kofficefilters - en to hi translation catalogue (91 entries)

en: Page %1
hi: पृष्ठ %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
hi: पृष्ठः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
hi: रिज़ोल्यूशन:

en: <SHEETNAME>
hi: <शीटनाम>

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
hi: अनुशंसित (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
hi: लोकेल (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
hi: अन्य (%1)

en: Cannot find encoding: %1
hi: एनकोडिंग नहीं पा सका: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
hi: सीएसवी फ़िल्टर इनपुट फ़ाइल को खोल नहीं सकता - कृपया रपट दें.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
hi: एनकोडिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
hi: एनकोडिंग: (&n)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
hi: पंक्ति का अंत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
hi: यूनिक्स शैली (अनुशंसित; सिर्फ लाइन फ़ीड) (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
hi: विंडोज़ शैली (कैरिज रिटर्न और लाइन फ़ीड)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
hi: मॅकऔएस शैली (सिर्फ कैरिज रिटर्न) (&M)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
hi: शीट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
hi: निर्यात करने के लिए शीट चुनें:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
hi: डेलिमिटर पंक्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_sheetDelimiter)
en: ********<SHEETNAME>********
hi: ********<शीटनाम>********

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
hi: <शीटनाम> अगले शीट के नाम से बदल जाता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
hi: प्रत्येक शीट पर ऊपर डेलिमीटर लाइन छापें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
hi: कक्ष

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
hi: डेलिमिटर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
hi: विराम चिह्न

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
hi: सेमी-कॉलन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
hi: टेबुलेटर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
hi: खाली जगह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
hi: अन्यः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
hi: उद्धरणः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
hi: सिर्फ चयनित को निर्यात करें

en: File format is not supported.
hi: फ़ाइल फॉर्मेट समर्थित नहीं है.

en: Could not read from file.
hi: फ़ाइल से पढ़ नहीं सका.

en: Export Sheet to HTML
hi: शीट को एचटीएमएल में निर्यात करें

en: Recommended: UTF-8
hi: अनुशंसित: यूटीएफ-8

en: Locale (%1)
hi: लोकेल (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
hi: एनकोडिंगः (&c)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
hi: शीट चयन

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
hi: सूची में से सभी शीटों को चुनने के लिए यहाँ क्लिक करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
hi: सभी चुनें (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
hi: सभी अचयनित करें (&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
hi: प्रत्येक तालिका के लिए अलग फ़ाइलें प्रयोग करें (&s)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
hi: शैली

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
hi: इस विकल्प का प्रयोग एचटीएमएल पृष्ठ में डिफ़ॉल्ट फ़ॉन्ट व रंगों के प्रयोग के लिए करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
hi: डिफ़ॉल्ट शैली इस्तेमाल करें (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
hi: बाहरी स्टाइलशीट प्रयोग करें: (&e)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Layout
hi: ले-आउट

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
hi: इस विकल्प का प्रयोग कक्षों के चारों ओर किनारा को सक्षम या अक्षम बनाने के लिए करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
hi: किनारा प्रयोग करें (&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
hi: कक्षों के बीच पिक्सेल: (&x)

en: Top
hi: ऊपर

en: Latex Export Filter Configuration
hi: लेटेक्स निर्यात फ़िल्टर कॉन्फ़िगरेशन

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
hi: दस्तावेज़

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
hi: दस्तावेज़ शैली

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
hi: लेटेक्स शैली

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
hi: दस्तावेज़ प्रकार

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
hi: दस्तावेज़ को अलग से कम्पाइल किया जा सकेगा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
hi: स्वतंत्र दस्तावेज़

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
hi: लेटेक्स शीर्षक या दस्तावेज़ वातावरण जेनरेट नहीं करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
hi: दस्तावेज़ जिसे शामिल करना है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
hi: दस्तावेज़ क्लास:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
hi: विशेषताः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Final
hi: अंतिम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
hi: ड्राफ्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
hi: डिफ़ॉल्ट फ़ॉन्ट आकार:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
hi: छवियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
hi: छवि डिरेक्ट्री:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
hi: भाषा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
hi: जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
hi: हटाएँ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
hi: विषय सूची

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
hi: टीप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
hi: निर्यात नहीं करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
hi: हाशिया नोट्स में नोट्स निर्यात करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
hi: टिप्पणियों में नोट्स निर्यात करें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
hi: फ़ाइल प्रतीत होता है कि खराब है. तालिका छोड़ा जा रहा है.

en: Skipping a table.
hi: तालिका छोड़ा जा रहा है.

en: Unsupported document version
hi: असमर्थित दस्तावेज़ संस्करण

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
hi: क्यूप्रो फ़िल्टर इनपुट फ़ाइल को खोल नहीं सकता - कृपया रपट दें.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
hi: सादा पाठ आयात संवाद

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
hi: अनुच्छेद का अंत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
hi: जैसा है: पंक्ति के अंत में (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
hi: वाक्य: यदि पंक्ति का अंत वाक्य का अंत है (&S)

en: Even Pages Header
hi: सम पृष्ठ शीर्ष-सूचना

en: Odd Pages Header
hi: विषम पृष्ठ शीर्ष-सूचना

en: Even Pages Footer
hi: सम पृष्ठ पाद-सूचना

en: Odd Pages Footer
hi: विषम पृष्ठ पाद-सूचना

en: First Page Header
hi: प्रथम पृष्ठ शीर्ष-सूचना

en: First Page Footer
hi: प्रथम पृष्ठ पाद-सूचना

en: Table %1
hi: तालिका %1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
hi: फ़ाइल को लोड नहीं किया जा सका, चूंकि यह आरटीएफ़ दस्तावेज़ नहीं है.
