TextShape - en to hi translation catalogue (109 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel)
en: Prefix:
hi: प्रीफिक्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel)
en: Suffix:
hi: सफिक्स:

en: Font
hi: फोंट

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
hi: अगला सैली:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
hi: विसय-चीज टेबल मं सामिल करव

en: Normal
hi: सामान्य

en: Small Caps
hi: छोटा कैप्स

en: Uppercase
hi: अपरकेस

en: Lowercase
hi: लोअरकेस

en: Capitalize
hi: केपिटलाइज

en: Superscript
hi: सुपरस्क्रिप्ट

en: Subscript
hi: सब्स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
hi: पाठ रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
hi: पिछोत अंगना के रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
hi: रेखांकित:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
hi: रंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
hi: पाठ छइंहा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
hi: रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
hi: दूरीः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
hi: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
hi: अपने अपन हायफनेसन

en: Select Font
hi: फोंट चुनव

en: Special Characters
hi: विसिस्ट अक्छर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
hi: प्रविस्ट

[ctx: Close dialog]
en: Close
hi: बंद करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
hi: जल्दी खोज:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
hi: <p><ul><li><b>एकल</b>: सामान्य पंक्तिदूरी</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
hi: डेरी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
hi: बीच में

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
hi: जेवनी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
hi: नाम बदलव (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
hi: मेटाव (&D)

en: Rename Bookmark
hi: निसानी ल नवा नाम देव

en: Please provide a new name for the bookmark
hi: किरपा करके, किताब चिनहा बर एक नाम भरव

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
hi: अपन आप

[ctx: Text alignment]
en: Left
hi: डेरी

[ctx: Text alignment]
en: Right
hi: जेवनी

[ctx: Text alignment]
en: Centered
hi: केंद्रित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
hi: इहां से चालू करव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
hi: जमावट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
hi: गहराईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
hi: स्तर देखाव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
hi: मनमाफिक अक्छर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
hi: ये पैराग्राफ से नंबर देना फिर से चालू करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
hi: अक्छर सिंक्रोनाइजेसन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Background
hi: पिछोत अंगना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color
hi: पिछोत अंगना के रंग

en: Indent/Spacing
hi: हासिया/पंक्तियों के बीच दूरी

en: General Layout
hi: सामान्य खाका

en: Bullets/Numbers
hi: बुलेट/नंबरन

en: Decorations
hi: सजावट

[ctx: Line spacing value]
en: Single
hi: एकल

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
hi: १.५ पंक्तियां

[ctx: Line spacing value]
en: Double
hi: दोगुना

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
hi: समानुपातिक

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
hi: अतिरिक्त

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
hi: स्थिर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
hi: हासिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
hi: डेरी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
hi: जेवनी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line:
hi: पहली पंक्ति:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
hi: पंक्तियों के बीच दूरी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Use Font Metrics:
hi: फोंट मेट्रिक्स उपयोग करव:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Paragraph Space
hi: पैराग्राफ जगह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Before:
hi: पहिली:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
hi: पस्चातः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
hi: जमावट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
hi: समान रुप से जेवनी-डेरी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior at End of Frame/Page
hi: फ्रेम/पेज के आखरी मं व्यवहार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
hi: पंक्तियाँ एक साथ रखव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
hi: पैराग्राफ से पहिली ब्रेक भरव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
hi: पैराग्राफ के बाद ब्रेक भरव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
hi: मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
hi: नवा (&N)

en: Style Manager
hi: सैली प्रबंधक

en: Styles
hi: सैली

en: Text
hi: पाठ

en: A shape that shows text
hi: आकार जऊन पाठ देखाथे

en: Text Shape
hi: पाठ आकार

en: Bold
hi: गाढ़ा

en: Italic
hi: ईटैलिक

[ctx: Text formatting]
en: Underline
hi: रेखांकित

en: Align Left
hi: डेरी पंक्तिबद्ध करव

en: Align Right
hi: जेवनी पंक्तिबद्ध करव

en: Align Center
hi: जमाव बीच में

en: Align Block
hi: ब्लाक जमाव

en: Increase Indent
hi: हासिया बढ़ाव

en: Decrease Indent
hi: हासिया घटाव

en: Increase Font Size
hi: फोंट आकार बढ़ाव

en: Decrease Font Size
hi: फोंट आकार घटाव

en: Insert Non-Breaking Space
hi: नान-ब्रेकिंग स्पेस भरव

en: Insert Non-Breaking Hyphen
hi: नान-ब्रेकिंग हायफन भरव

en: Insert Index
hi: निर्देसिका भरव

en: Insert Soft Hyphen
hi: साफ्ट हायफन भरव

en: Line Break
hi: लाए ब्रेक

en: Font...
hi: फोंट...

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
hi: अक्छर आकार, फोंट, बोल्डफेस, इटेलिक्स आदि बदलव.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
hi: अभी हाल के मं चुने गे अक्छर के गुन बदलव.

en: Font Size
hi: फोंट आकार

en: Text Color...
hi: पाठ रंग...

en: Background Color...
hi: पिछोत अंगना के रंग...

en: Paragraph...
hi: पैराग्राफ...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
hi: पैराग्राफ हासिया, पाठ प्रवाह, किनारा, बुलेट, नंबरन आदि बदलव.

en: Change attributes of styles
hi: सैली के गुन बदलव

en: Special Character...
hi: विसिस्ट अक्छर...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
hi: कुंजीपट मं नइ मिलत एकाधिक चिनहा या अक्छर भरव

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
hi: कुंजीपट मं नइ मिलत एकाधिक चिनहा या अक्छर भरव.

en: Open Link?
hi: संकली खोलव?
