TextShape - en to hi translation catalogue (105 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel)
en: Prefix:
hi: प्रीफ़िक्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel)
en: Suffix:
hi: सफिक्स:

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
hi: अगली शैली:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
hi: विषय-वस्तु तालिका में शामिल करें

en: Normal
hi: सामान्य

en: Small Caps
hi: छोटा कैप्स

en: Uppercase
hi: अपरकेस

en: Lowercase
hi: लोअरकेस

en: Capitalize
hi: केपिटलाइज़

en: Superscript
hi: सुपरस्क्रिप्ट

en: Subscript
hi: सब्स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
hi: पाठ रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
hi: पृष्ठभूमि का रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
hi: रेखांकित:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
hi: रंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
hi: पाठ छाया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
hi: रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
hi: दूरीः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
hi: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
hi: स्वचालित हायफनेशन

en: Select Font
hi: फ़ॉन्ट चुनें

en: Special Characters
hi: विशिष्ट अक्षर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
hi: प्रविष्ट

[ctx: Close dialog]
en: Close
hi: बंद करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
hi: त्वरित खोज:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
hi: <p><ul><li><b>एकल</b>: सामान्य पंक्तिदूरी</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
hi: बायाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
hi: बीच में

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
hi: दायाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
hi: नाम बदलें (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

en: Rename Bookmark
hi: पसंदीदा को नया नाम दें

en: Please provide a new name for the bookmark
hi: कृपया पुस्तचिह्न के लिए एक नाम प्रविष्ट करें

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
hi: स्वतः

[ctx: Text alignment]
en: Left
hi: बायाँ

[ctx: Text alignment]
en: Right
hi: दायाँ

[ctx: Text alignment]
en: Centered
hi: केंद्रित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
hi: यहाँ से प्रारंभ करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
hi: पंक्तिबद्धता:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
hi: गहराईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
hi: स्तर प्रदर्शित करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
hi: मनपसंद अक्षर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
hi: इस अनुच्छेद से क्रमांक देना फिर से प्रारंभ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
hi: अक्षर सिंक्रोनाइजेशन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Indent/Spacing
hi: हाशिया/पंक्तियों के बीच दूरी

en: General Layout
hi: सामान्य खाका

en: Bullets/Numbers
hi: बुलेट/क्रमांकन

en: Decorations
hi: सजावट

[ctx: Line spacing value]
en: Single
hi: एकल

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
hi: १.५ पंक्तियां

[ctx: Line spacing value]
en: Double
hi: दोगुना

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
hi: समानुपातिक

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
hi: अतिरिक्त

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
hi: स्थिर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
hi: हाशिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
hi: बायाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
hi: दायाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line:
hi: पहली पंक्ति:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
hi: पंक्तियों के बीच दूरी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Use Font Metrics:
hi: फ़ॉन्ट मेट्रिक्स इस्तेमाल करें:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Paragraph Space
hi: अनुच्छेद जगह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Before:
hi: पहले:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
hi: पश्चातः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
hi: पंक्तिबद्धता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
hi: समान रुप से दाएँ-बाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior at End of Frame/Page
hi: फ्रेम/पृष्ठ के अंत में व्यवहार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
hi: पंक्तियाँ एक साथ रखें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
hi: पैराग्राफ से पहले ब्रेक प्रविष्ट करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
hi: पैराग्राफ के बाद ब्रेक प्रविष्ट करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
hi: मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
hi: नया (&N)

en: Style Manager
hi: शैली प्रबंधक

en: Text
hi: पाठ

en: A shape that shows text
hi: आकार जो पाठ दिखाता है

en: Text Shape
hi: पाठ आकार

en: Bold
hi: गाढ़ा

en: Italic
hi: ईटैलिक

[ctx: Text formatting]
en: Underline
hi: रेखांकित

en: Align Left
hi: बायाँ पंक्तिबद्ध करें

en: Align Right
hi: दायाँ पंक्तिबद्ध करें

en: Align Center
hi: क्रमबद्ध बीच में

en: Align Block
hi: ब्लॉक क्रमबद्ध करें

en: Increase Indent
hi: हाशिया बढ़ाएँ

en: Decrease Indent
hi: हाशिया घटाएँ

en: Increase Font Size
hi: फ़ॉन्ट आकार बढ़ाएं

en: Decrease Font Size
hi: फ़ॉन्ट आकार घटाएं

en: Insert Non-Breaking Space
hi: नॉन-ब्रेकिंग स्पेस प्रविष्ट करें

en: Insert Non-Breaking Hyphen
hi: नॉन-ब्रेकिंग हायफन प्रविष्ट करें

en: Insert Index
hi: निर्देशिका प्रविष्ट करें

en: Insert Soft Hyphen
hi: सॉफ़्ट हॉयफन प्रविष्ट करें

en: Line Break
hi: लाइन ब्रेक

en: Font...
hi: फ़ॉन्ट...

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
hi: अक्षर आकार, फ़ॉन्ट, बोल्डफ़ेस, इटेलिक्स इत्यादि बदलें.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
hi: वर्तमान में चयनित अक्षरों के गुण बदलें.

en: Font Size
hi: फ़ॉन्ट आकार

en: Paragraph...
hi: अनुच्छेद...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
hi: अनुच्छेद हाशिया, पाठ प्रवाह, किनारा, बुलेट, क्रमांकन इत्यादि बदलें.

en: Change attributes of styles
hi: शैली का गुण बदलें

en: Special Character...
hi: विशिष्ट अक्षर...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
hi: कुंजीपट में अनुपलब्ध एकाधिक प्रतीक या अक्षर प्रविष्ट करें

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
hi: कुंजीपट में अनुपलब्ध एकाधिक प्रतीक या अक्षर प्रविष्ट करें.

en: Open Link?
hi: लिंक खोलें?
