VariablesPlugin - en to gl translation catalogue (64 entries)

en: Format:
gl: Formato:

en: Number
gl: Número

en: Name
gl: Nome

en: Number and name
gl: Número e nome

en: Number without separator
gl: Número sen separador

en: Number and name without separator
gl: Número e nome sen separador

en: Level:
gl: Nivel:

en: Chapter
gl: Capítulo

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
gl: Data (fixada)

en: Locale date format
gl: Formato de data local

en: Short locale date format
gl: Formato abreviado da data local

en: Locale date & time format
gl: Data local e formato de tempo

en: Short locale date & time format
gl: Formas abreviadas da data local e hora

en: Day
gl: Día

en: Month
gl: Mes

en: Year
gl: Ano

en: Hour
gl: Hora

en: Minute
gl: Minuto

en: Second
gl: Segundo

en: Flexible Digits (1-31)
gl: Díxitos Variábeis (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
gl: 2 Díxitos (01-31)

en: Abbreviated Name
gl: Nome abreviado

en: Long Name
gl: Nome Completo

en: Flexible Digits (1-12)
gl: Díxitos variábeis (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
gl: 2 Díxitos (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
gl: Nome posesivo abreviado

en: Possessive Long Name
gl: Nome posesivo completo

en: 2 Digits (01-99)
gl: 2 díxitos (01-99)

en: 4 Digits
gl: 4 díxitos

en: Flexible Digits (1-23)
gl: Díxitos variábeis (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
gl: 2 díxitos (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
gl: Díxitos variábeis (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
gl: 2 díxitos (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
gl: Corrección da data:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
gl:  días

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
gl: Seleccione o xeito de mostrar a data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
gl: Formato personalizado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, formatButton)
en: ...
gl: …

en: Author Name
gl: Nome completo

en: Title
gl: Título

en: Subject
gl: Asunto

en: File Name
gl: Nome do ficheiro

en: Keywords
gl: Palabras clave

en: Comments
gl: Comentarios

en: Page Count
gl: Contador de páxinas

en: Page Number
gl: Número de páxina

en: Custom
gl: Personalizado

en: Name:
gl: Nome:

en: New
gl: Novo

en: Delete
gl: Eliminar

en: String
gl: Cadea

en: Boolean
gl: Booleano

en: Float
gl: Flutuante

en: Percentage
gl: Porcentaxe

en: Currency
gl: Divisa

en: Date
gl: Data

en: Time
gl: Tempo

en: Formula
gl: Fórmula

en: Void
gl: Nulo

en: Value:
gl: Valor:

en: New Variable
gl: Nova variábel

en: Name for new variable:
gl: Nome dunha nova variábel:

en: Delete variable <b>%1</b>?
gl: Eliminar a variábel <b>%1</b>?

en: Delete Variable
gl: Eliminar a variábel
