MusicShape - en to hne translation catalogue (68 entries)

en: Double flat
hne: दोहरा सपाट

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
hne: समतल

en: Natural
hne: प्राकृतिक

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
hne: पैना

en: Double sharp
hne: दोहरा तीक्छ्न

en: %1 flats
hne: %1 सपाट

en: %1 sharps
hne: %1 तीक्छ्न

en: Dots
hne: बिन्दुव

en: Eraser
hne: मेटाव के रबर

en: Ab Major
hne: एबी मेजर

en: Eb Major
hne: ईबी मेजर

en: Bb Major
hne: बीबी मेजर

en: F Major
hne: एफ मेजर

en: C Major
hne: सी मेजर

en: G Major
hne: जी मेजर

en: D Major
hne: डी मेजर

en: A Major
hne: ए मेजर

en: E Major
hne: ई मेजर

[ctx: Other key signature]
en: Other
hne: अऊ दूसर

en: note
hne: टिप्पनी

en: rest
hne: रेस्ट

en: Double whole
hne: दोहरा पूरा

en: Whole
hne: पूरा

en: Half
hne: आधा

en: Quarter
hne: क्वार्टर

en: Eighth
hne: आठवां

en: 16th
hne: 16वाँ

en: 32nd
hne: ३२वां

en: 64th
hne: ६४वां

en: 128th
hne: १२८वां

en: Unknown note
hne: अग्यात टिप्पनी

en: Unknown rest
hne: अग्यात रेस्ट

en: Remove bar
hne: पट्टी हटाव

en: Select
hne: चुनव

[ctx: Treble clef]
en: Treble
hne: ट्रेबल

[ctx: Bass clef]
en: Bass
hne: बास

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
hne: सोप्रानो

[ctx: Alto clef]
en: Alto
hne: आल्टो

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
hne: टेनर

en: C clef on line %1
hne: लकीर %1 मं से क्लेफ

en: Unknown clef
hne: अग्यात क्लेफ

en: Tied notes
hne: टाइड नोट्स

en: Set key signature
hne: कुंजी दसखत सेट करव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
hne: छेत्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
hne: मापक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
hne: के साथ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
hne: आखिरी टुकड़े के साथ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
hne: अगले कुंजी बदलाव पर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
hne: स्टेव्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
hne: सब्बो स्टैव्स अपडेट करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
hne: सिरिफ चुने गे स्टाफ के अपडेट करव

en: Part details
hne: पार्ट विवरन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
hne: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
hne: संक्छिप्त नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
hne: स्टेव्स:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
hne: अवाज १

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
hne: अवाज २

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
hne: अवाज ३

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
hne: अवाज ४

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
hne: मापक जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
hne: आयात

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
hne: निर्यात

en: Music Shape
hne: संगीत आकार

en: A shape which provides a music editor
hne: एक आकार जऊन संगीत संपादक मिलत कराथे .

en: Parts
hne: पार्ट्स

en: Clef
hne: क्लेफ

en: Time signature
hne: समय दसखत

en: Key signature
hne: कुंजी दसखत
