kpresenter - en to hi translation catalogue (129 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
hi: प्रविष्ट (&I)

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
hi: फॉर्मेट (&o)

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
hi: स्लाइड शो (&d)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

en: Thorsten Zachmann
hi: थार्स्टन जाकमैन

en: Laurent Montel
hi: लारेंट मोंटेल

en: Reginald Stadlbauer
hi: रेजिनॉल्ड स्टाडबाउर

en: Werner Trobin
hi: वेर्नर ट्रोबिन

en: David Faure
hi: डेविड फॉउरे

en: Toshitaka Fujioka
hi: तोशित्का फुजिओका

en: Lukáš Tinkl
hi: लुकास टिंकल

en: Ariya Hidayat
hi: अरिया हिदायत

en: Percy Leonhardt
hi: पर्सी लियोन्हार्द्त

en: Thomas Zander
hi: थॉमस जेंडर

en: Slide %1
hi: स्लाइड %1

en: Shape
hi: रूप

en: Delete Slide
hi: स्लाइड मिटाएं

en: Create Appear Animation
hi: प्रकट एनिमेशन बनाएं

en: Edit Custom Slide Shows...
hi: मनपसंद स्लाइडशो संपादित करें...

en: Start Presentation
hi: प्रस्तुतीकरण चालू करें

en: Error
hi: त्रुटि

en: No Effect
hi: कोई प्रभाव नहीं

en: From Left
hi: बायेँ से

en: From Top
hi: ऊपर से

en: From Right
hi: दायें से

en: From Bottom
hi: नीचे से

en: From Twelve Clockwise
hi: बारह से घड़ी की दिशा में

en: From Three Clockwise
hi: तीन से घड़ी की दिशा में

en: From Six Clockwise
hi: छः से घड़ी की दिशा में

en: From Nine Clockwise
hi: नौ से घड़ी की दिशा में

en: From Twelve Counterclockwise
hi: बारह से घड़ी की विपरीत दिशा में

en: From Three Counterclockwise
hi: तीन से घड़ी की विपरीत दिशा में

en: From Six Counterclockwise
hi: छः से घड़ी की विपरीत दिशा में

en: From Nine Counterclockwise
hi: नौ से घड़ी की विपरीत दिशा में

en: Fan Out Vertical
hi: खड़े में फेनआउट हों

en: Fan Out Horizontal
hi: आड़े में फेनआउट हों

en: Center Right
hi: मध्य में दाएं

en: Center Top
hi: मध्य केंद्र

en: Center Left
hi: मध्य बाएं

en: Center Bottom
hi: मध्य नीचे

en: Two Blades Vertical Clockwise
hi: दो तलवारें खड़े में घड़ी की दिशा में

en: Two Blades Horizontal Clockwise
hi: दो तलवारें आड़े में घड़ी की दिशा में

en: Four Blades Horizontal Clockwise
hi: चार तलवारें आड़े में घड़ी की दिशा में

en: Two Blades Vertical Counterclockwise
hi: दो तलवारें खड़े में घड़ी की उलटी दिशा में

en: Two Blades Horizontal Counterclockwise
hi: दो तलवारें आड़े में घड़ी की उलटी दिशा में

en: Four Blades Horizontal Counterclockwise
hi: चार तलवारें खड़े में घड़ी की उलटी दिशा में

en: To Top
hi: ऊपर से

en: To Left
hi: बाएँ की तरफ

en: To Bottom
hi: तल में

en: To Right
hi: दाएँ की तरफ

en: Clockwise Top
hi: घड़ी की दिशा में ऊपर

en: Clockwise Right
hi: घड़ी की दिशा में दाएं

en: Clockwise Bottom
hi: घड़ी की दिशा में नीचे

en: Clockwise Left
hi: घड़ी की दिशा में बाएं

en: Clockwise Top Left
hi: घड़ी की दिशा में ऊपरी बाएं

en: Counterclockwise Bottom Left
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में नीचे दाएं

en: Clockwise Bottom Right
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में नीचे दाएं

en: Counterclockwise Top Right
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में ऊपर दाएं

en: Counterclockwise Top
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में ऊपर

en: Counterclockwise Right
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में दाएं

en: Counterclockwise Bottom
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में नीचे

en: Counterclockwise Left
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में बाएं

en: Counterclockwise Top Left
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में ऊपर बाएं

en: Clockwise Bottom Left
hi: घड़ी की दिशा में नीचे बाएं

en: Counterclockwise Bottom Right
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में नीचे दाएं

en: Clockwise Top Right
hi: घड़ी की दिशा में ऊपर दाएं

en: Vertical
hi: खड़ा

en: Horizontal
hi: आड़ा

en: Vertical Reverse
hi: खड़ा उलटा

en: Horizontal Reverse
hi: आड़ा उलटा

en: Diagonal Bottom Left
hi: तिर्यक नीचे बाएं

en: Diagonal Bottom Left Reverse
hi: तिर्यक नीचे बाएं उलटा

en: Diagonal Top Left
hi: तिर्यक ऊपर बाएँ

en: Diagonal Top Left Reverse
hi: तिर्यक ऊपर बाएं उलटा

en: From Top Left
hi: ऊपर बाएं से

en: From Top Right
hi: ऊपर दाएं से

en: From Bottom Left
hi: नीचे बाएं से

en: From Bottom Right
hi: नीचे दाएं से

en: Corners In
hi: किनारे से अंदर

en: Corners In Reverse
hi: किनारा उलटे में

en: Corners Out
hi: किनारे से बाहर

en: Corners Out Reverse
hi: किनारे से बाहर उलटा

en: Double Barn Door
hi: दोहरा बार्न दरवाजा

en: Double Diamond
hi: दोहरा हीरा

en: Vertical Top Same In
hi: खड़ा ऊपर से अंदर

en: Vertical Top Same Out
hi: खड़ा ऊपर से बाहर

en: Vertical Bottom Same In
hi: खड़ा नीचे से अंदर

en: Vertical Bottom Same Out
hi: खड़ा नीचे से बाहर

en: Vertical Top Left Opposite In
hi: खड़ा ऊपर बाएं विपरीत दिशा से अंदर

en: Vertical Top Left Opposite Out
hi: खड़ा ऊपर बाएं विपरीत दिशा से बाहर

en: Vertical Bottom Left Opposite In
hi: खड़ा नीचे बाएं विपरीत दिशा से अंदर

en: Vertical Bottom Left Opposite Out
hi: खड़ा नीचे बाएं विपरीत दिशा से बाहर

en: Horizontal Left Same In
hi: आड़ा बाएं से अंदर

en: Horizontal Left Same Out
hi: आड़ा बाएं से बाहर

en: Horizontal Right Same In
hi: आड़ा दाएं से अंदर

en: Horizontal Right Same Out
hi: आड़ा दाएं से बाहर

en: Horizontal Top Left Opposite In
hi: आड़ा ऊपर बाएं से विपरीत दिशा से अंदर

en: Horizontal Top Left Opposite Out
hi: आड़ा ऊपर बाएं विपरीत दिशा से अंदर

en: Horizontal Top Right Opposite In
hi: आड़ा ऊपर दाएं विपरीत दिशा से अंदर

en: Horizontal Top Right Opposite Out
hi: आड़ा ऊपर दाएं विपरीत दिशा से बाहर

en: Diagonal Bottom Left Opposite In
hi: तिर्यक नीचे दाएं से विपरीत दिशा से अंदर

en: Diagonal Bottom Left Opposite Out
hi: तिर्यक नीचे दाएं से विपरीत दिशा से बाहर

en: Diagonal Top Left Opposite Out
hi: तिर्यक ऊपर बाएं विपरीत दिशा से बाहर

en: Clockwise Top Left In
hi: घड़ी की दिशा में ऊपर बाएं से अंदर

en: Clockwise Top Left Out
hi: घड़ी की दिशा में ऊपर बाएं से बाहर

en: Clockwise Top Right In
hi: घड़ी की दिशा में ऊपर दाएं से अंदर

en: Clockwise Top Right Out
hi: घड़ी की दिशा में ऊपर दाएं से बाहर

en: Clockwise Bottom Left In
hi: घड़ी की दिशा में नीचे बाएं से अंदर

en: Clockwise Bottom Left Out
hi: घड़ी की दिशा में नीचे बाएं से बाहर

en: Clockwise Bottom Right In
hi: घड़ी की दिशा में नीचे दाएं से अंदर

en: Clockwise Bottom Right Out
hi: घड़ी की दिशा में नीचे दाएं से बाहर

en: Counterclockwise Top Left In
hi: घड़ी की उलटी दिशा में ऊपर बाएं से अंदर

en: Counterclockwise Top Left Out
hi: घड़ी की उलटी दिशा में ऊपर बाएं से बाहर

en: Counterclockwise Top Right In
hi: घड़ी की उलटी दिशा में ऊपर दाएं से अंदर

en: Counterclockwise Top Right Out
hi: घड़ी की उलटी दिशा में ऊपर दाएं से बाहर

en: Counterclockwise Bottom Left In
hi: घड़ी की उलटी दिशा में नीचे बाएं से अंदर

en: Counterclockwise Bottom Left Out
hi: घड़ी की उलटी दिशा में नीचे बाएं से बाहर

en: Counterclockwise Bottom Right In
hi: घड़ी की उलटी दिशा में नीचे दाएं से अंदर

en: Counterclockwise Bottom Right Out
hi: घड़ी की उलटी दिशा में नीचे दाएं से बाहर

en: Top Left Vertical
hi: ऊपर बायाँ खड़ा

en: Top Left Horizontal
hi: ऊपर बाायाँ आड़ा

en: Top Right Vertical
hi: ऊपर दायाँ खड़ा

en: Top Right Horizontal
hi: ऊपर दायाँ आड़ा

en: Bottom Left Vertical
hi: नीचे बायाँ खड़ा

en: Bottom Left Horizontal
hi: नीचे बायाँ आड़ा

en: Bottom Right Vertical
hi: नीचे दायाँ खड़ा

en: Bottom Right Horizontal
hi: नीचे दायाँ आड़ा
