MusicShape - en to hi translation catalogue (68 entries)

en: Double flat
hi: दोहरा सपाट

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
hi: समतल

en: Natural
hi: प्राकृतिक

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
hi: पैना

en: Double sharp
hi: दोहरा तीक्छ्न

en: %1 flats
hi: %1 सपाट

en: %1 sharps
hi: %1 तीक्छ्न

en: Dots
hi: बिन्दुव

en: Eraser
hi: मेटाव के रबर

en: Ab Major
hi: एबी मेजर

en: Eb Major
hi: ईबी मेजर

en: Bb Major
hi: बीबी मेजर

en: F Major
hi: एफ मेजर

en: C Major
hi: सी मेजर

en: G Major
hi: जी मेजर

en: D Major
hi: डी मेजर

en: A Major
hi: ए मेजर

en: E Major
hi: ई मेजर

[ctx: Other key signature]
en: Other
hi: अऊ दूसर

en: note
hi: टिप्पनी

en: rest
hi: रेस्ट

en: Double whole
hi: दोहरा पूरा

en: Whole
hi: पूरा

en: Half
hi: आधा

en: Quarter
hi: क्वार्टर

en: Eighth
hi: आठवां

en: 16th
hi: 16वाँ

en: 32nd
hi: ३२वां

en: 64th
hi: ६४वां

en: 128th
hi: १२८वां

en: Unknown note
hi: अग्यात टिप्पनी

en: Unknown rest
hi: अग्यात रेस्ट

en: Remove bar
hi: पट्टी हटाव

en: Select
hi: चुनव

[ctx: Treble clef]
en: Treble
hi: ट्रेबल

[ctx: Bass clef]
en: Bass
hi: बास

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
hi: सोप्रानो

[ctx: Alto clef]
en: Alto
hi: आल्टो

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
hi: टेनर

en: C clef on line %1
hi: लकीर %1 मं से क्लेफ

en: Unknown clef
hi: अग्यात क्लेफ

en: Tied notes
hi: टाइड नोट्स

en: Set key signature
hi: कुंजी दसखत सेट करव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
hi: छेत्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
hi: मापक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
hi: के साथ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
hi: आखिरी टुकड़े के साथ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
hi: अगले कुंजी बदलाव पर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
hi: स्टेव्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
hi: सब्बो स्टैव्स अपडेट करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
hi: सिरिफ चुने गे स्टाफ के अपडेट करव

en: Part details
hi: पार्ट विवरन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
hi: संक्छिप्त नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
hi: स्टेव्स:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
hi: अवाज १

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
hi: अवाज २

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
hi: अवाज ३

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
hi: अवाज ४

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
hi: मापक जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
hi: आयात

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
hi: निर्यात

en: Music Shape
hi: संगीत आकार

en: A shape which provides a music editor
hi: एक आकार जऊन संगीत संपादक मिलत कराथे .

en: Parts
hi: पार्ट्स

en: Clef
hi: क्लेफ

en: Time signature
hi: समय दसखत

en: Key signature
hi: कुंजी दसखत
