MusicShape - en to hi translation catalogue (60 entries)

en: Double flat
hi: दोहरा सपाट

en: Natural
hi: प्राकृतिक

en: Double sharp
hi: दोहरा तीक्ष्ण

en: %1 flats
hi: %1 सपाट

en: %1 sharps
hi: %1 तीक्ष्ण

en: Dots
hi: बिन्दुएँ

en: Eraser
hi: मिटाने का रबर

en: Ab Major
hi: एबी मेजर

en: Eb Major
hi: ईबी मेजर

en: Bb Major
hi: बीबी मेजर

en: F Major
hi: एफ़ मेजर

en: C Major
hi: सी मेजर

en: G Major
hi: जी मेजर

en: D Major
hi: डी मेजर

en: A Major
hi: ए मेजर

en: E Major
hi: ई मेजर

en: note
hi: टिप्पणी

en: rest
hi: रेस्ट

en: Double whole
hi: दोहरा सम्पूर्ण

en: Whole
hi: संपूर्ण

en: Half
hi: आधा

en: Quarter
hi: क्वार्टर

en: Eighth
hi: आठवां

en: 16th
hi: 16वाँ

en: 32nd
hi: ३२वां

en: 64th
hi: ६४वां

en: 128th
hi: १२८वां

en: Unknown note
hi: अज्ञात टिप्पणी

en: Unknown rest
hi: अज्ञात रेस्ट

en: Remove bar
hi: पट्टी हटाएं

en: Select
hi: चुनें

en: C clef on line %1
hi: पंक्ति %1 पर सी क्लेफ़

en: Unknown clef
hi: अज्ञात क्लेफ़

en: Tied notes
hi: टाइड नोट्स

en: Set key signature
hi: कुंजी हस्ताक्षर सेट करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
hi: क्षेत्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
hi: मापक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
hi: के जरिए

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
hi: आखिरी टुकड़े के जरिए

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
hi: अगले कुंजी परिवर्तन पर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
hi: स्टेव्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
hi: सभी स्टैव्स अद्यतन करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
hi: सिर्फ चयनित स्टाफ का अद्यतन करें

en: Part details
hi: पार्ट विवरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
hi: संक्षिप्त नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
hi: स्टेव्स:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
hi: आवाज़ १

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
hi: आवाज़ २

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
hi: आवाज़ ३

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
hi: आवाज़ ४

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
hi: मापक जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
hi: आयात

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
hi: निर्यात

en: Music Shape
hi: संगीत आकार

en: A shape which provides a music editor
hi: एक आकार जो संगीत संपादक उपलब्ध कराता है.

en: Parts
hi: पार्ट्स

en: Clef
hi: क्लेफ

en: Time signature
hi: समय हस्ताक्षर

en: Key signature
hi: कुंजी हस्ताक्षर
