kword - en to hi translation catalogue (121 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (view_displaymodes)
en: &Display Mode
hi: प्रदर्शक मोड (&D)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
hi: वर्तनी जाँच

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
hi: संपादन

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
hi: वर्तनी जांच परिणाम

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
hi: चर इसमें बदलें

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hi: औज़ार (&T)

en: Row
hi: पंक्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
hi: स्तम्भ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
hi: स्तम्भ हेतु रिक्त जगह:

en: frameset
hi: फ्रेमसेट

en: No framesets in document
hi: दस्तावेज़ में कोई फ्रेमसेट नहीं है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
hi: फ्रेमसेट का नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
hi: नया फ्रेमसेट बनाएँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
hi: कनेक्ट होने के लिए मौजूदा फ्रेमसेट चुनें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
hi: फ्रेमसेट नाम

en: Text Run Around
hi: पाठ रन अराउण्ड

en: Connect Text Frames
hi: पाठ फ्रेम्स जोड़ें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
hi: स्तम्भ

en: Geometry
hi: ज्यामिति

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
hi: पृष्ठ आकार तथा हाशिए (&&)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
hi: बनाएँ

en: Statistics
hi: आंकड़े

en: Words:
hi: शब्द:

en: Sentences:
hi: वाक्य:

en: Syllables:
hi: सिलेबल्स:

en: Lines:
hi: पंक्तियाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
hi: वाक्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
hi: सिलेबल्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
hi: पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
hi: रिक्त जगह रहित अक्षर

[ctx: Style name]
en: Standard
hi: मानक

[ctx: Style name]
en: Head 1
hi: शीर्षक १

[ctx: Style name]
en: Head 2
hi: शीर्षक २

[ctx: Style name]
en: Head 3
hi: शीर्षक ३

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
hi: गिनती सूची

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
hi: वर्णानुक्रम सूची

[ctx: Style name]
en: Bullet List
hi: बुलेट सूची

[ctx: Style name]
en: Contents Title
hi: सामग्री शीर्षक

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
hi: सामग्री शीर्षक १

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
hi: सामग्री शीर्षक २

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
hi: सामग्री शीर्षक ३

[ctx: Style name]
en: Document Title
hi: दस्तावेज़ शीर्षक

[ctx: Style name]
en: Header
hi: शीर्षक

[ctx: Style name]
en: Footer
hi: फ़ूटर

[ctx: Style name]
en: Plain
hi: सादा

[ctx: Style name]
en: Borders 1
hi: किनारा १

[ctx: Style name]
en: Borders 2
hi: किनारा २

[ctx: Style name]
en: Borders 3
hi: किनारा ३

[ctx: Style name]
en: Row
hi: पंक्ति

[ctx: Style name]
en: Column
hi: स्तम्भ

[ctx: Style name]
en: Light Gray
hi: हल्का धूसर

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
hi: गाढ़ा धूसर

[ctx: Style name]
en: Black
hi: काला

[ctx: Style name]
en: Light Blue
hi: हल्का नीला

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
hi: गहरा नीला

[ctx: Style name]
en: Red
hi: लाल

[ctx: Style name]
en: Yellow
hi: पीला

[ctx: Style name]
en: Colorful
hi: रंगीन

[ctx: Style name]
en: Bluish
hi: बुलिश

[ctx: Style name]
en: Simple 1
hi: साधारण १

[ctx: Style name]
en: Simple 2
hi: साधारण २

[ctx: Style name]
en: Simple 3
hi: साधारण ३

[ctx: Style name]
en: Header 1
hi: शीर्षक १

[ctx: Style name]
en: Header 2
hi: शीर्षक २

[ctx: Style name]
en: Header 3
hi: शीर्षक ३

[ctx: Style name]
en: Header 4
hi: शीर्षक ४

[ctx: Style name]
en: Columns 1
hi: स्तम्भ १

[ctx: Style name]
en: Columns 2
hi: स्तम्भ २

[ctx: Style name]
en: Grid 1
hi: ग्रिड १

[ctx: Style name]
en: Grid 2
hi: ग्रिड २

[ctx: Style name]
en: Grid 3
hi: ग्रिड ३

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
hi: धूसर शीर्षक

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
hi: नीला शीर्षक

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
hi: नीला पारंपरिक

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
hi: धूसर पारंपरिक

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
hi: नीला शीर्ष तथा तल

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
hi: धूसर शीर्ष तथा तल

en: Thomas Zander
hi: थॉमस जेंडर

en: David Faure
hi: डेविड फॉउरे

en: Laurent Montel
hi: लारेंट मोंटेल

en: Sven Lüppken
hi: स्वेन लुपकेन

en: Frank Dekervel
hi: फ्रैंक डेकरवेल

en: Krister Wicksell Eriksson
hi: क्रिस्टर विकसेल एरिक्सन

en: Dag Andersen
hi: डैग एंडरसन

en: Nash Hoogwater
hi: नैश हूगवाटर

en: KFormula
hi: के-फॉर्मूला

en: Ulrich Kuettler
hi: अलरिच कुएटलर

en: Shaheed Haque
hi: शाहिद हक़

en: Werner Trobin
hi: वेर्नर ट्रोबिन

en: Nicolas Goutte
hi: निकोलस गाउते

en: Ariya Hidayat
hi: अरिया हिदायत

en: Clarence Dang
hi: क्लेरेंस डैंग

en: Robert Jacolin
hi: रॉबर्ट जेकोलिन

en: Enno Bartels
hi: एनो बारतेल्स

en: Ewald Snel
hi: एवाल्द स्नेल

en: Tomasz Grobelny
hi: टोमास्ज ग्रोबेल्नी

en: Michael Johnson
hi: माइकल जान्सन

en: Copy
hi: नक़ल

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
hi: अवैध ओएसिस ओपनडाक्यूमेंट फ़ाइल. कोई ऑफ़िस:बॉडी टैग नहीं मिला.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
hi: अवैध ओएसिस ओपनडाक्यूमेंट फ़ाइल. office:body के भीतर कोई टैग नहीं मिला.

en: Installation Error
hi: संस्थापन त्रुटि

en: Modified
hi: परिवर्धित

en: Saved
hi: सहेज लिया

en: Zoom Controller
hi: ज़ूम नियंत्रक

en: Toggle the display of non-printing characters
hi: छपाई के अयोग्य अक्षरों के प्रदर्शन को टॉगल करता है

en: Turns the border display on and off
hi: किनारा प्रदर्शन दिखाना चालू या बन्द करता है

en: Show Rulers
hi: रूलर्स दिखाएँ

en: Shows or hides rulers
hi: मापनी दिखाता या छुपाता है

en: Snap to Grid
hi: ग्रिड में स्नेप करें

en: Page Layout...
hi: पृष्ठ ले-आउट...

en: Change properties of entire page
hi: संपूर्ण पृष्ठ का गुण बदलें

en: Odd Pages Header
hi: विषम पृष्ठ शीर्ष-सूचना

en: Even Pages Header
hi: सम पृष्ठ शीर्ष-सूचना

en: Odd Pages Footer
hi: विषम पृष्ठ पाद-सूचना

en: Even Pages Footer
hi: सम पृष्ठ पाद-सूचना

en: Main text
hi: मुख्य पाठ
