kpresenter 0 - en to hr translation catalogue (37 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hr: &Uređivanje

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hr: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
hr: &Pokaz prezentacije

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hr: Po&stavke

en: Original author
hr: Izvorni autor

en: Black
hr: Crna

en: White
hr: Bijela

en: Green
hr: Zelena

en: Red
hr: Crvena

en: Blue
hr: Plava

en: Yellow
hr: Žuta

en: Speaker Notes
hr: Bilješke govornika

en: Shape
hr: Oblik

en: Normal
hr: Obično

en: Insert Slide
hr: Umetni slajd

en: Notes
hr: Bilješke

en: No Effect
hr: Bez efekta

en:  sec
hr:  sekundi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
hr: Š&irina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
hr: &Visina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: R&atio:
hr: Omj&er:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
hr: Sloj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
hr: Slika

en: No sound
hr: Bez zvuka

en: Clock
hr: Sat

en: Right
hr: Desno

en: Up
hr: Gore

en: Zig Zag
hr: Cik cak

en: Fade
hr: Izblijedi

en: Down
hr: Dolje

en: Left
hr: Lijevo

en: Ellipse
hr: Elipsa

en: Circle
hr: Krug

en: Misc
hr: Razno

en: Star
hr: Zvijezda

en: Triangle
hr: Trokut

en: Snake
hr: Zmija
