KDE 3.2 - en to hu translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
hu: (nincs találat)

en: &Search for:
hu: K&eresés:

en: S&earch
hu: K&eresés

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
hu: Vissza

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
hu: Előre

en: Change Language...
hu: Nyelvváltás...

en: &Thesaurus
hu: &Szókincsgyűjtemény

en: Synonyms
hu: Szinonimák

en: More General Words
hu: Általánosabb szavak

en: More Specific Words
hu: Specifikusabb szavak

en: &Replace with:
hu: Cs&ere ezzel:

en: &Replace
hu: &Csere

en: Replace Word
hu: &Csere

en: Related Words - %1
hu: Kapcsolódó szavak - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
hu: A(z) '%1' szókincsfájl nem található. Használja a 'Nyelvváltás...' funkciót szókincsfájl kiválasztásához.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
hu: <b>Hiba:</b> a grep végrehajtása nem sikerült.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
hu: Szinonimák/hipernimák - gyakoriság szerint rendezve

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
hu: Szinonimák - a jelentés hasonlósága alapján rendezve (csak az igék)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
hu: Antonímák - ellentétes jelentésű szavak

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
hu: Hiponímák - ... a(z) %1 egy fajtája

en: Meronyms - %1 has a ...
hu: Meronímák - %1 rendelkezik egy ...

en: Holonyms - ... has a %1
hu: Holonímák - ... rendelkezik egy %1 -val/-vel

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Cause To (for some verbs only)
hu: Következmény (csak néhány igénél)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
hu: Igevégződések (csak néhány igénél)

en: Familiarity & Polysemy Count
hu: Hasonlóság/poliséma-szám

en: Verb Frames (examples of use)
hu: Igei keretek (példa a használatra)

en: List of Compound Words
hu: Az összetett szavak listája

en: Overview of Senses
hu: A jelentések áttekintése

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
hu: <b>Hiba:</b> Nem sikerült végrehajtani a WordNet programot („wn”). A WordNetet használatba vétel előtt telepíteni kell, a „wn” program könyvtárának szerepelnie kell a PATH környezeti változóban. A WordNet letölthető innen: <a href="http://www.cogsci.princeton.edu/~wn/">http://wordnet.princeton.edu/~wn/</a>. A WordNet csak az angol nyelvet támogatja.

en: No match for '%1'.
hu: Nincs találat: „%1”.
