kword - en to hi translation catalogue (128 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (view_displaymodes)
en: &Display Mode
hi: प्रदर्सक मोड (&D)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
hi: हिज्जा जांच

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
hi: संपादन

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
hi: हिज्जा जांच परिनाम

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
hi: चर ये मां बदलव

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hi: औजार (&T)

en: Row
hi: पंक्ति

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
hi: नवा पसंद बनाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
hi: खंभा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
hi: खंभा बर खाली जगह:

en: frameset
hi: फ्रेमसेट

en: No framesets in document
hi: कागद तिर कोनो फ्रेमसेट नइ हे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
hi: फ्रेमसेट के नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
hi: नवा फ्रेमसेट बनाव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
hi: कनेक्ट होए बर अभी हाल के फ्रेमसेट चुनव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
hi: फ्रेमसेट नाम

en: Text Run Around
hi: पाठ रन अराउन्ड

en: Connect Text Frames
hi: पाठ फ्रेम्स जोड़व

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
hi: खंभा

en: Delete
hi: मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
hi: नाम बदलव (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
hi: मेटाव (&D)

en: Geometry
hi: ज्यामिति

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
hi: पेज आकार अउ हासिए (&&)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
hi: बनाव

en: Statistics
hi: आंकड़ा

en: Words:
hi: सब्द:

en: Sentences:
hi: वाक्य:

en: Syllables:
hi: सिलेबल्स:

en: Lines:
hi: पंक्तियाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
hi: वाक्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
hi: सिलेबल्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
hi: पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
hi: खाली जगह रहित अक्छर

[ctx: Style name]
en: Standard
hi: मानक

[ctx: Style name]
en: Head 1
hi: सीर्सक १

[ctx: Style name]
en: Head 2
hi: सीर्सक २

[ctx: Style name]
en: Head 3
hi: सीर्सक ३

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
hi: गिनती सूची

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
hi: वर्नानुक्रम सूची

[ctx: Style name]
en: Bullet List
hi: बुलेट सूची

[ctx: Style name]
en: Contents Title
hi: सामग्री सीर्सक

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
hi: सामग्री सीर्सक १

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
hi: सामग्री सीर्सक २

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
hi: सामग्री सीर्सक ३

[ctx: Style name]
en: Document Title
hi: कागद सीर्सक

[ctx: Style name]
en: Header
hi: सीर्सक

[ctx: Style name]
en: Footer
hi: फूटर

[ctx: Style name]
en: Plain
hi: सादा

[ctx: Style name]
en: Borders 1
hi: किनारा १

[ctx: Style name]
en: Borders 2
hi: किनारा २

[ctx: Style name]
en: Borders 3
hi: किनारा ३

[ctx: Style name]
en: Row
hi: पंक्ति

[ctx: Style name]
en: Column
hi: खंभा

[ctx: Style name]
en: Light Gray
hi: हल्का धूसर

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
hi: गाढ़ा धूसर

[ctx: Style name]
en: Black
hi: काला

[ctx: Style name]
en: Light Blue
hi: हल्का नीला

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
hi: गहरा नीला

[ctx: Style name]
en: Red
hi: लाल

[ctx: Style name]
en: Yellow
hi: पीला

[ctx: Style name]
en: Colorful
hi: रंगीन

[ctx: Style name]
en: Bluish
hi: बुलिस

[ctx: Style name]
en: Simple 1
hi: सादा १

[ctx: Style name]
en: Simple 2
hi: सादा २

[ctx: Style name]
en: Simple 3
hi: सादा ३

[ctx: Style name]
en: Header 1
hi: सीर्सक १

[ctx: Style name]
en: Header 2
hi: सीर्सक २

[ctx: Style name]
en: Header 3
hi: सीर्सक ३

[ctx: Style name]
en: Header 4
hi: सीर्सक ४

[ctx: Style name]
en: Columns 1
hi: खंभा १

[ctx: Style name]
en: Columns 2
hi: खंभा २

[ctx: Style name]
en: Grid 1
hi: ग्रिड १

[ctx: Style name]
en: Grid 2
hi: ग्रिड २

[ctx: Style name]
en: Grid 3
hi: ग्रिड ३

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
hi: धूसर सीर्सक

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
hi: नीला सीर्सक

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
hi: नीला पारंपरिक

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
hi: धूसर पारंपरिक

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
hi: नीला सीर्स अउ तल

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
hi: धूसर सीर्स अउ तल

en: Thomas Zander
hi: थामस जेंडर

en: Girish Ramakrishnan
hi: गिरीस रामकृस्नन

en: ODF Support
hi: ओडीएफ समर्थन

en: David Faure
hi: डेविड फाउरे

en: Laurent Montel
hi: लारेंट मोंटेल

en: Sven Lüppken
hi: स्वेन लुपकेन

en: Frank Dekervel
hi: फ्रैंक डेकरवेल

en: Krister Wicksell Eriksson
hi: क्रिस्टर विकसेल एरिक्सन

en: Dag Andersen
hi: डैग वडरसन

en: Nash Hoogwater
hi: नैस हूगवाटर

en: KFormula
hi: के-फार्मूला

en: Ulrich Kuettler
hi: अलरिच कुएटलर

en: Shaheed Haque
hi: साहिद हक

en: Werner Trobin
hi: वेर्नर ट्रोबिन

en: Nicolas Goutte
hi: निकोलस गाउते

en: Ariya Hidayat
hi: अरिया हिदायत

en: Clarence Dang
hi: क्लेरेंस डैंग

en: Robert Jacolin
hi: राबर्ट जेकोलिन

en: Enno Bartels
hi: एनो बारतेल्स

en: Ewald Snel
hi: एवाल्द स्नेल

en: Tomasz Grobelny
hi: टोमास्ज ग्रोबेल्नी

en: Michael Johnson
hi: माइकल जान्सन

en: Copy
hi: नकल

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
hi: अवैध ओएसिस ओपनडाक्यूमेंट फाइल. कोनो आफिस:बाडी टैग नइ मिलिस.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
hi: अवैध ओएसिस ओपनडाक्यूमेंट फाइल. office:body के भीतर कोनो टैग नइ मिलिस.

en: Installation Error
hi: संस्थापन गलती

en: Modified
hi: परिवर्धित

en: Saved
hi: सहेज ले

en: Zoom Controller
hi: जूम नियंत्रक

en: Toggle the display of non-printing characters
hi: छपाई के अजा सके अक्छर के प्रदर्सन ल टागल करथे

en: Turns the border display on and off
hi: किनारा प्रदर्सन दिखाना चालू या बन्द करथे

en: Show Rulers
hi: रूलर देखाव

en: Shows or hides rulers
hi: मापनी दिखाता या छुपाथे

en: Snap to Grid
hi: ग्रिड मं स्नेप करव

en: Shows or hides the status bar
hi: स्थिति पट्टी देखाव या लुकाव

en: Page Layout...
hi: पेज ले-आउट...

en: Change properties of entire page
hi: पूरा पेज के गुन बदलव

en: Odd Pages Header
hi: विसम पेज सीर्स-सूचना

en: Even Pages Header
hi: सम पेज सीर्स-सूचना

en: Odd Pages Footer
hi: विसम पेज पाद-सूचना

en: Even Pages Footer
hi: सम पेज पाद-सूचना

en: Main text
hi: मुख्य पाठ
