kpresenter - en to hi translation catalogue (226 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
hi: प्रविस्ट (&I)

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
hi: फार्मेट (&o)

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Slide
hi: स्लाइड (&S)

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
hi: स्लाइड सो (&d)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: सेटिंग (&S)

en: Former maintainer
hi: पहिली के मेंटेनर

en: Thorsten Zachmann
hi: थार्स्टन जाकमैन

en: Laurent Montel
hi: लारेंट मोंटेल

en: Original author
hi: मूल लेखक

en: Reginald Stadlbauer
hi: रेजऊनाल्ड स्टाडबाउर

en: Werner Trobin
hi: वेर्नर ट्रोबिन

en: David Faure
hi: डेविड फाउरे

en: Toshitaka Fujioka
hi: तोसित्का फुजिओका

en: Lukáš Tinkl
hi: लुकास टिंकल

en: Ariya Hidayat
hi: अरिया हिदायत

en: Percy Leonhardt
hi: पर्सी लियोन्हार्द्त

en: Thomas Zander
hi: थामस जेंडर

en: Peter Simonsson
hi: पीटर साइमन्सन

en: Boudewijn Rempt
hi: बाउदेविन रेम्प्त

en: Jan Hambrecht
hi: जेन हेमब्रेच्ट

en: Martin Pfeiffer
hi: मार्टिन फेइफर

en: Slide %1
hi: स्लाइड %1

en: Next Slide
hi: अगला स्लाइड

en: Current Slide %1 of %2
hi: अभी हाल के स्लाइड  %1 एमां से- %2

en: End of Slide Show
hi: स्लाइड सो के आखरी

en: Shape
hi: रूप

en: Normal
hi: सामान्य

en: Insert Slide
hi: स्लाइड भरव

en: Copy Slide
hi: स्लाइड नकल करव

en: Copy the current slide
hi: अभी हाल के स्लाइड नकल करव

en: Delete Slide
hi: स्लाइड मेटाव

en: Delete the current slide
hi: अभी हाल के स्लाइड मेटाव

en: Master Slide...
hi: मास्टर स्लाइड...

en: Previous Slide
hi: पिछला स्लाइड

en: First Slide
hi: पहिली स्लाइड

en: Last Slide
hi: आखरी स्लाइड

en: Create Appear Animation
hi: प्रकट एनिमेसन बनाव

en: Edit Custom Slide Shows...
hi: मनमाफिक स्लाइडसो संपादित करव...

en: Start Presentation
hi: प्रस्तुतीकरन चालू करव

en: From Current Slide
hi: अभी हाल के स्लाइड से

en: From First Slide
hi: पहिली स्लाइड से

en: Configure Slide Show...
hi: स्लाइड-सो कान्फिगर करव...

en: Configure Presenter View...
hi: प्रजेन्टर दृस्य कान्फिगर करव...

en: Notes
hi: टीप

en: All slides
hi: सब्बो स्लाइड

en: Error
hi: गलती

en: No Effect
hi: कोई प्रभाव नइ

en:  sec
hi: सेक.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WdgToolCrop)
en: Crop
hi: कांट-छांट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
hi: चौड़ाईः (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
hi: ऊंचाईः (&H)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
hi: लेयर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
hi: फोटू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnCrop)
en: &Crop
hi: कांट-छांट (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation monitor:
hi: प्रस्तुतीकरन मानीटर:

en: Configure Presenter View
hi: प्रजेन्टर दृस्य कान्फिगर करव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrConfigureSlideShow)
en: Configure Slide Show
hi: स्लाइड-सो कान्फिगर करव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slides
hi: स्लाइड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation Slides:
hi: प्रस्तुतीकरन स्लाइड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editSlidesButton)
en: Edit Custom Slide Shows ...
hi: मनमाफिक स्लाइडसो संपादित करव...

en: Import...
hi: आयात...

en: Bar
hi: पट्टी

en: From Left
hi: बायेँ से

en: From Top
hi: ऊपर से

en: From Right
hi: दायें से

en: From Bottom
hi: नीचे से

en: Clock
hi: घड़ी

en: From Twelve Clockwise
hi: बारह से घड़ी के दिसा में

en: From Three Clockwise
hi: तीन से घड़ी के दिसा में

en: From Six Clockwise
hi: छः से घड़ी के दिसा में

en: From Nine Clockwise
hi: नौ से घड़ी के दिसा में

en: From Twelve Counterclockwise
hi: बारह से घड़ी के उलटा दिसा में

en: From Three Counterclockwise
hi: तीन से घड़ी के उलटा दिसा में

en: From Six Counterclockwise
hi: छः से घड़ी के उलटा दिसा में

en: From Nine Counterclockwise
hi: नौ से घड़ी के उलटा दिसा में

en: Fan Out Vertical
hi: खड़े मं फेनआउट हों

en: Fan Out Horizontal
hi: आड़े मं फेनआउट हों

en: Fan In Vertical
hi: खड़े मं फेनइन हों

en: Fan In Horizontal
hi: आड़े मं फेनइन हों

en: Fan In Vertical Reverse
hi: खड़ा उलटा मं फेनइन हों

en: Fan In Horizontal Reverse
hi: आड़ा उलटा मं फेनइन हों

en: Center Right
hi: मध्य मं जेवनी

en: Center Top
hi: मध्य केंद्र

en: Center Left
hi: मध्य डेरी

en: Center Bottom
hi: मध्य नीचे

en: Fan Out Top
hi: ऊपर फेनआउट हों

en: Fan Out Right
hi: जेवनी मं फेनआउट हों

en: Fan Out Left
hi: डेरी मं फेनआउट हों

en: Fan In Right
hi: जेवनी मं फेनइन हों

en: Fan In Left
hi: डेरी मं फेनइन हों

en: Pin Wheel
hi: पिन चकरी

en: Two Blades Vertical Clockwise
hi: दो तलवारें खड़े मं घड़ी के दिसा में

en: Two Blades Horizontal Clockwise
hi: दो तलवारें आड़े मं घड़ी के दिसा में

en: Four Blades Horizontal Clockwise
hi: चार तलवारें आड़े मं घड़ी के दिसा में

en: Two Blades Vertical Counterclockwise
hi: दो तलवारें खड़े मं घड़ी के उलटी दिसा में

en: Two Blades Horizontal Counterclockwise
hi: दो तलवारें आड़े मं घड़ी के उलटी दिसा में

en: Four Blades Horizontal Counterclockwise
hi: चार तलवारें खड़े मं घड़ी के उलटी दिसा में

en: Saloon Door
hi: सेलून दरवाजा

en: To Top
hi: ऊपर से

en: To Left
hi: डेरी के तरफ

en: To Bottom
hi: तल में

en: To Right
hi: जेवनी के तरफ

en: Single Sweep
hi: एकल स्वीप

en: Clockwise Top
hi: घड़ी के दिसा मं ऊपर

en: Clockwise Right
hi: घड़ी के दिसा मं जेवनी

en: Clockwise Bottom
hi: घड़ी के दिसा मं नीचे

en: Clockwise Left
hi: घड़ी के दिसा मं डेरी

en: Clockwise Top Left
hi: घड़ी के दिसा मं ऊपरी डेरी

en: Counterclockwise Bottom Left
hi: घड़ी के उलटा दिसा मं नीचे जेवनी

en: Clockwise Bottom Right
hi: घड़ी के उलटा दिसा मं नीचे जेवनी

en: Counterclockwise Top Right
hi: घड़ी के उलटा दिसा मं ऊपर जेवनी

en: Counterclockwise Top
hi: घड़ी के उलटा दिसा मं ऊपर

en: Counterclockwise Right
hi: घड़ी के उलटा दिसा मं जेवनी

en: Counterclockwise Bottom
hi: घड़ी के उलटा दिसा मं नीचे

en: Counterclockwise Left
hi: घड़ी के उलटा दिसा मं डेरी

en: Counterclockwise Top Left
hi: घड़ी के उलटा दिसा मं ऊपर डेरी

en: Clockwise Bottom Left
hi: घड़ी के दिसा मं नीचे डेरी

en: Counterclockwise Bottom Right
hi: घड़ी के उलटा दिसा मं नीचे जेवनी

en: Clockwise Top Right
hi: घड़ी के दिसा मं ऊपर जेवनी

en: Right
hi: जेवनी

en: Up
hi: ऊपर

en: Vertical
hi: खड़ा

en: Horizontal
hi: आड़ा

en: Right Reverse
hi: जेवनी उलटा

en: Up Reverse
hi: ऊपर उलटा

en: Vertical Reverse
hi: खड़ा उलटा

en: Horizontal Reverse
hi: आड़ा उलटा

en: Barn Door
hi: बार्न दरवाजा

en: Diagonal Bottom Left
hi: तिर्यक नीचे डेरी

en: Diagonal Bottom Left Reverse
hi: तिर्यक नीचे डेरी उलटा

en: Diagonal Top Left
hi: तिर्यक ऊपर डेरी

en: Diagonal Top Left Reverse
hi: तिर्यक ऊपर डेरी उलटा

en: Barn Vee
hi: बार्न वी

en: Barn Zig Zag
hi: बार्न जिग जैग

en: Vertical Reversed
hi: खड़ा उलटा

en: Horizontal Reversed
hi: आड़ा उलटा

en: Box
hi: डब्बा

en: From Top Left
hi: ऊपर डेरी से

en: From Top Right
hi: ऊपर जेवनी से

en: From Bottom Left
hi: नीचे डेरी से

en: From Bottom Right
hi: नीचे जेवनी से

en: Diagonal
hi: हीरा

en: Four Box
hi: चार डब्बा

en: Corners In
hi: किनारे से अंदर

en: Corners In Reverse
hi: किनारा उलटे में

en: Corners Out
hi: किनारे से बाहिर

en: Corners Out Reverse
hi: किनारे से बाहिर उलटा

en: Misc Diagonal
hi: विविध तिर्यक

en: Double Barn Door
hi: दोहरा बार्न दरवाजा

en: Double Diamond
hi: दोहरा हीरा

en: Vee
hi: वी

en: Zig Zag
hi: जिग जैग

en: Down
hi: नीचे

en: Down Reverse
hi: नीचे उलटा

en: Left
hi: डेरी

en: Left Reverse
hi: डेरी उलटा

en: Ellipse
hi: दीर्घवक्र

en: Circle
hi: वृत्त

en: Eye
hi: आँख

en: Hexagon
hi: सस्ठभुज

en: Iris
hi: आइरिस

en: Rectangular
hi: आयत

en: Rectangular Reverse
hi: आयत उलटा

en: Diamond
hi: हीरा

en: Diamond Reverse
hi: हीरा उलटा

en: Misc
hi: विविध

en: Heart
hi: दिल

en: Keyhole
hi: कीहोल

en: Keyhole Reverse
hi: कीहोल उलटा

en: Pentagon
hi: पंचभुज

en: Star
hi: तारा

en: Four Point Star
hi: चार बिन्दु तारा

en: Four Point Star Reverse
hi: चार बिन्दु तारा उलटा

en: Five Point Star
hi: पांच बिन्दु तारा

en: Five Point Star Reverse
hi: पांच बिन्दु तारा उलटा

en: Six Point Star
hi: छः बिन्दु तारा

en: Triangle
hi: त्रिभुज

en: Parallel Snakes
hi: समानांतर सर्प

en: Vertical Top Same In
hi: खड़ा ऊपर से अंदर

en: Vertical Top Same Out
hi: खड़ा ऊपर से बाहिर

en: Vertical Bottom Same In
hi: खड़ा नीचे से अंदर

en: Vertical Bottom Same Out
hi: खड़ा नीचे से बाहिर

en: Vertical Top Left Opposite In
hi: खड़ा ऊपर डेरी उलटा दिसा से अंदर

en: Vertical Top Left Opposite Out
hi: खड़ा ऊपर डेरी उलटा दिसा से बाहिर

en: Vertical Bottom Left Opposite In
hi: खड़ा नीचे डेरी उलटा दिसा से अंदर

en: Vertical Bottom Left Opposite Out
hi: खड़ा नीचे डेरी उलटा दिसा से बाहिर

en: Horizontal Left Same In
hi: आड़ा डेरी से अंदर

en: Horizontal Left Same Out
hi: आड़ा डेरी से बाहिर

en: Horizontal Right Same In
hi: आड़ा जेवनी से अंदर

en: Horizontal Right Same Out
hi: आड़ा जेवनी से बाहिर

en: Horizontal Top Left Opposite In
hi: आड़ा ऊपर डेरी से उलटा दिसा से अंदर

en: Horizontal Top Left Opposite Out
hi: आड़ा ऊपर डेरी उलटा दिसा से अंदर

en: Horizontal Top Right Opposite In
hi: आड़ा ऊपर जेवनी उलटा दिसा से अंदर

en: Horizontal Top Right Opposite Out
hi: आड़ा ऊपर जेवनी उलटा दिसा से बाहिर

en: Diagonal Bottom Left Opposite In
hi: तिर्यक नीचे जेवनी से उलटा दिसा से अंदर

en: Diagonal Bottom Left Opposite Out
hi: तिर्यक नीचे जेवनी से उलटा दिसा से बाहिर

en: Diagonal Top Left Opposite Out
hi: तिर्यक ऊपर डेरी उलटा दिसा से बाहिर

en: Snake
hi: सांप

en: Clockwise Top Left In
hi: घड़ी के दिसा मं ऊपर डेरी से अंदर

en: Clockwise Top Left Out
hi: घड़ी के दिसा मं ऊपर डेरी से बाहिर

en: Clockwise Top Right In
hi: घड़ी के दिसा मं ऊपर जेवनी से अंदर

en: Clockwise Top Right Out
hi: घड़ी के दिसा मं ऊपर जेवनी से बाहिर

en: Clockwise Bottom Left In
hi: घड़ी के दिसा मं नीचे डेरी से अंदर

en: Clockwise Bottom Left Out
hi: घड़ी के दिसा मं नीचे डेरी से बाहिर

en: Clockwise Bottom Right In
hi: घड़ी के दिसा मं नीचे जेवनी से अंदर

en: Clockwise Bottom Right Out
hi: घड़ी के दिसा मं नीचे जेवनी से बाहिर

en: Counterclockwise Top Left In
hi: घड़ी के उलटी दिसा मं ऊपर डेरी से अंदर

en: Counterclockwise Top Left Out
hi: घड़ी के उलटी दिसा मं ऊपर डेरी से बाहिर

en: Counterclockwise Top Right In
hi: घड़ी के उलटी दिसा मं ऊपर जेवनी से अंदर

en: Counterclockwise Top Right Out
hi: घड़ी के उलटी दिसा मं ऊपर जेवनी से बाहिर

en: Counterclockwise Bottom Left In
hi: घड़ी के उलटी दिसा मं नीचे डेरी से अंदर

en: Counterclockwise Bottom Left Out
hi: घड़ी के उलटी दिसा मं नीचे डेरी से बाहिर

en: Counterclockwise Bottom Right In
hi: घड़ी के उलटी दिसा मं नीचे जेवनी से अंदर

en: Counterclockwise Bottom Right Out
hi: घड़ी के उलटी दिसा मं नीचे जेवनी से बाहिर

en: Waterfall
hi: झरना

en: Top Left Vertical
hi: ऊपर डेरी खड़ा

en: Top Left Horizontal
hi: ऊपर बाायाँ आड़ा

en: Top Right Vertical
hi: ऊपर जेवनी खड़ा

en: Top Right Horizontal
hi: ऊपर जेवनी आड़ा

en: Bottom Left Vertical
hi: नीचे डेरी खड़ा

en: Bottom Left Horizontal
hi: नीचे डेरी आड़ा

en: Bottom Right Vertical
hi: नीचे जेवनी खड़ा

en: Bottom Right Horizontal
hi: नीचे जेवनी आड़ा

en: Slide
hi: स्लाइड
