Amosar a &grade

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
gl: Esta opción controla se as fórmulas son automaticamente cambiadas para reflectir os cambios nas celas das que recollen datos para o cálculo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
gl: Cálculo &automático

en: Sheets
gl: Follas de cálculo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
gl: Todas as follas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
gl: Folla activa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
gl: Follas escollidas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
gl: Follas dispoñíbeis.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
gl: <b>Lista de todas as follas dispoñíbeis.</b><br>
    Para imprimir unha folla terás que escoller unha ou máis follas nesta lista e usar os botóns para inserir as escollidas na lista da dereita, que indica as follas que se van imprimir.<br>
    Podes inserir unha folla tantas veces como queiras xa que isto o que fará será imprimilas múltiples veces. Isto é útil para divisións ou para páxinas de título, por exemplo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
gl: Follas dispoñíbeis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
gl: Lista das follas a imprimir na orde dada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
gl: <b>Lista das follas a imprimir.</b><br>
    Só as follas que se listen aquí serán impresas e ademais na mesma orde. Podes cambiar a orde cos botóns de subir ou baixar.<br>
    Mesmo é posíbel imprimir unha folla máis dunha vez. Abonda con inserir a folla desexada de novo e ordenar a lista de acordo co que se precise.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
gl: Follas escollidas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
gl: Escoller todas as follas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
gl: Move a folla escollida para a cima.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
gl: Escoller follas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
gl: Move a folla escollida cara a arriba.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
gl: Retirar follas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
gl: Move a folla escollida cara a abaixo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
gl: Anular a selección.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
gl: Move a folla escollida para o fondo.

en: Case Sensitive
gl: Distinguir as maiúsculas

en: Match cases when searching
gl: Encaixar as maiúsculas nas buscas

en: Height: %1 %2
gl: Altura: %1 %2

en: Hide Row
gl: Agochar a fila

en: Width: %1 %2
gl: Anchura: %1 %2

en: Hide Column
gl: Agochar a columna

en: Area is too large.
gl: A área é grande de máis.

en: Sheet %1 could not be found for printing
gl: Non foi posíbel atopar a folla %1 para ser impresa

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
gl: Nada para imprimir na folla(s) %1.

en: Sheet Properties...
gl: Propiedades da folla…

en: Modify current sheet's properties
gl: Modifica as propiedades da folla actual

en: Insert Sheet
gl: Inserir unha folla

en: Insert a new sheet
gl: Insire unha folla nova

en: Duplicate Sheet
gl: Duplicar a folla de cálculo

en: Duplicate the selected sheet
gl: Duplicar a folla seleccionada

en: Remove Sheet
gl: Retirar a folla

en: Remove the active sheet
gl: Retira a folla activa

en: Rename Sheet...
gl: Renomear a folla…

en: Rename the active sheet
gl: Renomear a folla activa

en: Show Sheet...
gl: Amosar a folla…

en: Show a hidden sheet
gl: Amosa unha folla agochada

en: Hide Sheet
gl: Agochar a Folla

en: Hide the active sheet
gl: Agocha a folla activa

en: Page Layout...
gl: Disposición da páxina…

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
gl: Indica o formato da folla de cálculo á hora de imprimir

en: Reset Print Range
gl: Anular o intervalo de impresión

en: Reset the print range in the current sheet
gl: Define o intervalo para imprimir da folla actual

en: Page Outline
gl: Contorno da páxina

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
gl: Amosa na folla de cálculo onde están as marxes da folla

en: Recalculate Sheet
gl: Recalcular a folla de cálculo

en: Recalculate
gl: Recalcular

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
gl: Recalcula o valor de cada cela na folla de cálculo actual

en: Recalculate Document
gl: Recalcular o documento

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
gl: Recalcula o valor de cada cela en todas as follas de cálculo

en: Protect &Sheet...
gl: &Protexer a folla…

en: Protect the sheet from being modified
gl: Protexe a folla contra modificacións

en: Protect &Document...
gl: Protexer o &documento…

en: Protect the document from being modified
gl: Protexe o documento contra modificacións

en: &Create Template From Document...
gl: &Crear un Modelo a partir do Documento…

en: Anchor
gl: Áncora

en: Cell
gl: Cela

en: Page
gl: Páxina

en: Switch shape anchoring
gl: Cambiar o ancorado da forma

en: Next Sheet
gl: Seguinte folla

en: Next
gl: Seguinte

en: Move to the next sheet
gl: Pasar á seguinte folla

en: Previous Sheet
gl: Folla anterior

en: Previous
gl: Anterior

en: Move to the previous sheet
gl: Pasar á folla anterior

en: First Sheet
gl: Primeira folla

en: First
gl: Primeira

en: Move to the first sheet
gl: Pasa á primeira folla

en: Last Sheet
gl: Última folla

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
gl: Última

en: Move to the last sheet
gl: Pasa á última folla

en: Column Header
gl: Cabeceiro de columna

en: Show the column header
gl: Amosar a cabeceira da columna

en: Row Header
gl: Cabeceira da fila

en: Show the row header
gl: Amosar a cabeceira da fila

en: Horizontal Scrollbar
gl: Barra de desprazamento horizontal

en: Show the horizontal scrollbar
gl: Amosar a barra de desprazamento horizontal

en: Vertical Scrollbar
gl: Barra de desprazamento vertical

en: Show the vertical scrollbar
gl: Amosar a barra de desprazamento vertical

en: Status Bar
gl: Barra de estado

en: Show the status bar
gl: Amosar a barra de estado

en: Tab Bar
gl: Barra de separadores

en: Show the tab bar
gl: Amosar a barra de separadores

en: Set various Calligra Sheets options
gl: Definir opcións de Calligra Sheets

en: No calculation
gl: Sen cálculo

en: Calculate using sum
gl: Calcular usando o sumatorio

en: Calculate using minimum
gl: Calcular usando o mínimo

en: Calculate using maximum
gl: Calcular usando o máximo

en: Calculate using average
gl: Calcular usando a media

en: Calculate using the count
gl: Calcular usando o reconto

en: Calculate using the countA
gl: Calcular usando contarA

en: You cannot change a protected sheet.
gl: Non podes cambiar unha folla protexida.

en: You cannot hide the last visible sheet.
gl: Non podes agochar a última folla visíbel.

en: Enter a password.
gl: Insire o contrasinal.

en: Enter the password.
gl: Insire o contrasinal.

en: Password is incorrect.
gl: O contrasinal é incorrecto.

en: Protect Document
gl: Protexer o documento

en: Unprotect Document
gl: Desprotexer o documento

en: Protect Sheet
gl: Protexer a folla

en: Unprotect Sheet
gl: Desprotexer a folla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
gl: Restabelecer o intervalo de impresión

en: You cannot delete the only sheet.
gl: Non podes eliminar a única folla.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
gl: Está a piques de retirar a folla activa.
    Queres continuar?

en: Enter name:
gl: Insire o nome:

en: Rename Sheet
gl: Renomear a folla

en: Change Sheet Name
gl: Renomear a folla

en: Sheet name cannot be empty.
gl: O nome da folla non pode estar baleiro.

en: This name is already used.
gl: Este nome xa está a ser usado.

en: Sum:
gl: Suma:

en: Average:
gl: Media:

en: Min:
gl: Mín:

en: Max:
gl: Máx:

en: Count:
gl: Contar:

en: CountA:
gl: ContarA:

en: %1x%2
gl: %1×%2

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
gl: Cambiar a cor de texto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
gl: Cambiar a cor de fondo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
gl: Cambiar o bordo

en: Unable to locate action %1
gl: Non é posíbel atopar a acción %1

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
gl: Aliñamento

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
gl: Bordos

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
gl: Formato de número

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
gl: Xuntar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
gl: Aplicar o filtro

en: January
gl: Xaneiro

en: February
gl: Febreiro

en: March
gl: Marzo

en: April
gl: Abril

en: May
gl: Maio

en: June
gl: Xuño

en: July
gl: Xullo

en: August
gl: Agosto

en: September
gl: Setembro

en: October
gl: Outubro

en: November
gl: Novembro

en: December
gl: Decembro

en: Jan
gl: Xan

en: Apr
gl: Abr

[ctx: May short]
en: May
gl: Mai

en: Jun
gl: Xun

en: Jul
gl: Xul

en: Aug
gl: Ago

en: Sep
gl: Set

en: Oct
gl: Out

en: Monday
gl: Luns

en: Tuesday
gl: Martes

en: Wednesday
gl: Mércores

en: Thursday
gl: Xoves

en: Friday
gl: Venres

en: Saturday
gl: Sábado

en: Sunday
gl: Domingo

en: Mon
gl: Lun

en: Tue
gl: Mar

en: Wed
gl: Mer

en: Thu
gl: Xov

en: Fri
gl: Ven

en: Sat
gl: Sáb

en: Sun
gl: Dom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
gl: Recreo automático

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
gl: Cambiar o valor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
gl: Inserir celas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
gl: Retirar celas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
gl: Eliminar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
gl: Xuntar as celas en horizontal

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
gl: Xuntar as celas en vertical

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
gl: Combinar as celas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
gl: Separar as celas

en: Merging of columns or rows is not supported.
gl: Non se permite a unión nin de columnas nin de ringleiras.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
gl: Engadir área con nome

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
gl: Retirar área con nome

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
gl: Redimensionar a columna

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
gl: Redimensionar a ringleira

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
gl: Agochar as filas e columnas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
gl: Agochar as columnas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
gl: Agochar as filas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
gl: Amosar as filas e columnas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
gl: Amosar as columnas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
gl: Amosar as filas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
gl: Axustar as columnas/ringleiras

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
gl: Axustar as columnas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
gl: Axustar as ringleiras

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
gl: Inserir as columnas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
gl: Retirar as columnas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
gl: Inserir filas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
gl: Retirar filas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
gl: Renomear a folla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
gl: Agochar a folla %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
gl: Agochar a Folla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
gl: Amosar a folla %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
gl: Amosar a folla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
gl: Engadir folla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
gl: Duplicar a folla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
gl: Retirar a folla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
gl: Cambiar as propiedades da folla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
gl: Restablecer o estilo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
gl: Cambiar o estilo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
gl: Pode escoller aquí o estilo, tamaño e cor do tipo de letra, incluíndo algunhas opcións adicionais como texto subliñado ou tachado, do texto da cela actual. A parte inferior da páxina amosa unha previsualización do formato de texto escollido.
    O tipo de letra predeterminado está definido para todas as celas no menú Formato -> Xestor de Estilos co estilo actual.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, style_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
gl: Escolle o estilo de tipo de letra para as celas que ten escollidas. Cando escolla varias celas con estilos distintos, o estilo amosado ponse como variante (sen cambios) e se o deixa desta forma manterase a configuración actual para cada cela. Se o cambia á Roman, por exemplo, cambiarase o estilo de todas as celas para a Roman.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Varying (No Change)
gl: Variado (sen cambios)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Italic
gl: Cursiva

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
gl: Escolla o grosor da letra para as celas que ten escollidas. Se escolle varias celas con grosores distintos, o estilo amosado porase como variante (sen cambios) e se o deixa desta forma manterá a configuración actual para cada cela. Se o cambia a letra grosa, por exemplo, porase o estilo de todas as celas en letra grosa.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Bold
gl: Letra grosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
gl: Cor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
gl: Se marca esta opción o texto da cela actual ha subliñarse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: Underline
gl: Subliñado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
gl: Tamaño:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
gl: Grosor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
gl: Estilo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
gl: Escolle a cor para o texto da cela actual. Se premes a barra de cores, amosarase o diálogo de escolla de cores normal de KDE, onde poderás escoller a nova cor.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
gl: Esta opción tachará o texto da cela actual se está marcada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: Strike out
gl: Tachar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Choose the font size.
gl: Escoller o tamaño da fonte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
gl: Esta lista amosa todas as familias de tipos de letra dispoñíbeis. Prema unha familia de tipo de letra para definila na cela actual.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
gl: Previsualización

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
gl: Pode previsualizar o tipo de letra escollido para a cela actual.

en: Cell Format
gl: Formato de cela

en: Set Cell Format
gl: Definir o formato de cela

en: General
gl: Xeral

en: Border
gl: Bordo

en: Background
gl: Fondo

en: Cell Protection
gl: Protección da cela

en: Preselect
gl: Preseleccionar

en: Pattern
gl: Padrón

en: Customize
gl: Personalizar

en: Generic
gl: Xenérico

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
gl: Este é o formato predeterminado e Calligra Sheets detecta automaticamente o tipo de datos actual, dependendo dos datos actuais da cela. De maneira predeterminada Calligra Sheets xustifica á dereita os números, datas e horas mentres que todo o resto é xustificado á esquerda.

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
gl: A notación para números usa a notación escollida en «Configuración do sistema → Aparencia e comportamentos comúns → Configuración rexional → Rexión e idioma», no separador «Números». Os números son xustificados á dereita de maneira predeterminada.

en: Percent
gl: Porcentaxe

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
gl: Cando teñas un número na cela actual e cambies o formato da cela de xenérico a porcentaxe, o número da cela actual multiplícase por 100. Por exemplo, se escribes 12 e defines o formato da cela como porcentaxe o número pasará a ser 1200%. Se volves para o formato de cela xenérico volverase indicar como 12.
    Tamén podes usar a icona de porcentaxe na barra de formato.

en: Money
gl: Monetario

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
gl: O formato Moeda converte o teu número a notación monetaria usando a configuración definida en Configuración do Sistema -> Aparencia e comportamentos comúns -> Configuración rexional -> País/Rexión e idioma -> Moeda. Amosarase o símbolo monetario e a precisión será a definida na Configuración do sistema .
    Tamén podes usar a icona Monetario na barra de formato para definir que o formato da cela use a moeda a usar.

en: Scientific
gl: Científico

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
gl: O formato científico cambia o seu número usando a notación científica. Por exemplo, o 0,0012 amosarase como 1,2E-03. Ao volver ao formato de cela xenérico, volverá amosar 0,0012.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
gl: O formato de fracción cambia o seu número por unha fracción. Por exemplo, o 0,1 poderá cambiarse por 1/8, 2/16, 1/10, etc. O tipo da fracción defínese escolléndoa no campo da dereita. Se non hai unha fracción exacta no modo de fracción escollido escollerase a máis próxima.
    Por exemplo se tivera 1,5 como número se escollera Fracción e 1/16, obter "1 8/16", que é unha fracción exacta. Se tivera 1,4 como número na súa cela, e escolle a Fracción e 1/16, entón a cela amosará "1 6/16", que é a fracción de 1/16 máis próxima.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
gl: Para inserir unha data deberás indicala nun dos formatos definidos na Configuración do Sistema -> Aparencia e comportamentos comúns -> Configuración rexional -> País/Rexión e idioma -> Data e hora. Existen dous formatos aquí definidos: o das datas e o das datas abreviadas.
    Igual que podes arrastrar números tamén podes arrastrar datas e as celas han conter datas.

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
gl: Isto formata o contido da cela como unha hora. Para inserir unha hora, deberala inserir no formato de tempo definido Configuración do Sistema -> Aparencia e comportamentos comúns -> Configuración rexional -> País/Rexión e idioma -> Data e hora. Na diálogo do formato da cela, poderás definir como amosar a hora escollendo nas opcións dispoñíbeis. O formato predeterminado é o definido na Configuración do sistema. Cando o número da cela non teña sentido como unha hora, Calligra Sheets amosará 00:00 no formato global que ten a Configuración do sistema.

en: Datetime
gl: Data e hora

en: To enter a datetime, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get datetimes.
gl: Para inserir unha data con hora deberás indicala nun dos formatos definidos na Configuración do Sistema -> Aparencia e comportamentos comúns -> Configuración rexional -> País/Rexión e idioma -> Data e hora. Existen dous formatos aquí definidos: o das datas e o das datas abreviadas.
    Igual que podes arrastrar números tamén podes arrastrar datas e as celas han conter datas con horas.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
gl: Isto formata o contido da cela como texto. Pode ser útil se quere tratar un número como texto en vez de como número, como por exemplo un código postal. Se configura un número co formato de texto, quedará xustificado á esquerda. Cando os números son formatados como texto, non poden usarse nos cálculos ou fórmulas. Isto tamén cambia como se xustifica a cela.

en: Custom
gl: Personalizado

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
gl: O formato personalizado aínda non funciona. Activarase na próxima versión.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
gl: Isto amosará unha vista previa da escolla, para que poida saber o que fai antes de premer o botón de Aceptar para aplicalo.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
gl: Amosa as opcións de para os formatos fracción, data e hora.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
gl: Aquí podes engadir un sufixo, como un símbolo $HK, ao fin do contido de cada cela no formato marcado.

en: variable
gl: variábel

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
gl: Pode controlar cantos díxitos amosar despois da coma decimal nos valores numéricos. Isto tamén pode cambiarse coas iconas de aumentar a precisión e diminuír a precisión da barra de formato.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
gl: Aquí pode engadir un prefixo, como un símbolo $, no inicio do contido de cada cela no formato comprobado.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
gl: Podes escoller se os valores positivos son amosados cun + inicial ese os valores negativos son amosados en vermello.

en: Postfix:
gl: Sufixo:

en: Prefix:
gl: Prefixo:

en: Precision:
gl: Precisión:

en: Format:
gl: Formato:

en: Currency:
gl: Moeda:

en: Halves 1/2
gl: Medios 1/2

en: Quarters 1/4
gl: Cuartos 1/4

en: Eighths 1/8
gl: Oitavos 1/8

en: Sixteenths 1/16
gl: 1/16

en: Tenths 1/10
gl: Décimas 1/10

en: Hundredths 1/100
gl: Centésimas 1/100

en: One digit 5/9
gl: Un díxito 5/9

en: Two digits 15/22
gl: Dous díxitos 15/22

en: Three digits 153/652
gl: Tres díxitos 153/652

en: Style
gl: Estilo

[ctx: Name of the style]
en: Name:
gl: Nome:

en: Inherit style:
gl: Herdar o estilo:

en: A style with this name already exists.
gl: Xa existe un estilo con este nome.

en: The style name can not be empty.
gl: O nome do estilo non pode estar baleiro.

en: A style cannot inherit from itself.
gl: Un estilo non pode herdar de si mesmo.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
gl: O estilo non pode herdar de «%1» por causa de referencias recorrentes.

en: Background color:
gl: Cor de fondo:

en: No Color
gl: Sen cor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
gl: <qt>Define a posición horizontal do contido na cela.
    <b>Normal</b> é o valor predefinido e basease no formato que escollas.
    <b>Esquerda</b> significa que o contido amósase á esquerda na cela
    <b>Centro</b> significa que o contido amósase no centro na cela.
    <b>Dereita</b> significa que o contido amósase á dereita na cela.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
gl: Normal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
gl: Centro

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
gl: O texto aparecerá orientado co ángulo definido aquí. Os valores positivos irán rotándoo en sentido antihorario e os negativos en sentido horario.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
gl: Rotación

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
gl: <qt>Define a posición vertical do contido da cela.
    <b>Enriba</b> significa que o contido amosarase na parte superior da cela.
    <b>Medio</b> significa que o contido amosarase verticalmente na cela.
    <b>Fondo</b> significa que o contido amosarase no fondo da cela.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
gl: Enriba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
gl: Medio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
gl: Fondo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
gl: Permite definir a cantidade de sangría a usar na cela cando se escolles as accións de aumentar o sangrado ou diminuír o sangrado.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
gl: Sangrar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
gl: Isto só está dispoñíbel cando a rotación é de 0°.
    División de texto divide o texto de maneira que se axuste ao tamaño da cela. Se non o marca, o texto disporase nunha liña e o tamaño da cela axustarase ao do texto.
    Vertical pon o texto en vertical.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
gl: Opción de texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, multi)
en: Wrap text
gl: División de texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, vertical)
en: Vertical text
gl: Texto vertical

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
gl: Reducir para axustar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
gl: Este separador permite definir a protección da cela. Todas as celas están protexidas de maneira predeterminada (o que significa que o contido da cela non pode cambiarse) e, para que a protección da cela estea activa, tamén ha ter que protexer a folla, coa opción do menú Ferramentas -> Protexer o documento -> Protexer a folla… e fornecer un contrasinal.
    Pódese tamén agochar a fórmula da cela para protexer a maneira de calcular. Isto precisa tamén de que active a protección da folla.
    Pódese agochar o contido da cela coa opción Agochar todo; esta opción tamén necesita da protección da folla.
    Pódeste informar mellor sobre todas estas opcións no Manual de usuario no capítulo Calligra Sheets Avanzado.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
gl: Imprimindo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
gl: Se marca esta opción non se imprime o contido da cela. Se non estivera marcada (que é o predefinido), o contido da cela hase imprimir.
    Lembra que podes imprimila mesmo se a cela está protexida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
gl: &Non imprimir o texto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
gl: Protección

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
gl: Isto agocha o contido da cela e funciona só cando a folla está protexida. Que a cela en si está protexida ou non importa neste caso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: Hide &all
gl: Agochar &todo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
gl: Se marca esta opción o contido da cela protexerase. Este é o comportamento predeterminado. Terás que protexer toda a folla usando Ferramentas-> Protexer o documento -> Protexer a folla… para que funcione. Consulta o manual para saber máis detalles disto no capítulo Avanzado de Calligra Sheets. Cando unha cela está protexida o seu contido non pode cambiarse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: &Protected
gl: &Protexida

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
gl: Cando esta opción está marcada, a cela aínda é visíbel. Con todo, o seu contido non aparece na barra de fórmulas. O acto de agochar a fórmula só funciona para as celas que conteñan fórmulas, para que o usuario non poida velas. A folla terá que estar protexida para que funcione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
gl: Agoc&har a fórmula

en: Show Sheet
gl: Amosar a folla

en: Select hidden sheets to show:
gl: Indica as follas agochadas a amosar:

en: Apply
gl: Aplicar

en: Apply changes
gl: Aplicar cambios

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Discard changes
gl: Descartar cambios

en: All
gl: Todo

en: Empty
gl: Baleiro

en: Non-empty
gl: Non baleiro

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
gl: Activar %1

en: Select Single Cell
gl: Seleccionar unha cela

en: Select Multiple Cells
gl: Seleccionar varias cela

en: Link %1 activated
gl: Ligazón %1 activada
