KOffice 1.5 - en to hu translation catalogue (71 entries)

en: A calligraphic shape
hu: Kalligrafikus alakzat

en: Calligraphic Shape
hu: Kalligrafikus alakzat

en: Save profile as...
hu: Profil mentése másként…

en: Remove profile
hu: Profil eltávolítása

en: &Follow selected path
hu: &Kijelölt útvonal követése

en: Use tablet &pressure
hu: Rajztábla &nyomás használata

en: Width:
hu: Szélesség:

en: Thinning:
hu: Ritkítás:

en: Use tablet &angle
hu: Rajztábla &szög használata

en: Angle:
hu: Szög:

en: Fixation:
hu: Rögzítés:

en: Caps:
hu: Vonalvég:

en: Mass:
hu: Tömeg:

en: Drag:
hu: Húzás:

en: Current
hu: Aktuális

en: Profile name
hu: Profilnév

en: Please insert the name by which you want to save this profile:
hu: Adja meg a menteni kívánt profil nevét:

en: Sorry, the name you entered is invalid.
hu: A megadott név érvénytelen.

[ctx: invalid profile name]
en: Invalid name.
hu: Érvénytelen név.

en: A profile with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
hu: Már létezik ilyen nevű profil.
    Felül szeretné írni?

en: Mouse
hu: Egér

en: Graphics Pen
hu: Grafikus toll

en: Fill
hu: Kitöltés

en: Calligraphy: increase width
hu: Kalligrafikus: szélesség növelése

en: Calligraphy: decrease width
hu: Kalligrafikus: szélesség csökkentése

en: Calligraphy: increase angle
hu: Kalligrafikus: szög növelése

en: Calligraphy: decrease angle
hu: Kalligrafikus: szög csökkentése

en: Calligraphy
hu: Kalligrafikus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add filter effect
hu: Szűrőeffekt hozzáadása

en: Add effect to current filter stack
hu: Effekt hozzáadása a jelenlegi szűrőhőz

en: Add to filter presets
hu: Hozzáadás a szűrőbeállításokhoz

en: Remove filter preset
hu: Szűrőbeállítás eltávolítása

en: Effect name
hu: Effektnév

en: Please enter a name for the filter effect
hu: Adja meg a szűrőeffekt nevét

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FilterEffectEditWidget)
en: Filter Effect Editor
hu: Szűrőeffekt szerkesztő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Effects and Connections
hu: Effektek és kapcsolatok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeEffect) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addEffect) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, raiseEffect) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, lowerEffect) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton,
en: ...
hu: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter Presets
hu: Szűrőbeállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect Properties
hu: Szűrőtulajdonságok

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove filter effect
hu: Szűrőeffekt eltávolítása

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set filter stack
hu: Szűrőverem beállítása

en: Effects
hu: Effektek

en: View and edit filter
hu: Szűrő megtekintése és szerkesztése

en: Remove filter from object
hu: Szűrő eltávolítása az objektumból

en: Add Filter
hu: Szűrő hozzáadása

en: W:
hu: Sz:

en: H:
hu: M:

en: Effect Region
hu: Effektus terület

en: Filter effects editing
hu: Szűrőeffektus szerkesztés

en: Drag to move gradient position.
hu: Húzza el a színátmenet pozíciójának módosításához.

en: Drag to move color stop. Double click to remove color stop.
hu: Húzza el a zárószín pozíciójának módosításához. Duplakattintás a zárószín eltávolításához.

en: Drag to move color stop.
hu: Húzza el a zárószín pozíciójának módosításához.

en: Drag to move gradient position. Double click to insert color stop.
hu: Húzza el a színátmenet pozíciójának módosításához. Duplakattintás zárószín beszúrásához.

en: Edit Gradient
hu: Színátmenet szerkesztése

en: Predefined Gradients
hu: Előre definiált színátmenetek

en: Gradient editing
hu: Színátmenet szerkesztés

en: Original
hu: Eredeti

en: Tiled
hu: Mozaikszerű

en: Stretched
hu: Nyújtott

en: Top Left
hu: Balra fent

en: Top
hu: Fent

en: Top Right
hu: Jobbra fent

en: Left
hu: Balra

en: Center
hu: Középre

en: Right
hu: Jobbra

en: Bottom Left
hu: Balra lent

en: Bottom
hu: Lent

en: Bottom Right
hu: Jobbra lent

en: Pattern Options
hu: Mintabeállítások

en: Patterns
hu: Minták

en: Pattern editing
hu: Minta szerkesztés
