thesaurus_tool - en to hne translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
hne: (कोई जोड़ नइ)

en: &Search for:
hne: बर खोजव: (&S)

en: S&earch
hne: खोजव (&e)

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
hne: पीछू

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
hne: आगू

en: Change Language...
hne: भाखा बदलव...

en: &Thesaurus
hne: समांतर सब्दकोस (&T)

en: Synonyms
hne: समानार्थी

en: More General Words
hne: अधिक सामान्य सब्द

en: More Specific Words
hne: अधिक विसिस्ट सब्द

en: &Wordnet
hne: वर्डनेट (&W)

en: &Replace with:
hne: से बदलव: (&R)

en: &Replace
hne: बदलव (&R)

en: Replace Word
hne: सब्द बदलव

en: Related Words - %1
hne: संबंधित सब्द - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
hne: समांतर कोस फाइल '%1' नइ मिलिस. समांतर कोस फाइल चुने बर किरपा करके, 'भाखा बदलव...' चुनव.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
hne: <b>गलती:</b> ग्रेप चलाय मं फेल.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
hne: समानार्थी/हायपरनिम्स - आवृत्ति के आधार मं अनुक्रम

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
hne: समानार्थी - एक जइसन मतलब के आधार मं अनुक्रम (सिरिफ काम)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
hne: विरुद्धार्थी - उलटा मतलब वाले सब्द

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
hne: हायपोनिम्स - ... ए हे (जैसा) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
hne: मेरोनिम्स - %1 मं हे ...

en: Holonyms - ... has a %1
hne: होलोनिम्स - ... मं हे %1

en: Attributes
hne: गुनधर्म

en: Cause To (for some verbs only)
hne: काज टू (सिरिफ कुछ काम मन बर)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
hne: काम वटेलमेंट (सिरिफ कुछ सब्दों बर)

en: Familiarity & Polysemy Count
hne: फेमिलरिटी & पालीसेमी गिनती

en: Verb Frames (examples of use)
hne: काम फ्रेम (परयोग के उदाहरन)

en: List of Compound Words
hne: मिस्रित सब्दों के सूची

en: Overview of Senses
hne: सेंसेस के ओवर-व्यू

en: No match for '%1'.
hne: '%1' बर कोनो जोड़े नइ.
