thesaurus_tool - en to hi translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
hi: (कोई जोड़ नइ)

en: &Search for:
hi: बर खोजव: (&S)

en: S&earch
hi: खोजव (&e)

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
hi: पीछू

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
hi: आगू

en: Change Language...
hi: भाखा बदलव...

en: &Thesaurus
hi: समांतर सब्दकोस (&T)

en: Synonyms
hi: समानार्थी

en: More General Words
hi: अधिक सामान्य सब्द

en: More Specific Words
hi: अधिक विसिस्ट सब्द

en: &Wordnet
hi: वर्डनेट (&W)

en: &Replace with:
hi: से बदलव: (&R)

en: &Replace
hi: बदलव (&R)

en: Replace Word
hi: सब्द बदलव

en: Related Words - %1
hi: संबंधित सब्द - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
hi: समांतर कोस फाइल '%1' नइ मिलिस. समांतर कोस फाइल चुने बर किरपा करके, 'भाखा बदलव...' चुनव.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
hi: <b>गलती:</b> ग्रेप चलाय मं फेल.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
hi: समानार्थी/हायपरनिम्स - आवृत्ति के आधार मं अनुक्रम

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
hi: समानार्थी - एक जइसन मतलब के आधार मं अनुक्रम (सिरिफ काम)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
hi: विरुद्धार्थी - उलटा मतलब वाले सब्द

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
hi: हायपोनिम्स - ... ए हे (जैसा) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
hi: मेरोनिम्स - %1 मं हे ...

en: Holonyms - ... has a %1
hi: होलोनिम्स - ... मं हे %1

en: Attributes
hi: गुनधर्म

en: Cause To (for some verbs only)
hi: काज टू (सिरिफ कुछ काम मन बर)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
hi: काम वटेलमेंट (सिरिफ कुछ सब्दों बर)

en: Familiarity & Polysemy Count
hi: फेमिलरिटी & पालीसेमी गिनती

en: Verb Frames (examples of use)
hi: काम फ्रेम (परयोग के उदाहरन)

en: List of Compound Words
hi: मिस्रित सब्दों के सूची

en: Overview of Senses
hi: सेंसेस के ओवर-व्यू

en: No match for '%1'.
hi: '%1' बर कोनो जोड़े नइ.
