kspread - en to hi translation catalogue (1712 entries)

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
hi: पृष्ठ

en: pages
hi: पृष्ठों

en: file
hi: फ़ाइल

en: name
hi: नाम

en: time
hi: समय

en: date
hi: तारीख़

en: author
hi: लेखक

en: email
hi: ईमेल

en: sheet
hi: शीट

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
hi: अवैध दस्तावेज़. वांछित माइम क़िस्म application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, मिला %1

en: File Format Mismatch
hi: फ़ाइल फार्मेट मिसमैच

en: Styles cannot be loaded.
hi: शैलियों को लोड नहीं किया जा सकता.

en: Invalid document. No map tag.
hi: अवैध दस्तावेज़. कोई मैप टैग नहीं.

en: This document has no sheets (tables).
hi: इस दस्तावेज़ में कोई शीट (तालिकाएं) नहीं हैं.

en: Invalid document. Sheet name is empty.
hi: अवैध दस्तावेज़. शीट नाम रिक्त है.

en: Sheet%1
hi: शीट %1

en: Header
hi: शीर्षक

en: Header1
hi: शीर्षक१

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: AM
hi: दोपहर-पूर्व

en: PM
hi: दोपहर-बाद

en: min
hi: मि.

en: s
hi: से.

en: Text
hi: पाठ

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
hi: संपूर्ण संख्या (जैसे 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
hi: सही मूल्य (सही या गलत)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
hi: फ्लोटिंग पाइंट मूल्य (जैसे कि 1.3, 0.343, 253 )

en: Any kind of value
hi: किसी भी तरह का मूल्य

en: A range of strings
hi: वाक्याँशों की सीमा

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
hi: पूर्णांकों की सीमा (जैसे 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
hi: सही मूल्यों की सीमा (सही या गलत)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
hi: फ़्लोटिंग पाइंट मूल्यों की सीमा (जैसे कि 1.3, 0.343, 253 )

en: A range of any kind of values
hi: किसी भी तरह के मूल्यों की सीमा

en: Syntax
hi: सिंटेक्स

en: Parameters
hi: पैरामीटर्स

en: Examples
hi: उदाहरण

en: Related Functions
hi: सम्बन्धित फ़ंक्शन

en: true
hi: सही

en: false
hi: गलत

en: Dependency
hi: डिपेंडेंसी

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
hi: #वृत्त!

[ctx: Error: division by zero]
en: #DIV/0!
hi: #भाग/0!

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
hi: #नाम?

[ctx: Error: number out of range]
en: #NUM!
hi: #अंक!

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
hi: #कुछ-नहीं!

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
hi: #पार्स!

[ctx: Error: invalid cell/array reference]
en: #REF!
hi: #संदर्भ!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
hi: #मूल्य!

en: Bit Operations
hi: बिट प्रक्रियाएँ

en: First number
hi: प्रथम संख्या

en: Second number
hi: द्वितीय संख्या

en: BITAND(value; value)
hi: BITAND(मूल्य; मूल्य)

en: Amount to left shift by
hi: बायाँ शिफ्ट द्वारा मात्रा

en: BITLSHIFT(value; shift size)
hi: BITLSHIFT(मूल्य; शिफ़्ट आकार)

en: Amount to right shift by
hi: दायाँ शिफ़्ट मात्रा

en: BITRSHIFT(value; shift size)
hi: BITRSHIFT(मूल्य; शिफ़्ट आकार)

en: BITOR(value; value)
hi: BITOR(मूल्य; मूल्य)

en: BITXOR(value; value)
hi: BITXOR(मूल्य; मूल्य)

en: Conversion
hi: परिवर्तन

en: Bool value to convert
hi: परिवर्तित करने के लिए बूट मान

en: BOOL2STRING(value)
hi: BOOL2STRING(मूल्य)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
hi: BOOL2STRING(सही) बताता है "सही"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
hi: BOOL2STRING(गलत) बताता है "गलत"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
hi: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) का परिणाम होगा TRUE

en: Integer value to convert
hi: परिवर्तित करने हेतु अंकीय मान

en: INT2BOOL(value)
hi: INT2BOOL(मूल्य)

en: INT2BOOL(1) returns true
hi: INT2BOOL(1) का परिणाम होगा सही

en: INT2BOOL(0) returns false
hi: INT2BOOL(0) का परिणाम होगा गलत

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
hi: OR(INT2BOOL(1); false) का परिणाम होगा सही

en: BOOL2INT(value)
hi: BOOL2INT(मूल्य)

en: BOOL2INT(True) returns 1
hi: BOOL2INT(True) का परिणाम होगा 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
hi: BOOL2INT(False) का परिणाम होगा 0

en: Number to convert into string
hi: संख्या जिसे वाक्यांश में बदलना है

en: NUM2STRING(value)
hi: NUM2STRING(मूल्य)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
hi: NUM2STRING(10) का परिणाम होगा "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
hi: NUM2STRING(2.05) का परिणाम होगा "2.05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
hi: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) का परिणाम होगा सही

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
hi: फ़ंक्शन ISNUMBER() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर अंकीय मान होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा. यह ISNUM जैसा ही है.

en: A one character string to convert
hi: परिवर्तित करने के लिए एक अक्षर वाक्यांश

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
hi: फ़ंक्शन CHARTOASCII() दिए गए अक्षर का ASCII कोड बताता है.

en: CHARTOASCII(value)
hi: CHARTOASCII(मूल्य)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
hi: CHARTOASCII("v") का परिणाम होगा 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
hi: CHARTOASCII(r) एक त्रुटि है. अक्षरों को उद्धरण चिह्नों के बीच होना चाहिए.

en: The ASCII values to convert
hi: परिवर्तित करने के लिए ASCII मूल्य

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
hi: प्रत्येक दिए गए ASCII कोड के लिए फ़ंक्शन ASCIITOCHAR() उनके अक्षर बताता है

en: ASCIITOCHAR(value)
hi: ASCIITOCHAR(मूल्य)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
hi: ASCIITOCHAR(118) का परिणाम होगा "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
hi: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) का परिणाम होगा "KDE"

en: Value in X
hi: X में मूल्य

en: Value in Y
hi: Y में मूल्य

en: POLR(12;12) returns 16.9705
hi: POLR(12;12) का परिणाम होगा 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
hi: POLR(12;0) का परिणाम होगा 12

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
hi: POLA(12;12) का परिणाम होगा 0.78539816

en: POLA(12;0) returns 0
hi: POLA(12;0) का परिणाम होगा 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
hi: POLA(0;12) का परिणाम होगा 1.5707

en: Radius
hi: त्रिज्या

en: Angle (radians)
hi: कोण (रेडियन)

en: CARX(Radius;Angle)
hi: CARX(त्रिज्या;कोण)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
hi: CARX(12;1.5707) का परिणाम होगा 0.00115592

en: CARX(12;0) returns 12
hi: CARX(12;0) का परिणाम होगा 12

en: Value
hi: मान

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
hi: फ़ंक्शन DECSEX() दोगुना मूल्य को समय मूल्य में बदलता है.

en: DECSEX(double)
hi: DECSEX(दोगुना)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
hi: DECSEX(1.6668) का परिणाम होगा 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
hi: DECSEX(7.8) का परिणाम होगा 7:47

en: Hours
hi: घंटे

en: Minutes
hi: मिनट्स

en: Seconds
hi: सेकंड

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
hi: फ़ंक्शन SEXDEC() दशमलव मान बताता है. आप समय मान भी दे सकते हैं.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
hi: SEXDEC(समय मूल्य) या SEXDEC(घंटा;मिनट;सेकंड)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
hi: SEXDEC(1;5;7) का परिणाम होगा 1.0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
hi: DECSEX("8:05") का परिणाम होगा 8.08333333

en: CARY(Radius;Angle)
hi: CARY(त्रिज्या;कोण)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
hi: CARY(12;1.5707) का परिणाम होगा 12

en: CARY(12;0) returns 0
hi: CARY(12;0) का परिणाम होगा 0

en: Number
hi: क्रमांक

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
hi: फॉर्मेट

en: ROMAN(Number)
hi: ROMAN(संख्या)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
hi: ROMAN(99) का परिणाम होगा "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
hi: ROMAN(-55) का परिणाम होगा "Err"

en: Numeral
hi: अंक

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
hi: फ़ंक्शन ARABIC() रोमन अंकों को संख्या में बदलता है.

en: ARABIC(Numeral)
hi: ARABIC(अंक)

en: ARABIC("IV") returns 4
hi: ARABIC("IV") का परिणाम होगा 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
hi: ARABIC("XCIX") का परिणाम होगा 99

en: Database
hi: डाटाबेस

en: Range marking the database
hi: डाटाबेस को चिह्नित करने की सीमा

en: String marking the column in the database
hi: डाटाबेस में स्तम्भ को चिह्नित करने का वाक्यांश

en: Range marking the conditions
hi: शर्तों को चिह्नित करने की सीमा

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
hi: DSUM(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DSUM(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
hi: DAVERAGE(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DAVERAGE(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
hi: DCOUNT(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DCOUNT(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
hi: DCOUNTA(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DCOUNTA(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
hi: DGET(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DGET(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
hi: DMAX(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DMAX(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
hi: DMIN(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DMIN(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
hi: DPRODUCT(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DPRODUCT(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
hi: DSTDEV(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DSTDEV(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
hi: DSTDEVP(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DSTDEVP(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
hi: DVAR(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DVAR(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
hi: DVARP(डाटाबेस; "शीर्षक"; शर्तें)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
hi: DVARP(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
hi: सीमा जिसमें पिवट तालिका है

en: Name of the field of which you want the summary data
hi: क्षेत्र का नाम जिसमें आप सारांश डाटा चाहते हैं

en: Fetches summary data from a pivot table.
hi: पिवट तालिका से सारांश डाटा निकालता है.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
hi: GETPIVOTDATA(डाटाबेस; "विक्रय")

en: Date & Time
hi: तारीख़ व समय

en: Date
hi: तारीख़

en: Method (optional)
hi: विधि (वैकल्पिक)

en: WEEKDAY(date; method)
hi: WEEKDAY(तिथि; विधि)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
hi: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) का परिणाम होगा 5

en: Date1
hi: तिथि1

en: Date2
hi: तिथि2

en: Method
hi: विधि

en: DAYS360(date1; date2; method)
hi: DAYS360(तिथि1; तिथि2; विधि)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
hi: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE)  का परिणाम होगा 59

en: Time
hi: समय

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
hi: फ़ंक्शन TIMEVALUE() एक संख्या बताता है (0 तथा 1 के बीच का) जो दिन का समय होता है.

en: TIMEVALUE(time)
hi: TIMEVALUE(समय)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
hi: TIMEVALUE("10:05:02")  का परिणाम होगा 0.42

en: DATEVALUE(date)
hi: DATEVALUE(तिथि)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
hi: DATEVALUE("2/22/2002")  का परिणाम होगा 37309

en: Months
hi: माह

en: EDATE(date; months)
hi: EDATE(तिथि; माह)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
hi: EDATE("2/22/2002"; 3)  का परिणाम होगा "5/22/2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
hi: EDATE("3/31/2002"; -1)  का परिणाम होगा "2/28/2002"

en: EOMONTH(date; months)
hi: EOMONTH(तिथि; माह)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
hi: EOMONTH("2/22/2002"; 3)  का परिणाम होगा "5/31/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
hi: EOMONTH("3/12/2002"; -1)  का परिणाम होगा "2/28/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
hi: EOMONTH("3/12/2002"; 0)  का परिणाम होगा "3/31/2002"

en: YEAR(date)
hi: YEAR(तिथि)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
hi: YEAR("2/22/2002")  का परिणाम होगा 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
hi: YEAR(2323.1285)  का परिणाम होगा 1906

en: MONTH(date)
hi: MONTH(तिथि)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
hi: MONTH("2/22/2002")  का परिणाम होगा 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
hi: MONTH(2323.1285)  का परिणाम होगा 5

en: DAY(date)
hi: DAY(तिथि)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
hi: DAY("2/22/2002")  का परिणाम होगा 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
hi: DAY(2323.1285)  का परिणाम होगा 11

en: HOUR(time)
hi: HOUR(समय)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
hi: HOUR("22:10:12")  का परिणाम होगा 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
hi: HOUR(0.1285)  का परिणाम होगा 3

en: MINUTE(time)
hi: MINUTE(समय)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
hi: MINUTE("22:10:12")  का परिणाम होगा 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
hi: MINUTE(0.1234)  का परिणाम होगा 57

en: SECOND(time)
hi: SECOND(समय)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
hi: SECOND("22:10:12")  का परिणाम होगा 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
hi: SECOND(0.1234)  का परिणाम होगा 42

en: First (earlier) date value
hi: प्रथम (पहला) तिथि मूल्य

en: Second date value
hi: द्वितीय तिथि मूल्य

en: Calculation mode
hi: गणना मोड

en: WEEKS(date2; date1; mode)
hi: WEEKS(तिथि2; तिथि1; मोड)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
hi: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) १ लौटाता है क्योंकि बीच में एक सप्ताह व एक दिन होते हैं

en: MONTHS(date2; date1; mode)
hi: MONTHS(तिथि2; तिथि1; मोड)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
hi: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) १ लौटाता है क्योंकि बीच में १ माह तथा ८ दिन होते हैं

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
hi: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) ० लौटाता है क्योंकि माह के प्रथम दिन से प्रारंभ होने पर बीच में पूरा एक माह नहीं है.

en: YEARS(date2; date1; mode)
hi: YEARS(तिथि2; तिथि1; मोड)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
hi: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) १ लौटाता है क्योंकि इस बीच १ साल और ७ दिन होते हैं

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
hi: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) ० लौटाता है क्योंकि वर्ष के प्रथम दिवस से शुरू करने पर इस बीच पूरा एक साल नहीं होता

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
hi: फ़ंक्शन DAYS() दो तिथियों के बीच के अंतर को दिनों में बताता है.

en: DAYS(date2; date1)
hi: DAYS(तिथि2; तिथि1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
hi: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26")  का परिणाम होगा 4

en: Year
hi: वर्ष

en: Month
hi: माह

en: Day
hi: दिन

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
hi: फ़ंक्शन DAYOFYEAR() वर्ष के दिनों की संख्या बताता है (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
hi: DAYOFYEAR(वर्ष;माह;तिथि)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
hi: DAYOFYEAR(2000;12;1) का परिणाम होगा 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
hi: DAYOFYEAR(2000;2;29)  का परिणाम होगा 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
hi: फ़ंक्शन DATE() स्थानीय पैरामीटरों से फ़ॉर्मेट किए तिथि बताता है.

en: DATE(year;month;date)
hi: DATE(वर्ष;माह;तिथि)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
hi: DATE(2000;5;5) का परिणाम होगा शुक्रवार 05 मई 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
hi: फ़ंक्शन TIME() स्थानीय पैरामीटरों से फ़ॉर्मेट किए समय बताता है.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
hi: TIME(घंटा;मिनट;सेकंड)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
hi: TIME(10;2;2)  का परिणाम होगा 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
hi: TIME(10;70;0)  का परिणाम होगा 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
hi: TIME(10;-40;0)  का परिणाम होगा 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
hi: फ़ंक्शन HOURS() समय एक्सप्रेशन में घंटों के मूल्य बताता है

en: HOURS(time)
hi: HOURS(समय)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
hi: HOURS("10:5:2")  का परिणाम होगा 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
hi: यदि वर्ष लीप वर्ष है तो फ़ंक्शन ISLEAPYEAR() सही बताएगा.

en: ISLEAPYEAR(year)
hi: ISLEAPYEAR(वर्ष)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
hi: ISLEAPYEAR(2000)  का परिणाम होगा सही

en: DAYSINMONTH(year;month)
hi: DAYSINMONTH(वर्ष;माह)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
hi: DAYSINMONTH(2000;2)  का परिणाम होगा 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
hi: फ़ंक्शन DAYSINYEAR() दिए गए वर्ष में दिनों की संख्या बताता है.

en: DAYSINYEAR(year)
hi: DAYSINYEAR(वर्ष)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
hi: DAYSINYEAR(2000)  का परिणाम होगा 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
hi: फ़ंक्शन WEEKSINYEAR() दिए गए वर्ष में सप्ताहों की संख्या बताता है.

en: WEEKSINYEAR(year)
hi: WEEKSINYEAR(वर्ष)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
hi: WEEKSINYEAR(2000)  का परिणाम होगा 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
hi: फ़ंक्शन MINUTES() समय एक्सप्रेशन में मिनटों का मूल्य बताता है.

en: MINUTES(time)
hi: MINUTES(समय)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
hi: MINUTES("10:5:2")  का परिणाम होगा 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
hi: फ़ंक्शन SECONDS() समय एक्सप्रेशन में सेकंडों का मूल्य बताता है.

en: SECONDS(time)
hi: SECONDS(समय)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
hi: SECONDS("10:5:2")  का परिणाम होगा 2

en: Number of day in week (1..7)
hi: सप्ताह में दिनों की संख्या (1..7)

en: DAYNAME(weekday)
hi: DAYNAME(सप्ताहकादिन)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
hi: DAYNAME(1) का परिणाम होगा सोमवार (यदि सप्ताह सोमवार से प्रारंभ होाता)

en: Number of month (1..12)
hi: माह की संख्या (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
hi: फ़ंक्शन MONTHNAME() माह (1...12) का नाम बताता है.

en: MONTHNAME(number)
hi: MONTHNAME(संख्या)

en: MONTHNAME(5) returns May
hi: MONTHNAME(5)  का परिणाम होगा मई

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
hi: फ़ंक्शन CURRENTDATE() वर्तमान तिथि बताता है. यह TODAY फ़ंक्शन के जैसा ही है.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
hi: CURRENTDATE()  का परिणाम होगा "शनिवार 13 अप्रैल 2002"

en: The TODAY() function returns the current date.
hi: फ़ंक्शन TODAY() वर्तमान तिथि बताता है.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
hi: TODAY()  का परिणाम होगा "शनिवार 13 अप्रैल 2002"

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
hi: NOW() बताता है "Saturday 13 April 2002 19:12:01"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
hi: फ़ंक्शन CURRENTDATETIME() वर्तमान तिथि तथा समय बताता है.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
hi: CURRENTDATETIME() बताता है "Saturday 13 April 2002 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
hi: फ़ंक्शन CURRENTTIME() स्थानीय पैरामीटर से फ़ॉर्मेट किए वर्तमान समय को बताता है.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
hi: CURRENTTIME()  का परिणाम होगा "19:12:01"

en: EASTERSUNDAY(year)
hi: EASTERSUNDAY(वर्ष)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
hi: EASTERSUNDAY(2003)  का परिणाम होगा "20 अप्रैल 2003"

en: ISOWEEKNUM(date)
hi: ISOWEEKNUM(तिथि)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
hi: ISOWEEKNUM(A1)  का परिणाम होगा 51 जहां A1 है "21 दिसम्बर".

en: WEEKNUM(date; method)
hi: WEEKNUM(तिथि; विधि)

en: First date
hi: प्रथम तिथि

en: Second date
hi: द्वितीय तिथि

en: interval
hi: अंतराल

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
hi: फ़ंक्शन DATEDIF() दो तिथियों के बीच के अंतर को बताता है.

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
hi: DATEDIF(प्रथम तिथि; द्वितीय तिथि; अंतराल)

en: Start date
hi: प्रारंभ तारीख़

en: Working days
hi: कार्य दिवस

en: Holidays
hi: अवकाश

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
hi: WORKDAY(आरंभ तिथि; दिन; छुट्टियाँ)

en: End date
hi: समाप्ति तारीख़

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
hi: फ़ंक्शन NETWORKDAY() आरंभ तिथि तथा अंतिम तिथि के बीच कार्यशील दिवसों की संख्या बताता है.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
hi: NETWORKDAY(प्रारंभ तिथि; अंत तिथि; छुट्टियाँ)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
hi: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001")  का परिणाम होगा 5 कार्यदिवस

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
hi: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2)  का परिणाम होगा 3 कार्यदिवस

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
hi: फ़ंक्शन DATE2UNIX() तिथि व समय मूल्य को यूनिक्स टाइम में परिवर्तित करता है.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
hi: यूनिक्स टाइम सेकंडों में वो संख्या है जो १ जनवरी १९७० के मध्यरात्रि के बाद से गिना गया है.

en: DATE2UNIX(date)
hi: DATE2UNIX(तिथि)

en: Unixtime
hi: यूनिक्सटाइम

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
hi: फ़ंक्शन UNIX2DATE() यूनिक्स समय को तिथि व समय मूल्य में परिवर्तित करता है.

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
hi: UNIX2DATE(0)  का परिणाम होगा 1970-01-01

en: Engineering
hi: इंजीनियरिंग

en: Base
hi: आधार

en: BASE(number;base;prec)
hi: BASE(संख्या;आधार;prec)

en: BASE(128;8) returns "200"
hi: BASE(128;8)  का परिणाम होगा "200"

en: Where the function is evaluated
hi: जहाँ फ़ंक्शन का मूल्यांकन किया जाना है

en: Order of the function
hi: फ़ंक्शन का अनुक्रम

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
hi: फ़ंक्शऩ BESSELI() परिवर्धित बेसल फ़ंक्शन In(x) में परिणाम देता है.

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
hi: BESSELI(0.7;3)  का परिणाम होगा 0.007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
hi: फ़ंक्शन BESSELJ() बेसल फ़ंक्शन बताता है.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
hi: BESSELJ(0.89;3)  का परिणाम होगा 0.013974004

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
hi: BESSELK(3;9)  का परिणाम होगा 397.95880

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
hi: BESSELY(4;2) इसके बराबर है: 0.215903595

en: From unit
hi: इस इकाई से

en: To unit
hi: इस इकाई को

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
hi: फ़ंक्शन CONVERT() एक मापक तंत्र से दूसरे में परिवर्तित कर बताता है.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
hi: समर्थित बल इकाई: N (न्यूटन), डाइन, पाउण्ड.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
hi: समर्थित ऊर्जा इकाईयाँ: J (जूल), e (अर्ग), c (गतिकीयऊष्मा कैलोरी), cal (आईटी कैलोरी), eV (इलेक्ट्रॉनवोल्ट), HPh (हार्सपावर-घंटा), Wh (वाट-घंटा), flb (फुट-पाउंड), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
hi: समर्थित ऊर्जा इकाईयाँ: W (वाट), HP (हार्सपावर), PS (फेरदेस्तेर्क).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
hi: समर्थित मैग्नेटिज़्म इकाई: T (टेसला), ga (गास).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
hi: समर्थित तापक्रम इकाईयाँ: C (सेल्सियस), F (फारेनहाइट), K (केल्विन).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
hi: CONVERT(संख्या; इकाई से; इकाई में)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
hi: CONVERT(32;"C";"F") बराबर है: 89.6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
hi: CONVERT(3;"lbm";"kg") बराबर है: 1.3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
hi: CONVERT(7.9;"cal";"J") बराबर है: 33.0757

en: Lower limit
hi: निचली सीमा

en: Upper limit
hi: ऊपरी सीमा

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
hi: ERF(निचली सीमा; ऊपरी सीमा)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
hi: ERF(0.4) बराबर है: 0.42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
hi: फ़ंक्शन ERFC() कम्प्लीमेंटरी त्रुटि फ़ंक्शन लौटाता है.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
hi: ERFC(निचली सीमा; ऊपरी सीमा)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
hi: ERFC(0.4) बराबर है: 0.57160764

en: The value to convert
hi: परिवर्ति करने हेतु मूल्य

en: The minimum length of the output
hi: आउटपुट की न्यूनतम लम्बाई

en: DEC2BIN(value)
hi: DEC2BIN(मूल्य)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
hi: DEC2BIN(12)  का परिणाम होगा "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
hi: DEC2BIN(55)  का परिणाम होगा "110111"

en: DEC2HEX(value)
hi: DEC2HEX(मूल्य)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
hi: DEC2HEX(12)  का परिणाम होगा "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
hi: DEC2HEX(55)  का परिणाम होगा "37"

en: DEC2OCT(value)
hi: DEC2OCT(मूल्य)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
hi: DEC2OCT(12)  का परिणाम होगा "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
hi: DEC2OCT(55)  का परिणाम होगा "67"

en: OCT2BIN(value)
hi: OCT2BIN(मूल्य)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
hi: OCT2BIN("12")  का परिणाम होगा "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
hi: OCT2BIN("55")  का परिणाम होगा "101101"

en: OCT2DEC(value)
hi: OCT2DEC(मूल्य)

en: OCT2DEC("12") returns 10
hi: OCT2DEC("12")  का परिणाम होगा 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
hi: OCT2DEC("55")  का परिणाम होगा 45

en: OCT2HEX(value)
hi: OCT2HEX(मूल्य)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
hi: OCT2HEX("12")  का परिणाम होगा "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
hi: OCT2HEX("55")  का परिणाम होगा "2D"

en: BIN2DEC(value)
hi: BIN2DEC(मूल्य)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
hi: BIN2DEC("1010") का परिणाम होगा 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
hi: BIN2DEC("11111")  का परिणाम होगा 31

en: BIN2OCT(value)
hi: BIN2OCT(मूल्य)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
hi: BIN2OCT("1010") का परिणाम होगा "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
hi: BIN2OCT("11111")  का परिणाम होगा "37"

en: BIN2HEX(value)
hi: BIN2HEX(मूल्य)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
hi: BIN2HEX("1010") का परिणाम होगा "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
hi: BIN2HEX("11111") का परिणाम होगा "1f"

en: HEX2DEC(value)
hi: HEX2DEC(मूल्य)

en: HEX2DEC("a") returns 10
hi: HEX2DEC("a")  का परिणाम होगा 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
hi: HEX2DEC("37")  का परिणाम होगा 55

en: HEX2OCT(value)
hi: HEX2OCT(मूल्य)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
hi: HEX2OCT("a")  का परिणाम होगा "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
hi: HEX2OCT("37")  का परिणाम होगा "67"

en: HEX2BIN(value)
hi: HEX2BIN(मूल्य)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
hi: HEX2BIN("a")  का परिणाम होगा "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
hi: HEX2BIN("37")  का परिणाम होगा "110111"

en: Real coefficient
hi: वास्तविक कोएफ़िशिएंट

en: Imaginary coefficient
hi: इमेजिनरी कोएफ़िशिएण्ट

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
hi: COMPLEX(वास्तविक;इमेजिनरी) यह फ़ंक्शन x+yi में से कॉम्प्लेक्स संख्या बताता है.

en: COMPLEX(real;imag)
hi: COMPLEX(वास्तविक;इमेजिनरी)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
hi: COMPLEX(1.2;3.4)  का परिणाम होगा "1.2+3.4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
hi: COMPLEX(0;-1)  का परिणाम होगा "-i"

en: Complex number
hi: कॉम्प्लैक्स संख्या

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
hi: IMAGINARY(string) कॉम्प्लेक्स के इमेजिनरी कोएफ़िशिएंट को बताता है.

en: IMAGINARY(string)
hi: IMAGINARY(वाक्यांश)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
hi: IMAGINARY("1.2+3.4i")  का परिणाम होगा 3.4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
hi: IMAGINARY("1.2")  का परिणाम होगा 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
hi: IMREAL(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स का वास्तविक कोएफ़िशिएंट बताता है.

en: IMREAL(string)
hi: IMREAL(वाक्यांश)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
hi: IMREAL("1.2+3.4i")  का परिणाम होगा 1.2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
hi: IMREAL("1.2i")  का परिणाम होगा 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
hi: IMCOS(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का कोज्या बताता है.

en: IMCOS(string)
hi: IMCOS(वाक्यांश)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
hi: IMCOS("1+i")  का परिणाम होगा "0.83373-0.988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
hi: IMCOS("12i")  का परिणाम होगा 81 377.4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
hi: IMCOSH(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का हायपरबोलिक कोज्या बताता है.

en: IMCOSH(string)
hi: IMCOSH(वाक्यांश)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
hi: IMCOSH("1+i") का परिणाम होगा "0.83373+0.988898i"

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
hi: IMCOSH("12i")  का परिणाम होगा 0.84358

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
hi: IMSIN(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का ज्या बताता है.

en: IMSIN(string)
hi: IMSIN(वाक्यांश)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
hi: IMSIN("1+i")  का परिणाम होगा "1.29846+0.634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
hi: IMSIN("1.2")  का परिणाम होगा -0.536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
hi: IMSINH(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का हायपरबोलिक ज्या बताता है.

en: IMSINH(string)
hi: IMSINH(वाक्यांश)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
hi: IMSINH("1+i")  का परिणाम होगा "0.63496+1.29846i"

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
hi: IMSINH("1.2")  का परिणाम होगा 1.50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
hi: IMTAN(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का स्पर्शज्या बताता है.

en: IMTAN(string)
hi: IMTAN(वाक्यांश)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
hi: IMTAN("1+i")  का परिणाम होगा "0.27175+1.08392i"

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
hi: IMTAN("1.2") का परिणाम होगा 2.57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
hi: IMTANH(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का हायपरबोलिक स्पर्शज्या बताता है.

en: IMTANH(string)
hi: IMTANH(वाक्यांश)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
hi: IMTANH("1+i") का परिणाम होगा "1.08392+0.27175i"

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
hi: IMTANH("1.2") का परिणाम होगा 0.83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
hi: IMEXP(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का एक्सपोनेंशियल बताता है.

en: IMEXP(string)
hi: IMEXP(वाक्यांश)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
hi: IMEXP("2-i")  का परिणाम होगा "3.99232-6.21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
hi: IMEXP("12i")  का परिणाम होगा "0.843854-0.536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
hi: IMLN(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का नेचुरल लॉगरिद्म बताता है.

en: IMLN(string)
hi: IMLN(वाक्यांश)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
hi: IMLN("3-i")  का परिणाम होगा "1.15129-0.321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
hi: IMLN("12")  का परिणाम होगा 2.48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
hi: IMLOG2(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का बेस-2 लॉगरिद्म बताता है.

en: IMLOG2(string)
hi: IMLOG2(वाक्यांश)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
hi: IMLOG2("3+4i")  का परिणाम होगा "2.321928+1.337804i"

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
hi: IMLOG10(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का बेस-10 लॉगरिद्म बताता है.

en: IMLOG10(string)
hi: IMLOG10(वाक्यांश)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
hi: IMLOG10("3+4i")  का परिणाम होगा "0.69897+0.402719i"

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
hi: IMSQRT(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या का वर्गमूल बताता है

en: IMSQRT(string)
hi: IMSQRT(वाक्यांश)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
hi: IMSQRT("1+i")  का परिणाम होगा "1.09868+0.45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
hi: IMSQRT("1.2i")  का परिणाम होगा "0.774597+0.774597i"

en: Power
hi: पावर

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
hi: IMPOWER(वाक्यांश) कॉम्प्लेक्स संख्या पर घात बताता है

en: IMPOWER(string)
hi: IMPOWER(वाक्यांश)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
hi: IMPOWER("4-i";2)  का परिणाम होगा "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
hi: IMPOWER("1.2";2)  का परिणाम होगा 1.44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
hi: IMSUM() बहुत से कॉम्प्लेक्स संख्याओं के फ़ॉर्म x+yi के योग बताता है.

en: IMSUM(value;value;...)
hi: IMSUM(मूल्य;मूल्य;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
hi: IMSUM(1.2;"3.4+5i")  का परिणाम होगा "4.6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
hi: IMSUM(1.2;"1i")  का परिणाम होगा "1.2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
hi: IMDIV() बहुत से कॉम्प्लेक्स संख्याओं के फ़ॉर्म x+yi के विभाजन बताता है.

en: IMDIV(value;value;...)
hi: IMDIV(मूल्य;मूल्य;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
hi: IMDIV(1.2;"3.4+5i")  का परिणाम होगा "0.111597-0.164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
hi: IMDIV("12+i";"12-i")  का परिणाम होगा "0.986207+0.16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
hi: IMSUB() बहुत से कॉम्प्लेक्स संख्याओं के फ़ॉर्म x+yi के अंतर बताता है.

en: IMSUB(value;value;...)
hi: IMSUB(मूल्य;मूल्य;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
hi: IMSUB(1.2;"3.4+5i")  का परिणाम होगा "-2.2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
hi: IMSUB(1.2;"1i") का परिणाम होगा "1.2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
hi: IMPRODUCT() बहुत से कॉम्प्लेक्स संख्याओं के फ़ॉर्म x+yi के गुणन बताता है.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
hi: IMPRODUCT(मूल्य;मूल्य;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
hi: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i")  का परिणाम होगा "4.08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
hi: IMPRODUCT(1.2;"1i") का परिणाम होगा "+1.2i"

en: IMCONJUGATE(complex number)
hi: IMCONJUGATE(कॉमप्लेक्स संख्या)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
hi: IMCONJUGATE("1.2+5i")  का परिणाम होगा "1.2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
hi: IMCONJUGATE("-i")  का परिणाम होगा "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
hi: IMCONJUGATE("12")  का परिणाम होगा "12"

en: IMARGUMENT(complex number)
hi: IMARGUMENT(कॉम्प्लेक्स संख्या)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
hi: IMARGUMENT("1.2+5i")  का परिणाम होगा 0.6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
hi: IMARGUMENT("-i")  का परिणाम होगा -1.57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
hi: IMARGUMENT("12")  का परिणाम होगा "#Div/0"

en: IMABS(complex number)
hi: IMABS(कॉम्प्लेक्स संख्या)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
hi: IMABS("1.2+5i")  का परिणाम होगा 5.1419

en: IMABS("-i") returns 1
hi: IMABS("-i")  का परिणाम होगा 1

en: IMABS("12") returns 12
hi: IMABS("12")  का परिणाम होगा 12

en: Floating point value
hi: फ्लोटिंग पाइंट मान

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
hi: DELTA() फ़ंक्शन बताता है 1 यदि x के बराबर y है, अन्यथा 0 बताता है. y का डिफ़ॉल्ट 0 है.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
hi: DELTA(1.2; 3.4)  का परिणाम होगा 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
hi: DELTA(3; 3) का परिणाम होगा 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
hi: DELTA(1; TRUE)  का परिणाम होगा 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
hi: ESTEP() फ़ंक्शन बताता है 1 यदि x बड़ा है बराबर है y के, अन्यथा 0 बताता है. y का डिफ़ॉल्ट 0 है.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
hi: GESTEP(1.2; 3.4)  का परिणाम होगा 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
hi: GESTEP(3; 3)  का परिणाम होगा 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
hi: GESTEP(0.4; TRUE)  का परिणाम होगा 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
hi: GESTEP(4; 3)  का परिणाम होगा 1

en: Financial
hi: वित्तीय

en: Issue date
hi: जारी तिथि

en: First interest
hi: प्रथम ब्याज

en: Settlement
hi: सेटलमेंट

en: Annual rate of security
hi: सुरक्षा की वार्षिक दर

en: Par value
hi: पार मान

en: Number of payments per year
hi: प्रति वर्ष भुगतानों की संख्या

en: Day counting basis
hi: दैनिक गणना आधार

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
hi: ACCRINT(जारी; पहला ब्याज; सेटलमेंट; दर; प्रति; आवृत्ति; आधार)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
hi: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0)  का परिणाम होगा 16,944

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
hi: ACCRINTM(जारी; सेटलमेंट; दर; प्रति; आधार)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
hi: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100)  का परिणाम होगा 5.0278

en: Cost
hi: खर्च

en: Pv
hi: वमू

en: Fv
hi: भमू

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
hi: AMORDEGRC( कीमत; खरीदतिथि; प्रथमसमयअंततिथि; सॉल्वेज; समय; दर; आधार)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
hi: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) बताता है 228

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
hi: AMORLINC( कीमत; खरीदतिथि; प्रथमसमयअंततिथि; सॉल्वेज; समय; दर; आधार)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
hi: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) बताता है 91.256831

en: Principal
hi: मूल

en: Interest rate
hi: ब्याज दर

en: Periods per year
hi: अवधि प्रति वर्ष

en: Years
hi: वर्ष

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
hi: COMPOUND(आरंभिक;ब्याज;अवधि;अवधि_प्रति_वर्ष)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
hi: COMPOUND(5000;0.12;4;5) बराबर है: 9030.56

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
hi: CONTINUOUS(1000;0.1;1) बराबर है: 1105.17

en: Maturity
hi: परिपक्वता

en: Frequency
hi: आवृत्ति

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
hi: COUPNUM(सेटलमेंट; परिपक्वता; आवृत्ति; आधार)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
hi: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0)  का परिणाम होगा 1

en: rate
hi: दर

en: periods
hi: अवधि

en: value
hi: मान

en: start
hi: प्रारंभ

en: end
hi: अंत

en: type
hi: क़िस्म

en: Calculates the cumulative interest payment.
hi: एकत्रित ब्याज भुगतान की गणना करता है.

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
hi: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) बराबर है: -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
hi: एकत्रित मूलधन भुगतान की गणना करता है.

en: Salvage
hi: सॉल्वेज

en: Life
hi: जीवन

en: Period
hi: अवधि

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
hi: DB(कीमत; साल्वेज मूल्य; जीवन; अवधि [;माह])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
hi: DB(8000;400;6;3) बराबर है: 1158.40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
hi: DB(8000;400;6;3;2) बराबर है: 1783.41

en: Factor
hi: फ़ैक्टर

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
hi: DDB(कीमत; साल्वेज मूल्य; जीवन; अवधि [;फ़ैक्टर])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
hi: DDB(75000;1;60;12;2)  का परिणाम होगा 1721.81

en: Price per $100 face value
hi: कीमत प्रति $100 फेस मूल्य

en: Redemption
hi: रीडम्प्शन

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
hi: DISC(सेटलमेंट; परिपक्वता; प्रति; रीडम्प्शन [; आधार ] )

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
hi: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) का परिणाम होगा 0.2841

en: Fractional Dollar
hi: अंश डालर

en: Fraction
hi: भिन्न

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
hi: DOLLARDE(अंश डॉलर; अंश)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
hi: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 -  का परिणाम होगा 1.125

en: Decimal Dollar
hi: दशमलव डालर

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
hi: DOLLARFR(अंश डालर; अंश)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
hi: DOLLARFR(1.125; 16)  का परिणाम होगा 1.02. (1 + 2/16)

en: Rate
hi: दर

en: Present value (PV)
hi: वर्तमान मूल्य (वमू)

en: Future value (FV)
hi: भविष्य का मूल्य (भमू)

en: DURATION(rate; pv; fv)
hi: DURATION(दर; वमू; भमू)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
hi: DURATION(0.1; 1000; 2000)  का परिणाम होगा 7.27

en: Coupon
hi: कूपन

en: Yield
hi: यील्ड

en: Basis
hi: आधार

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
hi: DURATION_ADD(सेटलमेंट; परिपक्वता; कूपन; यील्ड; आवृत्ति; आधार)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
hi: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) का परिणाम होगा 5.9937749555

en: Nominal interest rate
hi: नॉमिनल ब्याज दर

en: Periods
hi: अवधि

en: EFFECT(nominal;periods)
hi: EFFECT(नॉमिनल;अवधि)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
hi: EFFECT(0.08;12) बराबर है: 0.083

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
hi: EFFECTIVE(नॉमिनल;अवधि)

en: Currency
hi: मुद्रा

en: EURO(currency)
hi: EURO(करेंसी)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
hi: EURO("DEM") बराबर है: 1.95583

en: Source currency
hi: स्रोत करेंसी

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
hi: EUROCONVERT(संख्या; स्रोत करेंसी; लक्ष्य करेंसी)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
hi: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") बराबर है: 1.95583

en: Present value
hi: वर्तमान मूल्य

en: FV(present value;yield;periods)
hi: FV(वर्तमान मूल्य;यील्ड;अवधि)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
hi: FV(1000;0.08;2) बराबर है: 1166.40

en: Payment per period
hi: भुगतान प्रति अवधि

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
hi: FV_ANNUITY(मात्रा;ब्याज;अवधि)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
hi: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) बराबर है: 5525.63

en: Investment
hi: इनवेस्टमेंट

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
hi: INTRATE(सेटलमेंट; परिपक्वता; निवेश; रीडेम्प्शन; आधार)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
hi: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) का परिणाम होगा 1.98

en: Number of periods
hi: अवधि की संख्या

en: Present values
hi: वर्तमान मूल्य

en: Future value (optional)
hi: भविष्य मूल्य (वैकल्पिक)

en: Type (optional)
hi: क़िस्म (वैकल्पिक)

en: Rate is the periodic interest rate.
hi: दर पीरियाडिक ब्याज दर है.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
hi: NPER अवधि की वह कुल संख्या है जिसके दौरान एन्यूटी भुगतान किया जाना है.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
hi: भुगतान के अनुक्रम में वमू वर्तमान मूल्य है

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
hi: भमू (वैकल्पिक) वांछित (भविष्य) मूल्य है.  डिफ़ॉल्ट: 0.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
hi: IPMT(दर; अवधि; NPer; वमू; भमू; क़िस्म)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
hi: IPMT(0.1;3;3;8000) बराबर है: -292.45

en: Values
hi: मान

en: Guess
hi: अंदाजा

en: Present values (PV)
hi: वर्तमान मूल्य (वमू)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
hi: किसी निवेश पर दिए गए अवधि के लिए देय ब्याज की गणना करता है.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
hi: NPer अवधि की वह कुल संख्या है जिसके दौरान एन्यूटी भुगतान किया जाना है.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
hi: ISPMT(दर; अवधि; NPer; वमू)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
hi: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) बराबर है: -533333

en: Face value
hi: फेस मूल्य

en: Coupon rate
hi: कूपन दर

en: Coupons per year
hi: कूपन प्रति वर्ष

en: Market interest rate
hi: बाजार ब्याज दर

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
hi: LEVEL_COUPON(फेस वेल्यू;कूपन दर;कूपन प्रति वर्ष;वर्ष;बाजार दर)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
hi: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) बराबर है: 1096.95

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
hi: MDURATION( सेटलमेंट; परिपक्वता; कूपन; यील्ड; आवृत्ति; [ आधार=0 ])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
hi: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) का परिणाम होगा 0.316321106

en: Reinvestment
hi: पुनर्निवेश

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
hi: MIRR(मूल्य; निवेश; पुनर्निवेश)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
hi: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) के बराबर है: 34.2823387842%

en: Effective interest rate
hi: प्रभावी ब्याज दर

en: NOMINAL(effective;periods)
hi: NOMINAL(प्रभावी;अवधि)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
hi: NOMINAL(0.08;12) बराबर है: 0.0772

en: Payment
hi: भुगतान

en: Future value (FV - optional)
hi: भविष्य मूल्य (भमू - वैकल्पिक)

en: Returns the number of periods of an investment.
hi: किसी निवेश के अवधि की संख्या बताता है.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
hi: NPER(दर;भुगतान;वमू;भमू;क़िस्म)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
hi: NPER(0.1; -100; 1000) बराबर है: 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
hi: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0)  का परिणाम होगा 11.906

en: Values (array)
hi: मूल्य (ऐरे)

en: NPV(Rate; Values)
hi: NPV(दर; मूल्य)

en: Last
hi: अंतिम

en: AnnualYield
hi: एनुअलयील्ड

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
hi: ODDLPRICE( सेटलमेंट; परिपक्वता; अंतिम; दर; एनुअलयील्ड; रीडिम्प्शन; आवृत्ति [; आधार = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
hi: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) का परिणाम होगा 90.991042345

en: Price
hi: मूल्य

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
hi: ODDLYIELD( सेटलमेंट; परिपक्वता; अंतिम; दर; मूल्य; रीडिम्प्शन; आवृत्ति [; आधार = 0 ] )

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
hi: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) का परिणाम होगा 4.997775351

en: Number of periods (NPer)
hi: अवधि की संख्या (असं)

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
hi: PMT(दर; असं ; वमू [; भमू = 0 [; क़िस्म = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
hi: PMT(0.1; 4; 10000) बराबर है: -3154.71

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
hi: PPMT(दर; अवधि; असं; वमू [; भमू = 9 [; क़िस्म = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
hi: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) बराबर होता है -18.48

en: Issue
hi: जारी

en: Discount rate
hi: डिस्काउंट दर

en: Basis     Calculation method
hi: आधार   गणना विधि

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
hi:  0    अमरीकी विधि 12 माह, प्रत्येक माह 30 दिनों वाले

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
hi:  1    वर्ष में वास्तविक दिनों की संख्या, माह में वास्तविक दिनों की संख्या

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
hi:  2    वर्ष में 360 दिन, माह में वास्तविक दिनों की संख्या

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
hi:  4    वर्ष में 365 दिन, माह में वास्तविक दिनों की संख्या

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
hi:  5    यूरोपीय विधि, 12 माह, प्रत्येक माह 30 दिनों वाले

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
hi: PRICEMAT(सेटलमेंट; परिपक्वता; जारी; दर; यील्ड [; आधार = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
hi: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) बताता है 103.819218241

en: Future value
hi: भविष्य मूल्य

en: PV(future value;rate;periods)
hi: वमू(भविष्य मूल्य;दर;अवधि)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
hi: PV(1166.4;0.08;2) बराबर है: 1000

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
hi: PV_ANNUITY(रकम;ब्याज;अवधि)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
hi: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) बराबर है: 4329.48

en: Type
hi: क़िस्म

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
hi: RECEIVED(सेटलमेंट; परिपक्वता; निवेश; डिस्काउंट; आधार)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
hi: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) का परिणाम होगा 1,025.787

en: RRI(1;100;200) returns 1
hi: RRI(1;100;200) का परिणाम होगा 1

en: SLN(cost; salvage value; life)
hi: SLN(कीमत; साल्वेज मूल्य; जीवन)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
hi: SLN(10000;700;10) बराबर है: 930

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
hi: SYD(कीमत; साल्वेज मूल्य; जीवन; अवधि)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
hi: SYD(5000; 200; 5; 2) बराबर है: 1280

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
hi: TBILLEQ(सेटलमेंट; परिपक्वता; डिस्काउन्ट)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
hi: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1)  का परिणाम होगा 0.1068

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
hi: TBILLPRICE(सेटलमेंट; परिपक्वता; डिस्काउन्ट)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
hi: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) का परिणाम होगा 97.4444

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
hi: TBILLYIELD(सेटलमेंट; परिपक्वता; मूल्य)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
hi: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600)  का परिणाम होगा -1.63

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
hi: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5)  का परिणाम होगा 1312.5

en: Dates
hi: तिथियाँ

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
hi: XIRR( मूल्य; तिथियां[; अंदाजा = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
hi: XIRR(B1:B4;C1:C4) यदि B1:B4 में होंगे -20000, 4000, 12000, 8000 जबकि C1:C4 में होंगे "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" तो परिणाम होगा 0.2115964

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
hi: XNPV( दर; मूल्य; तिथियां )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
hi: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" का परिणाम होगा 2907.83187

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
hi: YIELDDISC(सेटलमेंट; परिपक्वता; कीमत, रीडीम, आधार)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
hi: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) का परिणाम होगा 0.106194684

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
hi: YIELDMAT( सेटलमेंट; परिपक्वता; जारी; दर; कीमत; आधार )

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
hi: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) का परिणाम होगा 0.050000000

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
hi: ZERO_COUPON(फेस मूल्य;दर;वर्ष)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
hi: ZERO_COUPON(1000;.1;20) बराबर है: 148.64

en: Manual
hi: हस्तचालित

en: Automatic
hi: स्वचलित

en: Information
hi: जानकारी

en: Error
hi: त्रुटि

en: ERRORTYPE(value)
hi: ERRORTYPE(मूल्य)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
hi: ERRORTYPE(NA())  का परिणाम होगा 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
hi: ERRORTYPE(0)  एक त्रुटि बताता है

en: Reference
hi: संदर्भ

en: N(value)
hi: N(मूल्य)

en: N(3.14) returns 3.14
hi: N(3.14)  का परिणाम होगा 3.14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
hi: N("7") का परिणाम होगा 0 (चूंकि "7" पाठ है)

en: Type of information
hi: जानकारी की क़िस्म

en: INFO(type)
hi: INFO(क़िस्म)

en: Any value
hi: कोई भी मूल्य

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
hi: फ़ंक्शन ISLOGICAL() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर बूलिए मूल्य होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
hi: ISLOGICAL(A1>A2)  का परिणाम होगा सही

en: ISLOGICAL(12) returns False
hi: ISLOGICAL(12)  का परिणाम होगा गलत

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
hi: फ़ंक्शन ISBLANK() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर रिक्त होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
hi: ISBLANK(A1) सही बताता है यदि A1 रिक्त होगा

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
hi: ISBLANK(A1) गलत बताता है यदि A1 में कोई मूल्य होगा

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
hi: फ़ंक्शन ISNUMBER() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर अंकीय मान होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा. यह ISNUM जैसा ही है.

en: ISNUMBER(12) returns True
hi: ISNUMBER(12)  का परिणाम होगा सही

en: ISNUMBER(hello) returns False
hi: ISNUMBER(hello) का परिणाम होगा गलत

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
hi: फ़ंक्शन ISNUM() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर अंकीय मान होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा. यह ISNUMBER जैसा ही है.

en: ISNUM(12) returns True
hi: ISNUM(12)  का परिणाम होगा सही

en: ISNUM(hello) returns False
hi: ISNUM(सुनिए) का परिणाम होगा गलत

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
hi: फ़ंक्शन ISTIME() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर समय मूल्य होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा.

en: ISTIME("12:05") returns True
hi: ISTIME("12:05")  का परिणाम होगा सही

en: ISTIME("hello") returns False
hi: ISTIME("hello")  का परिणाम होगा गलत

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
hi: फ़ंक्शन ISDATE() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर तारीख मूल्य होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा.

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
hi: ISDATE("2000-2-2")  का परिणाम होगा सही

en: ISDATE("hello") returns False
hi: ISDATE("सुनिये")  का परिणाम होगा गलत

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
hi: फ़ंक्शन ISREF() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर किसी संदर्भ का उल्लेख करेगा. अन्यथा यह गलत बताएगा.

en: ISREF(A12) returns true
hi: ISREF(A12)  का परिणाम होगा सही

en: ISREF("hello") returns false
hi: ISREF("सुनिए")  का परिणाम होगा गलत

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
hi: फ़ंक्शन ISTEXT() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर वाक्यांश होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा

en: ISTEXT(12) returns False
hi: ISTEXT(12)  का परिणाम होगा गलत

en: ISTEXT("hello") returns True
hi: ISTEXT("सुनिए")  का परिणाम होगा सही

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
hi: फ़ंक्शन ISNONTEXT() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर स्ट्रिंग नहीं होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा. यह ISNOTTEXT जैसा ही है.

en: ISNONTEXT(12) returns True
hi: ISNONTEXT(12)  का परिणाम होगा सही

en: ISNONTEXT("hello") returns False
hi: ISNONTEXT("सुनिए")  का परिणाम होगा गलत

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
hi: फ़ंक्शन ISNOTTEXT() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर वाक्यांश नहीं होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा. यह ISNONTEXT के जैसा ही है

en: ISNOTTEXT(12) returns True
hi: ISNOTTEXT(12)  का परिणाम होगा सही

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
hi: ISNOTTEXT("सुनिए")  का परिणाम होगा गलत

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
hi: फ़ंक्शन ISODD() का परिणाम सही बताएगा यदि संख्या विषम होगी. अन्यथा यह गलत बताएगा.

en: ISODD(12) returns False
hi: ISODD(12)  का परिणाम होगा गलत

en: ISODD(-7) returns True
hi: ISODD(-7)  का परिणाम होगा सही

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
hi: फ़ंक्शन ISEVEN() का परिणाम सही बताएगा यदि संख्या सम होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा.

en: ISEVEN(12) returns True
hi: ISEVEN(12)  का परिणाम होगा सही

en: ISEVEN(-7) returns False
hi: ISEVEN(-7)  का परिणाम होगा गलत

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
hi: फ़ंक्शन ISERROR() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर किसी तरह की त्रुटि होगी. अन्यथा यह गलत बताएगा.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
hi: फ़ंक्शन ISNA() का परिणाम सही बताएगा यदि पैरामीटर N/A त्रुटि होगा. अन्यथा यह गलत बताएगा.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
hi: फ़ंक्शन NA() स्थिर त्रुटि मूल्य बताता है, N/A.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
hi: TYPE(A1) का परिणाम होगा 2, यदि A1 में "पाठ" होगा

en: TYPE(-7) returns 1
hi: TYPE(-7)  का परिणाम होगा 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
hi: TYPE(A2) का परिणाम होगा 1, यदि A2 में होगा- "=CURRENTDATE()"

en: Logical
hi: लॉजिकल

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
hi: फ़ंक्शन FALSE() बूलिए मूल्य को बताता है - गलत

en: FALSE() returns FALSE
hi: FALSE()  का परिणाम होगा FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
hi: फ़ंक्शन TRUE() बूलिए मूल्य को बताता है - सही

en: TRUE() returns TRUE
hi: TRUE()  का परिणाम होगा TRUE

en: Boolean values
hi: बूलिए मान

en: AND(value;value;...)
hi: AND(मूल्य;मूल्य;...)

en: AND(true;true;true) returns True
hi: AND(true;true;true)  का परिणाम होगा True

en: AND(true;false) returns False
hi: AND(true;false)  का परिणाम होगा False

en: OR(value;value;...)
hi: OR(मूल्य;मूल्य;...)

en: OR(false;false;false) returns False
hi: OR(false;false;false)  का परिणाम होगा False

en: OR(true;false) returns True
hi: OR(true;false)  का परिणाम होगा True

en: NAND(value;value;...)
hi: NAND(मूल्य;मूल्य;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
hi: NAND(true;false;false)  का परिणाम होगा True

en: NAND(true;true) returns False
hi: NAND(true;true)  का परिणाम होगा False

en: NOR(value;value;...)
hi: NOR(मूल्य;मूल्य;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
hi: NOR(true;false;false)  का परिणाम होगा False

en: NOR(false;false) returns True
hi: NOR(false;false) का परिणाम होगा True

en: XOR(value;value;...)
hi: XOR(मूल्य;मूल्य;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
hi: XOR(false;false;false) का परिणाम होगा True

en: Boolean value
hi: बूलिए मान

en: NOT(bool)
hi: NOT(बूलिए)

en: NOT(false) returns True
hi: NOT(false)  का परिणाम होगा True

en: NOT(true) returns False
hi: NOT(true)  का परिणाम होगा False

en: Condition
hi: स्थिति

en: If true
hi: यदि सही है

en: If false
hi: यदि गलत है

en: IF(condition;if_true;if_false)
hi: IF(शर्त;यदि_सही है;यदि_गलत है)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
hi: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3)  का परिणाम होगा 3

en: Math
hi: गणित

en: Function
hi: फंक्शन

en: SUBTOTAL(function; value)
hi: SUBTOTAL(फ़ंक्शन; मूल्य)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
hi: यदि A1:A5 में हों 7, 24, 23, 56 तथा 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
hi: SUBTOTAL(1; A1:A5)  का परिणाम होगा 23.8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
hi: SUBTOTAL(4; A1:A5)  का परिणाम होगा 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
hi: SUBTOTAL(9; A1:A5) का परिणाम होगा 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
hi: SUBTOTAL(11; A1:A5) का परिणाम होगा 307.76

en: X the independent variable of the power series
hi: X पावर श्रेणी का स्वतंत्र वेरिएबल

en: N the initial power to which X is to be raised
hi: N आरंभिक घात जिसे X पर लगाया जाएगा

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
hi: फ़ंक्शन SERIESSUM() पावर श्रेणी के योग को बताता है.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
hi: SERIESSUM( X; N; M; कोएफ़िशिएंट)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
hi: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) का परिणाम होगा 9

en: LCM(value; value)
hi: LCM(मूल्य; मूल्य)

en: LCM(6;4) returns 12
hi: LCM(6;4)  का परिणाम होगा 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
hi: LCM(1.5;2.25)  का परिणाम होगा 4.5

en: LCM(2;3;4) returns 12
hi: LCM(2;3;4)  का परिणाम होगा 12

en: Third number
hi: तृतीय संख्या

en: GCD(value; value)
hi: GCD(मूल्य; मूल्य)

en: GCD(6;4) returns 2
hi: GCD(6;4)  का परिणाम होगा 2

en: GCD(10;20) returns 10
hi: GCD(10;20)  का परिणाम होगा 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
hi: GCD(20;15;10)  का परिणाम होगा 5

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
hi: प्रायः सभी तंत्रों में, यह परिणाम देता है: 2^-52=2.2204460492503131e-16

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
hi: POWER(x;y) फ़ंक्शन x घात y का मूल्य बताता है.

en: POWER(value;value)
hi: POWER(मूल्य;मूल्य)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
hi: POWER(1.2;3.4) बराबर है: 1.8572

en: POWER(2;3) equals 8
hi: POWER(2;3) बराबर है: 8

en: POW(value;value)
hi: POW(मूल्य;मूल्य)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
hi: POW(1.2;3.4) बराबर है: 1.8572

en: POW(2;3) equals 8
hi: POW(2;3) बराबर है: 8

en: EVEN(value)
hi: EVEN(मूल्य)

en: EVEN(1.2) returns 2
hi: EVEN(1.2)  का परिणाम होगा 2

en: EVEN(2) returns 2
hi: EVEN(2)  का परिणाम होगा 2

en: Precision
hi: परिशुद्धता

en: TRUNC(value; precision)
hi: TRUNC(मूल्य; परिशुद्धता)

en: TRUNC(1.2) returns 1
hi: TRUNC(1.2)  का परिणाम होगा 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
hi: TRUNC(213.232; 2)  का परिणाम होगा 213.23

en: ODD(value)
hi: ODD(मूल्य)

en: ODD(1.2) returns 3
hi: ODD(1.2)  का परिणाम होगा 3

en: ODD(2) returns 3
hi: ODD(2) का परिणाम होगा 3

en: ODD(-2) returns -3
hi: ODD(-2)  का परिणाम होगा -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
hi: फ़ंक्शन GAMMA() गामा फ़ंक्शन मूल्य बताता है.

en: GAMMA(value)
hi: GAMMA(मूल्य)

en: GAMMA(1) returns 1
hi: GAMMA(1)  का परिणाम होगा 1

en: MOD(value;value)
hi: MOD(मूल्य;मूल्य)

en: MOD(12;5) returns 2
hi: MOD(12;5) का परिणाम होगा 2

en: MOD(5;5) returns 0
hi: MOD(5;5)  का परिणाम होगा 0

en: SIGN(value)
hi: SIGN(मूल्य)

en: SIGN(5) equals 1
hi: SIGN(5) बराबर है: 1

en: SIGN(0) equals 0
hi: SIGN(0) बराबर है: 0

en: SIGN(-5) equals -1
hi: SIGN(-5) बराबर है: -1

en: This function multiplies each value by -1.
hi: यह फ़ंक्शन प्रत्येक मूल्य को -1 से गुणा करता है.

en: INV(value)
hi: INV(मूल्य)

en: INV(-5) equals 5
hi: INV(-5) बराबर है: 5

en: INV(5) equals -5
hi: INV(5) बराबर है: -5

en: INV(0) equals 0
hi: INV(0) बराबर है: 0

en: COUNT(value;value;value...)
hi: COUNT(मूल्य;मूल्य;मूल्य...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
hi: COUNT(-5;"KSpread";2)  का परिणाम होगा 2

en: COUNT(5) returns 1
hi: COUNT(5)  का परिणाम होगा 1

en: COUNTA(value;value;value...)
hi: COUNTA(मूल्य;मूल्य;मूल्य...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
hi: COUNTA(-5;"KSpread";2)  का परिणाम होगा 3

en: COUNTA(5) returns 1
hi: COUNTA(5)  का परिणाम होगा 1

en: Cell range
hi: कक्ष सीमा

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
hi: यह फ़ंक्शन सीमा के भीतर सभी रिक्त कक्षों की गिनती बताता है.

en: COUNTBLANK(range)
hi: COUNTBLANK(सीमा)

en: Range
hi: सीमा

en: Criteria
hi: मापदण्ड

en: COUNTIF(range;criteria)
hi: COUNTIF(सीमा;मापदण्ड)

en: A floating point value
hi: फ्लोटिंग पाइंट मान

en: FACT(number)
hi: FACT(संख्या)

en: FACT(10) returns 3628800
hi: FACT(10)  का परिणाम होगा 3628800

en: FACT(0) returns 1
hi: FACT(0) का परिणाम होगा 1

en: FACTDOUBLE(number)
hi: FACTDOUBLE(संख्या)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
hi: FACTDOUBLE(6)  का परिणाम होगा 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
hi: FACTDOUBLE(7) का परिणाम होगा 105

en: SUM(value;value;...)
hi: SUM(मूल्य;मूल्य;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
hi: SUM(12;5;7) बराबर है: 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
hi: SUM(12.5;2) बराबर है: 14.5

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
hi: SUMA(12;5; 7) बराबर है: 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
hi: SUMA(12.5; 2; TRUE) बराबर है: 15.5

en: Check range
hi: जांच सीमा

en: Sum range
hi: योग सीमा

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
hi: SUMIF(जांचसीमा;मापदण्ड;योगसीमा)

en: PRODUCT(value;value;...)
hi: PRODUCT(मूल्य;मूल्य;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
hi: PRODUCT(3;5;7) बराबर है: 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
hi: PRODUCT(12.5;2) बराबर है: 25

en: KPRODUCT(value;value;...)
hi: KPRODUCT(मूल्य;मूल्य;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
hi: KPRODUCT(3;5;7) बराबर है: 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
hi: KPRODUCT(12.5;2) बराबर है: 25

en: G_PRODUCT(value;value;...)
hi: G_PRODUCT(मूल्य;मूल्य;...)

en: DIV(value;value;...)
hi: DIV(मूल्य;मूल्य;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
hi: DIV(20;2;2)  का परिणाम होगा 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
hi: DIV(25;2.5) का परिणाम होगा 10

en: SUMSQ(value;value;...)
hi: SUMSQ(मूल्य;मूल्य;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
hi: SUMSQ(12;5;7) बराबर है: 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
hi: SUMSQ(12.5;2) बराबर है: 173

en: MAX(value;value;...)
hi: MAX(मूल्य;मूल्य;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
hi: MAX(12;5; 7) का परिणाम होगा 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
hi: MAX(12.5; 2) का परिणाम होगा 12.5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
hi: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) का परिणाम होगा 0.5

en: MAXA(value;value;...)
hi: MAXA(मूल्य;मूल्य;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
hi: MAXA(12;5; 7) का परिणाम होगा 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
hi: MAXA(12.5; 2) का परिणाम होगा 12.5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
hi: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) का परिणाम होगा 1

en: MIN(value;value;...)
hi: MIN(मूल्य;मूल्य;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
hi: MIN(12;5; 7) का परिणाम होगा 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
hi: MIN(12.5; 2) का परिणाम होगा 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
hi: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) का परिणाम होगा 0.4

en: MINA(value;value;...)
hi: MINA(मूल्य;मूल्य;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
hi: MINA(12;5; 7) का परिणाम होगा 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
hi: MINA(12.5; 2) का परिणाम होगा 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
hi: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) का परिणाम होगा 0.

en: MULTIPLY(value;value;...)
hi: MULTIPLY(मूल्य;मूल्य;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
hi: MULTIPLY(12;5;7) बराबर है: 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
hi: MULTIPLY(12.5;2) बराबर है: 25

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
hi: MULTINOMIAL(मूल्य;मूल्य;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
hi: MULTINOMIAL(3;4;5) बराबर है: 27720

en: SQRT(9) equals 3
hi: SQRT(9) बराबर है: 3

en: SQRT(-9) is an error
hi: SQRT(-9) यह त्रुटि है

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
hi: SQRTPI(2) बराबर है: 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
hi: फ़ंक्शन LN(), x का नेचुरल लॉगरिद्म बताता है.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
hi: LN(0.8) बराबर है: -0.22314355

en: LN(0) equals -inf
hi: LN(0) बराबर है: -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
hi: फ़ंक्शन LOGn(), x का बेस n लॉगरिद्म बताता है.

en: LOGn(value;base)
hi: LOGn(मूल्य;आधार)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
hi: LOGn(12;10) बराबर है: 1.07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
hi: LOGn(12;2) बराबर है: 3.5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
hi: फ़ंक्शन ROOTN(),  x का n वां गैर-ऋणात्मक वर्ग बताता है.

en: ROOTN(9;2) equals 3
hi: ROOTN(9;2) बराबर है: 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
hi: CUR() फ़ंक्शन x का गैर-ऋणात्मक घन (क्यूब रूट) बताता है.

en: CUR(27) equals 3
hi: CUR(27) बराबर है: 3

en: A floating point value, greater than zero
hi: फ़्लोटिंग पाइंट मूल्य, इसे शून्य से अधिक होना चाहिए

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
hi: LOG() फ़ंक्शन x का बेस-10 लॉगरिद्म बताता है.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
hi: LOG(0.8) बराबर है: -0.09691001

en: LOG(0) is an error.
hi: LOG(0) यह एक त्रुटि है.

en: A positive floating point value
hi: धनात्मक फ्लोटिंग पाइंट मूल्य

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
hi: LOG10() फ़ंक्शन आर्गुमेंट का बेस-10 लॉगरिद्म बताता है.

en: LOG10(10) equals 1.
hi: LOG10(10) बराबर है: 1.

en: LOG10(0) is an error.
hi: LOG10(0) यह एक त्रुटि है.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
hi: LOG2() फ़ंक्शन x का बेस-2 लॉगरिद्म बताता है.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
hi: LOG2(0.8) बराबर है: -0.32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
hi: LOG2(0) बराबर है: -inf.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
hi: EXP(9) बराबर है: 8 103.08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
hi: EXP(-9) बराबर है: 0.00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
hi: CEIL(12.5) बराबर है: 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
hi: CEIL(-12.5) बराबर है: -12

en: Significance (optional)
hi: सिगनीफिकेंस (वैकल्पिक)

en: Mode (optional)
hi: मोड (वैकल्पिक)

en: CEILING(12.5) equals 13
hi: CEILING(12.5) बराबर है: 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
hi: CEILING(6.43; 4) बराबर है: 8

en: FLOOR(12.5) equals 12
hi: FLOOR(12.5) बराबर है: 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
hi: FLOOR(-12.5) बराबर है: -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
hi: FLOOR(5; 2) बराबर है: 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
hi: FLOOR(5; 2.2) बराबर है: 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
hi: ABS() फ़ंक्शन x के फ्लोटिंग पाइंट संख्या का निरपेक्ष मान बताता है.

en: ABS(12.5) equals 12.5
hi: ABS(12.5) बराबर है: 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
hi: ABS(-12.5) बराबर है: 12.5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
hi: INT() फ़ंक्शन मूल्य का अंकीय भाग बताता है.

en: INT(12.55) equals 12
hi: INT(12.55) बराबर है: 12

en: INT(15) equals 15
hi: INT(15) बराबर है: 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
hi: RAND() फ़ंक्शन ० तथा १ के बीच का स्यूडो रैंडम संख्या बताता है.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
hi: RAND() बराबर है, उदाहरण के लिए 0.78309922...

en: A floating point value (greater 0)
hi: फ्लोटिंग पाइंट मूल्य (० से अधिक)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
hi: RANDEXP() फ़ंक्शन एक्सपोनेंशियली-डिस्ट्रीब्यूटेड स्यूडो रैंडम संख्या बताता है

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
hi: RANDPOISSON() फ़ंक्शन पॉइसान-डिस्ट्रीब्यूटेड स्यूडो रैंडम संख्या बताता है

en: A floating point value (between 0 and 1)
hi: फ्लोटिंग पाइंट मूल्य (० तथा १ के मध्य)

en: Trials (greater 0)
hi: ट्रायल (बड़ा 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
hi: RANDBINOM() फ़ंक्शन बाइनॉमियली-डिस्ट्रीब्यूटेड स्यूडो रैंडम संख्या बताता है

en: Failures (greater 0)
hi: फ़ेल्योर (बड़ा 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
hi: RANDNEGBINOM() फ़ंक्शन ऋणात्मक बाइनॉमियली-डिस्ट्रीब्यूटेड स्यूडो रैंडम संख्या बताता है

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
hi: RANDBERNOULLI() फ़ंक्शन बरनौली-डिस्ट्रीब्यूटेड स्यूडो रैंडम संख्या बताता है.

en: Mean value of the normal distribution
hi: सामान्य वितरण में औसत मान

en: Dispersion of the normal distribution
hi: सामान्य वितरण का डिस्पर्सन

en: Bottom value
hi: निचला मान

en: Top value
hi: शीर्ष मान

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
hi: RANDBETWEEN(निचला;शीर्ष)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
hi: RANDBETWEEN(12;78) बराबर है, उदाहरण के लिए 61.0811...

en: Multiple
hi: मल्टीपल

en: MROUND(value; multiple)
hi: MROUND(मूल्य; मल्टीपल)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
hi: MROUND(1.252; 0.5) बराबर है: 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
hi: MROUND(-1.252; -0.5) बराबर है: -1.5

en: Digits
hi: अंक

en: ROUND(value;[digits])
hi: ROUND(मूल्य;[अंक])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
hi: ROUND(1.252;2) बराबर है: 1.25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
hi: ROUND(-1.252;2) बराबर है: -1.25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
hi: ROUND(1.258;2) बराबर है: 1.26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
hi: ROUND(-12.25;-1) बराबर है: -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
hi: ROUND(-1.252;0) बराबर है: -1

en: ROUNDUP(value;[digits])
hi: ROUNDUP(मूल्य;[अंक])

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
hi: ROUNDUP(1.252;2) बराबर है: 1.26

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
hi: ROUNDDOWN(मूल्य;[अंक])

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
hi: ROUNDDOWN(1.252;2) बराबर है: 1.25

en: Nth term
hi: Nवां टर्म

en: FIB(9) returns 34
hi: FIB(9) का परिणाम होगा 34

en: FIB(26) returns 121393
hi: FIB(26) का परिणाम होगा 121393

en: Numerator
hi: अंश

en: Denumerator
hi: डीन्यूमरेटर

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
hi: QUOTIENT फ़ंक्शन अंश/हर का अंकीय भाग बताता है

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
hi: QUOTIENT(अंश;हर)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
hi: QUOTIENT(21;4) का परिणाम होगा 5

en: MDETERM(matrix)
hi: MDETERM(मैट्रिक्स)

en: First matrix
hi: प्रथम मैट्रिक्स

en: Second matrix
hi: द्वितीय मेट्रिक्स

en: Matrix
hi: माट्रिक्स

en: Calculates the inverse of the matrix.
hi: मैट्रिक्स का उलटा गणना करता है.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
hi: इनवर्टिबल मैट्रिक्स में नॉन जीरो डिटरमिनेंट होते हैं.

en: MINVERSE(matrix)
hi: MINVERSE(मैट्रिक्स)

en: MINVERSE(A1:C3)
hi: मMINVERSE(A1:C3)

en: Dimension
hi: आयाम

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
hi: दिए गए आयाम का यूनिटी माट्रिक्स बनाता है.

en: MUNIT(dimension)
hi: MUNIT(आयाम)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
hi: MUNIT(3) 3x3 का इकाई मैट्रिक्स बनाता है

en: TRANSPOSE(matrix)
hi: TRANSPOSE(मैट्रिक्स)

en: Lookup & Reference
hi: लुकअप & संदर्भ

en: Row number
hi: पंक्ति संख्या

en: Column number
hi: स्तम्भ संख्या

en: Absolute number (optional)
hi: निरपेक्ष संख्या (वैकल्पिक)

en: A1 style (optional)
hi: A1 शैली (वैकल्पिक)

en: Sheet name
hi: शीट नाम

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
hi: शीट नाम वह पाठ है जो शीट का नाम निर्धारित करता है.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
hi: ADDRESS(पंक्ति; स्तम्भ; निरपेक्ष; शैली; शीट नाम)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
hi: ADDRESS(6; 4) का परिणाम होगा $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
hi: ADDRESS(6; 4; 2) का परिणाम होगा D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
hi: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") का परिणाम होगा Sheet1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
hi: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") का परिणाम होगा Sheet1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
hi: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") का परिणाम होगा Sheet1!D6

en: AREAS(reference)
hi: AREAS(संदर्भ)

en: AREAS(A1) returns 1
hi: AREAS(A1) का परिणाम होगा 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
hi: AREAS((A1; A2:A4)) का परिणाम होगा 2

en: Index
hi: निर्देशिका

en: Arguments
hi: आर्गुमेंट्स

en: Returns the parameter specified by the index.
hi: सूचीपृष्ठ द्वारा निर्धारित पैरामीटर बताता है.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
hi: CHOOSE(इंडेक्स; पैरामीटर1; पैरामीटर2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
hi: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") का परिणाम होगा "1st"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
hi: CHOOSE(2; 3; 2; 4) का परिणाम होगा 2

en: COLUMN(reference)
hi: COLUMN(संदर्भ)

en: COLUMN(A1) returns 1
hi: COLUMN(A1) का परिणाम होगा 1

en: COLUMN(D2) returns 4
hi: COLUMN(D2) का परिणाम होगा 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
hi: COLUMNS फ़ंक्शन किसी संदर्भ में स्तम्भों की संख्या बताता है.

en: COLUMNS(reference)
hi: COLUMNS(संदर्भ)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
hi: COLUMNS(A1:C3) का परिणाम होगा 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
hi: COLUMNS(D2) का परिणाम होगा 1

en: Row
hi: पंक्ति

en: Column
hi: स्तम्भ

en: INDEX(cell, row, column)
hi: INDEX(कक्ष, पंक्ति, स्तम्भ)

en: INDEX(range, row, column)
hi: INDEX(सीमा, पंक्ति, स्तम्भ)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
hi: INDEX(A1:C3;2;2), का परिणाम होगा B2 की सामग्री

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
hi: INDEX(A1;2;2), यदि A1 ऐरे गणना का परिणाम है, इसके (2,2) तत्व को बताता है.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
hi: INDIRECT(संदर्भपाठ, a1 शैली)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
hi: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => का परिणाम होगा 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
hi: INDIRECT("A1"), A1 की सामग्री बताता है

en: ROW(reference)
hi: ROW(संदर्भ)

en: ROW(A1) returns 1
hi: ROW(A1) का परिणाम होगा 1

en: ROW(D2) returns 2
hi: ROW(D2) का परिणाम होगा 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
hi: ROWS फ़ंक्शन किसी संदर्भ में पंक्तियों की संख्या बताता है.

en: ROWS(reference)
hi: ROWS(संदर्भ)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
hi: ROWS(A1:C3) का परिणाम होगा 3

en: ROWS(D2) returns 1
hi: ROWS(D2) का परिणाम होगा 1

en: Lookup value
hi: लुकअप मान

en: Lookup vector
hi: लुकअप सदिश

en: Result vector
hi: परिणाम सदिश

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
hi: LOOKUP(मूल्य; लुकअप वेक्टर; परिणाम वेक्टर)

en: Data source
hi: डाटा स्रोत

en: Sorted (optional)
hi: भंडारित (वैकल्पिक)

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
hi: HLOOKUP(लुकअप मूल्य; डाटा स्रोत; पंक्ति; छांटा गया)

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
hi: VLOOKUP(लुकअप मूल्य; डाटा स्रोत; स्तम्भ; छांटागया)

en: Statistical
hi: सांख्यिकीय

en: Floating point values
hi: फ़्लोटिंग पाइंट मूल्य

en: AVEDEV(value;value;...)
hi: AVEDEV(मूल्य;मूल्य;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
hi: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) का परिणाम होगा 7.84

en: AVERAGE(value;value;...)
hi: AVERAGE(मूल्य;मूल्य;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
hi: AVERAGE(12;5;7) बराबर है: 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
hi: AVERAGE(12.5;2) बराबर है: 7.25

en: String values
hi: वाक्यांश मूल्य

en: AVERAGEA(value;value;...)
hi: AVERAGEA(मूल्य;मूल्य;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
hi: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) का परिणाम होगा 18.94

en: Alpha parameter
hi: अल्फ़ा पैरामीटर

en: Beta parameter
hi: बीटा पैरामीटर

en: Start
hi: प्रारंभ

en: End
hi: अंत

en: Cumulative
hi: क्युमुलेटिव

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
hi: BETADIST() फ़ंक्शन संचयमान बीटा संभाव्यता घनत्व फ़ंक्शन बताता है.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
hi: BETADIST(संख्या;अल्फ़ा;बीटा;प्रारंभ;अंत;[cumulative=TRUE])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
hi: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) बराबर है: 0.675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
hi: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) बराबर है: 0.537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
hi: फ़ंक्शन BETAINV()  इसका व्युत्क्रम बताता है- BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
hi: BETAINV(संख्या;अल्फ़ा;बीटा [; start=0 [; end=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
hi: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) बराबर है: 0.1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
hi: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) बराबर है: 0.3

en: Degrees of freedom
hi: डिग्री ऑफ़ फ्रीडम

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
hi: CHIDIST(संख्या;डिग्री_फ़्रीडम)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
hi: CHIDIST(13.27;5) का परिणाम होगा0.021

en: Total number of elements
hi: एलिमेंटों की कुल संख्या

en: Number of elements to choose
hi: चुनने के लिए एलिमेंटों की संख्या

en: COMBIN(total;chosen)
hi: COMBIN(कुल;चयनित)

en: COMBIN(12;5) returns 792
hi: COMBIN(12;5) का परिणाम होगा 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
hi: COMBIN(5;5) का परिणाम होगा 1

en: Level of the confidence interval
hi: कॉन्फ़िडेस अंतराल का स्तर

en: Standard deviation for the total population
hi: कुल पॉपुलेशन का मानक विचलन

en: Size of the total population
hi: कुल पापुलेशन का आकार

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
hi: CONFIDENCE() फ़ंक्शन किसी पॉपुलेशन औसत का कॉन्फ़िडेंस अंतराल बताता है.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
hi: CONFIDENCE(अल्फ़ा;मानकविचलन;आकार)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
hi: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) बराबर है: 0.294059

en: Cell range of values
hi: मूल्यों के कक्ष सीमा

en: Second cell range of values
hi: मूल्यों के दूसरे कक्ष सीमा

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
hi: CORREL() फ़ंक्शन दो कक्षों के कोरीलेशन कोएफ़िशिएंट की गणना करता है.

en: CORREL(range1; range2)
hi: CORREL(सीमा1; सीमा2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
hi: COVAR() फ़ंक्शन दो कक्ष सीमाओं के कोवेरिएंस की गणना करता है.

en: COVAR(range1; range2)
hi: COVAR(सीमा1; सीमा2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
hi: DEVSQ() फ़ंक्शन विचलनों के वर्गों के योग की गणना करता है.

en: DEVSQ(value; value;...)
hi: DEVSQ(मूल्य;मूल्य;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
hi: DEVSQ(21; 33; 54; 23) का परिणाम होगा 684.75

en: Lambda parameter
hi: लैम्ब्डा पैरामीटर

en: 0 = density, 1 = distribution
hi: 0 = घनत्व, 1 = वितरण

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
hi: फ़ंक्शन EXPONDIST() एक्सपोनेंशियल वितरण बताता है.

en: The lambda parameter must be positive.
hi: लैम्ब्डा पैरामीटर धनात्मक होना चाहिए.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
hi: Cumulative = 0 घनत्व फ़ंक्शन की गणना करता है; cumulative = 1 वितरण की गणना करता है.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
hi: EXPONDIST(संख्या;लैम्ब्डा;संचयमान)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
hi: EXPONDIST(3;0.5;0) बराबर है: 0.111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
hi: EXPONDIST(3;0.5;1) बराबर है: 0.776870

en: Degrees of freedom 1
hi: डिग्री ऑफ़ फ्रीडम १

en: Degrees of freedom 2
hi: डिग्री ऑफ़ फ्रीडम २

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
hi: फ़ंक्शन FDIST() एफ़-वितरण बताता है.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
hi: FDIST(संख्या;डिग्री_फ्रीडम_1;डिग्री_फ्रीडम_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
hi: FDIST(0.8;8;12) यील्ड्स 0.61

en: Number r1
hi: संख्या r1

en: Number r2
hi: संख्या r2

en: FINV(number; r1; r2)
hi: FINV(संख्या; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
hi: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) बराबर है: 0.1

en: FISHER(number)
hi: FISHER(संख्या)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
hi: FISHER(0.2859) बराबर है: 0.294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
hi: FISHER(0.8105) बराबर है: 1.128485

en: FISHERINV(number)
hi: FISHERINV(संख्या)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
hi: FISHERINV(0.2859) बराबर है: 0.278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
hi: FISHERINV(0.8105) बराबर है: 0.669866

en: Floating point values, that should be counted.
hi: फ्लोटिंग पाइंट मूल्य, जिन्हें गिनना है.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
hi: फ़्लोटिंग पाइंट मूल्य, अंतराल के ऊपरी सीमाओं का प्रतिनिधित्व करता है.

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
hi: FREQUENCY(सीमा डाटा; सीमा बिन्स)

en: Cumulated flag
hi: संचयमान फ्लैग

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
hi: फ़ंक्शन GAMMADIST() गामा वितरण बताता है

en: The first three parameters must be positive.
hi: प्रथम तीन पैरामीटर धनात्मक होना चाहिए.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
hi: GAMMADIST(संख्या;अल्फ़ा;बीटा;संचयमान)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
hi: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) बराबर है: 0.995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
hi: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) बराबर है: 0.017179

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
hi: GAMMAINV(संख्या;अल्फ़ा;बीटा)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
hi: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) बराबर है: 0.1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
hi: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) बराबर है: 0.3

en: GAUSS(value)
hi: GAUSS(मूल्य)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
hi: GAUSS(0.25) बराबर है: 0.098706

en: GEOMEAN(value; value;...)
hi: GEOMEAN(मूल्य;मूल्य;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
hi: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) का परिणाम होगा 30.45886

en: HARMEAN(value; value;...)
hi: HARMEAN(मूल्य;मूल्य;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
hi: HARMEAN(21; 33; 54; 23) का परिणाम होगा 28.588

en: Number of success in the sample
hi: सेंपल में सफलता की संख्या

en: Number of trials
hi: ट्रायल की संख्या

en: Number of success overall
hi: कुल मिलाकर सफलता की संख्या

en: Population size
hi: पापुलेशन आकार

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
hi: HYPGEOMDIST() फ़ंक्शन हायपरजियोमेट्रिक वितरण बताता है.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
hi: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) का परिणाम होगा 0.3522

en: y values (array)
hi: y मूल्य (ऐरे)

en: x values (array)
hi: x मूल्य (ऐरे)

en: KURT(value; value;...)
hi: KURT(मूल्य; मूल्य;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
hi: KURT(21; 33; 54; 23) का परिणाम होगा 1.344239

en: KURTP(value; value;...)
hi: KURTP(मूल्य; मूल्य;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
hi: KURTP(21; 33; 54; 23) का परिणाम होगा -1.021

en: Position (from the largest)
hi: स्थिति (सबसे बड़ा से)

en: LARGE(range; k)
hi: LARGE(सीमा; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
hi: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) का परिणाम होगा 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
hi: फ़ंक्शन LEGACYFDIST() एफ़-वितरण बताता है.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
hi: LEGACYFDIST(संख्या;डिग्री_फ्रीडम_1;डिग्री_फ्रीडम_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
hi: LEGACYFDIST(0.8;8;12) यील्ड्स 0.61

en: Probability
hi: संभाव्यता

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
hi: मानक लॉगरिद्मिक वितरण का औसत मूल्य

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
hi: मानक लॉगरिद्मिक वितरण का मानक विचलन

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
hi: LOGINV() फ़ंक्शन लॉगनॉर्मल संचयमान वितरण का व्युत्क्रम बताता है.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
hi: LOGINV(p; औसत; मानकविचलन)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
hi: LOGINV(0.1;0;1) बराबर है: 0.2776

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
hi: LOGNORMDIST() फ़ंक्शन संचयमान लॉगनॉर्मल वितरण बताता है.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
hi: LOGNORMDIST(संख्या;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
hi: LOGNORMDIST(0.1;0;1) बराबर है: 0.01

en: Floating point value or range of values
hi: फ़्लोटिंग पाइंट मूल्य या मूल्यों की सीमा

en: Floating point values or range of values
hi: फ़्लोटिंग पाइंट मूल्यों या मूल्यों की सीमा

en: MEDIAN(value;value;...)
hi: MEDIAN(मूल्य; मूल्य;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
hi: MEDIAN(12; 5; 5.5) बराबर है: 5.5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
hi: MEDIAN(12; 7; 8;2) बराबर है: 7.5

en: Float
hi: फ्लोट

en: MODE(number; number2; ...)
hi: MODE(संख्या; संख्या2; ...)

en: MODE(range)
hi: MODE(सीमा)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
hi: MODE(12; 14; 12; 15) का परिणाम होगा 12

en: Number of failures
hi: असफलताओं की संख्या

en: Number of successful trials
hi: सफल ट्रायलों की संख्या

en: Probability of success
hi: सफलता की संभाव्यता

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
hi: NEGBINOMDIST() फ़ंक्शन ऋणात्मक बाइनॉमियल वितरण बताता है.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
hi: NEGBINOMDIST(असफलता; सफलता; सफलता_की_संभाव्यता)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
hi: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) का परिणाम होगा 0.152872629

en: Linear middle of the distribution
hi: वितरण का लीनियर मिडिल

en: Standard deviation of the distribution
hi: वितरण का मानक विचलन

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
hi: NORMDIST() फ़ंक्शन सामान्य संचयमान वितरण बताता है

en: MV is the linear middle of the distribution.
hi: वितरण का लीनियर मिडिल है MV.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
hi: वितरण का मानक विचलन है STD.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
hi: K = 0 घनत्व फ़ंक्शन की गणना करता है; K = 1 वितरण की गणना करता है.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
hi: NORMDIST(संख्या;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
hi: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) बराबर है: 0.934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
hi: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) बराबर है: 0.842281

en: Middle value in the normal distribution
hi: सामान्य वितरण में मध्य मान

en: Standard deviation of the normal distribution
hi: सामान्य वितरण का मानक विचलन

en: NORMINV(number;MV;STD)
hi: NORMINV(संख्या;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
hi: NORMINV(0.9;63;5) बराबर है: 69.41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
hi: मूल्य जिस पर मानक सामान्य वितरण की गणना की जानी है

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
hi: NORMSDIST() फ़ंक्शन मानक सामान्य वितरण बताता है

en: NORMSDIST(Number)
hi: NORMSDIST(संख्या)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
hi: NORMSDIST(1) बराबर है: 0.84

en: NORMSINV(Number)
hi: NORMSINV(संख्या)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
hi: NORMSINV(0.908789) का परिणाम होगा 1.3333

en: PEARSON(range1; range2)
hi: PEARSON(सीमा1; सीमा2)

en: Number of elements to permutate
hi: परमुटेट के लिए एलिमेंटों की संख्या

en: PERMUT(total;permutated)
hi: PERMUT(कुल;परमुटेटेड)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
hi: PERMUT(8;5) बराबर है: 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
hi: PERMUT(1;1) बराबर है: 1

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
hi: संख्या जिसके लिए मानक सामान्य वितरण की गणना की जानी है

en: PHI(value)
hi: PHI(मूल्य)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
hi: PHI(0.25) बराबर है: 0.386668

en: Lambda parameter (the middle value)
hi: लैम्ब्डा पैरामीटर (मध्य मान)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
hi: फ़ंक्शन POISSON() पाइसॉन वितरण बताता है.

en: The lambda and number parameters must be positive.
hi: लैम्ब्डा व संख्या पैरामीटर धनात्मक होना चाहिए.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
hi: POISSON(संख्या;लैम्ब्डा;संचयमान)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
hi: POISSON(60;50;0) बराबर है: 0.020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
hi: POISSON(60;50;1) बराबर है: 0.927840

en: Data (array)
hi: डाटा (ऐरे)

en: Order
hi: अनुक्रम

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
hi: RANK() फ़ंक्शन संख्याओं की सूची में किसी संख्या का रैंक बताता है.

en: Order specifies how to rank the numbers:
hi: अनुक्रम निर्धारित करता है कि संख्याओं को कैसे रैंक दें:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
hi: यदि ० छोड़ा गया है तो डाटा अवरोहण क्रम में रैंक दिया गया है.

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
hi: RANK (2;{1;2;3}) बराबर है: 2

en: known Y (array)
hi: ज्ञात Y (ऐरे)

en: known X (array)
hi: ज्ञात X (ऐरे)

en: RSQ(known Y; known X)
hi: RSQ(ज्ञात Y; ज्ञात X)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
hi: SKEW() फ़ंक्शन किसी वितरण के स्क्यूनेस का एस्टीमेट बताता है

en: SKEW(number; number2; ...)
hi: SKEW(संख्या; संख्या2; ...)

en: SKEW(range)
hi: SKEW(सीमा)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
hi: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) का परिणाम होगा 0.9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
hi: SKEWP() फ़ंक्शन किसी वितरण का पापुलेशन स्क्यूनेस बताता है.

en: SKEWP(number; number2; ...)
hi: SKEWP(संख्या; संख्या2; ...)

en: SKEWP(range)
hi: SKEWP(सीमा)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
hi: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) का परिणाम होगा 0.6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
hi: SLOPE() फ़ंक्शन लीनियर रीग्रेशन लाइन के स्लोप की गणना करता है

en: Position (from the smallest)
hi: Position (सबसे छोटा से)

en: SMALL(range; k)
hi: SMALL(सीमा; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
hi: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) का परिणाम होगा 1

en: Number to be normalized
hi: संख्या जिसे नॉर्मलाइज किया जाना है

en: Mean of the distribution
hi: वितरण का औसत

en: Standard deviation
hi: मानक विचलन

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
hi: STANDARDIZE() फ़ंक्शन नार्मलाइज्ड मूल्य की गणना करता है.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
hi: STANDARDIZE(x; औसत, मानकविचलन)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
hi: STANDARDIZE(4; 3; 7) का परिणाम होगा 0.1429

en: STDEV(value;value;...)
hi: STDEV(मूल्य;मूल्य;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
hi: STDEV(6;7;8) बराबर है: 1

en: STDEVA(value;value;...)
hi: STDEVA(मूल्य;मूल्य;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
hi: STDEVA(6; 7; A1; 8) बराबर है: 1, यदि A1 रिक्त है

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
hi: STDEVA(6; 7; A1; 8) बराबर है: 3.109, यदि A1, TRUE है

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
hi: STDEVP() फ़ंक्शन सम्पूर्ण पापुलेशन के आधार पर मानक विचलन बताता है.

en: STDEVP(value;value;...)
hi: STDEVP(मूल्य;मूल्य;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
hi: STDEVP(6;7;8) बराबर है: 0.816497...

en: STDEVPA(value;value;...)
hi: STDEVPA(मूल्य;मूल्य;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
hi: STDEVPA(6; 7; A1; 8) बराबर है: 0.816497..., यदि A1 रिक्त है

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
hi: STDEVPA(6; 7; A1; 8) बराबर है: 2.69..., यदि A1, TRUE है

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
hi: STDEVPA(6; 7; A1; 8) बराबर है: 3.11..., यदि A1, FALSE है

en: Value (array)
hi: मूल्य (ऐरे)

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
hi: SUMPRODUCT(ऐरे1;ऐरे2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
hi: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 तथा B2=5, का परिणाम होगा 31

en: SUMX2PY2(array1;array2)
hi: SUMX2PY2(ऐरे1;ऐरे2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
hi: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 तथा B2=5, का परिणाम होगा 63

en: SUMX2MY2(array1;array2)
hi: SUMX2MY2(ऐरे1;ऐरे2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
hi: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2)  A1=2, A2=5, B1=3 तथा B2=5 के साथ इसका परिणाम होगा -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
hi: टी-वितरण के लिए फ्रीडम की डिग्री

en: Mode (1 or 2)
hi: मोड (1 या 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
hi: फ़ंक्शन TDIST() टी-वितरण बताता है.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
hi: Mode = 1 वन-टेल्ड जांच बताता है, Mode = 2 टू-टेल्ड जांच बताता है.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
hi: TDIST(संख्या;डिग्री_फ्रीडम;मोड)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
hi: TDIST(12;5;1) का परिणाम होगा 0.000035

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
hi: अवरोध: COUNT(ज्ञातY) = COUNT(ज्ञातX).

en: dataSet
hi: डाटासेट

en: cutOffFraction
hi: कटऑफ़फ्रेक्शन

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
hi: TRIMMEAN(डाटासेट; कटऑफ़फ्रेक्शन)

en: VAR(value;value;...)
hi: VAR(मूल्य;मूल्य;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
hi: VAR(12;5;7) बराबर है: 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
hi: VAR(15;80;3) बराबर है: 1716.333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
hi: VAR(6;7;8) बराबर है: 1

en: VARA(value;value;...)
hi: VARA(मूल्य;मूल्य;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
hi: VARA(12;5;7) बराबर है: 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
hi: VARA(15;80;3) बराबर है: 1716.333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
hi: VARA(6;7;8) बराबर है: 1

en: VARIANCE(value;value;...)
hi: VARIANCE(मूल्य;मूल्य;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
hi: VARIANCE(12;5;7) बराबर है: 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
hi: VARIANCE(15;80;3) बराबर है: 1716.333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
hi: VARIANCE(6;7;8) बराबर है: 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
hi: फ़ंक्शन VARP() संपूर्ण पॉपुलेशन पर आधारित वेरिएंस की गणना करता है.

en: VARP(value;value;...)
hi: VARP(मूल्य;मूल्य;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
hi: VARP(12;5;7) बराबर है: 8.666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
hi: VARP(15;80;3) बराबर है: 1144.22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
hi: VARP(6;7;8) बराबर है: 0.6666667...

en: VARPA(value;value;...)
hi: VARPA(मूल्य;मूल्य;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
hi: VARPA(12;5;7) बराबर है: 8.666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
hi: VARPA(15;80;3) बराबर है: 1144.22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
hi: VARPA(6;7;8) बराबर है: 0.6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
hi: फ़ंक्शन WEIBULL()  वेइबुल वितरण बताता है.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
hi: WEIBULL(संख्या;अल्फ़ा;बीटा;संचयमान)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
hi: WEIBULL(2;1;1;0) बराबर है: 0.135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
hi: WEIBULL(2;1;1;1) बराबर है: 0.864665

en: x (array)
hi: x (ऐरे)

en: mean
hi: औसत

en: standardDeviation
hi: मानकविचलन

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
hi: ZTEST(x; औसत; मानकविचलन)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
hi: BINO() फ़ंक्शन बाइनॉमियल वितरण बताता है

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
hi: BINO(ट्रायल;सफलता;सफलता_की_जांच)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
hi: BINO(12;9;0.8) का परिणाम होगा 0.236223201

en: SUMXMY2(array1;array2)
hi: SUMXMY2(ऐरे1;ऐरे2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
hi: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2)  A1=2, A2=5, B1=3 तथा B2=5 के साथ इसका परिणाम होगा 1

en: Probability of failure
hi: असफलता की संभाव्यता

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
hi: INVBINO(ट्रायल;असफलता;असफलता_की_जांच)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
hi: INVBINO(12;3;0.2) का परिणाम होगा 0.236223201

en: GAMMALN(Number)
hi: GAMMALN(संख्या)

en: GAMMALN(2) returns 0
hi: GAMMALN(2) का परिणाम होगा 0

en: Decimals
hi: दशमलव

en: DOLLAR(number;decimals)
hi: DOLLAR(संख्या;दशमलव)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
hi: DOLLAR(1403.77) का परिणाम होगा "$ 1,403.77"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
hi: DOLLAR(-0.123;4) का परिणाम होगा "$-0.1230"

en: No_commas
hi: कोई_विरामचिह्न नहीं

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
hi: FIXED(संख्या;दशमलव;कोई_विरामचिह्न नहीं)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
hi: FIXED(1234.567;1) का परिणाम होगा "1,234.6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
hi: FIXED(1234.567;1;FALSE) का परिणाम होगा "1234.6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
hi: FIXED(44.332) का परिणाम होगा "44.33"

en: Text for which you want to substitute
hi: पाठ जिसके लिए आप बदलना चाहते हैं

en: Part of text you want to replace
hi: पाठ का भाग जिसे आप बदलना चाहते हैं

en: New text which will be replacement
hi: नया पाठ जिससे बदला जाएगा

en: Which occurrence to replace
hi: किस आवृत्ति पर बदलना है

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
hi: SUBSTITUTE(पाठ; पुराना_पाठ; नया_पाठ; इंस्टैंस_संख्या)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
hi: SUBSTITUTE("लागत डाटा";"लागत";"विक्रय") का परिणाम होगा "विक्रय डाटा"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
hi: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) का परिणाम होगा "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
hi: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) का परिणाम होगा "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
hi: पाठ जिसे आप ढूंढना चाहते हैं

en: The text which may contain find_text
hi: पाठ जिसमें पाठ_ढूंढें होना चाहिए

en: Specified index to start the search
hi: ढूंढना प्रारंभ करने के लिए सूचीपृष्ठ निर्धारित करें

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
hi: SEARCH(पाठ_ढूंढें;पाठ_केभीतर;प्रारंभ_संख्या)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
hi: SEARCH("e";"Statements";6) का परिणाम होगा 7

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
hi: SEARCH("मार्जिन";"लाभ मार्जिन") का परिणाम होगा 8

en: T(value)
hi: T(मूल्य)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
hi: T(1.2) का परिणाम होगा "" (रिक्त पाठ)

en: The TEXT() function converts a value to text.
hi: TEXT() फ़ंक्शन दिए गए मूल्य को पाठ में बदलता है.

en: TEXT(value)
hi: TEXT(मूल्य)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
hi: TEXT(1234.56) का परिणाम होगा "1234.56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
hi: TEXT("केस्प्रेड") का परिणाम होगा "केस्प्रेड"

en: String
hi: वाक्याँश

en: PROPER(string)
hi: PROPER(वाक्यांश)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
hi: PROPER("this is a title") का परिणाम होगा "This Is A Title"

en: First string
hi: प्रथम वाक्यांश

en: String to compare with
hi: वाक्यांश जिससे तुलना की जानी है

en: Compare case-sensitive (true/false)
hi: केस सेंसिटिव तुलना करें (सही/गलत)

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
hi: COMPARE(वाक्यांश1; वाक्यांश2; सही|गलत)

en: EXACT(string1;string2)
hi: EXACT(वाक्यांश1;वाक्यांश2)

en: Text which you want to replace some characters
hi: पाठ जिससे आप कुछ अक्षरों को बदलना चाहते हैं

en: Position of the characters to replace
hi: अक्षर की स्थिति जिसे बदलना है

en: Number of characters to replace
hi: अक्षर की संख्या जिसे बदलना है

en: The text that will replace characters in old text
hi: पाठ जो पुराने पाठ में अक्षरों से बदला जाएगा

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
hi: REPLACE() फ़ंक्शन किसी पाठ वाक्यांश के भाग को भिन्न पाठ वाक्यांश से बदलता है.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
hi: REPLACE(पाठ;स्थिति;लंबाई;नया_पाठ)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
hi: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") लौटाता है "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
hi: REPLACE("2002";3;2;"03") का परिणाम होगा "2003"

en: Specifies index to start the search
hi: ढूंढना प्रारंभ करने के लिए सूचीपृष्ठ निर्धारित करता है

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
hi: FIND(पाठ_ढूंढें;पाठ_में;प्रारंभ_संख्या)

en: Source string
hi: स्रोत वाक्यांश

en: Position
hi: स्थिति

en: Length
hi: लंबाई

en: MID(text;position;length)
hi: MID(पाठ;स्थिति;लंबाई)

en: MID(text;position)
hi: MID(पाठ;स्थिति)

en: The LEN() function returns the length of the string.
hi: LEN() फ़ंक्शन किसी वाक्यांश की लंबाई बताता है.

en: LEN(text)
hi: LEN(पाठ)

en: LEN("hello") returns 5
hi: LEN("hello") का परिणाम होगा 5

en: LEN("KSpread") returns 7
hi: LEN("KSpread") का परिणाम होगा 7

en: TRIM(text)
hi: TRIM(पाठ)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
hi: TRIM(" hello  KSpread  ") का परिणाम होगा "hello KSpread"

en: CONCATENATE(value;value;...)
hi: CONCATENATE(मूल्य;मूल्य;...)

en: Number of characters
hi: अक्षरों की संख्या

en: RIGHT(text;length)
hi: RIGHT(पाठ;लंबाई)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
hi: RIGHT("hello";2) का परिणाम होगा "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
hi: RIGHT("KSpread";10) का परिणाम होगा "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
hi: RIGHT("KSpread") का परिणाम होगा "d"

en: LEFT(text;length)
hi: LEFT(पाठ;लंबाई)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
hi: LEFT("hello";2) का परिणाम होगा "he"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
hi: LEFT("KSpread";10) का परिणाम होगा "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
hi: LEFT("KSpread") का परिणाम होगा "K"

en: Count of repetitions
hi: दोहराव की संख्या

en: REPT(text;count)
hi: REPT(पाठ;गिनती)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
hi: REPT("KSpread";3) का परिणाम होगा "KSpreadKSpreadKSpread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
hi: REPT("KSpread";0) का परिणाम होगा ""

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
hi: TOGGLE() फ़ंक्शन अपर केस अक्षरों को लोअर केस तथा लोअर केस अक्षरों को अपर केस में बदलता है.

en: TOGGLE(text)
hi: TOGGLE(पाठ)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
hi: TOGGLE("hello") का परिणाम होगा "HELLO"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
hi: TOGGLE("HELLO") का परिणाम होगा "hello"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
hi: TOGGLE("HeLlO") का परिणाम होगा "hElLo"

en: CLEAN(text)
hi: CLEAN(पाठ)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
hi: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") का परिणाम होगा "HELLO"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
hi: SLEEK() फ़ंक्शन वाक्यांश में सभी रिक्त जगह (स्पेसेस) को हटाता है.

en: SLEEK(text)
hi: SLEEK(पाठ)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
hi: SLEEK("This is  some text ") का परिणाम होगा "Thisissometext"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
hi: UPPER() फ़ंक्शन किसी वाक्यांश को अपरकेस में बदलता है.

en: UPPER(text)
hi: UPPER(पाठ)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
hi: UPPER("hello") का परिणाम होगा "HELLO"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
hi: UPPER("HELLO") का परिणाम होगा "HELLO"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
hi: LOWER() फ़ंक्शन किसी वाक्यांश को लोअरकेस में बदलता है.

en: LOWER(text)
hi: LOWER(पाठ)

en: LOWER("hello") returns "hello"
hi: LOWER("hello") का परिणाम होगा "hello"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
hi: LOWER("HELLO") का परिणाम होगा "hello"

en: Character code
hi: अक्षर कोड

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
hi: CHAR() फ़ंक्शन किसी संख्या द्वारा निर्धारित अक्षर को बताता है.

en: CHAR(code)
hi: CHAR(कोड)

en: CHAR(65) returns "A"
hi: CHAR(65) का परिणाम होगा "A"

en: CODE(text)
hi: CODE(पाठ)

en: CODE("KDE") returns 75
hi: CODE("KDE") का परिणाम होगा 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
hi: पाठ वाक्यांश को जो किसी मूल्य का प्रतिनिधित्व करता है को वास्तविक मूल्य में बदलता है.

en: VALUE(text)
hi: VALUE(पाठ)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
hi: VALUE("14.03") का परिणाम होगा 14.03

en: Searched text
hi: ढूंढे गए पाठ

en: Regular expression
hi: रेग्युलर एक्सप्रेशन

en: Default value (optional)
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य (वैकल्पिक)

en: Back-reference (optional)
hi: बैक रेफ़रेंस (वैकल्पिक)

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
hi: REGEXP(पाठ; रेगएक्सपी; डिफ़ॉल्ट; बैकरेफ़)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
hi: REGEXP("Number is  15.";"[0-9]+") = "15"

en: Replacement
hi: बदला

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
hi: बदलने वाले पाठ से रेगुलर एक्सप्रेशन के सभी मिलान को बदलता है.

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
hi: REGEXPRE(पाठ; रेगु.एक्स; बदलाव)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
hi: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") का परिणाम होगा "num and num and num"

en: UNICODE(text)
hi: UNICODE(पाठ)

en: UNICODE("KDE") returns 75
hi: UNICODE("KDE") का परिणाम होगा 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
hi: UNICHAR() फ़ंक्शन यूनिकोड कोड पाइंट द्वारा निर्धारित अक्षर बताता है

en: UNICHAR(code)
hi: UNICHAR(कोड)

en: UNICHAR(65) returns "A"
hi: UNICHAR(65) का परिणाम होगा "A"

en: Full width characters
hi: पूर्ण चौड़ाई अक्षर

en: ASC(text)
hi: ASC(पाठ)

en: Half-width characters
hi: अर्ध-चौड़ाई अक्षर

en: JIS(text)
hi: JIS(पाठ)

en: Trigonometric
hi: त्रिकोणमिती

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
hi: फ़ंक्शन COS(),  x का कोज्या बताता है, जहाँ x रेडियन में दिया गया है.

en: COS(Float)
hi: COS(फ्लोट)

en: COS(0) equals 1.0
hi: COS(0) बराबर है: 1.0

en: COS(PI()/2) equals 0
hi: COS(PI()/2) बराबर है: 0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
hi: फ़ंक्शन ACOT() किसी दिए गए संख्या का व्युत्क्रम कोटिस्पर्शज्या बताता है.

en: ACOT(Float)
hi: ACOT(फ्लोट)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
hi: ACOT(0) बराबर है: 1.57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
hi: फ़ंक्शन SIN(),  x का ज्या बताता है, जहाँ x रेडियन में दिया गया है.

en: SIN(Float)
hi: SIN(फ्लोट)

en: SIN(0) equals 0
hi: SIN(0) बराबर है: 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
hi: SIN(PI()/2) बराबर है: 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
hi: फ़ंक्शन TAN(),  x का स्पर्शज्या बताता है, जहाँ x रेडियन में दिया गया है.

en: TAN(Float)
hi: TAN(फ्लोट)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
hi: TAN(0.7) बराबर है: 0.84228838

en: TAN(0) equals 0
hi: TAN(0) बराबर है: 0

en: ACOS(Float)
hi: ACOS(फ्लोट)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
hi: ACOS(0.8) बराबर है: 0.6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
hi: ACOS(0) बराबर है: 1.57079633

en: ASIN(Float)
hi: ASIN(फ्लोट)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
hi: ASIN(0.8) बराबर है: 0.92729522

en: ASIN(0) equals 0
hi: ASIN(0) बराबर है: 0

en: ATAN(Float)
hi: ATAN(फ्लोट)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
hi: ATAN(0.8) बराबर है: 0.67474094

en: ATAN(0) equals 0
hi: ATAN(0) बराबर है: 0

en: COSH(Float)
hi: COSH(फ्लोट)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
hi: COSH(0.8) बराबर है: 1.33743495

en: COSH(0) equals 1
hi: COSH(0) बराबर है: 1

en: SINH(Float)
hi: SINH(फ्लोट)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
hi: SINH(0.8) बराबर है: 0.88810598

en: SINH(0) equals 0
hi: SINH(0) बराबर है: 0

en: TANH(Float)
hi: TANH(फ्लोट)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
hi: TANH(0.8) बराबर है: 0.66403677

en: TANH(0) equals 0
hi: TANH(0) बराबर है: 0

en: ACOSH(Float)
hi: ACOSH(फ्लोट)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
hi: ACOSH(5) बराबर है: 2.29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
hi: ACOSH(0) बराबर है: NaN

en: ASINH(Float)
hi: ASINH(फ्लोट)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
hi: ASINH(0.8) बराबर है: 0.73266826

en: ASINH(0) equals 0
hi: ASINH(0) बराबर है: 0

en: ATANH(Float)
hi: ATANH(फ्लोट)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
hi: ATANH(0.8) बराबर है: 1.09861229

en: ATANH(0) equals 0
hi: ATANH(0) बराबर है: 0

en: ATAN2(value;value)
hi: ATAN2(मूल्य;मूल्य;...)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
hi: ATAN2(0.5;1.0) बराबर है: 1.107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
hi: ATAN2(-0.5;2.0) बराबर है: 1.815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
hi: यह फ़ंक्शन रेडियन कोण को डिग्री कोण में बदलता है.

en: DEGREES(Float)
hi: DEGREES(फ्लोट)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
hi: DEGREES(0.78) बराबर है: 44.69

en: DEGREES(1) equals 57.29
hi: DEGREES(1) बराबर है: 57.29

en: Angle (degrees)
hi: कोण (डिग्री)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
hi: यह फ़ंक्शन डिग्री कोण को रेडियन कोण में बदलता है.

en: RADIANS(Float)
hi: RADIANS(फ्लोट)

en: RADIANS(75) equals 1.308
hi: RADIANS(75) बराबर है: 1.308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
hi: RADIANS(90) बराबर है: 1.5707

en: The PI() function returns the value of PI.
hi: फ़ंक्शन PI(),  PI का मूल्य बताता है.

en: PI() equals 3.141592654...
hi: PI() बराबर है: 3.141592654...

en: Original Author
hi: मूल लेखक

en: Torben Weis
hi: टॉरबेन वेइस

en: Sebastian Sauer
hi: सेबेस्टियन साए

en: Laurent Montel
hi: लारेंट मोंटेल

en: John Dailey
hi: जॉन डेली

en: Philipp Müller
hi: फ़िलिप मुलर

en: Ariya Hidayat
hi: अरिया हिदायत

en: Norbert Andres
hi: नॉरबर्ट एंडर्स

en: Import/export filter developer
hi: फ़िल्टर डेवलपर आयात/निर्यात करें

en: Shaheed Haque
hi: शाहिद हक़

en: Werner Trobin
hi: वेर्नर ट्रोबिन

en: Nikolas Zimmermann
hi: निकोलस जिमरमैन

en: David Faure
hi: डेविड फॉउरे

en: Helge Deller
hi: हेल्ग डेलर

en: Percy Leonhart
hi: पर्सी लियोन्हार्द्त

en: Eva Brucherseifer
hi: इवा ब्रुशेर्सेइफ़र

en: Phillip Ezolt
hi: फ़िलिप जोल्त

en: Enno Bartels
hi: एनो बारतेल्स

en: Graham Short
hi: ग्राहम शार्ट

en: Lukáš Tinkl
hi: लुकास टिंकल

en: Tomas Mecir
hi: टॉमस मेसिर

en: Raphael Langerhorst
hi: राफ़ेल लेंगरहोर्स्ट

en: John Tapsell
hi: जॉन टापसेल

en: Robert Knight
hi: रॉबर्ट नाइट

en: Stefan Nikolaus
hi: स्टीफन निकोलस

en: Developer (functions)
hi: डेवलपर (फ़ंक्शन्स)

en: Sascha Pfau
hi: शासा फ़ाऊ

en: Brad Hards
hi: ब्रेड हार्ड्स

en: Implemented, reviewed and tested various functions
hi: लागू किया, समीक्षा किया तथा विविध फ़ंक्शनों को जांचा.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
hi: भरें (&l)

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
hi: साफ करें

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
hi: मिटाएँ

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
hi: प्रविष्ट (&I)

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
hi: बाहरी डाटा (&E)

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
hi: फॉर्मेट (&o)

note: i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
hi: कक्षों को मिलाएँ

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
hi: पंक्ति (&R)

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
hi: स्तम्भ (&C)

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
hi: शीट (&S)

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
hi: छपाई सीमा (&P)

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
hi: डाटा (&D)

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
hi: फ़िल्टर

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hi: औज़ार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
hi: संपादन

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
hi: नेविगेशन

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
hi: फ़ॉन्ट

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
hi: रंग/किनारा

en: Comment:
hi: टिप्पणीः

en: Define Print Range
hi: छपाई सीमा पारिभाषित करें

en: Define the print range in the current sheet
hi: वर्तमान शीट में छपाई सीमा पारिभाषित करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
hi: ग्रिड रंग यानी प्रत्येक कक्ष के किनारा रंग को परिवर्तित करने के लिए यहाँ क्लिक करें.

en: No Limit
hi: कोई सीमा नहीं

en: Sheet
hi: शीट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: Horizontal
hi: आड़ा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Vertical
hi: खड़ा

en: Interface
hi: इंटरफेस

en: Down
hi: नीचे

en: Up
hi: ऊपर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
hi: दायाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
hi: बायाँ

en: Down, First Column
hi: नीचे, पहले स्तम्भ में

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Sum
hi: जोड़

en: Min
hi: न्यून.

en: Max
hi: अधिकतम

en: Average
hi: औसत

en: Count
hi: गिनती

en: Spelling
hi: वर्तनी

en: Spell Checker Behavior
hi: वर्तनी जांच बर्ताव

en: &Completion mode:
hi: पूर्णता विधि: (&m)

en: Popup
hi: पॉप अप

en: Semi-Automatic
hi: अर्ध स्वचलित

en: Sheet Properties
hi: शीट गुण

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
hi: बाएँ से दाएँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
hi: बाएं से दाएं

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SheetPropertiesWidget)
en: SheetPropertiesBase
hi: शीटगुणआधार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
hi: खाका दिशा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
hi: टिप्पणी संकेतक दिखाएँ (&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
hi: एलसी मोड इस्तेमाल करें (&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
hi: प्रथम अक्षर को अपरकेस में परिवर्तित करें (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
hi: शून्य छुपाएं (&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
hi: सूत्र दिखाएं (&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
hi: स्तम्भ को संख्या के रूप में दिखाएँ (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
hi: सूत्र संकेतक दिखाएँ (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
hi: ग्रिड दिखाएँ (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
hi: स्वचालित पुनर्गणना (&A)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
hi: उपलब्ध शीट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
hi: उपलब्ध शीट्स

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
hi: शीटों की सूची जिन्हें दिए गए अनुक्रम में छापना है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
hi: चयनित शीट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
hi: सभी शीटों को चुनें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
hi: चयनित शीट को शीर्ष पर ले जाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
hi: शीट चुनें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
hi: चयनित शीट को ऊपर ले जाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
hi: शीट मिटाएं

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
hi: चयनित शीट को नीचे ले जाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
hi: चयन साफ करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
hi: चयनित शीट को तल में ले जाएँ

en: Height: %1 %2
hi: ऊँचाई: %1 %2

en: Hide Row
hi: पंक्ति छुपाएं

en: Width: %1 %2
hi: चौडाई: %1 %2

en: Hide Column
hi: स्तम्भ छुपाएँ

en: Area is too large.
hi: क्षेत्र बहुत बड़ा है.

en: Sheet %1 could not be found for printing
hi: छापने के लिए शीट %1 नहीं मिला

en: Modify current sheet's properties
hi: मौज़ूदा शीट के गुणों को संपादित करें

en: Insert Sheet
hi: शीट प्रविष्ट करें

en: Insert a new sheet
hi: नई शीट प्रविष्ट करें

en: Duplicate Sheet
hi: शीट की नक़ल बनाएं

en: Duplicate the selected sheet
hi: चयनित शीट की अनुकृति बनाएँ

en: Remove Sheet
hi: शीट मिटाएं

en: Remove the active sheet
hi: सक्रिय शीट मिटाएं

en: Rename Sheet...
hi: शीट का नाम बदलें...

en: Rename the active sheet
hi: सक्रिय शीट का नाम बदलें

en: Show Sheet...
hi: शीट दिखाएं...

en: Show a hidden sheet
hi: छुपी शीट दिखाएँ

en: Hide Sheet
hi: शीट छुपाएं

en: Hide the active sheet
hi: सक्रिय शीट छुपाएं

en: Page Layout...
hi: पृष्ठ ले-आउट...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
hi: छापने के लिए स्प्रेडसीट का खाका निर्धारित करें

en: Reset Print Range
hi: छपाीई सीमा रीसेट करें

en: Recalculate Sheet
hi: शीट की गणना फिर से करें

en: Recalculate
hi: फिर से गणना करें

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
hi: वर्तमान वर्कशीट में प्रत्येक कक्ष के मूल्य को फिर से गणना करें

en: Recalculate Document
hi: दस्तावेज़ फिर से गणना करें

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
hi: सभी वर्कशीटों में प्रत्येक कक्ष के मूल्य को फिर से गणना करें

en: Protect &Sheet...
hi: शीट संरक्षित करें... (&S)

en: Protect the sheet from being modified
hi: शीट को परिवर्धित होने से संरक्षित करें

en: Protect &Document...
hi: दस्तावेज़ संरक्षित करें... (&D)

en: Protect the document from being modified
hi: दस्तावेज़ को परिवर्धित होने से संरक्षित करें

en: &Create Template From Document...
hi: दस्तावेज़ से टैम्प्लेट तैयार करें... (&C)

en: Cell
hi: कक्ष

en: Next Sheet
hi: अगली शीट

en: Next
hi: अगला

en: Move to the next sheet
hi: अगली शीट पर जाएँ

en: Previous Sheet
hi: पिछली शीट

en: Previous
hi: पिछला

en: Move to the previous sheet
hi: पिछली शीट पर जाएँ

en: First Sheet
hi: प्रथम शीट

en: First
hi: प्रथम

en: Move to the first sheet
hi: प्रथम शीट में जाएं

en: Last Sheet
hi: अंतिम शीट

en: Move to the last sheet
hi: अंतिम शीट में जाएं

en: Status Bar
hi: स्थिति पट्टी

en: Show the status bar
hi: स्थिति पट्टी दिखाएँ

en: Tab Bar
hi: टैब पट्टी

en: Show the tab bar
hi: टैब पट्टी दिखाएँ

en: No calculation
hi: कोई गणना नहीं

en: Calculate using sum
hi: sum का प्रयोग कर गणना करें

en: Calculate using minimum
hi: minimum का प्रयोग कर गणना करें

en: Calculate using maximum
hi: maximum का प्रयोग कर गणना करें

en: Calculate using average
hi: average का प्रयोग कर गणना करें

en: Calculate using the count
hi: count का प्रयोग कर गणना करें

en: Calculate using the countA
hi: countA का प्रयोग कर गणना करें

en: You cannot change a protected sheet.
hi: आप संरक्षित शीट को बदल नहीं सकते.

en: You cannot hide the last visible sheet.
hi: आप अंतिम दिखाई दे रहे शीट को छुपा नहीं सकते.

en: Enter a password.
hi: पासवर्ड भरें.

en: Enter the password.
hi: पासवर्ड भरें.

en: Password is incorrect.
hi: पासवर्ड गलत है.

en: Protect Document
hi: दस्तावेज़ संरक्षित करें

en: Unprotect Document
hi: दस्तावेज़ असंरक्षित करें

en: Protect Sheet
hi: शीट संरक्षित करें

en: Unprotect Sheet
hi: शीट असंरक्षित करें

en: You cannot delete the only sheet.
hi: आप सिर्फ अकेले शीट को मिटा नहीं सकते.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
hi: आप सक्रिय शीट को मिटाने वाले हैं.
    क्या आप सचमुच जारी रखना चाहते हैं?

en: Enter name:
hi: नाम भरें:

en: Rename Sheet
hi: शीट का नाम बदलें

en: Change Sheet Name
hi: शीट नाम बदलें

en: Sheet name cannot be empty.
hi: शीट नाम नाम रिक्त नहीं हो सकता.

en: This name is already used.
hi: यह नाम पहले से ही उपयोग में है.

en: Sum:
hi: योग:

en: Average:
hi: औसत:

en: Min:
hi: न्यून.:

en: Max:
hi: अधि:

en: Count:
hi: गणना:

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Jan
hi: जन.

en: Feb
hi: फर.

en: Mar
hi: मार्च

en: Apr
hi: अप्रै.

[ctx: May short]
en: May
hi: मई

en: Jun
hi: जून

en: Jul
hi: जु.

en: Aug
hi: अग.

en: Sep
hi: सित.

en: Oct
hi: अक्तू.

en: Nov
hi: नवं.

en: Dec
hi: दिसं.

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: गुरुवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Sunday
hi: रविवार

en: Mon
hi: सोम

en: Tue
hi: मंगल

en: Wed
hi: बुध

en: Thu
hi: गुरू

en: Fri
hi: शुक्र

en: Sat
hi: शनि

en: Sun
hi: रवि

en: Merging of columns or rows is not supported.
hi: स्तम्भ या कक्ष मिलाना समर्थित नहीं है.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Varying (No Change)
hi: परिवर्तनीय (कोई परिवर्तन नहीं)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Roman
hi: रोमन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Italic
hi: ईटैलिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Normal
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Bold
hi: गाढ़ा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
hi: रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: Underline
hi: रेखांकित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
hi: आकारः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
hi: भार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
hi: शैली:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
hi: यदि यह चुना जाता है, वर्तमान में मौजूद कक्ष का पाठ लिखकर काटा जाएगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: Strike out
hi: लिखकर काटें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
hi: वर्तमान कक्ष के लिए जो फ़ॉन्ट आप चुन रहे हैं उसका पूर्वावलोकन आप देख सकते हैं.

en: Cell Format
hi: कक्ष फ़ॉर्मेट

en: Border
hi: किनारा

en: Preselect
hi: पहले से चुनें

en: Pattern
hi: पैटर्न

en: Customize
hi: मनपसंद

en: Generic
hi: जेनेरिक

en: Percent
hi: प्रतिशत

en: Money
hi: मुद्रा

en: Scientific
hi: वैज्ञानिक

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
hi: भिन्न संख्या, तिथि या समय फ़ॉर्मेट के लिए फ़ॉर्मेट के विकल्पों को प्रदर्शित करता है.

en: variable
hi: चर

en: Postfix:
hi: पोस्टफिक्स:

en: Prefix:
hi: प्रीफ़िक्स:

en: Precision:
hi: परिशुद्धताः

en: Format:
hi: फॉर्मेटः

en: Currency:
hi: मुद्रा:

en: Halves 1/2
hi: आधा 1/2

en: Quarters 1/4
hi: चौथाई 1/4

en: Eighths 1/8
hi: आठवां हिस्सा 1/8

en: Sixteenths 1/16
hi: सोलहवां 1/16

en: Tenths 1/10
hi: दसवां 1/10

en: Hundredths 1/100
hi: सोलहवां 1/100

en: One digit 5/9
hi: एक अक्षर 5/9

en: Two digits 15/22
hi: दो अक्षर 15/22

en: Three digits 153/652
hi: तीन अक्षर 153/652

en: Dolor Ipse
hi: डोलोर इप्से

en: Style
hi: शैली

en: Inherit style:
hi: उत्तराधिकार शैली:

en: A style with this name already exists.
hi: इस नाम की शैली पहले से ही मौजूद है.

en: The style name can not be empty.
hi: यह शैली नाम खाली नहीं रह सकता.

en: A style cannot inherit from itself.
hi: शैली अपने स्वयं से प्राप्त नहीं हो सकती.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
hi: रीकर्सिव संदर्भों के कारण एक शैली '%1' से बन नहीं सकती.

en: Background color:
hi: पृष्ठभूमि का रंगः

en: No Color
hi: कोई रंग नहीं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
hi: मानक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
hi: बीच में

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
hi: परिक्रमण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
hi: ऊपर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
hi: मध्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
hi: नीचे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
hi: हाशिया

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
hi: पाठ विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, multi)
en: Wrap text
hi: पाठ लपेटें

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, vertical)
en: Vertical text
hi: खड़ा पाठ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
hi: छापा जा रहा है

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
hi: पाठ नहीं छापें (&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
hi: संरक्षा

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: Hide &all
hi: सभी छुपाएँ (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: &Protected
hi: संरक्षित (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
hi: सूत्र छुपाएं (&H)

en: Show Sheet
hi: शीट दिखाएं

en: Select hidden sheets to show:
hi: दिखाने के लिए छुपे शीटों को चुनें:

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: All
hi: सभी

en: Empty
hi: रिक्त

en: Non-empty
hi: नॉन एम्प्टी

en: Select Single Cell
hi: एक कक्ष चुनें

en: Select Multiple Cells
hi: बहुत से कक्ष चुनें
