thesaurus_tool - en to hi translation catalogue (29 entries)

en: (No match)
hi: (कोई जोड़ नहीं)

en: &Search for:
hi: के लिए ढूंढें: (&S)

en: S&earch
hi: ढूंढें (&e)

en: Change Language...
hi: भाषा बदलें...

en: &Thesaurus
hi: समांतर शब्दकोश (&T)

en: Synonyms
hi: समानार्थी

en: More General Words
hi: अधिक सामान्य शब्द

en: More Specific Words
hi: अधिक विशिष्ट शब्द

en: &Wordnet
hi: वर्डनेट (&W)

en: &Replace with:
hi: से बदलें: (&R)

en: &Replace
hi: बदलें (&R)

en: Replace Word
hi: शब्द बदलें

en: Related Words - %1
hi: संबंधित शब्द - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
hi: समांतर कोश फ़ाइल '%1' नहीं मिला. समांतर कोश फ़ाइल चुनने के लिए कृपया 'भाषा बदलें...' चुनें.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
hi: <b>त्रुटि:</b> ग्रेप चलाने में असफल.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
hi: समानार्थी/हायपरनिम्स - आवृत्ति के आधार पर अनुक्रम

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
hi: समानार्थी - एक जैसे अर्थ के आधार पर अनुक्रम (सिर्फ क्रिया)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
hi: विरुद्धार्थी - विपरीत अर्थ वाले शब्द

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
hi: हायपोनिम्स - ... यह है (जैसा) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
hi: मेरोनिम्स - %1 में है ...

en: Holonyms - ... has a %1
hi: होलोनिम्स - ... में है %1

en: Attributes
hi: गुणधर्म

en: Cause To (for some verbs only)
hi: काज़ टू (सिर्फ कुछ क्रियाओं के लिए)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
hi: क्रिया एंटेलमेंट (सिर्फ कुछ शब्दों के लिए)

en: Familiarity & Polysemy Count
hi: फेमिलरिटी & पॉलीसेमी गिनती

en: Verb Frames (examples of use)
hi: क्रिया फ्रेम (प्रयोग के उदाहरण)

en: List of Compound Words
hi: मिश्रित शब्दों की सूची

en: Overview of Senses
hi: सेंसेस के ओवर-व्यू

en: No match for '%1'.
hi: '%1' के लिए कोई जोड़ा नहीं.
