koffice - en to hi translation catalogue (390 entries)

en: Curve
hi: वक्र

en: Straight
hi: सीधा

en: Standard
hi: मानक

en: Lines
hi: पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
hi: किसिमः

en: Tie
hi: टाई

en: A connection between two other shapes
hi: दो आकार के बीच के कनेक्सन

en: A simple path shape
hi: एक सादा रस्ता आकार

en: %1 Options
hi: %1 विकल्प

en: Active tool: %1
hi: सक्रिय औजार: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nodeSnapGuide)
en: Nodes
hi: नोड्स

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, extensionSnapGuide)
en: Extension of lines
hi: लाइन के एक्सटेंसन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, orthogonalSnapGuide)
en: Orthogonal
hi: ओर्थोगोनल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, intersectionSnapGuide)
en: Intersection of lines
hi: लाइन के प्रतिक्छेदन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, lineGuideSnapGuide)
en: Guide lines
hi: गाइड लाइन

en: Create object
hi: चीज बनाव

en: Pan
hi: पीएएन

en: Corner point
hi: कोने के बिन्दु

en: Smooth point
hi: चिकना बिन्दु

en: Symmetric Point
hi: सुडौल बिन्दु

en: Make curve point
hi: वक्र बिन्दु बनाव

en: Make line point
hi: लाइन बिन्दु बनाव

en: Segment to Line
hi: लकीर मं चाप

en: Segment to Curve
hi: वक्र मं चाप

en: Insert point
hi: बिंदु भरव नइ करव

en: Remove point
hi: बिन्दु मेटाव

en: Break at point
hi: बिन्दु मं ब्रेक करव

en: Break at segment
hi: खन्ड मं ब्रेक करव

en: Join with segment
hi: खन्ड मं जोड़व

en: Merge points
hi: बिन्दु ल मिलाव

en: To Path
hi: पथ पर

en: Line/Curve
hi: लाइन/वक्र

en: Drag to move handle.
hi: हेंडल खिसकाय बर खींचव.

en: Drag to move control point.
hi: नियंत्रन बिंदु खिसकाय बर खींचव.

en: Zoom
hi: जूम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomInButton)
en: Zoom In
hi: जूम इन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomOutButton)
en: Zoom Out
hi: जूम आउट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, convertToPath)
en: Convert To Path
hi: पथ मं बदलव

en: Scripts
hi: स्क्रिप्ट्स

en: Script Manager
hi: स्क्रिप्ट प्रबंधक

en: Execute Script File...
hi: स्क्रिप्ट फाइल चलाव...

en: Script Manager...
hi: स्क्रिप्ट प्रबंधक...

en: Execute Script File
hi: स्क्रिप्ट फाइल चलाव

en: Install Script Package
hi: स्क्रिप्ट पैकेज इनस्टाल करव

en: Could not read the package "%1".
hi: पैकेज "%1" ल पढ़ नइ सकिस.

en: The package "%1" does not contain a valid install.rc file.
hi: पैकेज "%1" मं वैध install.rc फाइल नइ हे.

en: Failed to parse the install.rc file at package "%1".
hi: install.rc फाइल ल पैकेज "%1" मं पार करे मं फेल.

en: Failed to determinate location where the package "%1" should be installed to.
hi: पैकेज "%1" ल कहां इनस्टाल करना हे वो जगह निरधारित करे मं फेल.

en: A script package with the name "%1" already exists. Replace this package?
hi: नाम "%1" के साथ स्क्रिप्ट पैकेज पहिली ही मौजूद हे. एखर पैकेज ल बदलव?

en: Replace
hi: बदलव

en: Could not uninstall the script package "%1" since the script is not installed.
hi: स्क्रिप्ट पैकेज "%1" इनस्टाल नइ कर सकिस काबर कि स्क्रिप्ट इनस्टाल नइ हे.

en: Save
hi: सहेजव

en: Add script file
hi: स्क्रिप्ट फाइल जोड़व

en: Add collection folder
hi: संग्रह फोल्डर जोड़व

en: Install script package file
hi: स्क्रिप्ट पैकेज फाइल इनस्टाल करव

en: Install online script package
hi: आनलाइन स्क्रिप्ट पैकैज इनस्टाल करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
hi: जोड़व

en: Script File
hi: स्क्रिप्ट फाइल

en: Script
hi: स्क्रिप्ट

en: Collection
hi: संग्रह

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
hi: फाइल

en: Only print and exit
hi: सिरिफ छापव अउ बाहिर हों

en: Override display DPI
hi: प्रदर्सक डीपीआई ल ओवरराइड करव

en: Too many templates found for: %1
hi: %1 बर बहुत अकन टैम्प्लेट्स हे

en: Template %1 failed to load.
hi: टैम्पलेट %1 लोड करे मं फेल.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template at application start up
hi: अनुपरयोग चालू होए मं एखर टैम्प्लेट के परयोग हमेसा करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template
hi: टैम्प्लेट के हमेसा उपयोग करव

en: Making backup...
hi: बैकअप करत हे...

en: Saving...
hi: सहेजत हे...

en: Could not save
    %1
hi: सहेज नइ सकिस
     %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
hi: %1 ल सहेज नइ सकिस
    कारन: %2

en: Document <i>%1</i> saved
hi: कागद <i>%1</i> सहेजे गिस

en: Autosaving...
hi: अपने अपन सहेजत हे...

en: Error during autosave! Partition full?
hi: अपने अपन सहेजे के समय गलती! पार्टीसन पूरा भरे हो ?

en: Could not create the file for saving
hi: सहेजे बर फाइल बना नइ सकिस

en: Not able to write '%1'. Partition full?
hi: '%1' ल लिखे मं अक्छम. पार्टीसन पूरा भरे हो ?

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
hi: '%1' ल लिखे मं गलती. पार्टीसन पूरा भरे हो ?

en: Malformed URL
    %1
hi: गलत URL
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
hi: ये कागद बर एक अपने अपन सहेजी गे फाइल मौजूद हे.
    एखर बदला मा का आप मन एला खोलना चाहू?

en: The file %1 does not exist.
hi: फाइल %1 अस्तित्व मं नइ हे.

en: File not found
hi: फाइल नइ मिलिस

en: Cannot create storage
hi: भंडार तैयार नइ कर सके

en: Bad MIME type
hi: खराब माइम किसिम

en: Error in embedded document
hi: भीतर मं बने कागद मं गलती

en: Format not recognized
hi: फार्मेट पहिचान नइ सकिस

en: Not implemented
hi: लागू नइ

en: Parsing error
hi: पारसिंग गलती

en: Document is password protected
hi: कागद पासवर्ड से संरक्छित हे

en: Internal error
hi: अंदर के गलती

en: Out of memory
hi: मेमोरी कम पड़ गिस

en: Unknown error
hi: अग्यात गलती

en: Document <i>%1</i> loaded
hi: कागद <i>%1</i> लोड करिस

en: Could not find %1
hi: %1 ल खोज नइ सकिस

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
hi: %1 मं लकीर %2, खंभा %3 मं पारसिंग गलती
    गलती संदेस: %4

en: %1 is not a file.
hi: %1 फाइल नइ हे.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
hi: फाइल ल पढ़े बर  खोले नइ जा सकिस (पाठ अनुमति जांचव).

en: Could not read the beginning of the file.
hi: फाइल के चालू पढ़ नइ सकिस.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
hi: मुख्य कागद के लकीर %1 , खंभा %2 मं पारसिंग गलती
    गलती संदेस: %3

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
hi: अवैध कागद: कोनो फाइल 'maindoc.xml' नइ.

en: Untitled
hi: बिना सीर्सक

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
hi: <p>कागद <b>'%1'</b> सुधारे जा गे हे.</p><p>का आप मन एला सहेजना चाहू?</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
hi: अंदर के गलती: saveXML लागू नइ करे गे हे

en: Could not open
    %1
hi: खोल नइ सकिस:
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
hi: %1 ल खोल नइ सकिस
    कारन: %2

en: a word processing
hi: वर्ड प्रोसेसिंग

en: a spreadsheet
hi: स्प्रेडसीट

en: a presentation
hi: प्रस्तुतीकरन

en: a chart
hi: चार्ट

en: a drawing
hi: ड्राइंग

en: No
hi: नइ

en: Yes
hi: हाँ

en: Could not export file.
hi: फाइल निर्यात नइ कर सकिस.

en: Missing Export Filter
hi: गुमा निर्यात फिल्टर

en: Could not import file of type
    %1
hi: फाइल किसिम
    %1 आयात नइ कर सकिस

en: Missing Import Filter
hi: गुमा आयात फिल्टर

en: Choose Filter
hi: फिल्टर चुनव

en: %1 unsaved document (%2)
hi: %1 कागद सहेजे नइ गे (%2)

en: Export as PDF...
hi: पीडीएफ मं निर्यात करव...

en: Reload
hi: री-लोड

en: Versions...
hi: संस्करन...

en: E&xport...
hi: निर्यात... (&x)

en: &New View
hi: नवा दृस्य (&N)

en: Document Information
hi: कागद जानकारी

en: Full Screen Mode
hi: पूरा स्क्रीन मोड

en: Dockers
hi: डाकर्स

en: (write protected)
hi: (लिखे से संरक्छित हे)

en: Save as %1
hi: अइसन सहेजव %1

en: %1 (unknown file type)
hi: %1 (अग्यात फाइल किसिम)

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
hi: <qt>ये रूप %1 मं सहेजे से कुछ फारमेटिंग गंवा हो सकथो .<p>का आप मन अभी घलोक एखर फारमेट मं सहेजना चाहथो ?</qt>

en: Confirm Save
hi: सहेजे के पुस्टि करव

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
hi: <qt>ये रूप %1 मं निर्यात करे से कुछ फारमेटिंग गंवा हो सकथो .<p>का आप मन अभी घलोक एखर फारमेट में निर्यात करना चाहथो ?</qt>

en: Confirm Export
hi: निर्यात के पुस्टि करव

en: Export
hi: निर्यात

en: Open Document
hi: कागद खोलव

en: Import Document
hi: कागद आयात करव

en: Document
hi: कागद

en: Document - %1
hi: कागद -%1

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Show %1 Toolbar
hi: औजार पट्टी %1 देखाव

en: Hide %1 Toolbar
hi: औजार-पट्टी %1 लुकाव

en: Recent Documents
hi: हाल ही मं प्रयुक्त कागद

en: Custom Document
hi: मनमाफिक कागद

en: Stop
hi: रुकव

en: Printing done
hi: छपाई पूरा

en: Close
hi: बंद करव

en: Stopped
hi: रुक गिस

en: Open This Document
hi: ये कागद ल खोलव

[ctx: File modification date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Modified:</b></td><td>%1</td></tr>
hi: <tr><td><b>परिवर्धित:</b></td><td>%1</td></tr>

[ctx: File access date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Accessed:</b></td><td>%1</td></tr>
hi: <tr><td><b>पहुंचा गिस:</b></td><td>%1</td></tr>

en: Show Guides
hi: गाइड देखाव

en: Shows or hides guides
hi: गाइड देखाव या लुकाव

en: Create Template
hi: टैम्पलेट बनाव

en: Group:
hi: समूहः

en: &Add Group...
hi: समूह जोड़व... (&A)

en: &Remove
hi: मेटाव (&R)

en: Picture
hi: फोटू

en: &Select...
hi: चुनव... (&S)

en: Use the new template as default
hi: नवा टैम्प्लेट ल डिफाल्ट के रूप मं परयोग करव

en: Do you really want to overwrite the existing '%1' template?
hi: का आप मन सही मं  अभी हाल के टैम्प्लेट '%1' ल मेटाय के लिखना चाहथो ?

en: Add Group
hi: समूह जोड़व

en: Enter group name:
hi: समूह नाम भरव:

en: This name is already used.
hi: ये नाम पहिली से ही उपयोग मं हे.

en: Do you really want to remove that group?
hi: का आप मन सचमुच ओ समूह ल मिटाना चाहथो ?

en: Remove Group
hi: समूह हटाव

en: Do you really want to remove that template?
hi: का आप मन सचमुच ओ टैम्प्लेट ल मिटाना चाहथो ?

en: Remove Template
hi: टैम्प्लेट मेटाव

en: Could not load picture.
hi: फोटू लोड नइ कर सकिस.

en: No picture available.
hi: कोई फोटू नइ मिलत.

en: Use This Template
hi: ये टैम्प्लेट के उपयोग करव

en: Version
hi: संस्करन

en: Date & Time
hi: तारीक अउ समय

en: Saved By
hi: द्वारा सहेजे गिस

en: Comment
hi: टिप्पनी

en: &Add
hi: जोड़व (&A)

en: &Modify
hi: सुधारव (&M)

en: &Open
hi: खोलव (&O)

en: A new version could not be added
hi: एक नवा संस्करन जोड़ा जा सकथे

en: Date: %1
hi: तारीक: %1

en: Unknown
hi: अग्यात

en: No store backend
hi: कोई भंडार बैकएन्ड नइ

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
hi: मुख्य कागद के लकीर %1 , खंभा %2 मं पारसिंग गलती
    गलती संदेस: %3

en: Millimeters (mm)
hi: मिलिसमीटर (मिमी)

en: Centimeters (cm)
hi: सेंटीमीटर (सेमी)

en: Decimeters (dm)
hi: डेसीमीटर (डीएम)

en: Inches (in)
hi: इंच (इं)

en: Pica (pi)
hi: पिका (पाई)

en: Cicero (cc)
hi: सिसरो (सीसी)

en: Points (pt)
hi: पाइंट्स (पा.)

en: Pixels (px)
hi: पिक्सल (पीएक्स)

en: Author
hi: लेखक

en: Master Slide
hi: मास्टर स्लाइड

en: Master Page
hi: मास्टर पेज

en: Slide %1
hi: स्लाइड %1

en: Page  %1
hi: पेज %1

en: Layer
hi: लेयर

en: Group
hi: समूह

en: Shape
hi: रूप

en: Slide
hi: स्लाइड

en: Visible
hi: दिखत

en: Locked
hi: तालाबंद

en: Add a new slide or layer
hi: एक नवा स्लाइड या परत जोड़व

en: Add a new page or layer
hi: एक नवा पेज या परत जोड़व

en: Page
hi: पेज

en: Delete selected objects
hi: चुने गे चीज मन ल मेटाव

en: Raise selected objects
hi: चुने गे चीज मन ल ऊंचा करव

en: Lower selected objects
hi: चुने गे चीज मन ल नीचे करव

en: Minimal View
hi: सबसे कम दृस्य

en: Detailed View
hi: विस्तृत दृस्य

en: Thumbnail View
hi: छोटे फोटू दृस्य

en: View mode
hi: मोड देखाव

en: Enter the name of the new layer:
hi: नवा परत के नाम भरव:

en: New Layer
hi: नवा परत

en: New layer
hi: नवा परत

en: Could not delete all layers. At least one layer is required.
hi: सब्बो परतों ल मिटा नइ सकिस. कम से कम एक परत चाही.

en: Error deleting layers
hi: परतों ल मेटाय मं गलती

en: Page %1
hi: पेज %1

en: D&elete
hi: मेटाव (&e)

en: Snap to Grid
hi: ग्रिड मं स्नेप करव

en: Show Master Pages
hi: मास्टर पेज देखाव

en: Show Rulers
hi: रूलर देखाव

en: Show/hide the view's rulers
hi: प्रदर्सक मं मापनी देखाव/लुकाव.

en: Insert Page
hi: पेज भरव

en: Insert a new page after the current one
hi: अभी हाल के पेज के बाद एक नवा पेज भरव

en: Copy Page
hi: पेज नकल करव

en: Copy the current page
hi: अभी हाल के पेज के नकल बनाव

en: Delete Page
hi: पेज मेटाव

en: Delete the current page
hi: अभी हाल के पेज मेटाव

en: Master Page...
hi: मास्टर पेज...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Variable
hi: परिवर्तनीय

en: Clear
hi: साफ करव

en: Subtract
hi: घटाव

en: Alpha mask
hi: अल्फा मास्क

en: Alpha
hi: अल्फा

en: Lightness
hi: उजालापन

en: Blue
hi: नीला

en: Green
hi: हरा

en: Red
hi: लाल

en: Erase
hi: मेटाव

en: Normal
hi: सामान्य

en: Screen
hi: स्क्रीन

en: Lighten
hi: हल्का करव

en: Darken
hi: गहरा करव

en: Color
hi: रंग

en: Hue
hi: वर्न

en: Saturation
hi: संतृप्ति

en: Value
hi: मान

en: Generic RGB Histogram
hi: जेनेरिक आरजीबी हिस्टोग्राम

en: R
hi: आर

en: G
hi: जी

en: B
hi: बी

en: L*a*b* Histogram
hi: L*a*b* हिस्टोग्राम

en: XYZ
hi: एक्सवाईजेड

en: Grayscale
hi: काला-सफेद

en: Grayscale (without transparency)
hi: काला सफेद (पारदर्सिता के बिना)

en: 8 Bits
hi: ८ बिट्स

en: 16 Bits
hi: 16 बिट्स

en: Object
hi: चीज

en: Please enter the password to open this file.
hi: ए फाइल ल खोले बर किरपा करके, पासवर्ड भरव.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
hi: कागद ल जेखर से एनक्रिप्ट करना हे वो पासवर्ड किरपा करके, भरव.

en: Do you want to save the password?
hi: का आप मन पासवर्ड सहेजना चाहथो ?

en: The directory mode is not supported for remote locations.
hi: रिमोट जगह बर डिरेक्टरी मोड समर्थित नइ हे.

en: Delete
hi: मेटाव

en: Text Reference
hi: पाठ संदर्भ

en: Select the index you want to reference
hi: वह निर्देसिका चुनव जेखर संदर्भ आब देना चाहथो

en: Found no match
hi: कोई जोड़े नइ मिलिस

en: Found no match
    
    No text was replaced
hi: कोई जोड़े नइ मिलिस
    
    पाठ ल बदले नइ गिस

en: Replace %1 with %2?
hi: %1 ल %2 से बदलव?

[ctx: Underline Style]
en: None
hi: कुछ नइ

[ctx: Underline Style]
en: Single
hi: एकल

[ctx: Underline Style]
en: Double
hi: दोगुना

en: Default
hi: डिफाल्ट

en: Opacity
hi: अपार्दरसिता

en: Recent:
hi: हाले:

en: Add / Remove Colors...
hi: रंगों ल जोड़व/मेटाव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc)
en: Initials:
hi: पहिलीाक्छर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
hi: सीर्सक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
hi: स्थितिः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
hi: कम्पनी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
hi: ईमेलः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
hi: दूरभास (घर):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
hi: दूरभास (काम)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFaxDesc)
en: Fax:
hi: फैक्सः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
hi: सड़कः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
hi: पिन कोडः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
hi: सहर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
hi: देस:

en: Import Data
hi: डाटा आयात करव

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
hi: अनुसंसित (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
hi: लोकेल (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
hi: अऊ दूसर (%1)

en: Generic
hi: जेनेरिक

en: Text
hi: पाठ

en: Date
hi: तारीक

en: Currency
hi: मुद्रा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: None
hi: कुछ नइ

en: Cannot find encoding: %1
hi: एनकोडिंग नइ पा सकिस: %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: Data
hi: डाटा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: E&ncoding:
hi: एनकोडिंग: (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowHeader)
en: First row contains headers
hi: पहली लकीर मं सीर्सक हे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColHeader)
en: First column contains headers
hi: पहिली खंभा मं सीर्सक हे

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_formatTab)
en: Format
hi: फार्मेट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterBox)
en: Delimiter
hi: डेलिमिटर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
hi: विराम चिनहा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
hi: सेमी-कालन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
hi: अन्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
hi: टेबुलेटर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
hi: खाली जगह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Text&quote:
hi: पाठ उदाहरन: (&q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Decimal symbol:
hi: दसमलव चिनहाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Thousands separator:
hi: हजार अलगइयाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreDuplicates)
en: Ignore duplicate delimiters
hi: अनुकृति डेलिमीटर ल अनदेखा करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Format:
hi: फार्मेट: (&F)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_rangesTab)
en: Ranges
hi: सीमा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
hi: अपडेट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Import columns:
hi: खंभा आयात करव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Import lines:
hi: लकीरें आयात करव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: to
hi: को

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
hi: एनक्रिप्ट (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
hi: की-वर्डस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
hi: विसय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
hi: आखरी बार मुद्रित:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
hi: कुल संपादन समय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
hi: एनक्रिप्सनः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
hi: संसोधन संख्या:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
hi: परिवर्धितः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
hi: टिप्पनियाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
hi: सृजितः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
hi: पथः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
hi: रीसेट (&R)

en: General
hi: सामान्य

en: This document will be decrypted
hi: ये कागद डीक्रिप्ट करे जाही

en: Do not decrypt
hi: डीक्रिप्ट नइ करव

en: This document is encrypted
hi: ये कागद एनक्रिप्टेड हे

en: D&ecrypt
hi: डीक्रिप्ट (&e)

en: This document will be encrypted.
hi: ये कागद एनक्रिप्टेड हे.

en: Do not encrypt
hi: एनक्रिप्ट नइ करव

en: This document is not encrypted
hi: ये कागद एनक्रिप्टेड नइ हे.

en: Confirm Decrypt
hi: डीक्रिप्ट के पुस्टि करव

en: Decrypt
hi: डीक्रिप्ट

en: Save Document
hi: कागद सहेजव

en: Change Filetype
hi: फाइल किसिम बदलव

en: Change
hi: बदलव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
hi: हटाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, open)
en: Open palette
hi: रंगपट्टिका खोलव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, save)
en: Save palette
hi: रंगपट्टिका सहेजव

en: Add Color To Palette
hi: रंगपट्टिका मं रंग जोड़व

en: Color name:
hi: रंग नामः

en: Cannot write to palette file %1. Maybe it is read-only.
hi: रंगपट्टिका फाइल %1 मं लिख नइ सकिस. सायद ए सिरिफ पढ़े जइसन हे.

en: Palette
hi: रंगदानी

en: Add/Remove Colors
hi: रंगों ल जोड़व/मेटाव

en: Page Layout
hi: पेज ले-आउट

en: Apply to document
hi: कागद मं लगाव

en: Left Edge:
hi: डेरी किनारा:

en: Right Edge:
hi: जेवनी किनारा:

en: Binding Edge:
hi: बाइंडिंग किनारा:

en: Page Edge:
hi: पेज किनारा:

en: Facing Pages:
hi: आमने-सामने के पेज:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
hi: आमने-सामने के पेज

en: Page Layout:
hi: पेज ले-आउट:

en: Page spread
hi: पेज स्प्रेड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
hi: इकाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
hi: आकारः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
hi: चौड़ाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
hi: ऊँचाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
hi: दिसा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
hi: खड़ा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
hi: आड़ा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
hi: आमने-सामने के पेज:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
hi: एक साइड वाले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
hi: पाठ दिसा:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
hi: अपने अपन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
hi: डेरी से जेवनी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
hi: जेवनी से डेरी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
hi: हासिए

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
hi: सीर्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Binding edge:
hi: बाइंडिंग किनारा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Page edge:
hi: पेज किनारा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
hi: निचला:

en: First line indent
hi: पहिली लकीर हासिया

en: Left indent
hi: डेरी हासिया

en: Right indent
hi: जेवनी हासिया

en: Tool Options
hi: औजार विकल्प

en: Fit Page Width
hi: पेज चौड़ाई मं जमाव

en: Fit Page
hi: पेज मं जमाव

en: Actual Pixels
hi: सही पिक्सल्स

en: Use same aspect as pixels
hi: पिक्सेल जइसन ही आस्पेक्ट परयोग करव

en: Zoom to All
hi: सब्बो जूम करव
