AutocorrectPlugin - en to hi translation catalogue (40 entries)

en: Configure &Autocorrection...
hi: स्वचालित सुधार कॉन्फ़िगर करें... (&A)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
hi: स्वचालित सुधार

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
hi: सरल स्वतः सुधार (&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
hi: वाक्य के प्रथम अक्षर को स्वचालित अपरकेस में परिवर्तित करें
    (जैसे कि. "my house. in this town" को "my house. In this town" में बदला जाए)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
hi: दो अपर केस अक्षरों को एक अपर केस अक्षर तथा एक लोअर केस अक्षर में बदलें
    (जैसे कि- PErfect to Perfect) (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
hi: यूआरएल्स को ऑटोफॉर्मेट करें (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
hi: डबल स्पेसेस को सप्रेस करें (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
hi: अनुच्छेद के प्रारंभ तथा अंत के रिक्त जगह को मिटाएँ (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
hi: बोल्ड तथा रेखांकित फ़ॉर्मेटिंग को स्वचालित करें (&b)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
hi: जब उपलब्ध होंगे तो अत्यंत मानक फ्रेक्शन नोटेशनों को परिवर्तित किया जाएगा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
hi: 1/2... को ½... से बदलें (&p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
hi: क्रमांकित अनुच्छेदों के लिए स्वचालित क्रमांक उपयोग करें (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
hi: 1st... को 1^st... के साथ बदलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
hi: दिनों के नाम को केपिटलाइज़ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
hi: गोली युक्त अनुच्छेदों के लिए लिस्ट-फ़ॉर्मेटिंग इस्तेमाल करें (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
hi: मनपसंद उद्धरण (&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
hi: डबल कोट्स को टाइपोग्राफिकल कोट्स के साथ बदलें (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
hi: सिंगल कोट्स को टाइपोग्राफिकल कोट्स के साथ बदलें (&s)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
hi: विस्तृत स्वतः सुधार (&v)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
hi: भाषा के लिए रिप्लेसमेंट्स तथा एक्सेप्शन्स:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
hi: सभी भाषाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
hi: शब्द बदलना सक्षम करें (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
hi: पाठ को फ़ॉर्मेट के साथ बदलें (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
hi: ढूंढें (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
hi: बदलें (&p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
hi: जोड़ें (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
hi: हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
hi: फ़ॉर्मेट बदलें... (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
hi: फ़ॉर्मेट साफ करें (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
hi: ढूंढें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
hi: बदलें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
hi: एक्सेप्शन्स (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
hi: वाक्य का अंत है ऐसा नहीं समझें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
hi: स्वचालित शामिल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
hi: मिटाएँ (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
hi: यहाँ दो अपरकेस अक्षरों को स्वीकारें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
hi: जोड़ें (&d)

en: &Modify
hi: सुधारें (&M)

en: Select Character
hi: अक्षर चुनें
