calligra - en to he translation catalogue (59 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
he: החלפת אליפסה

en: Arc
he: קשת

en: Pie
he: פאי

en: Chord
he: מיתר

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
he: צורת אליפסה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
he: סוג:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
he: זווית התחלה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
he: זווית סיום:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
he: סגירת אליפסה

en: Ellipse
he: אליפסה

en: An ellipse
he: אליפסה

en: A callout shape
he: צורת בלון שיחה

en: Rectangular Callout
he: בלון שיחה ריבועי

en: A rectangular callout
he: בלון שיחה ריבועי

en: Rounded Callout
he: בלון שיחה מעוגל

en: A rounded rectangular callout
he: בלון שיחה מעוגל

en: Callout editing
he: עריכת בלון שיחה

en: An enhanced path shape
he: צורת נתיב מורחבת

en: An enhanced path
he: נתיב מורחב

en: Cross
he: צלב

en: A cross
he: צלב

en: Arrow
he: חץ

en: An arrow
he: חץ

en: Smiley
he: חייכן

en: Circular Arrow
he: חץ מעוגל

en: A circular-arrow
he: חץ מעוגל

en: Gearhead
he: גלגל שיניים

en: A gearhead
he: גלגל שיניים

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
he: החלפת מרובע

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
he: צורה מרובעת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
he: x רדיוס פינה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
he: y רדיוס פינה:

en: Rectangle
he: מרובע

en: A rectangle
he: מרובע

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
he: החלפת מערבולת

en: Curve
he: עקומה

en: Line
he: קו

en: Clockwise
he: עם כיוון השעון

en: Anticlockwise
he: נגד כיוון השעון

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
he: צורת מערבולת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
he: עמעום:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
he: כיוון:

en: Spiral
he: מערבולת

en: A spiral shape
he: צורת מערבולת

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
he: החלפת כוכב

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
he: צורת כוכב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
he: מצולע:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
he: פינות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
he: רדיוס פנימי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
he: רדיוס חיצוני:

en: A star shape
he: צורת כוכב

en: A star
he: כוכב

en: Star
he: כוכב

en: Flower
he: פרח

en: A flower
he: פרח

en: Pentagon
he: מחומש

en: A pentagon
he: מחומש

en: Hexagon
he: משושה

en: A hexagon
he: משושה
