karbon - en to hi translation catalogue (65 entries)

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
hi: अनुक्रम (&O)

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
hi: पंक्तिबद्ध (&A)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
hi: चीज (&O)

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
hi: डिस्ट्रीब्यूट (&D)

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
hi: पथ (&P)

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
hi: प्रभाव (&c)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
hi: संपादन

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
hi: चीज

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
hi: पंक्तिबद्ध करव

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
hi: प्रभाव

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
hi: दृस्य

en: &Flatten Path...
hi: पथ चपटा करव... (&F)

en: Flatten Path
hi: पथ चपटा करव

en: Properties
hi: गुन

en: Flatness:
hi: समतलताः

en: &Refine Path...
hi: पथ रीफाइनइ करव... (&R)

en: Refine Path
hi: पथ रीफाइनइ करव

en: Subdivisions:
hi: उप-विभाजन:

en: Radius:
hi: त्रिज्याः

en: &Whirl/Pinch...
hi: व्हिर्ल/पिंच... (&W)

en: Whirl Pinch
hi: व्हिर्ल पिंच

en: Info
hi: जानकारी

en: Angle:
hi: कोनः

en: Pinch:
hi: पिंच:

en: Configure
hi: कान्फिगर

en: Interface
hi: इंटरफेस

en: Misc
hi: विविध

en: Grid
hi: ग्रिड

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
hi: कागद

en: Document Settings
hi: कागद सेटिंग

en: A Vector Graphics Drawing Application.
hi: वेक्टर ग्राफिक्स ड्राइंग अनुपरयोग.

en: Rob Buis
hi: राब बुइस

en: Tomislav Lukman
hi: टामिस्लाव लुकमान

en: Benoît Vautrin
hi: बेनोईत वाउत्रिन

en: Jan Hambrecht
hi: जेन हेमब्रेच्ट

en: Bug fixes and improvements
hi: बग फिक्स अउ कुछ सुधार

en: Peter Simonsson
hi: पीटर साइमनसन

en: Tim Beaulen
hi: टिम ब्यूलेन

en: Boudewijn Rempt
hi: बाउदेविन रेम्प्त

en: Pierre Stirnweiss
hi: पिएरे स्टाइर्नवेइस

en: Inge Wallin
hi: इंग वालिन

en: Bug fixes
hi: बग फिक्स

en: Alan Horkan
hi: एलन हारकन

en: Helpful patches and advice
hi: मददगार पैच अउ एडवाइस

en: D&elete
hi: मेटाव (&e)

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
hi: दुहरी प्रति (&D)

en: Distribute Top Borders
hi: ऊपरी किनारा डिस्ट्रीब्यूट करव

en: &Close Path
hi: रस्ता बंद करव (&C)

en: Com&bine Path
hi: रस्ता कम्बाइन करव (&b)

en: Se&parate Path
hi: रस्ता अलग करव (&p)

en: Re&verse Path
hi: रस्ता उलटा करव (&v)

en: Intersect Paths
hi: रस्ता इंटरसेक्ट करव

en: Subtract Paths
hi: रस्ता सब्सट्रेक्ट करव

en: Unite Paths
hi: रस्ता यूनाइट करव

en: Exclude Paths
hi: रस्ता एक्सक्लूड

en: Zoom to Selection
hi: चयन मं जूम करव

en: Zoom to Drawing
hi: ड्राइंग म जूम करव

en: Zoom
hi: जूम

en: Number of recent files:
hi: हाल के फाइल मन के संख्या:

en: Palette font size:
hi: पैलेट फोंट आकार:

en: Fill:
hi: भरव:
